ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក អ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បានដឹកនាំមន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​ និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ចុះត្រួតពិនិត្យគោលដៅការហាមឃាត់ អ្នកធ្វើដំណើរ ឆ្លងកាត់ខេត្ត។
ការចុះត្រួតពិនិត្យ នៅថ្ងៃទី០៨ ខែមេសា ព្រឹកមិញនេះ​ នៅក្រុងកំពង់ចាម និងស្រុកបាធាយ ដោយអនុវត្តសេចក្តីសម្រេច លេខ ៤៤សសរ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ស្តីពីការហាមឃាត់ការធ្វើដំណើរ និងការបិទរមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍។
លោកអ៊ុន ចាន់ដា បាន​ថ្លែង​ថា ការ​អនុវត្ត​សេចក្តី​សម្រេច​​នេះ​ គណៈបញ្ជាការឯកភាពរដ្ឋបាលខេត្ត និងគណៈបញ្ជាការឯកភាពរដ្ឋបាលក្រុង-ស្រុក បានរៀបចំផែនការ ចាប់ពីម៉ោងសូន្យ នាថ្ងៃទី៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ នៅតាមគោលដៅព្រំប្រទល់ខេត្ត​ និង​ខេត្ត ក្នុងគោលបំណងចូលរួម ជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល ដេីម្បី​ទប់ស្កាត់ការឆ្លងរីករាលនៃជម្ងឺកូវីដ-១៩។ ពិសេស ការកាត់ផ្តាច់ខ្សែចម្លងក្នុងព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍ ២០-កុម្ភៈ តាមរយៈការចរាចរណ៍ពីតំបន់មួយ ទៅកាន់តំបន់មួយ ដែលមានហានិភ័យខ្ពស់។
លោកក៏បាន​ណែនាំ​ ឲ្យគ្រប់គោលដៅទាំងអស់ ត្រូវហាមឃាត់ ការធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់ ចេញ-ចូល ពីខេត្តមួយទៅខេត្តមួយជាបណ្តោះអាសន្ន​ រយៈពេល១៤ថ្ងៃ ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ធ្វើ​ដំណើរ​ ចំពោះ​អ្នក​ដែលមាន​លិខិត​បញ្ជាក់​ពី​មូលហេតុ​ចាំបាច់​មួយ​ចំនួន​ តែ​ត្រូវ​វាស់​ស្ទង់​កម្តៅឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ។
ក្ក្នុងឱកាសនេះដែរលោក ក៏បាន​ផ្តល់​អំណោយជូនគណៈបញ្ជាការឯកភាពរដ្ឋបាលក្រុង-ស្រុក​ ដែលកំពុងឈរជើងនៅក្នុងគោលដៅទាំង ២៣កន្លែង ដោយក្នុង​ ១គោលដៅ ទទួលបាន ម៉ាសចំនួន ១.០០០ម៉ាស ជែលលាងដៃ ១០ដប មី៥កេស ទឹកសុទ្ធ ៥កេស អង្ករ ១០០គ.ក្រ ប្រដាប់វាស់កំដៅ ១គ្រឿង និងថវិកា ចំនួន ១លានរៀល។
គួរបញ្ជាក់ថា ផ្អែកតាមផែនការរួម របស់គណៈបញ្ជាការឯកភាពរដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម គឺបានកំណត់គោលដៅត្រួតពិនិត្យ ចំនួន២៣គោលដៅ នៅក្នុងក្រុង-ស្រុកចំនួន៨ ពោលគឺ ជាគោលដៅ ដែលមានព្រំប្រទល់ ជាប់ខេត្តផ្សេងៗ ក្នុងនោះមាន៖ ក្រុងកំពង់ចាម មានចំនួន ១គោលដៅ​ ស្រុកបាធាយ មានចំនួន ២គោលដៅ ស្រុកជើងព្រៃ មានចំនួន ១គោលដៅ ស្រុកស្រីសន្ធរ មានចំនួន ៥គោលដៅ ស្រុកកងមាស មានចំនួន ២គោលដៅ ស្រុកកោះសូទិន មានចំនួន ២គោលដៅ ស្រុកចំការលើ មានចំនួន ៤គោលដៅ និងស្រុកស្ទឹងត្រង់ មានចំនួន​ ៥គោលដៅ។​ លោកក៏បានចាត់ឲ្យឯកឧត្ដម លោកជំទាវ ជាអភិបាលរងខេត្ត ដឹកនាំមន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​ និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ដើម្បីចុះត្រួតពិនិត្យនៅតាមគោលដៅផ្សេងៗ និងផ្ដល់ជាអំណោយផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន ផាផាយ៉ា លោក សឿន តុលា បានសរសេរអត្ថបទមួយ«តម្លៃនៃការផ្ដោត»។
