ការចែកំណោយនេះធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២៧ ខែឧសភាឆ្នាំ២០២១នេះ ដោយមានការចូលរួមពីលោកមេឃុំ ទួន សុវណ្ណនឹងលោកស្រី ណៃ ង៉ា ជំទប់ឃុំទី១ និង លោក អនុសេនីយទោ លួស អុីន នាយរងប៉ុសិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលកែវពណ៌ នឹង កញ្ញា ម៉េង ច័ន្ទវត្តី តំណាង ស.ស.យ.ក នឹងសមាជិកសមាជិការក្រុម១៥៧ស្រុកពួក ផងដែរ។
អំណោយដែលត្រូវប្រគល់ជូន រួមមាន៖
-ថវិកាចំនួន ១០មុឺនរៀល -ម៉ាសចំនួន ២ប្រអប់
-អាកុលចំនួន ១ដប ⁃ អង្ករ ៥០គីឡូ ⁃ ទឹកសុីអុីវ ១យួរ ⁃ ទឹកត្រី ១យួរ ⁃ ត្រីខ ១យួរ ⁃ មី ២កេស ⁃ ប្រេងឆា ១ដប ⁃ ប៊ីចេង ១គីឡូ ⁃ ស្ករស ១គីឡូ ⁃ អំបិល ១គីឡូ -ខ្ទឹម. ១គីឡូ
-ប្រហុក ១គីឡូ ។
នៅព្រឹកមិញនេះដែរ
លោកអនុប្រធាន មឿនឆាន់ អនុប្រធាន សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) ស្រុកជីក្រែង បានដឹកនាំសមាជិក សមាជិកា នាំយកនូវបច្ច័យ ដែលបានចូលរួមដោយសមាជិក សមាជិកា សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) ស្រុកជីក្រែង និងយកទៅចូលពិធីបុណ្យសពម្ដាយបង្កើត របស់សមាជិក ស្រុកជីក្រែង លោក ហេង សេងហ៊ង់ ដែលបានទទួលមរណភាពកាលពីថ្ងៃទី២៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ នៅវេលាម៉ោង ១ រសៀល នៅភូមិថ្លុកស្មាច់ ឃុំគោកធ្លកលេី ស្រុកជីក្រែង។
បច្ច័យដែលបានចូលបុណ្យមាន៖
– ៥៥ដុល្លារ។
ក្នុងឱកាសចុះចែកអំណោយនិងថវិកានេះដែរ សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) បាន មានមតិផ្ដាំផ្ញើ សូមមេត្តាយកចិត្តទុកដាក់អោយបានខ្ពស់នូវអនាម័យ។ ជាពិសេសសូមចូលរួមអនុវត្តតាមប្រសាសន៍ណែនាំរបស់ សម្តេចតេជោ (៣កុំ ៣ការពារ) ឲ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួនដើម្បីចៀសផុតពីមេរោគកូវីដ-១៩ ដ៏កាចសាហាវនេះ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម ៖លោកហ៊ុន ម៉ាណែត និង លោកជំទាវ ពេជ ចន្ទមុន្នី បានផ្ដល់អំណោយដល់គណ:កម្មកាប្រយុទ្ធ ប្រឆាំង នឹង ជំងឺ កូវីដ -១៩ ខេត្ត។
ការផ្ដល់ធ្វើឡើងនៅរដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម នាព្រឹកមិញនេះតាមយ:លោកហេង សួរ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងការងារ និង បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ។
