ខេត្តព្រះសីហនុ៖ស្នងការនគរបាលខេត្តព្រះសីហនុ​ លោកជួន​ ណារិន​ បានធ្វេីការបដិសេធថា​ មិនមានករណីបូមយកឈាម​ និងវះយកសរីរាង្គនៅខេត្តព្រះសីហនុ​ ដូចជាការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានរបស់ថៃនោះទេ។ ហេីយនេះ​ គឺជាព័ត៌មានប្រឌិតធ្វេីឲ្យប៉ះពាល់សណ្តាប់ធ្នាប់ប្រទេសកម្ពុជា។
លោកជួន​ ណារិន​ បានបញ្ជាក់ប្រាប់វិទ្យុបាយ័ននៅថ្ងៃទី១៣​ ខែមីនានេះថា​ ” មិនមានករណីវះឬបូមឈាមទេ​ !​ ពេលនេះទើបដឹងថា​ បុគ្កលមួយចំនួនតូចកំពុងវាយប្រហារនិងបំពុលព័ត៌មានមិនពិតធ្វើឲប៉ះពាល់សណ្ដាប់ធ្នាប់ប្រទេសកម្ពុជា។ ខ្ញុំមិនយល់ថា​ ពួកគាត់មានចេតនាបែបណាបានជាប្រឌិតរឿងមិនពិតបែបនេះ”។
ពាក់ព័ន្ធទៅការបីខាងលើនេះ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការបរទេសនិងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ កម្ពុជាបានចេញសេចក្តីបំភ្លឺផងដែរនៅថ្ងៃទី ១៣ ខែមិនា ឆ្នាំ២០២២នេះ។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ លោកជុំ សុន្ទរី បានបញ្ជាក់ថាពាក់ព័ន្ឋនឹងព័ត៌មានចុះផ្សាយក្នុង Thai Examiner ថ្ងៃទី ១២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ អំពីករណីមានស្រ្តីជនជាតិថៃម្នាក់បានអះអាងថាខ្លួនបានប្រឈមនឹងគ្រោះថា្នក់នៃការជួញដូរសរីរាង្គនៅកម្ពុជា ខ្ញុំសូមធ្វើការបំភ្លឺដូចខាងក្រោម:
១. អាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចខេត្តព្រះសីហនុ បានប្រកាស បដិសេធ រួចហើយថានោះគឺជាការលើកឡើងដោយគ្មានមូលដ្ឋានត្រឹមត្រូវពិតប្រាកដ ។
២. ទន្ទឹមនឹងនេះ ស្ថានទូតកម្ពុជាប្រចាំនៅប្រទេសថៃ ក៏បានទាក់ទងជាមួយអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចថៃ ស្វែងរកការបញ្ជាក់លើព័ត៌មាននេះ តែរហូតមកដល់ ពេលនេះ (ព្រឹកថ្ងៃទី១៣ ខែមីនា) ពុំទាន់ទទួលបានការ បញ្ជាក់ណាមួយ ថានេះជាករណីដែលបានកើតមានឡើងនៅកម្ពុជា ដូចព័ត៌មានដែលបានផ្សាយនោះឡើយ។ ស្ថានទូតកំពុងបន្តទាក់ទងជាមួយអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចថៃ រកព័ត៌មានបន្ថែមទៀត៕SRP
ខេត្តកំពត៖ស្នងការប៉ូលិសខេត្តកំពតបានឲ្យដឹងថា យ៉ាងហោចណាស់មនុស្សចំនួន ៩ នាក់ត្រូវបានចាប់ខ្លួនករណីចាប់សត្វឆ្កែ យកទៅសម្លាប់ដើម្បីធ្វើម្ហូប។ ការចាប់ខ្លួនមនុស្សទាំង ៩នាក់ធ្វើឡើងកាលពីថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ ក្រោយចាប់សត្វឆ្កែ Husky ចំនួនបីក្បាលទាំងមេទាំងកូន យកទៅធ្វើស៊ី។
ស្នងការនគរបាលខេត្តកំពត លោកម៉ៅ ច័ន្ទមធុរិទ្ធ បានប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានថា ចំពោះករណីនេះ សមត្ថកិច្ចបានឃាត់ខ្លួនជនសង្ស័យចំនួន ៩នាក់ ដើម្បីសាកសួរពាក់ព័ន្ធករណីចាប់សត្វឆ្កែយកទៅសម្លាប់ធ្វើម្ហូប។ ម្ចាស់ឆ្កែទាំងបីក្បាលឈ្មោះ លី ធីឌីន ភេទស្រី អាយុ ៦២ឆ្នាំ នៅភូមិស្វាយធំ ឃុំគ្រាងអំពិល សង្កាត់កំពង់បាយ ខេត្តកំពត។
ការចាប់ខ្លួននេះ បានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីបុរសជាម្ចាស់ឆ្កែបានស្រែកទ្រហោយំយ៉ាងខ្លាំង បន្ទាប់ពីបានឃើទសត្វឆ្កែជាទីស្រឡាញ់របស់គាត់ត្រូវបានក្រុមកម្មករសំណង់មួយក្រុម នៅក្នុងភូមិស្វាយធំ ឃុំគ្រាងអំពិល សង្កាត់កំពង់បាយ ខេត្តកំពត សម្លាប់និងកាប់ជាកង់ៗ ដើម្បីធ្វើម្ហូបក្លែមជាមួយស្រា។
