ខេត្តសៀមរាប៖សមត្ថកិច្ចរដ្ឋបាលព្រៃ ឈើនៅថ្ងៃទី២៨ខែមេសា ព្រឹកមិញនេះ បានសហការជាមួយនគរបាលប្រឆាំងបទល្មើសសេដ្ឋកិច្ច ចុះឆែកនិងពិនិត្យទីតាំងស្តុកឈើមួយកន្លែងក្រោយសង្ស័យថា មានលើសច្បាប់(PC)។
ទីតាំងដេប៉ូលក់ឈើដែលត្រូវបានសមត្ថកិច្ចចុះឆែកនេះ ស្ថិតក្នុងភូមិខ្នារ សង្កាត់ជ្រាវ ក្រុងសៀមរាប ដែលមានម្ចាស់ឈ្មោះស៊ុម សុភាព ភេទស្រី។
ឆ្លងកាត់ការវាស់វែងនិងពិនិត្យផ្ទៀងផ្ទាត់ជាច្រើនម៉ោង សមត្ថកិច្ចបានរកឃើញឈើនៅក្នុងដេប៉ូមានចំនួន៦០.៣៥៩ម៉ែត្រគូប។
នាយសង្កាត់រដ្ឋបាលបាគង លោកយឹម ស៊ីវន  បានអោយដឹងថា ឈើនៅក្នុងដេប៉ូដែលឆែកឆេមានចំនួន៦០.៣៥៩ម៉ែត្រគូប។ ប៉ុន្តែដេប៉ូខាងលើបានទិញឈើចូលស្របច្បាប់សរុប១១០.១៦៤ម៉ែត្រគូប មានន័យថា មិនមានករស្តុកឈើលើសច្បាប់នោះឡើយ។
លោកបន្តថា ឈើទាំងនេះក្រុមហ៊ុនមួយដេញថ្លៃបាន ហើយលក់បន្តអោយតាមបណ្តដេប៉ូយកចែកចាយបន្ត នោះជាប្រភេទឈើស្របច្បាប់។ អីចឹងទេ ទីតាំងខាងលើ គឺជាដេប៉ូមានច្បាប់ ពុំមែនជាឃ្លាំងស្តុកឈើអត់ច្បាប់ ដូចការផ្សព្វផ្សាយនោះឡើយ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ក្នុង​កិច្ចប្រជុំបូកសរុបលទ្ធផលសកម្មភាពការងារ រយៈពេល ៣ខែដើមឆ្នាំ និងទិសដៅសម្រាប់អនុវត្តការងារបន្ត ត្រីមាសទី២ ឆ្នាំ២០២១​ នៅថ្ងៃ​ទី​២៨​ ខែមេសា​ នេះ​ លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ និង​ប្រធាន​គណៈកម្មាធិការសាខាកាកបាទក្រហមកម្ពុជាខេត្ត​ បាន​​ថ្លែងនូវការកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះថ្នាក់ដឹកនាំ រួមទាំងមន្ត្រីក្រុមប្រតិបត្តិ ដែលបានខិតខំបំពេញភារកិច្ចយ៉ាងសកម្ម ធ្វើជាសេនាធិការឲ្យគណៈកម្មាធិការសាខា ក្នុងការដឹកនាំជំរុញធ្វើ​ឲ្យ​វិស័យស្នូលទាំង ៤ របស់កាកបាទក្រហមកម្ពុជា រយៈពេល ១ត្រីមាស ដើមឆ្នាំ២០២១នេះ ទោះបីជាត្រូវប្រឈមនឹងហានិភ័យនៃការឆ្លងរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ យ៉ាងណាក្តី ក៏សាខាបានពុះពារធ្វើសកម្មភាពរហូតសម្រេចបានលទ្ធផលគួរជាទីមោទនៈ ជាពិសេសការផ្តល់ជំនួយសង្រ្គោះ ក៏ដូចជា​ការផ្តល់អំណោយមនុស្សធម៌ ជូនជនរងគ្រោះ និងជនងាយរងគ្រោះ បានទាន់ពេលវេលា ស្របតាមទិសស្លោក” ទីណាមានទុក្ខលំបាក ទីនោះ មានកាកបាទក្រហមកម្ពជា “។