ក្នុង ឱកាសទទួលអំណោយ លោក អ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បាន ថ្លែងអំណរគុណ យ៉ាង ជ្រាលជ្រៅ ចំពោះ លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត និង លោកជំទាវ ពេជ ចន្ទមុន្នី ដែល បាន ផ្ដល់ ឧបករណ៍ តេស្ត រហ័ស វិជ្ជមាន កូវីដ -១៩ ចំនួន ២៥០០ អាវ ស្តេីង ពេទ្យ ៥០០០អាវ មួក ពេទ្យ ៥០០០មួក ម៉ាស ៥ម៉ឺន និង មីជាតិ ចំនួន ១០០កេស ប្រគល់ ជូន គណៈកម្មការ ខេត្ត ប្រយុទ្ធ ប្រឆាំង នឹង ជំងឺ កូវីដ -១៩ សម្រាប់ ប្រេីប្រាស់ ជាប្រយោជន៍ ក្នុង យុទ្ធនាការ នានា ដើម្បី ប្រយុទ្ធ ប្រឆាំង នឹង ជំងឺ ឆ្លង រាតត្បាត ដ៏ កាច សាហាវ នេះ ហើយ ក៏ជាការ ចូលរួម រំលែក ចំពោះ ទុក្ខលំបាក និង ការខ្វះខាត របស់បងប្អូន ពលករ ចំណូល ស្រុក ផង ដែរ ។
គួរ បញ្ជាក់ ថា បេី គិត ត្រឹម ព្រឹក ថ្ងៃ ទី ២៧ ខែឧសភា ឆ្នាំ ២០២១ នេះ ខេត្តកំពង់ចាម បានរកឃើញ ករណីវិជ្ជមាន កូវីដ -១៩ ចំនួន ៣៥នាក់ ធ្វើ ឲ្យ តួរលេខ កេីនឡេីង ដល់ ៦០១នាក់ ត្រូវ បាន បញ្ជូន ទៅ សម្រាកព្យាបាល នៅមន្ទីរពេទ្យមេគង្គកំពង់ចាម និងកន្លែងព្យាបាលកម្រិតស្រាលនៅវិទ្យាល័យព្រះសីហនុ និងបន្តស្រាវជ្រាវរកអ្នក ដែលប៉ះពាល់ដោយផ្ទាល់ និងដោយប្រយោល ផងដែរ ៕SRP
២៦ ឧសភា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖ប្រជាពលរដ្ឋចំនួន១៧គ្រួសារ ក្នុងចំណោម១៩គ្រួសារ ដែលមានទីលំនៅ លើចំណុចចន្លោះកណ្តាលនៃសំណង់ផ្លូវភ្លោះ ក្នុងភូមិធ្លកអណ្តូង សង្កាត់ស្លក្រាម បានព្រមទទួលយកការសម្របសម្រួលរបស់រដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប ដោយចូលរួមការចាប់ឆ្នោតទទួលយកប្លង់ដីថ្មី និងរុះរើផ្ទះសម្បែង របស់ខ្លួនដោយស្ម័គ្រចិត្ត ចេញពីគម្រោងស្ថាបនាផ្លូវភ្លោះនេះ។
ការចាប់ឆ្នោតនេះនៅថ្ងៃទី២៦ព្រឹកមិញនេះ នៅសាលាខេត្តសៀមរាប។
មន្ត្រីបានឲ្យដឹងថា ទីតាំងថ្មីសម្រាប់ផ្តល់ជូនបងប្អូនស្ម័គ្រចិត្តចេញពីចំណុចសំណង់ផ្លូវភ្លោះ គឺរដ្ឋបាលខេត្តបានរៀបចំនៅតំបន់អភិវឌ្ឍរុនតាឯក ភូមិតានី ឃុំរុនតាឯក នៃស្រុកបន្ទាយស្រី ដោយរៀបចំតំបន់នោះអោយមានអគ្គិសនី ទឹកស្អាត ប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះ អាជ្ញាធរខេត្តបានចាត់ទុកការស្ម័គ្រចិត្តចាប់ឆ្នោតដើម្បីយកទីតាំងថ្មីនិងរុះរើលំនៅឋានចាស់ដែលជាសំណង់ ស្ថិតនៅលើទីតាំងនៃដីផ្លូវអតីតប្រព័ន្ឋការពាររបស់ខេត្ត គឹជាគម្រូមួយក្នុងការចូលរួមអភិវឌ្ឍន៍ខេត្តសៀមរាប ដើម្បីលើកកម្ពស់សោភ័ណភាព ក្រុងសៀមរាប ឱ្យស័ក្កសមជាទីក្រុងវៃឆ្លាតនាពេលខាងមុខ ក្នុងពេលបច្ចុប្បន្នក្រុមការងារ បាននឹងកំពុងសាងសង់និងពង្រីកផ្លូវតាមរយៈការផ្តល់នូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធចំនួន ៣៨ខ្សែ និងការស្តារស្ទឹងសៀមរាប ដែលជាអំណោយដ៏ថ្លៃថ្លារបស់នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អាជ្ញាធរខេត្ត នៅព្រឹកមិញនេះ បានសម្រេចចុះរុះរើផ្ទះពលរដ្ឋចំនួន១៩ខ្នង ចេញពីដីអតីតទំនប់ប្រព័ន្ធការពារក្រុង បន្ទាប់ពីបានជូនដំណឹងជាច្រើនដង។
ផ្ទះពលរដ្ឋ១៩ខ្នង ដែលត្រូវរុះរើស្ថិតក្នុងភូមិធ្លកអណ្តូង សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុង,ខេត្តសៀមរាប។
ភ្នាក់ងារបណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ បានរាយការណ៍ថា៖ នៅម៉ោងប្រមាណជាង៨ព្រឹកមិញនេះ អាជ្ញាធរបានបញ្ជូនគ្រឿងចក្រ ប្រភេទអេស្កាវាទ័រ និងរថយន្តពន្លត់អគ្គិសភ័យ រួមទាំងរថយន្តសម្រាប់ដឹងជញ្ជូនផង ចូលទៅកាន់ទីតាំងដែលត្រូវរុះរើ។ ជាមួយ គ្នានោះគេឃើញកម្លាំងសមត្ថកិច្ចចម្រុះរាប់រយនាក់បានដាក់ពង្រាយ ក្នុងការ ការពារទប់ស្កាត់ខ្លាចក្រែងកើតមានអំពើហិង្សា ក្នុងពេលអនុវត្តរុះរើ។ ប៉ុន្តែសកម្មភាពអនុវត្តនេះ មិនមានអំពើហិង្សាណាមួយកើតឡើងនោះទេ។ ផ្ទុយទៅវិញមានពលរដ្ឋមួយចំនួនយល់ព្រមទទួលយកការដោះស្រាយ របស់អាជ្ញាធរ ហើយមួយចំនួនទៀត ក៏ត្រៀមខ្លួនទទួលយកដូចគ្នាដែរ គ្រាន់តែសុំពេល១ទៅ២ថ្ងៃសិនប៉ុណ្ណោះ។
ក្នុងពេលកំពុងបើកការរុះរើ លោកលី សំរិទ្ធិ អភិ បាលរងខេត្តសៀមរាប ដែលដឹកនាំអនុវត្តផ្ទាល់ បានពន្យល់ថា មុនពេលចុះអនុវត្តនេះអាជ្ញាធរបានជូនដំណឹង ក៏ដូចជាប្រជុំដោះស្រាយគោលនយោបាយច្រើនដងហើយដែរ។ ដំណោះស្រាយអាជ្ញាធរផ្តល់ក្បាលដីជូនពួកគាត់២០គុណ៣០ម៉ែត្រ ក្នុងមួយគ្រួសារ ស្ថិតក្នុងតំបន់អភិវឌ្ឍន៍ ភូមិរុនតាឯក ឃុំរុនតា ឯក ស្រុកបន្ទាយស្រី។ ប៉ុន្តែពួកគាត់បដិសេធលុះដល់ ថ្ងៃកំណត់រុះរើ ទើបមួយចំនួនយល់ព្រម។
លោកអភិបាលបន្តថា ចំពោះការរុះរើនេះ អាជ្ញាធរជួយដឹកជញ្ជូនសម្ភារ យកទៅដល់ទីតាំងដែលពួកគាត់កំណត់។ ក្នុងករណីអ្នកព្រមហើយរុះរើខ្លួនឯងមិនទាន់ពេល យើងទុកពេលអោយពីរថ្ងៃបន្ថែម។
ក្នុងពេលអនុវត្តរុះរើផ្ទះទាំង១៩ខ្នងនេះ មិនមានពលរដ្ឋណា បង្ហាញការតវ៉ា ឬបញ្ចេញនូវសកម្មភាពអំពើហិង្សានោះទេ។ ប៉ុន្តែបានបង្ហាញអំពីការសោកស្តាយ នូវអ្វីដែលមាន ហើយបាត់បង់ទៅវិញ ដោយលើកហេតុផលថា ហេតុអ្វីក៏ពួកគាត់សុំរស់នៅក្នុងក្រុងដដែលមិនបាន។ បើទៅនៅទីតាំងថ្មី តើប្រកប មុខរបរអ្វី ទើបចិញ្ចឹមគ្រួសារបាន?។
ទោះជាបែបនេះ ប៉ុន្តែក្រុមពលរដ្ឋខាងលើ បានបង្ហាញអំពីជំហរ នៃការទទួលយកនូវដំណោះស្រាយរបស់អាជ្ញាធរ គ្រាន់តែអ្នកខ្លះសុំពេលបន្តិចប៉ុណ្ណោះ៕SRP
ខេត្តកំពង់ធំ៖លោកសុខ លូ អភិបាលខេត្តកំពង់ធំ និងមន្ត្រីក្រោមឱវាទ អញ្ជើញចូលរួមក្នុងពិធីថ្វាយភ្លេងបួងសួងដល់បារមីដាវដែកកំពង់ស្វាយ បារមីលោកតាចាលាក់ និងបារមីលោកតាក្រហមក សូមអោយជំងឺកូវីដ១៩ ឆាប់រលាយពីទឹកដីខ្មែរយើង និងសូមអោយប្រជាពលរដ្ឋ ខ្មែរទាំងអស់ បានប្រកបទៅដោយសុខភាពល្អ សេចក្តីសុខ សុភមង្គល និងរីកចំរើន នាព្រឹកថ្ងៃទី២៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១៕SRP
២៥ ឧសភា ២០២១
