ខេត្តសៀមរាប៖ករណីវិវាទរវាងក្រុមហ៊ុនកាយដីចំនួន២ ដណ្តើមកំណប់ដី នៅបឹងពារាំង ឈានដល់ផ្ទុះហិង្សាបង្ករបួសស្នាម រហូតអាជ្ញាធរចុះបិទអាជីវកម្ម ពេលនេះ បើកឲ្យដំណើរការវិញហើយ។
ប្រការដែលផ្ទុះរឿង ប៉ុនប៉ងមនុស្សឃាត ផ្អើលមនុស្សម្នារ ស្ទើទូទាំងខេត្តសៀមរាប ហើយអាជ្ញាធរចុះបិទ អាជីវកម្មមិនទាន់បានមួយដង្ហើមចង្រិតផង ក៏បើកឲ្យដំណើរការវិញបែបនេះ គេសង្ស័យថា អាចចរចារពីផលប្រយោជន៍ត្រូវគ្នាវិញ។
មន្ត្រីតំណាងសាលាក្រុងសៀមរាប លោកហាយ យង់ ដែលដឹកនាំកម្លាំងសមត្ថកិច្ចចុះបិទ និងបើកដំណើរការកាយដីក្នុងបឹងពារាំង នៅថ្ងៃទី១១ ខែកុម្ភ: ឆ្នាំ ២០២២នេះ បានថ្លែងថា រឿងបង្ករបួសស្នាម ដែលជាបទល្មើសព្រហ្មទណ្ឌ កំពុងស្ថិតក្នុងដៃសមត្ថកិច្ច។ ឯរឿងកាយស្តារបឹងពារាំង គឺបើកអោយដំណើរការវិញហើយកាលពីថ្ងៃទី៦ ខែកុម្ភ: ឆ្នាំ២០២២ កន្លងទៅនេះ។
លោកលោកហាយ យង់ បន្តថា ក្នុងការបើកវិញនេះអាជ្ញាធរតម្រូវអោយ អនុវត្តតាមលក្ខ័ណ្ឌចំនួន៣៖ ទី១.ក្រុមហ៊ុនកាយដីទាំងពីរត្រូវសហការជាមួយសហគមន៍ទាំងពីរ (សហគមន៍ទេសចរណ៍បឹងពារាំង.សហគមន៍នេសាទចុងឃ្នៀស) ទី២.ស្រោចទឹកនិងជួសជុលផ្លូវរួមគ្នាជាប្រចាំ.និងទី៣ អនុវត្តត្រឹមតែតាមគម្រោងប្លង់ប៉ុណ្ណោះ ក្នុងករណីបំពាននឹងត្រូវដកហូតអាជ្ញាប័ណ្ណចោលតែម្ដង។ក្រៅពី៣ចំណុចខាងលើ លោកហាយ យង់ ក៏បានបន្ថែមថា ក្នុងគម្រោងគឺមានចាក់ដីរៀបចំសម្អាតមាត់បឹង និងចាក់ដីបង្កើតជាកោះនៅក្នុងបឹងពារាំងទៀតផង។ ចំណែកអាចម៍ដីដែលត្រូវដឹកចេញទៅចាក់លើទីតាំងផ្សេង គឺគ្រាន់តែមួយចំណែកក្នុងការដោះដូរជា មួយប្រេងសម្រាប់ប្រើប្រាស់គ្រឿងចក្រប៉ុណ្ណោះ។
ទោះជាមានការអះអាងបែបនេះ ប៉ុន្តែមន្ត្រីសហគមន៍មួយរូប ដែលប្រចាំការនៅតំបន់បឹងពារាំង និយាយថា ក្រុមហ៊ុនកាយដីទាំងពីរខាងលើ មិនទាន់បានអនុវត្តតាមលក្ខ័ណ្ឌរបស់អាជ្ញាធរនៅឡើយទេ។ សោភ័ណភាពមាត់បឹង មិនទាន់មានចាក់ដីសូម្បី១ឡាន ឯកោះក្នុងបឹងដែលត្រូវបង្កើតនោះ ក៏មិនទាន់ឃើញមានចាក់ដី ១ឡានផង។ ផ្ទុយទៅវិញ ក្រុមហ៊ុនទាំងពីរខាងលើ ដណ្តើមគ្នាសម្រុកដឹកដីចេញយកទៅលក់តាមទីផ្សារសាធារណ: បង្កការខូចផ្លូវ បង្កការហុយបោកបក់ ប៉ះពាល់សុខមាលភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ខ ជាប្រចាំ។
មានការលើកឡើងថាព្រោះតែផលប្រយោជន៍ទាំងនេះ តំបន់ទេសចរណ៍ បឹងពារាំង ក៏បានក្លាយជាទីលានប្រយុទ្ធគ្នាដ៏សាហាវ ដោយថៅកែរណ្តៅដីឈ្មោះ សាន្ត រដ្ឋស៊ីង វាយទៅលើប្រធានសហគមន៍នេសាទចុងឃ្នៀសឈ្មោះ ហាប់ ដា ចំនួន២ដៃ បណ្តាលអោយរងរបួស រហូតមានការប្តឹង ផ្តល់ក្នុងបទប៉ុនប៉ង
មនុស្សឃាតទៀតផង។
សូមបញ្ជាក់ថា បឹងពារាំង ជាបឹងធម្មជាតិដ៏ធំមួយស្ថិតនៅផ្នែកខាងត្បូង នៃសង្កាត់ជ្រាវ មានផ្ទៃទឹកជាប់បឹងទន្លេសាបនា រដូវវស្សា។ បឹងធម្មជាតិមួយនេះ ជាតំបន់អភិរក្សត្រីមេពូជ ដ៏សំខាន់ក្នុងខេត្តសៀមរាប។ បឹងនេះត្រូវបានអនុញាត្តអោយមានការកាយស្តារដើម្បីរក្សាទឹកសម្រាប់សង្គ្រោះត្រី និងសត្វស្លាបនារដូវប្រាំង ។ ប៉ុន្តែដោយការដណ្តើមប្រយោជន៍គ្នា ក្រុមហ៊ុនកាយដីទាំងពីរខាងលើ មិនគោរពកិច្ចសន្យា ហើយឈានដល់បង្ករបួសស្នាមទើបអាជ្ញាធរសម្រេចបិទអាជីវកម្មជីកដី កាលពីថ្ងៃទី ៣ខែកុម្ភ:ឆ្នាំ២០២២។ តែទំនងជាមាន ការចរចារបែងចែកអំពីផលប្រយោជន៍ត្រូវគ្នាវិញ ទើប នៅថ្ងៃទី៦ខែកុម្ភ:ឆ្នាំ២០២២ ក៏មានការបើកអោយកាយនិងដឹកដីយកទៅលក់យ៉ាងគគ្រឹកគគ្រេងដូចមុនៗ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក​ ហ៊ុន​ ម៉ានិត​ បានមានប្រសាសន៍ថា​ ការ​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​ក្រាលកៅស៊ូ​មួយ​ខ្សែ​ តភ្ជាប់​ពីភូមិ​តាអុង ឃុំ​តាអុង​ ឆ្ពោះទៅ​ភូមិជយោ ឃុំជយោ​ នេះ​ ​ពិត​ជា​មាន​សារៈសំខាន់​ខ្លាំងណាស់​ សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋ​ ដែល​​ងាយស្រួល​ទាំងការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ និងកាត់​បន្ថយ​ពេលវេលា​ទៀត​ផង​។
