មន្ត្រីអាវុធហត្ថបានឲ្យដឹងទៀតថា ជនសង្ស័យ ០១/-ឈ្មោះ វ៉ាន់ វុឌ្ឍី ភេទប្រុស អាយុ៤៧ ឆ្នាំ មុខរបរ ម្ចាស់ហាងខារ៉ាអូខេ ទីលំនៅខាងលើ។
២/-ឈ្មោះ អ៊ូ ស្រីមិច ហៅ ស្រីពៅ ភេទស្រី អាយុ២៥ឆ្នាំ មុខរបរបុគ្គលិកខារ៉ាអូខេ
៣/-ឈ្មោះ សាវី ស៊ីម៉ូនឧស្សាហ៍ ភេទប្រុស អាយុ២៨ឆ្នាំ មុខរបរគ្មាន ទីលំនៅភូមិចំការឬស្សី សង្កាត់ ព្រែកព្រះស្តេច ក្រុងបាត់ដំបង
៤/-ឈ្មោះ ឡាយ សិលា ភេទប្រុសអាយុ២២ ឆ្នាំ មុខរបរបុគ្គលិកក្រុមហ៊ុន ទីលំនៅភូមិ ទួលល្វាង ឃុំអូរដំបង២ ស្រុកសង្កែ ខេត្ត បាត់ដំបង
៥/-ឈ្មោះ រីន សំរិទ្ឋ ភេទប្រុសអាយុ២៦ ឆ្នាំ វិស្វករ ទីលំនៅភូមិទួលល្វាង ឃុំអូរដំបង២ ស្រុកសង្កែ ខេត្តបាត់ដំបង
៦/-ឈ្មោះ ផាន់ ចំណាន់រស្មី ភេទប្រុសអាយុ ២៣ ឆ្នាំ មុខរបរគ្មានទីលំនៅភូមិបែកចានថ្មី សង្កាត់ ព្រែកព្រះស្តេច ក្រុងបាត់ដំបង។
មន្ត្រីអាវុធហត្ថបានបញ្ជាក់ថា ប្រតិបត្តិការនេះ ដកហូតវត្ថុតាង ទូរស័ព្ទដៃ០៣គ្រឿង។ ចំណែកមនុស្សទាំង៦នាក់ ត្រូវបានកម្លាំងជំនាញធ្វើការសាកសួរ នៅទីបញ្ជាការអាវុធហត្ថខេត្ត ដើម្បីកសាងសំណុំរឿងបញ្ជូនទៅតុលាការ ចាត់ការទភតាមនិតិវិធីច្បាប់៕SRP
លោកស្រី បន្តថាជំនួយដែលបានផ្តល់ជូននាពេលនេះ គឺជាការចូលរួមចំណែកក្នុងការជួយដល់ប្រជាពលរដ្ឋ កំពុងជួបប្រទះនូវជីវភាពខ្វះខាត និងជួបការលំបាកនៅក្នុងអំឡុងពេលនៃការឆ្លងរីករាលដាលជម្ងឺកូវីដ១៩ ជាពិសេស បានជួយសម្រាលបន្ទុក ដល់ពលករចំណាកស្រុក ដែលបានត្រលប់មកបន្តធ្វើចត្តាឡីស័កនៅតាមខ្នងផ្ទះ នៃខេត្តស្វាយរៀង។
លោកស្រី ម៉ែន សំអន ថ្លែងបញ្ជាក់យ៉ាងដូច្នេះក្នុងឱកាស អញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីប្រគល់អំណោយ និងស្បៀង សម្រាប់ប្រើប្រាស់ក្នុងយុទ្ធនាការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩ ជូនរដ្ឋបាលខេត្តស្វាយរៀង នៅព្រឹកមិញនេះ។
សូមជម្រាបថាអំណោយដែលបានប្រគល់ជូនរដ្ឋបាលខេត្តស្វាយរៀងថ្ងៃនេះ រួមមាន៖ សម្លៀកបំពាក់ពេទ្យ PPE ១.០០០ឈុត អង្ករ ២តោន ទឹកសុទ្ធ ២០០កេស ម៉ាស ១០០.០០០ម៉ាស ថ្នាំបុរាណចិន ៤០០ប្រអប់ ស្បែកជើង ១០០គូរ មី ១០០កេស ត្រីខ ១០០កេស ភួយ ៥០០ភួយ ទឹកត្រី ១០០យួរ ទឹកស៊ីអ៊ីវ ១០០យួរ ក្នុងនោះផងដែរក៏មានអំណោយរបស់សមាគមមិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន រួមមាន៖ ម៉ាស៊ីនជំនួយ អ៊ុកស៊ីហ្សែន ១ ម៉ាស់ និងអាវពេទ្យផងដែរ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​​៖គម្រោង​មូលនិធិ​ឃុំ​-សង្កាត់​ ​ឆ្នាំ​២០២១​ របស់​គណៈកម្មការ​ជាតិ​សម្រាប់​ការអភិវឌ្ឍន៍​តាម​បែប​ប្រជាធិបតេយ្យ​នៅ​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​​​ ​ក្នុង​ការ​ស្ថាបនា​ហេដ្ឋារចនាសម្ពន្ធ័​ក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​ស្រុកស្ទឹងត្រង់​ ចំនួន៧គម្រោង​​ ត្រូវ​បាន​​ដាក់ឲ្យ​ដេញ​ថ្លៃ​​​​​ នាព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​១៣ ខែសីហា​​​​ ឆ្នាំ​២០២១​ ក្រោម​វត្តមាន​​​ លោក​ឡី​ មិច​ នាយក​រង​រដ្ឋបាល​សាលា​ខេត្ត​កំពង់ចាម​​ និងលោក​ទុន​ នេត​ អភិបាល​ស្រុកស្ទឹងត្រង់​ ដោយ​មានការ​ចូលរួម​ពី​គណៈកម្មការ​លទ្ធកម្ម​ ក្រុមការងារ​សម្របសម្រួល​ខេត្ត​ និង​ស្រុក​ ព្រមទាំង​តំណាង​ក្រុម​ហ៊ុន​ ទទួល​ការ​ ជា​ច្រើន​រូប​ផង​ដែរ​។
