ខេត្តសៀមរាប៖អគ្គិភ័យបានឆាបឆេះផ្ទះ១ខ្នងនៅស្រុកក្រឡាញ់ ដោយបំផ្លាញទ្រព្យសម្បត្តិគ្មានសល់។ ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង៩ និង៣០នាទីថ្ងៃទី១៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ នៅភូមិដំណាក់ខ្ចាស់ ឃុំសំបួរ ស្រុកក្រឡាញ់ ខេត្តសៀមរាប។
អាជ្ញាធរស្រុកក្រឡាញ់បានប្រាប់សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ នៅរសៀលថ្ងៃនេះថាម្ចាស់ផ្ទះដែលរងគ្រោះមានឈ្មោះរឿ  សូត្រ ភេទប្រុសអាយុ៤២ឆ្នាំ និងប្រពន្ធឈ្មោះ ហួម.ចន្ត្រា អាយុ៤២ឆ្នាំ។
អាជ្ញាធរបានបន្តថាករណីអគ្គិភ័យនេះបណ្ដាលឲ្យខូចខាតផ្ទះទាំងស្រុងមានទំហំទំហំ ៨ គុណ៩ម៉េត្រ ឈើលើ កម្ពស់៩ ម៉ែត្រ ប្រក់ស័ង្កសី ជញ្ជាំងក្តា។ តាមបញ្ជាក់របស់អាជ្ញាធរថាទ្រព្យសម្បត្តិខូចខាតអស់/១ ប្រាក់ខ្មែរ ៤000, 000 រៀល/ ២ប្រាក់ដុល្លា ៥០,០០ ដុល្លារ/៣ អង្ករ២ការ៉ុង/៤ម៉ាស៊ីន កាណូត ១គ្រឿង/៥ម៉ាស៊ីន កិនស្រូវ១គ្រឿង/៦ម៉ាស៊ីនកិនម្សៅ១គ្រឿង/៧សាំងចំនួន៧ កាន/៨តវ៉ាន់ចាប់ហួយឆេះអស់ទាំងអស់/៩ទូរស័ព្ទ៥គ្រឿង តេអូ ១ គ្រឿង/១០សម្ភារបញ្ជីគ្រួសារ  សៀវភៅ គ្រួសារ អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ  ដែលនៅមួយចំនួនក្នុងផ្ទះ។ករណីនេះមិនបណ្ដាលអោយឆ្លងទៅផ្ទះប្រជាពលរដ្ឋនៅជាប់គ្នាទៀតនោះទេ។ ទោះជាយ៉ាងណាអាជ្ញាធរនៅមិនទាន់បញ្ជាក់ថាការឆាបឆេះនេះផ្ដើមចេញពីមូលហេតុអ្វីនៅឡើយ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកឃីម ផល្លា អត្តលេខ៧៤៧៧៧ អធិការរងនគរបាលក្រុងសៀមរាបត្រូវបានតែងតាំងជាអធិការស្រុកសូទ្រនិគមជំនួសលោកទេព ចាន់ណា។
នេះបើយោងតាមសេចក្ដីប្រកាសប្រផ្ទេរភារកិច្ចនិងតែងតាំងមុខតំណែង នៅថ្ងៃទី២៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ចុះហត្ថលេខាដោយរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ សម្ដេចក្រឡាហោមស ខេង។
លោកឃីម ផល្លា អធិការរងនគរបាលក្រុងសៀមរាប បានប្រាប់អង្គភាពសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ថា លោកនៅមិនទាន់ដឹងនៅឡើយទេអ្វីៗអាស្រ័យទៅលើថ្នាក់ដឹកនាំ។