លោក សឿន តុលា បានសរសេរថា៖«ប្រសិនបើយើងផ្ដោតគំនិត បង្កើតឲ្យមានអារម្មណ៍ល្អ យើងនឹងមានគុណភាពការងារល្អ» ការបរាជ័យនៃការធ្វើជំនួញ បណ្ដាលមកពី ខ្វះកាផ្ដោត និងយកចិត្តទុកដាក់ ជាប្រចាំ ប្រសិនបើយើងធ្វើរឿងតែមួយ ក្នុងគ្រាមួយ រហូតបានសម្រេច យើងនឹងមានកម្លាំងខ្លាំងថែមទៀត ដើម្បីពង្រីក សុពលភាព របស់ខ្លួន។
ការផ្ដោត មានន័យថា : អ្នកបានតាំងចិត្តរួចជាស្រេច និងប្រមូលផ្ដុំថាមពល ទៅលើកិច្ចការណាមួយ រហូតបានសម្រេច ប៉ុន្តែ មនុស្សភាគច្រើន បានបោះបង់ចោល ការតាំងចិត្ត និងវង្វេងផ្លូវដែលគេបានចាប់ផ្ដើមបង្កើត ដោយមិនដឹងខ្លួន នោះពីព្រោះតែ ពួកគេជួបការលំបាក ឧបសគ្គ ឬ វិបត្តិផ្សេងៗ ។
ហេតុផលគឺងាយស្រួលទេ ពួកគេឈប់ជឿខ្លួនឯង ដោយផ្ដើមគិតអ្វីផ្សេងទៅវិញ នៅក្រោមហេតុផល ដោយសារតែ បែបនេះ ដោយសារតែ បែបនោះ នៃពិភពលោកទៅវិញ។
សូមចងចាំថា ” គ្មានកិច្ចការណាមួយ របស់អ្វីមួយ ដែលយើងមិនអាច បានសម្រេចនោះទេ នៅពេលដែលយើងផ្ដោត យើងចង់បាន និងតាំងចិត្ត ពិតប្រាកដ យើងនឹងឃើញ វិធី ជាច្រើន ដើម្បីជួយឱ្យយើងបានសម្រេច “ពិភពលោក ល្អខ្លាំងក្រៃលែង ចំពោះអ្នក ដែល សិក្សា ស្រាវជ្រាវ រុករក ដើម្បី ឱ្យបានសម្រេច គោលដៅ ឬ ក្តីសុបិន្ត ហើយអ្វីៗ ទាំងអស់នោះ គឺផ្ដើមពីខ្លួនយើង ដោយមិនគិតថានៅទីណា ជនជាតិអ្វីឡើយ។ជាអកុសល មានមនុស្សជាច្រើន មើលមិនឃើញឱកាស ដែលពិភពលោកផ្ដល់ឲ្យឡើយ ហើយពួក គាត់មើលឃើញ តែភាពលំបាក ភាពបរាជ័យ និងគិតតែអំពី ភាពភ័យខ្លាច តែប៉ុណ្ណោះ។ជាការពិតណាស់” ប្រសិនបើយើងបិទព្រំប្រទល់ចំណេះដឹងរបស់យើង យើងមិនបន្ថែមចំណេះដឹងអ្វីទៀតឡើយ ” ហើយសកម្មភាពដដែលៗ ដែលខ្វះការរៀនជាប្រចាំ និង ការកែលម្អឲ្យប្រសើរឡើង នោះមានន័យថា យើងកំពុងតែដើរលើផ្លូវមរណៈ ។ជីវិតតែងតែសុំយើង ឲ្យមានភាពប្រសើរឡើង ហើយភាពប្រសើរឡើងកើតឡើង ដរាបណា យើងបន្តការរៀន ពីភាពជាក់ស្ដែងជាប្រចាំ សូមចូលចាំថា: នៅពេលដែលយើងទទួលស្គាល់ ខ្លួនឯងថា យើង ជាអ្នកចេះ យើងនឹងក្លាយជាមនុស្សល្ងង់ ប៉ុន្តែ នៅពេលដែល យើង ចង់ចេះ យើង ចង់ដឹង ហើយយើង ធ្វើការពិចារណា យើងនឹងក្លាយជាមនុស្សឆ្លាត ។ដំណឹងល្អនោះគឺថា : ភាពក្រីក្រ ឬ ភាពមានស្ដុកស្ដម្ភ កើតចេញពីផ្នត់គំនិត ដែលយើងគិត ហើយ យើងអាចផ្លាស់ប្ដូរផ្នត់គំនិតរបស់យើងបាន យើងអាចធ្វើការផ្ដោត ការតាំងចិត្ត បាន ពីព្រោះ វាស្ថិតនៅក្នុងខ្លួនរបស់យើង ហើយយើងនឹងមើលឃើញពិភពលោកដ៏ល្អត្រកាល៕
ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន ផា ផាយ៉ា PAPAYA NEXT STEP CO,.LTD.