លោក​ទុន​ នេត បាន​សំណូមពរ​ដល់​ក្រុម​ហ៊ុន​ទទួល​ការទាំងអស់​ ​ត្រូវគោរព​ អនុវត្ត​តាម​គោលការណ៍​លក្ខណៈ​បច្ចេកទេស​ ​ក្នុង​ការ​សាងសង់​ហេដ្ឋារចនាសម្ពន្ធ័​​ លោក​បាន​លេីកឡេីងទៀតថា​ ទោះ​ស្ថិត​ក្នុង​បរិបទ​កូវីដ-១៩​ ស្រុកស្ទឹងត្រង់​ ​នៅតែ​បន្ត​ធ្វើការ​អភិវឌ្ឍន៍​ ជាក់ស្ដែង​ថ្ងៃ​នេះ​ គម្រោង​មូលនិធិ​ឃុំ​ចំនួន​៧គម្រោង​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ឲ្យ​ដេញ​ថ្លៃ​ដើម្បីបន្ត​អនុវត្ត​ការងារ​សាងសង់​ ក្នុង​នោះ​មាន​ ​​៖​ ១-ឃុំ​ដងក្តារ​ ជួសជុលផ្លូវដី ប្រវែង ៣.៨៩០ គ.ម ទទឹងខ្នងលើ៤ម និងសាងសង់លូទោលមុខកាត់០.៨០ម ស្មើ០៣កន្លែង នៅភូមិសន្ទិច និងភូមិតារៀម។
២-ឃុំទួលព្រះឃ្លាំង​ សាងសង់ផ្លូវបេតុងអាមេ ប្រវែង ៣៦០ម៉ែត្រ​ ទទឹង៥ម៉ែត្រ​ នៅភូមិដូនទ័រ។
៣-ឃុំ​ទួលសំបួរ​ ជួសជុលផ្លូវក្រាលក្រួសក្រហម ប្រវែង ៣.៦០ គ.ម ទទឹង៤ម នៅភូមិ ពោន។
៤-ឃុំ​ព្រែកបាក់​ ជួសជុលទំនប់ដីប្រវែង ៩៥០ម៉ែត្រ​ កម្ពស់អតិបរិមា ១១.១៨ម និងសាងសង់លូជ្រុងទ្វារទឹក ៤ម x ១.២ម នៅភូមិ ព្រែកបាក់។
៥-ឃុំ​អារក្ស​ត្នោត​ សាងសង់ផ្លូវបេតុងអាមេ ប្រវែង ៣៨៧ម៉ែត្រ​ ទទឹង៦ម៉ែត្រ​ នៅភូមិគីឡូ៧។
៦-ឃុំ​ព្រែកបាក់​ សាងសង់ផ្លូវបេតុងអាមេ ប្រវែង២៣៣ម៉ែត្រ​ ទទឹង៤ម៉ែត្រ​ នៅភូមិ ព្រែកបាក់ ភូមិព្រែកព្រះអង្គ និងភូមិព្រែកកក់។
៧-ឃុំ​អូរម្លូ​ សាងសង់ផ្លូវបេតុងអាមេ ប្រវែង៥៧១ម៉ែត្រ​ ទទឹង៤ម៉ែត្រ​ នៅភូមិខ្ទួយ៤​។
ជាមួយគ្នា​នោះ​ លោក​ ​ឡី​ មិច​​ នាយក​រង​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​ បាន​សំណូមពរ​ដល់​បងប្អូន​អ្នក​ទទួល​ការ​ទាំងអស់​ ឲ្យ​ចូលរួម​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ ដេីម្បី​​បង្ការ​ទប់ស្កាត់​ការ​ឆ្លង​រីករាល​ដាល​នៃ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ ព្រមទាំង​ក្រេីន​រំលឹក​ដល់​ក្រុម​ហ៊ុន​ទទួល​ការ​ ត្រូវ​អនុវត្ត​គម្រោង​ឲ្យ​មាន​តម្លាភាព​ និង​ធ្វើ​ការ​សាងសង់​ ​គ្រប់សំណង់​ឲ្យ​ត្រូវ​តាម​បទដ្ឋាន​លក្ខណៈ​បច្ចេកទេស​ ប្រយោជន៍​ដល់​ការ​ប្រើប្រាស់​បាន​យូរ​អង្វែងផងដែរ​៕SRP
ភ្នំពេញ៖រូបថតនិងឈ្មោះលោកវេង សាខុនរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទត្រូវបានគេយកទៅបង្កើតជាហ្វេសប៊ុកក្លែងក្លាយ។
នេះបើតាមការជូនដំណឹងរបស់លោកវេង សាខុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម ដែលផ្ញើជូនទៅក្រសួងមហាផ្ទៃនិងក្រសួងប្រៃសណីយ៍៕SRP
ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន បានលើកឡើងថា៖ក្នុងមួយជិវិតនេះជិះដំរីបានម្តងព្រោះខ្ញុំខ្លាចដំរី។ នៅលើpage facebook របស់នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានសរសេរថា៖រូបភាពជិះដំរីនេះគឺនៅថ្ងៃទី២៥ ខែមករា ឆ្នាំ ២០០០ ក្នុងពិធីសម្ពោធសួនចិញ្ចឹមសត្វភ្នំតាម៉ៅ។
ខាងពិធីការមិនដឹងថាខ្ញុំខ្លាចដំរីទេ ពួកគាត់រៀបចំដំរីអោយខ្ញុំជិះ រីឯខ្ញុំក៏តាំងខ្លួនជាអ្នកក្លាហានឡើងជិះដោយមិនមានអ្នកណាដឹងថាខ្ញុំខ្លាចដំរីទេ។
ក្នុងពេលជិះដំរីនេះខ្ញុំទើបមានអាយុ៤៨ឆ្នាំ ហើយ ទម្ងន់ទៀតសោតនៅក្រោម៦០គីឡូក្រាមនិងមិនទាន់ចេះវាយកូនគោលនៅឡើយ តែលេងបោះប៊ូលនិងលេងអុក៕SRP
ភ្នំពេញ៖មេដឹកនាំកម្ពុជាសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានទិញឧត្ធម្ភាគចក្រ Mi-17 ចំនួន៣គ្រឿង ដែលដើម្បីបំពាក់ជូនដល់កងយោធពលខេមរភូមិន្ទ។
សូមជម្រាបថានៅថ្ងៃទី១២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ ម្សិលមិញ លោកវង្ស ពិសេន អគ្គមេបញ្ជាការនៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ ចុះទៅត្រួតពិនិត្យឧត្ធម្ភាគចក្រ Mi-17 ទាំង៣គ្រឿង។
លោកវង្ស ពិសេន ក្នុងឱកាសនោះដែរ បានណែនាំដល់លោកនាយទាហាន នៅទ័ពអាកាសឱ្យយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការប្រើប្រាស់ និងថែទាំឱ្យបានល្អត្រឹមត្រូវតាមបច្ចេកទេស។
លោកក៏សូមគោរពថ្លែងអំណរគុណចំពោះសម្ដេចតេជោហ៊ុន សែន ដែលបានបំពាក់ឧត្ធម្ភាគចក្រ ជូនដល់កងយោធពលខេមរភូមិន្ទ ដើម្បីបម្រើក្នុងកិច្ចប្រតិបត្តិការបានលឿនទាន់ពេលវេលា៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ប្រជាពលរដ្ឋ រស់នៅក្នុងស្រុកវ៉ារិនជាង៦០នាក់ ក្នុងចំណោមជាង២០០គ្រួសារ នៅថ្ងៃទី១២ ខែសីហាឆ្នាំ២០២១ ម្សិលមិញ នេះ បានលើកគ្នាមកសាលាខេត្តសៀមរាប សុំអោយអាជ្ញាធរជួយអន្តរាគមន៍ ករណីមនុស្ស៨នាក់ប្តឹងយកដីនិងផ្ទះពួកគាត់ ហើយត្រូវតុលាការចេញដីការកោះអោយចូលខ្លួនទៀត។
ទោះជាយ៉ាងពលរដ្ឋ បានព្រមត្រឡប់ទៅផ្ទះវិញ នៅម៉ោងជិត១២ថ្ងៃដដែល បន្ទាប់ពីសមត្ថកិច្ចបញ្ជាក់ប្រាប់ថា ថ្នាក់ដឹកនាំខេត្តទទួលសំណើពួកគាត់រួចហើយ តែចាំផ្តល់ដំណឹងតាមទូរស័ព្ទពេលក្រោយ។
នៅមុខសាលាខេត្តគេបានឃើញក្រុមសមត្ថកិច្ចជា ច្រើននាក់ បានដាក់ពង្រាយក្បែរៗហ្វូងពលរដ្ឋក្នុងគោលដៅ មិនអោយប្រមូលផ្តុំច្រើន និងប្រការខ្លាច ក្រែងកើតមានអំពើហិង្សាកើតឡើងផងដែរ។ តែករណីនេះមិនមានហិង្សាណាមួយកើតឡើងនោះទេ ត្បិតមិនមានវត្តមានភាគីម្ខាងទៀត។
ប្រជាពលរដ្ឋ នៅភូមិដៃអាវ ឃុំស្រែណូយ ស្រុកវ៉ារិន បានអោយដឹងថា ពួកគាត់២១១គ្រួសារដែលកំពុងរស់នៅនិងអាស្រ័យផលលើផ្ទៃដី២០០០ហិកតា ក្នុងភូមិឃុំខាងលើគឺមានលិខិតកាន់កាប់ក្នុងចន្លោះឆ្នាំ ២០០៣ដល់២០០៧។ ប៉ុន្តែនៅចុងឆ្នាំ២០១៩ និងដើមឆ្នាំ២០២០នេះ ក៏មានជំទាវម្នាក់រួមទាំងមនុស្ស៧ នាក់ផ្សេងទៀតមកប្តឹងពួកគាត់ពីបទក្លែងបន្លំឯកសារនិងលួចលក់អចនវត្ថុរបស់អ្នកដទៃ។
