-ត្រូវប្រែក្លាយយុវជនយើងឲ្យទៅជាយុវជនគណបក្ស ដើម្បីរួមចំណែកធ្វើការងារសង្គមបម្រើប្រយោជន៍របស់ប្រជាជន និងរក្សាសុខសន្តិភាពឲ្យបានគង់វង្ស​ផងដែរ​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អាជ្ញាធរស្រុកបន្ទាយស្រី បានប្រកាសទទួលពាក្យបណ្ដឹងរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលកំពុងមានបញ្ហាទំនាស់ដីធ្លី។
លោកឃឹម ហ្វីណង់ អភិបាលស្រុកបន្ទាយស្រី បានឲ្យដឹងថា ក្នុងគោលបំណងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាព ផ្តល់ភាពច្បាស់លាស់ និងគ្រប់គ្រងឱ្យបានទិន្នន័យជារួមនៅក្នុងតំបន់ដែលមានភូមិសាស្ត្រស្មុគស្មាញ ឯកសារជាន់គ្នា ព្រំប្រទល់មិនច្បាស់លាស់ និងសម្បូរទៅដោយវិវាទ រដ្ឋបាលស្រុកបន្ទាយស្រីសូមអញ្ជើញបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋដែលមានដីធ្លីនៅក្នុងតំបន់ដូចដែលមានបង្ហាញនៅក្នុងផែនទីខាងក្រោមនេះ ទោះបីគិតថាមាន ឬគ្មានវិវាទក៏ដោយ មេត្តារួសរាន់ផ្តល់ឯកសារពាក់ព័ន្ធនឹងការកាន់កាប់អាស្រ័យផលលើដីរបស់ខ្លួន ដើម្បីផ្តល់ជាមូលដ្ឋានឱ្យរដ្ឋបាលស្រុកមានទិន្នន័យពេញលេញជាលក្ខណៈប្រព័ន្ធ និងគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ក្នុងការដោះស្រាយបញ្ចប់វិវាទទាំងឡាយដែលបានអូសបន្លាយអស់ជាង១៥ឆ្នាំមកហើយនេះ។
លោកឃឹម ហ្វីណង់ បន្តថា ដីនៅក្នុងតំបន់ជាប់ព្រំប្រទល់រវាងឃុំខ្នារសណ្តាយ ឃុំរំចេក និងឃុំព្រះដាក់ ជាពិសេសតំបន់ចន្លោះផ្លូវជាតិលេខ៦៦ និងផ្លូវជាតិលេខ៦៧ សុទ្ធសឹងតែជាដីជាប់នៅក្នុងផែនទីគម្របព្រៃឈើឆ្នាំ២០០២នៅឡើយ ដែលត្រូវបានប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅកាន់កាប់អាស្រ័យផលជិតម្ភៃឆ្នាំរួចមកហើយ ប៉ុន្តែក៏ជាតំបន់ដែលមានការទាមទារត្រួតសុីគ្នា រវាងប្រជាពលរដ្ឋ និងប្រជាពលរដ្ឋ ឬរវាងប្រជាពលរដ្ឋ និងក្រុមហ៊ុនដែលបានទិញដីបន្តពីប្រជាពលរដ្ឋ ដែលទាមទារឱ្យមានការត្រួតពិនិត្យជាប្រព័ន្ធ និងធ្វើការវិនិច្ឆ័យជារួមដំណាលគ្នាទើបសង្ឃឹមអាចរកច្រកចេញបាន។
