ខេត្តសៀមរាប៖កម្លាំងរបស់អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ជាច្រើននាក់នៅថ្ងៃទី១៧ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ ព្រឹកមិញ នេះ បាននាំគ្នាដកដំណាំស្វាយចន្ទី របស់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបានដាំអាស្រ័យផល ក្នុងនៅភូមិគីរីមាននិងភូមិតាប៉ាង ឃុំអំពិល ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។
ប្រជាពលរដ្ឋបានលើកឡើកថាពួកគាត់ដាំដំណាំសម្រាប់ទ្រទ្រង់ជីវភាពគ្រួសារ មិនគួរណាអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ដាច់ចិត្តមកដកដំណាំពួកគាត់នោះទេ។ ពលរដ្ឋថាដីស្ថិតនៅតំបន់ខាងលើ ដែលពួកគាត់បានដាំដំណាំនោះ គឺមានចម្ងាយឆ្ងាយពីអង្គរវត្ត រាប់សិនគីឡូឯណោះ។
ពាក់ព័ន្ធការលើកឡើងរបស់ប្រជាពលរដ្ឋនេះ អង្គភាពសារព័ត៌មានសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ នៅពុំទាន់ទទួលបានការបំភ្លឺពីអាជ្ញាធរជាតិអប្សរានៅឡើយទេ។
ទោះជាយ៉ាងណាពលរដ្ឋថា ដីចំណុចដែលពួកគាត់បានដាំដំណាំនោះ គឺមានឯកសារប្លង់ត្រឹមត្រូវ ដូច្នេះពួកគាត់សុំសំណូមពរដល់អាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធជាពិសេសអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ពិចារណាឡើងវិញ។ ពលរដ្ឋនៅខេត្តសៀមរាប យល់យ៉ាងណាដែរ ចំពោះសកម្មភាពរបស់កម្លាំងអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា? ៕SRP
១៦ សីហា ២០២១
ខេត្តឧត្ដរមានជ័យ៖ជនសង្ស័យឈ្មោះ ខៀវ ជា (ហៅជា) ភេទប្រុស អាយុ៤៧ឆ្នាំ និងប្រពន្ធឈ្មោះ អង ស្រីលីន ភេទស្រី អាយុ៤៣ឆ្នាំ មុខរបរម្ចាស់ហាងអាជីវកម្ម KTV 555 មានទីលំនៅបច្ចុប្បន្នភូមិរួតចំប៉ី សង្កាត់អូរស្មាច់ ក្រុងសំរោង ខេត្តឧត្ដរមានជ័យ ត្រូវបានឃាត់ខ្លួនករណីបំពានវិធានការរដ្ឋបាល។
ការឃាត់ខ្លួនធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១៦ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ ដោយប៉ូលិសខេត្តឧត្ដរមានជ័យ តាមដីការបញ្ជាឲ្យចូលខ្លួនលេខ ០២៤ ដប.ចខ/២១ និងលេខ ០២៥ ដប.ចខ/២១ ចុះថ្ងៃទី១០ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ របស់លោក តូច សុភក្ដី ព្រះរាជអាជ្ញាអមសាលាដំបូងខេត្តឧត្ដរមានជ័យ។
ប៉ូលិសបានឲ្យដឹងថាជនសង្ស័យទាំង ០២នាក់ខាងលើ ត្រូវបានបញ្ជូនទៅកាន់សាលាដំបូងខេត្តដើម្បីចាត់ការតាមនីតិវិធីច្បាប់៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​អំពាវនាវ ឲ្យមានការ​រួមគ្នាក្នុងការទប់ស្កាត់ ការចម្លងវីរុសកូវីដ-១៩​ ជាពិសេស​កុំភ្លេចអនុវត្ត​វិធានការ​ ៣ការពារ​ ៣កុំ​ តាមការណែនាំ​របស់​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​។
លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ ក៏បានថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ចំពោះ​ សម្តេច​ហ៊ុន​ សែន​ នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ ដែល​បាន​ផ្ដល់​ វ៉ាក់សាំង​ម្ជុលទី៣​ ជាដូសជម្រុញ​ សម្រាប់​ចាក់ជូនមន្រ្តីរាជការ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ​ខេត្តកំពង់ចាម​ ក្នុងថ្ងៃនេះ។
លោកថ្លែងយ៉ាងដូច្នេះ នៅថ្ងៃទី១៦​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ​២០២១​នេះ​ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញបើកយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ដូសទី៣ (ដូសជម្រុញ ជូនមន្ត្រីរាជការ​ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ​ ក្នុងខេត្តកំពង់ចាម​។
តាម​របាយការណ៍ របស់​រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពង់ចាម បាន​បង្ហាញថា ​ចាប់ពីខែមីនា មកដល់ពេលនេះ ខេត្តកំពង់ចាម​សម្រេច​ចាក់​វ៉ា​ក់​បង្ការ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ មាន​អាយុ ១៨​ឡើង ក្នុង​ដូ​ស​ទី ១ សរុប​បាន​ចំនួន ៥៦៣.៦៧៨​នាក់ និង​ចាក់​ក្នុង​ដូ​ស​ទី ២ អាយុ ១៨​ឡើង បាន​ចំនួន ៤១៣.៣៣២​នាក់។ ចំពោះកុមារ និង​យុវវ័យ (១២-១៧​ឆ្នាំ​) ឬ​អាយុ​ក្រោម ១៨​ឆ្នាំ ចាក់​បាន​ចំនួន ៥៦.៧៤៥​នាក់។ ដោយឡែកនៅថ្ងៃនេះ ខេត្តកំពង់ចាម នឹង​បើក​យុទ្ធនាការ ចាក់​វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជម្ងឺឆ្លង​កូ​វីដ ១៩ ក្នុង​ដូ​ស​ទី​៣ ឬ​ដូ​ស​ជម្រុញ ដល់​មន្ត្រីរាជការ​ស៊ី​វី​ល នគរបាលជាតិ និង​ព្រះសង្ឃ ក្នុង​ខេត្តកំពង់ចាមផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោក ទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប នៅថ្ងៃ​ទី១៦ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១នេះ បានអញ្ជើញចុះពិនិត្យផ្ទាល់នូវប៉ុស្តិ៍ត្រួតពិនិត្យសុខភាពបឋម នៅចំណុចព្រំប្រទល់ស្រុកស្រីស្នំ ខេត្តសៀមរាប និងស្រុកចុងកាល់ ខេត្តឧត្តរមានជ័យ និងនៅចំណុចព្រំប្រទល់ស្រុកក្រឡាញ់ ខេត្តសៀមរាប និងស្រុកព្រះនេត្រព្រះ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
បើតាមមន្ត្រីសាលាខេត្តសៀមរាប បានឲ្យដឹងថា៖ ការដឹកទំនិញ និងប្រជាពលរដ្ឋ អាចធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់បានជាធម្មតា ដោយមិនមានការហាមឃាត់នោះឡើយ ដោយគ្រាន់តែមានការត្រួតពិនិត្យសុខភាពបឋម ស្កេនQR Code Stop COVID-19 “ទប់ស្កាត់ ជំងឺកូវីដ១៩” ដោយមិនមានតម្រូវឲ្យធ្វើចត្តាឡីស័ក