លោក​ ហ៊ុន​ ម៉ានិត បាន​បន្ត​ថា​ ក្នុង​រយៈពេល​៤ខែ​ទៀត​ ផ្លូវ​មួយ​ខ្សែ​នេះ​ នឹង​ស្ថាបនា​រួចរាល់​ជាស្ថាពរហេីយ​ ដូច្នេះ​សូម​ឲ្យ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ទាំងអស់​ ត្រូវ​បេីកបរ​ដោយ​មាន​ការ​ប្រុងប្រយ័ត្ន​ខ្ពស់​​ និង​គោរព​ច្បាប់​ចរាចរណ៍​ផង​ដែរ​។
លោក​ ហ៊ុន​ ម៉ានិត​ នាយករងខទ្ទកាល័យ​សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន មានប្រសាសន៏បែបនេះ ក្នុងឱកាសបេីក​ការដ្ឋាន​ស្ថាបនា​ផ្លូវក្រាលកៅស៊ូ​ មួយ​ខ្សែ​ប្រវែង​ ១៦.៨ គីឡូម៉ែត្រ​ តភ្ជាប់ពី​ផ្លូវ​ជាតិលេខ៧១ ភូមិ​តាអុង ឃុំ​តាអុង​ ឆ្ពោះទៅផ្លូវលេខ ៧១C ស្ថិតនៅក្នុងភូមិជយោ ឃុំជយោ ស្រុកចំការលើ ខេត្តកំពង់ចាម នៅព្រឹក​មិញនេះ។
​លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ថ្លែងថា​ ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២២នេះ​ ស្រុកចំការលើ​ បាន​ទទួល​សមិទ្ធផល​ថ្មី​ៗ​ ជាបន្តបន្ទាប់​ ជាក់ស្ដែង​ការ​កសាង​សំណង់​​មន្ទីរ​បក្ស​ស្រុក​ ដែល​ប្រជាពលរដ្ឋ​អាច​យក​ទីតាំង​នោះ​សម្រាប់​ប្រារព្ធ​​ពិធី​រៀបមង្គលការ​ ឬ​ពិធី​បុណ្យ​ផ្សេងៗ​ក៏បាន​ ​និង​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​ក្រាល​កៅស៊ូ​មួយ​ខ្សែ​នេះ​ ដេីម្បី​បង្ក​លក្ខណៈ​ងាយ​ស្រួល​ដល់​​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ទាំង​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ ក៏ដូចជា​ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​នូវ​កសិផល​ផ្សេងៗ​យកទៅ​លក់​នៅ​ទី​ផ្សារ​​ ផងដែរ​។
អភិបាលខេត្ត​​ ក៏បាន​អំពាវនាវ​ដល់​ពលរដ្ឋ​ ឲ្យ​បន្ត​ការ​ប្រុងប្រយ័ត្ន​ ខ្ពស់​ចំពោះ​ការ​ឆ្លង​រីករាល​ដាល​ ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ បម្លែង​ថ្មី​ ប្រភេទ​អូមីក្រុង​ ដោយត្រូវ​អនុវត្ត​តាម​វិធានការ​សុខាភិបាល​ ព្រមជាមួយ​ការចាក់​វ៉ាក់សាំង​ឲ្យ​បាន​គ្រប់ៗគ្នា​ ផងដែរ​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អាជ្ញាធរជាតិអប្សរាបានបំភ្លឺចំពោះទង្វើបុគ្គលឈ្មោះ អ៊ិច លិច កាន់ដំបងដេញវាយពលរដ្ឋ។
អាជ្ញាធរជាតិអប្សរាបានឲ្យដឹងថាដើម្បីចៀសវាការភ័ន្តច្រឡំមកលើស្ថាប័ន អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា និងឆ្លើយតបចំពោះការបង្ហោះវីដេអូ ស្តីពីទង្វើរបស់លោក អ៊ិច លិច កាលពីថ្ងៃទី០៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ អ្នកនាំពាក្យអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា បញ្ជាក់ជូនសាធារណៈជនជ្រាបថា ទង្វើរបស់បុគ្គល អ៊ិច លិច មិនស្ថិតនៅក្នុងម៉ោងធ្វើការងារ និងមិនស្ថិតក្រោមការបញ្ជារបេសកកម្មរបស់ស្ថាប័នអាជ្ញាធរជាតិអប្សរានោះទេ។
សូមបញ្ជាក់ថា អ្វីដែលបានកើតឡើង កាលពីថ្ងៃទី០៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ កន្លងទៅនេះ ជាលក្ខណៈបុគ្គលរបស់លោក អ៊ិច លិច ក៏មិនបានប្រើនូវឯកសណ្ឋានជាភ្នាក់ងារ ឬក៏ជាបុគ្គលិករបស់អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា នេះជាការងារឯកជនរបស់ លោក អ៊ិច លិចផ្ទាល់ មិនពាក់ព័ន្ធជាមួយនិងការងាររបស់ស្ថាប័នឡើយ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានៅថ្ងៃទី១១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ នេះ បានអញ្ជើញជាសហប្រធាន បើករួមបើកកិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោក ឆ្នាំ២០២២ ដែលពិធីនេះប្រារពឡើងនៅសណ្ឋាគារឡូតេវើល សាលឡូតេគ្រីស្តាល់ ក្នុងរដ្ឋធានីសេអ៊ូល សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ។ នៅក្នុង កិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោក ឆ្នាំ២០២២ គឺបណ្តាមេដឹកនាំពិភពលោកនានា រួមទាំងសម្តេចហ៊ុន សែន បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងពិធីបើកជាផ្លូវការនេះ។