ការទទួលនេះនៅថ្ងៃទី២៥ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ ស្ថិតនៅនៅភូមិ អូរក្រឡាញ់ ឃុំក្រឡាញ់ ស្រុកក្រឡាញ់ ខេត្តសៀមរាប។
លោក សុង លាងឆាយ អនុប្រធាន សមាគម​ចលនាយុវជនកម្ពុជា​(ក្រុម​១៥៧) ស្រុកក្រឡាញ់ បានឲ្យដឹងថា ក្នុងនាមលោក តំណាង​លោក​ ឆាត​ ឆី​ហ៊ុយ​ ប្រធាន​សមាគម​ចលនាយុវជនកម្ពុជា​(ក្រុម​១៥៧) ស្រុកក្រឡាញ់​ បាន​ដឹកនាំសមាជិក សមាជិកា សហការជាមួយលោក ចំរើន ចំរ៉ុង ជំទប់ទី១ តំណាង លោក ដោ វឿ មេឃុំក្រឡាញ់ &លោក លីវ សុម៉េង មេភូមិ សំពៅលូន នាំយកអំណោយ ផ្ដល់ជូន ពលរដ្ឋ ១គ្រួសារ​។
អំណោយដែលបានផ្ដល់ជូនរួមមាន៖-ថវិកា ៥ម៉ឺនរៀល-អង្ករ ២៥គីឡូ-ទឹកសុទ្ធ ១០យួរ-មី ១កេស-ត្រីខ ១យួរ-ទឹកស៉ីអ៉ីវ ១យួរ-ទឹកត្រី ១យួរ-ប្រេងឆា ១លីត្រ-ស្ករស ១គីឡូ-ប៊ីចេង ១គីឡូ-អំបិល ១គីឡូ៕SRP
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថា ករណីនេះបានបន្តស្រាវជ្រាវ ឃាត់ខ្លួន បក្ខពួកម្នាក់ទៀត ឈ្មោះ កៀង វ័ន ហៅ ឃ្លី ភេទប្រុសអាយុ៣៣ឆ្នាំ មានទីលំនៅបច្ចុប្បន្នភូមិអូរជញ្ជៀន ឃុំ-ស្រុកអន្លង់វែង (អនុវត្តន៍តាមដីកា) និងជាមុខសញ្ញាចាស់ចេញពីពន្ធនាគារ ពាក់ព័ន្ធប្រព្រឹត្តល្មើសជាច្រើនករណីដូចជានៅឆ្នាំ២០១៤ ធ្លាប់ជាប់ពន្ឋនាគារពីបទ កាច់សោរម៉ូតូយ៉ាងសកម្ម និង​ជួញដូរ​គ្រឿងញៀន និង ឆ្នាំ២០១៧ បានជាប់ពន្ឋនាគារម្ដងទៀត ករណី ជួញដូរគ្រឿងញៀន។ ហើយបន្ទាប់មក នៅយប់ ថ្ងៃទី១៨ ខែវិច្ឆិកាឆ្នាំ២០២០ បានធ្វើសកម្មភាព បាញ់ប្រហារ មកលើសមត្ថកិច្ចយើងធ្វើអោយរបួសនគរបាល ០១ នាក់ ហើយមានដីកាអោយនាំខ្លួន ពីបទ.ប៉ុនប៉ងឃាតកម្ម ប្រើប្រាស់អាវុធខុសច្បាប់ និងជួញដូរគ្រឿងញៀន ប្រព្រឹត្តនៅភូមិច្រោក ឃុំផ្អាវ ស្រុកត្រពាំងប្រាសាទ។
ខេត្តកំពង់ចាម​៖រដ្ឋបាលទីក្រុងណាមយ៉ាងជូ​ នៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ​ ឧបត្ថម្ភ​ម៉ាសចំនួន​៣០០០០​ម៉ាស​ ដល់ប្រធានគណកម្មការ​ខេត្ត​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺកូវីដ-១៩​។
ការប្រគល់ធ្វើឡើងនៅព្រឹកមិញនេះ នៅរដ្ឋបាលសាលាខេត្តកំពង់ចាម ក្រោមការទទួលពីលោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​។
អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ថ្លែង​អំណរគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ ចំពោះ​រដ្ឋបាលទីក្រុងណាមយ៉ាងជូ​ នៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ដែលបានឧបត្ថម្ភម៉ាស ជូនគណៈកម្មការខេត្តប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩ ដែលជាការ​ចូលរួម​ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ក៏ដូចជា​ការ​ឆ្លេីយតប​នឹង​តម្រូវការ​ក្នុង​បរិបទ​កូវីដ-១៩​ ​សម្រាប់​ប្រេីប្រាស់​ក្នុង​យុទ្ធនាការ​បង្ការ​ទប់ស្កាត់​ការ​ឆ្លង​រីករាល​ដាល​នៃ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ ក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​ខេត្តកំពង់ចាម​ ផងដែរ​៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោកវេង សាខុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ នៅព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ទី២៥ ខែឧសភានេះ បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងដើម្បីត្រួតពិនិត្យមើលវឌ្ឍនភាពនៃវិស័យកសិកម្ម ក្នុងរយៈពេលជិត៥ខែដើមឆ្នាំ ស្របពេលជាមួយនិងការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ក្នុងសហគមន៍ ២០ កុម្ភ:។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំលោក វេង សាខុន រដ្ឋមន្ត្រីកសិកម្ម បានកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះថ្នាក់ដឹកនាំទាំងអស់ ដែលទទួលបានដោយជោគជ័យ ក្នុងការបំពេញភារកិច្ចនៅក្រោមការដឹកនាំរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំនៅក្នុងក្រសួង ប្រកបដោយសុខសុវត្ថិភាព ដោយបានអនុវត្តបានពេញលេញតាមសេចក្តីសម្រេចលេខ ៥០ សសរ ចុះថ្ងៃទី ១៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ស្តីពីការកែសម្រួលវិធានការដែលត្រូវអនុវត្តក្នុងអំឡុងពេលបិទខ្ទប់ភូមិសាស្រ្តរាជធានីភ្នំពេញ និងក្រុងតាខ្មៅ នៃខេត្តកណ្តាល ដើម្បីទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាល នៃជំងឺកូវីដ ១៩ និងសេចក្តីណែនាំ លេខ ២៦៦២ កសក ចុះថ្ងៃទី១៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ របស់ក្រសួង ស្តីពីការពង្រឹងការអនុវត្តវិធានការទប់ស្កាត់ការរាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ ១៩ ក្នុងអំឡុងពេលបិទខ្ទប់ភូមិសាស្រ្តរាជធានីភ្នំពេញ និងក្រុងតាខ្មៅ នៃខេត្តកណ្តាល។
លោកវេង សាខុន ក៏បានសូមចូលរួមអបអរសាទរ ចំពោះវឌ្ឍនភាពល្អប្រសើរ ក្នុងវិស័យកសិកម្ម ដែលទទួលបានក្នុងរយៈពេលជិត ៥ខែ ដើមឆ្នាំ២០២១ ក្នុងនេះរួមមាន៖
1) ការងារបង្កបង្កើនផលស្រូវរដូវប្រាំង នៅទូទាំងប្រទេស សម្រចបាន ១៤១,៤៥% នៃផែនការ ៤៥៩ ២០០ ហ.ត, ទទួលបានផលសរុប ២,៩៣ លានតោន លើសឆ្នាំទៅចំនួនជាង ៣០០ ០០០ តោន ដោយទទួលបានទិន្នផលជាមធ្យមចំនួន ៤,៥៣៥ តោន/ហ.ត។
2) ល្បឿនការងារបង្កបង្កើនផលស្រូវរដូវវស្សាឆ្នាំ២០២១ សម្រេចបាន ២៧,១៣% នៃផែនការ ២,៦០៩ លាន ហ.ត លឿនជាងឆ្នាំ២០២០ ចំនួន ២០៥ ៣៨២ ហ.ត ។
3) ការនាំចេញផលិតផលកសិកម្ម សម្រេចបាន ៤,១៣៦ លាន តោន ច្រើនជាងឆ្នាំ២០២០ ចំនួន ១,១១៧ លានតោន ដែលក្នុងនេះមានផលិតផលសំខាន់ៗមួយចំនួន រួមមាន៖