ភ្នំពេញ៖លោក អេង ហ៊ី អ្នកនាំពាក្យកងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស បានឲ្យដឹងនៅមុននេះបន្តិចថា៖កងរាជអាវុធហត្ថ សូមធ្វើសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានជូនសាធារណជន និងអ្នកសារព័ត៌មាន ជ្រាប ៖ អំពីការបើកការស៊ើបអង្កេតបឋម ដោយមន្ត្រីនគរបាលយុត្តិធម៌ នៃកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តក្រចេះ លើករណីប្រើអំពើហិង្សាទៅលើក្មេងស្រី ជាកូនឈ្នួលបម្រើនៅផ្ទះ បណ្ដាលឱ្យរងរបួស ពេលបច្ចុប្បន្នកំពុងសម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យ។
អ្នកនាំពាក្យ កងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស សូមគោរពជម្រាបជូនថា មន្ត្រីនគរបាលយុត្តិធម៌ នៃកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តក្រចេះ បាននិងកំពុងធ្វើការស៊ើបអង្កេតបឋម តាមនីតិវិធី ដោយមានការដឹកនាំ និងសម្របសម្រួលពីតំណាងអយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្តក្រចេះ។
លោក ឧត្តមសេនីយ៍ត្រី សាន្ត ប៊ុនថាន មេបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តក្រចេះ បានបញ្ជាក់ថា ឈ្មោះ ទេព ហ៊ុយ ភេទប្រុស អាយុ៤២ឆ្នាំ ឋានន្តរសក្តិវរសេនីយ៍ត្រី មុខងារមេបញ្ជាការមូលដ្ឋានកងរាជអាវុធហត្ថក្រុងក្រចេះ ត្រូវបានឃាត់ខ្លួន នៅថ្ងៃទី៣០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ មូលហេតុ បុគ្គលនេះ បានប្រព្រឹត្តអំពើហិង្សាទៅលើក្មេងស្រីដែលជាកូនឈ្នួល (អ្នកបម្រើនៅផ្ទះ)។ ទន្ទឹមនឹងនោះ ក៏បានឃាត់ខ្លួនបុគ្គលដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការប្រព្រឹត្តបទល្មើសផងដែរ។
កន្លងទៅ កងរាជអាវុធហត្ថ បានដាក់ចេញនូវទិសស្លោក “ចំពោះប្រទេសជាតិត្រូវតែការពារ ចំពោះប្រជាត្រូវតែបម្រើ ច្បាប់ត្រូវតែគោរព បទល្មើសត្រូវតែបង្ក្រាប” ជាមួយគ្នានោះដែរ ក្រោមការគ្រប់គ្រង ដឹកនាំ បញ្ជារបស់ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ សៅ សុខា មេបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស បុគ្គលគ្រប់រូប ដែលប្រព្រឹត្តបទល្មើសត្រូវតែបង្ក្រាប និងអនុវត្តតាមច្បាប់៕SRP
ខេត្តព្រះសីហនុ៖លោកគួច ចំរើន ត្រូវបានប្រកាសតំឡើងឋានៈជាប្រធានគណៈកម្មាធិការគណបក្សខេត្ត និងជាអនុប្រធានអចិន្ត្រៃយ៍នៃក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋានខេត្តព្រះសីហនុជំនួសលោក ជាម ហ៊ីម ដែលត្រូវទទួលតំណែងជារដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ។
ពិធីធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី៣០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ នេះ ក្រោមអធិបតីភាពសម្តេចវិបុលសេនាភក្តី សាយ ឈុំ អនុប្រធានគណបក្ស និងជាប្រធានគណៈប្រចាំការ នៃគណៈអចិន្ត្រៃយ៍គណៈកម្មាធិការកណ្តាលគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា៕SRP
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ​៖ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ អភិបាលខេត្ត និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសាខាកាកបាទក្រហមខេត្តត្បូងឃ្មុំ នៅព្រឹកមិញនេះ បាននាំយកអំណោយរបស់ សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុន សែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា ចែកជូនប្រជាពលរដ្ឋ២០០គ្រួសារ ដែលមានជីវភាពខ្វះខាត ក្នុងឃុំរការខ្នុរ ស្រុកក្រូចឆ្មារ។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនោះដែរ​ លោក​ ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ បានពាំនាំប្រសាសន៍ផ្តាំផ្ញើសាកសួរសុខទុក្ខពីសំណាក់សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា និងលោក ជា សុផារ៉ា ប្រធានក្រុមការងារថ្នាក់ជាតិចុះមូលដ្ឋានខេត្តត្បូងឃ្មុំ ជូនចំពោះប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ ដោយក្តីនឹករលឹក អាណិតអាសូរ និងតែងតែព្រួយបារម្ភ គិតគូរពី​សុខទុក្ខ​ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់ពេលវេលា។
