ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅម៉ោង១៣និង៤៥នាទី ថ្ងៃទី០៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ លើផ្លូវជាតិលេខ៦ ត្រង់ចំណុចចន្លោះបង្គោលគីឡូម៉ែត្រលេខ៣៤៥.៣៤៦ ភូមិស្វាយ ឃុំសរស្ដម្ភ ស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប។
របាយការណ៍សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថា
ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះកើតឡើង
ររវាងម៉ូតូបុករថយន្ត។ ម៉ូតូម៉ាកហុងដាឌ្រីម ផលិតឆ្នាំ២០១៤ពណ៌ខ្មៅ ពាក់ផ្លាកលេខសៀមរាប 1I 1345 បើកបរដោយឈ្មោះសំ សន ភេទប្រុស អាយុ៥៨នៅភូមិព្រៃជ្រូក ឃុំព្រៃជ្រូក ស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប បើកបរទិសដៅពីកើតទៅលិច( ពុំមានពាក់មួកសុវត្ថិភាព) បានបុក រថយន្តពីក្រោយបណ្ដាលអោយស្លាប់នឹងកន្លែង។ ចំណែករថយន្តម៉ាក អ៉ី ស៊ុយៗ ពណ៌ស  ពាក់ផ្លាកលេខ ភ្នំពេញ2BI 4301 បើកបរដោយឈ្មោះ សៀង សុខុន ភេទប្រុស អាយុ៣១ឆ្នាំនៅភូមិបឹងដូនប៉ា សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប បើកបរទិសដៅពីកើតទៅលិច ហើយបានបែកកង់ក្រោយខាងស្តាំ ឈប់លើទ្រូងផ្លូវចំហៀងខាងជើងក្បាលទៅទិសខាងលិច។ក្រោយពេលកើតហេតុអ្នកបើកបរថយន្តររត់គគេចខ្លួនបាត់។ ក្នុងនោះខូចខាតម៉ូតូ ១គ្រឿង (ធ្ងន់) និងរថយន្ត១គ្រឿង( ស្រាល)។មូលហេតុ: អ្នកបើកបរម៉ូតូបើកបរក្នុងល្បឿនលឿនខ្វះការប្រុងប្រយ័ត្ន៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សេចក្ដីរាយការណ៍ព័ត៌មានបឋមនៅមុននេះបន្តិចបានឲ្យដឹងថា បុរសម្នាក់ដែលសង្ស័យថា បានអាករសម្លាប់ប្រពន្ធខ្លួនឯងនៅក្រុងសៀមរាបត្រូវបានសមត្ថកិច្ចចាប់ខ្លួនបានហើយ។ ការចាប់ខ្លួនបាននេះធ្វើឡើងនៅរសៀល ថ្ងៃទី០៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ នៅចំណុចរង្វង់មូលព្រះនរាយណ៍ សង្កាត់ដើមមៀន ក្រុងតាខ្មៅ ខេត្តកណ្ដាល។ ទោះជាយ៉ាងណាសមត្ថកិច្ចនៅពុំទាន់បញ្ជាក់លម្អិតអំពីហេតុការណ៍ចាប់ខ្លួនបុរសខាងលើនៅឡើយទេ។