លើកលែងតែករណីសង្ស័យប៉ុណ្ណោះ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុន សែន នៅព្រឹកថ្ងៃចន្ទ ទី១៦ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១នេះ បានអញ្ជើញថ្វាយព្រះរាជដំណើរព្រះករុណា ព្រះបាទ សម្តេច ព្រះបរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី ព្រះមហាក្សត្រ នៃ ព្រះរាជាណាចក្រ កម្ពុជា និង ព្រះមហាក្សត្រី នរោត្តម មុនិនាថ សីហនុ យាងទៅទីក្រុងប៉េកាំងប្រទេសចិន ដើម្បីពិនិត្យព្រះរាជសុខភាព។
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានសូមព្រះអង្គទ្រង់ប្រកបដោយព្រះពលានុភាពខ្លាំងក្លា ព្រះបញ្ញាញាណវាងវៃ ព្រះរាជសុខភាពល្អបរិបូណ៌ ព្រះជន្មាយុយឺនយូរជាងរយព្រះវស្សា ដើម្បីគង់ប្រថាប់ជាម្លប់ដ៏ត្រជាក់ត្រជុំ ដល់ប្រជារាស្ត្រទូទាំងប្រទេស៕SRP
១៥ សីហា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖យ៉ាងហោយណាស់មនុស្សចំនួន៣នាក់ ត្រូវបានសត្វក្របីវ័ធបណ្ដាលឲ្យរងរបួសធ្ងន់ស្រាល។ ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង១៦និង១៥នាទី ថ្ងៃទី១៥ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១នេះ ស្ថិតចំណុចទំនប់កញ្ចុះ ក្នុងនៅភូមិច្រេស ឃុំកណ្ដែក ស្រុកប្រាសាទបាគង។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់អាជ្ញាធរខេត្តដែល«បណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍»ទទួលបាននៅល្ងាចនេះបានបង្ហាញថា ជនរងគ្រោះទី១មានឈ្មោះ រ៉ែម ប៉ុច ភេទប្រុស អាយុ៤៨ឆ្នាំនៅភូមិឃុនមោឃ ឃុំកណ្ដែក ស្រុកប្រាសាទបាគង រងរបួសធ្លាយពោះ(ធ្ងន់ធ្ងរ)។ ទី២មានឈ្មោះ មៃ ប្រុស ភេទប្រុស អាយុ៣៨ឆ្នាំនៅភូមិច្រេស ឃុំកណ្ដែក ស្រុកប្រាសាទបាគង រងរបួសមុតត្រង់ក្បាលជង្គង់(ស្រាល)។ ទី៣មានឈ្មោះ ចាន់ ណាង ភេទប្រុស អាយុ៣៩ឆ្នាំនៅភូមិច្រេស ឃុំកណ្ដែក ស្រុកប្រាសាទបាគង រងរបួសមុតដៃ(ស្រាល)។
របាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថាក្រោយពេលកើតហេតុអ្នកភូមិបានបញ្ជូនជនរងគ្រោះទៅដល់មន្ទីរពេទ្យផ្លូវតាសាមហើយ។ ដោយឡែកឈ្មោះ រ៉ែម ប៉ុច ដែលរងគ្រោះធ្ងន់ធ្ងរជាងគេ ត្រូវបញ្ជូនទៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកខេត្តសៀមរាប។
បើតាមរបាយការណ៍របស់អាជ្ញាធរបានលើកឡើងថាករណីសត្វក្របីវ័ធមនុស្សចំនួន៣នាក់បណ្ដាលឲ្យរងរបួសនេះ មូលហេតុដោយសារតែ ជនរងគ្រោះ«ចាប់សត្វក្របីខ្លោះ»៕SRP
សូមគោរពបួងសួងដល់វត្ថុស័ក្ដិសិទ្ធិទាំងអស់ក្នុងលោក សូមជួយប្រោះព្រំប្រសិទ្ធពរជ័យជូន លោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន បុត្រា-បុត្រី និង ចៅប្រុស-ចៅស្រី ជាទីស្រឡាញ់ បានប្រកបដោយពុទ្ធពរទាំង ៤ប្រការ គឺអាយុ វណ្ណៈ សុខៈ ពលៈ កុំបីឃ្លៀងឃ្លាតឡើយ៕SRP
