– ព័ត៌មានក្នុងខេត្តសៀមរាប សរុបមាន ចំនួន ១,០៩៦ អត្ថបទ……
-បើទោះបីជាសេរីភាពខាងសារព័ត៌មានត្រូវបានគាំពារដោយច្បាប់ និងមានសិទ្ធិក្នុងការសរសេរបញ្ចេញមតិ យ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏នៅតែមានបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួន។ ក្នុងនោះគឺការចុះយកព័ត៌មានតាមមូលដ្ឋានខ្លះ អាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ច មួយចំនួនមិនបានផ្ដល់ការបំភ្លឺមកខាងសារព័ត៌មាន។ ជាមួយគ្នានេះដែរការបញ្ហាប្រឈមគឺនៅពេលចុះផ្សាយនូវអត្ថបទព័ត៌មានរិះគន់ តែងតែទទួលរងការគំរាមកំហែងផងដែរ។ ទោះជាយ៉ាងណា អង្គភាព«សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍» ក៏សុំអរគុណ ដល់អាជ្ញាធរមន្ទីរសមត្ថកិច្ចជំនាញពាក់ព័ន្ធទាំងងអស់ ដែលបានគាំទ្រ«គេហទំព័រសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍» និងបានផ្ដល់នូវព័ត៌មានជាច្រើនដល់«គេហទំព័រសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍» សម្រាប់ផ្សព្វផ្សាយពីសមិទ្ធិផលផងដែរ។
I.សុំណូមពរ
-ក្នុងនាមអង្គភាពគេហទំព័រ«សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍» ដែលបានប្រកាន់ភ្ជាប់គោរពនូវវិជ្ជាជីវ:និងក្រមសីលធម៌ សុំសំណូមពរដល់អាជ្ញាធរមន្ទីរសមត្ថកិច្ចជំនាញពាក់ព័ន្ធទាំងងអស់ មេត្តាជួយផ្ដល់ព័ត៌មានជាក់លាក់ សហការជាមួយអ្នកសារព័ត៌មាន នៅពេលមានហេតុការណ៍អ្វីមួយកើតឡើងនៅតាមមូលដ្ឋានក៏ដូចនៅតាមមន្ទីរអង្គភាពសាមីផងដែរ។
-ន័យដូចបានជម្រាបជូនក៏ដូចការសុំសំណូមពរខាងលើនេះ អង្គភាព«សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍» រំពឹងថាអាជ្ញាធរមន្ទីរសមត្ថកិច្ចជំនាញពាក់ព័ន្ធទាំងងអស់ នឹងសហការផ្ដល់ព័ត៌មានទៅតាមអ្វីដែលអាចធ្វើទៅបាន៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖ប៉ូលិសខេត្តកំពង់ចាម បានសហការគ្នា ចាប់ខ្លួនមនុស្សចំនួន៥នាក់ ពាក់ព័ន្ធករណីលួចមានស្ថានទម្ងន់ទោស (បាញ់ដោយអាវុធខ្លី) ដោយធ្លាប់ធ្វើសកម្មភាពចំនួន១៥លើក «ក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តកំពង់ចាម»។
ការចាប់ខ្លួនធ្វើឡើងកាលនៅថ្ងៃទី០៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ នៅក្នុងខេត្តកំពង់ចាម តាមបញ្ជារបស់បញ្ជាលោក នេត សាវឿន អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ។
នគរបាលខេត្ដកំពង់ចាមបានបញ្ជាក់ថាករណីនេះជំហ៊ានដំបូងបានចាប់ខ្លួនជនសង្ស័យបានចំនួន០៣នាក់៖ ១.ឈ្មោះ ឡាំ ឆុន ហៅ ឈុន វីរះ ហៅ ឡុងសម្បត្តិ ហៅឡុងធា ភេទប្រុសអាយុ៤៥ឆ្នាំមុខរបរមិនពិតប្រាកដ មានទីលំនៅភូមិក្រាំងដូង ឃុំសំរោង ស្រុកបន្ទាយមាស ខេត្តកំពត។
