ភ្នំពេញ៖ក្រុមការងារហ្វេសប៊ុករបស់ សម្ដេច ស ខេង រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃក្នុងឆមាសទី១​ ដោះស្រាយមតិ ជូនប្រជាពលរដ្ឋ បានចំនួន២៥៩គណនី។
សម្ដេច ស ខេង បានបង្ហាញនៅលើទំព័រផេកហ្វេសប៊ុកថា៖ ថ្ងៃនេះខ្ញុំសូមបញ្ជាក់ជូនលទ្ធផលប្រចាំឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២១ អំពីការទទួលយកនិងការដោះស្រាយចំពោះមតិយោបល់ ឬសំណូមពររបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ នៅក្នុងទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ខ្ញុំ ដែលខ្ញុំបានចាត់ចែងបញ្ជាទៅបណ្តា អគ្គនាយកដ្ឋាន និងអង្គភាពពាក់ព័ន្ធនានាធ្វើការដោះស្រាយជូនប្រជាពលរដ្ឋ មន្ត្រីរាជការ និងកងកម្លាំងនគរបាលជាតិក្នុងដែនសមត្ថកិច្ចក្រសួងមហាផ្ទៃ ។ សរុបមតិយោបល់ឬសំណូមពររបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទូទៅមានចំនួន៦៦៥គណនី នៅក្នុងនោះគឺបានទទួលយកពិនិត្យដោះស្រាយមានចំនួន៤២៤គណនី និងបានដោះស្រាយរួចរាល់ជូនប្រជាពលរដ្ឋមានចំនួន២៥៩គណនី។
មានបញ្ហាជាច្រើនផ្សេងៗគ្នាដែលមន្ត្រីនៃអង្គភាពជំនាញចំណុះក្រសួងមហាផ្ទៃបានធ្វើការដោះស្រាយដែលខ្ញុំសូមជម្រាបជូនបងប្អូនជនរួមជាតិដូចខាងក្រោម៖
អគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ បានពិនិត្យដោះស្រាយ និងឆ្លើយតបទៅប្រជាពលរដ្ឋចំនួន ១៧២ គណនី ដែលមានការពាក់ព័ន្ធនឹងការលក់ ការចែកចាយ និងការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន, ល្បែងស៊ីសងគ្រប់ប្រភេទ, ការផ្ទុះអាវុធអាណាធិបតេយ្យ, ការចោទប្រកាន់លើមន្ត្រីអាជ្ញាធរ និងកងកម្លាំងមូលដ្ឋាន, បញ្ហាចរាចរណ៍, អំពើចោរកម្ម ដូចជាលួចសម្ភារៈប្រើប្រាស់ និងគោ ក្របី, ករណីប្លន់ឬអំពើលួចមានស្ថានទំងន់ទោស, បញ្ហាអសន្តិសុខ សណ្ដាប់ធ្នាប់, ការផ្ដល់សេវាបញ្ជាក់អត្តសញ្ញាណ, ការប្រើឧបករណ៍បំពងសំឡេងរំខាន, បញ្ហាក្មេងទំនើង, អំពើហិង្សា, ការឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា, ការកែច្នៃយានយន្តខុសច្បាប់, វិវាទក្នុងអង្គភាពនគរបាល, ការក្លែងខ្លួនជាមន្រ្តីនគរបាល, ការអនុវត្តតួនាទី និងភារកិច្ច, ករណីរត់ការចូលក្របខណ្ឌរដ្ឋ, អំពើល្មើសវិធានការរដ្ឋបាលក្នុងការទប់ស្កាត់ជំងឺកូវីដ-19, ការកែច្នៃអាវុធខុសច្បាប់, ករណីបាត់ខ្លួនប្រជាពលរដ្ឋ ការនេសាទខុសច្បាប់ និងវិវាទនានាជាដើម។
អគ្គនាយកដ្ឋានរដ្ឋបាល បានពិនិត្យដោះស្រាយ និងឆ្លើយតបទៅប្រជាពលរដ្ឋចំនួន ៥៨ គណនី គឺមានពាក់ព័ន្ធនឹងការអនុវត្តគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍មូលដ្ឋាន, ការគ្រប់គ្រងដីបឹងធម្មជាតិ, ទំនាស់ដីធ្លី, ការតាំងលំនៅលើដីសាធារណៈ, វិវាទរវាងសន្តិសុខផ្សារ និងអ្នកគ្រប់គ្រងផ្សារ, ការស្នើសុំចុះបញ្ជីដីធ្លី, វិវាទរវាងក្រុមហ៊ុន និងប្រជាពលរដ្ឋ, បញ្ហាទឹកស្អាត, ការស្នើពន្លឿនការផ្ដល់សេវាសាធារណៈនៅច្រកចេញចូលតែមួយ, បណ្ដឹងសុំដូរមេភូមិ, ការផ្ដល់ជំនួយសង្គម, ការជីកកាយយកដី និងយកខ្សាច់មាត់ស្ទឹង ព្រែក, សំណើរបើកផ្លូវសាធារណៈ, ការអនុវត្តភារកិច្ចរបស់ស្មៀន និងការស្នើសុំជួយពន្លឿនការផ្ដល់បណ្ណកម្មសិទ្ធិដីធ្លីជាដើម។
អគ្គនាយកដ្ឋានអត្តសញ្ញាណកម្ម បានពិនិត្យដោះស្រាយ និងឆ្លើយតបចំនួន ១០ គណនី ដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការស្នើសុំចុះបញ្ជីអាពាហ៍ពិពាហ៍, ការកែតម្រូវឯកសារអត្តសញ្ញាណកម្ម, ការបញ្ជាក់លើឯកសារអត្តសញ្ញាណកម្មថតចម្លង, ការស្នើសុំធ្វើលិខិតស្នាក់នៅ និងការស្នើសុំធ្វើអត្តសញ្ញាណបណ្ណជាដើម។
