ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោកអ៊ុន ចាន់​ដា​ អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម នារសៀល​ថ្ងៃទី​២៩ ខែកក្កដា ម្សិលមិញ បាន​ដឹកនាំ​កិច្ច​​ប្រជុំ​គណៈបញ្ជាការ​ឯកភាពរ​ដ្ឋ​បាល​ខេត្ត ផ្សព្វផ្សាយ​សារាចរ​ណែនាំ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល និង​សេចក្តី​សេចក្តីសម្រេច របស់​រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពង់ចាម ស្តីពី​ការដាក់ចេញ​នូវ​យុទ្ធនា​ការពង្រឹង​វិធា​ការប្រយុទ្ធ និង​ទប់ស្កាត់​ការឆ្លង​រីក​រាលដាលនៃ​ជម្ងឺ​កូ​វីដ ១៩ ក្នុងភូមិ​សាស្ត្រ ខេត្តកំពង់ចាម។
អភិបាលខេត្ត បាន​មានប្រសាសន៍ថា រាជ​រដ្ឋ​ភិ​បាល​កម្ពុជា បានដាក់​ចេញ​នូវ​សារាចរ​លេខ ០៤​ស​.​រ ចុះ​ថ្ងៃទី​២៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២១ រយៈពេល ១៤​ថ្ងៃ គិត​ចាប់ពី​ម៉ោង២៣:៥៩​នាទី ថ្ងៃទី​២៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២១ រហូតដល់​ថ្ងៃទី​១២ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២១ ដើម្បី ធានា​ប្រសិទ្ធភាព នៃ​ការអនុវត្ត​វិធានការ​ប្រយុទ្ធ និង​ទប់ស្កាត់​ការឆ្លង រាលដាល នៃ​ជម្ងឺ​កូ​វីដ ១៩ ជាពិសេស ក្នុង​បរិបទ​ដែល​កម្ពុជា កំពុង​ប្រឈម​នឹង​ការមកដល់ នៃ​រលក​ទី​៣ នៃ​ការឆ្លង រីក​រាលដាល​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ នៃ​ជម្ងឺ​កូ​វីដ ១៩ បណ្តាលមកពី​មេរោគ​បំប្លែង​ខ្លួន​ថ្មី​ប្រភេទ ដែល​តា (Delta)​។ ដូច្នេះដើម្បី ធានាបាន​ប្រសិទ្ធភាព នៃ​ការអនុវត្ត​វិធាន​ប្រយុទ្ធ និង​ទប់ស្កាត់​ការឆ្លង​រាលដាល នៃ​ជម្ងឺ​នេះ នៅក្នុង​ខេត្តកំពង់ចាម រដ្ឋបាលខេត្ត ក៏បាន​ដាក់ចេញ​នូវ​សេចក្តីសម្រេច​លេខ ២២៤/២១ ស​.​ស​.​រ ចុះ​ថ្ងៃទី​២៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០១ ស្តីពី​ការដាក់ចេញ​នូវ​យុទ្ធនា​ការពង្រឹង​វិធា​ការប្រយុទ្ធ និង​ទប់ស្កាត់​ការឆ្លង​រីក​រាលដាលនៃ​ជម្ងឺ​កូ​វីដ ១៩ ក្នុងភូមិ​សាស្ត្រ​ខេត្តកំពង់ចាម សំដៅ​អនុវត្ត​ព្រម​គ្នា ក្នុង​ការងារ​ប្រយុទ្ធ និង​ទប់ស្កាត់​ការឆ្លង​រាលដាល នៃ​ជម្ងឺ​បំប្លែង​ខ្លួន​ថ្មី ប្រភេទ ដែល​តា​(Delta) ផងដែរ។
លោកអ៊ុន ចាន់​ដា បានដាក់​ចេញ​នូវ​វិធានការ​បន្ថែមចំនួន ៧​ចំណុច ដល់​គណៈបញ្ជាការ​ឯកភាព​រដ្ឋបាល​ក្រុង​-​ស្រុក សម្រាប់​ការអនុវត្ត​ព្រម​ពេល​គ្នា ដើម្បី បង្កើន​ប្រសិទ្ធភាព នៃ​យុទ្ធនា​ការពង្រឹង​វិធានការ​ប្រយុទ្ធ និង​ទប់ស្កាត់​ការឆ្លង​រាលដាល នៃ​ជម្ងឺ​កូ​វីដ ១៩ ក្នុងនោះ​មាន ៖
១-​ក្រុង​/​ស្រុក ត្រូវ​បន្ត​ផ្សព្វផ្សាយ និង​ដាក់​វិធានការ​អនុវត្ត ដើម្បី ចែករំលែក​ការទទួលខុសត្រូវ​ដល់​អ្នកពាក់ព័ន្ធ ឱ្យ​អនុវត្ត​ព្រម​គ្នា ។​
២-​ក្នុងពេលដែល​អនុវត្ត​សេចក្តីសម្រេច​ការបិទ​ខ្ទប់ ភូមិសាស្ត្រ​តាម​បណ្តា​ខេត្ត ជាប់​ព្រំដែន រដ្ឋបាល​ក្រុង​/​ស្រុក ត្រូវ​បន្ត​សហការ ជាមួយ​អនុគណៈកម្មការ​គ្រប់គ្រង ច្រកទ្វា​ចេញចូល​ប្រទេស និង​ការធ្វើ​ច​ត្តា​ឡី​ស័ក ដើម្បី រៀបចំ​ផ្ទេរ​មណ្ឌល​ច​ត្តា​ឡី​ស័ក​ពី​សាលារៀន ទៅ​ទីតាំង​ដែល​ទំនេរ ដើម្បី ប្រគល់ជូន​សាលារៀន​ជូន​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា សម្រាប់​ត្រៀម​រៀបចំ​បើក​សាលារៀន​ឡើងវិញ ។​
៣-​ត្រូវ​ពង្រឹង​វិធានការ​ហាមឃាត់ នូវ​រាល់​សកម្មភាព និង​ទីកន្លែង ដែលមាន​ហានិភ័យ​ខ្ពស់ ក្នុងការ​ឆ្លង​រីក​រាល នៃ​ជម្ងឺ​កូ​វីដ​-១៩ ក្នុង​សហគមន៍ រួម​នឹង​ការអនុវត្ត​កាតព្វកិច្ច​ពាក់​ម៉ាស និង​កាតព្វកិច្ច​រក្សា​គម្លាត សុវត្ថិភាព​ក្នុងអំឡុងពេល​នៃ​ការ ឆ្លង​រាលដាល​នៃ​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩ ក្នុង​សហគមន៍​។​