ថ្លែងក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​នេះដែរ លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ បានណែនាំ​ដល់​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​ ឲ្យ​ពង្រឹងភាពជាម្ចាស់ការរបស់សាខា-អនុសាខាក្រុង-ស្រុក ក្នុងការត្រៀមបង្ការ ការឆ្លើយតប និងកសាងភាពធន់មាំនៅសហគមន៍។ ទន្ទឹមនោះ ត្រូវពង្រឹងការគ្រប់គ្រងមូលនិធិ គ្រប់គ្រង ចំណូល ចំណាយ ការទូទាត់ ឲ្យ​មានតម្លាភាព និងគណនេយ្យភាពផងដែរ។​
លោកក៏បាន​ជំរុញ​ដល់​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ បន្តសហការ​ ក្នុងការអប់រំផ្សព្វផ្សាយអំពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក រួមជាមួយការបន្តផ្សព្វផ្សាយ​នូវវិធានការ ” ៣ការពារ ៣កុំ និង២ចូលរួម ” របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងវិធានការ ការណែនាំនានា របស់ក្រសួងសុខាភិបាល ក៏ដូចជារដ្ឋបាលខេត្ត ដើម្បីកាត់ផ្តាច់ខ្សែចម្លងនៃវីរុសកូរ៉ូណាបម្លែងថ្មី និងរួមគ្នាបន្តសកម្មភាពប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការឆ្លងរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ដើម្បីបញ្ចប់ព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍ ២០-កុម្ភៈ នៅកម្ពុជា​ ។
ជាមួយ​គ្នានោះ​ លោក អ៊ុន ចាន់ដា ក៏បានធ្វើការអំពាវនាវ ដល់សប្បុរសជន ក្នុងវិស័យរដ្ឋ- វិស័យឯកជន សូមមេត្តាជួយឧបត្ថម្ភគាំទ្រដល់សាខា ដោយសទ្ធាជ្រះថ្លា ក្នុងស្មារតីនៃវប្បធម៌ចែករំលែក ដើម្បីសាខា បន្តផ្តល់សេវាកម្មមនុស្សធម៌ ប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជម្ងឺកូវិដ-១៩ និងកសាងភាពធន់របស់សង្គមជាតិ ក៏ដូចជា ត្រៀមឆ្លើយតប ជួយជនរងគ្រោះដោយមហន្តរាយផ្សេងៗ និងជនងាយរងគ្រោះ ដែលជួបការលំបាកក្នុងជីវភាពប្តចាំថ្ងៃ ក្នុងទូទាំងខេត្តកំពង់ចាម​ផងដែរ​៕SRP
ភ្នំពេញ៖ជំនួយការផ្ទាល់សម្ដេចតេជោហ៊ុន សែននិងជារដ្ឋលេខាធិការទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី លោកដួង តារា បានបង្ហោះសារគាំទ្រចំពោះរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្តល់អាទិភាពចាក់វ៉ាក់សាំង ជូនបងប្អូននៅក្នុងតំបន់ក្រហម បើទោះបីបងប្អូនមកពីណាក៏ដោយ។