បើតាមអភិបាលស្រុកបន្ទាយស្រី ម្ចាស់ដីទាំងអស់នៅក្នុងតំបន់ទាំងនេះនឹងត្រូវបានទុកពេលឱ្យរយៈពេល១ខែដើម្បីបង្ហាញឯកសារកាន់កាប់ដែលមានសុពលភាពនៅលើដីរបស់ខ្លួនមកកាន់ក្រុមការងាររបស់រដ្ឋបាលស្រុកដើម្បីធ្វើការផ្ទៀងផ្ទាត់ និងវាយតម្លៃ មុននឹងកំណត់ឱ្យច្បាស់ថាតំបន់ណាត្រួតជាន់គ្នាពិតប្រាកដ ហើយត្រូវដោះស្រាយបញ្ចប់ ដោយតម្រូវឱ្យម្ចាស់ដីពិតប្រាកដចេញមុខតវ៉ាដោះស្រាយដោយផ្ទាល់ និងមិនអនុញ្ញាតឱ្យតំណាងឬម្ចាស់ដីដើមចេញមុខតវ៉ាជំនួសឡើយ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖នគរបាលព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតស្រាលខេត្តសៀមរាប ប៉ុស្ដិ៍គោកចក សហការជាមួយនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតស្រាលខេត្តបាត់ដំបង បានឃាត់ខ្លួនបុរសម្នាក់ ករណីរំលោភលើទំនុកចិត្ត យកម៉ូតូ។
ជនសង្ស័យឈ្មោះ ជា ពិសិដ្ឋអាយុ៣៦ឆ្នាំ មុខរបរ មិនពិតប្រាកដ ទីលំនៅសង្កាត់ទឹកថ្លា ខណ្ឌសែនសុខ រាជធានីភ្នំពេញ។
ការឃាត់ខ្លួនធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១៩ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ក្រោយពីបានឆែកឆេរផ្ទះជួលមួយកន្លែង ស្ថិតនៅភូមិទក្សិណត្បូង សង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប របស់ឈ្មោះ ប៉ោះ សុឃឿន ភេទស្រី អាយុ២៦ឆ្នាំ មុខរបរនារីបម្រើការតាមហាង ដែលត្រូវជាប្រពន្ធរបស់ជនសង្ស័យ។
សមត្ថកិច្ចបញ្ជាក់ថា ក្នុងប្រតិបត្តិការចុះស្រាវជ្រាវនេះ បានរកឃេីញ និងដកហូតវត្ថុតាងរួមមាន៖ ១.ម៉ូតូ២គ្រឿង ម៉ាកហុងដាឌ្រីមពណ៌ខ្មៅ សេរីឆ្នាំ២០២២ គ្មានស្លាកលេខ លេខតួ+លេខម៉ាស៉ីន៦១៥៩៨៩០ (ជាម៉ូតូដែលជនសង្ស័យធ្វើសកម្មភាពបានយកមករក្សាទុកក្នុងផ្ទះខាងលើ) ម៉ាកហុងដាស្កុបពី ពណ៌ស សេរីឆ្នាំ២០២២ ពាក់ស្លាកលេខសៀមរាប១AK-២៤១៩ លេខតួ+លេខម៉ាស៉ីន៨៣០៤៩៤១(គ្មានឯកសារបញ្ជាក់)។
២.ស្លាកលេខម៉ូតូចំនួន០៨សន្លឹក។ ៣.ម៉ូទ័រស្វានសម្រាប់ដោះដាក់ស្លាកលេខ១។ ចំពោះសម្ភារវត្ថុតាងដែលដកហូតបានយកទៅបន្តនីតិវិធីនៅស្នងការដ្ឋាននគរបាលបាត់ដំបង ដេីម្បីអនុវត្តនីតិវិធីបន្ត៕SRP
២១ មករា ២០២២
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ដែលបានធ្វើសកម្មភាព លួចម៉ូតូ ដែលម្ចាស់មិនបានដកសោរ ត្រូវបានឃាត់ខ្លួន។
ការឃាត់ខ្លួនធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ម្សិលមិញ នៅក្នុងក្រុងសៀមរាប ដោយប៉ូលិសក្រុងសៀមរាប។ ជនសង្ស័យឈ្មោះរ៉ា ធុង អាយុ១៨ឆ្នាំមុខរបរមិនពិតប្រាកដ មានស្រុកកំណើត និងទីលំនៅបច្ចុប្បន្ននៅភូមិអារញ្ញ សង្កាត់សៀមរាប ក្រុងសៀមរាប ពាក់ព័ន្ធនិងករណីអំពើលួច(លួចម៉ូតូ) និងប្រើប្រាស់នូវសារធាតុញៀន។
