ខេត្តឧត្តរមានជ័យ៖មានការលើកឡើងថា ព្រៃឈើ និងសត្វព្រៃ ក្នុងដែនសហគមន៍សង្ឃរុក្ខវ័ន កំពុងរងការបំផ្លាញដោយក្រុមមនុស្ស៣ប្រភេទ ដែលពិបាកក្នុងការទប់ស្កាត់ជាទីបំផុត។
ករណីខាងលើនេះ បានធ្វើអោយ ព្រះសង្ឃនៃ សហគមន៍​សង្ឃ​រុក្ខ​វ័ន សម្ដែង​នូវ​ការព្រួយបារម្ភ ចំពោះ​ការបាត់បង់ នូវ​ធនធានធម្មជាតិ ព្រៃឈើ​ធំៗ និង​សត្វព្រៃ​គ្រប់​ប្រភេទ ក្នុង​ដែន​ព្រៃឈើ សហគមន៍​សង្ឃ​រុក្ខ​វ័ន នៃខេត្ត​ឧ​ត្ត​រមានជ័យ លើ​មនុស្ស​បី​ប្រភេទ បើទោះបីព្រៃឈើ​សហគមន៍​នេះ មានការ​ការពារ យ៉ាង​តឹងរឹង​បំផុត ពី​សំណាក់​ព្រះសង្ឃ​ក៏ដោយ​។​
ថ្មីៗនេះ​ក្នុង​បណ្តាញ​ទំនាក់ទំនង​សង្គម ឈ្មោះ Em So Ann ជា​គណនី​របស់​ព្រះសង្ឃ ដែល​ទូទៅ​គេ​ស្គាល់​ថា ជា​ព្រះសង្ឃ​កំពុង​ការពារ​ព្រៃឈើ សហគមន៍​សង្ឃរ​ក្ខ​វ័ន បានសរសេរថា៖ ព្រៃឈើ សហគមន៍​សង្ឃ​រុក្ខ​វ័ន ដែល​ព្រះសង្ឃ ខំប្រឹង​ការពារ រយ:ជិត២០ឆ្នាំ​មក​នោះ អាច​រលាយអស់​នៅ​ប្រភេទ​ឈើប្រណិត និង​ប្រភេទ​សត្វ​កម្រ ដោយសារ​មនុស្ស៣ ប្រ​ភេ​ទ។ ក្នុងបណ្តាញបានសរសេរថា ប្រភេទ​មនុស្ស​ទី១ គឺ​អ្នក​ស្រុកភូមិ នៅ​ជិត​ព្រៃ សហគមន៍ ព្រះសង្ឃ​មួយចំនួន​តូច​។ ប្រភេទ​មនុស្ស​ទី​២ គឺជា​មន្ត្រី​ការពារ ផង​លួច​ផង ឯ ប្រភេទ​មនុស្ស​ទី​៣ គឺ​ធ្វើជា​អ្នក​ដេញ ចាប់ចោរ​ផង ឃុបឃិត​ជា មួយ​ចោរ​ផង។​
ក្នុងបណ្តាញដដែលសរសេរទៀតថា ប្រសិនបើ​គ្មាន​ការអនុវត្តន៍ ច្បាប់​តឹងរឹង ទៅលើ​មនុស្ស​ប្រភេទ ទាំង៣នេះ​ទេ ព្រៃឈើ អាច​រលាយអស់​ជាមិនខាន​។ ព្រះសង្ឃ​អង្គ​នេះ បាន​សំណូមពរ ដល់​បុគ្គល​មួយ ចំនួន ដែល​មក​ធ្វើជា​អ្នកការពារ​ព្រៃឈើ នៅ​ក្នុងសហគមន៍​សង្ឃ​រុក្ខ​វ័ន​នេះ គឺ​មកជួយ​ធ្វើការ​សហការការពារ​ព្រៃឈើ ជាមួយ​ព្រះសង្ឃ មិនមែន​មក​បញ្ជា ព្រះសង្ឃ នោះទេ​។
យោងតាមការសរសេរបង្ហោះសារ ដែលបង្ហាញពីការព្រួយបារម្ភ ចំពោះការបាត់បង់ព្រៃឈើ របស់ព្រះ សង្ឃនៃសហគមន៍សង្ឃរុក្ខវ័ន អាចបញ្ជាក់បានថា ឈ្មួញបំផ្លាញព្រៃឈើ គឺជាសមត្ថកិច្ចដែលការពារព្រៃឈើ។ អីចឹងទេ អាជ្ញាធរក្នុងខេត្តឧត្តរមានជ័យ គួរពិចារណាអោយបានល្អិតល្អន់ទាន់នៅសល់ខ្លះ៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ
នៅរសៀលថ្ងៃចន្ទ ថ្ងៃទី១០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២នេះ បានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ មណ្ឌលហែលទឹក បាត់ដំបង និងការប្រកួតជ្រើសរើសជើងឯកថ្នាក់ជាតិ ឆ្នាំ២០២១។
អញ្ជើញមានប្រសាសន៍នាឱកាសនោះ សម្ដេចស ខេង បានសម្ដែងការចូលរួមអបអរសាទរម្ចាស់ជ័យលាភីនៃការប្រកួត និងសម្ដែងការកោតសរសើរ ពិសេសការបញ្ចេញសមត្ថភាពប្រកួតរបស់កីឡាករ កីឡាការនីប្រកបដោយភាពទាក់ទាញនៅលើផ្ទៃទឹកក្នុងអាងហែលទឹកនៃមណ្ឌលកីឡាហែលទឹកបាត់ដំបង។