ក្នុងសាររបស់លោកដួង តារា បានបង្ហាញថា
«សុខភាពសម្តេចតេជោកម្ពុជា»។
លោកដួង តារា បានបរិយាយថាខ្ញុំផ្ទាល់ក៏បានស្តាប់សារសំឡេងសម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តីមានប្រសាសន៍ទៅកាន់ក្រសួងការពារជាតិ និងក្រសួងសុខាភិបាលថ្មីៗនេះ ដែលខ្លឹមសារសំខាន់បំផុតនោះគឺផ្តល់ឱកាសអោយកងទ័ពជំនាញពេទ្យបានចូលរួមជួយចាក់វ៉ាក់សាំងការពារកូវីដ-១៩ ជូនបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋដែលកំពុងរស់នៅក្នុង “តំបន់ក្រហម” ដែលជា “តំបន់បិទខ្ទប់“ អោយបានឆាប់បំផុត ដើម្បីកុំអោយបងប្អូនមានការភ័យព្រួយខ្លាំង។ ខ្ញុំសូមចូលរួមគាំទ្ររាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការផ្តល់អាទិភាពចាក់វ៉ាក់សាំងជូនបងប្អូននៅក្នុងតំបន់ក្រហម បើទោះបីបងប្អូនមកពីណាក៏ដោយ។
ក្នុងសារសំឡេងនោះ បើយើងស្តាប់ទៅគឺអាចឮសំឡេងដកដង្ហើម ដែលពេលនោះសម្តេចកំពុងហាត់កីឡា។ ច្បាស់ណាស់បើយើងកំពុងហាត់កីឡា ហាត់ផង និយាយផងគឺសំឡេងឮបែបហ្នឹងហើយ។ ប៉ុន្តែមានជនខិលខូចមួយចំនួនបានប្រឌិតទៅជារឿងផ្សេង ព្រោះជាជំនាញពួកជនអាក្រក់ទាំងនោះ។
ក្នុងនាមខ្ញុំជាជំនួយការផ្ទាល់ សម្តេចតេជោ ខ្ញុំសូមជម្រាបជូនបងប្អូនជ្រាបថា ក្នុងពេលប្រទេសជាតិយើងកំពុងប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩ គឺសម្តេចលោកហត់នឿយខ្លាំងណាស់ក្នុងការគិតគូរដោះស្រាយបញ្ហាគ្រប់យ៉ាងដើម្បីការពារអាយុជីវិតយើងទាំងអស់គ្នា។ ជាការពិតក្នុងមួយថ្ងៃៗគឺយើងបានសម្រាកច្រើនជាងលោកទៅទៀត។ ប៉ុន្តែទោះបែបនេះក្តីសុខភាពលោកនៅតែល្អរឹងមាំជានិច្ច ហើយក្នុងពេលអញ្ជើញធ្វើដំណើរទៅក្រៅប្រទេស សម្តេចតេជោលោកពាក់ម៉ាសផងនិងពាក់ស្រោមដៃផង គឺលោកប្រយ័ត្នប្រយែងសុខភាពខ្លាំងបំផុត។
ក្នុងពេលអញ្ជើញទៅប្រជុំកំពូលអាស៊ាននៅឥណ្ឌូនេស៊ីកាលពីថ្ងៃទី ២៣ មេសា កន្លងទៅនេះ គឺខ្ញុំបានឃើញសម្តេចលោកមានសុខភាពល្អរឹងមាំដដែលទាំងក្នុងពេលអញ្ជើញឡើងជណ្តើរយន្តហោះជាមួយដំណើរដ៏ស្វាហាប់ ហើយពេលនោះខ្ញុំក៏បានថតរូបសម្តេចមួយចំនួនផងដែរ។