នៅក្នុងពិធីជួបជុំមុនពិធីបើកជាផ្លូវការ សម្តេចតេជោ នាយករដ្ឋមន្រ្តី ត្រូវបានបាន ការធ្វើគារវកិច្ចស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅបំផុត ពីបណ្តាមេដឹកនាំពិភពលោកនានា ក្នុងនោះរួមមានឯកឧត្តម នាយករដ្ឋមន្រ្តីកូសូវ៉ូ ឯកឧត្តម មេក ប៉ែន (Mike Pence) អតីតអនុប្រធានាធិបតី សហរដ្ឋអាមេរិក ឯកឧត្តម បាន គីមីន អតីតអគ្គលេខាធិការអង្គការសហប្រជាជាតិ ឯកឧតត្តម អតីតនាយករដ្ឋមន្រ្តី ព័រទុយហ្កាល់ និងជាអតីតប្រធានគណៈកម្មកាសហគមន៍អឺរ៉ុប ឯកឧត្តមអតីតនាយករដ្ឋមន្រ្តីអីស្រាអ៊ែល រួមទាំងឥស្សរជនជាន់ខ្ពស់ពិភពលោកជាច្រើនរូបទៀត។ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី បានធ្វើការពិភាក្សាគ្នាយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់ ទៅលើរបៀបវារៈ នៃកិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោក ឆ្នាំ២០២២ សន្តិភាពនៅឧបទ្វីបកូរ៉េ។ បន្ទាប់មកបណ្តាមេដឹកនាំឥស្សរជនជាន់ខ្ពស់ពិភពលោក បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងពិធីបើកកិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោក ឆ្នាំ២០២២ ស្តីពីសន្តិភាពនៅឧបទ្វីបកូរ៉េ ដោយនៅក្នុងពិធីបើកជាផ្លូវការនេះ បណ្តាមេដឹកនាំសាសនាពិភពលោក បានអញ្ជើញបូងសួងសុំសន្តិភាពសម្រាប់ឧបទ្វីបកូរ៉េ ពិសេសការថ្លែងសារសន្តិភាព និងការបួងសួងរបស់តំណាងសាសនាទាំងបួន រួមទាំងព្រះសង្ឃនិមន្តទៅពីព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាផងដែរ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យុន យ៉ុងហូ អគ្គនាយកអង្គការសន្តិភាពសកល មានប្រសាសន៍សំដែងនូវការស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅបំផុត ជូនចំពោះសម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី និងបណ្តាមេដឹកនាំនានា ដែលបានចំណាយពេលវេលាដ៏មានតម្លៃបំផុត អញ្ជើញចូលរួមដោយផ្ទាល់ក្នុងពិធីបើកកិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោក ឆ្នាំ២០២២ ស្តីពីសន្តិភាពនៅឧបទ្វីបកូរ៉េ នៅលើទឹកដីរដ្ឋធានីសេអ៊ូល ដ៏ស្រស់បំព្រងនេះ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតមានប្រសាសន៍បន្តថា វត្តមានរបស់សម្តេចតេជោ និងបណ្តាមេដឹកនាំពិភពលោកទាំងអស់នៅពេលនេះ ក៏ដូចជាការថ្លែងសាតាមប្រព័ន្ធវីដេអូ គឺជាការចូលរួមចំណែកដល់បុព្វហេតុសន្តិភាពនៅឧបទ្វីបកូរ៉េ ក្នុងពេលអនាគតដ៏ខ្លីខាងមុខ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នៅថ្ងៃទី១១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២នេះ  បានទទួលជួបពិភាក្សាការងារជាមួយឯកឧត្តមបាន គីមូន (Ban Ki-moon) អតីតអគ្គលេខាធិការអង្គការសហប្រជាជាតិ និងជាសហប្រធាននៃកិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោកឆ្នាំ២០២២។
នៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាលក្ខណៈទ្វេភាគីនេះ សម្ដេចតេជោបានសម្តែងនូវក្តីរីករាយដែលបានជួប ឯកឧត្តម បាន គីមូន សារជាថ្មីម្ដងទៀត ក្រោយពីឯកឧត្តមបានចប់តួនាទីជាអគ្គលេខាធិកាអង្គការសហប្រជាជាតិ។
ក្នុងជំនួបនេះ ឯកឧត្តម Ban Ki-moon បានមានប្រសាសន៍ថា  ឯកឧត្តមសង្ឃឹមថា សម្ដេចនឹងមានជំនួបល្អប្រសើរជាមួយនឹងឯកឧត្តមប្រធានាធិបតី Moon Jae-In នៅថ្ងៃរសៀលនេះ ជាពិសេស ឯកឧត្តមសង្ឃឹមថាទំនាក់ទំនងទ្វេភាគីរវាងកម្ពុជា និងកូរ៉េ នឹងមានភាពល្អប្រសើរ និងរីកចម្រើន និងទំនាក់ទំនងកាន់តែល្អប្រសើរបន្ថែមទៀតរវាងកូរ៉េ និងអាស៊ាន។
សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានអរគុណចំពោះការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តម បាន គីមូន និងពិតជារីករាយដែលបានធ្វើជាសហប្រធាន ជាមួយ ឯកឧត្តម នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោកឆ្នាំ២០២២ នេះ។ សម្ដេចតេជោបានមានប្រសាសន៍ថាអង្គការ UPF ពិតជាបានធ្វើការងារនេះដ៏ល្អ និងសំខាន់ ដែលជាយន្តការមួយសម្រាប់ការស្វែងរកសន្តិភាពនៅឧបទ្វីបកូរ៉េ។ សម្ដេចតេជោក៏បានមានប្រសាសន៍ទៀតថា អង្គការ UPF បានយកចិត្តទុកដាក់ ក្នុងការប្រមូលយកថ្នាក់ដឹកនាំពិភពលោក បច្ចុប្បន្ន និងអតីតមេដឹកនាំ មកជួបជុំនាពេលនេះគឺជារឿងដែលប្រសើរបំផុត ។ សម្ដេចតេជោ បានមានប្រសាសន៍ទៀតថា យើងគួរតែបន្តធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីគាំទ្រ ក្នុងការពង្រឹងសកម្មភាពរបស់អង្គការ UPF នេះ ដែលបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការស្វែងរកសន្តិភាពនេះ។
នៅក្នុងជំនួបនេះផងដែរ ឯកឧត្តម បាន គីមូន ក៏មានការផ្លាស់ប្ដូរមតិយោបល់ ក៏ដូចជាការរួមចំណែកក្នុងការស្វែងរកដំណោះស្រាយក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាផងដែរ ។ ឯកឧត្តមបានមានប្រសាសន៍ថា ឯកឧត្តមពិតជាមានការគាំទ្រ នូវតួនាទីដ៏សំខាន់សម្រាប់អាស៊ាន ជាពិសេសការឯកភាពរបស់អាស៊ាន ហើយឯកឧត្តមក៏បានគាំទ្រចំពោះសម្តេចតេជោជាប្រធានអាស៊ានក្នុងឆ្នាំ២០២២ នេះ ។ ឯកឧត្តមបានមានប្រសាសន៍ថា ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់សម្ដេចតេជោទៅកាន់ប្រទេសមីយ៉ាម៉ាកន្លងទៅនេះ គឺជារឿងដ៏សំខាន់ ក្នុងការស្វែងរកដំណោះស្រាយ បញ្ចប់ជម្លោះនៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា  ជាពិសេស ឯកឧត្តមគាំទ្រចំពោះការបង្កើតឲ្យមានប្រេសិតពិសេសរបស់ប្រធានអាស៊ានក្នុងការរកដំណោះស្រាយនៅមីយ៉ាន់ម៉ានេះ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សម្ដេចហ៊ុន  សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី១១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ នេះ  បានអញ្ជើញថ្លែងសុន្ទរកថា ក្នុងពិធីបើកកិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោកឆ្នាំ២០២២ ក្រោមមូលបទ  ” ឆ្ពោះទៅកាន់សន្តិភាពនៅឧបទ្វីបកូរ៉េ ” ដែលប្រព្រឹត្តទៅនៅទីក្រុងសេអ៊ូល ប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង។ខាងក្រោមនេះគឺជាសុន្ទរកថាទាំងស្រុងរបស់សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី៖
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសជាប្អូនត្រូវបានសមត្ថកិច្ចចាប់ខ្លួនពាក់ព័ន្ធករណីឃាតកម្មវាយសម្លាប់បងប្រុសបង្កើត។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងវេលាម៉ោង ១៨និង៤០នាទី ថ្ងៃទី ១០ ខែកុម្ភ: ឆ្នាំ២០២២ ស្ថិតក្នុងភូមិក្ងានពង ឃុំស្ពានត្នោត ស្រុកជីក្រែងខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចខេត្តសៀមរាប បានប្រាប់សារព័ត៌មានសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ ថាជនសង្ស័យឈ្មោះតាប់ ជុង ភេទប្រុសអាយុ ២៩ឆ្នាំ(ជាប្អូនបង្កើតរបស់ជនរងគ្រោះ) មុខរបរធ្វើស្រែ រស់នៅចំណុចភូមិកើតហេតុ បានធ្វើសកម្មភាពដោយយកដំបងឈើជ្រុងវាយទៅលើជនរងគ្រោះឈ្មោះ តាប់ យាង ភេទប្រុសអាយុ ៤៥ឆ្នាំ មុខរបរធ្វើស្រែ ទីលំនៅបច្ចុប្បន្ន នៅភូមិរំដួល ឃុំដូនពែង ស្រុកអង្គរជុំ ខេត្តសៀមរាប ដោយវាយត្រូវចំនួន៣កន្លែង (ត្រូវចំក្បាលផ្នែឆ្វេងនិងស្តាំហើយត្រូវត្រង់មាត់)។