អគ្គនាយកដ្ឋានអន្តោប្រវេសន៍ បានពិនិត្យដោះស្រាយ និងឆ្លើយតបចំនួន៣ គណនី មានជាអាទិ៍ ពាក់ព័ន្ធនឹងការបំពេញការងាររបស់មន្រ្តីតាមច្រកព្រំដែនគោក ច្រកទ្វារអាកាសយានដ្ឋាន និងការងារអនុវត្តន៍ច្បាប់អន្តោប្រវេសន៍លើជនបរទេស។
អគ្គាធិការដ្ឋានបានពិនិត្យដោះស្រាយ និងឆ្លើយតបចំនួន ១៥ គណនី ពាក់ព័ន្ធនឹងមន្ត្រីរាជការ និងកងកម្លាំងនគរបាលជាតិក្នុងក្របខណ្ឌក្រសួងមហាផ្ទៃដែលបានប្រព្រឹត្តិមិនត្រឹមត្រូវដូចជា ការចាប់ខ្លួនប្រជាពលរដ្ឋ, ការដោះស្រាយបញ្ហា និងវិវាទដីធ្លី, ការធ្វើលិខិតផ្ទេរសិទ្ធិប្រើប្រាស់ដីធ្លី, ភាពមិនប្រក្រតីនៅក្នុងការងារអភិវឌ្ឍមូលដ្ឋាន, វិវាទរវាងប្រជាពលរដ្ឋ និងស្មៀនឃុំ, ការផ្លាស់ប្ដូរមេភូមិ, ដំណើរការផ្ដល់សេវាសាធារណៈនៅច្រកចេញចូលតែមួយ និងអាជីវកម្មជីកដីជាដើម។
ចំណែកអគ្គនាយកដ្ឋានភស្តុភារ និងហិរញ្ញវត្ថុវិញបានពិនិត្យដោះស្រាយ និងឆ្លើយតបបានចំនួន១គណនីដែលពាក់ព័ន្ធករណីមន្ត្រីស្នើសុំតម្លើងតួនាទី និងឋានន្តរសក្ដិ។​ ជាមួយគ្នានេះក៏មានមតិយោបល់ចំនួន ៨៧ទៀត ខ្ញុំបានបញ្ជូនទៅ អង្គភាពពាក់ព័ន្ធនានាដើម្បីមុខការ និង ជាសមត្ថកិច្ច។
ក្រៅពីនោះខ្ញុំក៏បានទទួលយកនូវមតិយោបល់ និង ទស្សនៈល្អៗ របស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋបានផ្ញើមកខ្ញុំមានប្រមាណ១៥៤គណនី ដែលអាចធ្វើឲ្យខ្ញុំយកមកពិចារណា ដើម្បីប្រតិបតិបត្តិក្នុងកិច្ចការបម្រើជាតិ។
ខ្ញុំសូមបញ្ជាក់ថា វឌ្ឍនភាពការងារដូចបានជម្រាបខាងលើនេះ អាចសម្រេចបានដោយសារកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង និងកិច្ចសហការគ្នាល្អរវាងថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីអង្គភាពចំណុះក្រសួងមហាផ្ទៃ អង្គភាពពាក់ព័ន្ធនៅថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិ ទោះជាក្នុងស្ថានភាពកំពុងប្រឈមមុខនឹងការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩។
ខ្ញុំក៏សូមថ្លែងអំណរគុណបងប្អូនជនរួមជាតិ ដែលបានលើកជាមតិយោបល់ និងសំណូមពរនានាតាមរយៈទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ខ្ញុំដើម្បីយើងរួមគ្នាដោះស្រាយនូវបញ្ហានានា និងរួមគ្នាអភិវឌ្ឍន៍សង្គមជាតិយើង។ ខ្ញុំសូមលើកទឹកចិត្តដល់បងប្អូនជនរួមជាតិឲ្យបន្តលើកជាមតិយោបល់ និងសំណូមពរនានាមកកាន់រូបខ្ញុំតាមរយៈទំព័រហ្វេសប៊ុក ហើយខ្ញុំនឹងទទួលយកដើម្បីពិនិត្យ និងធ្វើការដោះស្រាយដោយពុំមានការរើសអើងឡើយ ក្នុងដែនសមត្ថកិច្ចក្រសួងមហាផ្ទៃ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ ខ្ញុំក៏សុំការយល់យោគអធ្យាស្រ័យពីបងប្អូនជនរួមជាតិ ចំពោះករណីមួយចំនួនដែលមិនទាន់បានដោះស្រាយចប់សព្វគ្រប់ អាស្រ័យលើករណីខ្លះទាមទារពេលវេលា និងអនុវត្តទៅតាមនីតិវិធី៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ខណៈកំពុងដើរត្រូវបានរថយន្តបុកចំពេញទំហឹង ខ្ទេចក្បាលស្លាប់ភ្លាមៗ។
អាជ្ញាធរស្រុកសូទ្រនិគមបានរាយការណ៍ថា ហេតុការណ៍នេះបានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង ០៧ ថ្ងៃទី១៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២១ ព្រឹកមិញ ស្ថិតនៅភូមិដំដែកផ្សារ ឃុំដំដែក ស្រុកសូនិគម លើផ្លូវគ្រួសក្រហម។