* PAPAYA REAL ESTATE ( គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ)*PAPAYA HOMESTAY(គម្រោងលើវិស័យទេសចរណ៍)*PAPAYA GARDEN ( គម្រោងលើវិស័យកសិកម្ម
ខេត្តសៀមរាប៖ប្រជាពលរដ្ឋក្រ១ ក្រ ២នៅឃុំជីក្រែង ចំនួន១៤ ភូមិ ស្មើនឹង៦៣៨ គ្រួសារ ក្នុងស្រុកជីក្រែង បានទទួលអំណោយពីអាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាប នៅថ្ងៃទី៧ ខែមេសា ម្សិលមិញ។
ប្រធានមន្ទីរកសិកម្មខេត្តសៀមរាប លោកលោក ទា គឹមសុទ្ធ បានឲ្យដឹងថាអំណោយដែលត្រូវបានផ្ដល់នាពេលនេះរួមមាន ម៉ាសចំនួន ៧០០ប្រអប់(១ប្រអប់មាន៥០ម៉ាស) អាល់កុល ១៤០លីត្រ សាច់មាន់ចំនួន ៦៤០ក្បាល ស្មើនឹង៦០០គ ក្រ ពងមាន់ចំនួន៦៣៨០គ្រាប់ មីខ្លាឃ្មុំ ចំនួន ៦ ៣៨០កញ្ចប់ ទឹកសុទ្ធ ៦៥០យួរ។ ក្នុងនោះគណ:កម្មាធិការឃុំជីក្រែង ទទួលបាន ម៉ាស៥០ប្រអប់ មីម៉ាម៉ា ១៥កេស ត្រីខកំប៉ុង១០យួរ អាល់កុល២០លីត្រ សម្រាប់ទុកប្រើប្រាស់ផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះដែរ លោក នាក់ ណេរ៉ុន អភិបាលរងខេត្តសៀមរាប ក៏បាននាំយកចង្ហាន់ទៅប្រគេនព្រះសង្ឃដែលគង់នៅវត្តជីក្រែង ចំនួន ៣៣អង្គ និងបច្ច័យ ចំនួន១០ពាន់រៀល ក្នុងមួយអង្គ សម្ភារទ័យទាន ចំនួន៤០ស៊ង និងថវិកាចំនួន៦លានរៀល សម្រាប់ទិញដីពង្រីកស្រះក្នុងវត្ត៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោកមាស សោភ័ណ្ឌអ្នកនាំពាក្យក្រសួងព័ត៌មាន បានបញ្ជាក់ប្រាប់អគ្គនាយកដ្ឋានទូរទស្សន៍ជាតិកម្ពុជានៅព្រឹកថ្ងៃទី ០៨ ខែមេសា ឆ្នាំ ២០២១នេះថា ក្រសួងព័ត៌មានសូមប្រកាសច្រានចោលចំពោះព័ត៌មាន ដែលបានបង្ហោះ និងផ្សព្វផ្សាយថា ឯកឧត្តម ម៉ៅ អាយុទ្ធ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មានបានទទួលមរណភាព គឺជាព័ត៌មានមិនពិត។
លោកមាស សោភ័ណ្ឌ សូមបញ្ជាក់ថា ដោយមានការយកចិត្តទុកដាក់ថែទាំ និងព្យាបាលពីសំណាក់ក្រុមគ្រូពេទ្យ ស្ថានភាពជំងឺឯកឧត្តម ម៉ៅ អាយុទ្ធ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មាន នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះគឺធម្មតា លោកនៅកម្រើកដៃជើង នឹងដឹងខ្លួនជាធម្មតា លោកអាចពិសារអាហារ និងភេសជ្ជៈប៉ូវកម្លាំងជាធម្មតា។
ទន្ទឹមនេះគ្រូពេទ្យដែលប្រចាំការព្យាបាលជំងឺឯកឧត្តមផ្ទាល់ ក៏បានប្រាប់ដល់ក្រុមគ្រួសារ សូមឲ្យជួយទិញ ទឹកដោះគោ (អេនសួរ)ដែលមានប្រូតេអ៊ីនខ្ពស់ យកមកបញ្ចុកឯកឧត្តម នៅពេលរសៀល និងពេលថ្ងៃត្រង់។ ជាងនេះទៀត ក្រុមគ្រួសារឯកឧត្តម ម៉ៅ អាយុទ្ធ ដែលមិនជាប់ធ្វើចត្តាឡីស័ក បានទៅទិញយកទៅជូនគ្រូពេទ្យ ទុកសម្រាប់ ឯកឧត្តម ពិសាររួចរាល់អស់ហើយ៕SRP