២.ឈ្មោះ ដេត សុផល ភេទប្រុស  អាយុ៤៣ឆ្នាំ មុខរបរមិនពិតប្រាកដ មានទីលំនៅភូមិអំពិលតាពក ឃុំអំពិលតាពក ស្រុកអូររាំងឪ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ។
៣.ឈ្មោះ ហោ ស្រីអូន ភេទស្រី  អាយុ៤៨ឆ្នាំមានទីលំនៅភូមិវាលស្បូវ ឃុំអំពិល ស្រុកកំពង់សៀម ខេត្តកំពង់ចាម។ ដោយដកហូតវត្ថុតាងរួមមាន៖ ម៉ូតូជាមធ្យោបាយជិះធ្វើសកម្មភាព ចំនួន០៣គ្រឿង (ធុនសេ១២៥ ចំនួន០២គ្រឿង និងម៉ូតូម៉ាក វីហ្សិន ចំនួន០១ គ្រឿង) , ស្លាកលេខម៉ូតូចំនួន១៤ ស , អាវុធខ្លីចំនួន០១ដើម (ម៉ាក k59 ) , គ្រាប់ចំនួន១០គ្រាប់ , សោកាច់ចំនួន២៣គ្រាប់ និងសម្ភារវត្ថុតាងពាក់ព័ន្ធមួយចំនួនទៀត។
ផ្អែកតាមចម្លើយសារភាពរបស់ជនសង្ស័យបានឆ្លើយថា កន្លងមកពួកវាធ្លាប់ធ្វើសកម្មភាព ចំនួន១៥លើក (ក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តកំពង់ចាម) ហើយម៉ូតូដែលធ្វើសកម្មភាពយកបានពីអំពើលួច គឺបានយកទៅលក់ឲ្យ មុខសញ្ញាទទួលផលចោរកម្ម នៅរាជធានីភ្នំពេញ។
នគរបាលបានបន្តថានៅថ្ងៃទី៧ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ បានបន្តចុះស្រាវជ្រាវបង្ក្រាបឃាត់ខ្លួនបានមុខសញ្ញាទទួលផលចោរកម្មបានចំនួន០២នាក់ទៀត នៅចំណុចតាមផ្លូវវិមានឈ្នះ ឈ្នះ ស្ថិតនៅសង្កាត់ព្រែកព្នៅ ខ័ណ្ឌព្រែកព្នៅ រាជធានីភ្នំពេញ។
១-ឈ្មោះ សួន រស្មី ភេទប្រុស អាយុ២៨ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិប្រាំបីមុំ ឃុំប្រាំបីមុំ ស្រុកទ្រាំង ខេត្តតាកែវ។
២-ឈ្មោះ អ៊ួង សុខគា ភេទប្រុស អាយុ២៣ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិចុងបឹង ឃុំម្កាក់ ស្រុកអង្គស្នួល ខេត្តកណ្ដាល។
ដកហូតសម្ភារវត្ថុតាងរួមមាន៖១-រថយន្តចំនួន០១គ្រឿង ម៉ាក កាម៉ារី ពណ៌ស ពាក់ផ្លាក់លេខ ២AQ-៩០៦៨ (ប្រើប្រាស់ស្លាកលេខក្លែងក្លាយ)  ។
២-ទូរស័ព្ទដៃចំនួន០២គ្រឿង។ ៣-អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណនគរបាលជាតិ (ក្លែងក្លាយ) មានឈ្មោះ បូ សំបេត ឋានន្តរស័ក្កិ អនុសេនីយ៍ឯក ឋានៈ មន្ត្រី អត្ថលេខ ៥៧៤៤៧ ។
បច្ចុប្បន្នជនសង្ស័យ រួមនឹងវត្ថុតាងត្រូវបានចងក្រងសំណុំរឿងតាមនីតិវិធី និងបានបញ្ជូនទៅ សាលាដំបូងខេត្តកំពង់ចាម អនុវត្តតាមផ្លូវច្បាប់៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖កម្លាំងនគរបាលស្រុកប្រាសាទបាគង បានធ្វើការស្រាវជ្រាវចាប់ខ្លួន មនុស្ស០២នាក់ភ្លាមៗពាក់ពន្ធ័ករណីឈូសឆាយ និងកាប់ទន្រ្ទានព្រៃលិចទឹក ដែលជាជម្រកត្រីពងកូននារដូវវស្សា នៅចំណុចទំនប់កញ្ចូន និងទំនប់កូនស្មន់ ស្ថិតក្នុងភូមិឃុនមោឃ ឃុំកណ្ដែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប ។ ការចាប់ខ្លួនធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី៨ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១។
ប៉ូលិសស្រុកបានបញ្ជាក់ថាមនុស្សទាំងពីរនាក់ ទី១ឈ្មោះដឹងដន ភេទប្រុសអាយុ៣៨ឆ្នាំ នៅភូមិឃុនមោឃ ឃុំកណ្ដែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។ ទី២/ឈ្មោះសេង សឿយភេទប្រុស អាយុ៤១ឆ្នាំ នៅភូមិគោកក្រសាំង សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប។
ប៉ូលិសបានបញ្ជាក់ថាជនសង្ស័យទី១បានសារភាព ថានៅថ្ងៃកើតហេតុខាងលើ ខ្លួនពិតជាបាន ធ្វើការកាប់ឆ្ការទន្រ្ទានព្រៃសហគមន៍ ដែលជាតំបន់ហាមឃាត់ពិតមែន និងធ្លាប់បានដុតព្រៃបរិវេណនេះពីមុនផងដែរ។ ចំណែកជនសង្ស័យទី២ បានឆ្លើយសារភាពថា ខ្លួនពិតជាបានទៅលើកភ្លឺនិងកាប់ទន្ទា្រនដីសហគមន៍ហាមឃាត់ពិតមែន។ជាមួយគ្នានេះកាលពីជាងកន្លះខែមុននេះខ្លួនក៏ធ្លាប់បានអោយប្អូនថ្លៃឈ្មោះឌឹម សុខា ភេទប្រុស រស់នៅភូមិច្រេស ឃុំកណ្ដែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ជួលត្រាក់ទ័រចំនួន០២គ្រឿងអោយរុញព្រៃនិងភ្ជួរលើដីនេះផងដែរ។
បើតាមប៉ូលិសបានថាយោងតាមចម្លើយសារភាព និងវត្ថុតាងដែលដកហូតបាន បច្ចុប្បន្នបុរសទាំង០២នាក់ ត្រូវបានបញ្ជូនទៅកម្លាំងនគរបាលការិយាល័យ ប្រឆាំងបទល្មើសសេដ្ឋកិច្ច ខេត្តសៀមរាប ដើម្បីអនុវត្តតាមច្បាប់៕SRP
ខេត្តកែប៖រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ លោក ចម ប្រសិទ្ធ ស្នើសុំអាជ្ញាធរ និងអភិបាលខេត្ត មេត្តាចាត់វិធានការជាបន្ទាន់ឲ្យមាន ប្រសិទ្ធ ភាព ដើម្បីទប់ស្កាត់ការចាក់ដីរំលោភចូលដីស្រែអំបិល។
យោងតាមលិខិតបានបង្ហាញថា រដ្ឋមន្ត្រីចម ប្រសិទ្ធ ជូន លោកសោម ពិសិដ្ឋ អភិបាលខេត្តកែប ដែលមានកម្មវត្ថុ ករណីចាក់ដីរំលោភលើដីស្រែអំបិល នៅចំណុចភូមិអង្កោល ឃុំអង្កោល ស្រុកដំណាក់ចង្អើរ ខេត្តកែប។
យោងលិខិតលេខ ៧០៧ MISTI /២០២១ ចុះថ្ងៃទី០៥ ខែ ឧសភា ឆ្នាំ២០២១ របស់ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ដែលចុះហត្ថលេខាដោយ លោក ចម ប្រសិទ្ធ មានខ្លឹមសារថា ករណីចាក់ដីរំលោភ ដោយលប់ចូលដីស្រែអំបិល ស្ថិតនៅភូមិអង្កោល ឃុំអង្កោល ស្រុកដំណាក់ចង្អើរ ខេត្តកែប និងយោងរបាយការណ៍លេខ ២០៧ ឧវបន.ខក/២០២១ ចុះថ្ងៃទី២៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ របស់ មន្ទីរឧស្សាហកម្ម វិទ្យា សាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង នវានុវត្តន៍ខេត្តកែប ខ្ញុំសូមជម្រាបជូន ឯកឧត្តម អភិបាល ខេត្តជ្រាបថា ដើម្បីពង្រឹងការអនុវត្តគោលនយោបាយ យុទ្ធសាស្ត្ររបស់ រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការរក្សាផលិតកម្មអំបិល ដែលជាទំនិញយុទ្ធសាស្ត្រ ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង នវានុវត្តន៍ បានពិនិត្យឃើញថា មានបុគ្គលមួយចំនួនបាននិងកំពុងចាក់ដីលប់ស្រែអំបិល ធ្វើឲ្យមានការភ្ញាក់ផ្អើល ស្ថិតនៅភូមិអង្កោល ឃុំអង្កោល ស្រុកដំណាក់ចង្អើរ ខេត្តកែប ត្រង់ចំណុចនិយាមកាមស្រែបណ្តុះលេខ៨ (X:431526 , Y:1158080) នៃគំនូសប្លង់បង្ហាញទីតាំងព្រំដីស្រែអំបិល (ឆ្នាំ២០១៧) ដែលជាដីស្រែអំបិលរបស់លោក ប៊ុន បារាំង។
លិខិតដដែលមានខ្លឹមសារថា ទង្វើនេះមានភាពគឃ្លើនរំលោភ និងផ្ទុយពីខ្លឹមសារលិខិតលេខ ១៧៤ សជណ.ហធ ចុះថ្ងៃទី១៧ ខែមិនា ឆ្នាំ២០២១ របស់ទីស្តីការ គណៈរដ្ឋមន្ត្រី ស្តីពីលទ្ធភាព និង ប្រសិទ្ធភាព សេដ្ឋកិច្ចនៃការផលិតអំបិលនៅកម្ពុជា និង វិធានការគោលន យោបាយលើកទឹកចិត្ត និងជំរុញផលិតកម្មអំបិល ព្រមទាំងការកំណត់ ផលិតផល អំបិ លជាទំនិញយុទ្ធសាស្ត្រ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
ផ្អែកតាមខ្លឹមសារខាងលើ ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាស្ថាន បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ស្នើសុំអាជ្ញាធរ និងឯកឧត្ដមអភិបាលខេត្ត មេត្តាចាត់វិធានការជាបន្ទាន់ឲ្យមាន ប្រសិទ្ធ ភាព ដើម្បីទប់ស្កាត់ការចាក់ដីរំលោភចូលដីស្រែអំបិល ទាំងក្នុងការគ្រប់គ្រងនៃការផលិតអំបិលនេះ អាស្រ័យដូចបានជម្រាបជូនខាងលើ សូម ឯកឧត្ដម អភិបាលខេត្តជ្រាប និងចាត់វិធានការតាមផ្លូវច្បាប់ ចំពោះបុគ្គលដែលបានប្រព្រឹត្តខាងលើតាមការគួរ។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្រោយពីបែក ធ្លាយព័ត៌មាន ពាក់ព័ន្ធការចាក់ដីលប់ រំលោភចូលក្នុងព្រែកទឹកប្រៃ និង ប្រឡាយទឹកសាប នៅចំណុចភូមិអង្កោល ឃុំអង្កោល ស្រុកដំណាក់ ចង្អើរ ខេត្តកែប ពីសំណាក់លោក សយ ចាន់រ៉ាវុធ ប្រធានការិយាល័យ សុរិយោដី ស្រុកដំណាក់ចង្អើរ ខេត្តកែប។
កាលពីថ្ងៃទី២៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ មន្ត្រីជំនាញ នៃមន្ទីរឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង នវានុវត្តន៍ខេត្តកែប រួមនិងអាជ្ញាធរ ស្រុកដំណាក់ចង្អើរ បានចុះពិនិត្យជាក់ស្តែង ដល់ទីតាំង និង បានចេញលិខិត ជម្រាបជូនលោក សឹង ជុំ ជាម្ចាស់គ្រឿងចក្រនិងឡានដឹកដី  ជាអ្នកទទួល ម៉ៅការដឹកដីចាក់ឲ្យលោក សយ ចាន់រ៉ាវុធ ស្តារដីស្រែអំបិល។
អភិបាល ស្រុកដំណាក់ចង្អើរ លោកស្រី គីម ចន្នី ក៏បានឲ្យលោក សឹង ជុំ ធ្វើកិច្ចសន្យាចំពោះមុខអាជ្ញាធរស្រុក និងឲ្យកាយអាចម៍ដីដែលចូលទៅក្នុងដីចង្អូរទឹកសាបរបស់ស្រែអំបិលចេញវិញ ដោយគ្មានលក្ខខណ្ឌអ្វីឡើយ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកផាន ទូច និងសមាជិក សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា(ក្រុម១៥៧) សាខាខេត្តសៀមរាប នៅថ្ងៃសៅរ៍ ទី០៨ខែ ឧសភា ម្សិលមិញ បាននាំយកអំណោយ និង ថវិកា មួយចំនួនទៅប្រគេនព្រះសង្ឃ គង់នៅវត្ត ឥន្ទ:បារមីសិរីរដ្ឋ ដែលស្ថិតក្នុង ភូមិផ្ចឹកជ្រុំ ឃុំកន្ទូក ស្រុកស្វាយលើ ខេត្តសៀមរាប។ ជាមួយគ្នានេះដែរក៏បានផ្ដល់អំណោយដល់គ្រួសារក្រីក្រចំនួន ៥គ្រួសារ ដែលកំពុងមានការខ្វះខាតខ្លាំង និង ប្រជាការពារភូមិចំនួន ១៣នាក់ផងដែរ។