៤-​បន្ត​ពង្រឹង​ការត្រួតពិនិត្យ​ការអនុវត្ត​ច្បាប់​ចរាចរណ៍​ផ្លូវគោក រួមបញ្ចូល​នឹង​ការអនុវត្ត​កាតព្វកិច្ច រក្សា​គម្លាត សុវត្ថិភាព​ក្នុងអំឡុងពេល នៃ​ការឆ្លង​រាលដាល នៃ​ជម្ងឺ​កូ​វីដ​-១៩ ក្នុង​សហគមន៍។​
៥-​ត្រូវ​បន្ត​តាមដាន និង​ស្រាវជ្រាវ​អ្នក​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ករណី​វិជ្ជមាន​កូ​វីដ​-១៩ ពិសេស លើ​ករណី​មេរោគ​បំប្លែង​ខ្លួន​ថ្មី ប្រភេទ​ដែល​តា (Delta) នៅក្នុង​មូលដ្ឋាន ដោយ​ត្រូវ​បិទ​ខ្ទប់​ទីកន្លែង ទីតាំង​ដែល​រកឃើញ​ករណី​ភ្លាមៗ និង​ចាត់វិធានការ​បន្ទាន់ សំដៅ​គ្រប់គ្រង​អ្នក​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ករណី​វិជ្ជមាន ដើម្បី គ្រប់គ្រង​តំបន់​ផ្ទុះ​ឆ្លង​បាន​ទាន់ពេលវេលា និង​កាត់ផ្តាច់​កុំឱ្យ​ឆ្លងទៅ​តំបន់​ផ្សេងទៀត។​
៦-​ត្រូវអនុវត្ត​ច្បាប់ ដោយ​មិនមាន​ការលើកលែង ចំពោះ បុគ្គល​ដែល​បំពាន​សារាចរ សេចក្តីណែនាំ សេចក្តីសម្រេច និង​វិធានការ​រដ្ឋបាល ដែល​បាន​ដាក់ចេញ ។
៧-​ត្រូវ​រៀបចំ ការយក​សំណាក ចំពោះ​មន្ត្រីរាជការ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ នៅក្នុង​ភូមិ​ដែល​ផ្ទះ​ឆ្លង​ក្នុង​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ ដើម្បី ស្រាវជ្រាវ​អ្នក​វិជ្ជមាន​កូ​វីដ​-១៩ យកមក​ព្យាបាល​បាន​ទាន់ពេលវេលា និង​ទប់ស្កាត់​ការឆ្លង​រីក​រាល នៃ​ជំងឺ​កូ​វីដ ១៩ ក្នុង​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ៕SRP
ខេត្តកំពង់ធំ៖លោកថោង ខុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងទេសចរណ៍ និងជាប្រធាន​ក្រុមការងារ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ចុះមូលដ្ឋានខេត្តកំពង់ធំ បានជំរុញក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាល ចុះមូលដ្ឋានខេត្តកំពង់ធំ ក៏ដូចជារដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ធំ ត្រូវចូល​រួម​សហការគ្នា ដោះស្រាយបញ្ចប់បញ្ហាជូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលរួមមាន ១៥ ចំណុចសំខាន់ៗ ឱ្យបានរួចរាល់ មុនការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាឃុំ-សង្កាត់ អាណត្តិទី៥ ឆ្នាំ២០២២។
ថ្លែងជំរុញយ៉ាងដូច្នេះក្នុងកិច្ចប្រជុំបូក​សរុបលទ្ធផលការងារ​ប្រចាំ​ឆមាស​ទី១ និងទិសដៅអនុវត្តបន្តឆមាសទី២ ឆ្នាំ២០២១ របស់ក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាល ចុះមូលដ្ឋានខេត្តកំពង់ធំ តាមប្រព័ន្ធវីដេអូ Zoom Meeting នៅព្រឹកមិញនេះ។
កិច្ចប្រជុំនេះមានការចូលរួមពីលោក សៅ សុភាព រដ្ឋលេខា​ធិការ​ក្រសួងបរិស្ថាន និងជាអនុប្រធានក្រុមការងារ រាជរដ្ឋាភិបាលចុះមូលដ្ឋានខេត្តកំពង់ធំ លោក សុខ លូ អភិបាល​ខេត្តកំពង់ធំ និងជាអនុប្រធានអចិន្ត្រៃយ៍ ព្រមទាំងមានការចូលរួមពីសំណាក់អភិបាលរងខេត្ត ប្រធានមន្ទីរ អង្គភាព កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​ ពាក់ព័ន្ធជុំវិញខេត្ត ក្រុង-ស្រុកជាច្រើនរូបផងដែរ។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំ លោក ថោង ខុន បានលើកឡើងអំពីលទ្ធផលការងារ បញ្ហាប្រឈមក្តីកង្វល់ និងសំណូមពរនានា ដែលកើតមានឡើងនៅខេត្តកំពង់ធំ ដែលក្រុមការងារទាំងអស់គ្នាមានវត្តមានក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះ ត្រូវរួមគ្នាគិត រួមគ្នាធ្វើ និងរួម​គ្នា​ទទួលខុសត្រូវ។
លោក ថោង ខុន ក៏បានដាក់ការងារសំខាន់ៗ ១៥ ចំណុចធំៗ ក្រុមការងារ​រាជរដ្ឋាភិបាល និងរដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ធំ ត្រូវប្រឹងប្រែងរួមគ្នាបំពេញកិច្ចការសំខាន់ៗក្នុងឆមាសទី២ ឆ្នាំ២០២១ ដូចខាង​ក្រោម៖