សម្ដេចក្រឡាហោម បានរម្លឹកថាប្រទេសកម្ពុជាធ្លាប់បានធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះកីឡាប្រកួតហែលទឹក ហើយក៏ធ្លាប់ទទួលបានមេដាយមាស មេដាយប្រាក់ មេដាយសំរិទ្ធជាច្រើនគ្រឿងផងដែរកាលពីអតីតកាលដែលជាការបង្ហាញថាកីឡាប្រភេទនេះក៏ជាប្រភេទកីឡាមានសក្ដានុពលមួយរបស់កម្ពុជាដែរ។
សម្ដេចក្រឡាហោម បានបន្ថែមថាមណ្ឌលកីឡាហែលទឹកបាត់ដំបងនេះ គឺស្ថិតក្នុងចំណោមអាងហែលទឹកថ្មីៗដែលបានសាងសង់ បន្ទាប់ពីមណ្ឌលហែលទឹកកំពង់ចាម និងនៅស្រុកកោះធំខេត្តកណ្ដាល ហើយថាសម្រាប់មណ្ឌលកីឡាហែលទឹកបាត់ដំបងនេះ គឺត្រូវបានសាងសង់ឡើងដោយប្រើប្រាស់ថវិកាពីសប្បុរសជន។
នាឱកាសនោះដែរ សម្ដេចឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានរម្លឹកដល់ទិវាជាតិ៧មករាដែលជាកាលបរិច្ឆេទប្រវត្តិសាស្ត្រនៃការផ្ដួលរំលំរបបខ្មែរ រហូតរំដោះប្រជាជនឱ្យរួចផុតពីរបបប្រល័យពូជសាសន៍ ហើយឈានដល់ការអភិវឌ្ឍជាតិពីស្ថានភាពនៃប្រទេសដែលគ្មានសេសសល់អ្វីសោះរហូតរីកចំរើនដូចសព្វថ្ងៃនេះ។
សម្ដេចបានបន្ថែមថាដោយសារកត្តាសុខសន្តិភាព និងការអភិវឌ្ឍ កម្ពុជាបាននិងកំពុងរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់ៗជាបន្តបន្ទាប់ ជាក់ស្ដែងឆ្នាំ២០២២នេះ កម្ពុជាបានទទួលតួនាទីជាប្រធានអាស៊ាន និងនៅឆ្នាំ២០២៣កម្ពុជានឹងធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះព្រឹត្តិការណ៍កីឡាអាសុីអាគ្នេយ៍ហៅកាត់ថាសុីហ្គេម ដែលមានប្រភេទកីឡាត្រូវប្រកួតច្រើន ហើយសម្ដេចបានថ្លែងលើកទឹកចិត្តឱ្យខិតខំអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកីឡាជាតិបន្ថែមទៀត។
ដើម្បីរួមចំណែកអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកីឡាហែលទឹកនៅកម្ពុជា សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ប្រធានគណៈអធិបតី បានផ្ដល់អនុសាសន៍មួយចំនួនជូនក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ព្រមទាំងសហព័ន្ធកីឡាហែលទឹកកម្ពុជា។ សម្ដេចក៏បានថ្លែងអំណរគុណជូនសប្បុរសជន ពិសេសតាមរយៈឯកឧត្តម ទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល ដែលបានបរិច្ចាគធនធានរួមចំណែកកសាងមណ្ឌលកីឡាហែលទឹកបាត់ដំបងនេះ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ក្នុង​ពិធីបើកបវេសនកាលឆ្នាំសិក្សា២០២១-២០២២ និងទិវាដឹងគុណគ្រូ​ នៅវិទ្យាល័យ​ព្រះសីហនុ​ ក្រុងកំពង់ចាម​​ នៅព្រឹក​មិញនេះ​ លោក​​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បានថ្លែងថា​ ការអប់រំមិនបានដិតដល់ ឬការបែកបាក់ក្នុងគ្រួសារក៏ជាប្រភពដែលបង្កើត​ឲ្យមានការប្រព្រឹត្ត នូវឧក្រិដ្ឋកម្ម និងអំពើអបាយមុខ​ដែរ។ ដូច្នេះមាតាបិតា អាណាព្យាបាលសិស្ស ត្រូវជួយ គ្រប់គ្រងអប់រំកូនចៅ​ឲ្យស្ថិតនៅក្នុងសាលារៀន ក្នុងលំនៅដ្ឋាន​ ក្នុងរង្វង់នៃការកម្សាន្តជាមួយក្រុមគ្រួសារ និងមិត្តភ័ក្រដែលត្រឹមត្រូវ​។