មន្ត្រីនគរបាលជាន់ខ្ពស់ស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាបបានថ្លែងប្រាប់សៀមរាបប៉ុស្តិ៍ថា ពិធីប្រកាសតែងតាំងលោកឃីម ផល្លា ជាអធិការនគរបាលស្រុកសូត្រនិគម នឹងធ្វើឡើងនៅរសៀលថ្ងៃចន្ទស្អែកនេះ ក្រោមវត្តមានលោកស្នងការនគរបាលខេត្ត៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ស្រ្តីមេម៉ាយ​ទីទ័លលំបាក​ ឈ្មោះ សន វី អាយុ​៣៦ឆ្នាំ​ មានកូនប្រុសស្រី ៦នាក់ និងចៅស្រី​ ១នាក់​ ក្នុងបន្ទុក បន្ទាប់ពី​រងគ្រោះដោយ​អគ្គីភ័យ​ នៅភូមិដីលើ ឃុំ​ពាមកោះស្នា ស្រុកស្ទឹងត្រង់ ខេត្តកំពង់ចាម ទទួលបានផ្ទះ ១ខ្នងពីកាកបាទក្រហមខេត្តកំពង់ចាម។
ការដែលបានទទួល នៅថ្ងៃទី​១៦​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​២០២១​ ម្សិលមិញ ក្រោមវត្តមានលោកហ៊ុន ណេង អ្នកតំណាងរាស្ត្រមណ្ឌលខេត្តកំពង់ចាម និងជាប្រធានកិត្តិយសសាខាកាកបាទកម្ពុជាខេត្ត និងលោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្ត និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសាខាកាកបាទក្រហមកម្ពុជា​ខេត្តកំពង់ចាម។
អំណោយមនុស្សធម៌សាខាកាកបាទក្រហមកម្ពុជា ដែលបានផ្តល់ ជាសម្ភារ គ្រឿងឧបភោគបរិភោគ សម្រាប់សង្កត់ផ្ទះ រួមមាន៖ អង្ករ ៥០kg, មី ២កេស, ត្រីខ ២០កំប៉ុង, ទឹកត្រី ១២ដប, ទឹកស៊ីអ៊ីវ ១២ដប, ឃីត​ (មុង​ ភួយ​ សារុង​ ក្រមា)​ ២កញ្ចប់, អាវយឺត ១៦,​ សម្ភារផ្ទះបាយ​ និងសម្ភារប្រេីប្រាស់ក្នុងផ្ទះ ចំនួន​ ២៧មុខ ព្រមទាំងថវិកា ២០០.០០០រៀល។ ក្នុងនោះដែរលោក ហ៊ុន ណេង ក៏បានឧបត្ថម្ភបន្ថែមចំនួន ២លានរៀលផងដែរ។​ ដោយឡែកលោកយាយ​ លោកតា​ ចំនួន​ ២០នាក់​ ដែលអញ្ជេីញចូលរួម ក្នុងពីធីប្រគល់-ទទួលផ្ទះថ្មីនេះ​ ក្នុងម្នាក់ៗទទួលបាន​ ៖ អង្ករ ២៥kg, ទឹកត្រី ១យួរ, ទឹកស៊ីអ៊ីវ ១យួរ, ត្រីខ ១០កំប៉ុង, ឃីត (មុង​ ភួយ​ សារុង​ ក្រមា​ )​ ១កញ្ចប់,​ អាវយឺត ៤ , ម៉ាស៥បន្ទះ និងថវិកា ២០.០០០រៀល​។
គួរបញ្ជាក់ថា​ ផ្ទះថ្មី​ ១ខ្នងនេះ​ ត្រូវចំណាយអស់ថវិកា ៨.៦៥០ដុល្លារ​អាមេរិក​ សង់ពីឈេីខ្ពស់ផុតពីដី​ ២ម៉ែត្រ​ មានទំហំ ៥មx៧ម​ និងមានផ្ទះបាយជាប់ខាងក្រោយ​ ដំបូលប្រក់ស័ង្កសី ជញ្ជាំងស្មាបត រនាបឬស្សី មានប្រព័ន្ធអគ្គិសនី ប្រេីប្រាស់ថាមពលព្រះអាទិត្យ​ (Solar) អាចប្រេីទូរទស្សន៍១​កង្ហារ​១​និងអំពូល៥ផងដែរ​៕SRP