ក្នុងពេលអញ្ជើញធ្វើដំណើរអស់រយៈពេល៣ម៉ោងនៅលើយន្តហោះទៅកាន់ឥណ្ឌូនេស៊ី និងក្នុងពេលប្រជុំពេញមួយថ្ងៃនៅថ្ងៃទី ២៤ មេសា សម្តេចតេជោមិនសម្រាកនៅទីនោះ ហើយបានអញ្ជើញដឹកនាំគណៈប្រតិភូវិលត្រឡប់មកកម្ពុជាទាំងយប់ដែលមកដល់ជិតម៉ោង១០យប់ ក៏សុខភាពលោកនៅតែរឹងមាំល្អដដែល។
ចំពោះខ្ញុំ សម្តេចតេជោពិតជាមានកម្លាំងពិសេសទាំងថាមពលសំឡេងនិងថាមពលរាងកាយ។ រីឯរូបខ្ញុំវិញអាយុនៅក្មេងផងក៏មានអារម្មណ៍ថាហត់អស់កម្លាំង ហើយខ្ញុំតែងលួចសរសើរក្នុងចិត្តគ្រប់ពេល ជាពិសេសក្នុងពេលអញ្ជើញទៅប្រជុំនៅបរទេសគឺសម្តេចលោកមានកម្លាំងថាមពលខ្លាំង ទោះបីការប្រជុំនោះមិនបានសម្រាកក៏ដោយ! ពេលខ្លះសូម្បីតែរូបខ្ញុំក៏មិនអាចទៅរួចដែរ។
កម្ពុជាមានសំណាងខ្លាំងណាស់ ដែលយើងមានមេដឹកនាំមានសុខភាពល្អរឹងមាំដូច សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ដឹកនាំគ្រប់គ្រងប្រទេសប្រកបដោយភាពឈ្លាសវៃម៉ឺងម៉ាត់ហ្មត់ចត់ដែលគិតផលប្រយោជន៍អាយុជីវិតប្រជាពលរដ្ឋជាធំសំខាន់បំផុត។
យើងខ្ញុំជាពលរដ្ឋស្រឡាញ់សន្តិភាព សូមគោរពជូនពរ សម្តេចតេជោ និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ឋបណ្ឌិតមានសុខភាពល្អបរិបូរណ៍រឹងមាំជានិច្ច!យើងចូលរួមកសាងអំពើល្អ ចែករំលែកក្តីស្រឡាញ់និងស្នាមញញឹម នឹងសូមមានចិត្តអាណិតស្រឡាញ់ពលរដ្ឋយើងគ្រប់ទីកន្លែងដោយគ្មានការរើសអើង៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អគ្គិសនីខេត្តសៀមរាប បានឧបត្ថម្ភថវិកា ចំនួន២លានរៀល ដល់នគរបាលក្រុងសៀមរាបនិងប៉ុស្តិ៍រដ្ឋបាលសង្កាត់សាលាកំរើក ព្រមទាំងប្រជាការពារ ដើម្បីជាការលើកទឹកចិត្ត ដែលបង្ក្រាបករណីលួចកាត់ខ្សែភ្លើង។
ការប្រគល់ថវិកានៅថ្ងៃទី២៨ ខែមេសាព្រឹកមិញនេះ នៅប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលសង្កាត់សាលាកំរើក ដោយមានការចូលរួមពីលោក ភឹង ចិន្តារ៉េត ស្នងការរងទទួលផែនព្រហ្មទណ្ឌស្នងការខេត្តសៀមរាប។
លោក ភឹង ចិន្តារ៉េត បានមានប្រសាសន៍ថា ជំនួសមុខឲ្យលោកមទោ ទិត្យ ណារ៉ុង ស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាប លោកសូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះអាជ្ញាធរអគ្គិសនីខេត្តសៀមរាប ដែលតែងតែផ្តល់ថវិកាលើកទឹកចិត្តដល់កម្លាំងសមត្ថកិច្ចដែលបង្ក្រាបបានករណីលួចកាត់ខ្សែភ្លើង ជាបន្តបន្ទាប់កន្លមក។