សុំបញ្ជាក់ថាស្ត្រីម្នាក់ឈ្មោះសូ ចាន់ធីអាយុ៤១ឆ្នាំ ត្រូវបានឃាតកសម្លាប់ នៅផ្ទះជួល។ ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅក្រុមទី១ ស្ថិតភូមិទក្សិណត្បូង សង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប នាថ្ងៃទី ២ ធ្នូ ឆ្នាំ ២០២១។ ករណីឃាតកម្មនេះមានការសង្ស័យថាប្ដីជាអ្នកសម្លាប់។ បុរសជាប្តីមានឈ្មោះ ធួក ឈាត អាយុ ៤២ ឆ្នាំបច្ចុប្បន្នរស់នៅក្រុមទី៨ ភូមិត្រពាំងសេះ សង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយពាក់ព័ន្ធទៅករណីឃាតកម្មដ៏សាហាវព្រៃផ្សៃនេះគេនៅពុំទាន់ដឹងច្បាស់ថាផ្ដើមចេញឡើងដោយសារអ្វីនោះទេ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អ្នកជិះម៉ូតូចំនួនពីរនាក់ត្រូវបានរថយន្តលុចស៊ិស បុកចំពេញទំហឹងបណ្ដាលឲ្យស្លាប់ភ្លាមៗ។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើង នៅវេលាម៉ោង១០ និង១៥ ថ្ងៃទី៣ ខែធ្នូ ឆ្នា២០២១ នៅចំណុចភូមិត្រាច ឃុំបល្លង្គ័ ស្រុកប្រាសាទបាគង លើផ្លូវកៅស៊ូទៅត្រាវកុដ្ឋ ក្នុងទិសដៅច្រាស់ទិសគ្នា។
របាយការណ៍របស់សមត្ថកិច្ចបានដឹងថា ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ បង្ករឡើងដោយរថយន្តម៉ាក.Lexus470 ពណ៌ស ពាក់ស្លាកលេខ ព្រះសីហនុ2C-33.05(អ្នកបើកបររត់បាត់) បើកពីលិចទៅកើតបានបុកនិងម៉ូតូម៉ាក.scoopy Iពណ៌ក្រហមពាក់ផ្លាកលេខសៀមរាប1Z 4477បើកបរដោយឈ្មោះគន់ ឃីម ភេទប្រុស មិនស្គាល់ស្រុកកំណើត(ស្លាប់នៅនឹងកន្លែង)នឹងអ្នកជិះជាមួយឈ្មោះជួន ស្រីណេត ភេទស្រី អាយុ៣៣ឆ្នាំ រស់នៅភូមិថ្មី សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប (ស្លាប់នៅនឹងកន្លែង)បើកបរពីកើតទៅលិច។
បើតាមរបាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថា មូលហេតុរថយន្តបេីកបរមានល្បឿនលឿន ហេីយបេីកបរមិនប្រកាន់ស្តាំ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក​​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បានស្នេីដល់​លោកអភិបាល​ស្រុក​ទាំងអស់​ ត្រូវ​​ជំរុញ​ដល់​អាជ្ញាធរគ្រប់​ឃុំ​ ឲ្យចូលរួមលេីក​កម្ពស់​ការ​ធ្វើ​អនាម័យ​ជនបទ​ គឺត្រូវ​លើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឲ្យ​មាន​ការ​ប្រើប្រាស់​បង្គន់​អនាម័យ​ឲ្យ​បាន​គ្របៗ​ខ្នងផ្ទះ​។  ដោយឡែក​ក្នុង​រដូវ​រងារ​នេះដែរ​ សូមឲ្យ​អាជ្ញាធរស្រុក​ រួម​ជាមួយ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ចុះ​ជួយមូលដ្ឋាន​ ធ្វើ​ការ​ផ្តល់​​អាវ​រងារ​ និង​គ្រឿង​ឧបភោគ​ បរិភោគ​​ ជូន​ដល់ចាស់​ជរា​គ្មាន​ទីពឹង​ផងដែរ​។