សូមជម្រាបថារឿងរ៉ាវមួយនេះ បានធ្វើឲ្យផ្ទុះកក្រើកនៅលើបណ្តាញសង្គម និងមានការប្រតិកម្មរិះគន់យ៉ាងខ្លាំងទៅលើក្រុមកម្មករដែលចាប់សត្វឆ្កែ Husky ចំនួនបីក្បាលទាំងមេទាំងកូនដែលជាទីស្រឡាញ់យកទៅធ្វើស៊ី។ បញ្ជាក់ករណីនេះ កើតឡើងនៅភូមិស្វាយធំ សង្កាត់ក្រាំងអំពិល ក្រុងកំពត ខេត្តកំពត៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖ថ្លែងប្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងឱកាស អញ្ជើញ ក្នុងពិធីបុណ្យពុទ្ធាភិសេកព្រះពុទ្ធរូបចំនួន ១២៨អង្គ ឆ្លងពុទ្ធិកបណ្ណាល័យ និងសមិទ្ធផលនានាក្នុងវត្តផ្ទះកណ្តាល ស្ថិតក្នុងឃុំផ្ទះកណ្តាល ស្រុកស្រីសន្ធរ នៅថ្ងៃសៅរ៍នេះ លោកអ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្ត បានស្នើឱ្យបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ កុំចាញ់កលល្បិចភូតកុហកបោកប្រាស់ ពីសំណាក់ជនអគតិមួយក្តាប់តូច ដែលតែងតែបង្កភាពវឹកវរដល់សង្គមជាតិ។
លោកក៏បានស្នើឲ្យបន្តចូលរួមគាំទ្រ និងជឿជាក់លើរាជរដ្ឋាភិបាល ដែលដឹកនាំដោយគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ដោយបានចូលរួមក្នុងការថែរក្សាសន្តិភាព និងស្ថិរភាពរបស់ប្រទេសជាតិយើង ជាពិសេសតាមរយៈការជ្រើសរើសមេដឹកនាំត្រឹមត្រូវ គឺ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី ដែលជាមេដឹកនាំប្រកបដោយធម៌, យុត្តិធម៌, គុណធម៌, មិនរត់ចោលប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងកាលៈទេសៈលំបាក និងមានការទទួលខុសត្រូវម៉ឺងម៉ាត់ចំពោះជោគវាសនាអនាគតជាតិ និងប្រជាជន និងសូមបន្តប្រកាន់យកការសម្រេចចិត្តដ៏ត្រឹមត្រូវបែបនេះនៅក្នុងឆ្នាំ២០២២ និង២០២៣ ក៏ដូចជាពេលខាងមុខៗទៀត ដើម្បីអនាគតប្រទេសជាតិយើង។ ហើយយើងទាំងអស់គ្នាសូមចូលគាំទ្រចំពោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត សម្រាប់បេក្ខភាពនាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នាពេលអនាគត។
អភិបាលខេត្ត ក៏បានសម្តែងអារម្មណ៍អបអរសាទរ ចំពោះសមិទ្ធផលនានាជាច្រើនទាំងផ្នែកពុទ្ធចក្រ និងអាណាចក្រ ដែលត្រូវបានកសាងឡើងជាបន្តបន្ទាប់ នៅក្នុងមូលដ្ឋានស្រុកស្រីសន្ធរ ក៏ដូចជាខេត្តកំពង់ចាម និងក្នុងក្របខណ្ឌទូទាំងប្រទេស ដែលស្របទៅនឹងស្ថានភាពរួមនៃការអភិវឌ្ឍរីកចម្រើនរបស់ប្រទេសជាតិទាំងមូល ជាពិសេសជីវភាពរស់នៅកាន់តែល្អប្រសើររបស់ប្រជាពលរដ្ឋយើង ក្រោមការដឹកនាំនាំដ៏ភ្លឺស្វាងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលមានសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី៕SRP
ខេត្តក្រចេះ៖កម្លាំងគយការិយាល័យស្រាវជ្រាវ និងបង្ក្រាបអំពើរត់ពន្ធតំបន់៦ សហការជាមួយមន្ត្រីគយ និងរដ្ឋាករ ខេត្តក្រចេះ និងអាអាវុធហត្ថបានចុះបង្ក្រាបបានរថយន្តអត់ពន្ធបានចំនួន០៦គ្រឿង។
ការបង្ក្រាបធ្វើឡើងនៅថ្ងៃសុក្រ ទី១១ ខែមីនា ម្សិលមិញ នៅក្នុងភូមិសាស្រ្តខេត្តក្រចេះ។
ការចុះបង្ក្រាបយោងតាមការណែនាំរបស់លោក គុណ ញឹម រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី ទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា លើករណីផុតសុពលភាពនៃការបន្ធូរបន្ថយប្រាក់ពន្ធនាំចូល១០% ចំពោះរថយន្តចង្កូតឆ្វេង ដែលមានស្រាប់នៅក្នុងស្រុក។
សូមជម្រាបថារថយន្តស៊េរីទំនើបអត់ពន្ធទាំង៦គ្រឿងរួមមាន៖
១៖ រថយន្តម៉ាក Lexus 570 ចង្កូតឆ្វេង ពណ៌ស ផលិតឆ្នាំ២០១៤ ពាក់ស្លាកលេខ ភ្នំពេញ 2BA-4030។