អាជ្ញាធរបានបន្តថាករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះកើតឡើងរវាងរថយន្តម៉ាកកូរ៉់េ ពណ៌ស ពាក់ស្លាកលេខ ភ្នំពេញ3B 5840 បើកបរដោយឈ្មោះ វ៉ិន សុរ៉ាន ភេទប្រុស អាយុ២៦ឆ្នាំ រស់នៅភូមិដំដែកផ្សារ ឃុំដំដែក ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប បានបើករថយន្តបុក និងជាន់មនុស្សដើរ ម្នាក់បណ្ដាលអោយនៅនឹងកន្លែងកើតហេតុ។ ចំណែកជនរងគ្រោះមានឈ្មោះផល ផាន្នី ភេទប្រុស អាយុ៤០ឆ្នាំ
មានទីលំនៅ ក្នុងភូមិឃុំ កើតហេតុខាងលើ។
បើតាមអាជ្ញាធរបានបញ្ជាក់ថា សមត្ថកិច្ចបានខ្លួនអ្នកបើកបរ និងរថយន្តទុកនៅអធិការនគរបាលស្រុក ដើម្បីអនុវត្តបន្ត។ ដោយឡែកសាកសព បានប្រគល់អោយក្រុមគ្រួសារយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី៕SRP
១៦ កក្កដា ២០២១
ខេត្តរតនគិរី៖មនុស្សប្រុសស្រីចំនួន០៤នាក់ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចចាប់ខ្លួន ពាក់ព័ន្ធករណីជួញដូរគ្រឿងញៀន។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាជនសង្ស័យទី១- ឈ្មោះ​ ជូ​ ជា​អ៊ូ​ ភេទប្រុស​ អាយុ​ ២៦ឆ្នាំ​ ទីលំនៅបច្ចុប្បន្ន​រស់នៅ​ភូមិ​ អភិវឌ្ឍន៍​ សង្កាត់​ឡាបានសៀក​ ក្រុងបានលុង​ ខេត្តរតនគិរី​។
២-​ ឈ្មោះ​ សុខ​ សាន្ត​ ភេទប្រុស​ អាយុ​ ៣០ឆ្នាំ​ ទីលំនៅ​បច្ចុប្បន្ន​រស់​ភូមិ​មួយ​ សង្កាត់​ឡាបានសៀក​ ក្រុងបានលុង​ ខេត្តរតនគិរី​។
៣-​ ឈ្មោះ​ ប៉ាន់​ លក្ខណា​ ភេទស្រី​ អាយុ​ ៣០ឆ្នាំ​ ទីលំនៅ​បច្ចុប្បន្ន​រស់​ភូមិ​មួយ​ សង្កាត់​ឡាបានសៀក​ ក្រុងបានលុង​ ខេត្តរតនគិរី​។
៤-​ ឈ្មោះ​ ប្រាក់​ រតនា​ ភេទប្រុស​ អាយុ​ ២៨ឆ្នាំ​ ទីលំនៅ​បច្ចុប្បន្ន​រស់​ភូមិ​មួយ​ សង្កាត់​ឡាបានសៀក​ ក្រុងបានលុង​ ខេត្តរតនគិរី​។
សមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថាប្រតិបត្តិការនេះដក​ហូត​វតវត្ថុតាង ម្សៅក្រាម​ពណ៌​ សសថ្លា​ (​ម៉ាទឹកក)​ចំនួន​ ០២កញ្ចប់​ ទម្ងន់​ ២.៤៤ក្រោម​ (ថ្លឹង​ទាំង​សំបកថង់ -​ រថយន្ត​០១គ្រឿងម៉ាក​ Lexus RX 330 ពណ៌​ ស​ ពាក់ស្លាកលេខ​ (ភ្នំពេញ​ 2AQ.9477) ទូរស័ព្ទ​ចំនួន​ ០៦គ្រឿង​. ប្រាក់​រៀល​ខ្មែរ​ ចំនួន​ ២៨ម៉ឺន​រៀល​។
សូមជម្រាបថាហេតុការណ៍បង្ក្រាបនេះ នៅលើដងផ្លូវជាតិ៧៨ នៅ​ត្រង់​ចំណុច​មុខ​ស្នាក់​ការ​សន្តិសុខ​៧៨២​ក្នុងភូមិសោមត្រក ឃុំសោមធំ ស្រុកអូរយ៉ាដាវ ខេត្តរតនគិរី នៅថ្ងៃ១៥ ខែកក្កដា ម្សិលមិញ ដោយកម្លាំងអាវុធហត្ថ ស្រុកអូរយ៉ាដាវ ដឹកនាំដោយលោកសុខ មីន មេបញ្ជាការ៕SRP
ភ្នំពេញ៖មានជនខិលខូច បានយករូប លោកហ៊ុយ វណ្ណៈ ទៅក្លែងបន្លំប្រើប្រាស់តាមប្រព័ន្ធតេលេក្រាម ដើម្បីអូសទាញឱ្យដាក់លុយវិនិយោគ ក្នុងក្រុមហ៊ុនឈ្មោះ Glancebit។
នេះបើតាមលោកហ៊ុយ វណ្ណៈ ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធអ្នកសារព័ត៌មានកម្ពុជា និងជារដ្ឋលេខាធិការក្រសួងមហាផ្ទៃ ដែលបានសរសេរបញ្ជាក់នៅលើគណណីហ្វេសប៊ុកផ្ទាល់ខ្លួនរបស់លោកនៅយប់ថ្ងៃទី ១៦ ខែកក្កដាឆ្នាំ ២០២១នេះ។
លោកហ៊ុយ វណ្ណៈ បានសរសេរថា៖ សូមជូនដំណឹង! មានគេយករូបថតខ្ញុំ យកទៅក្លែងបន្លំប្រើប្រាស់ក្នុងប្រព័ន្ធ Telegram ហើយអូសទាញឱ្យដាក់លុយវិនិយោគក្នុងក្រុមហ៊ុនឈ្មោះ Glancebit។ ខ្ញុំសូមបដិសេធ ហើយសូមបងប្អូនប្រុងប្រយ័ត្ន កុំចាញ់កលការបោកប្រាស់របស់ជន ដែលមានអត្តសញ្ញាណដូចឯកសារភ្ជាប់នេះ។សូមអរគុណ៕SRP
ភ្នំពេញ៖ព្រះមហាក្សត្រ បានត្រាស់បង្គាប់បញ្ចប់មុខតំណែង លោក ឌុច សុវណ្ណារី ពីរដ្ឋលេខាធិការពីរដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងទំនាក់ទំនងជាមួយរដ្ឋសភា ព្រឹទ្ធសភា និងអធិការកិច្ច។ នេះបើយោងតាមព្រះរាជក្រឹត្យ ចុះនៅថ្ងៃទី១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១នេះ។