លោកថ្លែងបែបនេះនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំ ពិគ្រោះយោបល់ លើសេចក្តីព្រាងកម្មវិធីវិនិយោគបីឆ្នាំរំកិល (២០២២-២០២៤)​ នៅមន្ទីរផែនការ​ នៅថ្ងៃទី​៣​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​២០២១​ នាព្រឹកមិញនេះ​។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំ លោក​​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ ក៏បាន​ថ្លែង​ណែនាំ​ថា​ កុំ​យក​បញ្ហា​កូវីដ​ជា​ឧបសគ្គ​រារាំង​ការងារ​អភិវឌ្ឍន៍​ និង​បម្រើ​សេវា​សាធារណៈ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ហើយ​ត្រូវចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនានា​​នៅ​មូលដ្ឋាន​ឲ្យបានទាន់ពេលវេលា​ ធ្វើយ៉ាងណា​ឲ្យ​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កាន់តែប្រសើរឡើង​។
លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ បានលើកឡើងថា​ ទោះបីជា​ជំងឺកូវីដ-១៩ បានរាំងស្ទះការងារ​មួយចំនួនក៏ដោយ ក៏យើងនៅតែយកចិត្តទុកដាក់អនុវត្តទៅតាមច្បាប់ដែលបានកំណត់​ ហើយ​មកដល់​ពេល​នេះ​​ក្រុម​ការងារ​​កសាង​ផែនការ​បាន​ដើរដល់​ជំហានទី២​ សកម្មភាពទី៧ គឺការពិនិត្យ និងពិគ្រោះយោបល់​លើ​សេចក្តីព្រាង​កម្មវិធី​វិនិយោគ​បីឆ្នាំរំកិល(២០២២-២០២៤) ដែលបាន​​អនុវត្តនេះ​ មានគម្រោងវិនិយោគ​កំពុង​ដំណើរ​ការ​​របស់រដ្ឋបាលខេត្តមានចំនួន ៤៤គម្រោង ដែល​ត្រូវ​ចំណាយថវិកាចំនួន ៣៦ ០២៣ លាន​រៀល (សាមសិបប្រាំមួយពាន់ ម្ភៃបីលានរៀល) និងគម្រោងដែលមានថវិកាគាំទ្រមានចំនួន ៣៥៩ គម្រោង ដែលត្រូវចំណាយ​ថវិកាចំនួន ​៩១៨ ៦៤៣ លានរៀល (ប្រាំបួនរយដប់ប្រាំបីពាន់ ប្រាំមួយរយសែសិបបីលានរៀល) ដែលត្រូវអនុវត្តក្នុងឆ្នាំ២០២២។ គម្រោងទាំងនេះពិតជាស្តែងឡើងនូវការរីកចម្រើនលើគ្រប់វិស័យ ធ្វើឲ្យប្រជាពលរដ្ឋ មានកំណើនសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ កាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ និងចំណាក​ស្រុក ហើយជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងខេត្ត ដើម្បីរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ ឲ្យប្រជាពលរដ្ឋ​រួចផុតពីបន្ទាត់ក្រីក្រ និងកាន់តែសម្បូរសប្បាយជាបន្តបន្ទាប់ឥតឈប់ឈរ៕SRP
២ ធ្នូ ២០២១