ស្នងការរងទទួលផែនព្រហ្មទណ្ឌ លោកភឹង ចិន្តារ៉េត បានឲ្យដឹងថា៖ នៅថ្ងៃទី៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ វេលាម៉ោង២៣ និង៣០នាទី ស្ថិតនៅចំណុចក្រុមទី៤ ក្នុងភូមិស្ពានជ្រាវ សង្កាត់សៀមរាប ក្រុងសៀមរាប មានករណីអំពើលួច(លួចម៉ូតូ)បង្កឡើងដោយជនសង្ស័យមិនស្គាល់អត្តសញ្ញាណ បានលួចម៉ូតូម៉ាកហុងដាឌ្រីមពណ៌ខ្មៅ សេរីឆ្នាំ២០១៤ ពាក់ស្លាកលេខបាត់ដំបង១R-៣១១៧ លេខតួ.លេខម៉ាស៊ីន៩០៤៧៦៧៤ របស់ជនរងគ្រោះឈ្មោះសាំង ធី ភេទប្រុស អាយុ ៥៦ឆ្នាំ ដែលទុកម៉ូតូចោលនៅមុខផ្ទះហើយមិនបានដកសោរទុក។ ក្រោយពីសាកសួរបុរសរូបនេះឆ្លើយសារភាពថា ខ្លួនពិតជាបានលួចម៉ូតូរបស់ជនរងគ្រោះពិតមែន ។
បច្ចុប្បន្ន ជនសង្ស័យរួមទាំងវត្ថុតាងត្រូវបានសមត្ថកិច្ចកសាងសំណុំរឿង បញ្ជូនទៅសាលាដំបូងខេត្តអនុវត្តតាមផ្លូវច្បាប់បន្ត៕SRP
ខេត្តក្រចេះ៖ក្រុមហ៊ុនស៊ីបាយអូថេច កំពុងរងការរិះគន់ថា បានធ្វើសកម្មភាពដឹកជញ្ជូនឈើ ចេញពីព្រៃឡង់។
ប្រភពបានរាយការណ៍ថាចាប់តាំង ពីចុងឆ្នាំ ២០២១ រហូតដល់ពេលនេះ ក្រុមហ៊ុនសម្ប ទានសេដ្ឋកិច្ចឈ្មោះ ស៊ីបាយអូថេច (Ci-Biotech) បានបង្កើនការកាប់ឈើ ក្នុងតំបន់ព្រៃឡង់ ដោយដឹកតាមគោយន្តកន្ត្រៃ ចូលមកក្នុងក្រុមហ៊ុន ហើយបម្លែងជាឈើស្របច្បាប់ ដើម្បីដឹកចែកចាយបន្ត។
ប្រភពបានបន្តថាកាលពីថ្ងៃទី១៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ កម្លាំងសមត្ថកិច្ចជំនាញបានចុះទៅឃាត់រថយន្តវ៉េអងដឹកឈើមួយគ្រឿងក្នុងឃុំកំពង់ចាម ស្រុកសំបូរ ខេត្តក្រចេះ ដើម្បីត្រួតពិនិត្យឈើនៅលើរថយន្តនោះ មានច្បាប់អនុញ្ញាតឲ្យដឹកជញ្ជូនស្របច្បាប់ពីស្ថាប័នជំនាញ។ ប៉ុន្តែនៅជាប់នឹងរថយន្តបែរជាគ្មានលិខិតអនុញ្ញាតហៅថា(PC)ឡើយ ដោយអ្នកបើកបររថយន្តដឹកឈើនោះថាលិខិតអនុញ្ញាត នៅមេការក្រុមហ៊ុនជាអ្នកកាន់ ហើយហាមមិនឲ្យសមត្ថកិច្ចបើកតង់ពិនិត្យឈើនៅលើរថយន្តនោះទេ។ រហូតដល់ម៉ោងជាង៦ល្ងាច ទើបសមត្ថកិច្ចបានឃើញលិខិតអនុញ្ញាត ដែលចេញដោយរដ្ឋបាលព្រៃឈើខេត្តក្រចេះ ក៏សម្រេចដោះលែងរថយន្តតែម្ដង។
មានការលើកឡើងថា ក្រុមហ៊ុនសុីបាយអូថេច កដឹកជញ្ជូនឈើស្របច្បាប់ ចេញពីក្រុមហ៊ុនបានលុះត្រាតែមន្ត្រីជំនាញរដ្ឋបាលព្រៃឈើចុះទៅត្រួតពិនិត្យ វាស់វែង ចេញបញ្ជីរាយទំហំឈើត្រឹមត្រូវ ទើបអនុញ្ញាតចេញលិខិតដឹកជញ្ជូនឈើបាន ហើយលិខិតអនុញ្ញាតនេះត្រូវបានចែកជូនដល់មន្រ្តីសមត្ថកិច្ចជំនាញពាក់ព័ន្ធគ្រប់ស្ថាប័នភ្លាមៗឲ្យបានដឹង នឹងត្រូវដាក់ជាប់នឹងរថយន្តដឹកឈើនោះផងដែរ។ ផ្ទុយទៅវិញក្រុមហ៊ុនសុីបាយអូថេច បែរជាមិនអនុញ្ញាតឲ្យសមត្ថកិច្ចបើកតង់ត្រួតពិនិត្យឈើ លើរថយន្ត ឯលិខិតអនុញ្ញាតដឹកជញ្ជូនឈើpc ក៏គ្មាន។ ករណីនេះគេសង្ស័យក្រុមហ៊ុន ដែលទំនងជាការគប់គិតជាប្រព័ន្ធរវាងក្រុមហ៊ុននិងមន្ត្រីជំនាញក្នុងការរៀបចំបម្លែងឈើខុសច្បាប់ឲ្យទៅជាឈើស្របច្បាប់។