១៦ តុលា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖ជនសង្ស័យចំនួន៤នាក់ ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចខេត្តសៀមរាប ឃាត់ខ្លួន ពីបទជួញដូរនិងប្រើប្រាស់ដោយខុសច្បាប់ នូវសារធាតុញៀន។
មន្ត្រីបានឲ្យដឹងថា កាលពីម្សិលមិញថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ សមត្ថកិច្ចចម្រុះ បានចុះបង្រ្កាបករណីចែកចាយនិងជួញដូរដោយខុសច្បាប់នូវសារធាតុញៀននៅភូមិសាស្ត្រ វង្វង់មូលយាយកណ្តៀវ ស្ថិតនៅភូមិគោកជួន ឃុំពួក។
ការបង្ក្រាបឃាត់ខ្លួនមនុស្សចំនួន៤នាក់ ម៉ូតូ០១គ្រឿង និងធ្វើតេស្តរកសារធាតុញៀន ជាលទ្ធផល(វិជ្ជមាន)។ ក្នុងនោះបានបន្តឆែកឆេរបន្ទប់ស្នាក់នៅរបស់ជនសង្ស័យ ដកហូតបានវត្ថុតាងរួមមាន៖ ថ្នាំញៀនប្រភេទម្ស៉ៅមេតំហ្វេតាមីន ០១កញ្ចប់ធំ និង០៣កញ្ចប់តូច ដែកកេះចំនួន០៤ ដាវសាម៉ូរ៉ៃ ០១ដើម។ ករណីនេះសមត្ថកិច្ច បានបញ្ជូនជនសង្ស័យ និងវត្ថុតាង ទៅការិយាល័យជំនាញគ្រឿងញៀនខេត្តសៀមរាប ដើម្បីអនុវត្តន៍បន្តតាមនីតិវិធី៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖យ៉ាងហោចណាស់មនុស្សម្នាក់បានស្លាប់និងម្នាក់ទៀតបានរងរបួសធ្ងន់ធ្ងរក្នុងករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងវេលាម៉ោង១៩និង២០នាទី​ថ្ងៃទី១៥​ ខែ​ តុលា​ ឆ្នាំ​ ២០២១​ នៅភូមិនគរក្រៅ​ សង្កាត់គោកចក​ ក្រុងសៀមរាប​ ខេត្តសៀមរាប។
នគរបាលរដ្ឋបាលគោកចកបានឲ្យដឹងថា ករណីនេះដួលដោយខ្លួនឯង បើកម៉ូតូម៉ាកសង់ពណ៌ខ្មៅ ពាក់ស្លាកលេខសៀមរាប ១X៥២៦១ មានទិសខាងត្បូង​ ទៅទិសខាងជេីង។ ជនរងគ្រោះ ទី១ឈ្មោះ​ ម៉ី​ ចេស្ដាហៅសភេទប្រុស​ អាយុ៣៤ឆ្នាំ​ នៅភូមិស្វាយដង្គុំសង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប(ស្លាប់)។ ទី២ឈ្មោះ​ ដារ៉ា​ ភេទប្រុស​ អាយុប្រហែល២៧​ ឆ្នាំ​ រស់នៅសង្កាត់ចុងឃ្នៀស​ ក្រុងសៀមរាប។
បើតាមនគរបាលបានបញ្ជាក់ថា មូលហេតុ បណ្ដាលមកពីជនរងគ្រោះមិនបានប្រយ័ត្នទេីបជ្រុល ដោយផ្លូវមានសភាពកោងខ្លាំង​ ហើយជនរងគ្រោះមិនស្គាល់ផ្លូវ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចធ្វើការចាប់ខ្លួនករណីចាក់ជនជាតិចិននៅខេត្តព្រះសីហនុ។