ពលរដ្ឋក្នុងចំណោមនោះ លោកឈិត សៀង បានអោយដឹងថា ករណីនេះត្រូវបានតុលាការកោះហៅពួកគាត់ចំនួន១១នាក់ ដែលរួមទាំងមេភូមិដៃអាវ និងមេឃុំស្រែណូយ អោយចូលខ្លួន២ដងរួច មកហើយ និងនៅថ្ងៃទី១៧ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១នេះ អោយចូលខ្លួនម្តងទៀត។ អីចឹងហើយទើបពួកគាត់មកសុំអោយអាជ្ញាធរជួយអន្តរាគមន៍ រឿងវិវាទដីធ្លីដែលនាំអោយមានដីការកោះពីតុលាការ។
ចំណែកលោកភោគ និល ក៏បានអោយដឹងដែរថាពួកគាត់ជាង២០០គ្រួសារ រស់នៅអាស្រ័យផលលើផ្ទៃ ដី២០០០ហិកតា តាំងឆ្នាំ២០០៣និងខ្លះឆ្នាំ២០០៧។ តែនៅឆ្នាំ២០១៩ ក៏ស្រាប់តែមានជំទាវម្នាក់ឈ្មោះកុល សុ ខុម រួមទាំងមនុស្ស៧នាក់ទៀត មកអះអាងថា ពួកគេមានដី៤០០០ហិកតា។ ដោយក្រុមពួកគេថាដីនោះជាដីសម្បទាន ដែលពួកគេទទួលបានសិទ្ធិបង្កើតជាសមាគមន៍ទ្រទ្រង់ជនក្រីក្រនិងស្ត្រីមេម៉ាយ ចឹងទេពលរដ្ឋទាំងអស់កំពុងរស់នៅរំលោភលើដីសមាគមន៍នេះហើយ។
លោកបន្តថា ករណីនេះ ក្រៅពីពលរដ្ឋជាង២០០គ្រួសារ ក៏មានវត្តនិងទីតាំងការិយាល័យបោះឆ្នោត ស្ថិតក្រោមសមាគមន៍របស់ជំទាវនោះដែរ។ អីចឹងទេ បើថ្នាក់ដឹកនាំខេត្តមិនអាចជួយអន្តរាគមន៍ទេ ពលរដ្ឋអាចបាត់បង់ដីនិងផ្ទះ ហើយឈានដល់ការជាប់ឃុំឃាំងទៀតផង។
លោកលី សំរិទ្ធិ អភិបាលរង និងជាអ្នកនាំពាក្យសាលាខេត្តសៀមរាប បានមានប្រសាសន៍តាមទូរស័ព្ទថា ករណីនេះអាជ្ញាធរបានទទួលពាក្យពួកគាត់ និងអោយទៅផ្ទះវិញហើយ។ អាជ្ញាធរនិងរកដំណោះស្រាយជូនពួកគាត់តាមភាពជាក់ស្តែង តែមិនអាចកំណត់វេលាថាពេលណានោះទេ។ លោកបន្តថា ចំពោះដីកាកោះ ពួកគាត់ត្រូវតែចូលខ្លួនតាមពេលវេលា។ អីចឹងទេបើពួកគាត់មានលិខិតស្នាមត្រឹមត្រូវមិនមានអ្វីត្រូវបារម្ភនោះឡើយ។
អ្នកនាំពាក្យបញ្ជាក់ថា ដោយពេលនេះកំពុងរាលដាលជំងឺឆ្លង មិនតម្រូវអោយពួកគាត់ប្រមូលផ្តុំឡើយ តែនឹងរកដំណោះស្រាយជូន ដោយអនុវត្តតាមលិខិតដែលត្រឹមត្រូវ៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោកវេង សាខុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់និងនេសាទ បានបង្ហាញលទ្ធផលនៃគម្រោងស្រាវជ្រាវស្តីពី “ការពង្រីកវិសាលភាពដាំដុះពូជស្រូវ ផ្កាមាលតី ដែលធន់ទ្រាំនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ”។
រដ្ឋមន្ត្រីកសិកម្មបានបង្ហាញថា៖ពូជស្រូវផ្កាមាលតីជាពូជស្រូវកណ្តាលប្រកាន់រដូវ ត្រូវបានបញ្ចេញនិងផ្សព្វផ្សាយជូនកសិករប្រើប្រាស់ នៅដើមឆ្នាំ២០១៨ ដោយវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍កសិកម្មកម្ពុជា ជាប្រភេទពូជនេះមានគុណភាពអង្ករល្អប្រសើរ ធន់ទ្រាំនឹងភាពរាំងស្ងួត ទឹកជំនន់ និងការដួលដើម ការដាំដុះមានការបន្សាំបានល្អទៅនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។ វាត្រូវបានអភិវឌ្ឍន៍ឡើងតាមរយៈការបង្កាត់រវាងពូជស្រូវក្រអូបផ្ការំដួល (មេ) និងពូជស្រូវកណ្តាលខា៣ (បា) ហើយត្រូវបានជ្រើសរើស និងពិសោធន៍ស្រាវជ្រាវ នៅលើក្សេត្របរិស្ថានផ្សេងៗអស់រយៈពេល១៤ឆ្នាំ។