ទី១៖ជំរុញការផ្សព្វផ្សាយ និងអនុវត្តសារាចរលេខ ០៤ សរ ចុះថ្ងទី ២៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ស្តីពី​ការ​ដាក់​ចេញយុទ្ធនាការពង្រឹងវិធានការប្រយុទ្ធ និងទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាល​ដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព។
ទី២៖បន្តអនុវត្តការងារប្រយុទ្ធប្រឆាំង និងទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ និងយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំង​ការពារ​កូវីដ-១៩ ជូនប្រជាពលរដ្ឋនៅមូលដ្ឋានក្រុងស្រុកទាំង ៩ នៃខេត្តកំពង់ធំ។
ទី៣៖បន្តអនុវត្តវិធានការ ៣ការពារ ៣កុំ ឲ្យបានម៉ឺងម៉ាត់ ដើម្បីគ្រប់គ្រងមិនឲ្យមានការឆ្លងរីករាលដាល និងធានាបាន​នូវការ​វិលត្រលប់ទៅរកប្រក្រតីភាពថ្មី (New Normal) នៃជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ និងកិច្ចដំណើរការនៃវិស័យសេដ្ឋកិច្ចសង្គម។
ទី៤៖បន្តជួយឧបត្ថម្ភគាំទ្រដល់រដ្ឋបាលខេត្ត និងរដ្ឋបាលក្រុង-ស្រុកក្នុងការងារប្រយុទ្ធប្រឆាំង និងទប់ស្កាត់ការ​រីករាលដាល​នៃជំងឺកូវីដ-១៩ និងយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំង។
ទី៥៖បន្តយកចិត្តទុកដាក់ និងជួយឧបត្ថម្ភគាំទ្រដ​ល់​គ្រួសារក្រីក្រដែលមាន​សមាជិកគ្រួសារកើតជំងឺកូវីដ-១៩ (កំពុងព្យាបាល​ជំងឺ) អ្នកកំពុងធ្វើចត្តាឡីស័ក​តាមមណ្ឌល ឬតាមផ្ទះ និងអ្នកដែលបាន​ស្លាប់ដោយសារជំងឺកូវីដ១៩។
ទី៦៖បន្តជំរុញការងារកសិកម្ម និងការងារបង្កបង្កើនផលរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុង​អំលុងពេលរដូវវស្សានេះ និងត្រៀម​លក្ខណៈ​បង្ការ​ទុក​មុន និងជួយសង្គ្រោះ​អាយុជីវិតប្រជាពលរដ្ឋ និងដំណាំស្រូវ ក្នុងករណីមានគ្រោះមហន្តរាយធម្មជាតិជាយថាហេតុ ដូចជា ខ្យល់កន្ត្រាក់ ជំនន់ទឹកភ្លៀង ទឹកជំនន់ ឬការខូចខាតដំណាំស្រូវរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។
ទី៧៖បន្តជំរុញការពិនិត្យ និងដោះស្រាយនូវការងារចាំបាច់ជាអាទិភាព រួមមាន៖ ការងារឆ្វៀលដីនៅតំបន់៣ តំបន់២ និងដី​តំបន់​​អភិរក្សសត្វខ្សឹប។
ទី៨៖ឈរលើគោលការណ៍ការពារផលប្រយោជន៍​ស្របច្បាប់របស់ប្រជាពលរដ្ឋ ប្រគល់ជូនលោកអភិបាលខេត្ត មន្ទីរជំនាញ និង​សមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធ ពិនិត្យ និងដោះស្រាយករណីចាប់ឃាត់គ្រឿងចក្ររបស់ប្រជាពលរដ្ឋនៅស្រុកស្ទោង ស្រុកប្រាសាទ​បល្ល័ង្ក និងកន្លែងដទៃទៀត ដោយត្រូវមកប្រគល់គ្រឿងចក្រជូនប្រជាពលរដ្ឋវិញ។
ទី៩៖បន្តពង្រឹងសន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ និងសុវត្ថិភាពសង្គម តាមរយៈការអនុវត្តគោល​នយោបាយ​ភូមិ-ឃុំមាន​សុវត្ថិភាព។
ទី១០៖បន្តខិតខំលើកកម្ពស់ការផ្តល់សេវាសាធារណៈ ប្រកបដោយស្មារតីទទួលខុសត្រូវ មានតម្លាភាព និងគណនេយ្យភាព​ចំពោះប្រជាពលរដ្ឋ។
ទី១១៖បន្តជំរុញការធ្វើអត្តសញ្ញាណបណ្ណសញ្ជាតិខ្មែរគំរូថ្មី ជូនប្រជាពលរដ្ឋឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នា។
ទី១២៖បន្តពិនិត្យ និងដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈម ក្តីកង្វល់ និងសំណូមពរចាំបាច់របស់ប្រជាពលរដ្ឋមូលដ្ឋាន។
ទី១៣៖ត្រៀមលក្ខណៈធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំពិធីបុណ្យទន្លេលើកទី៧ នាខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខ។ ក្នុងករណីដែល​សភាព​ការណ៍​កូវីដបានធូរស្រាល ក្រុមការងារថ្នាក់ជាតិ និងរដ្ឋបាលខេត្តអាចនឹងរៀបចំបានភ្លាម ដើម្បីចូលរួមបើកចរន្តសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឡើងវិញ។