លោកសុខ ម៉េងអ៊ាង នាយការិយាល័យនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតធ្ងន់ បានឲ្យដឹងថាការចាប់ខ្លួនធ្វើឡើង នៅវេលាម៉ោង០៣រសៀល ថ្ងៃទី ១៦ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១នេះ ត្រង់ចំណុចក្នុងបេនឡាន បុរីសៀងណាំ ស្ថិតក្នុងភូមិខ្នារ សង្កាត់ជ្រាវ ក្រុងសៀមរាប ដោយលោកបានដឹកនាំកម្លាំង ចុះសហការជាមួយនគរអធិការក្រុងព្រះសីហនុ និងនាយកដ្ឋានព្រហ្មទណ្ឌក្រសួងមហាផ្ទៃ។ លោកថាជនសង្ស័យឈ្មោះ ថង សម្បត្តិ អាយុ ៤៨ឆ្នាំ មុខរបរ រត់pass app បច្ចុប្បន្នស្នាក់ នៅភូមិរំដួលជើងភ្នំ សង្កាត់លេខ៣ ក្រុង.ខេត្ត ព្រះសីហនុ។
លោកសុខ ម៉េងអ៊ាង បន្តថាហេតុការណ៍បានកើតឡើងកាលពីវេលាម៉ោង ៤ទាបភ្លឺ ថ្ងៃទី១០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ ត្រង់ចំណុចភូមិលេខ១ សង្កាត់លេខ៣ ក្រុង.ខេត្តព្រះសីហនុ។
បើតាមលោកសុខ ម៉េងអ៊ាង បញ្ជាក់ថានៅថ្ងៃកើតហេតុ ជនរងគ្រោះឈ្មោះCHEN JIALI ភេទប្រុស អាយុ ២៩ឆ្នាំ ជនជាតិចិន បានហៅ pass App របស់ជនសង្ស័យ ឈ្មោះ ថង សម្បត្តិ អោយដឹកទៅកន្លែងស្នាក់នៅ ពេលនោះ ជនរងគ្រោះស្រវឹងស្រា ដោយខឹងជនសង្ស័យ ដឹកហួសកន្លែងស្នាក់នៅ ជនរងគ្រោះបានជេ និងវាយជនសង្ស័យ ដោយទះ ៣កំផ្លៀង ភ្លាមនោះ ជនសង្ស័យ បានយកកាំបិតចុងស្រួច នៅក្នុង pass app ចាក់ទៅលើជនរងគ្រោះ ចំ ពោះ១កាំបិត បណ្តាលឲ្យរបួសធ្ងន់ ក្រោយពេលធ្វើសកម្មភាពហើយ ជនសង្ស័យ បានគេចខ្លួនបាត់។
ជនសង្ស័យបានឆ្លើយសារភាពថា ខ្លួនពិតជាបានធ្វើសកម្មភាព ករណីខាងលើនេះ ពិតប្រាកដមែន។ ករណីនេះក្រោយពេលសាកសួរបានប្រគល់ជនសង្ស័យទៅឲ្យកម្លាំងអធិការក្រុងព្រះសីហនុ ដើម្បីបន្តរនីតិវីធី។
សូមជម្រាបថាប្រតិបត្តិការនេះ តាមការណែនាំពីលោកតេង ច័ន្ទណាត ស្នងការនគរបាលខេត្ត លោកភឹង ចិន្តារ៉េត ស្នងការរងទទួលផែននគរបាលព្រហ្មទណ្ឌ លោកណុប សារ៉ាក់ ស្នងការរងទទួលដឹកនាំការិយាល័យនគរបាល ព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតធ្ងន់ និងដោយមានការសម្របសម្រួល ពីលោក មាស ច័ន្ទពិសិដ្ឋ ព្រះរាជអាជ្ញា អមសាលាដំបូងខេត្តសៀមរាប៕SRP
ខេត្តកំពង់ធំ៖បុរសជាប្ដីត្រូវបានសមត្ថកិច្ចចាប់ខ្លួនក្រោយពីបានវាយសម្លាប់ប្រពន្ធ។