ការបញ្ចប់មុខតំណែងនេះបន្ទាប់ពីសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានប្រកាសតាមផេកហ្វេសប៊ុករបស់សម្ដេចនៅរសៀលថ្ងៃមិញថាដកតំណែង លោកឌុច សុវណ្ណារី ចេញពីរដ្ឋលេខាធិការក្រសួង។
នៅលើគណនីហ្វេសប៊ុក សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានសរសេរថា៖«ខ្ញុំបានចូលរួមរំលែកទុក្ខតាមរយៈលោកជំទាវ  ម៉ែន សំអន  ចំពោះមរណៈភាព បង  ហុង ថែម  ដែលជាមន្ត្រីមួយរូបបានរួមចំណែកកសាងប្រទេសតាំងពីបាតដៃទទេនាឆ្នាំ១៩៧៩»។
សម្ដេចតេជោ បានបន្តថា៖ខ្ញុំមិននឹកស្មានដល់សោះថា ខ្ញុំមានមន្ត្រីមួយរូប ថ្នាក់រដ្ឋលេខាធិការបង្ហោះសារ ផ្ជាញ់ផ្ចាលចំពោះសព សូម្បីតែលោកជំទាវ ម៉ែន សំអន សុំអោយដកចេញក៏មិនព្រមដកដែរ។
លើគណនីហ្វេសប៊ុករបស់សម្ដេចបានបញ្ជាក់ថា« ខ្ញុំមិនអាចទុក លោក  ឌុច សុវណ្ណារី អោយនៅជារដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបានតទៅទៀតទេ  គឺត្រូវដកចេញពីតំណែង ព្រោះលោកមិនសាកសម្យជាមន្ត្រីដឹកនាំទៀតដោយខ្វះគុណធម៌៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានប្រកាសដកតំណែង លោកឌុច សុវណ្ណារី ចេញពីរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងទំនាក់ទំនង ជាមួយរដ្ឋសភា-ព្រឹទ្ធសភា និងអធិការកិច្ច។ នេះបើយោងតាមផេកហ្វេសប៊ុករបស់សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ដែលបានបង្ហោះនៅមុននេះបន្តិចនារសៀលថ្ងៃទី១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១នេះ។
ខេត្តកណ្តាល៖មានការលើកឡើងថាគម្រោងស្តារបឹងបែកក្អម មានទីតាំងនៅស្រុកមុខកំពូល ខេត្តកណ្តាល ដែលជា​​គោលនយោបាយសាច់ប្រាក់ពលកម្ម របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ត្រូវបានមន្ត្រីទទួលខុសត្រូវលើការងារស្តារបឹងខាងលើនេះ លួចកិបកេងថវិកា របស់រដ្ឋ អស់រាប់លានដុល្លារអាមេរិក ដើម្បី​យក​ទៅចែកគ្នាចាយ យ៉ាងសប្បាយរីករាយ។ ហើយថា គម្រោង​​​​នេះ ត្រូវ​អ្នកទទួលខុស​ត្រូវលើការងារស្តារបឹងបែកក្អមនេះ បានលក់អាចម៍ដីទៅឲ្យឈ្មួញ ដើម្បីជីកកកាយយកអាចម៍ដីទៅលក់បន្តឲ្យក្រុមហ៊ុនបុរីផ្ទះល្វែង ក្នុងមួយហិកតាៗ មានតម្លៃរាប់ម៉ឺនដុល្លារឯណោះ..។ នេះបើយោងតាមបណ្ដាញសារព័ត៌មានក្នុងស្រុកបានចុះផ្សាយនៅរសៀលថ្ងៃទី១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១នេះ។
បឹងបែកក្អម ​មានទីតាំងនៅ​ភូមិព្រែកថ្មី ឃុំព្រែកអញ្ចាញ ស្រុកមុខកំពូល ខេត្តកណ្តាល​ ហើយមានទំហំ​ជាង​ ៥០ហិកតា។ ហើយ​គម្រោងស្ដារបឹងបែកក្អមខាងលើនេះ ​គ្រប់គ្រង​ដោយ លោក ចាន់ ស៊ីណាត អនុរដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម។
យោងតាមប្រភពពីមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក បញ្ជាក់ថា ​គម្រោងស្ដារអភិវឌ្ឍន៍បឹងអូរធម្មជាតិ មានទីតាំងនៅ​ស្រុកមុខកំពូល ខេត្តកណ្ដាល ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា គឺមានមិនតិចជាង ២០កន្លែងនោះទេ​។​
មន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម បានឲ្យដឹងថា ដោយសារ​បញ្ហាវិបត្តិ​ជំងឺកូវីដ-១៩ រាតត្បាតនៅទូទាំងប្រទេស ទើប​រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យ​ក្រសួងធនធានទឹក លើកជាគម្រោងសាច់ប្រាក់ពលកម្ម ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ ដែលអត់មានការងារធ្វើ ឬរង់ផលប៉ះពាល់ពីជំងឺកូវីដ-១៩ អាចទៅធ្វើពលកម្មជីក ឬកាយដី ស្តារបឹងបែកក្អមនេះ ដើម្បីដូរយកសាច់ប្រាក់សុទ្ធ សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ជីវភាពគ្រួសារ..។ ហើយថា គម្រោងនេះ ​ក្នុង​មួយឆ្នាំៗ រាជរដ្ឋាភិបាល បានចំណាយថវិការាប់លានដុល្លារ ដើម្បីផ្ដល់លទ្ធភាពឱ្យប្រជាពលរដ្ឋក្រីក្រ ដែល​រងផលប៉ះពាល់ពីជំងឺកូវីដ-១៩ ហើយអត់ការងារធ្វើ ដោយប្រែក្លាយទៅជា «មានការងារធ្វើ» តាមរយៈ «គម្រោងសាច់ប្រាក់ពលកម្ម» ស្តារ​បឹងបែកក្អមខាងលើនេះឯង។