ទី១៤៖បន្តលុបបំបាត់អំពើអសកម្ម និងចំណុចខ្វះខាត ដែលប៉ះពាល់ដល់សតិអារម្មណ៍ និងជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋ។
ទី១៥៖បន្តធ្វើអំពើល្អ ដើម្បីបង្កើនភាពជឿជាក់ ទុកចិត្ត និងកក់ក្តៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋមកលើរាជរដ្ឋាភិបាល។
លោករដ្ឋមន្ត្រីក៏បានដាក់ទិសដៅជំរុញឱ្យក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាល ចុះមូលដ្ឋានខេត្តកំពង់ធំ និងរដ្ឋបាលខេត្តបញ្ចប់បញ្ហាជូនពលរដ្ឋឱ្យ ១៥ ចំណុចនេះ ឱ្យបានរួចរាល់មុនការបោះឆ្នោតជ្រើសរើស ក្រុមប្រឹក្សាឃុំ-សង្កាត់ អាណត្តិទី៥ ឆ្នាំ២០២២ ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនាថ្ងៃអាទិត្យ ទី០៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខ ខណៈការ​បោះឆ្នោត​នេះនៅ​សល់រយៈពេលតែប្រមាណ ១០ ខែទៀតប៉ុណ្ណោះ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកយាយចាន់ ឃីម បានទទួលថវិកាលើកទឹកចិត្តចំនួន ១០លានរៀលនិងគ្រឿងឧបភោគ បរិភោគមួយចំនួនពី សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន។
ការបានទទួលនៅរសៀលថ្ងៃទី២៩ ខែកក្កដា នេះតាមរយៈលោកស្រីឱ វណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល និងជាប្រធានគណៈកម្មការចំពោះកិច្ចចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ក្នុងក្របខណ្ឌទូទាំងប្រទេស។
លោកយាយ ចាន់ ឃីម រស់នៅភូមិកន្ត្រក សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប មានព្រះជន ៧៥ ឆ្នាំ ដែលបានស្ម័គ្រចិត្តចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ លេខរៀងទី៧លាន ស្ថិតនៅសង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុង សៀមរាប ខេត្តសៀមរាប។
តាមរយៈការខិតខំរបស់ក្រុមគ្រូពេទ្យ និងអាជ្ញាធរគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ និងការចូលរួមរបស់ប្រជាជន មកដល់ថ្ងៃនេះ សម្រេចបាននូវការចាក់វ៉ាក់សាំងការពារកូវីដ-១៩បាន ៧លាននាក់ ស្មើនឹង៧០ ភាគរយ នៃប្រជាជន ដែលត្រូវចាក់វ៉ាក់សាំងចំនួន១០លាននាក់៕SRP
ភ្នំពេញ៖ប្រធានក្លឹបអ្នកកាសែតកម្ពុជា លោក ប៉ែន បូណា បានឲ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្ន មានអ្នកលេងសង្គមហ្វេសប៊ុកមួយចំនួន បានតាំងខ្លួនជាអ្នកសារព័ត៌មាន ដែលធ្វើឲ្យប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួនអាចយល់ច្រឡំនិងទទួលបានព័ត៌មានដែលមិនពិត ដោយសារតែពួកគេពុំឆ្លងកាត់ការបណ្តុះ បណ្តាលឬការយល់ដឹងពីក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ។ លោកបានបញ្ជាក់ថា អ្នកសារព័ត៌មានទាំងមានវិជ្ជាជីវៈ និងគ្មានវិជ្ជាជីវៈត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការអនុវត្តន៍តួនាទីភារកិច្ចរបស់អ្នកសារព័ត៌មាន នៅកម្ពុជាធ្វើយ៉ាងណាឲ្យការអនុវត្តន៍នោះ អនុលោមតាម ក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ និងច្បាប់ របស់សង្គម។
លោកថ្លែងយ៉ាងដ្នេះ ក្នុងកម្មវីធីកិច្ចពិភាក្សាសារព័ត៌មាន «ក្រមសីលធម៌នៃការផ្សាយព័ត៌មានផ្ទាល់តាមហ្វេសប៊ុក» នៅថ្ងៃថ្ងៃទី២៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ ព្រឹកមិញនេះ ក្រោមវត្តមានលោកខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោក ខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន បានបន្ដណែនាំឲ្យអ្នកសារព័ត៌មានទាំងអស់ ត្រូវគោរពក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ នៃការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មាន របស់ខ្លួន ដើម្បីឲ្យសារធារណជន អាចទទួលព័ត៌មានបានពិត និងចៀសផុតពីបញ្ហាប្រឈមផ្លូវច្បាប់។