២៖ រថយន្តម៉ាក Lexus Rx 350 ចង្កូតឆ្វេង ពណ៌ស ផលិតឆ្នាំ២០១១ ពាក់ស្លាកលេខ ភ្នំពេញ 2BA-8255។
៣៖ រថយន្តម៉ាក Lexus Rx 350 ចង្កូតឆ្វេង ពណ៌ស ផលិតឆ្នាំ២០១២ ពាក់ស្លាកលេខ ភ្នំពេញ 2AM-2848។
៤៖ រថយន្តម៉ាក TUNDRA ចង្កូតឆ្វេង ពណ៌ស ផលិតឆ្នាំ២០១៤ ពាក់ស្លាកលេខ ក្រចេះ 2C-7707។
៥៖ រថយន្តម៉ាក Lexus Rx 400H ចង្កូតឆ្វេង ពណ៌ស ផលិតឆ្នាំ២០០៦ ពាក់ស្លាកលេខ ភ្នំពេញ 2AI-1501។
៦៖ រថយន្តម៉ាក Lexus HS 250H ចង្កូតឆ្វេង ពណ៌ទឹកប្រាក់ ផលិតឆ្នាំ២០១០ ពាក់ស្លាកលេខ ខម2-2812។
បច្ចុប្បន្ន រថយន្តទាំងអស់បាននាំយកមករក្សាទុកជាបណ្តោះអាសន្ន នៅទីតាំងឈរជើង របស់គយការិយាល័យស្រាវជ្រាវ និងបង្ក្រាបអំពើរត់ពន្ធ តំបន់៦ ពញាក្រែក ដើម្បីធ្វើកំណត់ហេតុល្មើសច្បាប់គយ ទៅតាមនីតិវិធី៕srp
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ​៖លោកហ៊ុន ម៉ាណែត បាន​ថ្លែងថា​ នៅក្រោយគំនរផេះផង់បន្សល់ទុកដោយរបបប៉ុលពត រហូតមកដល់សព្វថ្ងៃនេះ កម្ពុជាមានវត្តព្រះពុទ្ធសាសនាជាង ៥,០០០ វត្តទៅហើយ ជាការបញ្ជាក់បានថា ការរីកចម្រើនរបស់ផ្នែកពុទ្ធចក្រ គឺអាស្រ័យទាំងស្រុងទៅនឹងកត្តាដឹកនាំខាងផ្នែកអាណាចក្រ ដូចដែលគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាខិតខំសម្រេចបានក្នុងរយៈពេលជាង ៤០កន្លងមកនេះ។ បើមានការដឹកនាំខុស គឺវិស័យសាសនា និងសិទ្ធិសេរីភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងការគោរពប្រតិបត្តិសាសនា នឹងត្រូវរលាយបាត់បង់។
ក្នុងពិធីបញ្ចុះខណ្ឌសីមាព្រះវិហារ និងសម្ពោធសមិទ្ធផលនានា ក្នុងវត្តបុព្វកសុវារី ហៅវត្តជីទ្រុន ស្ថិតក្នុងភូមិជីទ្រុន ឃុំត្រពាំងព្រីង ស្រុកតំបែរ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ​ នៅថ្ងៃសុក្រម្សិលមិញ លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត​ អគ្គមេបញ្ជាការរងនៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ មេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក បាន​លេីកឡេីងថា​ នៅក្នុងសង្គមប្រជាធិបតេយ្យ មិនថានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ឬបណ្តាប្រទេសនានាលើសាកលលោក ការលេចឡើងនូវអ្នកដឹកនាំដែលត្រូវទទួលកាន់ចង្កូតនាវាប្រទេសជាតិ គឺអាចនឹងមានបេក្ខជនច្រើន ដូចនឹងការរីកដុះដាលស្អេកស្កះនៃរុក្ខជាតិផ្សិតក្នុងរដូវភ្លៀងធ្លាក់ ដែលក្នុងនោះមានផ្សិតខ្លះពោរពេញដោយជីវជាតិផ្តល់ឱ្យអ្នកហូបទទួលបានសុខភាពល្អ ហើយក៏មានផ្សិតខ្លះទៀតជាផ្សិតពុលអាចបង្កជម្ងឺ ឬគ្រោះថ្នាក់ធ្ងន់ធ្ងរដល់អាយុជីវិតក៏ថាបាន។ ដូច្នេះការជ្រើសរើសឱ្យបានត្រឹមត្រូវ គឺមានតែពឹងទៅលើការពិចារណាឱ្យបានហ្មត់ចត់ល្អិតល្អន់​។
លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត​ បាន​បន្ត​ថា​ ក្នុងការជ្រើសរើសថ្នាក់ដឹកនាំកំពូលរបស់ប្រទេស ដែលជាបុគ្គលសំខាន់នៅក្នុងការកំណត់ទិសដៅអនាគត ធានារក្សាការពារសុខសន្តិភាព និងភាពសុខសាន្តសម្បូរសប្បាយជូនប្រទេសជាតិ និងប្រជាជន យើងអាចមើលឃើញថា សម្តេចតេជោ គឺជាឥស្សរជនដែលលេចធ្លោជាងគេ ក្នុងនាមជាអ្នកនយោបាយប្រកបដោយបទពិសោធន៍លើសលប់ និងចក្ខុវិស័យខ្ពង់ខ្ពស់ ដែលបានបង្ហាញនូវស្នាដៃ និងលទ្ធផលជាក់ស្តែងជាច្រើននៅក្នុងដំណាក់កាលផ្សេងៗនៃប្រវត្តិសាស្ត្រកម្ពុជា ទាំងលើការរំដោះជាតិ ការកសាងការពារជាតិ និងការអភិវឌ្ឍជាតិ។
លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត​ ក៏បាន​ថ្លែងអំណរគុណចំពោះប្រជាពលរដ្ឋ ដែលតែងជឿជាក់លើរាជរដ្ឋាភិបាល ដែលដឹកនាំដោយគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា និងបានចូលរួមក្នុងការថែរក្សាសន្តិភាព និងស្ថិរភាពរបស់ប្រទេសជាតិយើង ជាពិសេសតាមរយៈការជ្រើសរើសមេដឹកនាំត្រឹមត្រូវ គឺ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី ដែលជាមេដឹកនាំប្រកបដោយធម៌, យុត្តិធម៌, គុណធម៌, មិនរត់ចោលប្រជាពលរដ្ឋក្នុងកាលៈទេសៈលំបាក និងមានការទទួលខុសត្រូវម៉ឺងម៉ាត់ចំពោះជោគវាសនាអនាគតជាតិ និងប្រជាជន និងសូមបន្តប្រកាន់យកការសម្រេចចិត្តដ៏ត្រឹមត្រូវបែបនេះនៅក្នុងឆ្នាំ២០២២ និង២០២៣ ក៏ដូចជាពេលខាងមុខៗទៀត ដើម្បីអនាគតប្រទេសជាតិយើង​៕SRP
១១ មីនា ២០២២
ខេត្តសៀមរាប៖វាជាសញ្ញាល្អមួយ សម្រាប់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋនៅក្រុងខេត្តសៀមរាប ខណៈ កំណើនជើងហោះហើរ មកដល់ព្រលានយន្តហោះសៀមរាប មានការកើនឡើង
ក្នុងបរិបទជំងឺកូវីដ។
ក្រុមនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ INSEAD នៃប្រទេសសិង្ហបុរីចំនួន៨០នាក់ នៅព្រហស្បតិ៍ ម្សិលមិញ បានមកដល់ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិខេត្តសៀមរាប ខណៈជើងហោះហើរពីបរទេសកើនឡើងពីជិត ២០ជើងក្នុងខែ ទៅជិត៤០ជើងក្នុងមួយខែក្នុងរយ:ពេល៣ខែចុងក្រោយនេះ។
លោក លី សុផារី តំណាងលោក ថោង ប៊ុនថារី ប្រធានសមាគមសហគ្រិនវ័យក្មេងកម្ពុជា សាខាខេត្តសៀមរាប បង្ហាញថា អ្នកដំណើរទាំង៨០នាក់នោះ សុទ្ធតែទទួលបានការចាក់វ៉ាក់សាំង និងពុំមានរកឃើញវិជ្ជមានឡើយ។ ក្រុមនិស្សិតបរទេសនេះដែរ នឹងស្នាក់នៅក្នុងខេត្តសៀមរាបរយៈពេល៤ថ្ងៃ។
លោក លី សុផារី បន្ថែមថា ការមកដល់ជាបន្តបន្ទាប់ នៃទេសចរវ៉ាក់សាំងមកកាន់កម្ពុជា បានបង្ហាញពីទំនុកចិត្តរបស់ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ លើរាជរដ្ឋាភិបាល និងអាជ្ញាធរខេត្ត ក្នុងការគ្រប់គ្រង និងរៀបចំខេត្តសៀមរាបជាគោលដៅទេសចរណ៍សុវត្ថិភាព។
លោក សឿង ស៊ីថា ប្រធានការិយាល័យទីក្រុងស្អាត នៃមន្ទីរទេសចរណ៍ខេត្តសៀមរាប បង្ហាញថា ចាប់ពីថ្ងៃទី១៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ មកដល់ដំណាច់ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ភ្ញៀវបរទេស ដែលធ្វើដំណើរតាមជើងហោះហើរមានប្រមាណជាង៦,០០០នាក់។ បច្ចុប្បន្ន ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ ដែលកំពុងដំណើរការហោះហើរមានចំនួន៣ រួមមានក្រុមហ៊ុន Singapore Airlines Thai Smile និង Southern China។ តាមការសង្កេតរបស់លោក ការមកដល់របស់ក្រុមនិស្សិតបរទេសនាពេលនេះជាក្រុមអ្នកដំណើរធំដំបូងគេ ក្រោយពីប្រទេសកម្ពុជាបើកឱ្យមានទេសចរណ៍វ៉ាក់សាំង៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ក្នុង​ឱកាស​ប្រារព្វពិធីអបអរសាទរ​​​ខួបលើកទី១១១ នៃទិវាអន្តរជាតិនារី ៨មីនា ឆ្នាំ២០២២​​​​ ក្រោមប្រធានបទ “ សមភាពយេនឌ័រថ្ងៃនេះ ដើម្បីចីរភាពនាពេលអនាគត ” ដែល​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​ស្នងការរដ្ឋាននគរបាល​ខេត្តកំពង់ចាម​ នៅ