ទោះជាបែបនេះក្តី ប្រភពបញ្ជាក់ថា គម្រោងសាច់ប្រាក់ពលកម្ម ស្តារបឹងបែកក្អមនេះ គឺត្រូវបានអ្នកគ្រប់គ្រង ឬកាន់គម្រោងនេះ​ មិនបានចែករំលែកការងារស្តារបឹងនេះ ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ឲ្យមានការងារធ្វើទេ។ ផ្ទុយទៅវិញបែរជា ​​មន្ត្រីគ្រប់គ្រងលើការងារស្តារបឹងបែកក្អមខាងលើ​ ​​យកគម្រោងស្តារបឹង​នេះ ទៅលក់ឲ្យក្រុមហ៊ុន ឬឈ្មួញ ដើម្បីជីកកកាយយកអាចម៍ដី ​នាំទៅចាក់បំពេញឲ្យក្រុមហ៊ុនបុរី ផ្ទះល្វែង ដោយក្នុងមួយហិកតាមានតម្លៃរាប់ម៉ឺនដុល្លារទៅវិញ?។ ហើយថា ករណីនេះ បានអនុវត្តផ្ទុយពី​គម្រោងសាច់ប្រាក់ពលកម្ម ដែលរាជរដ្ឋាភិបាល បានដាក់ចេញឲ្យអនុវត្ត..។
ផ្តើមពីបញ្ហានេះ ទាំងមន្ត្រីរាជការ និងប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅឃុំព្រែកអញ្ចាញ ស្រុកមុខកំពូល បានសំណូមពរដល់ លោក លឹម គានហោ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម ជាពិសេសសម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ជួយបញ្ជូនមន្ត្រីចុះស៊ើបអង្កេតសកម្មភាពចុះអនុវត្តគម្រោងស្ដារបឹងបែកក្អម របស់លោក ចាន់ ស៊ីណាត អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងធនធានទឹក ថាតើបានអនុវត្តត្រឹមត្រូវដែរឬយ៉ាងណា? ប្រយោជន៍ដើម្បីឈានទៅមានវិធានការផ្លូវច្បាប់ឲ្យបានធ្ងន់ធ្ងរ។ ត្បិតគម្រោង​សាច់ប្រាក់ពលកម្ម នៃការស្តារបឹងបែកក្អម សម្រាប់ផ្ដល់ឳកាសដល់ប្រជាពលរដ្ឋ មានការងារធ្វើ នៅក្នុងដំណាក់កាល​ជំងឺកូវីដ-១៩រាតត្បាតនេះ ​បែរជាអ្នកទទួលខុស​ត្រូវ​ បាន​លក់អាចម៍ដី​​ក្នុង​បឹងបែកក្អមនេះ ទៅឲ្យឈ្មួញ​នាំយកគ្រឿងចក្រ ជីកកកាយយកអាចម៍ដី ដឹកយកទៅចាក់បំពេញឲ្យក្រុមហ៊ុនសង់បុរី ឬផ្ទះល្វែង ដែលជាការអនុវត្តផ្ទុយពីគោលនយោបាយ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល បានដាក់ចេញ​យ៉ាងគឃ្លើនបែបនេះទៅវិញ​?។
ជុំវិញករណីនេះ លោក តុង ស៊ីវមី អភិបាល​ស្រុកមុខកំពូល ខេត្តកណ្តាល បានប្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយថា ​ការងារ​​ស្ដារដីបឹងបែកក្អម គឺជាគម្រោងរបស់ថ្នាក់ជាតិ ហើយក៏ត្រូវចំណាយលុយ​ជាតិផងដែរ។ ប៉ុន្តែចំពោះការចំណាយថវិកាអស់​ប៉ុន្មាននោះ រូបលោកមិនបានដឹងទេ..។ ហើយចំពោះ​ ករណីអ្នកគ្រប់គ្រង់គម្រោងស្តារបឹងបែកក្អម បានលក់អាចម៍ដីទៅឲ្យឈ្មួញជីកកាយយកអាចម៍​ដី ​ក្នុងមួយហិកតា ​មានតម្លៃរាប់ម៉ឺនដុល្លារនោះ ​គឺមិនពិតទេ។ ប៉ុន្តែបើជាការផ្តល់​លុយគុយទាវ ឬកាហ្វេ អាចមាន។
ចំណែកប្រធានមន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយម ខេត្តកណ្ដាល លោក អ៊ុក វណ្ណា បានឲ្យអង្គភាពសារព័ត៌មានមួយចំនួនដឹងថា មិន​ដឹងពីការលក់ដូរអាចម៍ដី នៃគម្រោងស្តារបឹងបែកក្អម​នោះទេ។ ហើយថា ការងារស្តារបឹងខាងលើនេះ គឺរូបលោករង់ចាំតែសមិទ្ធផលសម្រេច​ប៉ុណ្ណោះ។ រីឯរឿងលក់​ដូរអាចម៍ដីទៅឲ្យអ្នកនេះ ឬក្រុមហ៊ុននោះ គឺមិនពាក់ព័ន្ធជាមួយលោកឡើយ​។
