ខេត្តកំពង់ធំ៖ផ្ទះមួយខ្នងនិងតូបធ្វើធ្មេញបានរងការឆាបឆេះ ទាំងស្រុង។ ករណីនេះសមត្ថកិច្ចបានអះអាងថាមូលហេតុបណ្តាលមកពីឆ្លងចរន្តអគ្គីសនី។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង៣រសៀល ថ្ងៃទី២៦ ខែកុម្ភ: ឆ្នាំ២០២២ ស្ថិតនៅភូមិក្រវ៉ា ឃុំក្រវ៉ា បារាយណ៍។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាផ្ទះរបស់ឈ្មោះ នុត សុខ ភេទប្រុស អាយុ៧១ឆ្នាំ។
ករណីអគ្គីភ័យនេះបណ្តាលឲ្យឆេះផ្ទះ១ខ្នង និងតូប១ខ្នង ផ្ទះទំហំ៨mx៩m ធ្វើអំពីឈើ ដំបូលប្រក់ក្បឿង ជញ្ជាំងក្តា ខូចខាតសម្ភារ:ទាំងស្រុង។ ចំណែកតូបធ្វើធ្មេញរបស់ឈ្មោះ ចាន់ រ៉ាទី ទំហំ៧mx៩m ធ្វើអំពីឈើប្រក់សង្កសីផ្ទាល់ដីខូចខាតសម្ភារ មួយចំនួនធំ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ត្រូវបានកម្លាំងសមត្ថកិច្ចនគរបាលក្រុងសៀមរាបឃាត់ខ្លួនពាក់ព័ន្ធករណីអំពើលួច(គម្របរីហ្គែរ ធ្វេីអំពីសំណរបាហាំង)និងប្រើប្រាស់ដោយខុសច្បាប់នូវសារធាតុញៀន ស្ថិតនៅសង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប។
ការឃាត់ខ្លួនធ្វើឡើង នៅម៉ោង០២ និង៤០នាទីព្រឹកទៀបភ្លឺ ថ្ងៃទី២៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២​ ស្ថិតនៅចំណុចភូមិបឹងដូនប៉ា សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប ខណ:ជន សង្ស័យម្នាក់កំពុងធ្វើសកម្ម ភាពដោះគម្របរីហ្គែលូ។
លោកដា ចំរើន អធិការ​ អធិនគរបាលក្រុងសៀមរាប បានអោយដឹងថា កម្លាំងនគរបាលបានឃាត់ខ្លួនបុរសរូបនេះ រួមជាមួយម៉ូតូសណ្តោងងរ៉ឺម៉ក១គ្រឿង និងប្រមូលបាន)មានគម្របរីហ្គែរ​ ធ្វេីពីសំណរបាហាំង​ មួយឈុតផងដែរ។
លោក បានបន្ថែមទៀតថា ជនសង្ស័យមានឈ្មោះ​ វ៉ាន់ សំបូរ ហៅកុយ ភេទប្រុស អាយុ​ ៣៤ឆ្នាំ​ មុខរបរ​ រើសអេតចាយ មានស្រុកកំណើតនៅភូមិបន្ទាយចាស់ សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប បច្ចុប្បន្នរស់នៅភូមិល្អក់ ឃុំកណ្តែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។​ ជនសង្ស័យបានឆ្លើយសារភាពថា គម្របរីហ្គែរដែលរូបខ្លួនដឹកតាមរ៉ឺម៉ក ម៉ូតូនេះ បានលួចនៅតាមផ្លូវក្នុងភូមិទ្រាំង សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុសៀមរាប។ ហើយនៅក្នុងចន្លោះពីខែមករា ដល់ថ្ងៃ ទី១៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ រូបខ្លួនបានលួចគម្របរីហ្គែរ​ តាមបណ្តោយផ្លូវមាត់ស្ទឹង ក្នុងសង្កាត់ស្លក្រាម បានចំនួន០៥ លើក សរុប​ ១៣គម្រប​ យកទៅកាត់ជា ចំណែកៗ​ ដាក់ក្នុងការ៉ុង រួចដឹកយកទៅលក់ឱ្យកន្លែងលក់-ទិញអេតចាយ ក្នុងភូមិល្អក់ ឃុំកណ្តែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាបទាំងអស់ ដោយក្នុង១គីឡូ លក់បានតម្លៃ១,៥០០រៀល។ ក្នុងនោះដកហូតវត្ថុតាងបានសរុបម៉ូតូ១គ្រឿង រ៉ឺម៉ក១គ្រឿង ដែកពុម្ភ ម៉ូទ័រកាត់ដែក១ គ្រឿង សោរដោះគម្របលូមួយចំនួន។ បច្ចុប្បន្ន ត្រូវបាននគរបាលកសាងសំណុំរឿងបញ្ជូនទៅតុលាការដើម្បីចាត់ការតាមនីតិវិធីនៃច្បាប់៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ប្រសិនគ្មានករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នោះទេ ម៉្លេះរថយន្តដឹកឈើមួយគ្រឿងបានឆ្លងកាត់ខេត្តសៀមរាបបាត់ទៅហើយ។
នគរបាលប្រឆាំងបទល្មើសសេដ្ឋកិច្ចខេត្តសៀមរាប នៅថ្ងៃម្សិលមិញ បានប្រគល់ទៅខណ្ឌរដ្ឋបាលព្រៃឈើស្រុកប្រាសាទបាគងដើម្បីអនុវត្តបន្តតាមនីតិវិធីច្បាប់ស្តីពីព្រៃឈើក្រោយពីបានរឹបអូសក្នុងករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍រួចមក។
នគរបាលខេត្តសៀមរាបបានឲ្យដឹងថា រថយន្តដឹក បទល្មើសដឹកផល អនុផលព្រៃឈើខុសច្បាប់ម៉ាកកាម៉ារីបាឡែនពណ៌សពាក់ស្លាកលេខភ្នំពេញ 2Q 5242 គ្មានលិខិតអនុញ្ញាត ឆ្លូងខេត្តសៀមរាប។
នគរបាលបានបន្តថាក្រោយរឹបអូសរថយន្តកម្លាំងចម្រុះរកឃេីញឈើរួមមាន៖ឈើធ្នង់ ចំនួន.១៨ដុំ ស្មេីនឹង០.៨៩១ម៉ែត្រគូប។
សូមរំលឹកថា ហេតុការណ៍បង្កគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ បានកើតឡើងកាលពីថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ វេលាម៉ោង២០និង០០នាទី តាមផ្លូវជាតិលេខ០៦ ស្ថិតនៅភូមិរកាកំបុត ឃុំត្រពាំងធំ ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប៕SRP
ភ្នំពេញ៖ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ សម្តេចក្រឡាហោម ស ខេង បានប្រកាសលទ្ធផលក្រុមការងារដោះស្រាយមតិក្នុងហ្វេសប៊ុករបស់សម្ដេចប្រចាំខែមករាឆ្នាំ ២០២២។
សម្តេចស ខេង បានឲ្យដឹងថា នៅថ្ងៃនេះ ខ្ញុំសូមជម្រាបជូនបងប្អូនជនរួមជាតិ នូវលទ្ធផល របស់ក្រុមការងារតាមដានអំពីការដោះស្រាយចំពោះមតិយោបល់ ឬសំណូមពររបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ នៅក្នុងទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ខ្ញុំ ប្រចាំខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ។
ក្នុងខែមករាកន្លងទៅនេះ ក្រុមការងារតាមដានអំពីការដោះ ស្រាយ ចំពោះមតិយោបល់ ឬសំណូមពររបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ នៅក្នុងទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ខ្ញុំបានទទួលសំណូមពរ និងសំណួររបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ស្ថិតក្នុងដែនសមត្ថកិច្ចក្រសួងមហាផ្ទៃចំនួន ៧៧គណនី។
ក្នុងចំណោមនោះ ក្រុមការងារបានឆ្លើយតបទៅម្ចាស់គណនី និងដោះស្រាយចំនួន១១គណនី និង៤៤គណនីទៀតកំពុងស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលដោះស្រាយ។ ទន្ទឹមគ្នានេះក៏មានសំណូមពរ សំណួរ និងបញ្ហាខ្លះទៀត ត្រូវបានរកឃើញថាខុសពីសមត្ថកិច្ចក្រសួងមហាផ្ទៃ និងបានជូនយោបល់បង្វែរទៅស្ថាប័នមានសមត្ថកិច្ច។
ដោយឡែកខ្ញុំក៏សូមជម្រាបជូនផងដែអំពីករណីនៅសេសសល់មិនទាន់បានដោះស្រាយក្នុងឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅនេះដែលមានចំនួន៦៥៥គណនី គឺក្រុមការងារក៏បានបន្តដំណើរការដោះស្រាយរហូតមកដល់ពេលនេះបានចំនួន៧៩គណនីបន្ថែមទៀត ខណៈករណីកំពុងបន្តការដោះស្រាយមានចំនួន៥៧៦គណនី។
ជនរួមជាតិជាទីគោរព! វឌ្ឍនភាពការងារនេះ អាចសម្រេចបាន ដោយសារកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង និងការសហការគ្នាដ៏ល្អរវាងថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីស្ថិតក្នុងដែនសមត្ថកិច្ចក្រសួងមហាផ្ទៃ ទាំងថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិ និងក្រុមការងារគេហទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ខ្ញុំ។
ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណបងប្អូនជនរួមជាតិដែលបានលើកជាមតិយោបល់ និងសំណូមពរនានាមកកាន់រូបខ្ញុំ តាមរយៈទំព័រហ្វេសប៊ុក ដើម្បីយើងរួមគ្នាដោះស្រាយបញ្ហានានាក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ ជួយសម្រួលជីវភាពរស់នៅរបស់បងប្អូន និងរួមគ្នាអភិវឌ្ឍន៍សង្គមជាតិយើង។
ជាថ្មីម្តងទៀតខ្ញុំក៏សូមយកឱកាសនេះ ស្នើសុំការយល់យោគអធ្យាស្រ័យពីបងប្អូនជនរួមជាតិ ចំពោះករណីមួយចំនួនទៀតដែលក្រុមការងារ និងភាគីពាក់ព័ន្ធនៅមិនទាន់បានដោះស្រាយចប់សព្វគ្រប់ អាស្រ័យលើករណីខ្លះទាមទារពេលវេលា និងអនុវត្តទៅតាមនីតិវិធី៕SRP