សេចក្ដីរាយការណ៍ថាការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ ក្នុងតំបន់អភិរក្សដែលគ្រប់គ្រងដោយក្រសួងបរិស្ថាននេះ បានធ្វើឡើងនៅចំណុច អូរកំបោរ អូគ្រួត អូចា ចែម៉ែ ច្របស្វាយ ស្ថិតក្នុងឃុំកំពង់ចាម ស្រុកសំបូរ ខេត្តក្រចេះ ហើយដឹកជញ្ជូនតាមក្រោយភូមិកំភ្លុកចូលក្រុមហ៊ុនស៊ីបាយអូថេច តែម្ដង។
ជុំវិញការលើកឡើងនេះ សៀមរាបប៉ុស្តិ៍ នៅពុំទាន់ទទួលបានការឆ្លើយបំភ្លឺ ពីក្រុមហ៊ុន ស៊ី បាយអូថេច (Ci-Biotech) ក្រសួងបរិស្ថាននៅឡើយទេ។
សូមជម្រាបថា ក្រុមហ៊ុន ស៊ី បាយអូថេច(Ci-Biotech) គឺ​ជា​ក្រុមហ៊ុន​តំណាង​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កូរ៉េ​អភិវឌ្ឍន៍ រួម​គ្គ្នាជាមួយរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា វិនិយោគ​ដំណាំ​ឧស្សាហកម្ម​អាកាស្យា ឬ​ស្ថានីយ​ស្ដារ​ព្រៃ​ឈើ​ឡើង​វិញ ដែល​វិនិយោ គ​លើ​ផ្ផ្ទៃដីជាង ៣​ម៉ឺន​ហិកតារ (៣៤.០០៧ ហិកតា) កាល​ពី​ខែ​មិថុនា ឆ្នាំ​២០១២ ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ស្រុក​សំបូរ ខេត្ត​ក្រចេះ និង​មួយ​ផ្នែក​ចូល​ដី​ស្រុក​សៀមបូក ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែ៕SRP
ខេត្តពង់ចាម​៖ក្នុងកម្មវិធីបេីកការបោះជំរំយុវជន​ខេត្តកំពង់ចាម​ ក្រោមប្រធានបទ​ «ការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយុវជនផ្នែកបច្ចេកទេសវិទ្យា​ ក្រោមម្លប់សន្តិភាព» នៅវិទ្យាល័យ​ ហ៊ុន សែន ស្គន់ ស្រុកជើងព្រៃ​ នៅល្ងាច​ថ្ងៃទី​២០​ ខែមករា​ ម្សិលមិញ លោក​​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បានប្រាប់ដល់ក្មួយៗជាយុវជនទំពាងស្នងឬស្សី​ ត្រូវចៀសវាងឲ្យឆ្ងាយពីគ្រឿងញៀន និងល្បែងពាលា ដែលសង្គមជាតិស្អប់ខ្ពើម ហេីយត្រូវចេះជួយអប់រំមិត្តភ័ក្រ និងធ្វើជាគំរូក្នុងការគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ ដើម្បីសុវត្ថិភាពខ្លួនឯងផង ក្រុមគ្រួសារមិត្តភ័ក្រនិងសង្គមជាតិ ទាំងមូលផងដែរ​។