៧ មេសា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖ក្នុងកិច្ចប្រជុំនៅមិញព្រឹកនេះក្រុមការងាររដ្ឋបាលខេត្ត និងមន្ទីរសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនខេត្ត បានប្រជុំពិភាក្សា នឹងរៀបចំឲ្យមានការដាក់ពាក្យស្នើសុំតភ្ជាប់បណ្តាញលូទឹកភ្លៀង និងទឹកកខ្វក់ ចូលក្នុងលូទឹកភ្លៀង និងទឹកកខ្វក់ក្នុងគម្រោងស្ថាបនាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវ៣៨ខ្សែ ក្នុងក្រុងសៀមរាប។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះ លោកទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប បានឲ្យដឹងថា នាពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ សណ្ឋាគារ ផ្ទះសំណាក់ ភោជនីយដ្ឋាន អាជីវកម្មដ្ឋាននានា អាចមកដាក់ពាក្យស្នើសុំការតបណ្តាញលូ នៅរដ្ឋបាលក្រុងសៀមរាប រៀងរាល់ម៉ោងធ្វើការ ដើម្បីក្រុមការងារ និងមន្ទីរជំនាញ ចុះពិនិត្យ សហការ និងវាយតម្លៃលក្ខណៈបច្ចេកទេសជូនបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ សណ្ឋាគារ ផ្ទះសំណាក់ ភោជនីយដ្ឋាន អាជីវកម្មដ្ឋាននានា។
ការលើកឡើងរបស់អភិបាលខេត្តសៀមរាប នេះបន្ទាប់ពីលោកបានឃើញបញ្ហានៃការលួចតភ្ជាប់លូទឹកកខ្វក់ដោយគ្មានលក្ខណៈបច្ចេកទេសត្រឹមត្រូវ ពីតាមផ្ទះ ចូលក្នុងបំពង់លូមេនៃគម្រោង៣៨ខ្សែ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖អាជ្ញាធរខេត្តកំពង់ចាម​ រួមជាមួយ ក្រុមការងារអន្តរក្រសួង​ គ្រប់គ្រងគ្រាប់យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ នៅថ្ងៃ​ទី​៧​ ខែមេសា​ ព្រឹកមិញនេះ បានបើកប្រតិបត្តិការស្រង់យក​ខ្មោច​នាវា​ចម្បាំង​១គ្រឿង​ បន្ទាប់ពីបានស្រង់ គ្រាប់​យុទ្ធភ័ណ​មិន​ទាន់​ផ្ទុះ​ ប្រមាណ​ជាង​១៦តោន​​ ដែលបានលិច​ក្នុង​ទន្លេ​មេគង្គ​ កាលពី​សម័យ​សង្គ្រាម​នាទសវត្សរ៍​ឆ្នាំ​១៩៧០ ស្ថិត​នៅក្នុង​ភូមិ​វាល​ ឃុំ​មានជ័យ​ ស្រុក​ស្រីសន្ធរ​ ខេត្តកំពង់ចាម​ ដែល​មាន​ទាំង​បំណែក​ឆ្អឹង​សព​ទាហាន​ និង​របស់របរ​មួយ​ចចំនួនផងដែរ​។
លោក នាង ផាត រដ្ឋលេខាធិការ ប្រចាំការក្រសួងការពារជាតិ បាន​ថ្លែង​ថា ប្រតិបត្តិការបោស​សម្អាត​គ្រាប់យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ​ ដែលបានកប់នៅក្រោមផ្ទៃទឹក នៅចំណុចនេះ គឺជាស្នាដៃប្រវត្តិសាស្ត្រមិនធ្លាប់មានកន្លងមកសម្រាប់កម្ពុជា ហើយចំពោះប្រតិបត្តិការនេះ ក៏បានបង្ហាញថាកម្ពុជា មានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់មិនត្រឹមតែបោសសម្អាតគ្រាប់យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះនៅលើដីគោកនោះទេ ដូច្នេះវាជាមោទនភាពមួយទៀតសម្រាប់កម្ពុជា។