សមត្ថកិច្ចបានបន្តថា ជនរងគ្រោះ និងជនសង្ស័យជាបង ប្អូនបង្កេីតនិងគ្នា ដោយ ជនរងគ្រោះ បានមកលេងជាមួយម្តាយ នៅភូមិឃុំកើតហេតុ រួចក៏បានផឹកស្រាជាមួយគ្នាតាំងពីម៉ោង០៩និង៣០នាទីព្រឹកថ្ងៃទី១០ ខែកុម្ភ: ឆ្នាំ២០២២ លុះដល់ម៉ោងកើតហេតុ ដោយជនសង្ស័យ និងជនរងគ្រោះ ស្រវឹងស្រា ហើយមានទំនាស់ពាក្យសម្ដីនិងគ្នា ក្រោយមកជនរងគ្រោះ ក៏បានក្រោកដេីរចេញពីកន្លែងផឹកទៅអង្គុយលេីគ្រែមុខផ្ទះ ពេលនោះជនសង្ស័យបាននិយាយថា «ជនរងគ្រោះកំពុងនិយាយដេីមខ្លួន» ពេលនោះជនសង្ស័យ និយាយបន្តទៀតថា៖ អញនិងវ៉ៃហ្អែងអោយងាប់ ភ្លាមនោះជនសង្ស័យក៏ក្រោកពីកន្លែងផឹក រួចដេីរសំដៅទៅជិត ជនរងគ្រោះ ហេីយក៏បានបោកកែវនិងជេីងសរសរ រួចបានរេីសយកឈេីជ្រុងបាន១ដេីមប្រវែង ១.២ម៉ែត្រ វាយទៅលេីជនរងគ្រោះ ចំក្បាលផ្នែកខាងក្រោយផ្នែកស្តាំ១ឈេីជ្រុង ប្រវែង ០៦សម ជំរៅ ៣,១សម និងចំ ក្បាលផ្នែកខាងក្រោយខាងឆ្វេង១ឈេីជ្រុងប្រវែង ០៦សម ជំរៅ ៣•២សម និងផ្នែកខាងមុខ១ជ្រុង បណ្តាលអោយបាក់ខ្ទង់ច្រមុះនិងបាក់ថ្គាមស្លាប់ភ្លាមៗតែម្ដង។
សមត្ថកិច្ចបានបន្តថា ក្រោយពីធ្វេីសកម្មភាពរួច ជនសង្ស័ុយ បានដេីរមកអង្គុយនៅលេីគ្រែកន្លែងផឹកស្រាវិញ ហេីយបាននិយាយថា ចង់ចាប់ខ្ញុំទៅណា ក៏ចាប់ទៅ ខណៈ នោះប្រជាពលរដ្ឋ នៅជិត និងប្រជាការពារភូមិ បានឃាត់ចាប់ខ្លួនរួចបញ្ជូនអោយសមត្ថកិច្ចប៉ូលិសប៉ុស្តិ៍ឃុំស្ពានត្នោត។ បើតាមសមត្ថកិច្ចករណីនេះមូលហេតុដោយមានទំនាស់ពាក្យសម្ដីជាមួយគ្នាពេលផឹកស្រាស្រវឹង៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖ប្រជាពលរដ្ឋ​ មានការ សប្បាយចិត្តរីករាយ ដោយបានអាជ្ញាធ្វើការ​អភិវឌ្ឍន៍​ ជា​បន្តបន្ទាប់​ ​ជាក់ស្តែង​ដូចជា​ការ​ស្ថាបនា​ពី​ផ្លូវ​ដី​ ទៅ​ជា​ផ្លូវ​បេតុង​​​នេះ​ បង្ក​លក្ខណៈ​ងាយ​ស្រួល​ ក្នុង​ការ​ធ្វើដំណើរ​​ ដល់ពួកគាត់។
សូមជម្រាបថានៅសៀល​ថ្ងៃ​ទី​១០​ ខែកុម្ភៈ​ ម្សិលមិញ លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាល​ខេត្តកំពង់ចាម​ បានចុះ​ពិនិត្យ​គម្រោង​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​បេតុង​អាមេ​ សរុប​ប្រវែង​ ១៦៥០ម៉ែត្រ​ និង​ប្រព័ន្ធ​លូ​រំដោះ​ទឹក​ភ្លៀង​ ១៥២៩​ម៉ែត្រ​ នៅ​ក្នុង​ភូមិ​បឹងកុក​២​ និង​ភូមិ​ឡឥដ្ឋ​ សង្កាត់​បឹងកុក​ ក្រុងកំពង់ចាម​។
ក្នុងឱកាសចុះពិនិត្យ លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ បាន​ធ្វើការ​សាកសួរ​សុខទុក្ខ​ និង​អំពាវនាវ​ដល់​​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ដែល​រស់នៅ​អម​សងខាង​ផ្លូវ​ ឲ្យ​ចូលរួម​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ ដេីម្បការ​អភិវឌ្ឍន៍​។
មន្ត្រីបច្ចេកទេសនៃទីចាត់ការផែនការវិនិយោគខេត្តកំពង់ចាម បានឲ្យដឹងថា គម្រោង​ស្ថាបនា​ផ្លូវបេតុងអាមេ​ក្នុង​សង្កាត់​បឹងកុក​ ក្រុងកំពង់ចាម​នេះ គឺ​នៅក្នុង​ភូមិ​បឹងកុក​២​ មាន​ចំនួន​៨ខ្សែ​ សរុប​ប្រវែងជាង​ ១៤០០ម៉ែត្រ​ និង​នៅ​ភូមិ​ឡឥដ្ឋ​ ត្រង់​ចំណុច​ផ្សារ​ថ្មគោល​ មាន​ប្រវែង​ ២៥០ម៉ែត្រ​ និង​ទទឹង​ ៧ម៉ែត្រ​​ ក្នុង​នោះ​ស្ថាបនា លូរំដោះទឹក​ភ្លៀង​ ប្រវែង ១៥២៩​ ម៉ែត្រ​ ដែល​ជា​គម្រោង​ថវិកា​ ឆ្នាំ​២០២២​ ​របស់​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​កំពង់ចាម​ ព្រមទាំង​មានការ​បំពាក់​អំពូល​ភ្លើង​បំភ្លឺ​ផ្លូវ​ចាប់​ពី​ ចំណុច​សង្កាត់​កំពង់ចាម​ ដល់​ប៉ុស្តិ៍​នគរបាល​រដ្ឋបាល​ សង្កាត់​បឹងកុក​ ដែលមាមចំនួន​ ៤៤បង្គោល​ ផងដែរ​។
មន្ត្រីបច្ចេកទេសដដែល បានរំលឹកផងដែរថា ក្នុងឆ្នាំកន្លងទៅ ពេលរដូវវស្សា អាជ្ញាធរខេត្តកំពង់ចាម ចុះពិនិត្យរាល់ពេល មានជំនន់ទឹកភ្លៀងក្នុងភូមិ មួយចំនួននៅក្នុងសង្កាត់ បឹងកុក ដើម្បីរកវិធីសាស្ត្រដោះស្រាយ។ ហេតុដូច្នោះហើយ ទើបមកដល់ បច្ចុប្បន្ននេះ អាជ្ញាធរខេត្តកំពង់ចាម បានអភិវឌ្ឍស្ថាបនាផ្លូវបេតុងអាមេ និងស្ថាបនាលូរំដោះទឹកដើម្បី បញ្ចៀសការជន់លិច មិនឲ្យលិចដូចឆ្នាំមុនៗទៀត​នោះទេ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោក ទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប បានប្ដេជ្ញាថា នឹងអភិវឌ្ឍន៍កំពង់ផែចុងឃ្នៀស ឲ្យប្រែក្លាយទៅជាតំបន់ទេសចរណ៍ វប្បធម៌មានភាពទាក់ទាញបំផុត។