សូមជម្រាបថាដើម្បីពង្រីកវិសាលភាពការដាំដុះពូជស្រូវផ្កាមាលតីដែលធន់ទ្រាំនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងតាមអនុសាសន៍ណែនាំរបស់របស់លោកវេង សាខុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកសិកម្មនៅចុងឆ្នាំ២០១៨ ដោយមានការសហការណ៍ឧត្ថម្ភថវិកាពីរដ្ឋាភិបាលអូស្រ្តាលី តាមរយៈគម្រោងកាវ៉ាក់ (CAVAC) ដែលមានរយៈពេល ៤ឆ្នាំ (២០១៨-២០២១) ពូជស្រូវផ្កាមាលតីត្រូវបានពន្លឿនការផ្សព្វផ្សាយតាមរយៈការធ្វើស្រែបង្ហាញសរុប ២២០ កន្លែង ស្រែផលិតកម្មពូជក្នុងចំណាត់ថ្នាក់ចុះបញ្ជី ១២កន្លែង និងទិវាស្រែបង្ហាញផលិតកម្មពូជ ១១កន្លែង នៅតាមខេត្តគោលដៅចំនួន ៦ គឺ៖ ខេត្តស្វាយរៀង ព្រៃវែង កំពង់ធំ ឧត្តរមានជ័យ បាត់ដំបង និងពោធិសាត់។ ទន្ទឹមនឹងនេះកសិករចំនួន ២៣១ នាក់បានទទួលផលផ្ទាល់ពីគម្រោង ដោយទទួលបានគ្រាប់ពូជសុទ្ធ និងបច្ចេកទេសផលិតកម្មពូជស្រូវ និង២៨៤នាក់ ផ្សេងទៀតជាកសិករជិតខាង មន្រ្តីផ្សព្វផ្សាយកសិកម្ម ឈ្មួញ និងម្ចាស់ម៉ាស៊ីនកិនស្រូវ បានទទួលព័ត៌មានពីពូជស្រូវផ្កាមាលតី និងទទួលយកពូជនេះសម្រាប់បង្កបង្កើនផលនៅរដូវ ក្រោយ។
តាមរយៈគម្រោងនេះ ពូជស្រូវផ្កាមាលតីសរុបចំនួន ៤០ តោន ត្រូវបានផលិតនៅតាមខេត្តគោលដៅសម្រាប់ផ្សព្វផ្សាយបន្ត។ យោងលើលទ្ធផលនៃការធ្វើស្រែបង្ហាញចំនួន ២២០កន្លែង ពូជស្រូវផ្កាមាលតីដុះលូតលាស់ល្អ និងទទួលបានទិន្នផលខ្ពស់ជាងពូជកសិករជាមធ្យម ១៤% និង ២៧% ក្នុងលក្ខខណ្ឌកូនរដូវប្រាំងអូសបន្លាយរយៈពេលយូរ។
ក្នុងករណីសាធារណជន ចង់ទទួលបានព័ត៌មានបន្ថែម សូមធ្វើទំនាក់ទំនងជាមួយលោក ឡោ ប៊ុណ្ណា នាយកវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវនិងអភិវឌ្ឍន៍កសិកម្មកម្ពុជា ដែលមានលេខទូរស័ព្ទ ០៩៩៣៧៣៧៥៣៕SRP
១២ សីហា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖អាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាបបានចេញសេចក្ដីសម្រេចបើកដំណើរការផ្សារលើធំថ្មីឡើងវិញ។
ការសម្រេចបើកដំណើរការផ្សារលើធំថ្មី នេះបន្ទាប់ពីមានករណីផ្ទុះជំងឺកូវីដ។
សូមជម្រាបថាផ្សារលើធំថ្មីដែលស្ថិតនៅភូមិដកពោធិ៍ សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប ជាប់នឹងផ្លូវជាតិលេខ៦ ត្រូវបានអាជ្ញាធរខេត្តសម្រេចបិទជាបណ្ដោះអាសន្ន កាលពីកន្លងទៅរយៈពេលជាង ២ខែមកហើយ បន្ទាប់ពីមានការឆ្លងរីករាលដាលជំងឺកូវីដ១៩។ ក្រោយពីមានការបិទបណ្ដោះអាសន្ន ផ្សារលើធំថ្មី ក្រុមអាជីវករមួយចំនួនបានផ្លាស់ទៅលក់ដូរនៅផ្លូវ ៦០ម៉ែត្រ នឹងមុខផ្សារកុងតឺន័រ និងខ្លះទៀតនាំគ្នាទៅលក់ អមដងខាងផ្លូវក្រោយផ្សារលើផងដែរ។