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ក្នុងកិច្ចប្រជុំ​ពិភាក្សា​លើក​គម្រោង​ជួសជុល​ផ្លូវ​ និង​ប្រព័ន្ធ​លូក​បង្ហូរ​ទឹក​ភ្លៀង​ នៅព្រឹក​មិញនេះ​ លោក​​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ណែនាំ​ដល់​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​ និង​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន​ទទួលការ​ ឲ្យ​ធ្វើ​ការ​ជួសជុល​ផ្លូវ​នានា​ដែល​រងការខ្វះខាត​ដោយ​ជំនន់​ទឹក​ភ្លៀង​ ជាពិសេស​ផ្លូវ​ជាច្រើន​កំណាត់​ក្នុង​សង្កាត់​បឹងកុក​ ក្រុងកំពង់ចាម​។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំ​នេះដែរ​ លោកអភិបាលខេត្ត​ បាន​ណែនាំ​ថា​ ការ​ធ្វេី​ឬ​ជួសជុល​ផ្លូវ​ ត្រូវ​សិក្សា​​លេីក​គម្រោង​ឲ្យ​បាន​ច្បាស់លាស់​ជាមុនសិន​ ​ហេីយ​ត្រូវ​ដាក់​ឲ្យ​មាន​ប្រព័ន្ធ​លូ​រំដោះ​ទឹក​​ និង​ស្លាក​សញ្ញា​ចរាចរណ៍​ឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​ផងដែរ​។ ​ដោយមាន​កំណាត់​ផ្លូវ​កៅស៊ូ​​មុខ​ផ្សារ​ថ្មគោល​ ស្ថិតនៅ​ក្នុង​សង្កាត់​បឹងកុក​ ដែលត្រូវ​កាត់​ធ្វើ​ជា​ផ្លូវ​បេតុង​អាមេ​វិញ ព្រោះនៅ​តំបន់​នោះ​មាន​ដក់​ទឹក​ និង​កំណាត់​ផ្លូវ​កៅស៊ូ​មួយ​ចំនួនទៀត​ស្ថិតនៅ​​ក្នុង​ភូមិ​ឡឥ្ឋ​​ សង្កាត់​បឹងកុក​ ព្រមទាំង​កំណាត់​ផ្លូវ​ផ្សេងៗ​ជាច្រើន​ទៀត​។
ក្នុងនោះ​ក៏មាន​គម្រោងជួសជុលផ្លូវក្រាលកៅស៊ូ ពីរជាន់ប្រភេទDBST ប្រវែង២.២០០ម៉ែត្រ ទទឹងខ្នងលើ៧ម៉ែត្រ ប្រវែងស្មាផ្លូវ១ម៉ែត្រ​ សងខាង និងលូភ្លោះមុខកាត់០,៦០ម៉ែត្រ ប្រវែង១០ម៉ែត្រ ស្មើ០១កន្លែង លូទោលមុខកាត់០,៨០ម៉ែត្រ ប្រវែង១០ម៉ែត្រ ស្មើ០១កន្លែង លូទោលមុខកាត់០,៦០ម៉ែត្រ ប្រវែង១០ម៉ែត្រ ស្មើ០៤កន្លែង ដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅក្នុង ភូមិប្រសំ​ និងភូមិវាលខ្សាច់ ឃុំរអាង ស្រុកកំពង់សៀម ​ខូចខាតចំនួន ៧កន្លែង=២០០ម៉ែត្រ​។ ដែល​រដ្ឋបាល​​ខេត្តកំពង់ចាម​ ត្រូវ​ចំណាយ​ថវិកា​ជាច្រើន​ ១-ត្រូវធ្វើការជួសជុលផ្លូវក្រាលកៅស៊ូដែលខូចខាត មកជាផ្លូវបេតុងអាមេ(២កន្លែង)ប្រវែងសរុប២២០ម៉ែត្រ​ ទទឹង៧ម៉ែត្រ​ កម្រាស់០,១៥ម៉ែត្រ​ និងមានស្មារផ្លូវ១ម៉ែត្រ​ សងខាង​​ ថវិកា​ប៉ាន់ស្មាន​ ៣៤១,៤១៥,០០០រៀល។​ ចំពោះ​ការសាងសង់លូមាន២ជម្រើស៖​ ១-សាងសង់ក្នុងដីប្រជាពលរដ្ឋ(ឈ្មោះ​ ម៉ឹង ថាវរៈ) ប្រវែង២៤០ម៉ែត្រ​ មុខកាត់១ម៉ែត្រ​ អណ្ដូងលូចំនួន១២កន្លែង ថវិកាប៉ាន់ស្មាន​ ១៥៩,២៤៧,០០០រៀល​។ ២-សាងសង់លូតាមបណ្ដោយផ្លូវ(ចាប់ពីកន្លែងខូចមកដល់លូកាត់ផ្លូវអគ្គិសនី)ប្រវែង៥០២ម មុខកាត់ ១ម អណ្ដូងលូ២១កន្លែង ថវិកសប៉ាន់ស្មាន ៣៣៣,៦៤៤,០០០រៀល៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សេចក្ដីរាយការណ៍ព័ត៌មានបឋម បានឲ្យដឹងថា ស្ត្រីម្នាក់ឈ្មោះសូ ចាន់ធីអាយុ៤១ឆ្នាំ ត្រូវបានឃាតកសម្លាប់ នៅផ្ទះជួល។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅក្រុមទី១ ស្ថិតភូមិទក្សិណត្បូង សង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប នាថ្ងៃទី ២ ធ្នូ ឆ្នាំ ២០២១ នេះ។ ករណីឃាតកម្មនេះមានការសង្ស័យថាប្ដីជាអ្នកសម្លាប់។ ទោះជាយ៉ាងណាខណៈពេលនេះសមត្ថកិច្ចចម្រុះបានកំពុងចុះទៅដល់ទីតាំងកើតហេតុដើម្បីពិនិត្យលើសាកសព៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖យ៉ាងហោចណាស់មនុស្សចំនួន៣នាក់បានស្លាប់ និងម្នាក់ទៀតបានរងរបួសក្នុងឧបវហេតុគ្រោះអគ្គិភ័យនៅយប់មិញ។
លោក នួន ពុទ្ធារ៉ា អភិបាលក្រុងសៀមរាប ថ្លែងនៅកន្លែងកើតហេតុថា ភោជនីយដ្ឋាន (អេលីត)នេះ មិនទាន់បានបើកដំណើរការនៅឡើយទេ ប៉ុន្តែរយៈពេល៣ថ្ងៃមកនេះ បុគ្គលិកបានចាប់ផ្ដើមធ្វើការសាកល្បង និងហាត់សម ដើម្បីស្នើសុំទៅអាជ្ញាធរបើកឡើងវិញ តែជាអកុសល ក៏កើតហេតុអគ្គិភ័យនេះតែម្តង។ លោកថាករណីអគ្គិភ័យនេះ ដំបូងឡើយបុគ្គលិកបានធ្វើការសាកឧបករណ៍ ក៏មានការឆ្លងចរន្តអគ្គិសនី ហើយបានយកបំពង់ពន្លត់អគ្គិភ័យបាញ់ពន្លត់ដែរតែមិនអាចជួយបាន ទើបសុំការអន្តរាគមន៍ពីសមត្ថកិច្ច។
លោក ទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប ដែលបានចុះទៅពិនិត្យ និងដឹកនាំបញ្ជាផ្ទាល់បានថ្លែងថា អគ្គិភ័យតែងតែកើតឡើងគ្រប់ពេល ប្រសិនបើយើងមានការធ្វេសប្រហែស។ ដូច្នេះសូមឲ្យក្លិបកម្សាន្តទាំងអស់មុននិងបើកដំណើរការឡើងវិញ ត្រូវសហការជាមួយអាជ្ញាធរ ដើម្បីពិនិត្យមើលបច្ចេកទេសឱ្យបាន សមស្របព្រោះឥឡូវនេះ ជាបញ្ហាមួយជាក់ស្តែងឃើញថា បុគ្គលិកមួយចំនួនបានមកធ្វើការតេស្តសាកល្បង ហើយបើសិនជាគាត់លួចបើក មានភ្ញៀវចូលមិនដឹងជាគ្រោះថ្នាក់ធ្ងន់ធ្ងរប៉ុណ្ណានោះទេ។