លោកខៀវកាញារីទ្ធ បានថ្លែងក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតី ក្នុងកម្មវីធីកិច្ចពិភាក្សាសារព័ត៌មាន «ក្រមសីលធម៌នៃការផ្សាយព័ត៌មានផ្ទាល់តាមហ្វេសប៊ុក» នៅថ្ងៃថ្ងៃទី២៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ ព្រឹកមិញនេះថា អ្នកសារព័ត៌មាន មានវិជ្ជាជីវៈមានសារសំខាន់ណាស់ ដែលធ្វើឲ្យប្រទេសជាតិទាំងមូលប្រែប្រួលនិងរីកចម្រើន។
លោករដ្ឋមន្ត្រីថានៅសតវត្សរ៍ទី២១នេះ អ្នកសារព័ត៌មានមានសារសំខាន់ដោយសារកត្ដាបីគឺកត្ដាអ៊ីនធឺណិត ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គម និងបច្ចេកវិទ្យាសារព័ត៌មាន ដូចនេះ ក្រមសីលធម៌នៃការផ្សាយព័ត៌មានគឺអាចធ្វើឲ្យពិភពលោករីកចម្រើនបានលឿន។
លោកថា៖«សារសំខាន់នៃព័ត៌មានវាសំខាន់ធ្វើឲ្យសង្គមមួយប្រែប្រួលរីកចម្រើនឬធ្លាក់ចុះគឺព័ត៌មានហ្នឹងឯង អ៊ីចឹងហើយបានសតវត្សរ៍ទី ២១នេះយើងឃើញថា មានការរីកចម្រើនខ្លាំងក្លា ហើយយើងត្រូវយល់ឃើញថាសតវត្សរ៍ទី២១ដែលមានការរីកចម្រើន នេះ ហើយបាត់វិញយ៉ាងលឿន អាស្រ័យដោយសារកត្តាបីគឺបញ្ហាដែលយើងរកឃើញអ៊ីនធឺណិតនេះគឺជាកត្តាធំណាស់ដែលធ្វើឲ្យការផ្លាស់ប្ដូរព័ត៌មានបានលឿនឆាប់រហ័ស ទីពីរគឺទម្រង់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមគឺវារុញឲ្យទំនាក់ទំនងផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានរត់កាន់តែលឿន។ មួយទៀតយើងដឹងហើយថាបណ្ណាល័យសកលមួយដែលធ្វើឲ្យយើងយកពីប្រភពដែល យើងតែនិយាយថាពិភពលោកនៅនឹងចង្អុលដៃរបស់យើង។ កត្តានេះវាជាកត្តាមួយដែលធ្វើឲ្យមានការប្រែប្រួលនៅក្នុងសតវត្សរ៍ទី២១ ក្នុងសង្គមបច្ចុប្បន្នឆ្នាំ២០២១នេះ មានការប្រែប្រួលនៅក្នុងសកលលោក ការក្រឡាប់ចាក់មួយចំនួនក្ដីក៏អាស្រ័យទៅដោយការអភិវឌ្ឍន៍នូវបច្ចេកវិទ្យាសារព័ត៌មាន។ ជាការពិតគេតែងនិយាយថាព័ត៌មានអត់មានផលិតអ្វីចេញទេ វាមិនដូចសេវាឧស្សាហកម្មផលិតរបស់នេះរបស់នោះ. ប៉ុន្តែសារព័ត៌មានគឺជាស្នូរដែលធ្វើឲ្យអ្វីៗបានប្រែប្រួល។ ដូច្នេះហើយយើងត្រូវមើលឃើញអំពីសារសំខាន់នៃសារព័ត៌មាន នៅសតវត្សរ៍ទី២១ ដោយការរីកចម្រើននេះដែលធ្វើឲ្យយើងបានឃើញមានការឈ្លោះគ្នារវាងអ្នកកាសែតដែល មានអាជ្ញាប័ណ្ណ អ្នកកាសែតបោះពុម្ពអ្នកកាសែតធ្វើការនៅវិទ្យុ ទូរទស្សន៍ ជាមួយអ្នកកាសែត ហ្វេសប៊ុក »។
រដ្ឋមន្ត្រីបានមានប្រសាសន៍បន្ដថា ក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មានគឺជាអាវក្រោះរបស់អ្នកសារព័ត៌មាន និងអាចរក្សាតម្លៃខ្លួនបាន។ លោកបានលើកឡើងថា សម្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានគឺមានសិទ្ធ ហើយការប្រើប្រាស់សិទ្ធិសេរីភាពនោះ កុំហួសព្រំដែនដែលអាចធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ ឬក្លាយជាការបរិហារ ទៅដល់ស្ថាប័ន ឬក៏បុគ្គលផ្សេងៗ នឹងត្រូវទទួលខុសត្រូវចំពោះមុខច្បាប់៕SRP
«សម្ដេចហ៊ុន សែន ក្នុងពេលបើកពិធីបុណ្យសមុទ្រលើកទី៨ ក្នុងជុំទី២ នៅខេត្តកំពត ឆ្នាំ២០១៩»
ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រីខ្មែរ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានចេញអនុក្រឹត្យតែងតាំងលោកស្រី ងិន ផលរ័ត្ន ជាអភិបាលក្រុងបូកគោ ខេត្តកំពត ដែលទើបបង្កើតថ្មី។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់ក្នុងអនុក្រឹត្យនេះថា៖ «តែងតាំងលោកស្រី ងិន ផលរ័ត្ន ឋានន្តរស័ក្តិឧត្តមមន្ត្រី ថ្នាក់លេខ៥ នៃក្របខណ្ឌមន្ត្រីគ្រប់គ្រងរដ្ឋបាលទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី ឲ្យកាន់មុខតំណែងជាអភិបាល នៃគណៈអភិបាលក្រុងបូកគោ ខេត្តកំពត»។