លោកបន្តថា ថវិកាទាំងនោះលោកបានផ្តល់ទៅឲ្យកម្លាំងនគរបាលក្រុងសៀមរាបចំនួន៥០ម៉ឺនរៀល,កម្លាំងនគរបាលប៉ុស្តិ៍រដ្ឋបាលសង្កាត់សាលាកំរើកចំនួន១លានរៀលនិងកម្លាំងប្រជាការពារភូមិចំនួន៥០ ម៉ឺនរៀល។
លោកក៏បានជំរុញឲ្យសមត្ថកិច្ចបង្ក្រាបបទល្មើសក្នុងមូលដ្ឋានឲ្យមានប្រសិទ្ធភាព។ជាមួយគ្នានេះលោកក៏បានកោតសរសើរដល់នគរបាលប៉ុស្តិ៍សាលាកំរើក និងនគរបាលក្រុងសៀមរាប ដែលបានបង្ក្រាបបទល្មើសលួចខ្សែភ្លើងនេះបានទាន់ពេលវេលា។ ដោយឡែកអាជ្ញាធរអគ្គិសនីខេត្តសៀមរាប ក៏បានថ្លែងអំណរគុណដល់កម្លាំងនគរបាលខេត្តសៀមរាប ដែលបានបង្ក្រាបបទល្មើសករណីលួចកាត់ខ្សែភ្លើងទទួលបានជោគជ័យផងដែរ។
សុំបញ្ជាក់ថាកាលពីយប់ថ្ងៃទី២៦ ខែមេសាឆ្នាំ២០២១ នៅភូមិវត្តបូព៌ សង្កាត់សាលាកំរើកក្រុងសៀមរាប មានករណីចោរលួច កាត់ខ្សែភ្លើង ក្នុងផ្ទះរបស់មន្ត្រីអគ្គិសនីសៀមរាប ម្នាក់។ ក្រោយមានហេតុការណ៍បែបនេះនៅថ្ងៃទី២៧ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ កម្លាំងសមត្ថកិច្ចក៏បានឃាត់ខ្លួនមនុស្ស៣នាក់និងបញ្ជូនទៅតុលាការផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សមត្ថកិច្ចបានឃាត់ខ្លួន មនុស្ស៣នាក់ករណីលួចកាត់ខ្សែភ្លើងរបស់មន្ត្រីអគ្គិសនីសៀមរាប។
ការឃាត់ខ្លួននេះ ធ្វើឡើងនៅវេលាម៉ោង៩និង០០នាទីថ្ងៃទី២៧ខែមេសាឆ្នាំ២០២១ ក្នុងបន្ទប់ជួល ស្ថិតនៅភូមិវត្តដំណាក់ សង្កាត់សាលាកំរើក ក្រុងសៀមរាប។
លោក ភឹង ចិន្តារ៉េត ស្នងការរងទទួលផែនព្រហ្មទណ្ឌខេត្តសៀមរាប បានឲ្យដឹងនៅព្រឹកថ្ងៃទី២៨ខែមេសានេះថា មនុស្សទាំង៣នាក់ ត្រូវបានឃាត់ខ្លួនដោយនគរបាលក្រុងសៀមរាប  ,ប៉ុស្តិ៍រដ្ឋបាលសង្កាត់សាលាកំរើក និងប្រជាការពារ។
ការលួចកាត់ខ្សែភ្លើងនេះ បានធ្វើសកម្មភាពកាលពីនៅថ្ងៃទី ២៦ ខែមេសា ឆ្នាំ ២០២១ វេលាម៉ោងប្រហែល ១២និង៣០នាទីយប់  ស្ថិតនៅភូមិវត្តដំណាក់ សង្កាត់សាលាកំរើក ក្រុងសៀមរាប  របស់ជនរងគ្រោះឈ្មោះ យាវ វុទ្ធី ភេទប្រុស អាយុ ៤៨ ឆ្នាំ មុខរបរបុគ្គលិកអគ្គិសនីខេត្តសៀមរាប។
ជនសង្ស័យ៖១ឈ្មោះ សេង ជល់ ភេទប្រុស អាយុ ១៧ ឆ្នាំ មុខរបររើសអេតចាយ មានទីលំនៅស្នាក់នៅបន្ទប់ជួលភូមិវត្តដំណាក់ សង្កាត់សាលាកំរើក ក្រុង-ខេត្តសៀមរាប។