នគរបាលព្រហ្មទណ្ឌខេត្តកំពង់ធំ បានឲ្យដឹងថា ករណីឃាតកម្មនេះបានកើតឡើងនៅយប់ថ្ងៃទី១៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ វេលាម៉ោងប្រហែល១២និង០០នាទី នៅផ្ទះជនរងគ្រោះស្ថិត ភូមិទំអរ ឃុំទំរីង ស្រុកសណ្តាន់។
នគរបាលបានបន្តថា ជនសង្ស័យឈ្មោះភោគ រ៉ា អាយុ៤២ឆ្នាំមុខរបរ កសិករបានយកកំណាត់ឈេីជ្រុងវាយទៅលេីប្រពន្ធចំក្បាលលេីត្រចៀកផ្នែកខាងស្តាំបណ្តាលអោយស្លាប់នៅកន្លែងកេីតហេតុ។ ជនរងគ្រោះឈ្មោះ កែ អេម អាយុ៤៦ឆ្នាំ មុខរបរកសិករ។
បើតាមនគរបាលបានបញ្ជាក់ថាមូលហេតុផឹកស្រាជាប្រចាំមានសតិមិនគ្រប់គ្រាន់ ខូចសសៃប្រាសាទ។ នគរបាលស្រុកសណ្តាន់កសាងសំណុំរឿងតាមនិតិវិធី៕SRP
ខេត្តព្រះវិហារ៖កម្លាំងកងរាជអាវុធហត្ថស្រុកជ័យសែន សហការចុះបង្ក្រាបបទល្មើសព្រៃឈើ បានបង្ក្រាបទីតាំងបទល្មើសព្រៃឈើចំនួន២ទីតាំង។
ការបង្ក្រាបធ្វើនៅថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ ម្សុិលមិញ ត្រង់ចំណុច ភូមិរំដោះ ឃុំធ្មា ស្រុកជ័យសែន ខេត្តព្រះវិហារ។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាករណីនេះបានរឹបអូសឈើបានចំនួន០២ទីតាំង ១.ឈើស្រឡៅចំនួន ២១២សន្លឹកស្នើ១០ម៉ែត្រ១៨៩ម៉ែត្រត្រីគុណ, ទីតាំងទី២.ឈើខ្វាវចំនួន ៦៨សន្លឹកស្មើ១ម៧០០ម៉ែត្រត្រីគុណត្រីគុណ។ ក្នុងនោះក៏ បានរឹបអូសមធ្យោបាយរថយន្តសាំងយ៉ុងកែច្នៃទ្រុង១គ្រឿងផងដែរប៉ុន្តែម្ចាស់រត់គេចខ្លួនបាត់។
បើតាមសមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្នវត្ថុតាងត្រូវបាននាំយកមករក្សាទុកនៅសង្កាត់រដ្ឋបាលព្រៃឈើស្រុកជ័យសែន ដើម្បីអនុវត្តតាមផ្លូវច្បាប់៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖គ្រួសារជនរងគ្រោះដោយសាររន្ទះបាញ់បានទទួលអំណោយពីសាខាកាកបាទក្រហមកម្ពុជាស្រុកសូទ្រនិគម។
ការបានទទួលអំណោយនេះនៅរសៀលថ្ងៃសុក្រ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា ម្សិលមិញ តាមរយ:លោកស្រី ងិន មុំ ប្រធានកិត្តិយសអនុសាខា។
អាជ្ញាធរស្រុកសូទ្រនិគមបានឲ្យដឹងថា គ្រួសារសពមានសមាជិកចំនួន ៦នាក់ ស្រី ៥នាក់។ ជនរងគ្រោះឈ្មោះ ហេត សុធារ៉ា ភេទស្រី អាយុ ១៤ឆ្នាំ នៅភូមិត្រពាំងត្រុំ ឃុំពពេល។
អំណោយរួមមាន អង្ករ ៥០គីឡូក្រាម មី១កេស ត្រីខ១យួរ ទឹកត្រី ២យួរ ទឹកស៊ីអ៉ីវ ២យួរ មុង ១ ភួយ១ ទឹកសុទ្ធ ៥យួរ និងថវិកាចំនួន ២០០ ០០០រៀល។ សូមជម្រាបថាហេតុការណ៍បានកើតឡើង នៅចំណុចទួលដំដែកថ្មី ស្ថិតនៅភូមិត្រពាំងត្រុំ ឃុំពពេល ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប៕SRP
១៥ តុលា ២០២១
ភ្នំពេញ៖ក្រុមការងារព័ត៌មាន និងប្រតិកម្មរហ័សនៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលរាជធានីភ្នំពេញបានឲ្យដឹងថាបន្ទាប់ពីទទួលបានព័ត៌មានអំពីករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះភ្លាម សមត្ថកិច្ចជំនាញ បានចុះធ្វេីការពិនិត្យនៅជុំវិញ និងបរិវេណកន្លែងកេីតហេតុ​ ជាលទ្ធផលរកពុំឃេីញមានកាមេរ៉ាសុវត្ថិភាព​ ដែលបង្ហាញ ពីសកម្មភាពពេលកេីតហេតុ​នោះទេ។
សមត្ថកិច្ចជំនាញការិយាល័យចរាចរណ៍ផ្លូវគោក បានធ្វេីការនាំយករថយន្តបង្កហេតុយកមករក្សាទុកនៅការិយាល័យនគរបាលចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងបានធ្វេីការកោះអញ្ជេីញម្ចាស់រថយន្តបង្ក​ ឱ្យចូលខ្លួន​បំភ្លឺ​ និងទទួលខុសត្រូវ​ លេីករណីបង្កនេះ។
ប៉ូលិសបានបន្តថាក្រោយពីធ្វេីការស្រាវជ្រាវ និងស្តាប់ចម្លេីយរបស់ឈ្មោះ​ ចិន​ ពុទ្ធឆាត ​ភេទប្រុស​ ជាតំណាងម្ចាស់រថយន្ត​ បានបញ្ជាក់ថាអ្នកបេីករថយន្តបង្កគ្រោះថ្នាក់​ គឺឈ្មោះ​ ដេត​ ឫទ្ធី​ ភេទប្រុស​ ជាបងប្រុសបង្កេីតរបស់ម្ចាស់រថយន្ត ជាមួយនោះដែរឈ្មោះ​ ដេត​ ឫទ្ធី​ ក៏បានចូលខ្លួនមកបំភ្លឺ និងបញ្ជាក់ចំពោះមុខសមត្ថកិច្ចថា ខ្លួន​ពិតជាអ្នកបេីករថយន្ត Roll Roy របស់ប្អូនស្រីគាត់ បង្កឱ្យមានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ពិតប្រាកដមែន ដោយគាត់បានធ្វេីដំណេីរចេញពីហាងមួយកន្លែង នៅជិតផ្សារTK ក្នុងគោលបំណងទៅផ្ទះនៅខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ​ ដល់កន្លែងកេីតហេតុ​ បានជែងរថយន្តមួយគ្រឿង​ ក៏ជ្រុលចង្កូតទៅបុករបាំងថ្ម​ និងបង្គោលភ្លេីងបំភ្លឺផ្លូវ​។
ដោយទទួលស្គាល់នូវកំហុស ជនបង្កក៏បានយល់ព្រម សម្របសម្រួលបញ្ចប់ ដោយបានសងសំណងទៅមន្ទីរសាធារណការ​ និងដឹកជញ្ជូន​ រាជធានីភ្នំពេញ​ កាលពីថ្ងៃទី១៤​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០២១​ ម្យ៉ាងវិញទៀតករណីគ្រោះថ្នាក់នេះក៏មិនបានបង្កឱ្យមានមនុស្សរងរបួសឡេីយ​ ជាមួយនោះដែរខាងមន្ទីរសាធារណ:ការ​ ក៏មិនបានដាក់ពាក្យបណ្តឹងលេីករណីនេះដែរ​ ដោយគ្រាន់តែទាមទារសំណងយកមកជួសជុលការខូចខាតតែប៉ុណ្ណោះ​។
ស្នងការដ្ឋាននគរបាលរាជធានីភ្នំពេញ មានកិត្តិយសបញ្ជាក់ជូនសាធារណ:ជនទាំងអស់ឱ្យបានជ្រាបថា ការអនុវត្តច្បាប់ គឺយោងទៅលេីភស្តុតាងច្បាស់លាស់ មិនមែនជាការចោទប្រកាន់ខុស ឬត្រូវ ទៅតាមការគិត​ ឬនឹងឃេីញនោះទេ​។ បេីមានភស្តុតាងច្បាស់លាស់ សមត្ថកិច្ចជំនាញនឹងចាត់ការតាមវិធានការច្បាប់ ហេីយបេីគ្មានភស្តុតាងច្បាស់លាស់នោះទេ​ ក្នុងនាមជាអ្នកអនុវត្តច្បាប់មិនអាចចោទប្រកាន់បុគ្គលណាម្នាក់បានថា អ្នកនោះជាអ្នកបេីកបរ អ្នកនោះបេីកបរក្នុងស្ថានភាពស្រវឹង ឬហេតុផលណាមួយដោយគ្មានភស្តុតាងបានឡេីយ។ សូមជម្រាបថាករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍រថយន្ត Rolls Roy ពណ៌ស ផ្លាកលេខ កម្ពុជា MR.IDOL ដែលបានបេីក បុកបង្គោលភ្លេីង និងរបាំងពុះចែកផ្លូវ កាលពីយប់ថ្ងៃទី១៣ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ វេលា​ម៉ោង០២ និង​២០នាទី ត្រង់ចំណុចមុខវិហារចិន​ មហាវិថីសហព័ន្ធរុស្សី​ សង្កាត់ទឹកថ្លា​ ខណ្ឌសែនសុខ​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានអនុម័តនូវ ផែនការមេអភិវឌ្ឍន៍ទេសចរណ៍ខេត្តសៀមរាប ឆ្នាំ២០២១.២០៣៥។នេះបើយោងតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ក្រសួងទេសចរណ៍៕SRP
ខេត្តពោធិ៍សាត់៖ក្នុងពិធីផ្ទេរតំណែងប្រធានគណៈកម្មាធិការគណបក្សខេត្តពោធិ៍សាត់ សម្តេចវិបុលសេនាភក្តី សាយ ឈុំ អនុប្រធានគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា និងជាប្រធានគណៈប្រចាំការគណៈអចិន្ត្រៃយ៍គណៈកម្មាធិការកណ្តាល គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា បានសុំឲ្យក្រុមការងារគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ ដែលចុះជួយឃុំសង្កាត់ជួយឃុំ សង្កាត់ឲ្យចេះធ្វើកម្មវិធីនយោបាយបក្ស រដ្ឋ ពង្រឹងពង្រីកសមាជិកគណបក្ស ជួយរាល់បញ្ហាដែលទាក់ទងនឹងការបោះឆ្នោត ចញ្ចឹមចលនា តាំងស្មារតី និងសម្ភារ កុំមើលស្រាលចំពោះគណបក្សប្រឆាំងថាគ្មានធ្វើសកម្មភាព ត្រូវវាយបកភ្លាមជាបន្ទាន់ ពីឧបាយកលរបស់ពួកបក្សប្រឆាំង។