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការបើកដំណើរការផ្សារលើធំថ្មីឡើងវិញនេះ អាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាបចេញសេចក្ដីណែនាំចំនួន ៨ចំណុច ដើម្បីរៀបចំសណ្តាប់ធ្នាប់ របៀបរៀបរយការលក់ដូរ និងការអនុវត្ត វិធានការសុខាភិបាលនៅពេលបើកដំណើរការផ្សារលើធំថ្មីឡើងវិញ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្តេចស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាប្រធាន គ.ជ.ប.ជ បានបានផ្តាំផ្ញើឲ្យក្រសួងស្ថាប័ន បន្តជំរុញអនុវត្តសកម្មភាពទាំងឡាយ តាមការគ្រោងទុក និងត្រូវខិតខំពង្រឹង កិច្ចសហការជាមួយគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ទាំងស្ថានទូតអាមេរិក និងគ្រប់ស្ថានទូតប្រទេសជាមិត្ត អង្គការជាតិ និងអន្តរជាតិ អង្គការសហប្រជាជាតិ ដែលបាន និងកំពុងរួមគ្នាជួយគាំទ្រ និងសហការរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្ស ដើម្បី ធ្វើឲ្យសម្រេចលទ្ធផល តាមការគ្រោងទុក ដោយពុះពារគ្រប់ឧបសគ្គ និងភាពប្រឈមទាំងឡាយ និងរួមគ្នារៀបចំទិន្នន័យ ដើម្បីចងក្រងជាប្រព័ន្ធ ដែលស៊ីសង្វាក់គ្នា សម្រាប់ប្រើប្រាស់ ជារបាយការណ៍ជាតិ និងសម្រាប់ការចែកផ្សាយទូលំទូលាយ។
សម្ដេច ស ខេង ក៏បានសម្តែងនូវអំណរសាទរ និងការកោតសរសើរ ចំពោះគ្រប់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្រ្តីពាក់ព័ន្ធនៃគ្រប់ក្រសួងស្ថាប័ន ក្នុងគណៈកម្មាធិការជាតិ គ្រប់ថ្នាក់ រួមទាំងកងកម្លាំងសមត្ថកិច្ចគ្រប់ផ្នែក ស្ថាប័នអយ្យការ ស្ថានបេសកកម្មការទូត នៃក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ដែលបាននាំគ្នាជម្រុញអនុវត្តសកម្មភាព ទោះបីជាបាន និងកំពុងប្រឈមដោះស្រាយបញ្ហាផ្ទួនៗ រួមទាំងវិបត្តិកូវីដ-១៩ ក៏ដោយ និងបើកការពិភាក្សា ផ្តល់យោបល់បន្ថែម លើរបាយការណ៍ឆមាសទី១ និងទិសដៅឆមាសទី២ ឆ្នាំ២០២១។
សម្ដេច ថ្លែងយ៉ាងដូច្នេះនៅថ្ងៃព្រហ្បតិ៍ ទី១២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១នេះ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញដឹកនាំកិច្ចប្រជុំបូកសរុបលទ្ធផលការងារប្រឆាំងការជួញដូរមនុស្ស ឆមាសទី១ របស់គណៈកម្មាធិការជាតិ ប្រយុទ្ធប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្ស (គ.ជ.ប.ជ) តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។
បើតាម លោកស្រី ជូ ប៊ុនអេង អនុប្រធានអចិន្ត្រៃយ៍ គ.ជ.ប.ជ បានធ្វើរបាយការណ៍សង្ខេប ស្តីពីលទ្ធផលការងាររបស់គណៈកម្មាធិការជាតិ ដែលគ្រប់ក្រសួងស្ថាប័នទាំងនៅថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិ បានខិតខំប្រឹងប្រែងបំពេញភារកិច្ច ឲ្យសម្រេចបានលទ្ធផលគួរជាទីមោទនៈ ក្នុងដំណាក់កាលដ៏លំបាកដែលបាន និងកំពុងតែប្រឈមនឹងសភាពការណ៍វិវត្តន៍ថ្មី ដែលមិនអាចប៉ាន់ស្មានបាន។
