ខេត្តកំពង់ចាម​៖ក្នុងពិធីចែកអំណោយជូនប្រជាពលរដ្ឋចំនួន១៦៦គ្រួសារ នៅសួនគ្រញូងនគរបាជ័យ សង្កាត់សំបួរមាស ក្រុងកំពង់ចាម​ នៅថ្ងៃទី​៣​ ខែកក្កដា​ ព្ព្រឹកមិញនេះ​ លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​អំពាវនាវ​ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​ ឲ្យ​ទទួល​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ ឲ្យ​បាន​គ្រប់ៗគ្នា​ ដេីម្បី​ការពារ​អាយុជីវិត​ពលរដ្ឋ​​យើង។ ​
លោកក៏បាន​រំលឹកដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​ ឲ្យ​បង្កើនការថែទាំសុខភាព ការពារសុវត្ថិភាពផ្ទាល់ខ្លួន ឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នា ក្នុងការចូលរួមទប់ស្កាត់ ការឆ្លង​រីក​រាលដាល​នៃជំងឺកូវីដ-១៩ ទោះក្នុងពេលបំពេញការងារ ឬ​ប្រកប​មុខរបរ​រកស៊ីផ្សេងៗ បេីទោះជាទទួលបានការចាក់វ៉ាក់សាំងរួចហើយក្តី​ ក៏មិនត្រូវធ្វេសប្រហេស ឬមើលស្រាលបានឡើយ។ ជាងនេះទៅទៀត សូមកុំភ្លេចអនុវត្ត​វិធានការ​ ” ៣ការពារ ៣កុំ ” ឲ្យបានជាប់ជាប្រចាំ ពាក់ម៉ាស ការលាងសំអាតដៃជាមួយសាប៊ូ​ អាកុល ឬជែល​ អោយបានញឹកញាប់
រក្សាគម្លាតសុវត្ថិភាពបុគ្គល។
អភិបាលខេត្ត​បានបន្ត​ថា​ មេឃុំ​ចៅសង្កាត់​ ប៉ុស្តិ៍​នគរបាល​រដ្ឋបាល​ មេភូមិអនុភូមិ​ និង​មន្ត្រី​សុខាភិបាល​ គឺជាតួរអង្គយ៉ាងសំខាន់ទាំង៤​ ក្នុងការ​គ្រប់គ្រង​ពលរដ្ឋ​ចំណូល​ស្រុក ដើម្បី​បញ្ជូន​​ពួកគាត់ទៅ​ធ្វើ​ចត្តាឡីស័ក​ តាម​ការ​កំណត់​ ​ហេីយ​ក៏​សូម​ឲ្យ​បងប្អូន​​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ចូលរួម​ជាមួយ​ តួរអង្គ​ទាំង៤នេះ​ ដើម្បី​ដាក់​ចេញ​ជា​សកម្មភាព​មកភ្លាម​ដឹងភ្លាម​ និង​គ្រប់គ្រង​ទាន់​សភាពការណ៍​។
អភិបាលខេត្ត​ ក៏បាន​បញ្ជក់​ថា​ ទោះបីជា​ស្ថិត​ក្នុង​បរិបទ​​​កូវីដ​-១៩​ ធ្វេី​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​វិស័យ​ខ្លះៗ​ តែអាជ្ញាធរ​នៅតែ​ខិតខំ​ ធ្វើ​ការ​អភិវឌ្ឍ ហហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដោយ​មាន​ការ​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​កៅស៊ូ​ និង​ផ្លូវ​បេតុង​ ជូនប្រជាពលរដ្ឋ​ ក្នុង​ក្រុងកំពង់ចាម​ ដែល​ត្រូវ​បេីក​ការដ្ឋាន​ នៅ​ពេល​ឆាប់ៗ​ខាងមុខ​នេះ​ផងដែរ​។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ អំណោយ​ដែល​បានផ្ដល់​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំង ១៦៦​គ្រួសារ ក្នុង ១​គ្រួសារ​ទទួលបាន អង្ករ២៥​គីឡូក្រាម​ ត្រីខកំប៉ុង​១​យួរ ទឹកត្រី១​យួរ​ ទឹកស៊ីអ៉ីវ១​យួរ និង​មី១​កេស៕SRP
ភ្នំពេញ៖ប្រមុខដឹកនាំកម្ពុជា សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានប្រាប់ឯកអគ្គរដ្ឋទូតវៀតណាម ថាក្នុងកាលៈទេសៈនេះ អ្វីដែលគប្បីត្រូវធ្វើគឺ៖ទី១)​ ការគ្រប់គ្រងប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវី១៩ តាមរយៈវិធានការសុខាភិបាល តែធ្វើយ៉ាងណាកុំរារាំងដំណើរការពាណិជ្ជកម្ម។ ទី២)​ បន្តជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគ។ ទី៣)​ពិនិត្យមើលវិស័យដទៃទៀត ដែលប្រទេសទាំងពីរអាចជំរុញធ្វើការរួមគ្នាបាន។