យោងតាមប្រភពពីសមត្ថកិច្ចបានឱ្យដឹងថា ជនរងគ្រោះទាំង៤នាក់រួមមាន៖ ១.ឈ្មោះអ៊ឹង  ស៊ីម ភេទប្រុស អាយុប្រហែល៤២ ឆ្នាំ រស់នៅភូមិបន្ទាយឈើ  សង្កាត់ទឹកវិល មុខរបរសន្តិសុខក្លឹបអេលីត បានស្លាប់ពេលដឹកមកដល់មន្ទីរពេទ្យខេត្ត , ២. ឈ្មោះ ប្រាក់ សុភ័ណ្ឌ ភេទប្រុសអាយុ៤១ឆ្នាំ រស់នៅបន្ទប់ជួលភូមិតាភុល មុខរបរ DJ ក្លឹបអេលីត រងរបួសកំពុងសង្គ្រោះបន្ទាន់នៅមន្ទីរពេទ្យខេត្ត , ៣. ឈ្មោះ ឈឿន សំណាង ភេទប្រុសអាយុ២៦ឆ្នាំ  រស់នៅភូមិខ្នារ សង្កាត់ជ្រាវ ក្រុងសៀមរាប មុខរបរអ្នកចំរៀង បានស្លាប់ និង ៤. ឈ្មោះ ធី មេសា  ហៅចិត្ត ភេទប្រុសអាយុ៣៦ឆ្នាំ រស់ភូមិកន្រ្តក់ សង្កាត់ស្វាយដង្គំ  ក្រុងសៀមរាប មុខរបរសន្តិសុខ បានស្លាប់។
សូមបញ្ជាក់ថាហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅចំណុច ភោជនីយដ្ឋាន (អេលីត) ស្ថិតនៅក្នុងភូមិតាភុល សង្កាត់ស្វាយដង្គុំ ក្រុងសៀមរាប វេលាម៉ោងប្រមាណជិត៨យប់ នៅថ្ងៃទី១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១។ បើតាមសមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថា ករណីអគ្គិភ័យនេះដោយសារឆ្លងចរន្ដអគ្គិសនី ខណៈពេលដែលបុគ្គលិកកំពុងធ្វើការហាត់សមត្រៀម ដើម្បីត្រៀមបើកដំណើរការឡើងវិញ៕SRP
ខេត្តព្រះសីហនុ៖ក្នុងឱកាសអញ្ជើញធ្វើដំណើរទៅកាន់ខេត្តព្រះសីហនុ ដើម្បីសម្ពោធដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ហេដ្ឋាចរនាសម្ព័ន្ធនានា  នៅរសៀលថ្ងៃទី១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១នេះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានអញ្ជើញចុះពិនិត្យប្រព័ន្ធរំដោះទឹកកខ្វក់នៅព្រះសីហនុដែលបានសាងសង់រួច។
ក្នុងឱកាសនោះ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានមានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់ខេត្តព្រះសីហនុ គឺរាជរដ្ឋាភិបាលមានគោលបំណង កែប្រែឲ្យក្លាយជាខេត្តពហុបំណង ដូច្នេះទើបមានការចាំបាច់កសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ រួមមានផ្លូវ និងប្រព័ន្ធរំដោះទឹកកខ្វក់នេះ ជាដើមនេះ។
សម្តេចតេជោ បានមានប្រសាន៍បញ្ជាក់ថា បើមិនធ្វើប្រព័ន្ធរំដោះទឹកកខ្វក់ទេ ក៏មិនអាចធ្វើឲ្យខេត្តនេះមានបរិស្ថានល្អដែរ។ សម្រាប់ជំហានដំបូង រាជរដ្ឋាភិបាលបានផ្តល់នូវថវិកាដោយផ្ទាល់ ដែលនិយាយថា ជាបាតដៃខ្មែរសុទ្ធសាធ ទាំងការធ្វើផ្លូវ និងប្រព័ន្ធរំដោះទឹកស្អុយនេះ។ ចំពោះប្រព័ន្ធរំដោះទឹកស្អុកនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលបានសាងសង់៣កន្លែង ហើយបច្ចុប្បន្នរួចរាល់ចំនួន២កន្លែងហើយ ខណៈមួយកន្លែងទៀតកំពុងបើកការដ្ឋានសាងសង់ ដែលមានសមត្ថភាពជាង២ម៉ឺនម៉ែត្រគូបក្នុង១ថ្ងៃ។