ក្នុងឱកាសនោះដែរ​ លោកអភិបាលខេត្ត​ បានថ្លែងថា​ ជាការពិតណាស់ការអប់រំ និងការកសាងធនធានមនុស្ស ត្រូវតែឆ្លងកាត់ការបណ្តុះបណ្តាលក្នុងសាលារៀន​ ដែលមានគ្រូបង្រៀន “គឺជាអ្នកសម្រួចអនាគតរបស់សិស្ស ឪពុក ម្ដាយទី២ និងជាវិស្វករព្រលឹង នៃយុវជនជំនាន់ក្រោយ”។ ប៉ុន្តែត្រូវមានកិច្ចសហការពីមាតាបិតា អាណាព្យាបាល ចាស់ព្រឹទ្ធាចារ្យ និងមហាជនទូទៅផងដែរ។​
លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ ក៏បានអំពាវនាវដល់គ្រូបង្រៀន និងអ្នកអប់រំទាំងអស់​ សូមបន្តការអនុវត្តគោលការណ៍ អប់រំមូលដ្ឋាន និងខ្លឹមសារអប់រំវប្បធម៌សន្តិភាព​ ឲ្យបានជ្រួតជ្រាបដល់សិស្សានុសិស្សគ្រប់ភូមិសិក្សា​ឲ្យកាន់តែមានគុណភាព និងប្រសិទ្ធភាពបន្ថែមទៀត​ ដើម្បីកសាងយុវជនជំនាន់ថ្មី ប្រកបដោយការរីកចម្រើនលើគ្រប់វិស័យ​។ ​និងសូម​បញ្ជូនកូនចៅដែលគ្រប់អាយុ​ដល់វ័យសិក្សា​ឲ្យ​ចូលរៀនបានគ្រប់ៗគ្នា ហេីយត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ជំរុញ និងដាស់តឿនកូនចៅ ឲ្យ​ខិតខំ​សិក្សារៀនសូត្រផង​។
អភិបាលខេត្ត​ ក៏បាន​ក្រេីនរំលឹកដល់​ដល់​លោកគ្រូ​អ្នកគ្រូ​ និង​សិស្សានុសិស្ស​ទាំងអស់​ ត្រូវ​មានការ​ប្រុងប្រយ័ត្ន​ខ្ពស់​ ខិតខំ​ការពារ​ខ្លួន​ឲ្យ​ជៀសផុតពីជំងឺ​កូវីដ​-១៩បម្លែង​ថ្មី​ តាម​រយៈ​វិធានការ​ ៣ការពារ​ ៣កុំ​ ហេីយ​ត្រូវ​នាំគ្នា​ទៅ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​ឲ្យ​បាន​គ្រប់ៗ​គ្នា​ ជាពិសេស​ត្រូវ​ចាក់​ដូស​ជំរុញ​ទី​៣​ ផងដែរ​៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖សម្តេចហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា រួមជាមួយឯកឧត្តម មិកាមិ ម៉ាសាហ៉ីរ៉ូ ឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុនប្រចាំនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានៅព្រឹកមិញនេះបានអញ្ជើញជាអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនូវកំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៥ ពីខេត្តបាត់ដំបងទៅក្រុងសិរីសោភណ្ឌ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
កំណាត់ផ្លូវនេះ មានប្រវែង ៨៤,៧៤គីឡូម៉ែត្រ គឺជាប្រភេទផ្លូវចាក់បេតុងកៅស៊ូ (AC) មានកម្រាស់ ១៥សង់ទីម៉ែត្រ ដែលបានចំណាយថវិកាសរុបប្រមាណ ១៦៥.