ថ្ថ្ងៃសុក្រនេះ​ លោកស្រី​​ ប៉ាង​ ដានី​ អភិបាល​រង​ ខេត្តកំពង់ចាម​ បានថ្លែងថា​ ការប្រារព្វពិធី​​នេះ ​ពិតជាមាន​សារៈសំខាន់ និងចាំបាច់បំផុត ដើម្បីពង្រឹងភាពអង់អាច ដល់កងកម្លាំងនគរបាលនារី និងការផ្តល់ សេវាសង្គម ដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្រីក្រ និងក្រុមងាយរងគ្រោះ គឺជាកត្តាដ៏ចាំ​បាច់​បំផុត ​ដើម្បីធានាបាននូវ ដំណើរការសង្គម ប្រកបដោយសុខដុមរមនា។ ដោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានផ្តល់ការយកចិត្តទុកដាក់ យ៉ាងខ្លាំង ក្នុងការលើកកម្ពស់សមភាព​យេនឌ័រនិងពង្រឹងភាពអង់​អាច​ដល់​នគរបាលនារី និងស្រ្តី ដើម្បីឲ្យពួកគេ ក្លាយជាកម្លាំងចលករមួយ ចូលរួមក្នុង​កិច្ចអភិវឌ្ឍ​សង្គម ​និង​សេ​ដ្ឋកិច្ច។
លោកឯម​ កុសល​ ស្នងការ​នគរបាល​ខេត្ត​កំពង់ចាម​ បាន​លេីកឡេីងថា​ កម្លាំងនគរបាលនារី បានខិតខំពុះពារគ្រប់ឧបសគ្គ ប្រឹងប្រែងយ៉ាងសកម្ម ចូលរួមចំណែកអនុវត្តតាមបទបញ្ហា ផែនការបង្ការទប់ស្កាត់បទល្មើសគ្រប់ប្រភេទ តាមដែនសមត្ថកិច្ច និងឯកទេសជំនាញរបស់ខ្លួន ប្រកបដោយស្មារតីទទួលខុសត្រូវខ្ពស់។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ កម្លាំងនគរបាលនារី បានចូលរួមយ៉ាងសកម្ម និងក្លៀវក្លាក្នុងការងារសង្គម ដោយរួមជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី បំពេញការងារសង្គម វប្បធម៌ សាសនា ជាពិសេសចូលរួមជួយសង្គ្រោះប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបានជួបប្រទះ នូវគ្រោះធម្មជាតិ នាពេលកន្លងមកគួរអោយកោតសរសើរផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បើគិតត្រឹមខែមីនា ឆ្នាំ២០២២នេះ ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបានទទួលស្គាល់កំហុស និងយល់ព្រម ប្រគល់ដីព្រៃលិចទឹកតំបន់៣ ជូនរដ្ឋវិញ១,៤៤៧គ្រួសារ ស្មើនឹងទំហំផ្ទៃដី ជាង៣ពាន់ហិកតា។
ថ្លែងក្នុងពិធីប្រកាសអភិបាលរងខេត្តសៀមរាបនៅព្រឹកមិញនេះ លោក ទៀ សីហា បានបញ្ជាក់ថា៖ ផ្អែកតាមអនុសាសន៍ណែនាំដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ របស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន និងសេចក្តីណែនាំរបស់ទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពត្រួតពិនិត្យ និងចាត់វិធានការបង្ក្រាបការទន្ទ្រានដីរដ្ឋក្នុងដែនព្រៃលិច ទឹកតំបន់៣ នៃបឹងទន្លេសាប ស្ថិតក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្ត រដ្ឋបាលខេត្តបានដឹកនាំក្រុមការងារចម្រុះ ចុះអនុវត្តការងារជាប្រចាំ ដោយទទួលបានលទ្ធផលការងារដូចខាងក្រោម៖
– បានរៀបចំទិន្នន័យ និងព័ត៌មានជាប្រចាំ ពីការទន្ទ្រានដីព្រៃលិចទឹក និងបានចាត់ក្រុមការងារចុះបំពេញទិន្នន័យ ព័ត៌មាន និងបានរៀបចំក្រុមការងារបច្ចេកទេសចុះវាស់វែងដោយបែងចែកជា ០៦ក្រុម ដើម្បីចុះទៅតាមបណ្តាក្រុង-ស្រុក ពិនិត្យ និងកំណត់វាស់វែងបង្គោលព្រំនៅសល់ បាត់បង់ និងការរំកិលបង្គោល។
លោក ទៀ សីហា បន្តថា៖គិតត្រឹមខែមីនា ឆ្នាំ២០២២នេះ ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបានទទួលស្គាល់កំហុស និងយល់ព្រម ប្រគល់ដីព្រៃលិចទឹកតំបន់៣ជូនរដ្ឋវិញ១,៤៤៧គ្រួសារ ស្មើនឹងទំហំផ្ទៃដី ៣.២៤១,៩០០៩(បីពាន់ពីររយសែសិបមួយហិកតា និង៩០០៩ម៉ែត្រការ៉េ)។