លោកអភិបាលខេត្ត​ បានថ្លែងប្រាប់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ នូវការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់គ្រប់កាលៈទេសៈ ពីសំណាក់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ដោយផ្តល់ជូនអំណោយពលរដ្ឋជនងាយរងគ្រោះទាំងអស់ស្មើៗគ្នា ដោយមិនប្រកាន់ពូជសាសន៍ ពណ៍សម្បុរ និងនិន្នាការនយោបាយនោះឡើយ ពិសេសតាមរយៈគោលនយោបាយឧបត្ថម្ភដល់ បងប្អូនក្រ១ ក្រ២ និងស្ត្រីពពោះជាដើម។
លោក ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ​ ក៏បានណែនាំដល់អាជ្ញាធរស្រុកឃុំភូមិ ត្រូវបន្តផ្សព្វផ្សាយសារអប់រំ ឲ្យ​បានជាប់ជាប្រចាំដល់ប្រជាពលរដ្ឋ នូវវិធានការ «៣ការពារ​ ៣កុំ​» ក៏ដូចជាពលរដ្ឋដែលមិនទាន់ចាក់វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ១៩ សូមរួសរាន់ទៅចាក់ ដើម្បីបញ្ចៀសការស្លាប់ ពិសេសក្នុងការចូលរួមប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការឆ្លងរាលដាលជំងឺដ៏កាចសាហាវនេះ។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ អំណោយដែលបានផ្តល់ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំង ២០០គ្រួសារ ដោយក្នុង១គ្រួសារទទួលបាន អង្ករ១បេ មី១កេស ទឹកត្រី១យួរ ទឹកសុីអុី១យួរ ត្រីខ១យួរ ប្រេងឆា១ដបនិងថវិកាមួយចំនួន៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖នៅទីបំផុត ដើមឈើដ៏ធំ១ដើមទៀត ដែលនៅកណ្តាលផ្លូវ ខាងកើតស្ទឹងសៀមរាប ត្រូវបានកាប់ចេញនារសៀលថ្ងៃ ២៩ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១នេះ។
ដើមឈើមួយដើមនេះ នៅចំណុចមាត់ស្ទឹងសៀមរាប ខាងកើតក្បែរវត្តព្រះឥន្ទកោសា ក្នុងភូមិបឹងដូនប៉ា សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប។
អាជ្ញាធរបានរាយការណ៍បានឲ្យដឹងថា ដើមឈើទីពីរដែលនៅកណ្តាលផ្លូវខាងកើតស្ទឹងសៀមរាបត្រូវបានកាប់ចេញដើម្បីជាការបញ្ចៀនូវគ្រោះថ្នាក់ដោយជាយថាហេតុ។
អាជ្ញាធរបានបន្តថា នៅថ្ងៃទី ២៨ ខែតុលា ម្សិលមិញ ក៏បានកាប់ដើមឈើមួយដើមផងដែរនៅខាងកើតស្ទឹងសៀមរាប ឆៀងខាងជើងស្ពាននាគ ក្នុងសង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប។
សូមបញ្ជាក់ថា មុនឈានដល់ការកាប់ដើមឈើចំនួន២ដើមខាងកើតស្ទឹងសៀមរាប ដែលនៅចំកណ្តាលផ្លូវបែបនេះ ក្រោយមានបណ្ដាញសារព័ត៌មាននិងសង្គមហ្វេសប៊ុកបានធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ។ ករណីនេះត្រូវបានមតិមួយចំនួនបានគាំទ្រឲ្យមានការកាប់ចេញ និងមួយចំនួនទៀតមិនគាំទ្រឱ្យកាត់ចេញនោះទេ។ តែទោះជាយ៉ាងណានៅទីបំផុតអាជ្ញាធរបានសម្រេចកាត់ចេញតាំងពីរដើម។
ជុំវិញករណីនេះ អង្គភាពសារព័ត៌មានសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ មិនអាចទាក់ទងសុំការបំភ្លឺពីអាជ្ញាធរជំនាញពាក់ព័ន្ធនៅឡើយទេ ជុំវិញការកាប់ដើមឈើចំនួនពីរដើមខាងលើនេះ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន បានលើកឡើងថា ការផ្ដល់វ៉ាក់សាំងរបស់កម្ពុជាជូនប្រទេសសមាជិកអាស៊ាននេះ គឺជាការបង្ហាញនូវសមានចិត្តមនុស្សធម៌ សប្បុរសធម៌ ចំពោះសុខភាព និងសុខមាលភាព ប្រជាពលរដ្ឋ នៃប្រទេសជិតគ្នាដែលរស់នៅជាប់ព្រំដែនជាមួយគ្នា ក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅក្នុងតំបន់ ជាពិសេសសំដៅការលើកកម្ពស់ផ្នែកសុខមាលភាព កាន់តែល្អប្រសើរថែមទៀតសម្រាប់ប្រជាជន ក្នុងយុទ្ធនាការប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺកូវីដ-១៩ ក្នុងនាមជាប្រទេសជិតខាងភូមិផងរបងជាមួយគ្នា។