២.ឈ្មោះ ពេទ្យ ឆដា ភេទស្រី អាយុ ១៧ ឆ្នាំ ស្នាក់នៅបន្ទប់ជួលភូមិវត្តដំណាក់ សង្កាត់សាលាកំរើក ក្រុង-ខេត្តសៀមរាប។
៣.ឈ្មោះ ពេស បូរី ហៅ ផល ភេទប្រុស អាយុ២១ ឆ្នាំ មុខរបររើសអេតចាយ មានទីលំនៅស្នាក់នៅបន្ទប់ជួលភូមិវត្តដំណាក់ សង្កាត់សាលាកំរើក ក្រុងសៀមរាប។
ករណីនេះសមត្ថកិច្ចដកហូតវត្ថុតាង៖-ស្ពាន់ខ្សែភ្លើងចំនួន០៨ កំណាត់ -សំបកខ្សែភ្លើងចំនួន០៦ ដុំ-កាំបិតចិតបន្លែចំនួន១២ដើម  -កាំបិតប៉័ងតោចំនួន ០៣ -ដាវកែច្នៃចំនួន ០៣ ដើម -កាំបិតព្រាចំនួន០២ដើម -ញញួរចំនួន ០២ ដើម-កន្ត្រៃចំនួន ០៣ ហើយក្នុងនោះជនសង្ស័យទាំង ០៣ តេស្តសារធាតុញៀន វិជ្ជមាន។
បច្ចុប្បន្នបញ្ជូនខ្លួនទៅតុលាការ ដើម្បីចាត់ការតាមផ្លូវច្បាប់៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកស្រេង ប្រណី បានធ្វើការបក ស្រាយថា ការស៊ែអត្ថបទ បង្ហោះកាលពីល្ងាចថ្ងៃទី ២៦ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ លើផេក (Post News- សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍) ជាព័ត៌មានចាស់ច្រើនឆ្នាំមកហើយ ដូច្នេះលោកសូមឲ្យគេហទំព័រសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ ចុះបកស្រាយកែតម្រូវឡើងវិញ។
អង្គភាពសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ សូមធ្វើការកែតម្រូវមកវិញថា ការស៊ែព័ត៌មាន ខាងលើនោះ ពិតជាព័ត៌មានចាស់ ដែលបានចុះផ្សាយកាលពីខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២០ ពិតប្រាកដមែន។ ដូច្នេះសូមមហាជន កុំមានការយល់ច្រឡំពោះព័ត៌មានដែលបានស៊ែឡើងវិញកាលពីល្ងាចថ្ងៃទី២៦ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១។
លោកស្រេង ប្រណី ក៏បានផ្តល់ព័ត៌មានបន្ថែមថា ចំពោះព័ត៌មានដែលបានផ្សាយតៗគ្នាកន្លងមក ថារូប លោកតែងតែបើករថយន្តប្រដេញស្ទាក់រថយន្តដឹកបទល្មើសព្រៃឈើ ក៏ពុំមែនជាការពិតនោះដែរ។ រូបលោកជាតំណាងលោកស្រីតាំង សុខនី ម្ចាស់ទីតាំងសន្និធិផលអនុផលព្រៃឈើ(ច្រកចេញចូលតែ១)ប្រចាំខេត្ត សៀមរាប ក្នុងភូមិរលួសឃុំរលួស ស្រុកប្រាសាទ បាគង។ ក្នុងករណីនេះ រូបលោកមានសិទ្ធិក្នុងការឃ្លាមើលការដឹកជញ្ជូនបទល្មើសព្រៃឈើពីគ្រប់បណ្តាខេត្ត ចូលមកកាន់ខេត្តសៀមរាប។ ដូច្នេះ ការផ្សាយព័ត៌មានថា រូបលោកបើកឡានស្ទាក់ចាប់ឡានដឹងឈើនោះ មិនមែនជាការពិតឡើយ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី បានអះអាងថា សុខភាពខ្ញុំល្អធម្មតា គ្រាន់តែកំសត់ខ្លួនបន្តិចព្រោះផ្ទះមួយនៅម្នាក់ឯងអត់ប្រពន្ធអត់កូនអត់ចៅដោយសារខ្លួនខ្ញុំត្រូវធ្វើចត្តាឡីស័ក។