ថ្លែងក្នុងពិធី លោក​អភិបាលខេត្ត​ បាន​ដាស់តឿន​​ដល់​យុវជន​ទាំងអស់​ ឲ្យបន្តការខិតខំកសាងស្នាដៃឆ្នើមក្នុងចលនា៣ល្អ គឺ«កូនល្អ​ សិស្សល្អ​ មិត្តល្អ»ហើយត្រូវយល់ថា ការប្រពឹត្តអំពើល្អរបស់ក្មួយៗ គឺជាការចូលរួមជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដើម្បីទប់ស្កាត់រាល់ភាពអសកម្មទាំងឡាយណា ដែលបង្កការរាំងស្ទះដល់ដំណើរការអភិវឌ្ឍ ប្រទេសជាតិ ដោយការធ្វើជាគំរូទាំងលើការសិក្សា ទាំងការរស់នៅដោយប្រកាន់ខ្ជាប់ និងចងចាំថា​ ក្នុងជីវិតយុវវ័យដូចក្មួយៗ ត្រូវកសាងជីវិតឲ្យល្អ ស្រស់ត្រកាលក្នុងថ្នាលសិក្សា ដើម្បីយកវិជ្ជា មក បម្រើក្នុងមាគ៌ាអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ។
លោក​​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ ក៏បាន​រំពឹងទុកថា​​ ការបោះជំរំយុវជនខេត្តកំពង់ចាម ​ឆ្នាំ២០២២ នាពេលនេះ គឺជាឱកាសសម្រាប់ក្មួយៗ យកអស់សមត្ថភាព បទពិសោធន៍ របស់ខ្លួនមកធ្វើការផ្លាស់ប្តូរ ចែក រំលែកគ្នា ទៅវិញទៅមក រួមចំណែកអភិវឌ្ឍបំណិនជីវិត និងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន កាន់តែ រីកចម្រើនឡើង ពិសេសគឺការអប់រំខ្លួនតាមគន្លងសីលធម៌ កូនល្អ សិស្សល្អ មិត្តល្អ និងពលរដ្ឋល្អ ព្រមទាំងខិតខំធ្វើឲ្យខ្លួនមាន សេចក្តីព្យាយាម និងសេចក្តីសង្ឃឹមជឿជាក់ចំពោះខ្លួនឯង។ លេីសពីនោះត្រូវខិតខំ​សង្កេត​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ កត់ត្រានូវសកម្មភាពល្អៗ ទុកសម្រាប់ជា មេរៀនបទពិសោធន៍ សម្រាប់ជីវិត របស់ខ្លួន និងធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ ពីលទ្ធផលទាំងអស់នេះ ដល់មិត្តភក្តិ បងប្អូនឲ្យបានជ្រាបបានដឹង ពីខ្លឹមសារដ៏មានសារៈសំខាន់ នៃកិច្ចការ ទាំងឡាយ ដែលក្មួយៗបានប្រតិបត្តិដោយផ្ទាល់ ក្នុងដំណើរការបោះជំរំ៧ថ្ងៃ លើទឹកដីស្រុក ជើងព្រៃ ខេត្តកំពង់ចាម ដ៏ស្រស់ត្រកាលនេះ​។
បើតាមលោកស្រី​ ស្រូយ សុជាតិ អគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន នៃក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា​ បានថ្លែងថា​ ការបោះជំរំយុវជន ជាកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ និងបង្កើនសកម្មភាពយុវជន ដែលមិនអាចខ្វះបាននៅក្នុងការងារអប់រំ ពីព្រោះការបោះជំរំនេះ ធ្វើឲ្យយុវជនចេះសង្កេត ចេះពិចារណា ដោយបង្កើនស្មារតី ធ្វើការងារជាក្រុម ធ្វើសេចក្តីសម្រេចចិត្តជាសមូហភាព ចេះស្រលាញ់ ថែរក្សានិងការពារបរិស្ថាន និងបុគ្គលប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ ក្នុងស្មារតីពង្រឹងមិត្តភាព និងសាមគ្គីភាព ជាពិសេសការចូលរួមថែរក្សាសន្តិភាព និងអភិវឌ្ឍសហគមន៍ របស់យុវជនផងដែរ​៕SRP