សម្ដេចហ៊ុន សែន បានឲ្យដឹងថា ថ្ងៃនេះកម្ពុជាបានផ្តល់វ៉ាក់សាំងកូវីដ ចំនួន២០ម៉ឺនដូស ដល់ប្រទេសវៀតណាម ដើម្បីចូលរួមប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជម្ងឺកូវីដ១៩។
សូមជម្រាបថា ក្នុងកំឡុងពេលនៃការរាតត្បាតជំងឺកូវីដ១៩នេះ សម្តេចហ៊ុន សែន ក្នុងនាមជាប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានផ្តល់នូវជំនួយជាបន្តបន្ទាប់ទៅកាន់ប្រទេស សមាជិកអាស៊ានជា ដើម្បីចូលរួមចំណែកប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ១៩។
ពិធីប្រគល់ និងទទួលនូវវ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ១៩នេះ បានធ្វើឡើងនៅព្រំដែនបាវិត-មុកប៉ាយ ក្នុងខេត្តស្វាយរៀង ដោយមានការចូលរួមប្រគល់ដោយលោកជំទាវ ឱ វណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល តំណាងសម្ដេច។SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក​ សុខ​ ស្រ៊ុន​ ត្រូវ​ផ្ទេរ​ឲ្យទៅ​បម្រើ​ការងារ​នៅ​ក្រសួង​សាធារណការ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ ចំណែកលោក​ សុខ​ លឹមហៀង​ ត្រូវ​បានតែងតាំង​ជាប្រធានមន្ទីរសាធារណការ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ខខេត្តកំពង់ចាមជំនួស​។ ពិធីផ្លាស់ប្ដូរធ្វើឡើងនៅរសៀលថ្ងៃទី​២៨​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​២០២១​នេះ​។
ក្នុងពិធីប្រកាសតែងតាំងប្រធានមន្ទីរសាធារណការដឹកជញ្ជូនថ្មី លោក​​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បានថ្លែងថា​​ ក្នុង​នាម​ជា​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ កុំ​ធ្វើ​ជា​តួឯក​ គឺ​ត្រូវ​បង្រៀន​មន្ត្រី​ក្រោម​ឱវាទ​​ឲ្យ​ចេះ​ធ្វើ​ការ​រួមគ្នា​​ ដែលចាំបាច់បំផុតនោះ​ គឺ​ត្រូវ​កសាង​ផែនការ​ ដេីម្បី​រក​ធនធាន​ថវិកា​ មកធ្វេីការ​អភិវឌ្ឍន៍​ ហេដ្ឋារចនាសម្ពន្ធ័​ វិស័យ​ផ្លូវ​ថ្នល់​ និង​ស្លាក​សញ្ញា​ចរាចរណ៍ជាដេីម​ ក្រៅពីនោះ​គឺត្រូវ​រៀនសូត្រ​ តាម​រយៈ​ការ​ដក​បទពិសោធន៍​ ពី​មន្ទីរ​ផ្សេងៗ​ ដែល​មាន​ការ​រីកចម្រើន​ ហេីយ​យកមក​អនុវត្ត​សំដៅ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ឲ្យ​មាន​ការ​រីកចម្រើន​ ក្នុងនោះត្រូវ​ខិតខំ​កសាង​ស្នាដៃ​ជា​គំរូ​​ បន្សល់​ទុក​ទៅ​ជំនាន់​ក្រោយៗផង​​ លេីសពីនោះគឺត្រូវ​ខិតខំ​បន្ត​ទៀត​ ក្នុង​ការ​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ប្រកប​ដោយ​គុណភាព​ និង​ការ​ជឿ​ទុកចិត្ត​ ដូច​ជា​ការ​ផ្តល់​ប័ណ្ណ​បើកបរ​ និង​ស្លាកលេខ​យានយន្ត​គ្រប់​ប្រភេទ​ជាដេីម​។
លោក​​ ស៊ុយ​ សាន​ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួង​សាធារណការ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ បាន​ណែនាំ​ដល់​លោកប្រធានមន្ទីរសាធារណការ​ថ្មី ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការពង្រឹងសាមគ្គីភាពផ្ទៃក្នុង បង្កើនកិច្ចសហការ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយមន្ទីរ អង្គភាពពាក់ព័ន្ធ​ ពិសេសអនុវត្តតាមការណែនាំរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំ សំដៅបន្តការផ្ដល់សេវាសាធារណៈ សេវាតម្រូវការគ្រប់ប្រភេទជូនប្រជាពលរដ្ឋ ឲ្យ​បានឆាប់រហ័ស និងមានតម្លាភាព ធានាទប់ស្កាត់ឲ្យបាននូវយានយន្តផ្ទុកលើសទម្ងន់គ្រប់ប្រភេទ ដែលធ្វើចរាចរណ៍នៅលើដងផ្លូវ​ឲ្យ​មានប្រសិទ្ធភាព​ផងដែរ​៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានចេញ សារលិខិត ថ្វាយ ព្រះករុណា ព្រះបាទសម្ដេចព្រះបរមនាថ នរោត្ដម សីហមុនី ព្រះមហាក្សត្រ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្នុងឱកាសខួបគម្រប់ ១៧ ព្រះវស្សា នៃការឡើងគ្រងព្រះបរមសិរីរាជសម្បត្តិ ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅ នៅថ្ងៃទី២៩ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២១៕SRP