១៤ សីហា ២០២១
ខេត្តកណ្តាល៖ស្ត្រីជាមេកន្ទុយលេខខុសច្បាប់ម្នាក់ត្រូវបានចាប់ខ្លួន នៅថ្ងៃទី១៣ ខែសីហាម្សិលមិញ នៅភូមិកោះប្រាក់ ឃុំភូមិធំ ស្រុកកៀនស្វាយ ខេត្តកណ្ដាល។
យោងតាមប្រភពបានឲ្យដឹងថា ជនសង្ស័យ មានឈ្មោះហុំ សុខ អាយុ៤៤ឆ្នាំ មុខរបរលក់ដូរមានទីលំនៅភូមិកោះប្រាក់ ឃុំភូមិធំ ស្រុកកៀនស្វាយ ខេត្តកណ្ដាល។
ករណីសមត្ថកិច្ចដកហូតសម្ភាររួមមាន៖
១/ប្រាក់រៀល២១៧០០០០រៀល(ពីរលានដប់ប្រាំពីមុឺនរៀល)។ ២/ប្រដាប់កិបក្រដាស់ចំនួន០១។ ៣/ប៊ិចខៀវចំនួន០៧ដើម។
៤/ក្រដាស់កត់ឆ្នោតរួច(ឆ្នោតយួន)ចំនួន៧៤សន្លឹក។ ៥/ក្រដាស់កាតុងកត់ឆ្នោតខ្មែរមួយសន្លឹក(ចុះថ្ងៃទី១៣.៨.២០២១)
៦/ក្រដាស់កាតុងកត់ឆ្នោតយួនថ្ងៃទី៧.៨.៩.១០.១១.១២. ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ចំនួន១២សន្លឹក។
៧/ក្រដាស់ដានចំនួន០៧សន្លឹក។
៨/កាបូបស្ពាយចំនួន០២ ពណ៌ស្វាយមួយ នឹង ពណ៌ខ្មៅមួយ។ ៩/ទូរស័ព្ទមួយគ្រឿងម៉ាក់OPPO សេរីA5.2020ប្រើសុីមកាតពីប្រព័ន្ធលេខ០៩៧៥៩៦២៧៥៤(សុីមទីមួយ)
០៩៦៤៨៦៦៩៩៩(សុីមទីពីរ)IMEI.863901044637989.  IMEI.863901044637997។
នៅចំពោះមុខសមត្ថកិច្ច ជនសង្ស័យបានឆ្លើយសារភាពថា៖ខ្លួនបានកត់ឆ្នោតខ្មែរអោយទៅឈ្មោះប៊ុន ថន ភេទប្រុសអាយុប្រហែល៣៥ឆ្នាំ ជនជាតិខ្មែរ មុខរបរ លក់ឆ្នោតទីលំនៅពុំស្គាល់ដោយបានថ្លៃសេវាក្នុង១០០០០រៀល(មួយមុឺនរៀល)បានទឹកចំនួន៦០០រៀល(ប្រាំមួយរយរៀល) ដោយក្នុងមួយថ្ងៃយកពីរដងគឺម៉ោង១០ព្រឹកនឹងម៉ោង១៣រសៀល។ ចំណែកឯឆ្នោតវៀតណាមកត់អោយឈ្មោះ គៀង ភេទស្រីអាយុ៦២ឆ្នាំ ជនជាតិខ្មែរ មុខរបរនៅផ្ទះមានទីលំនៅភូមិភូមិធំឃុំភូមិធំ ស្រុកកៀនស្វាយ ខេត្តកណ្ដាលបានថ្លៃសេវាក្នុង១០០០០រៀល (មួយម៉ឺនរៀល)១០០០រៀល (មួយពាន់រៀល)កត់ក្នុងមួយថ្ងៃតែមួយដងគឺម៉ោង១៨ល្ងាច។
ក្រោយសាកសួរ សមត្ថកិច្ចបានបញ្ជូនជនសង្ស័យនិងវត្ថុតាង កសាងសំណុំឯកសាដើម្បីបន្តនីតិវិធីច្បាប់៕SRP
ការឧបត្ថម្ភអង្ករនេះ នៅថ្ងៃទី១៤ ខែសីហាព្រឹកមិញ ក្រោមវត្តលោកស៊ុន សុវណ្ណារិទ្ធិ អភិបាលខេត្តកំពង់ឆ្នាំង។
លោកប៉ា សុខុម អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអភិវឌ្ឍជនបទ តំណាងលោកអ៊ុក រ៉ាប៊ុន បានមានប្រសាសន៍ថា ដោយមើលឃើញប្រជាពលរដ្ឋ រងផលប៉ះពាល់ដោយជំងឺកូវីដ-១៩ រដ្ឋមន្រ្តី បានឧបត្ថម្ភនូវអង្ករដល់ឃុំទាំង១៣ក្នុងស្រុករលាប្អៀរ សម្រាប់យកទៅចែកជូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលជួបការលំបាកបំផុត នៅតាមមូលដ្ឋានទទួលខុសត្រូវរបស់ខ្លួន។