នេះបើតាមសាររបស់សម្ដេច ហ៊ុន សែន ដែលបានបង្ហោះនៅលើទំព័រផេកហ្វេសប៊ុក នាព្រឹកនេះ។
ក្នុងសាររបស់សម្ដេចបានបង្ហាញថា៖ ថ្ងៃនេះជាថ្ងៃទី៤នៃការធ្វើចត្តាឡីសក័របស់ខ្ញុំ បន្ទាប់ពីវិលត្រឡប់មកពីប្រជុំកំពូលអាស៊ាននៅឥណ្ឌូនេស៊ី។ ម្សិលមិញមានការបញ្ជូនសារផ្ទាល់មាត់ជូនទៅ សម្តេច ទៀ បាញ់ និងលោកជំទាវ ឱ វណ្ណឌីន លើការចាក់វ៉ាក់សាំងជូនប្រជាជននៅតំបន់ក្រហមដោយកម្លាំងកងទ័ព។
មានបងប្អូនមួយចំនួនចាប់អារម្មណ៍លើសំឡេង របស់ខ្ញុំដែលហាក់ដូចហត់ខ្លាំង។ ពិតជាហត់មែនតែមិនមែនជំងឺទេ គឺហត់ដោយខ្ញុំនិយាយក្នុងពេលដែលខ្ញុំធាក់កង់ហាត់ប្រាណ។
សម្ដេចបានបញ្ជាក់ថា សុខភាពខ្ញុំល្អធម្មតា គ្រាន់តែកំសត់ខ្លួនបន្តិចព្រោះផ្ទះមួយនៅម្នាក់ឯងអត់ប្រពន្ធអត់កូនអត់ចៅដោយសារខ្លួនខ្ញុំត្រូវធ្វើចត្តាឡីស័ក។ រីឯការពិនិត្យសម្រេចនិងបញ្ជាគ្រប់គ្រងប្រទេសនៅដំណើការ
ធម្មតាមិនមានអ្វីរាំងស្ទះឡើយ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោក សឿន តុលាស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុនផា ផា យ៉ា បានសរសេរអត្ថបទមួយក្រោមចំណងជើងថា«មេរៀនពីសង្គមមានហេតុផល 7 យ៉ាងដែលសង្គមបានបង្រៀន នៅពេលដែលយើង គិតពិចារណា»។
លោក សឿន តុលា បានសរសេរថា៖
1- រក្សានៅតម្លៃខ្លួនឯង មានផែនការ ការងារ ហើយធ្វើជាប្រចាំ នៅពេលដែលយើងជួប មនុស្សក្នុងសង្គម កុំតវ៉ាជាមួយមនុស្ស ដែលមានគំនិត និងទស្សនៈ ព្រមទាំងជំនឿ ផ្សេងពីយើង ប្រសិនបើយើង ចំណាយពេល ពន្យល់ រឿងរៀបរាប់ប្រាប់ពីមូលហេតុ យើងបានត្រឹមតែធ្វើអោយអ្នកខាតពេលវេលា ហើយតម្លៃរបស់យើង នឹង ធ្លាក់ចុះ ក្នុងគ្រាដែលយើងកំពុងរៀបរាប់ ពីព្រោះ មនុស្ស ចង់ដឹង ចង់ឮ តែអ្វី ដែល គេចង់តែប៉ុណ្ណោះ។
” សូមកុំចំណាយពេល ពន្យល់និង យកខុស យកត្រូវ ជាមួយ មនុស្ស នៅក្នុងសង្គម មនុស្សឆ្លាត មនុស្សវាងវៃ តែងតែ រីករាយ ជាមួយ សំណួរតែប៉ុណ្ណោះ គឺវាគ្រប់គ្រាន់ សម្រាប់ស្ថានការណ៍នោះ”