២០ មករា ២០២២
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ​៖លោកជា សុផារ៉ា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងដែនដីនគររូបនីយកម្មនិងសំណង់ បានឧបត្ថម្ភ ថវិកាលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សប្រឡងជាប់បាក់ឌុប មកពីស្រុកក្រុងចំនួន៤​ គឺស្រុកត្បូងឃ្មុំ ស្រុកមេមត់ ស្រុកក្រូចឆ្មារ និងក្រុងសួង សរុបចំនួន ១៥៦០នាក់។ ពិធីធ្វើ​ឡើង​នៅស្នាក់ការគណបក្សប្រជាជនស្រុកត្បូងឃ្មុំ នាព្រឹកមិញនេះ។
លោក ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ អភិបាលខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ​ បានសាទរចំពោះជោគជ័យក្នុងការខិតខំសិក្សា នេះគឺជាកិត្តិយស ដ៏ធំធេង សម្រាប់ខ្លួនឯងផ្ទាល់ ក៏ដូចជា ក្រុមគ្រួសារ និងជាកិត្តិយស របស់អាជ្ញាធរ នៅក្នុងមូលដ្ឋាន ផងដែរ ដែលប្អូនៗក្មួយៗ បានខិតខំរៀនសូត្ររហូតប្រឡងជាប់ ពិសេសរហូតទទួលបាននិទ្ទេសA។
លោក​ ជា សុផារ៉ា បានមានប្រសាសន៍ទៅកាន់ក្មួយៗទាំងអស់គ្នា ដោយកោតសរសើរក្នុងការខិតខំរៀនសូត្ររហូតទទួលបានលទ្ធផលផ្លែផ្កានាពេលនេះ ដែលជាការឆ្លងកាត់ការលំបាកជាច្រើន ជាពិសេសឧបសគ្គនៃការឆ្លងរាលដាល នៃជម្ងឺកូវីដ ១៩។
ជាការឆ្លើយតបទៅនឹងកិច្ចខិតខំរបស់ក្មួយៗ ក្នុងនាមលោក ជាអ្នកទទួលខុសត្រូវ ក្នុងស្រុកក្រុងទាំង​ ៤នេះ ក៏សូមចូលរួមអបអរសាទរ និងចូលរួមផ្ដល់ការលើកទឹកចិត្ត នូវថវិកា មួយចំនួន ដើម្បីក្មួយៗប្រើប្រាស់ឲ្យចំគោលដៅ ក្នុងអំឡុងពេលបន្តការសិក្សា នៅកម្រិតឧត្ដមសិក្សា។
លោករដ្ឋមន្ត្រី បានផ្តាំផ្ញើ ដល់ក្មួយៗទាំងអស់ ត្រូវខិតខំរៀនសូត្របន្តទៅមុខទៀត ជាពិសេស ក្រេបជញ្ជក់យកចំណេះដឹង ក្នុងអំឡុងពេលបន្តការសិក្សា នៅថ្នាក់កម្រិតឧត្ដម ដើម្បីក្លាយខ្លួនជាកូនល្អ យុវជនល្អ និងជាពលរដ្ឋល្អ ហើយយកចំណេះដឹង និងសមត្ថភាព​ ចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ និងសង្គមជាតិ ឲ្យកាន់តែរីកចំរើនទ្វេ។
សូមជម្រាបថា លោកជា សុផារ៉ា បានផ្តល់ថវិកាលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សប្រឡងជាប់: