ខេត្តកំពង់ចាម៖ក្នុង​ដំណើចុះ​ត្រួតពិនិត្យ​ គោលដៅ​ហាមឃាត់ នៅព្រឹកមិញនេះ លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ ​អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម​​ បាន​ធ្វើ​ការ​សាកសួរ​សុខទុក្ខ​ និង​ផ្តាំផ្ញេី​​ដល់​កងកម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​ និង​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​​​ ត្រូវ​​​​អនុវត្ត​ឲ្យ​បាន​​​ទៅ​តាម​កការណែនាំ របស់​ សម្តេច​ហ៊ុន​ សែន​ នាយករដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា​ ក៏ដូចជា​ក្រសួង​សុខាភិបាល​ តាម​រយៈ​វិធានការ​ ៣ការពារ​ ៣កុំ​ ដេីម្បីចៀសផុត​ពី​ការ​ឆ្លង​រីករាល​ដាល​នៃ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​។ ​
សូមជម្រាថា​ ដេីម្បី​​អនុវត្តតាម​សេចក្តី​សម្រេច​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ស្តីពី​ការ​ហាមឃាត់ការធ្វេីដំណេីរឆ្លងកាត់ចេញ-ចូល​ ពីខេត្តមួយទៅខេត្តមួយទូទាំងប្រទេស ជាបណ្ដោះអាសន្ន​​នេះ​ លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ ក្នុង​នាម​ជា​ប្រធានគណៈបញ្ជាការឯកភាពខេត្ត​ បាន​ដឹកនាំ​ប្រធាន​អង្គភាព​ និង​អជ្ញាធរ​ពាក់ព័ន្ធ​ ចុះ​ត្រួតពិនិត្យ​គោលដៅ​ក្នុង​ស្រុក​ចំនួន​៤​ រួមមាន​៖ ១-គោលដៅនៅ​លើ​កំណាត់​ផ្លូវ​ជាតិ​លេខ​៦​ ចំណុច​ព្រំប្រទល់ស្រុកបាធាយ ខេត្តកំពង់ចាម-ជាប់នឹងស្រុកពញាឮ ខេត្តកណ្តាល។ ២-គោលដៅព្រំប្រទល់ស្រុកជើងព្រៃ ខេត្តកំពង់ចាម ជាប់និងស្រុកតាំងគោក ខេត្តកំពង់ធំ។​ ៣-គោលដៅ ព្រំប្រទល់ស្រុកចំការលើ ជាប់នឹងស្រុកតាំងគោក ខេត្តកំពង់ធំ។​ ៤-គោលដៅ​ ព្រំប្រទល់ស្រុក ចំការលើ ខេត្តកំពង់ចាម ជាប់នឹងស្រុកបារាយណ៍ ខេត្តកំពង់ធំ។​ ជាមួយគ្នានេះដែរអភិបាលខេត្ត​ ក៏​​បាននាំយក​នូវ​សម្ភារ​ និង​ថវិកា​មួយចំនួន​ សម្រាប់​ផ្តល់​ជូន​កម្លាំង​ប្រចាំ​គោលដៅ​ផងដែរ​៕​SRP
ភ្នំពេញ៖រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន លោកខៀវ កាញារីទ្ធ នៅថ្ងៃទី១៦ ខែមេសា ព្រឹកមិញ បានអញ្ជើញដឹកនាំគណៈប្រតិភូក្រសួងព័ត៌មាន ចូលរួមគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធសព លោក ម៉ៅ អាយុទ្ធ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មាន នៅបន្ទប់ការិយាល័យ របស់ លោកម៉ៅ អាយុទ្ធ ក្នុងទីស្តីការក្រសួងព័ត៌មាន។
សូមជម្រាបថា លោកម៉ៅ អាយុទ្ធ មានអាយុ៧៧ឆ្នាំ ជារដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មាន និងជាផលិតករភាពយន្តដ៏ល្បី ក្នុងចំណោមផលិតករជើងខ្លាំងដ៏ទៃទៀត នៅប្រទេសកម្ពុជា។ លោក ម៉ៅ អាយុទ្ធ បានទទួលមរណៈភាព កាលពីល្ងាចថ្ងៃទី១៥មេសា ឆ្នាំ២០២១ ដោយរោគាពាធ។
លោក ខៀវ កាញារីទ្ធ «ក្នុងនាមថ្នាក់ដឹកនាំ មន្ត្រីរាជការ នៃ ក្រសួងព័ត៌មាន និងក្នុងនាម លោក ផ្ទាល់ មានសេចក្តីក្តុកក្តួល ក្រៀមក្រំ ក្នុងចិត្ត ឥត ឧបមា ដោយបានទទួលដំណឹងថា លោកម៉ៅ អាយុទ្ធ បានទទួលមរណភាពគួរអោយ សោកស្តាយជាទីបំផុត ។ មរណភាពរបស់ លោក ម៉ៅ អាយុទ្ធ គឺមិនត្រឹមជាការបាត់បង់ ដ៏ធំធេង និងសោកស្ដាយបំផុតនូវលោក ឪពុក លោកឪពុកក្មេក ជីតា ជាទីគោរព ស្រឡាញ់ របស់ក្រុមគ្រួសារសពទាំងមូលប៉ុណ្ណោះទេ ហើយក៏ជាការបាត់បង់ធនធានមនុស្សដ៏មានតម្លៃ ប្រកបដោយសមត្ថភាព និងទេពកោសល្យដ៏ប៉ិនប្រសប់មួយរូប ក្នុងវិស័យព័ត៌មាន វប្បធម៌ ជា ពិសេសផ្នែកសិល្បៈ ផ្នែកតែងនិពន្ធ និងភាពយន្តផងដែរ។ ក្នុងឋានៈ លោក ជារដ្ឋលេខា ធិការ នៃក្រសួងព័ត៌មាន ជាកវីនិពន្ធ និងផលិតករភាពយន្តមួយរូបលេចធ្លោរ របស់សង្គមជាតិ ដែល តែងតែបានផ្តល់កិច្ចសហការយ៉ាងល្អ ក្នុងការរួមចំណែកអភិវឌ្ឍ វិស័យទេសចរណ៍ នៅ កម្ពុជា។ តាមរយ:នេះលោក ខៀវ កាញារីទ្ធ រួមជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំ មន្រ្តីរាជការ ក្រសួងព័ត៌មាន សូមធ្វការ ឧទ្ទិសជូនដល់ដួងវិញ្ញាណក្ខន្ធសព លោក ម៉ៅ អាយុទ្ធ ឆាប់បាន សោយសុខក្នុងសុគតិភព កុំបីឃ្លៀងឃ្លាតឡើយ៕SRP
ភ្នំពេញ៖លិខិតរំលែកទុក្ខ របស់សម្តេចវិបុលសេនាភក្តី សាយ ឈុំ ប្រធានព្រឹទ្ធសភា នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ផ្ញើជូនលោកជំទាវ សូ សាម៉ូនី ម៉ៅ អាយុទ្ធ ចំពោះមរណភាពរបស់ លោក ម៉ៅ អាយុទ្ធ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មាន និងជាអ្នកនិពន្ធខ្សែភាពយន្តដ៏ល្បីមួយរូបរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា៕SRP
ភ្នំពេញ៖សារលិខិតចូលរួមរំលែកមរណទុក្ខ របស់ លោកហ៊ីង ប៊ុនហៀង អគ្គមេបញ្ជាការរង កងយោធពលខេមរភូមិន្ទ និងជាមេបញ្ជាការ បញ្ជាការដ្ឋានអង្គរក្ស ផ្ញើជូនលោកជំទាវ សូ សាម៉ូនី ម៉ៅ អាយុទ្ធ ចំពោះមរណភាពរបស់ លោកម៉ៅ អាយុទ្ធ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មាន និងជាប្រធានគណៈកម្មការផលិតភាពយន្តរឿង “កូនប្រុសក្រោមពន្លឺព្រះចន្ទពេញបូណ៌មី”៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន គ្រោងនឹងទៅចូលរួមប្រជុំអាស៊ាននាថ្ងៃទី២៤ មេសា ២០២១។ តាមរយ:ទំព័រផេកហ្វេសប៊ុកសម្ដេចនៅព្រឹកនេះបានបង្ហាញថា៖ដោយភារកិច្ចខានមិនបានក្នុងការចូលរួមប្រជុំអាស៊ាននាថ្ងៃទី២៤ មេសា ២០២១ ខាងមុខនៅរដ្ឋធានីហ្សាកាតាប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ី។ កិច្ចការដែលខ្ញុំត្រូវធ្វើដើម្បីការពារការឆ្លងកូវីដ-១៩ ស្របតាមវិធានការសុខាភិបាល ដំបូងខ្ញុំត្រូវចាក់វ៉ាក់សាំងដូសទី២នៅថ្ងៃទី២០ មេសា ២០២១ ដែលមុននោះគ្រោងចាក់នៅថ្ងៃទី២៩ មេសា ២០២១។ ថ្ងៃទី២៣ មេសា ២០២១ ត្រូវយកសំណាកពិនិត្យដើម្បីទទួលលិខិតបញ្ជាក់សម្រាប់អោយអាជ្ញាធរសុខាភិបាលឥណ្ឌូណេស៊ី។
ព្រឹកថ្ងៃទី២៤ មេសា ២០២១ ចេញដំណើរទៅហ្សាកាតា។ ពេលទៅដល់ត្រូវយកសំណាកពិនិត្យម្តងទៀត។ ពេលរសៀលការប្រជុំចាប់ផ្តើម ពេលចប់មិនថាថ្ងៃឬយប់ខ្ញុំត្រូវត្រឡប់មកវិញ។ ពេលមកដល់ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិភ្នំពេញ ខ្ញុំត្រូវយកសំណាកពិនិត្យម្តងទៀត។ មកដល់ផ្ទះខ្ញុំត្រូវធ្វើចត្តាឡីស័ក១៤ថ្ងៃជាមួយនឹងការពិនិត្យសំណាក២ទៅ៣ដងទៀត។
ដើម្បីធានាសុវត្ថិភាពសម្រាប់ភរិយា កូន និងចៅ ខ្ញុំត្រូវអោយភរិយាខ្ញុំនាំកូននិងចៅទៅសម្រាកនៅទីកន្លែងផ្សេង។ សមាជិកប្រតិភូដែលធ្វើដំណើរជាមួយខ្ញុំ ត្រូវយកសំណាកនិងធ្វើចត្តាឡីស័ក១៤ថ្ងៃដូចគ្នា។ មានអ្នកអោយយោបល់ខ្ញុំថាដោយសារខ្ញុំចាក់វ៉ាក់សាំងរួចហើយ ខ្ញុំគួរធ្វើចត្តាឡីស័ក៧ថ្ងៃបានហើយ តែខ្ញុំបានប្រាប់ទៅពួកគាត់វិញថាខ្ញុំចង់ធ្វើអោយប្រាកដថាខ្ញុំមិនមានវិជ្ជមានកូវីដ-១៩ នោះទេព្រោះខ្ញុំត្រូវធ្វើការជាមួយមនុស្សច្រើនគ្នា ពិសេសចៅៗរបស់ខ្ញុំទាំងតូចទាំងធំតែងមកលេងច្របាច់ជើងនិងគេងលើគ្រែព្រមទាំងរត់លេងក្នុងបន្ទប់របស់ជីតា៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ឪពុកក្មេកនិងកូនប្រសារ ស្រវឹងស្រារៀងៗខ្លួន មានទំនាស់ពាក្យសំដីនឹងគ្នាបង្កឲ្យ ក្លាយជាហិង្សារបួសធ្ងន់ម្នាក់។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅម៉ោង០៩យប់ថ្ងៃទី១៥ខែ មេសា ឆ្នាំ២០២១នៅភូមិប្រដាក់ ឃុំព្រៃជ្រូក ស្រុកពួក។
សមត្ថកិច្ចមូលដ្ឋានបានឲ្យដឹងថាករណីនេះបង្កឡើងដោយបុរសជាកូនប្រសារ ឈ្មោះ រួម រួយ ភេទប្រុសអាយុ២១ឆ្នាំមុខរបរធ្វើស្រែទីលំនៅភូមិយាង ឃុំយាងស្រុកពួក បានយកកំបិត កាប់ទៅលើឪពុកក្មេកឈ្មោះ លឿន វ៉ាន ភេទប្រុអាយុ៤២ឆ្នាំ មុខរបរធ្វើស្រែចំក្បាលផ្នែកខាងលើស្តាំរបួសធ្ងន់ត្រូវបានក្រុមគ្រួសារដឹកយកទៅសង្រ្គោះនៅមណ្ឌលសុខភាពព្រៃជ្រូកដេរចំនួន ដប់ធ្នេរ។
សមត្ថកិច្ចបន្តថាមូលហេតុ ទំនាស់ពាក្យសំដីដាក់គ្នា ក្នុងស្ថានភាពស្រវឹងស្រារៀងៗខ្លួន។ក្រោយកើតហេតុជនសង្ស័យត្រូវបានប៉ូលិស ឃាត់ខ្លួនកសាងសំណុំរឿងអនុវត្តតាមផ្លូវច្បាប់៕SRP
ភ្នំពេញ៖ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន សូមចូលរួមរំលែកមរណទុក្ខដ៏ក្រៀមក្រំ និងសោកស្តាយជាខ្លាំងជាមួយក្រុមគ្រួសារសព​ លោក ម៉ៅ អាយុទ្ធ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មាន​ ដែល​បានទទួលមរណភាពដោយសារជំងឺកូវីដ-១៩ ក្នុងជន្មាយុ​ ៧៧ឆ្នាំ​។ «នៅក្នុងការចូលរួមរំលែកមរណទុក្ខនេះ សម្ដេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត បានចាត់ទុកការស្លាប់របស់ លោក ម៉ៅ​ អាយុទ្ធ​ គឺជាការបាត់បង់ធនធានមនុស្ស​ ១រូបដ៏កម្ររបស់កម្ពុជា​»។
លោក ជា​អ្នកនិពន្ធខ្សែភាពយន្តខ្មែរដ៏ល្បីល្បាញមួយរូប មានស្នាដៃផលិតខ្សែភាពយន្តវីដេអូ​ ចម្រៀងកាយវិការ​ កំណាព្យប្រលោមលោកជាដើម​ ក្នុងនោះខ្សែភាពយន្តដ៏ល្បីល្បាញនោះ គឺរឿង «នេសាទក្រពើ» កាលពីអំឡុងឆ្នាំ២០០៣ និងរឿង «ហ្លួងព្រះស្តេចកន» កាលពីឆ្នាំ២០១៦កន្លងទៅ។
ស្ថិតក្នុងមរណទុក្ខដ៏ក្រៀមក្រំនេះ សម្ដេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត សូមឧទ្ទិសបួងសួងសូមឲ្យវិញ្ញាណក្ខន្ធសពបានទៅកាន់សុគតិភព កុំបីឃ្លៀងឃ្លាតឡើយ។
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា សូមអំពាវនាវដល់បងប្អូនជនរួមជាតិទាំងអស់ ចូលរួមប្រយុទ្ធប្រឆាំង និងទប់ស្កាត់ការឆ្លងរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ ដោយអនុវត្តឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួននូវវិធានការ «៣ការពារ និង៣កុំ» ដេីម្បីសុវត្ថិភាពផ្ទាល់ខ្លួន គ្រួសារ សហគមន៍ និងសង្គមជាតិយេីង។
សូមបញ្ជាក់ថា លោក ម៉ៅ​ អាយុទ្ធ រស់នៅភូមិ០៧ សង្កាត់បឹងរាំង ខណ្ឌដូនពេញ​ រាជធានីភ្នំពេញ​ បានស្លាប់នៅវេលា​ម៉ោងប្រមាណ៦ល្ងាច​ ថ្ងៃទី១៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១នេះ​ នៅមន្ទីរពេទ្យមិត្តភាពខ្មែរ-សូវៀត​៕SRP
ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ដ្រី ហ៊ុន សែន បានចេញសារលិខិតរំលែកទុក្ខ ជូនលោកជំទាវ សូ សាម៉ូនី ម៉ៅ អាយុទ្ធ ចំពោះមរណភាព របស់លោកម៉ៅ អាយុទ្ធ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មាន។ នេះបើយោងតាមលិខិតដែលបានចុះហត្ថលេខាដោយនាយករដ្ឋមន្ត្រីនៅនៅល្ងាចថ្ងៃទី១៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១៕SRP