គួរបញ្ជាក់ថា ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន កាលពីថ្ងៃទី២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ បានចេញអនុក្រឹត្យ បង្កើតក្រុងបូកគោ នៃខេត្តកំពត ដោយកាត់យកឃុំចំនួន៣ ពីស្រុកទឹកឈូ គឺឃុំបឹងទូក ឃុំកោះតូច និងឃុំព្រែកត្នោត។ ក្រុងបូកគោនេះ មានសង្កាត់ចំនួន០៣ គឺសង្កាត់បឹងទូក សង្កាត់កោះតូច និងសង្កាត់ព្រែកត្នោត។ ទីតាំងរដ្ឋបាល ក្រុងបូកគោ ត្រូវស្ថិតនៅក្នុងសង្កាត់បឹងទូក ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកតា លោកយាយ ដែលមានអាយុជាង១០០ឆ្នាំ បានទទួលអំណោយពីនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន។ ការដែលលោកយាយលោកតា បានទទួលអំណោយ នៅថ្ងៃទី២៩ ខែកក្កដា ព្រឹកមិញនេះ តាមរយៈលោកស្រី ឱ វណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល តំណាងនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន។
សូមជម្រាបថាអំណោយរបស់នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ត្រូវបានប្រគល់ជូនលោកតា អាត់ អ៊ុន ព្រះជន្ម ១០០ ឆ្នាំ ស្ថិតនៅភូមិក្រាំដូង ឃុំពាម ស្រុកសាមគ្គីមានជ័យ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង។ ក្នុងនោះលោកយាយ សឿ ស៊ន  ព្រះជន្ម ១១៣ ឆ្នាំ ស្ថិតនៅភូមិដំណាក់ធ្នុង ឃុំខ្នារទទឹង ស្រុកបាកាន ខេត្តពោធិ៍សាត់ ទទួលបានថវិកាចំនួន៣លានរៀល និងគ្រឿងឧបភោគបរិភោគមួយចំនួនផងដែរ៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖ក្រុមឈ្មួញបាននាំគ្នាកាយដីលក់ជាច្រើនខែមកហើយ ទើបលេចមុខមន្ត្រីមន្ទីររ៉ែនិងថាមពល ខេត្តបាត់ដំបង ចុះទៅពិនិត្យនឹងរកឃើញភាពមិនប្រក្រតីក៏បានធ្វើកំណត់ហេតុឲ្ បង់សួយសារ «ថវិកា»ទៅតាមច្បាប់ ចូលទៅរដ្ឋ។
ទីតាំងដែលក្រុមឈ្មួញកាយដីលក់ស្ថិតនៅចំណុចទួលក្រសាំង ស្ថិតក្នុងភូមិទួលស្វាយជ្រុំ ឃុំជ្រៃ ស្រុកថ្មគោល ខេត្តបាត់ដំបង។
ការដែលមន្ត្រីរ៉ែនិងថាមពល ចុះទៅពិនិត្យនេះក្រោយពីមានការពលរដ្ឋរស់នៅក្នុងតំបន់ខាងលើបានរាយការណ៍ដោយលើកឡើងថាការកាយដីពីសំណាក់ឈ្មួញធ្វើអោយប៉ះពាល់ខ្លាំង ដល់ជីវភាពរស់នៅរបស់ពួកគាត់ ដូចជាសត្វពាហនៈផងដែរ។ ដោយមួយថ្ងៃៗមានរថយន្តដឹកដីជាច្រើនគ្រឿងសម្រុកដឹកយ៉ាងអនាធិបតេយ្យតែម្តង។
ប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅភូមិស្វាយជ្រុំ បានប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានថា ក្រុមគ្រួសាររបស់លោកគឺជាអ្នករស់នៅអាស្រ័យផល នៅក្នុងមូលដ្ឋានខាងលើនេះនិងបានឃើញគ្រឿងចក្រ ចូលមកកាយដីអូរនេះ រយៈពេលប្រហែលជាង២ខែមកហើយ ដោយមិនមានការស្នើសុំពីខាងប្រជាពលរដ្ឋនោះទេ ដោយគេសំអាងថាបានសុំពីលើមកហើយ(ពីមន្ទីរធនធានទឹក)ក្នុងការស្តាអូរដែលមានជំរៅជ្រៅជិត១ដៃអេស្ការ។
ពលរដ្ឋថាទួលក្រសាំងនេះ ជាទួលតាំងពីបុរម្យបុរាណ ហើយនៅពេលដែលឃើញគ្រឿងចក្រ ចុះមកកាយ លោកក៏បានប្រាប់ទៅមេភូមិចុះមកមើលដែរ ដោយឃើញគេកាយជិតអស់ទួលចំនួនពីរ ដើម្បីធ្វើជាផ្លូវសម្រាប់ឡានឡើង ហើយគេប្រាប់ថា បើដោះស្រាយចេញ គេនឹងកាយលប់អោយវិញ តែបើដោះស្រាយមិនចេញទេ គេនឹងកាយយកទាំងអស់ នេះជាហេតុផល ខាងក្រុមហ៊ុន លោកហេងហ៊ាង និងមួយទៀតឈ្មោះហោ បានប្រាប់មកពួកគាត់។
ពលរដ្ឋបានបញ្ជាក់ថាគ្រឿងចក្រថាមកស្តាអូរ បែជាមិនស្តាអូរនោះទេ វាទៅជាកាយស្រះទៅវិញ វាអស់ទាំងចំណីអូរសូម្បីតែ សត្វគោ ក្របី ក៏មិនអាចហែលឆ្លងផុតបានដែរ។ ដោយគោ ក្របី ក៏មិនអាចមកស៊ីស្មៅតាមចំណីអូរនេះបានទៀតដែរ។ ករណីនេះពួកគាត់សូមសំណូមពរទៅដល់មន្ត្រីគ្រប់ស្ថាប័នទាំងអស់ សូមជួយទប់ស្កាត់ និងជួយថែទាំនូវទួលបុរាណ ដែលពួកគាត់ជាង២០គ្រួសាររស់នៅអាស្រ័យផលតាំងពីដូនតាមករាប់រយឆ្នាំហើយ។