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការបែកធ្លាយនេះ បណ្ដាញ«សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍» នៅមិនទាន់អាច​ទាក់ទង លោក ចាន់ យុត្ថា រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងធនធានទឹក និងលោក ចាន់ ស៊ីណាត អនុរដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងធនធានទឹក ដែលជាអ្នកកាន់គម្រោងស្តារបឹងបែកក្អម មានទីតាំងនៅស្រុកមុខកំពូល ខេត្តកណ្តាល ដើម្បីបំភ្លឺលើករណីចោទប្រកាន់ពីភាពមិនប្រក្រតី​ ផ្តើមចេញពីគម្រោង​ស្តារបឹងបែកក្អម ខាងលើបាន​ទេ នៅរសៀលថ្ងៃនេះ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកភឹង ចិន្តារ៉េត ស្នងការរង ទទួលផែនការងារនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តសៀមរាប និងភរិយា ព្រមទាំង ក្រុមការងារមនុស្សធម៌ បាននាំយកអំណោយ សម្បុរសជនចំនួន១១ គ្រួសារ ចែកជូនកងកម្លាំង៣គោលដៅ នៅក្នុងក្រុងសៀមរាប។
ការចែកអំណោយនាថ្ងៃទី១៦ ខែកក្កដា ព្រឹកមិញនេះ នៅវិទ្យាលយ័១០មករា១៩៧៩ ស្ថិតនៅក្នុងភូមិមណ្ឌល២ សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប។
លោកភឹង ចិន្តារ៉េត បានឲ្យដឹងថា អំណោយមនុស្សធម៌ ដែលត្រូវបានចែកជូនកងកម្លាំងទាំង៣គោលដៅ ទី១នៅក្នុងបរិវេណវិទ្យាល័យ ១០ មករា ១៩៧៩ ទឹកសុទ្ធ៣៥កេះ អាកុល២កាន ម៉ាស ១កេះធំ . ទី២នៅសាលាអនុវិទ្យាល័យក្របីរៀល ទឹកសុទ្ធ ៣០កេះ អាកុល១កាន ម៉ាស១កេះធំ .ទី៣គោលដៅត្រៀមអត្តរាគមន៍ ទឹកសុទ្ធ៣៥កេះ អកុល២កាន ម៉ាស១កេះធំ។
លោកភឹង ចិន្តារ៉េត បន្តថាការចុះចែកនូវសម្ភារដល់កងកម្លាំងដើម្បីយកទៅប្រើប្រាស់ក្នុងកិច្ចប្រតិបត្តិការការពារមណ្ឌលព្យាបាលនិងទីកន្លែងចត្តាឡីស័កកំពុងមានការខ្វះខាត។
ក្នុងឱនោះផងដែរ លោកក៏បានមានមតិសំណេះសំណាលផ្តាំផ្ញើដល់កងកម្លាំងទាំងអស់ អោយយកចិត្តទុកដាក់ ក្នុងការពារ ឈរលើស្មារតីទទួលខុសត្រូវ ចំពោះភារកិច្ចនេះ និង ការពារខ្លួន អោយមានប្រសិទ្ធិភាពខ្ពស់ និងបានជូនពរដល់កងកម្លាំងនិងសប្បុរសជនទាំងអស់ សូមអោយចៀសផុតពីជម្ងឺឆ្លងកូវីតចង្រៃ មានសុខភាពល្អ គ្រប់ក្រុមគ្រួសារ កុំបីខាន៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ក្នុងនាមអាជ្ញាធរខេត្ត លោក អ៊ុន ចាន់ដា បាន​ថ្លែងសំណូមពរ​ដល់​ព្រះចៅ​អធិការវត្ត​គ្រប់​វត្ត​ សូម​ជួយ​ផ្សព្វផ្សាយ​រំឭកដល់​លោកយាយ​ លោកតា​ ពុទ្ធបរិស័ទ​ទាំងអស់​ ត្រូវ​​ខិតខំ​​យកចិត្តទុកដាក់​ ក្នុងការថែទាំសុខភាព​ ឲឲ្យចៀសផុតពីការ​ឆ្លង​​ជំងឺ​កូវីដ​។
លោកថ្លែងសំណូមពរនៅព្រឹកមិញនេះក្នុង​ឱកាស​នាំយកទៀន​ចំណាំ​ព្រះវស្សា និងទេយ្យទាន វេរប្រគេនដល់ព្រះសង្ឃ ចំនួន​៤វត្ត​ ក្នុងក្រុងកំពង់ចាម ដែលបានរៀបចំឡេីងនៅវត្តខេមវន្តបឹងស្នាយ ស្ថិតក្នុង​សង្កាត់សំបួរមាស ក្រុងកំពង់ចាម។
លោក អ៊ុនចាន់ដា អភិបាលខេត្តបាន​បញ្ជាក់​ថា​ ដោយ​បច្ចុប្បន្ន​ជំងឺ​ឆ្លង​រាតត្បាត​នេះ នៅតែបន្តឆ្លងពីមនុស្សម្នាក់ ទៅមនុស្សម្នាក់ទៀត ត្រូវបានរកឃើញជារៀងរាល់ថ្ងៃ​ សម្រាប់​ក្នុង​ខេត្តកំពង់ចាម​ តួរលេខ​អ្នក​ស្លាប់​បានកេីនឡេីង​ដល់​៥៦នាក់​ហេីយ​​។​ ដដើម្បីចៀសផុតពីជំងឺនេះ យើងទាំងអស់គ្នា ត្រូវចូលរួម ក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺឆ្លងសាកលនេះ ដោយការថែរក្សាសុខភាព ជាពិសេស ការអនុវត្ត​វិធានការ​ ៣ការពារ​ ៣កុំ​។
គួរបញ្ជាក់ថា ទៀនចំណាំព្រះវស្សា និងទេយ្យទាន​វេរប្រគេនដល់ព្រះសង្ឃទាំង ៤វត្ត ដោយក្នុង ១វត្តៗ មាន៖ ទៀនព្រះវស្សា ១គូ ទេយ្យវត្ថុ ១កញ្ចប់​ អង្ករ​ ២០០គីឡូក្រាម​ មី​ ១០កេស​ ទឹក​បរិសុទ្ធ​ ​៥កេស​ ទឹកក្រូច​ ៥កេស ត្រីខ​ ១កេស​ ទឹកត្រី​ ៥យួរ​ ទឹកស៊ីអ៉ីវ​ ៥យួរ​ ទឹកដោះគោខាប់​ ១កេសធំ​ ​​ ស្ករស​ ៥គីឡូក្រាម​ តែ​ ៥កញ្ចប់​ ចង្ហាន់​ ១ស្រាក់​ ផ្លែឈើ​ ១កន្ត្រក​ និងបច្ច័យ ១.៧០០.០០០រៀល​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ដោយលោក សឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុនផាផាយ៉ា បាននិពន្ធនូវអត្ថបទមួយក្រោមចំណងជើងថា«សម្លឹងទៅរកគោលដៅ»។ លោក សឿន តុលា បានសរសេរថា៖ មនុស្សឈ្នះមិនដែលរាថយ ជាមួយគោលដៅ   រីឯ មនុស្សរាថយជាមួយគោលដៅ ព្រោះគេមិនដែលមានថ្ងៃឈ្នះ។