សម្តេចតេជោបានមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា «បញ្ហាបរិស្ថានក្លាយទៅជាបញ្ហាសំខាន់របស់ជាតិយើង ហើយក៏ជារបស់ពិភពលោកផងដែរ ដូច្នេះទើបយើងត្រូវហ៊ានចំណាយទុន ដើម្បីរក្សានូវបរិស្ថានរួម សម្រាប់ទីក្រុងរបស់យើងនេះ។
ចំពោះអាងចម្រោះទឹកកខ្វក់នេះ គឺបានបំលែងចាប់តាំងពីទឹកស្អុយ ចម្រោះរហូតដល់អាចចិញ្ចឹមត្រីបាន។ នេះកើតចេញមកពីការខិតខំរបស់យើងទាំងការគិត ទាំងការខិតខំទទួលខុសត្រូវរកប្រាក់ ដើម្បីកសាងសមិទ្ធផលទាំងនេះ ដែលនេះជាមោទនភាពរបស់ជាតិខ្មែរ ដែលយើងខិតខំតស៊ូងើបឡើងពីគំនរផេះផង់ រហូតកសាងទីក្រុងគ្មានមនុស្សរស់នៅ ទៅជាទីក្រុងដ៏ទំនើប។ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់ថាចាប់ពីពេលនេះ «អ្នកមកលេង និងងូតទឹកក្នុងខេត្តព្រះសីហនុរបស់យើង មិនរងនូវហានិភ័យទាក់ទងនឹងការកើតរមាស់ ឬធំក្លិនស្អុយក្នុងសមុទ្រនោះទេ»។
សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានមានប្រសាសន៍ថា ការដែលរាជរដ្ឋាភិបាលខិតខំកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទាំងផ្លូវ និងប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកខ្វក់នេះ គឺសម្រាប់មនុស្សបច្ចុប្បន្ន និងក្មេងជំនាន់ក្រោយៗទៀតផងដែរ៕SRP
ខេត្តព្រះសីហនុ៖សម្តេចហ៊ុន សែន នៅក្នុងឱកាសអញ្ជើញចុះពិនិត្យមើលសមិទ្ធផលហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានា នៅខេត្តព្រះសីហនុ នារសៀលថ្ងៃទី០១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១នេះ បានបកស្រាយថា ដើមឈើចាំស្នេហ៍ ឬសិលាចាំស្នេហ៍ គឺតំណាងឱ្យភាពគង់វង្ស បានន័យថា ការពារសន្តិភាពមិនឱ្យបាត់បង់ ការពារឯករាជ្យអធិបតេយ្យជាតិ ការពារ របបរាជានិយម រាជបល្ល័ង្ក និងការពារអ្វីដែលមាននាពេលបច្ចុប្បន្នឱ្យបានគង់វង្សយូរអង្វែងតទៅ។
សម្តេចតេជោបានមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ពាក្យដើមឈើចាំស្នេហ៍ ឬសិលាចាំស្នេហ៍ គឺថាពាក្យថាចាំមិនដែលជួប គឺបានសេចក្តីនៅទីនេះគឺចាំរហូតតែម្តង បើជួបគ្នាហើយគេមិនហៅថាចាំទេ សិលាក៏អញ្ចឹងដែរ ដែលហៅថាពាក្យថាចាំគឺមិនដែលជួបទេ។