៧៨លានដុល្លារអាមេរិក ជាឥនទានសម្បទានពីរាជរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន រួមជាមួយនឹងថវិកាបដិភាគរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល សម្រាប់ការងារដោះស្រាយផលប៉ះពាល់ បោសសម្អាតគ្រាប់មីន និងយុទ្ធភ័ណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ពិតជារីករាយចំពោះការទទួលបានសមិទ្ធផលថ្មីកំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៥ភាគខាងជើងតភ្ជាប់បាត់ដំបង ទៅបន្ទាយមានជ័យនាពេលនេះ។ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានថ្លែងថា រង់ចាំតែមួយឆ្នាំទៀតប៉ុណ្ណោះ ផ្លូវជាតិលេខ៥តភ្ជាប់ពីព្រែកក្តាម មកដល់ធ្លាម្អមខេត្តពោធិ៍សាត់ នឹងរួចរាល់ហើយ ខណៈពីធ្លាម្អមឆ្ពោះមកកាន់ខេត្តបាត់ដំបង ក៏អាចនឹងរួចរាល់ផងដែរ។ សម្តេចតេជោបានមានប្រសាសន៍ថា កំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៥នេះ គឺជាសមិទ្ធផលកើតចេញពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដ៏ល្អរវាងកម្ពុជា និងជប៉ុនដែលមានជាយូរណាស់មកហើយ។ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានថ្លែងអំណរគុណដល់រាជរដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនជប៉ុន ដែលបានជួយសាងសង់សមិទ្ធផលផ្លូវ និងស្ពាននៅកម្ពុជា រួមទាំងជំនួយផ្សេងៗជាច្រើនទៀតដល់កម្ពុជា។
ទាក់ទងទៅនឹងទំនាក់ទំនងកម្ពុជា-ជប៉ុន នេះផងដែរ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានមានប្រសាសន៍ថា ប្រទេសជប៉ុនក៏បានរួមចំណែកក្នុងការស្វែងរកសន្តិភាព និងការអភិវឌ្ឍនៅកម្ពុជាផងដែរ។ ក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ គឺជាខួប៣០ឆ្នាំ ដែលជប៉ុនបានបញ្ជូនកងកម្លាំងរក្សាសន្តិភាពចេញក្រៅប្រទេស ហើយបញ្ជូនមកកម្ពុជាតែម្តង។ ដើម្បីអបអរសាទរនៃទំនាក់ទំនងនៃប្រទេសទាំងពីនេះ ជប៉ុន និងកម្ពុជាក៏មានរៀបចំនូវកម្មវិធីសំខាន់ៗមួយចំនួន ក្នុនោះ កងកម្លាំងស្វ័យការពារជើងទឹករបស់ជប៉ុន នឹងត្រូវរៀបចំឱ្យការធ្វើទស្សនកិច្ចនៅមូលដ្ឋានកងទ័ពជើងទឹករាម នៃខេត្តព្រះសីហនុ ដែលនឹងត្រូវធ្វើឡើងនាពេលខាងមុខ។
នៅថ្ងៃនេះសម្តេចតេជោក៏បានអបអរសាទរចំពោះការប្រកាសបើកបវេសនកាលឆ្នាំសិក្សា២០២១-២០២២ ដើម្បីផ្តល់ឱកាសឲ្យសិស្សានុសិស្សបានចូលរៀនឡើងវិញ ក្រោយពីកម្ពុជាបានបើកប្រទេសជាតិឡើងវិញកាលពីដើមខែវិច្ឆិកា២០២១។ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រីក៏បានអោយក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធបន្តយកចិត្តទុកដាក់អំពីសុវត្ថិភាពក្នុងការសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្សអំឡុងពេលនៃការបើកបវេសនកាលនេះ។