លោកបានបញ្ជាក់ទៀតថា បន្ទាប់ពីក្រុមការងារចម្រុះបានចុះត្រួតពិនិត្យ ព្រៃលិចទឹកតំបន់៣ ក្នុងក្រុងស្រុកចំនួន៦ ដែលជាប់បឹងទន្លេសាបរួចមក ក្រុមការងារក៏បានធ្វើការដាំដុះឡើងវិញនូវគ្រាប់ត្នោត បានចំនួន ៥៩.១៩១(ប្រាំម៉ឺនប្រាំបួនពាន់មួយរយកៅសិបមួយ)គ្រាប់ កូនត្នោត១០ដើម, ដើមច្រកែង ២០០ដើម, ដើមរាំង ២៣៥០ ដើម, ដើមឫស្សីផ្ទោល ២០០ដើម, ដើមរំដេញ ៤៥០ដើម, ដើមសណ្តាន់ ១.៥៥០ដើម, ដើមត្រល់ត្រល់ ១០០ដើម និង ដើមកន្សែង ២០០ដើម៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សមិទ្ធិផលផ្លូវចំនួន៣៨ខ្សែ នៅក្រុងសៀមរាប សម្រេចបានសាងសង់រួចជាស្ថាពរគ្រោងដាក់សម្ពោធប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ ថ្ងៃទី០៤ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ ក្រោមអធិបតីភាព សម្ដេចហ៊ុន សែន។
ថ្លែងក្នុងពិធីប្រកាសចូលកាន់តំណែងអភិបាលរងអភិបាលខេត្តសៀមរាប នៅថ្ងៃសុក្រនេះ លោក ទៀ សីហា អភិបាលខេត្តបានបញ្ជាក់ថា៖ ការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ បានអូសបន្លាយអស់រយៈពេល ជិត២ឆ្នាំ បានធ្វើឱ្យមានផលប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ ដល់សេដ្ឋកិច្ចសកល ក៏ដូចជាសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ពិសេសប្រតិបត្តិករ និងអ្នកបម្រើការងារក្នុងវិស័យទេសចរណ៍។ ផលវិបាកនៃជំងឺនេះ បានធ្វើឱ្យខេត្តសៀមរាប ពិសេសតំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរ ដែលធ្លាប់តែទទួលភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិចូលមកទស្សនាកម្សាន្ត យ៉ាងច្រើនកុះករនោះ បែរជាមានសភាពស្ងប់ស្ងាត់ទៅវិញ។
បើទោះជាស្ថិតក្នុងដំណាក់កាល នៃផលប៉ះពាល់ ដោយសារជំងឺកូវីដ ធ្ងន់ធ្ងរក៏ដោយ ក៏រដ្ឋបាលខេត្ត ដោយមានការគាំទ្រពីរាជរដ្ឋា-ភិបាលបាន និងកំពុងជំរុញ និងយកចិត្តទុកដាក់លើការកែលម្អសោភ័ណភាពក្រុងឱ្យបានកាន់តែល្អប្រសើរថែមទៀត។ ជាសក្ខីភាពហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវថ្នល់ ៣៨ខ្សែ ប្រព័ន្ធលូ ភ្លើងបំភ្លឺសាធារណៈ និងកែលម្អស្ទឹងសៀមរាប ក្នុងក្រុងសៀមរាបគឺជាសមិទ្ធផលប្រវត្តិសាស្រ្តថ្មីមួយមិនអាចកាត់ថ្លៃបានរបស់ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន សម្រាប់ខេត្តសៀមរាប ដែលមកដល់ពេលនេះយើងបានសម្រេច នៃការសាងសង់ផ្លូវបាន១០០% គឺនៅសេសសល់បន្តិចបន្តួច លើការងារបំពាក់ប្រព័ន្ធភ្លើងបំភ្លឺសាធារណៈ និងការងារផ្សេងទៀត ហើយគ្រោងនឹងធ្វើពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ នាថ្ងៃទី០៤ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ខាងមុខ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ សម្តេចតេជោ នាយករដ្ឋមន្រ្តី និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត។
លោកបន្តថាស្របពេលដែលស្ថានភាព នៃការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ មានសភាពស្ងប់ស្កាត់ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏បានបើកប្រទេសឡើងវិញ នាចុងឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅ ដើម្បីធ្វើឱ្យកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ វិលទៅរកប្រក្រតីភាពឡើងវិញ។ ដោយឡែកខេត្តសៀមរាប បានត្រៀមខ្លួនរួចរាល់ ដើម្បីទទួលភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិ ពីគ្រប់ទិសទីមកទស្សនាប្រកបដោយភាពជឿទុកចិត្ត នូវរាល់វិធានការ ដែលរដ្ឋបាលខេត្តបានចាត់ចែងបង្ការ ការរីករាលដាល នៃជំងឺកូវីដ-១៩ ការពង្រឹងនូវសេវាកម្មទេសចរណ៍ឱ្យកាន់តែប្រសើរថែមមួយកម្រិតទៀត។ ជាក់ស្តែងតាមរយៈនៃការរៀបចំពិធីបុណ្យឆ្លង