ក្នុងចំណុចនេះ សម្ដេចតេជោចង់សំដៅទៅលើភាពគង់វង្សជាអមតៈរបស់វា គឺសំដៅច្បាស់ ទៅលើសន្តិភាពនៃប្រទេសនេះមិនត្រូវបាត់បង់ទេ មិនអាចឱ្យនរណាបំផ្លាញទេ របបរាជានិយមអាស្រ័យធម្មនុញ្ញ រាជបល្ល័ង្កមិនត្រូវបាននរណាប្រឆាំងទេ ទោះបីនរណាគំរាមកំហែងបំផ្លាញក៏ដោយ។ ដោយឡែកស្ថានភាពនៅទីនេះក៏ដូចគ្នាដែរ ផ្លូវនេះមិនត្រូវឱ្យបាត់បង់ តំបន់នេះមិនត្រូវឱ្យបាត់បង់ទេ នៅតែជារបស់ប្រជាជនកម្ពុជាជានិច្ច ដែលគាត់មានសិទ្ធិមកលេងកំសាន្តនៅទីនេះ៕SRP
ខេត្តព្រះវិហារ៖ឈ្មួញនៅតែអាចធ្វើសកម្មភាពដឹកជញ្ជូនឈើចេញពីខេត្តព្រះវិហារយកទៅចែកចាយតាមបណ្តាខេត្តបានដោយរលូន។
ជាក់ស្ដែងមេឈ្មួញឈ្មោះ ស្រី សារឿន ភេទប្រុស អាយុ ៤៦ឆ្នាំ ប្រពន្ធឈ្មោះ ស្រី ដា ហៅ(យាយ អ៊ឿន ) រស់នៅខេត្តតាកែវ បានចុះមកទិញផ្ទះចាស់ ៣ខ្នង ៨គុណ១៣ម៉ែត្រពីឈ្មោះ វង្ស វណ្ណា ប្រពន្ធឈ្មោះ ស្រុន ស្រីខេង នៅក្នុង ភូមិបុះធំ ឃុំប្រមេ ស្រុកត្បែងមានជ័យ ខេត្តព្រះវិហារ ដឹកចេញទៅខេត្តតាកែវ ដោយមានច្បាប់អនុញ្ញាតពីអជ្ញាធរមូលដ្ឋានត្រឹមត្រូវ។
សមត្ថកិច្ចបានប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានថា ប្ដីប្រពន្ធ ២នាក់ ខាងលើជាឈ្មួញទិញផ្ទះចាស់ ជាច្រើនឆ្នាំមកហើយនៅក្នុងស្រុកត្បែងមានជ័យនិងស្រុកជ័យសែន ខេត្តព្រះវិហារ ប្រភេទ( កន្ទេលធំបន្លំដេក ) ដោយយកឈ្មោះអ្នកធំម្នាក់ក្នុងខេត្តព្រះវិហារមកកាងថែមទៀតរួមផ្សំទាំងចាយលុយផងដែល ទើបគ្នានអ្នកណាហ៊ានបង្ក្រាប់នោះទេ។ ដោយកន្លងមកខាងអាវុធហត្ថបង្ក្រាបជាច្រើនលើកច្រើនសារ ប្រគល់ឲ្យជំនាញត្រួតពិនិត្យ តែមិនដែលបានទទួលផលនោះទេ គឺគ្រាន់បានតែតួរលេខ ហើយមានអ្នកអន្តរាគមន៍ដោះលែងទៅវិញ ខាតទាំងឈ្នួលពលកម្មថែមទៀតផង។
សមត្ថកិច្ចបន្តទៀតថា ការទិញផ្ទះចាស់ខាងលើនោះភាគច្រើនមានតែគ្រោងផ្ទះអត់ដំបូលសាងសង់ទុកចោល ហើយឈើដែលត្រូវជញ្ជូនឡើងឡានភាគច្រើនដំដែកគោលរួចយកទៅត្រាំទឹក បន្លំជាឈើផ្ទះចាស់។
ប្រជាពលរដ្ឋភាគច្រើនបានដាក់សំនួរសួរថា តើផ្ទះចាស់នៅតំបន់ខាងលើនោះក្នុងមួយឆ្នាំលក់អស់ប៉ុន្មានផ្ទះ ? បានដឹកមិនចេះអស់សោះ។ ហើយពួកគាត់លក់ផ្ទះទាំងនោះរួចហើយ ពួកគាត់សង់ផ្ទះថ្មី ធ្វើអំពីឈើទៀត ឬក៏ធ្វើអំពីថ្មសព្វថ្ងៃនេះ?
មន្ត្រីជំនាញបានបញ្ជាក់ថា ផ្ទះចាស់ពិតប្រាកដអាចលក់ចេញទៅក្រៅស្រុកបានមានរយ:៤ទៅ៥ឆ្នាំ តាមប្រភេទឈើ ទើបអាចលក់រោះរើដឹកចេញបាន។