ភ្នំពេញ៖សម្ដេចស ខេង បានលើកឡើងថា គណបក្សដែលបានលុបចេញពីបញ្ជីគណបក្សនយោបាយ តាមផ្លូវច្បាប់បានបើកសិទ្ធិឱ្យប្ដឹងជំទាស់ទៅនឹងការសម្រេចលុបនោះ ហើយចំពោះអ្នកអនុវត្តផ្ទុយនឹងច្បាប់ ក្រសួងមហាផ្ទៃបានចាត់តាំងអនុវត្តតាមនីតិវិធី ដោយបានប្ដឹងទៅស្ថាប័នតុលាការដើម្បីចាត់វិធានការបន្តតាមច្បាប់។
សម្ដេចបន្ត ថាករណីខ្លះ បាននិងកំពុងស្ថិតក្រោមសមត្ថកិច្ចតុលាការ ករណីខ្លះទៀតអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចកំពុងបន្តនីតិវិធីស្រាវជ្រាវ ខណៈករណីខ្លះទៀតក៏ស្ថាប័នតុលាការបានសម្រេចរួចរាល់ហើយដែរ។
សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ ក្នុងឱកាស បានអនុញាតជូនលោកសាស្រ្តាចារ្យ វិទិត មុនតាប៊ន អ្នករាយការណ៍ពិសេសទទួលបន្ទុកសិទ្ធមនុស្សនៅកម្ពុជា ជួបពិភាក្សាការងារតាមប្រព័ន្ធវីដេអូ នៅរសៀលថ្ងៃអង្គារនេះ។
សម្ដេចស ខេង ក៏បន្តថា មានគណបក្សនយោបាយ១៧ បានចុះឈ្មោះបេក្ខជនចូលរួមការបោះឆ្នោតនេះ ហើយសម្ដេចតែងមានប្រសាសន៍ជារឿយៗ និងចេញសេចក្ដីណែនាំឱ្យ អាជ្ញាធរគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ជួយសម្រួលការធ្វើសកម្មភាព របស់គណបក្សនយោបាយទាំងនោះ ដោយសម្ដេចក៏ស្វាគមន៍ទទួលយកព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហាប្រឈមក្នុងការងារនេះដែរ។
បើតាមសម្ដេច ចំពោះដំណើរឈានទៅឆ្ពោះទៅកាន់ការបោះឆ្នោតឆ្នាំ២០២២ ការបោះឆ្នោតនេះគឺជាការបោះឆ្នោតអាណត្តិទី៥ ស្របតាមរដ្ឋធម្មនុញ្ញនិងជាការបង្ហាញពីឆន្ទៈរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការខិតខំអនុវត្តកំណែទម្រង់ដើម្បីផ្ទេរសិទ្ធិអំណាច និងធនធានពីថ្នាក់ជាតិទៅថ្នាក់ក្រោមជាតិ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចស ខេង បានមានប្រសាសន៍ថា សម្ដេចតែងតែអំពាវនាវ និងជំរុញឱ្យភាគីពាក់ព័ន្ធប្រកាន់យកការចរចា ដើម្បីឈានទៅរកដំណោះស្រាយ។ សម្ដេចថា ពេលនេះមានការដោះលែង អ្នកពាក់ព័ន្ធមួយចំនួនឱ្យនៅក្រៅឃុំជាបណ្ដោះអាសន្ន ដើម្បីស្វែងរកការចរចារបន្តក្រោមការសម្របសម្រួល ពីក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ ហើយសម្ដេចក៏នៅតែបន្តលើកទឹកចិត្តនិងជំរុញឱ្យមានការចរចាដើម្បីឈានទៅបញ្ចប់បញ្ហានេះឱ្យបានឆាប់ដែរ។
សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ នៅរសៀលថ្ងៃអង្គារ នេះ ក្នុងឱកាស អនុញាតជូនលោកសាស្រ្តាចារ្យ វិទិត មុនតាប៊ន អ្នករាយការណ៍ពិសេសទទួលបន្ទុកសិទ្ធមនុស្សនៅកម្ពុជា ជួបពិភាក្សាការងារតាមប្រព័ន្ធវីដេអូ ដោយលោកសាស្រ្តាចារ្យ វិទិត មុនតាប៊ន បានផ្ដោតលើករណីវិវាទរវាងអតីតបុគ្គលិកនិងក្រុមហ៊ុនណាហ្គាវើលដ៍។
សូមបញ្ជាក់ថា នៅថ្ងៃទី ១៤ ខែមីនាម្សិលមិញ សាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ បានសម្រេចដោះលែងឲ្យមនុស្ស៨នាក់ ដែលជាអ្នកដឹកនាំបាតុកម្មដោយខុសច្បាប់របស់ក្រុមអតីតបុគ្គលិកក្រុមហ៊ុន ណាហ្គាវើលដ៍ ឲ្យនៅក្រៅឃុំជាបណ្ដោះអាសន្ន នៅវេលាម៉ោងប្រមាណ៧យប់ថ្ងៃនេះ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖ក្នុង​ឱកាសបើក​អង្គសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារប្រចាំឆ្នាំ២០២១ និងលើកទិសដៅការងារប្រចាំឆ្នាំ២០២២ របស់រដ្ឋបាលខេត្ត​កំពង់ចាម​ នៅអង្គារនេះ
លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ ​បាន​លេីកឡេីង​ថា​​ កងកម្លាំងនគរបាល កងរាជអាវុធហត្ថ តំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ចាម ដោយមានការ​សហការ​ចូលរួមពីកម្លាំងអនុវត្តច្បាប់នានា អាជ្ញាធរគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ និងប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន តាមរយៈការអនុវត្ត គោលនយោបាយ ភូមិ ឃុំ សង្កាត់មានសុវត្ថិភាព បានរួមគ្នាយ៉ាងសកម្ម ក្នុងការបង្ការទប់ស្កាត់បង្ក្រាបបទល្មើសនានា ក្នុងខេត្ត បានយ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាព។
លោកបាន​បន្ត​ថា​ ការអនុវត្តគោលនយោបាយភូមិ ឃុំ​មានសុវត្ថិភាព ដូចជា បញ្ហាប្រឈម ពិសេសបញ្ហាគ្រឿងញៀនខុសច្បាប់ ការអនុវត្តច្បាប់ចរាចរណ៍ ការបង្ក្រាបល្បែងស៊ីសង ការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការជួញដូរ ការដោះស្រាយជម្លោះដីធ្លីនៅមូលដ្ឋាន ការអនុវត្តដំណើរការ នៃការចុះបញ្ជីជាលក្ខណៈប្រព័ន្ធ ការឆ្លើយតបនឹងការគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយដោយធម្មជាតិ ដែលកើតមាននៅក្នុងខេត្ត រួមនឹងការអនុវត្តវិធានការ បទបញ្ជានានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាលនៃជម្ងឺកូវីដ-១៩ អាជ្ញាធរ មូលដ្ឋាន រួមនឹងកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ និងអ្នកពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ បានចូលរួមយ៉ាងសស្រាក់សស្រាំ និងចាត់វិធានការបង្ការទប់ស្កាត់ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់​ផងដែរ​។
លោកក៏បាន​ថ្លែងថា​ យើងទាំងអស់គ្នា ត្រូវបន្តជម្រុញដំណើរការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច សង្គម ឲ្យ​មានការអភិវឌ្ឍន៍ រីកចម្រើន​លើគ្រប់វិស័យ​ ខណៈ​ក្នុងឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅនេះ សភាពការណ៍សន្តិសុខ សណ្ដាប់ធ្នាប់សាធារណៈ រក្សាបាននូវសន្តិភាព សស្ថិរភាពនយោបាយបានយ៉ាងល្អគួរជាទីមោទនៈ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ការប្រមូលចំណូលពន្ធរបស់ពន្ធដារសម្រាប់ថវិកាជាតិ កើនជាង២២ភាគរយ នៅក្នុង២ខែដំបូង ឆ្នាំ២០២២នេះ។
ពន្ធដារបានអះអាងថារយៈពេល២ខែដំបូង ឆ្នាំ២០២២នេះ អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារប្រមូលពន្ធសម្រាប់ថវិកាជាតិបានចំនួន ២ ០៧៤.៦៦ ប៊ីលានរៀល ស្មើនឹងប្រមាណជា ៥១២.២៦ លានដុល្លារ កើនឡើង២២.៦៩% បើធៀបរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០២១។
អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ លោកគង់ វិបុល បានឲ្យដឹងថាក្នុងខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ចំណូលពីប្រភេទពន្ធសំខាន់ៗ ៥ ប្រភេទ បានបន្តរក្សាកំណើនឡើងគួរឱ្យកត់ សម្គាល់ធៀបនឹងខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១ ក្នុងនោះ ពន្ធលើប្រាក់ចំណូលមានចំនួន ១៩០.១៥ ប៊ីលានរៀល (កើនឡើង ២៣.៦១ ប៊ីលានរៀល ស្មើនឹង ១៤.១៨%), អាករលើតម្លៃបន្ថែមមានចំនួន ២៥២.៧៨ ប៊ីលានរៀល (កើនឡើង ១៣.២៣ ប៊ីលានរៀល ស្មើនឹង ៥.៥២%), អាករពិសេសមានចំនួន ១០៥.៦៧ ប៊ីលានរៀល (កើនឡើង ១៥.៥០ ប៊ីលានរៀល ស្មើនឹង ១៧.១៩%), ពន្ធលើប្រាក់បៀវត្សមានចំនួន ៩៨.៤២ ប៊ីលានរៀល (កើនឡើង ១៨.៥១ ប៊ីលានរៀល ស្មើនឹង ២៣.១៧%), និង ពន្ធប្រថាប់ត្រាលើពន្ធប្រថាប់ត្រាលើការផ្ទេរកម្មសិទ្ធិអចលនទ្រព្យចំនួន ៦៣.២៣ប៊ីលានរៀល (កើនឡើង ៩.១៨ ប៊ីលានរៀល ស្មើនឹង ១៦.៩៨%)។
សូមបញ្ជាក់ថា លទ្ធផលប្រមូលចំណូលនេះ ត្រូវបានប្រកាសឡើងក្នុងកិច្ចប្រជុំបូកសរុបលទ្ធផលប្រមូលចំណូលពន្ធ ប្រចាំខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ព្រមទាំងទិសដៅសម្រាប់អនុវត្តបន្ត ដែលរៀបចំតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ក្រោមវត្តមានលោកគង់ វិបុល អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ នៅថ្ងៃចន្ទម្សិលមិញ៕SRP
ខេត្តរតនគិរី៖មានការលើកឡើងថានៅក្នុងទឹកដីខេត្តរតនគិរី សកម្មភាពដឹកជញ្ជូនឈើប្រណីត យកទៅលក់នៅប្រទេសវៀតណាមបានកើតមានយ៉ាងពេញបន្ទុក ប៉ុន្តែករណីនេះមិនត្រូវបានអាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ចជំនាញពាក់ព័ន្ធធ្វើការទប់ស្កាត់បង្ក្រាបនោះទេ។ ប្រការដែលអាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ចជំនាញពាក់ព័ន្ធមិនមានឆន្ទៈក្នុងការបង្ក្រាបបែបនេះ ត្រូវបានគេសង្ស័យថាទទួលបានផលប្រយោជន៍ពីឈ្មួញឈើ ឈ្មោះមករា តាមរបៀបពុករលួយ។
យោងតាមសេចក្ដីរាយការណ៍ពីខេត្តរតនគិរីបានដឹងថា ឈ្មោះឈើដ៏ធំប្រចាំខេត្តរតនគិរី ឈឈ្មោះលោកមករា បានប៉ាវផ្តាច់ក្នុងការដឹកជញ្ជូនឈើ ចេញពីខេត្តរតនគិរីទាំងយប់ទាំងថ្ងៃ យកទៅលក់នៅប្រទេសវៀតណាម តាមច្រកអូយ៉ាដាវ​ ដោយមានការគប់គិត
ពីសំណាក់ប្រធានច្រកនិងសមត្ថកិច្ចជំនាញពាក់ព័ន្ធប្រចាំការនៅទីនោះផងដែរ។
សេចក្ដីរាយការណ៍បានបន្តថា ឈ្មោះឈើមករា បានគប់គិតគ្នាជាមួយអាជ្ញាធរខេត្តជំនាញពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ក្នុងខេត្ត ដើម្បីរូបគេរកស៊ីដឹកជញ្ជូនឈើឆ្លងដែនទៅប្រទេសវៀតណាម បានដោយរលូន។ ទោះបីសកម្មភាពដឹកជញ្ជូនឈើរបស់ឈ្មោះមករាធ្វើសកម្មភាពទាំងយប់ ទាំងថ្ងៃយ៉ាងគគ្រឹកគគ្រេងយ៉ាងនេះក្ដី ក៏អភិបាលខេត្តរតនគិរីមិនមានឆន្ទៈក្នុងការទប់ស្កាត់បង្រ្កាបឡើយ ពោលអភិបាលខេត្តរូបនេះរក្សាភាពស្ងប់ស្ងាត់ បណ្ដែតបណ្ដោយឱ្យមានសកម្មភាពដឹកជញ្ជូនឈើយ៉ាងអនាធិបតេយ្យបំផុត។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការដឹកជញ្ជូនឈើ របស់មករាចេញទៅប្រទេសវៀតណាម ច្រកទ្វារអូរយ៉ាដាវ នេះ អង្គភាពសារព័ត៌មានសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ នៅពុំទាន់ទទួលបានការបំភ្លឺពីអាជ្ញាធរជំនាញពាក់ព័ន្ធនៅឡើយទេ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចស ខេង បានថ្លែងថាបើទោះបីជាមានការខកខាន រៀបចំពិធីជួបជុំគ្នាដូចថ្ងៃនេះមួយរយៈធំ ដោយសារការឆ្លងរីករាលដាលជំងឺកូវីដ ប៉ុន្តែសម្ដេចមានក្ដីរីករាយបន្ទាប់ពីសង្កេតឃើញថា ក្រុមការងារយុវជនទាំង៣ខេត្ត ដោយមានការគាំទ្រពីថ្នាក់ដឹកនាំ និងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ បានខិតខំធ្វើសកម្មភាពជាច្រើនដើម្បីរួមចំណែកបម្រើជាតិ និងប្រជាជន ពិសេសនៅក្នុងស្ថានភាពដែលមានការប្រឈមនឹងការឆ្លងជំងឺកូវីដ-នេះ។
ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីពិធីសំណេះសំណាល ជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំយុវជនខេត្តព្រៃវែង បាត់ដំបង និងបន្ទាយមានជ័យ
នៅរសៀលថ្ងៃចន្ទ ម្សិលមិញ សម្ដេចក្រឡាហោមស ខេង ឧបនាយរដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាលចុះមូលដ្ឋានខេត្តព្រៃវែង និងបាត់ដំបង មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ ក៏បានមានប្រសាសន៍ អំពីការដាក់ចេញវិធានការណ៍ ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ក្នុងការបង្ការទប់ស្កាត់ការឆ្លងរីករាលដាល ជំងឺកូវីដ-១៩ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្រោមការដឹកនាំរបស់សម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី ពិសេសជោគជ័យ នៃការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ ដែលបង្កើតបានភាពសាំសហគមន៍ ធ្វើឱ្យប្រទេសកម្ពុជា អាចឈានដល់ការបើកសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឡើងវិញទៅតាមគន្លងប្រក្តីភាពថ្មី និងធ្វើឱ្យមានការកោតសរសើរព្រមទាំងវាយតម្លៃខ្ពស់ពីសហគមន៍អន្តរជាតិ។
សម្ដេច ក៏បានគូសបញ្ជាក់អំពីដំណើរការបោះឆ្នោតនៅកម្ពុជា ដំណើរការកែទម្រង់រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិនៅកម្ពុជាតាមយន្តការវិមជ្ឈការ និងវិសហមជ្ឈការ ដើម្បីជំរុញការអភិវឌ្ឍតាមបែបប្រជាធិបតេយ្យនៅថ្នាក់ក្រោមជាតិ ពិសេសការផ្ទេរមុខងារ ធានធាន សិទ្ធិអំណាច និងការទទួលខុសត្រូវពីថ្នាក់ជាតិ ទៅថ្នាក់ក្រោមជាតិផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖តាមសេចក្ដីរាយការណ៍ព័ត៌មានបឋមបានឲ្យដឹងថា នារីម្នាក់បានបើករថយន្តបុកបង្គោលភ្លើង ទៅមុខលែងរួច បណ្ដាលអោយរថយន្តខូចខាតផ្នែកខាងមុខយ៉ាងដំណំ។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅផ្លូវក្រវ៉ាត់ក្រុងសៀមរាប នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៥ ខែមីនាឆ្នាំ ២០២២ នេះ វេលាម៉ោង៦និង០០នាទី។
ប្រភពពីសមត្ថកិច្ចនៅកន្លែងកើតហេតុបានឲ្យដឹងថា រថយន្តដែលបុកបង្គោលភ្លើងម៉ាកព្រូស ពណ៌ស ពាក់ស្លាកលេខភ្នំពេញ ២BF ២០៣៩ ទិសដៅពីជើងទៅត្បូង មកដល់ចំណុចខាងលើក៏បានជ្រុលទៅបុកបង្គោលភ្លើងតែម្ដង។
សមត្ថកិច្ចបានបន្តថានារីរងគ្រោះមានឈ្មោះ ធឿន វណ្ណា អាយុ២៥ មានទីលំនៅ ភូមិអូរុន ឃុំខ្ពបតាងួន សុខស្ទឹងត្រង់ ខេត្តកំពង់ចាម។