ទាក់ទងទៅនឹងបញ្ហានៃជម្ងឺកូវីដ១៩ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានមានប្រសាសន៍ថា នៅថ្ងៃម្សិលមិញ ថ្ងៃទី០៩ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ កម្ពុជាបន្តរកឃើញមេរោគបំប្លែងថ្មី «អូមីក្រុង» កើតក្នុងសហគមន៍កម្ពុជា ចំនួន៣នាក់បន្ថែមទៀត។ ដូនច្នេះ សូមអោយប្រពលរដ្ឋទាំងអស់មានការប្រុងប្រយ័ត្នអោយបានខ្ពស់ ជាពិសេសអនុវត្តន៍វិធានការ៣កុំ ៣ការពារអោយបានខ្ចប់ខ្ជួន។ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានអំពាវនាវឱ្យបន្តចាក់វ៉ាក់សាំងដូសជំរុញដូសទី៤ បន្តទៀត។ សម្តេចតេជោ បានបញ្ជាឱ្យទិញវ៉ាក់សាំងចំនួន៥លានដូសបន្ថែមទៀត ខណៈក្នុងឃ្លាំងសល់ប្រមាណ ១០លានដូស  ការបញ្ជាទិញនេះ ដើម្បីធានាថា ពលរដ្ឋមានវ៉ាក់សាំងគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ការចាក់ដូសជំរុញ។
ទាក់ទងទៅនឹងដំណើរទស្សនកិច្ចការងាររបស់សម្តេចតេជោទៅមីយ៉ានម៉ា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ សម្តេចតេជោ នាយករដ្ឋមន្ត្រី បានមានប្រសាសន៍អរគុណដល់ជប៉ុន ដែលបានប្រកាសគាំទ្រដំណើររបស់សម្តេចទៅកាន់មីយ៉ាន់ម៉ា។ សម្តេចតេជោបានថ្លែងថា លទ្ធផលនៃដំណើររបស់សម្តេចទៅមីយ៉ាន់ម៉ាមាន៣ គឺការពន្យារពេលបទឈប់បាញ់  ការផ្តល់ជំនួយ និងការសន្ទនាជាមួយភាគីពាក់ព័ន្ធរបស់មីយ៉ាន់ម៉ា។ សម្តេចតេជោ បានបង្ហាញក្តីសង្ឃឹមថា អាស៊ាន នឹងខិតខំក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាមីយ៉ាន់ម៉ា។ សម្តេចតេជោបន្តថា បញ្ហាមីយ៉ាន់ម៉ា មិនអាចបញ្ចប់ត្រឹមពេលកម្ពុជាធ្វើប្រធានអាស៊ាននោះទេ វានឹងបន្តទៅដល់ឥណ្ឌូនេស៊ី ធ្វើជាប្រធានអាស៊ានទៀត។ សកម្មភាពនេះមិនមែនជាការជ្រៀតជ្រែកកិច្ចការផ្ទៃក្នុងរបស់មីយ៉ាន់ម៉ានោះទេ តែជាការជួយសម្របសម្រួល។ សម្តេចតេជោបានថ្លែងថា លោក មីង អោងឡាំង បានបើកចិត្តទូលាយឱ្យចែកជំនួយមនុស្សធម៌ទៅគ្រប់ភាគី រួមទាំងអ្នកប្រឆាំងលោកផងដែរ។ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានថ្លែងថា ការធ្វើឱ្យមានបទឈប់បាញ់ និងការផ្តល់ជំនួយដល់ប្រជាពលរដ្ឋ គឺកិច្ចការចាំបាច់មុនឈានដល់ការសន្ទនាជាមួយអ្នកពាក់ព័ន្ធ ដែលធ្វើដោយប្រេសិតអាស៊ាន។
ទាក់ទៅនឹងសមិទ្ធផលផ្លូវនេះផងដែរ សម្តេចតេជោ ក៏បានថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន អាជ្ញាធរមីនកម្ពុជា ព្រមទាំងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ដែលបានប្រឹងប្រែងរួមគ្នាធ្វើ ក្នុងការស្ថាបនាធ្វើអោយប្រសើរឡើងនូវផ្លូវជាតិលេខ៥នេះ។ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានជូនពរឲ្យបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ជួបប្រទះតែសេចក្តីសុខសេចក្តីចម្រើនក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មីឆ្នាំសកល២០២២នេះ និងបានអញ្ជើញកាត់ខ្សែបូរសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់កំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៥ ពីបាត់ដំបង-សិរីសោភ័ណ ចាប់ពីពេលនេះតទៅ៕SRP