លោកស្រី បន្តថា បញ្ហាប្រឈមទាំងនោះ ពាក់ព័ន្ធនឹងការជះឥទ្ធិពលពីការប្រែប្រួលនៃសភាពការណ៍ពិភពលោក ដែលមានទាំងវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច សង្គ្រាមរ៉ាំរ៉ៃនៅ បណ្តាប្រទេសមួយចំនួន គ្រោះធម្មជាតិទឹកជំនន់ ខ្យល់ព្យុះ ខ្យល់កន្រ្តាក់ បំណាក់ដី ភ្លើងឆេះព្រៃ និងគ្រោះមហន្តរាយដោយការរាតត្បាតដោយវីរុសកូវីដ-១៩ និងមេរោគបម្លែងថ្មី ដែលតា។
ចំណែកឯការងារអនុវត្តច្បាប់ កម្លាំងសមត្ថកិច្ចនគរបាលយុត្តិធម៌ បានបង្ក្រាបករណីជួញដូរមនុស្ស ច្រើនជាងឆ្នាំមុនបើគិតក្នុងរយៈពេលដូចគ្នា គឺ១៩៨ករណី ដែលក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២០ បង្ក្រាបបាន ៦៣ករណី គឺកើន១៣៥ករណី ស្មើនឹង ២១៤.២៨% ក្នុងនោះ ពាក់ព័ន្ធនឹងបទល្មើសជួញដូរមនុស្ស បង្រ្កាបបាន ១៣៩ករណី កើនឡើង ១២៣ករណី និងបទល្មើសអាជីវកម្មផ្លូវភេទ បង្រ្កាបបាន៥៩ករណីកើន១២ករណី។
លោកស្រីបន្តថា ស្ថានទូតកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ បានសម្របសម្រួលឲ្យពលរដ្ឋខ្មែរ ដែលមានបញ្ហាប្រឈមនៅក្រៅប្រទេស បានវិលត្រឡប់មកកម្ពុជាវិញ សរុបទាំងអស់២.៣១៧នាក់ ស្រី ៩៧២នាក់ ក្នុងនោះ មួយចំនួនតូច សង្ស័យថាជាជនរងគ្រោះដោយអំពើជួញដូរមនុស្ស និងមានពលករខុសច្បាប់ដែលត្រូវវិលត្រឡប់មកពីប្រទេសថៃមានរហូតដល់ ១.៦០៨នាក់ ស្រី ៤៨០នាក់។
លោកស្រីបន្ថែមថា ក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា បានទទួលពលរដ្ឋខ្មែរដែលបានធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍ពីបរទេស និងទទួលពីអាជ្ញាធរប្រទេសនានា សរុបចំនួន ៤០.៨២២នាក់ ស្រ្តី ១៦.១៣៣នាក់ កុមារា ២.៣៩៥នាក់ កុមារី ២.១៧៥នាក់ ដែលក្រោយការសម្ភាសន៍ក្រុមការងារដាក់ការសង្ស័យថាពួកគេរងគ្រោះដោយករណីកេងប្រវ័ញ្ចកម្លាំងពលកម្ម ១៧នាក់ ជួញដូរកម្លាំងពលកម្ម ១១នាក់ អាពាហ៍ពិពាហ៍ផ្ទុយពីឆន្ទៈឬបង្ខំ ១៦២នាក់ និងករណីងាយរងគ្រោះ ៣២នាក់។
លោកស្រីក៏បានរាយការណ៍ដែរថា ក្នុងចំណោមពលករដែលត្រូវអាជ្ញាធរប្រទេសថៃបញ្ជូនមក ក្នុងនាមជាជន ត្រូវនិរទេស មានសរុបចំនួន ៤០ ៥៩៨នាក់ ដោយមណ្ឌលសំចតទទួលពលករនៅប៉ោយប៉ែត បានធ្វើការសម្ភាសន៍ដើម្បីកំណត់អត្តសញ្ញាណ រកឃើញមុខសញ្ញាសង្ស័យថាជាជនរងគ្រោះ ដោយការកេងប្រវ័ញ្ចកម្លាំងពលកម្ម ១៧នាក់ និងជាជនងាយរងគ្រោះ ៤៣នាក់ និងបានបញ្ជូន ទៅទទួលសេវាបន្តនៅអង្គការដៃគូដូចជា អង្គការតំណក់ទឹក អង្គការគ្រួសារថ្មី អង្គការភឿន អង្គការសាម៉ារីតាន់ភឺស និងអង្គការរតនៈអ៊ិនធើណេសិនណល ជាដើម។
ចំពោះទិសដៅ សម្រាប់ឆមាសទី២ ឆ្នាំ២០២១ លោកស្រី បានបញ្ជាក់ថាគណៈកម្មាធិការជាតិកំណត់យក តាមយុទ្ធសាស្រ្ត ដែលក្រសួង ស្ថាប័ន អង្គភាព ពាក់ព័ន្ធ នៅថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិ នឹងបន្តជំរុញអនុវត្ត គឺ ការងារច្បាប់ គោលនយោបាយ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ មាន៩ សកម្មភាព, ការងារបង្ការទប់ស្កាត់មាន ១៦សកម្មភាព, ការងារអនុវត្តច្បាប់ និងយុត្តិធម៌ព្រហ្មទណ្ឌ មាន ៥សកម្មភាព, ការងារការពារជនជនរងគ្រោះ មាន ១២សកម្មភាព និងបន្ថែម ការងារពង្រឹងសមត្ថភាព និងការតាមដាន ត្រួតពិនិត្យ មាន៧សកម្មភាព៕SRP