បើតាមលោក ម៉ី សុភា មេបញ្ជាការបោសសម្អាតគ្រាប់មិនទាន់ផ្ទុះ នៃមជ្ឈមណ្ឌលជាតិគ្រប់គ្រង កងកម្លាំងរក្សាសន្តិភាព បោសសម្អាតមីន និងកាកសំណល់សង្គ្រាម (NPMEC) បានឲ្យដឹងថា​ ប្រតិបត្តិ​ការណ៍​ស្រង់នាវាចម្បាំងនេះ​ មានគ្រាប់ប្រមាណ៩០ភាគរយ ដែលមានសភាពល្អ មិនទាន់ផ្ទុះ​ នឹងត្រូវដោះបន្សាប សម្រាប់ទុកដាក់តាំងក្នុងសារមន្ទីរ ដោយឡែក​ សល់បំណែកគ្រាប់១០%ទៀត​ ដែលជាគ្រាប់ខូច ពុកផុយ មិនអាចធ្វើការដោះបន្សាបបាន ដែល​ត្រូវ​ធ្វើការកំទេចចោល។​ ក្នុង​ប្រតិបត្តិការណ៍​នេះដែរ​ កងកម្លាំង​ជំនាញបានខិតខំប្រឹងប្រែង​ ក្នុងស្ថានភាពស្មុគ្រស្មាញ និងប្រឈមគ្រោះថ្នាក់បំផុត ក្នុងការស្រង់គ្រាប់យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ​ បានសរុបប្រមាណជាង១៦តោន​ ហេីយតាមការសន្និដ្ឋានចំនួន មនុស្សដែលស្លាប់មានប្រ​មាណចាប់ពី៥ទៅ៨នាក់ក្នុងនាវាមួយនេះផងដែរ​។
លោកអ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បាន​សំដែង​នូវ​ការ​កោតសរសើរ​ និង​ថ្លែង​អំណរគុណ​ ដល់ក្រុមការងារបច្ចេកទេសទាំងអស់ រួមនឹងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ​ ដែល​បានចូលរួមក្នុងសកម្មភាព​ ដោយប្រុងប្រយ័ត្ន និងធានាបាននូវសុខសុវត្ថិភាព​ រហូត​សម្រេច​បាន​ជោគជ័យ​ ដ៏​ធំធេង​នេះ​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោក សឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន ផា ផាយ៉ា បានសរសេរនូវអត្ថបទរបស់លោកមួយថា៖ តើអ្នកណា លាក់សំណាងរបស់ខ្ញុំ?
មនុស្សក្នុងលោកយើងនេះ តែងតែចង់បាន ” សំណាង ឬសំណាងល្អ ” ដោយសារតែចង់បាននូវផលល្អ ឬឲ្យទៅជាសំណាងល្អ ពួកគេតែងតែមានជំនឿរៀងខ្លួន មានដូចជាជំនឿអរូបិយ ជំនឿជឿជាក់លើខ្លួនឯង ឬជំនឿផ្សេងៗ ដែលមិនអាចបរិយាយរៀបរាប់អស់។
រីឯទំហំ លទ្ធផល ដែល ធ្វើឲ្យគាប់ចិត្ត ឬឈឺចាប់ ក៏មិនអាចកើតឡើងស្មើៗគ្នា ដល់មនុស្សគ្រប់ៗគ្នាបានឡើយ។
តាមភាពជាក់ស្ដែង សំណាង កើតឡើង នៅពេលដែលយើងរុករក អត់ធ្មត់ តស៊ូនឹងការលំបាក ជាមួយនឹងគោលដៅ សូមលើកឧទាហរណ៍ថា ” ប្រសិនបើយើង ដាំដើមស្វាយ យើងមានពេលគ្រប់គ្រាន់ ថែទាំ យើងដឹងទទួលផលផ្លែស្វាយ ” តើផ្លែស្វាយដែលយើងទទួលបាន កើតចេញពីការបន់ស្រន់ឬ? តើធ្លាក់ពីលើមេឃ មកមែនទេ?