លោកស៊ុន សុវណ្ណារិទ្ធិ បានផ្តាំផ្ញើដល់អាជ្ញាធរស្រុក និងឃុំទាំង១៣ សូមយកអំណោយទៅចែកដល់គ្រួសារប្រជាពលរដ្ឋ ជួបការលំបាកឱ្យចំគោលដៅនៅតាមមូលដ្ឋានទទួលខុសត្រូវរបស់ខ្លួនប្រកបដោយតម្លាភាព៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ព្រះគ្រូវិចិត្រវង្សា ហែម គឹមសាន ព្រះចៅអធិការវត្តប្រាសាទគោកចក បានប្រគល់អំណោយជាសម្ភារគ្រឿងបរិក្ខារ រួមមាន៖អង្ករ៥០គីឡូក្រាម-គ្រឿងបាឡុង១ឈុត-ទឹកត្រីទឹកស៊ីអ៊ីវ រួមជាមួយនិងបច្ច័យចំនួន៥ម៉ឺនរៀល រទៅប្រគល់ជូនដល់ក្រុមគ្រួសារសព របស់ឧបាសកញៀន ភឿន ដែលបានទទួលមរណៈភាព ស្ថិតនៅភូមិទក្សិណខាត្បូង  សង្កាត់គោកចក  ក្រុងសៀមរាប
ការប្រគល់អំណោយ នៅល្ងាចថ្ងៃទី១៣ខែសីហា ម្សិលមិញ បន្ទាប់ពីបានមើលឃើញពីការខ្វះខាតនិងមានទុក្ខលំបាករបស់គ្រួសារនៃសពឈ្មោះ  ញៀន  ភឿន  ភេទប្រុស អាយុ ៨២ឆ្នាំ ដែលបានទទួលមរណៈភាពសារជំងឺក្រពះ។
ព្រះគ្រូវិចិត្រវង្សា ហែម គឹមសាន ព្រះចៅអធិការវត្តប្រាសាទគោកចក  បានមានសង្ឃដីកាថា អំណោយជាគ្រឿងបរិភោគ និងថវិកាទាំងអស់នេះ គឺបានមកពីការប្រគេន របស់ពុទ្ឋបរិស័ទក្នុងពិធីបុណ្យផ្សេងៗនាពេលកន្លងមក ហើយក៍បានសន្សំនិងប្រមូលបម្រុងទុក សម្រាប់ចែកជូនគ្រួសារ ឬអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានណាដែលជួបហានិភ័យដោយប្រការផ្សេងៗ សម្រាប់ដោះស្រាយការលំបាកមួយគ្រាៗ  តាមលទ្ឋភាពដែលព្រះសង្ឃមាន ខណៈកន្លងមក វត្តប្រាសាទគោកចក តែងតែនាំយកស្បៀងអាហារ និងថវិកាទោះតិចក្តីច្រើនក្តី ដើម្បីចែករំលែកនិងផ្តល់ជូនដល់គ្រួសារដែលជួបការលំបាកដោយសារជំងឺ ដោយសារគ្រោះធម្មជាតិផ្សេងៗ ស្របតាមពុទ្ឋឱវាទរបស់ព្រះសម្មាសម្ពុទ្ឋបរមគ្រូនៃយើង ដែលបានត្រាស់ទូន្មានទុក ឱ្យយើងទាំងអស់គ្នាត្រូវចេះរួមសុខរួមទុក្ខ ជួយទុក្ខធុរៈ សង្គ្រោះ និងសម្រាលទុក្ខលំបាកគ្នាទៅវិញទៅមក ស្របពេលដែលបច្ចុប្បន្ន ពិភពលោកក៍ដូចជាប្រទេសកម្ពុជាកំពុងជួបនូវទុក្ខលំបាកដោយសារវិបត្តិជំងឺ កូវីដ-១៩។
ព្រះគ្រូវិចិត្រវង្សា ហែម គឹមសាន ក៏បានមានសង្ឃដីកាណែនាំដល់ក្រុមគ្រួសារសព និងពុទ្ធបរិស័ទទាំងអស់ដែលបានចូលរួមក្នុងពិធីបុណ្យសព ត្រូវរក្សាគម្លាតនិង ត្រូវតែបន្តបង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់នឹងយកចិត្តទុកដាក់បន្ថែមទៀត ដោយចូលរួមអនុវត្តតាមវិធាន ការណែនាំរបស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល ៣ការពារ: គឺយើងត្រូវពាក់ម៉ាស់, និង សេចក្តីណែនាំរបស់ក្រសួងសុខាភិបាលឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នា៕SRP
ក្នុងលិខិតបានបញ្ជាក់ថាលោក អ៊ុង សម្បត្តិសុភ័ក្ត្រ ប្រមូលចំណូលអនាម័យ ការលក់ដូរនៅតាមផ្សារនាៗក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដោយសកម្មភាពនេះធ្វើចាប់ពីថ្ងៃទី០១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ រហូតដល់ថ្ងៃទី០១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០៧១៕SRP