” ប្រសិនបើយើងគិតថាលំបាក  ប្រាកដហើយ យើងនឹងលំបាក ប៉ុន្តែ ប្រសិនបើយើងគិតថា  តើយើងត្រូវដោះស្រាយ
បញ្ហា ឬការលំបាក របៀបណានោះ ប្រាកដណាស់ហើយ យើង នឹងមានដំណោះស្រាយ  ហើយរឿងរ៉ាវទាំងនោះ ក្លាយជាភាពធម្មតា”  នោះមានន័យថា  រឿងរ៉ាវទាំងអស់ដែលកើតឡើង ប្រែក្លាយជាលំបាក  ប្រែក្លាយជាបញ្ហាធំ  គឺអាស្រ័យទៅលើ ផ្នត់គំនិតនៃការគិតរបស់យើងតែប៉ុណ្ណោះ  មនុស្សដែលជោគជ័យ គឺមានផ្នត់គំនិត រកដំណោះស្រាយ ព្យាយាម ហើយជំរុញឲ្យ ដំណើរការទៅមុខជានិច្ច  រីឯអ្នកបរាជ័យវិញ  គឺ រុញរា មិនមានការតាំងចិត្តគ្រប់គ្រាន់ ដើម្បីរកដំណោះស្រាយ ចំពោះរឿងរ៉ាវ ដែលកើតឡើងនោះទេ  ពីព្រោះ ផ្នត់គំនិតរបស់ពួកគាត់ គឺគិតអំពីបញ្ហា ច្រើនជាងរកដំណោះស្រាយ ។
តាមពិតទៅ នៅក្នុងពិភពលោកនេះមិនមែនជារឿងលំបាកនោះទេ  គ្រាន់តែយើង គិតតែពីរឿងលំបាក  ប្រសិនបើយើង មានការតាំងចិត្តគ្រប់គ្រាន់  ដំណោះស្រាយតែងតែផុសចេញពីក្បាលរបស់យើង។
នៅក្នុងការស្រាវជ្រាវ អំពីមនុស្សដែលបានជោគជ័យកំពូល ហើយក្លាយជាមហាសេដ្ឋី  ពួកគេទាំងអស់នោះ កើតមកក្នុងត្រកូលគ្រួសារក្រីក្រ ដែលគ្រួសារគ្មានលទ្ធភាពផ្គត់ផ្គង់ពួកគេ  ប៉ុន្តែ ពួកគេរឹងមាំហើយក្លាយជាមហាសេដ្ឋីនៅក្នុងលំដាប់ពិភពលោក  មានដូចជា; Li His Cheng ( មហាសេដ្ឋីជនជាតិចិន) Thomas Alva Edison ( មហាសេដ្ឋីច្នៃប្រឌិត អំពូលភ្លើង ជនជាតិអាមេរិកាំង) Henry Ford , Andrew Carnegie..ជាដើម ។ ពួកគាត់ទាំងអស់នោះ គឺចេញមកពីការកសាងខ្លួនឯង លត់ដំក្នុងការរកស៊ីចេញពីបាតដៃទទេ នឹងទទួលបានជោគជ័យ ។
ប្រសិនបើយើងសួរសំណួរពិចារណាអំពីអំពីថា តើពួកគេទទួលបានជោគជ័យយ៉ាងដូចម្ដេច? គឺមានចម្លើយយ៉ាងខ្លី ” ឧស្សាហ៍ ព្យាយាម មិនបោះបង់” ពីព្រោះ អថ៍កំបាំង របស់ពួកគេគឺ ដាក់គោលដៅ ពួកគេជឿលើគោលដៅពួកគេជឿលើខ្លួនឯង ថា : ពួកគេធ្វើឱ្យបានសម្រេចគោលដៅ ដែលពួកគេបានកំណត់។
និពន្ធដោយលោក សឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន : ផា ផា យ៉ា PAPAYA NEXT STEP CO,.LTD*PAPAYA REAL ESTATE (គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ)*PAPAYA HOMESTAY (គម្រោងលើវិស័យទេសចរណ៍)*PAPAYA GARDEN (គម្រោងលើវិស័យកសិកម្មនិងចែកចាយអាហារ)
ភ្នំពេញ៖មេដឹកនាំកម្ពុជា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នៅថ្ងៃទី១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២១នេះ បានផ្ញើសារពិសេស សម្រេចបើកដំណើរការ ចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ជូនកុមារ និង យុវវ័យ ចាប់ពីអាយុ ១២ ដល់ ១៧ឆ្នាំ ដែលជំហានដំបូងដំណើរការចាក់ នៅរាជធានីភ្នំពេញ និងខេត្តកណ្ដាល។
មេដឹកនាំដ៏កម្ពុជាដ៏មានប្រជាប្រិយ៍ភាព សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ក៏បានអំពាវនាវដល់ មាតា បិតា និងអាណាព្យាបាល ឲ្យត្រៀមនាំកូនៗ ដែលមានអាយុចាប់ពី ១២ ដល់ ១៧ ឆ្នាំ មកចាក់វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ-១៩ ឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នា តាមការជូនដំណឹងរបស់ក្រសួងសុខាភិបាលនាពេលខាងមុខ។ ខាងក្រោមនេះជាសារសំឡេងសម្តេច តេជោ ហ៊ុន សែន
