តាមការប៉ាន់ស្មានរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា នៅកម្ពុជាមានរថយន្តចង្កូតឆ្វេង និងចង្កូតស្តាំ ដែលជ្រកក្រោមផ្លាកលេខផ្សេងៗ ដូចជាផ្លាកលេខ ខ.ម ផ្លាកលេខរដ្ឋ ផ្លាកលេខ ន.ប និងប្រភេទផ្លាកលេខស៊ីវិល ទាំងរថយន្តទេសចរណ៍ រថយន្តដឹកទំនិញ រថយន្តដឹកដីអត់ពន្ធ មានប្រមាណជិតមួយម៉ឺនគ្រឿង។
លោកបានអំពាវនាវជាថ្មី ឱ្យម្ចាស់រថយន្តចង្កូតឆ្វេង ដែលជ្រកក្រោមផ្លាកលេខផ្សេងៗគ្មានពន្ធ បំពេញកាតព្វកិច្ចពន្ធ ឱ្យបានយ៉ាងយូរថ្ងៃទី៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ដើម្បីទទួលបានការអនុគ្រោះបន្ធូរបន្ថយពន្ធ និងអាករចំនួន ១០%។ ចំណែករថយន្តចង្កូតស្តាំ ត្រូវមកប្រកាសបង់ពន្ធ និងកែចង្កូតពីស្តាំមកឆ្វេង ឱ្យបានរួចរាល់យ៉ាងយូរត្រឹមថ្ងៃទី៣០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២៕SRP
ខេត្តព្រះវិហារ៖មានការលើកឡើងថានៅទឹកដីខេត្តព្រះវិហារ មានបទល្មើសព្រៃឈើកើតមានយ៉ាងពេញបន្ទុក តែការបង្ក្រាបរបស់សមត្ថកិច្ចជំនាញបានតិចតួចប៉ុណ្ណោះ។
សេចក្ដីរាយកាណ៍បានឲ្យដឹងថា នៅថ្ងៃទី ២៥ ខែវិច្ឆិកាឆ្នាំ ២០២១ម្សិលមិញ មន្ត្រីបរិស្ថានខេត្តព្រះវិហារបានបង្ក្រាបរថយន្តសាំយ៉ុងមួយគ្រឿងស្លាកលេខ ភ្នំពេញ២v ៣៥៣០ ពណ៌ទឹកប្រាក់ដែលដឹកផលអនុផលព្រៃឈើ កែច្នៃអត់ច្បាប់អនុញ្ញាតពីរដ្ឋបាលព្រៃឈើ។
ប្រភពបានឲ្យដឹងថារថយន្តដឹកឈើខាងលើគឺគេដឹកយកឲ្យ (យាយរី )ជាម្ចាស់ហាងលក់ គ្រឿងសង្ហារឹម ដ៏ធំជាងគេប្រចាំខេត្តព្រះវិហារ។ ប្រជាពលរដ្ឋបានរាយកាណ៍ថា សមត្ថកិច្ចក្នុងខេត្តព្រះវិហារ បង្ក្រាបបានតែបទល្មើសព្រៃឈើតូចតាច និងរោងសិប្បកម្មតូចៗ ចំណែកទីតាំងរបស់(យាយរី) សមត្ថកិច្ច មិនហ៊ានចុះបង្ក្រាបនោះទេ។
ប្រជាពលរដ្ឋរួមទាំងអ្នករកស៊ីតូចតាចដែលធ្លាប់សមត្ថកិច្ចចុះបង្ក្រាបពីមុនមកបានដាក់ការសង្ស័យថាហាងលក់គ្រឿងសង្ហារឹមរបស់យាយរី មានទីតាំងនៅខាងកើតបេនឡានក្នុងភូមិកំពង់ប្រណាកក្រុងព្រះវិហារ។ ទោះជាយ៉ាងណាពលរដ្ឋសង្ឃឹមថាសមត្ថកិច្ចនិងចុះបង្ក្រាបទីតាំងលក់គ្រឿងសង្ហារឹមរបស់យាយរី ជាក់ជាពុំខានឡើយ។ សូមបញ្ជាក់ថារថយន្តដែលបង្ក្រាបសមត្ថកិច្ចយកមករក្សារទុកនៅស្នាក់ការបរិស្ថាន ដើម្បីធ្វើការដោះស្រាយតាមនិតិវិធីច្បាប់៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់បើកម៉ូតូបុករថយន្តធុនធំសណ្ដោងពីក្រោយបណ្ដាលឲ្យស្លាប់ភ្លាមៗ។ ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង២០និង៣០នាទីថ្ងៃទី ២៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២១ ស្ថិតនៅ ក្រុមទី៨ ភូមិថ្នល់ សង្កាត់ស្រង៉ែ ក្រុងសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចខេត្តបានឲ្យដឹងថាករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះជនរងគ្រោះ មានឈ្មោះ សេង ដានឹត អាយុ២៣ឆ្នាំ រស់នៅភូមិល្វា ឃុំល្វា ស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប បានជិះម៉ូតូម៉ាក(អឹមអេសអិច) ពណ៌ស ពាក់ស្លាកលេខ សៀមរាប(១AB ២៦៦២)ធ្វើដំណើពីកើតទៅលិចក្នុងល្បឿនលឿន លុះមកដល់ចំណុចកើតហេតុស្ថិតនៅរង្វង់មូលប៊ុនរ៉ានីហ៊ុនសែន ក៏បុករថយន្តសណ្ដោងម៉ាក SCANIA ពាក់ស្លាកលេខខាងមុខ ព្រះសីហនុ ៣A៨៣៨៣- ខាងក្រោយភ្នំពេញ៤A៦៨២៥ ដែលចតស្ងៀម បណ្ដាលឲ្យបែកក្បាលស្លាប់នៅនឹងកន្លែងកើតហេតុ តែម្ដង។