ភ្នំពេញ៖ក្រសួងកសិកកម្មប្រកាសថា «ផ្លែមៀនប៉ៃលិន» មិនទាន់អាចនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារក្រៅប្រទេសបាន ដោយសារបញ្ហារីករាលជំងឺកូវីដ១៩។ នេះបើយោងតាមសេចក្ដីប្រកាសរបស់ក្រសួងកសិកកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ចុះនៅថ្ងៃទី១២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១។ សូមអានសេចក្ដីប្រកាសខាងក្រោម៖
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ៖លោកជាមច័ន្ទ សោភ័ណ  អភិបាលខេត្តត្បូងឃ្មុំ បានប្រាប់ដល់អាជ្ញាធរ  និងមន្ត្រីជំនាញត្រូវសហការគ្នា ធ្វើយ៉ាងណា ធានាទឹកឲ្យមានគ្រប់គ្រាន់ ចេញពីទីតាំងប្រភពទឹកទាំង២ សម្រាប់ស្តុកទុកប្រើប្រាស់ និងបង្កបង្កើនផល របស់ប្រជាពលរដ្ឋ ពិសេសនារដូវប្រាំង។
លោកជាម ច័ន្ទសោភ័ណ ប្រាប់មន្ត្រីពាក់ព័ន្ធយ៉ាងដូច្នេះនៅថ្ងៃទី១២ ខែសីហា ព្រឹកមិញនេះ ក្នុងឱកាស  បានអញ្ជើញចុះពិនិត្យប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រ២កន្លែង ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសុខាភិបាល និងការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ១៩ ជូនពលរដ្ឋក្នុងស្រុកក្រូចឆ្មារ។
សូមជម្រាបថាប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រ២ទីតាំង ក្នុងស្រុកក្រូចឆ្មារ រួមមានបឹងកន្តេរ និងទំនប់ស្ទាក់ទឹកព្រែកតាកុច ជាទីតាំងប្រភពទឹកយ៉ាងសំខាន់នារដូវប្រាំង សម្រាប់ស្តុកទឹក និងបង្ហូរទឹកប្រើប្រាស់ និងបង្កបង្កើនផលរបស់ប្រជាកសិករ ស្ថិតក្នុងស្រុកក្រូចឆ្មារ ។ ដោយរាល់ការចំណាយទាំងអស់ ក្នុងការសាងសង់ និងជួសជុលទីតាំងទាំង២នេះ លោកជា សុផារ៉ា ប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាល ចុះមូលដ្ឋានខេត្តត្បូងឃ្មុំ ធានាចំណាយទាំងអស់។
លោកជាម ច័ន្ទសោភ័ណ ក៏បានដឹកនាំមន្ត្រីពាក់ព័ន្ធ និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន បន្តចុះពិនិត្យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ប្រព័ន្ធសុខាភិបាល ក្នុងស្រុកក្រូចឆ្មារ ចំនួន០៣ទីតាំង រួមមាន៖១.ពិនិត្យទីតាំងចាក់វ៉ាក់សាំងជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឃុំក្រូចឆ្មារ។  ២.ពិនិត្យការដ្ឋានសាងសង់មន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុកក្រូចឆ្មារ ក្នុងឃុំក្រូចឆ្មារ។ ៣.ពិនិត្យមណ្ឌលចត្តាឡីស័ក ក្នុងវិទ្យាល័យកំពង់ទ្រាស ឃុំកំពង់ទ្រាស៕SRP
← Previous Page1 … Page352 Page353 Page354 … Page644 Next →
ករណីអគ្គីភ័យមិនមានមនុស្សរងរបួស ប៉ុន្តែផ្ទះនឹងទ្រព្យសម្បត្តិត្រូវបានបំផ្លាញ ករណីអគ្គីភ័យមិនមានមនុស្សរងរបួស ប៉ុន្តែផ្ទះនឹងទ្រព្យសម្បត្តិត្រូវបានបំផ្លាញ ចុះផ្សាយថ្ងៃទី ១៨ កុម្ភៈ ២០២៦