សម្តេចបានបន្ថែមថា ការដឹកនាំល្អ ត្រូវគោរព និងអនុវត្តន៍ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ របបធ្វើការងាររបស់គណបក្ស នោះគឺប្រជុំសន្និបាត ចុះមូលដ្ឋាន ត្រួតពិនិត្យ រៀនសូត្រ រាយការណ៍ និងសុំយោបល់ ហើយត្រូវចងចាំថា សូមកុំមើលរំលងរបបមួយណាឱ្យសោះ។ ទាក់ទងនឹងការងារបោះឆ្នោតសម្តេចក៏បានផ្តាំផ្ញើឱ្យជម្រុញសមាជិក សមាជិការបស់បក្ស ពិនិត្យបញ្ជីឈ្មោះបោះឆ្នោត ធ្វើអត្តសញ្ញាណប័ណ្ណដល់អ្នកដែលគ្រប់អាយុ ដើម្បីឈានទៅរកភាពជោគជ័យទៅថ្ងៃខាងមុខ។
សម្តេចសាយ ឈុំ បានផ្តោតសំខាន់ទៅលើការដឹកនាំចំពោះមុខ ត្រូវក្តាប់ឱ្យជាប់នូវលក្ខន្តិកៈបក្ស កម្មវិធីនយោបាយ គោលការណ៍ គោលនយោបាយ និងសេចក្តីសម្រេចរបស់បក្ស ច្បាប់របស់រដ្ឋ ចាត់តាំងអនុវត្តន៍ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងត្រូវប្រកាន់ភ្ជាប់ នូវគោលការណ៍ជាមូលដ្ឋាន សមូហភាពដឹកនាំ បុគ្គលទទួលខុសត្រូវ ភាគតិចគោរពភាគច្រើន។ ដឹកនាំល្អត្រូវគិតគូរខាងអាកប្បកិរិយា ពាក្យសម្តីសុភាពរាបសារ ចាស់ទុំនយោបាយ តែត្រូវម៉ឺងម៉ាត់ខាងគោលជំហរ។
សម្ដេចបន្តថាអ្នកដឹកនាំត្រូវធ្វើភាពជាគម្រូ ដល់អ្នកដែលនៅក្រោមការដឹកនាំរបស់យើង ក្នុងនោះគម្រូអនុវត្តន៍ដីកាច្បាប់ ក្នុងជីវភាពរស់នៅ ក្នុងការងារសាមគ្គីភាពឯកភាពផ្ទៃក្នុង និងគោរពអង្គការវិន័យរបស់បក្ស។ រក្សាប្រៀបឈ្នះឲ្យបានក្នុងការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាឃុំ សង្កាត់ ឆ្នាំ២០២២ តំណាងរាស្ត្រឆ្នាំ ២០២៣ ដែលនោះត្រូវពឹងផ្អែកលើបរិមាណ និងគុណភាពសមាជិកគណបក្សប្រជាជន និងអំពើល្អរបស់មន្ត្រីគណបក្សទើបទទួលបានជ័យជំនះហើយប្រែក្លាយពាក្យស្លោករបស់បក្សឲ្យទៅជាការពិត ដែលបានលើកឡើងគ្រប់មហាសន្និបាតបក្ស។
ជម្រាបថាពិធីធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១៤ ខែតុលា ម្សិលមិញ នៅទីស្នាក់ការបក្ស ដោយអភិបាលខេត្តពោធិ៍សាត់ លោក ជាវ តាយ ត្រូវបានគណៈកម្មធិការកណ្តាលគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា សម្រេចផ្ទេរតំណែង ជាប្រធានគណៈកម្មាធិការគណបក្សខេត្តពោធិ៍សាត់ ជំនួសលោក ម៉ៅ ធនិន ដែលត្រូវបានផ្ទេរទៅទទួលមុខតំណែងថ្មី អភិបាលខេត្តកំពត និងប្រធានគណៈកម្មាធិការគណបក្សខេត្តកំពត៕SRP