ក្រោយកើតហេតុសមត្ថកិច្ចបានចុះទៅដល់ធ្វើការវាស់វែងនាំយកម៉ូតូនិងរថយន្ត ទៅរក្សាទុករងចាំការដោះស្រាយ។ ចំណែកសាកសព ប្រគល់ឲ្យក្រុមគ្រួសារយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី៕SRP
ខេត្តព្រះវិហារ៖ព្រះរាជអាជ្ញាខេត្តបានសម្រេចឃាត់ខ្លួនបុរសម្នាក់ ពីបទហិង្សាដោយចេតនា និងមានស្ថានទម្ងន់ទោស។
ការឃាត់ខ្លួនធ្វើឡើងនៅរសៀលថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ទី២៥ ខែវិច្ឆិកា ម្សិលមិញ នៅមុខបេឡាន ខេត្តព្រះវិហារ ស្ថិតនៅភូមិអណ្តូងពោធិ៍ សង្កាត់កំពង់ប្រណាក ក្រុងព្រះវិហារដឹកនាំលោកវុធ សាវី ព្រះរាជអាជ្ញារង និងជាអ្នកនាំពាក្យនៃអយ្យការ អមសាលាដំបូងខេត្តព្រះវិហារ។
ជនជាប់ចោទមានឈ្មោះ ខេង វុត្ថា ហៅហៀង អាយុ៤២ឆ្នាំរស់នៅ ភូមិឆែប ឃុំឆែបមួយ ស្រុកឆែប ខេត្តព្រះវិហារ។ ជនរងគ្រោះឈ្មោះ យ៉ិន ចិន្រ្ទី ភេទប្រុស អាយុ៣៨ឆ្នាំ មុខរបរកសិករ បច្ចុប្បន្ននៅភូមិទី៥ ឃុំព្រែកតានង់ ស្រុកកោះសូទិន ខេត្តកំពង់ចាម។
ក្នុងដីការបស់ព្រះរាជអាជ្ញាខេត្តព្រះវិហារបានបញ្ជាក់ថាឈ្មោះ ខេង វុត្ថា ហៅហៀង បានប្រើហិង្សាទៅលើជនរងគ្រោះ កាលពីថ្ងៃទី១៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ ស្ថិតនៅភូមិឆែបកើត ឃុំឆែបមួយ ស្រុកឆែប ខេត្តព្រះវិហារ។ បច្ចុប្បន្នសមត្ថកិច្ចកសាងសំណុំរឿងតាមផ្លូវច្បាប់៕SRP
២៥ វិច្ឆិកា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖ប្រជាពលរដ្ឋបានប្រទះឃើញគ្រាប់ភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះមួយគ្រាប់នៅក្រុងសៀមរាប។
ប្រជាពលរដ្ឋបានឲ្យដឹងថាការប្រទះឃើញនៅថ្ងៃទី ២៤ វិច្ឆិកាឆ្នាំ ២០២១ ម្សិលមិញ ស្ថិតនៅភូមិទ្រាំង សង្កាត់ស្លក្រាម នៅក្នុងបរិវេណផ្ទះគាត់តែម្ដង។
ប្រជាពលរដ្ឋបានបន្តថាក្រោយពីបានប្រទះឃើញគាត់បានរាយការណ៍ជូនទៅអាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ច ដើម្បីឲ្យមកពិនិត្យគ្រាប់នោះផងដែរ។ រហូតដល់ព្រឹកថ្ងៃទី ២៥ ខែវិច្ឆិកានេះ មិនទាន់ឃើញកម្លាំងអាជ្ញាធរស៊ីម៉ាក់ ចុះមកត្រួតពិនិត្យនៅឡើយទេ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ផ្ទះប្រជាពលរដ្ឋមួយខ្នងត្រូវបានអគ្គីភ័យឆាប់ឆេះបំផ្លាញទាំងស្រុង។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោងទៀបភ្លឺ
ថ្ងៃទី២៥ ខែវិឆ្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ ស្ថិតនៅត្រង់ចំណុចក្រុមទី០៥ ភូមិវាលសង្កាត់ជ្រាវ ក្រុង ខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចខេត្តសៀមរាបបានឲ្យដឹងនៅព្រឹកនេះថា ផ្ទះដែលរងការឆាបឆេះ មានទំហំ០៦×០៩ម៉ែត្រ សង់អំពីឈើផ្ទាល់ដី ជញ្ជាំងស័ង្កសី ដំបូលប្រក់ស័ង្កសី ខូចខាតទាំងស្រុង ដែលមានម្ចាស់ឈ្មោះ ទុយ ទិត្យ ភេទប្រុស អាយុ២៦ឆ្នាំ និង ឈ្មោះ រុន ធី ភេទស្រី អាយុ២៥ ឆ្នាំ ត្រូវជាប្រពន្ធ។
សមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថា ករណីនេះបណ្ដាលឲ្យ
ខូចខាតរួមមាន៖ ផ្ទះ១ខ្នង សំបុត្រកំណើតចំនួន០៤សន្លឹក សៀវភៅស្នាក់នៅ១សន្លឹក និង សម្ភារប្រើប្រាស់ក្នុងផ្ទះបាយមួយចំនួន។
ករណីខាងលើនេះត្រូវបានប្រជាពលរដ្ឋ រស់នៅក្បែរនោះធ្វើការជួយពន្លត់ ដោយមិនមានប៉ះពាល់ដល់អាយុជីវិតមនុស្សឡើយ។ មូលហេតុបណ្តាលមកពីទុស្សេខ្សែភ្លើង៕SRP