លោកទៀ សីហា បានថ្លែងប្រាប់អាជ្ញាធរ សមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ទ ទាំងអស់ដោយត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ និងពង្រឹងលើការរៀបចំ សន្តិសុខ សុវត្ថិភាព សណ្ដាប់ធ្នាប់ របៀបរៀបរយទូទៅ និងដោះស្រាយបញ្ហានានា ដើម្បីសម្រួល ដល់ដំណើរការជាប្រក្រតី ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលកំពុងប្រកបរបរ នៅក្នុងទីតាំង និងសមាគមកាណូតដឹកភ្ញៀវឱ្យដំណើរការជាធម្មតារ ហូតដល់មានការសម្រេចសារជាថ្មី ពីគណៈកម្មការអន្តរក្រសួងផងដែរ។
លោក ទៀ សីហា មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះនៅថ្ងៃ១០កុម្ភ: ម្សិលមិញ ក្នុងឱកាសបន្តចុះពិនិត្យស្ថានភាពទីតាំងកំពង់ផែចុងឃ្នៀស ស្ថិតនៅក្នុងសង្កាត់ចុងឃ្នៀស ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍បន្ថែមទៀត។
សូមជម្រាបថា ចំពោះការអនុវត្តន៍តាមការណែនាំរបស់សម្តេចហ៊ុន សែន កាលពីថ្ងៃទី២៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅនេះ ទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្រ្តី បានសេចក្តីជូនដំណឹងមួយលេខ ៣៩៦ សជណ.ហធ ដោយសម្រេចលុបចោល នូវគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍កំពង់ផែទេសចរណ៍ចុងឃ្នៀស របស់ក្រុមហ៊ុន ស៊ូ ជីង និងដកហូតទីតាំងវិនិយោគមទាំងស្រុងរបស់ក្រុមហ៊ុនមួយនេះ ប្រគល់ឲ្យរដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប និងគ្រឹះស្ថានអង្គរ ជាអ្នកគ្រប់គ្រងបណ្ដោះអាសន្ន ហើយរាល់ទ្រព្យសម្បត្តិ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានា នៅទីតាំងវិនិយោគ ត្រូវបានចាត់ទុកជាសម្បត្តិរដ្ឋផងដែរ។ ដោយឡែកយន្តការក្នុងការគ្រប់គ្រងបណ្តោះអាសន្ន កំពង់ផែចុងឃ្នៀស នេះ គឺគ្រប់គ្រងការងារសន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ ការងារគ្រប់គ្រង អនាម័យបរិស្ថាន ការគ្រប់គ្រងមបញ្ជីសារពើភ័ណ្ឌ និងអតីតបុគ្គលិកក្រុមហ៊ុន ការផ្គត់ផ្គង់អគ្គីសនី និងទឹក គ្រោងការចំណាយផ្សេងៗ និងការបង្កើតលេខាធិកាដ្ឋាន ដើម្បីជាសេនាធិការ របស់គណៈកម្មការចម្រុះ ដែលមានអភិបាលខេត្តជាប្រធានផងដែរ៕SRP
១០ កុម្ភៈ ២០២២
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ៖អគ្គមេបញ្ជាការរងនៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ មេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក លោកហ៊ុន ម៉ាណែត បានថ្លែងស្នើសុំបន្តការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ និងអនុវត្តវិធានការ “៣ការពារ និង៣កុំ” ក៏ដូចជាវិធានការសុវត្ថិភាពផ្នែកសុខាភិបាលផ្សេងទៀត ឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួន ជាពិសេសចូលរួមទទួលការចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ ដូសជំរុញទី៣-ទី៤ ឱ្យបានគ្រប់ៗគ្នា ព្រោះនេះជាខ្សែក្រវ៉ាត់ ការពារទី១ ក្នុងសមរភូមិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺកូវីដ-១៩សំដៅទប់ស្កាត់ និងកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់នៃការឆ្លងរាលដាលនៃមេរោគបំប្លែងថ្មីៗ។
លោកថ្លែងយ៉ាងដូច្នេះក្នុងពិធីសម្ពោធឆ្លងមហាកុដិ និងសមិទ្ធផលនានា ក្នុងវត្តគិរីអម្ពរ ហៅវត្តអន្លង់ពោង ស្ថិតនៅភូមិអន្លង់ពោង ឃុំទន្លេបិទ ស្រុកត្បូងឃ្មុំ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ នៅថ្ងៃទី១០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ នេះ។
លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ក៏បានលើកឡើងថាការកសាងសារមន្ទីរ និងទីតាំងប្រវត្តិសាស្ត្រនានា គឺមានសារៈសំខាន់ណាស់ សម្រាប់ទុកឱ្យកូនចៅជំនាន់ក្រោយរំលឹកនូវអតីតកាល និងធ្វើការសិក្សាស្វែងយល់ ដើម្បីអភិវឌ្ឍខ្លួន បន្ទាប់ពីសង្គមមួយបានឆ្លងកាត់ ទាំងក្នុងសម័យកាលសង្រ្គាមប្រកបដោយទុក្ខសោក និរាស្ត្រព្រាត់ប្រាស និងសម័យកាលរុងរឿងប្រកបដោយភាពសុខុដុមរម្យនា ជាពិសេសដូចពេលបច្ចុប្បន្នក្រោមម្លប់នៃសុខសន្តិភាព។
លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ថ្លែងបន្តថាជាក់ស្តែង ទីអារាមវត្តគិរីអម្ពរ ហៅវត្តអន្លង់ពោងនេះ កសាងឡើងនៅឆ្នាំ១៩១០ បានឆ្លងកាត់នូវសម័យសង្រ្គាម ក្នុងនោះទីធ្លាអារាមទាំងមូលបានក្លាយទៅជាទីលានកប់សព ហើយហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ស្ទើតែទាំងស្រុង.ត្រូវបំផ្លាញ ព្រះវិហារ ត្រូវបានយកទៅធ្វើជាឃ្លាំងដាក់លាមកសម្រាប់ធ្វើជី និងជាកន្លែងចិញ្ចឹមសត្វផ្សេងៗ។ ប៉ុន្តែ ក្រោមម្លប់សន្តិភាព ដែលសម្តេចតេជោ និងឥស្សរជននៃគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា បានយកជីវិតធ្វើជាដើមទុន កម្ពុជាបានប្រែមុខមាត់ថ្មីលើគ្រប់វិស័យ រួមមានជាអាទិ៍ ការគោរពប្រតិបត្តិជំនឿសាសនា ត្រូវបានបើកទូលាយ ពលរដ្ឋមានឱកាសសិក្សារៀនសូត្រ និងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព បានខ្ពង់ខ្ពស់ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ រូបវន្តនានារីកដុះដាលដូចផ្សិត ហើយកម្ពុជា ជាប្រទេសអធិបតេយ្យ និងសើ្មមុខស្មើមាត់ដូចប្រទេសនានាលើពិភពលោក។
លោកបន្តថាក្រៅពីនេះ ក្នុងបរិបទកូវីដ ពិធីសម្ពោធនៅថ្ងៃនេះ អាចប្រព្រឹត្តទៅបាន គឺដោយសារស្ថានការណ៍ នៃការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ នៅក្នុងប្រទេសយើងមានភាពធូរស្រាល ដែលការណ៍នេះមិនមែនជារឿងចៃដន្យនោះទេ គឺកើតចេញពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដឹកនាំរបស់សម្តេចតេជោ ដែលបានធ្វើការសម្រេចចិត្តជាយុទ្ធសាស្ត្រ ប្រកបដោយ ការទទួលខុសត្រូវ តាមរយៈការវាយតម្លៃលើស្ថានការណ៍ និងពិចារណាវិនិច្ឆ័យ សម្រេចអារកាត់រហ័ស ទាន់ពេលវេលា ទាំងក្នុងការទិញវ៉ាក់សាំង និងការព្យាបាល ដើម្បីសង្គ្រោះអាយុជីវិតប្រជាពលរដ្ឋ។ លើសពីនេះទៀត ក៏ដោយសារការរួមដៃគ្នា ពីសំណាក់មន្ត្រីរាជការ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ គ្រប់ជាន់ថ្នាក់ និងប្រជាពលរដ្ឋ គ្រប់ស្រទាប់វណ្ណៈ ទូទាំងប្រទេស ក្នុងសកម្មភាពប្រយុទ្ធ នឹងជំងឺដ៏កាចសាហាវនេះ ដោយធ្វើការស្រុះគ្នា មិនគិតពីការនឿយហត់ ទាំងយប់ទាំងថ្ងៃ ព្រមទាំងត្រូវឃ្លាតឆ្ងាយពីក្រុមគ្រួសារទៀត៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អភិបាលខេត្តសៀមរាបបានអះអាងថា៖ ជនភេទទី៣មួយចំនួន បានក្លាយជាមន្ត្រីរាជការ និងមួយចំនួនទៀតបម្រើការងារតាមវិស័យនៃផ្នែកឯកជនផងដែរ។
លោកបានបញ្ជាក់ថា ក្នុងនាមក្រុមប្រឹក្សាខេត្ត រដ្ឋបាលខេត្ត បានខិតខំលើកកម្ពស់សិទ្ធសេរីភាព ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ គ្រប់ស្រទាប់ ដោយមិនប្រកាន់ភេទនោះឡើយ។
លោកថាទោះជាយ៉ាងនេះក្តី ការចំអកពេបជ្រាយពីមជ្ឈដ្ឋានមួយចំនួន នៅតែមាន តែនៅពេលខាងមុខយើងជឿជាក់ថា នឹងមានច្បាប់ ដើម្បីព្រមាន ឬពិន័យទៅលើជនណា ដែលប្រមាថមើលងាយដល់ភេទទី៣។
លោក ទៀ សីហា ក៏បានបង្ហាញការសាទរចំពោះការបញ្ចប់គម្រោងការបន្តជួសជុល និងអភិរក្សប្រាសាទភ្នំបាខែង ដែលកន្លងមកអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ជាភាគីទទួលអនុវត្តន៍គម្រោង ដោយឡែករដ្ឋបាលខេត្ត ជាធាតុចូលបំពេញបន្ថែម នូវហេដ្ឋរចនាសម្ព័ន្ឋសំខាន់ៗមួយចំនួន តភ្ជាប់ទៅកាន់តំបន់អង្គរផងដែរ។
អភិបាលខេត្ត ក៏បានលើកឡើងពីការបញ្ចប់គម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ឋផ្លូវ ៣៨ខ្សែ ដែលជាអំណោយដ៏ថ្លៃថ្លា របស់ប្រមុខរាជរដ្ឋភិបាលកម្ពុជា សម្រាប់ខេត្តសៀមរាប នឹងជួយលើកមុខមាត់ដល់ខេត្តទេសចរណ៍ ធម្មជាតិ វប្បធម៌ ប្រវត្តិសាស្ត្រមួយនេះ ឱ្យកាន់តែលេចធ្លោឡើងបន្ថែមទៀត ដើម្បីរួមចំណែកទាក់ទាញអ្នកទេសចរ ក៏ដូចជាអ្នកវិនិយោគ នានាផងដែរ។
លោកទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ នៅរសៀលថ្ងៃទី៩ ខែកុម្ភៈ ម្សិលមិញក្នុងឱកាសជួបសំណេះសំណាល និងពិភាក្សាការងារជាមួយ លោក Patrick Murphy ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហរដ្ឋអាមេរិក ប្រចាំកម្ពុជា នៅសាលាខេត្តសៀមរាប។
នៅក្នុងជំនួបនោះដែរ លោក Patrick Murphy ក៏បានលើកឡើងនូវបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួន ដូចជាផលប៉ះពាល់នៃវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ ដល់ការអប់រំរបស់កុមារ ដែលសិក្សាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ការរើសអើងដល់មនុស្សភេទទី៣ ពីមជ្ឈដ្ឋានខាងក្រៅ និងក្រុមគ្រួសារ និងបញ្ហាជម្លោះដីធ្លីជាដើម។
បើតាមអភិបាលខេត្តសៀមរាប លោក ទៀ សីហា ថា ចំពោះបញ្ហាទំនាស់ដីធ្លី នៅខេត្តសៀមរាប កើតមានឡើងជាង១០ឆ្នាំមកហើយ ដែលកន្លងមកនេះ អាជ្ញាធរខេត្តបានចុះដោះស្រាយ និងសម្របសម្រួលបញ្ហានេះបានជាច្រើនករណី។ ប៉ុន្តែចំពោះវិវាទ ឬជម្លោះដីធ្លី ដែលមានបង្កប់នូវនិន្នាការនយោបាយ គឺជាបញ្ហាប្រឈមធំ ដែលធ្វើឱ្យអាជ្ញាធរមានការលំបាកក្នុងការដោះស្រាយ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានៅព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍​ ថ្ងៃទី១០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ នេះ បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូជាន់ខ្ពស់ចាក់ចេញពីប្រទេសកម្ពុជា ទៅអញ្ជើញទៅបំពេញទស្សនកិច្ចនៅប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង និងធ្វើជាសហប្រធានកិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោកឆ្នាំ២០២២ ក្រោមមូលបទ «ឆ្ពោះទៅកាន់សន្តិភាពនៅឧបទ្វីបកូរ៉េ»។
សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងគណៈប្រតិភូ នឹងទស្សនកិច្ចនៅប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងរហូតដល់ថ្ងៃទី១៣ ខែកុម្ភៈ ទើបត្រឡប់មកកម្ពុជាវិញ។ កិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោកឆ្នាំ២០២២ ក្រោមមូលបទ «ឆ្ពោះទៅកាន់សន្តិភាពនៅឧបទ្វីបកូរ៉េ» នៅទីក្រុងសេអ៊ូល សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នឹងធ្វើជាសហប្រធាន ជាមួយលោកជំទាវបណ្ឌិត ហាក់ ចាហាន់មូន សហស្ថាបនិកនៃសហព័ន្ធសន្តិភាពសកល (UPF) និង ឯកឧត្តម បាន គី-មូន អតីតអគ្គលេខាធិការអង្គការសហប្រជាជាតិផងដែរ។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោកឆ្នាំ២០២២នេះ នឹងមានការចូលរួមពីបណ្តាវាគ្មិនសំខាន់ៗ និងអ្នកចូលរួមមកពី ១៥៧ប្រទេស ដើម្បីស្វែងរកក្តីសង្ឃឹមក្នុងការបង្រួបបង្រួមឧបទ្វីបកូរ៉េប្រកបដោយសន្តិវិធី។
ក្នុងអំឡុងពេលស្នាក់នៅទីក្រុងសេអ៊ូលនោះ សម្តេចតេជោនឹងមានជំនួបជាមួយ ឯកឧត្តម មូន ចេ-អ៊ីន (Moon Jae-in) ប្រធានាធិបតីនៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ដើម្បីពិភាក្សាអំពីទំនាក់ទំនង និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគី រួមមាន កិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យនយោបាយ សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម-វប្បធម៌។ល។ សម្តេចនឹងមានជំនួបជាមួយឯកឧត្តម បាន គី-មូន (Ban Ki-moon) អតីតអគ្គលេខាធិការអង្គការសហប្រជាជាតិ និងជួបឥស្សរជននយោបាយ និងធុរជនផ្សេងទៀតផងដែរ៕SRP