ខេត្តសៀមរាប៖ប្រជាពលរដ្ឋ អតីតរស់នៅមាត់ស្ទឹងសៀមរាប បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះរាជរដ្ឋាភិបាល និងថ្នាក់ដឹកនាំខេត្ត ដែលបានយកចិត្តទុកដាក់ដោះស្រាយ គោលនយោបាយនិងរៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ប្រព័ន្ធអគ្គិសនី និងទឹកស្អាតជូនពួកគាត់។
ការអរគុណនេះនៅ ថ្ងៃអង្គារ ទី១១ ខែឧសភា ម្សិលមិញ ក្នុងពេល លោក ង៉ាន់ ភិរុណ អភិបាលរងខេត្តដឹកនាំក្រុមការងារចុះពិនិត្យវឌ្ឍនភាព ការរៀបចំដីធ្លី និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានា សម្រាប់ពលរដ្ឋជាង ៤០០គ្រួសារ ដែលរស់នៅលើដីចំណីស្ទឹងតាមបណ្តោយស្ទឹងសៀមរាប ចាប់ពីស្ពាននាគរហូតដល់ស្ពានអង្គរដែលស្ថិតក្នុងសង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប ដែលបានស្ម័គ្រចិត្តរុះរើសំណង់នៅតាមបណ្តោយស្ទឹងសៀមរាប មករស់នៅទីតាំងថ្មី ដែលទទួលបានគោលនយោបាយដីទំហំ ២០ម៉ែត្រគុណនឹង ៣០ម៉ែត្រ ដែលស្ថិតក្នុងភូមិធម្មជាតិរុនតាឯក ឃុំរុនតាឯក ស្រុកបន្ទាយស្រី។
លោក ង៉ាន់ ភិរុណ បានណែនាំដល់ក្រុមការងារបច្ចេកទេស ត្រូវរៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ឱ្យសមស្របទៅតាមតម្រូវ របស់ពលរដ្ឋ និងត្រូវពិនិត្យមើលបញ្ហាប្រព័ន្ធទឹកប្រើប្រាស់ និងប្រព័ន្ធប្រឡាយរំដោះទឹកភ្លៀង នៅរដូវវស្សាខាងមុខនេះ ព្រមទាំងបញ្ហាប្រឈម ដែលនៅសេសសល់៕SRP
១១ ឧសភា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖មរណភាព គ្មាននរណាម្នាក់អាចគេចផុតបានទេ ” មរណៈភាពគឺជាបុព្វហេតុនៃការកើត នៃជីវិត “ ហេតុដូច្នេះហើយជីវិតតែងតែ លាចាករលត់ទៅវិញ ស្របតាមច្បាប់នៃធម្មជាតិ ប៉ុន្តែចំពោះមនុស្សលោកយើងវិញ ទោះបីជារាងកាយ ត្រូវបានបូជា ក្លាយជាផេះ ក្លាយជាធរណី ក៏ដោយ ទឹកចិត្ត និងការគិត នៃអំពើល្អៗក្នុងអតីតកាល នៅតែបន្ត និងគ្មាន យមរាជ ណាហាមឃាត់ ឲ្យយើង ” ឈប់ការស្រលាញ់ នៅពេលដែលមនុស្ស ជាទីស្រលាញ់ បានទទួលមរណៈភាពក៏ដោយ” ព្រមទាំង បានបន្សល់នូវ ស្នាមអនុស្សាវរីយ៍ និង ដានទម្លាប់កិច្ចការដែលលោក តែងតែ ថែទាំ មនុស្សជុំវិញខ្លួន របស់គាត់ ជាពិសេស មនុស្សជុំវិញខ្លួនរបស់លោក ដែលជាគ្រួសារ យាយ ដែលត្រូវជាបងថ្លៃ និងយាយដែលត្រូវជាប្អូនថ្លៃ តែងតែ ទទួលទានអាហារជុំគ្នា ជារៀងរាល់ថ្ងៃ តែងតែ និយាយសាសងគ្នា សើចសប្បាយ នៅក្រោមផ្ទះ ដែលជាគេហដ្ឋាន របស់ពួកគាត់ ។ មកដល់ពេលនេះ ពួកគាត់ បានបាត់ដៃគូ ជីវិត ជាមិត្តភក្កិ ជាប្អូនថ្លៃ ជារៀងរហូត ។
ពួកគាត់តែងតែនឹកឃើញ អ្នកដែលយូរម្ហូប មកកាន់ផ្ទះ ដើម្បីចម្អិនពិសារជុំគ្នា ពួកគាត់ តែងតែនឹកឃើញ លោក ភន់ គៅ ជាអ្នកដើរតួ ដោះស្រាយ បញ្ហាផ្សេងៗ នៅក្នុងគ្រួសារ និងនៅក្នុងភូមិរបស់លោក ដោយសន្តិវិធី ដែលគ្មានអ្នកឈ្នះ និង មានអ្នកចាញ់ឡើយ ។
ដោយសារភាពស្រណោះ ភាពអាល័យ ចំពោះការបាត់បង់ លោក : ភន់ គៅ ពួកគាត់រក្សាការ ធ្វើចង្ហាន់ ទៅកាន់វត្ត ប្រម៉ា ដែលជាទីកន្លែង បូជាសព របស់លោក និងសូមឧទ្ទិស តាមដួងព្រលឹង និង វិញ្ញាណ សូមឱ្យ អាហារ ទាំងនោះ ឱ្យដល់ទៅលោក ភន់ គៅ តាមរយៈព្រះអង្គ ដែលគង់នៅវត្ត នៅទីនោះ។
និយមន័យ ពាក្យថា ជោគជ័យ របស់គ្រួសារ ” គឺបន្សល់ចុងក្រោយ គឺការ ស្រលាញ់ និងអនុស្សាវរីយ៍ល្អៗរួមគ្នា”
ការបាត់បង់ មនុស្សជាទីស្រលាញ់ ជាទី គោរព រាប់អាន ជាមួយ និង អំពើល្អ ដល់មនុស្សជុំវិញខ្លួន ព្រមទាំងក្នុងសង្គម ដែលលោកបានបំរើជូន បាន ធ្វើឲ្យ យើងមើលឃើញគុណតម្លៃ គ្មានអ្វីប្រៀបផ្ទឹមបាន សម្រាប់អ្នកដែលរស់នៅ ជាមួយលោក មិត្តភក្កិរាប់អានលោក និងមិត្តរួមការងារជាមួយមនុស្សគ្រប់ស្រទាប់ថ្នាក់
មកទល់ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ពីព្រោះ រាងកាយអាច ស្លាប់ ប៉ុន្តែការស្រលាញ់ស្ថិតនៅជារៀងរហូត។
ជាការតបស្នង ចំពោះ លោក ភន់ គៅ ដែលជាចាស់ទុំ ដឹកនាំនៅក្នុងភូមិ ជាគំរូល្អ សម្រាប់យើង ឱ្យមានភាពអត់ធ្មត់ និងសន្តិវិធី នៃជីវិត ដែលលោកបានបន្សល់ទុកនោះ : លោក សឿន តុលា និងអ្នកស្រី កែម អរុណ ជាស្ថាបនិករួមគ្នា នៃក្រុមហ៊ុន PAPAYA បានជូន ទូរសព្ទ មួយគ្រឿង សម្រាប់ធ្វើការទាក់ទង ជាមួយ ពួកគាត់ ក្នុងកិច្ចការចាំបាច់ ផ្ទាល់ខ្លួនផ្សេងៗ ដែលជីវិតត្រូវការ ជួយ និង ត្រីងៀត ផ្លែទុំឪឡឹក ដែល លោក យាយ លោកយាយ ចូលចិត្តពិសារ ព្រមទាំង ប្រាក់មួយចំនួន ដើម្បីបន្ត រៀបចំ ចង្ហាន់ ប្រគេនព្រះសង្ឃ ក្នុងវត្តប្រម៉ា ជាការឧទ្ទិស បុណ្យកុសល ទៅដល់លោក ភន់ គៅ ដែលបានទទួលចែកឋានទៅ ។
ហើយក្នុងឱកាសនេះផងដែរ លោកយាយ និងកូនចៅរបស់លោក ភន់ គៅ សូមថ្លែងអំណរគុណ យ៉ាងជ្រាលជ្រៅ ទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងភូមិប្រម៉ាទាំងមូល ព្រមទាំងបណ្ដាភូមិផ្សេងៗ ក្រុមប្រឹក្សាសង្កាត់ ចៅសង្កាត់ក្របីរៀល ក្រុមព្រឹក្សាសាលាក្រុងសៀមរាប និងក្រុមការងារយុវជន ដែលបានចូលរួមរំលែកទុក្ខ ពួកគាត់ ទាំងអស់ មិនអាច កុំភ្លេចបាន ចំពោះ សទ្ធាជ្រះថ្លា ហើយ បានបង្វែរ អង្គរ ដែលពួកគាត់បានចូលបុបុណ្យសព ដែលបានកើនឡើង ដ៏ច្រើនលើសលប់ ជូនដល់ អ្នកខ្វះខាត ក្នុងគ្រាលំបាក ក្នុងដំណាក់កាល covid 19 នេះ ជាការជួយសម្រួលបន្ទុក នៃរាជរដ្ឋាភិបាល ដែលដឹកនាំដោយ សម្ដេច តេជោ ហ៊ុន សែន ជានាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
រាយការណ៍ជូនដោយ លោក:
សឿន តុលា
ភ្នំពេញ៖សម្តេចអគ្គមហាពញាចក្រី ហេង សំរិន ប្រធានរដ្ឋសភានៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ផ្ញើសារលិខិតថ្វាយព្រះពរព្រះមហាក្សត្រ ក្នុងឱកាសព្រះរាជពិធីចម្រើនព្រះជន្មាយុ គម្រប់៦៨ យាងចូល៦៩ ព្រះវស្សា៕SRP
ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន បានអះអាងថា វ៉ាក់សាំងកូវីដ១៩ របស់ក្រុមហ៊ុន ស៊ីណូវ៉ាក់(Sinovac) ចំនួន៥០ម៉ឺនដូសបន្ថែមទៀត ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានបញ្ជាទិញពីរដ្ឋាភិបាលចិននោះ បានដឹកមកដល់ប្រទេសកម្ពុជាយើងហើយ នៅព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ទី១១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១នេះ។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានបន្តថា វ៉ាក់សាំងស៊ីណូវ៉ាក់(Sinovac) ៥០ម៉ឺនដូស ដែលដឹកមកដល់កម្ពុជានៅព្រឹកថ្ងៃនេះ គឺជាវ៉ាក់សាំងលើកទី៣ហើយ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានបញ្ជាទិញ ខណៈជើងទី១ មានចំនួន ១.៥លានដូស បានដឹកមកដល់កម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា និងជើងទី២ មានចំនួន ៥០ម៉ឺនដូស ដឹកមកដល់កម្ពុជានៅថ្ងៃទី១៧ ខែមេសា។
វ៉ាក់សាំងកូវីដ១៩ ជាផ្នែកដ៏សំខាន់ក្នុងប្រតិបត្តិការប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺកូវីដ១៩ និងជួយការពារសុខភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋពីការវាយប្រហារដោយជំងឺកូវីដ១៩។ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានដាក់ចេញយុទ្ធសាស្ត្រចាក់វ៉ាក់សាំងនេះឱ្យបានលឿន តាមដែលអាចធ្វើទៅបានជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋរបស់ខ្លួន។ ទន្ទឹមនឹងនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលបានស្វះស្វែងរកវ៉ាក់សាំង ហើយបាននាំមកដល់នូវវ៉ាក់សាំងជាបន្តបន្ទាប់សម្រាប់ចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋរបស់ខ្លួន។ វ៉ាក់សាំងកូវីដ១៩ ដែលកំពុងទទួលបាន ហើយកំពុងដំណើរការជូនប្រជាពលរដ្ឋនេះ គឺភាគច្រើនបំផុតជារបស់ប្រទេសចិន។
សូមបញ្ជាក់ថា កម្ពុជា ទទួលបានវ៉ាក់សាំងជាង ៤លានដូសរួចមកហើយ រួមមាន៖ ស៊ីណូហ្វាម(Sinopharm) ដែលជាជំនួយរបស់រដ្ឋាភិបាលចិន ១.៧លានដូស, វ៉ាក់សាំងស៊ីណូវ៉ាក់(Sinovac) ទិញពីចិន ២លានដូស និងវ៉ាក់សាំងអាស្ត្រាហ្សេនីកា( AstraZeneca ) ៣២៤,០០០ដូស ជាជំនួយរបស់ខូវ៉ាក់ តាមរយៈអង្គការសុខភាពពិភពលោក(WHO)។
កម្ពុជា នឹងស្វះស្វែងរកវ៉ាក់សាំង កូវីដ១៩ជាបន្តបន្ទាប់ទៀត ក្នុងការចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋឱ្យបានជាង ១០លាននាក់ ដើម្បីបង្កើតភាពសាំ និងដើម្បីទប់ស្កាត់ ការចម្លងរាលដាលដល់ប្រជាពលរដ្ឋទូទាំងប្រទេស៕SRP
ខេត្តមណ្ឌលគិរី៖លោក ស្វាយ សំអ៊ាង អភិបាលខេត្តមណ្ឌលគិរី បានប្រាប់ដល់បណ្តាក្រុមហ៊ុន ដីសម្បទានសេដ្ឋកិច្ចទាំងអស់ ត្រូវធ្វើផ្លូវព័ទ្ធជុំវិញដីឲ្យបានច្បាស់លាស់ ចៀសវាងមានការកាប់ទន្រ្ទានយកដីធ្វើជាកម្មសិទ្ធ។
លោកអះអាងយ៉ាងដូច្នេះនៅថ្ងៃទី០៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ ក្នុងឱកាសដឹកនាំមន្ទីរអង្គភាពពាក់ព័ន្ធ និងអាជ្ញាធរស្រុក បានអញ្ជើញចុះពិនិត្យមើលវឌ្ឍនភាពរបស់ក្រុមហ៊ុនផេសុីហ្វិកយ៉ញស្តុក ខមភេនី លីមីធីត ស្ថិតនៅក្នុងភូមិរវាក់ ឃុំរយ៉ ស្រុកកោះញែ ខេត្តមណ្ឌលគិរី។
លោកអភិបាលខេត្ត បានជួបពិភាក្សាជាមួយតំណាងក្រុមហ៊ុនផេសុីហ្វិចយ៉ញស្តុកខមភេនី លីមីធីត ស្តីពីវឌ្ឍនភាពរបស់ក្រុមហ៊ុន និងបានណែនាំឲ្យក្រុមហ៊ុន ត្រូវធ្វើរបង ឬធ្វើផ្លូវព័ទ្ធជុំវិញដីសម្បទានសេដ្ឋកិច្ចដែលបានវិនិយោគ ឲ្យបានច្បាស់លាស់ ដើម្បីចៀសវាងមានការចូលកាប់ទន្រ្ទានយកដីធ្វើជាកម្មសិទ្ធិពីបុគ្គលមួយចំនួន ហើយជាពិសេស ក៏សូមឲ្យក្រុមហ៊ុនមួយៗ ត្រូវគោរពតាមគោលការណ៍របស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
លោកក៏បានណែនាំដល់សមត្ថកិច្ច និងអាជាធរដែនដី ត្រូវសហការគ្នា ដើម្បីទប់ស្កាត់ និងបង្ក្រាបបទល្មើសធនធានធម្មជាតិ ឲ្យមានប្រសិទ្ធភាព៕SRP