ឆ្នាំចាស់ផ្លាស់ចូលឆ្នាំថ្មី ២០២១-២០២២កន្លងទៅ មានភ្ញៀវទេសចរជាតិ-អន្តរជាតិ បានចូលមកទស្សនាខេត្តសៀមរាប ប្រមាណ២០ម៉ឺននាក់ផងដែរ។ ម្យ៉ាងវិញទៀតក្រុងសៀមរាប ដោយទទួលបានការគាំទ្រ ពីទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន(JICA) និងក្រសួងដែនដី ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដឹកជញ្ជូន និងទេសចរណ៍ នៃប្រទេសជប៉ុន ក្នុងការរៀបចំក្រុងសៀមរាបឱ្យក្លាយជាទីក្រុងឆ្លាតវៃ ស្របតាមផែនការមេចង្អុលផ្លូវទីក្រុងឆ្លាតវៃក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាបផងដែរ។
លោកបន្តទៀតថាក្រោយពីមានការស្ងប់ស្កាត់ នៃការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ តែស្ថានភាពនៃការឆ្លងនូវវីរុសបំលែងថ្មី«អូមីក្រុង» នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ មានសន្ទុះកើនឡើង នៅកម្ពុជាគួរឱ្យព្រួយបារម្ភ ដែលធ្វើឱ្យវិស័យផ្សេងៗ ពិសេសវិស័យទេសចរណ៍របស់ខេត្ត ដែលទើបនឹងងើបឡើង បានបន្តិច នឹងអាចធ្វើឱ្យមានផលប៉ះពាល់ជាអវិជ្ជមាន ថែមទៀត។ បើទោះបីជាយ៉ាងនេះក្តី រដ្ឋបាលខេត្តបានដាក់ចេញនូវវិធានការនានា ក្នុងការបង្ការ និងទប់ស្កាត់ នៃការរីករាលដាល នៃជំងឺកូវីដ-១៩ លើវិធានការដែលមានស្រាប់ «៣កុំ និង៣ការពារ» ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងការរីករាលដាលនៃជំងឺដ៏កាចសាហាវនេះ ឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកប្រាក់ សោភ័ណ ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជាខេត្តសៀមរាប និងលោកអ៉ឹង គឹមលាង អភិបាលរងខេត្តពោធិ៍សាត់ ត្រូវបានប្រកាសតែងតាំង ជាអភិបាលរងខេត្តសៀមរាប នៅព្រឹកថ្ងៃសុក្រនេះ។
ការប្រកាសតែងតាំងនេះធ្វើឡើងនៅរដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប ក្រោមវត្តមានលោកសក់ សេដ្ឋា រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងមហាផ្ទៃ តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ សម្តេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ៕SRP
ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ៖លោកអ៊ុំ រាត្រី បានថ្លែងថាជាលទ្ធផល នៃកិច្ចប្រជុំស្តីពីការបើកដំណើរការជាបណ្តោះអាសន្នច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិស្ទឹងបត់ ជាច្រកសម្រាប់ដឹកទំនិញចេញ-ចូល មិនទាន់មានការសម្រេចថា បើកឲ្យដំណើរការថ្ងៃណា ពេលណានោះទេ ពេលនេះរដ្ឋបាលខេត្តនឹងធ្វើរបាយការណ៍ រាយការណ៍ទៅរាជរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសទាំង២ ដើម្បីមានគោលការណ៍ពិនិត្យសម្រេច។
លោកថ្លែងបែបនេះ ក្នុងឱកាសជួបប្រជុំគ្នា ស្តីពីការបើកដំណើរការជាបណ្តោះអាសន្នច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិស្ទឹងបត់-ច្រកណងអៀន ច្រកសម្រាប់ដឹកទំនិញចេញ-ចូលនៅរសៀលថ្ងៃទី១០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ ម្សិលមិញ នៅស្នាក់ការច្រកទ្វារចក្រក្លងលឹក ស្រុកអារ័ញ្ញ ខេត្តស្រះកែវ ជាប់គ្នាច្រកអន្តរជាតិប៉ោយប៉ែត ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