ពាក់ព័ន្ធករណីនេះ លោក អ៊ាន មាឃ ប្រធានមន្ទីររ៉ែ និងថាមពល ខេត្តបាត់ដំបង បានប្រាប់ភ្នាក់ងារសារព័ត៌មានសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ថា លោកបានចាត់អោយខាងជំនាញរបស់លោក ចុះទៅពិនិត្យជាក់ស្តែង និងបានធ្វើកំណត់ហេតុ អោយម្ចាស់ក្រុមហ៊ុនទាំងពីរ ដែលម្នាក់ឈ្មោះ ហេង ហ៊ាង និងឈ្មោះ ហោ អត់អាជ្ញាប័ណ្ណ ជ្រកក្រោមស្លាកឈ្មោះ ហ៊ាង មកបង់សួយសារទៅតាមច្បាប់កំណត់។ ប្រសិនជាក្រុមហ៊ុនទាំងពីរមិនមកតាមការអញ្ជើញនោះទេ ខាងមន្ទីរនិងសហការជាមួយស្រុកចុះទៅបញ្ឈប់និងពិន័យតាមមាត្រានៃច្បាប់ស្តីពីការគ្រប់គ្រងធនធានរ៉ែឲ្យខានតែបាន។
ជាមួយគ្នានេះដែរ មន្ទីរវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈខេត្តបាត់ដំបង ក៏បានចេញលិខិតស្នើសុំស្នងការខេត្តបាត់ដំបង ជួយចាត់មន្ត្រីជំនាញចូលរួមចុះពិនិត្យការឈូសឆាយទីទួលបុណា (ទួលក្រសាំង) ខាងលើនេះផងដែរ។ ទោះជាយ៉ាងណាករណីនេះពលរដ្ឋរំពឹងថាអាជ្ញាធរជំនាញពាក់ព័ន្ធនឹងចាត់វិធានការតាមផ្លូវច្បាប់ចំពោះក្រុមហ៊ុនខាងលើ ដែលបានកាយដីទួលបុរាណ (ទួលក្រសាំង)នេះ៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖មន្ត្រីប្រឆាំងគ្រឿងញៀនបាននិយាយថាគ្រឿងញៀនដែលសមត្ថកិច្ចបង្រ្កាបបានចំនួន៦ខេត្ត ត្រូវបានដុតបំផ្លាញចោលនៅក្រុងបាត់ដំបង។
ការដុតកម្ទេចចោលនៅថ្ងៃទី ២៩ខែ កក្កដា ព្រឹកមិញនេះនៅទីលានបាល់ទាត់ស្ថិតក្នុងភូមិរំចេក៤ ក្រុងបាត់ ដំបង ខេត្តបាត់ដំបង ក្រោមវត្តមានលោក មាស វិរិទ្ធ អគ្គលេខាធិការនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន។
សូមជម្រាបថាគ្រឿងញៀនខុសច្បាប់គ្រប់ប្រភេទ ដែលសមត្ថកិច្ចជំនាញធ្វើការបង្រ្កាបរឹបអូស ដកហូតបានពីជនប្រព្រឹត្តិល្មើស នារយៈពេលកន្លងមកនិងបានសម្រេចដោយសាលក្រមស្ថាពរ របស់សាលាដំ​បូងនៃខេត្តចំនួន០៦រួមមាន ខេត្តបាត់ដំបង ខេត្តពោ​ធិ៍សាត់ ខេត្តប៉ៃលិន ខេត្តបន្ទាយ​មាន​ជ័យ ខេត្តសៀមរាប និងខេត្តឧត្តមានជ័យ។
ក្នុងនោះរួមមាន៖ -គ្រឿងញៀនសរុបចំនួន ៦២.៥០៧,៦៨ ក្រាម -គ្រឿងញៀនប្រភេទមេតំហ្វេតាមីន ម៉ាទឹកក ICE ចំនួន ៦០.១៤១,៧៩ ក្រាម -គ្រឿងញៀនប្រភេទមេតំហ្វេតាមីនយ៉ាម៉ា WY ចំនួន ២២.៩៩៤,៥គ្រាប់ស្មើនឹង ២.០៨៦,៩៨ក្រាម -គ្រឿងញៀនប្រភេទចម្រុះ(ថ្នាំក្រវី)មានទម្ងន់ ២៧៩ក្រាម -គ្រឿងញៀនប្រភេទទឹក កេតាមីន Ketaminចំនួន ៤៤៤ដប៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោក សឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន ផា ផា យ៉ា បាននិពន្ធអត្ថបទមួយក្រោមចំណងជើងថា”ថាមពលនៃការគិត”។
លោក សឿន តុលា បានសរសេរថា៖ ជាទូទៅ ការគិតវិជ្ជមាន ឬការគិតអវិជ្ជមាន គឺអាស្រ័យលើខ្លួនយើង តែប៉ុណ្ណោះ ប្រសិនបើយើងធ្វើការប្រៀបធៀប រឿងទាំងនេះ កើតឡើងចំពោះមនុស្ស ទូទៅ ដោយមិនប្រកាន់ប្រទេស រឿងជនជាតិអ្វីឡើយ។ មនុស្សឆ្លាត និងតែងតែមានប្រាជ្ញា ដោយសារតែពួកគេ អនុវត្តនូវការគិតវិជ្ជមាន ។
សូមចូលចាំថា: កម្លាំងនៃការគិតអវិជ្ជមាន ធ្វើឲ្យយើងរត់ថយក្រោយ ពោលគឺខ្សោយថាមពលនៅក្នុងខួរក្បាល ហើយកម្លាំងអវិជ្ជមាននេះ មិនអាចពាំនាំរូបយើង ឱ្យទៅដល់កន្លែងដែលយើងចង់ទៅបានទេ។
រីឯកម្លាំងនៃការគិតវិជ្ជមាន តែងតែបង្កើនឥទ្ធិពលនៅក្នុងខួរក្បាលរបស់យើង ជាពិសេសនោះ កម្លាំងនេះ នឹងនាំឲ្យយើងទៅដល់កន្លែងដែលយើងចង់ទៅ។
ការគិតអំពីចំណុចវិជ្ជមាន គឺឲ្យយើងបង្កើនកម្លាំង ជារៀងរាល់ថ្ងៃ កម្លាំងទាំងអស់នោះ កើតចេញពីការសន្សំ នៃភាពវិជ្ជមាន ដែលយើងបានគិតជាប្រចាំ ។