ខេត្ត​កំពង់ចាម​៖លោក ខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងព័ត៌មាន និងជាប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាល ចុះជួយមូលដ្ឋាន ស្រុកកោះសូទិន នៅថ្ងៃទី១៥ ខែកក្កដា ព្រឹកមិញនេះបាន​អញ្ជើញ​បើកយុទ្ធនាការ ចាក់វ៉ាក់សាំងប្រឆាំងជំងឺកូវីដ-១៩​ នៅសាលាបឋមសិក្សាជីហែ ស្រុកកោះសូទិន១។
លោក រដ្ឋមន្រ្តី ខៀវ កាញារីទ្ធ បានថ្លែងថា នេះជាទិសដៅនៃយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ គឺចាក់ ជូនប្រជាជន អោយបាន ប្រមាណ ពី ៧០ ទៅ ៨០ ភាគរយ ដេីម្បីអាចទប់ទល់ជាមួយជំងឺនេះបាន។ សូមបងប្អូន ទាំងអស់ដែលគ្រប់អាយុ ១៨ ឆ្នាំ សូមមកធ្វេីការចាក់វ៉ាក់សាំងទាំងអស់គ្នា ព្រោះជំងឺនេះ សាហាវ និងមានការឆ្លងលឿនណាស់ ហេីយមេរោគ វាចូលស៊ីដល់ក្នុងសួត ដែលអាចធ្វេីឲ្យមនុស្សស្លាប់។ ដូច្នេះយេីងទាំងអស់គ្នាត្រូវមានការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់បំផុត កុំអោយមាន ការឆ្លងនូវ ជំងឺកូវីដ។ ជាពិសេសចំពោះមនុស្សចាស់ ត្រូវមានការ ការពារអោយបានខ្លាំង បំផុត ក្នុងនោះអ្នកធ្លាប់កេីតជំងឺសួត ទឹកនោមផ្អែម អ្នកមានគីឡូហួសទម្ងន់របស់ខ្លួន នីមួយៗ គឺជាមុខសញ្ញាដែលត្រូវចៀសកុំអោយឆ្លងជំងឺនេះ បេីមិនដូច្នេះទេពិតជាលំបាកហេីយ។
រដ្ឋមន្រ្តី បានលេីកឡេីងទៀតថា នៅបណ្តាប្រទេសមួយចំនួនដែល មានការ ឆ្លងជំងឺកូវីដច្រេីន ហេីយអ្នកដែលមានអាយុលេីសពី ៦៥ ឆ្នាំ គឺគេទុកចោលដោយសារខ្វះ លទ្ធភាពក្នុងការ​សង្គ្រោះ​ ហើយម៉ាស៊ីនជំនួយដង្ហេីម និងព្យាបាលមានចំនួនតិច ដោយគេទុកសម្រាប់តែការព្យាបាលក្មេងៗប៉ុណ្ណោះ។ ដូច្នេះហេីយ អ្វីដែលសំខាន់នោះ​ គឺការថែរក្សាសុខភាព អនុវត្តតាមការណែនាំរបស់ ក្រសួងសុខាភិបាល ពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ ត្រូវទៅចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដទាំងអស់គ្នា ហើយកុំ គិតថា ការចាក់វ៉ាក់សាំងទាំង ២ ដូសរួច មិនឆ្លងជំងឺកូវីដអោយសោះ គឺនៅតែឆ្លង ដដែល បេីសិនជាយេីងគ្មានវិធានការ ការពារខ្លួនទេនោះ​ តែការឆ្លងនោះអាចព្យាបាលជាសះស្បើយ ប៉ុន្តែយេីងអាចឆ្លងទៅដល់ក្រុមគ្រួសារ និងអ្នកមិនទាន់បានចាក់វ៉ាក់សាំង យ៉ាងឆាប់រហ័ស ហើយបង្ករគ្រោះថ្នាក់ដល់អាយុជីវិតថែមទៀតផង។
តាម​រយៈ​នេះ​លោក ខៀវ កាញារីទ្ធ បានបញ្ជាក់ជូនពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល សម្តេចហ៊ុន សែន ក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺកូវីដនេះ ដោយក្នុងរយៈពេល កន្លងមកនេះបានចំណាយថវិកា អស់រាប់រយលានដុល្លា ដេីម្បីជួយដល់ជីវភាព រស់នៅ របស់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលទទួលរងផលប៉ះពាល់ដោយសារជំងឺកូវីដ ក៏ដូចជាជួយដល់ កម្មករ កម្មការនី រោងចក្រ កាត់ដែរ ថែមទៀតផងដែរ។
លោក រដ្ឋមន្រ្តី ខៀវ កាញារីទ្ធ ក៏បាននាំយកនូវអំណោយជូនដល់ ក្រុមគ្រូពេទ្យចាក់វ៉ាក់សាំង ដែលរួមមាន អាកុល ៧ កាន ម៉ាស៥ ពាន់ម៉ាស អាវពេទ្យ ៥ កេស ស្រោមដៃ ៧០ ទឹកសុទ្ធ ៣៥ កេស និងថវិកា ១ លានរៀល។
ឆ្លៀត​ក្នុងឱកាសនោះដែរ​ លោក រដ្ឋមន្រ្តី ខៀវ កាញារីទ្ធ ក៏បានអញ្ជេីញទៅជួបសាកសួរសុខទុក្ខ ជាមួយមន្រ្តីសាលាស្រុក កោះសូទិន មួយចំនួន ដែលកំពុងជាប់ធ្វេីចត្តឡីស័ក ក្នុងសាលាស្រុក និងប្រជាពលរដ្ឋផ្ទះចំនួន ៥១ គ្រួសារ ដោយនាំយកនូវអំណោយចែកជូន ដូចជាទឹកត្រី ទឹកស៊ីអ៉ីវ មី និងត្រីខ ដេីម្បី ទុកផ្គត់ផ្គង់ជីវភាពក្នុងពេលកំពុងចត្តាឡីស័ក១៤ថ្ងៃ​ផងដែរ​៕SRP