សូមជម្រាបថាភាគីកម្ពុជាដឹកនាំប្រតិភូចូលរួមប្រជុំ លោក អ៊ុំ រាត្រី អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ អគ្គកុងស៊ុលកម្ពុជាប្រចាំប្រទេសថៃ លោក លោកស្រី អភិបាលរងខេត្ត ប្រធានមន្ទីរពាក់ពន្ធ័ អភិបាលក្រុងប៉ោយប៉ែត មន្ត្រីរាជការ និងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ គ្រប់ប្រភេទ។ ចំណែកភាគីថៃដឹកនាំដោយ លោក បរិនញ៉ា ភោធីសាធ Parinya Phothisat អភិបាលខេត្តស្រះកែវ និងមន្ត្រីពាក់ព័ន្ធជាច្រើនរូបផងដែរ។
កិច្ចប្រជុំនេះភាគីទាំងពីរ កម្ពុជា-ថៃ បានជជែកគ្នាផ្តោតលើការពង្រឹងសម្ព័ន្ធមេត្រីភាព ផ្លាស់ប្តូរព័ត៌មានគ្នា ពិភាក្សាលើការបើកច្រកបណ្តោះអាសន្នច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិ ស្ទឹងបត់ ជាច្រកសម្រាប់ដឹកទំនិញចេញចូល ដែលបាននឹងកំពុងដំណើរការ កសាងអគារ ការិយាល័យរដ្ឋបាល ការងារនៃប្រទេសទាំងពីរ ទោះបីជាអគាររដ្ឋបាលកម្ពុជា សម្រេចបានត្រឹមតែ ៤០ភាគរយ និងខាងថៃសម្រេចបាន ៩០ភាគរយ ប៉ុន្តែយើងប្រជុំថ្ងៃនេះ ពិនិត្យវឌ្ឍនៈភាព និងលទ្ធភាព ធ្វើការពិភាក្សាដើម្បីបើកដំណើរការជាបណ្តោះអាសន្ន សម្រាប់ដឹកទំនិញចេញចូលរវាងប្រទេសទាំងពីរផងដែរ៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖លោកសុខ លូ អភិបាល ខេត្តបាត់ដំបង បានលើកឡើងថាសព្វថ្ងៃនេះ មានបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួន គឺនៅពេលប្រមូលផលដំណាំនានា ដែលខ្វះការកែច្នៃ ដូចនេះឯកឧត្តម បានស្នើដល់ស្ថានទូតអូស្រ្ដាលី ធ្វើការផ្សព្វផ្សាយដល់វិនិយោគិន ក្នុងប្រទេសអូស្រ្ដាលី ដើម្បីវិនិយោគផ្នែកកែច្នៃប្រភេទផ្លែឈើ ឬផលិតផលកសិកម្មនៅក្នុងភូមិសាស្រ្ដខេត្តបាត់ដំបង ឲ្យកាន់តែច្រើន ក្នុងន័យជួយដល់ប្រជាកសិករ ខេត្តបាត់ដំបង អាចរកប្រាក់ចំណូលបានច្រើន និងជាពិសេសមានឱកាសក្នុងការនាំចេញផលិតផល កសិកម្មដែលបានកែច្នៃរួច ទៅក្រៅប្រទេស និងជួយបន្តផ្សព្វផ្សាយដល់ភ្ញៀវទេសចរ នៃប្រទេសអូស្ដ្រាលី ឲ្យមកទស្សនាខេត្តបាត់ដំបង ឲ្យកាន់តែច្រើនឡើង។
លោកបានមានប្រសាសន៍ ថ្លែងអំណរគុណដល់រដ្ឋាភិបាលប្រទេសអូស្ដ្រាលី តាមរយៈស្ថានទូតអូស្រ្ដាលី ដែលបានជួយឧបត្ថម្ភគាំទ្រ មានដូចជាផ្នែកសុខាភិបាល ផ្នែកអប់រំ ផ្នែកកសិកម្ម និងពិសេសផ្នែកបោសសំអាតមីននៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបង បើទោះបីជាការដោះស្រាយបញ្ហាគ្រាប់មីន និងគ្រាប់មិនទាន់ផ្ទុះនៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបង មិនទាន់ទទួលបានជោគជ័យ១០០%ក្ដី ប៉ុន្តែក៏បានជួយផ្ដល់ឱកាសដល់ប្រជាកសិករមួយចំនួនធំ អាចធ្វើការដាំដុះនៅលើដីរបស់ខ្លួនដែលបានបោសសំអាតមីនរួច ដោយសុវត្ថិភាព និងលែងភ័យខ្លាច។
លោកក៏បានមានប្រសាសន៍ថ្លែងអំណរគុណដល់រដ្ឋាភិបាលប្រទេសអូស្ដា្រលី ដែលបានផ្ដល់ជូនវ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ ប្រភេទ Pfizer មកកាន់ប្រទេសកម្ពុជា និងធុងត្រជាក់សម្រាប់ដាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ជូនដល់រដ្ឋបាលខេត្តបាត់ដំបង ដើម្បីអាចធ្វើការដាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ និងរក្សាទុកមិនឲ្យខូចគុណភាពវ៉ាក់សាំងផងដែរ។
លោកសុខ លូ មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះនៅរសៀលថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ នេះក្នុងឱកាសអនុញ្ញាតទទួលជួបសម្ដែងការគួរសម លោក Andreas Zurbrugg ឯកអគ្គរាជទូតរងនៃស្ថានទូតអូស្ដ្រាលី ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា នៅសាលប្រជុំB1 VIP ៕SRP