សូមចងចាំថា ” ការផ្លាស់ប្ដូរធំមួយ កើតឡើងនៅក្នុងខ្លួនរបស់យើង គឺដោយសារតែ ឥទ្ធិពលនៃភាពវិជ្ជមាន ដែលយើងបានថែទាំបីបាច់ជារៀងរាល់ថ្ងៃ” ជាទូទៅមនុស្សដែលគិតអំពី ចំណុច វិជ្ជមាន មិនដែលយកចិត្តទុកដាក់ ទៅលើពាក្យសម្ដីរបស់អ្នកដទៃ ជារឿងធ្ងន់ធ្ងរសម្រាប់ខ្លួនពួកគេឡើយ ពីព្រោះពួកគេយល់ឃើញថា ” ភាពវេទនាក្នុងចិត្ត ភាគច្រើនបំផុត កើតឡើង ដោយការស្ដាប់ សំដីរបស់អ្នកដទៃ ហើយភ្លេច ការស្ដាប់សំឡេង នៅក្នុងខ្លួនរបស់ពួកគេ” សូមចងចាំថា នៅពេលដែលយើងយល់អំពីសំឡេងនៅក្នុងខ្លួនរបស់យើង យើងនឹងអាចយល់អំពីសំឡេងរបស់អ្នកដទៃ បានយ៉ាងស្ងប់ក្នុងផ្លូវចិត្ត” កម្លាំងនៃការគិតអំពីចំណុចវិជ្ជមាន បានធ្វើឱ្យយើងផ្លាស់ប្ដូរ ក្នុង 3 ចំណុច:
1. គ្រប់យ៉ាងធ្វើឲ្យយើងយល់បានថា កាលណាមានហេតុ នោះប្រាកដជាមានផល..ហើយរាល់ផលទាំងអស់ និងជំរុញឲ្យយើងមានកម្លាំងចិត្ត ដើម្បីទទួលបានភាពជោគជ័យ។
2. ក្នុងលោកយើងនេះគ្មានទេការបរាជ័យ គ្រាន់តែយើង នូវទទួលបានផលតិច មិនទាន់សម្រេចលទ្ធផលយើងបានគិតទុកតែប៉ុណ្ណោះ ។
3. គ្រប់យ៉ាងកើតឡើងក្នុងជីវិតរបស់យើង មិនមែនសុទ្ធតែជាផលអាក្រក់នោះទេ ទាំងនោះបានបង្ហាត់ យើងឱ្យចេះអត់ធ្មត់ ប្រសិនបើលទ្ធផលកើតឡើងមិនដូចបំណង ជាពិសេសនោះ ជំរុញឲ្យយើងមានការសម្រេចចិត្តលឿន ក្នុងការអនុវត្តគោលដៅ។
សូមចងចាំថា : អំណាចនៃការគិត គឺជាដែកឆក់ ដែលធ្វើឱ្យអ្នកទទួលបានលទ្ធផល ដូច្នេះហើយ ប្រសិនបើអ្នកគិតអំពីចំណុចអវិជ្ជមាន ការនិយាយអំពីចំណុចអវិជ្ជមាន គឺមិនប្រសើរជាង ភាពស្ងៀមស្ងាត់ ដែលអ្នកអាចអនុវត្តបាន ហើយរៀនអំពីការកែប្រែខ្លួន ដើម្បីទាក់ទាញភាពប្រសើរឡើង ក្នុងផ្លូវជីវិត៕
និពន្ធដោយលោក សឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន ផា ផា យ៉ា PAPAYA NEXT STEP CO,.LTD. *PAPAYA REAL ESTATE(គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ) *PAPAYA HOMESTAY (គម្រោងលើវិស័យទេសចរណ៍)
ខេត្តសៀមរាប៖លោកយាយ ចាន់ ឃីម ដែលស្ម័គ្រចិត្តចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ លេខរៀងទី៧លាន ទទួលបានអំណោយពីសម្តេចហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី។
លោកយាយ ចាន់ ឃីម រស់នៅភូមិកន្ទ្រក់ សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប ដែលបានស្ម័គ្រចិត្តទទួលបានការចាក់វ៉ាក់សាំង លេខរៀងទី៧លាន ទទួលបានថវិកាចំនួន១០លានរៀល និងសម្ភារផ្សេងទៀត ពីសម្ដេច ហ៊ុន សែន តាមរយៈលោកស្រី ឱ វណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល៕SRP
២៨ កក្កដា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ត្រូវបានគេប្រទះឃើញដេកស្លាប់ បង្កឲ្យមានការភ្ញាក់ផ្អើលដល់សមត្ថកិច្ច។ហេតុការណ៍ប្រទះឃើញនៅថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា ព្រឹកមិញនេះ ស្ថិតត្រង់ចំណុច មុខរោងកាត់សក់ទុកចោល ផ្លូវចូលទៅស្ពាន វត្តពោធិ៍ពីរដើម ក្រុមទី៦ភូមិទ្រាំង សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាក្រោយទទួលបានព័ត៌មានពីប្រជាពលរដ្ឋសមត្ថកិច្ចបានចុះទៅដល់កន្លែងកើតហេតុជនរងគ្រោះជាមនុស្សប្រុស មិនស្គាល់អត្តសញ្ញាណ(ជនអនាថា)អាយុប្រហែល៦០ឆ្នាំ។
របាយការណ៍បន្តថាតាមការពិនិត្យរបស់លោកវេជ្ជបណ្ឌិត អ៊ិត ឆបឆរត្ន័ បានសន្និដ្ឋានថា ជនរងគ្រោះបានស្លាប់ដោយសារស្ទះសសៃឈាមបេះដូង(ខ្យល់គរ)  និង បានធ្វើតេស្តរកមេរោគកូវីត១៩ ជាលទ្ធផលអវិជ្ជមាននិងមានការ ចូលរួមពិនិត្យសាកសព របស់មន្ត្រីជំនាញផ្នែកកោសលវិច្ច័យ ខេត្តនិងក្រុងដោយពុំមានស្លាកស្នាមអ្វី ពាក់ព័ន្ធនឹងបទល្មើសព្រហ្មទណ្ឌឡើយ។ ករណីនេះបានប្រគល់សាកសពឲ្យមេភូមិ និងចៅសង្កាត់ យកទៅតម្កល់ទុកនៅវត្តព្រះឥន្ទកោសីយ៍ ដើម្បីធ្វើការស្រាវជ្រាវរកសាច់ញាតិ៕SRP