សម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ក៏បានថ្លែងអំណរគុណ ជូនអគ្គរដ្ឋទូតវៀតណាម ដែលបានប្រឹងប្រែង អស់ពីកម្លាំងកាយចិត្តបំពេញបេសកកម្ម ការទូតនៅ ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ធ្វើឲ្យទំនាក់ទំនង រវាងប្រទេសទាំងពីរមានការរីកចំរើនកាន់តែរឹងមាំ។
សម្ដេចហ៊ុន សែន មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះនៅវិមានសន្តិភាព នាថ្ងៃសៅរ៍ ទី៣ ខែកក្កដា ព្រឹកមិញនេះ ក្នុងឱកាស អនុញ្ញាតឲ្យ លោក វ៉ូ ក្វាង មិញ (Vu Quang Minh) ឯកអគ្គរដ្ឋទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាព នៃសាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមវៀតណាមប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ចូលជួបសំដែងការគួរសម ពិភាក្សាការងារ និងជម្រាបលា ក្នុងឱកាសដែលលោកត្រូវចប់បេសកកម្ម ការទូតនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
នៅក្នុងជំនួប លោក វ៉ូ ក្វាង មិញ បានគោរពជម្រាបជូនសម្ដេច ហ៊ុន សែនថា លោកពិតជាមានកិត្តិយសណាស់ ដែលបានមកបំពេញបេសកកម្ម កាទូតនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ក្នុងរយៈពេល៣ឆ្នាំ ៧ខែកន្លងមកនេះ លោកបានសង្កេតឃើញថា ទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសទាំងពីរ គឺមានការរឹងមាំ និងមានការរីកចម្រើន ដោយឡែកវិស័យវិនិយោគ ពាណិជ្ជកម្មក៏មានការកើនឡើងផងដែរ។
លោកបានគោរពថ្លែងអំណរគុណចំពោះសម្ដេចតេជោ និងមន្ត្រីគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ផងដែរ ដែលបានចូលរួមចំណែកសហការ ជាមួយលោកក្នុងសកម្មការទូត របស់លោកនៅកម្ពុជា អោយទទួលបាននូវភាពជោគជ័យ មកដល់ពេលនេះ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ផ្ទះមួយខ្នង នៅទល់មុខមណ្ឌលសុខភាពគោចក ត្រូវបានអគ្គិភ័យបំផ្លាញទាំងស្រុង រួមទាំងសម្ភារក្នុងផ្ទះផងដែរ។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើង ម៉ោង១៩ នាថ្ងៃទី០២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ ភូមិត្រពាំងសេះ សង្កាត់គោកចក ក្រុង សៀមរាប ខេត្តសៀមរាប។
នគរបាលប៉ុស្តិ៍គោកចកបានឲ្យដឹងថា ករណីនេះម្ចាស់ផ្ទះឈ្មោះ យឹម រិទ្ធា ភេទ ស្រី អាយុ ៥៩ឆ្នាំ។ ផ្ទះដែលរងការឆាបឆេះប្រភេទឈើ លើថ្មក្រោម ទំហំ (០៥x០៧ x៦/៥០)។
នគរបាលបានបញ្ជាក់ថា អគ្គិភ័យនេះបានឆេះទាំងស្រុង សម្ភារបាត់បង់ ខោអាវ ម៉ូតូម៉ាកវ៉េវ០១គ្រឿង លុយ១២០$ អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ សៀវភៅស្នាក់នៅ សៀវភៅគ្រួសារ ប័ណ្ណការងារ កាត ATM (អេស៊ីលីដា ABA ប្រាសាក់។ មូលហេតុ៖ តាមការនិយាយរបស់ឈ្មោះ យឹម រិទ្ធា ប្រាប់ថាគាត់ដោតខ្សែភ្លើងចោល នៅជាន់ខាងលើ។
ក្នុងហេតុការណ៍នេះ សមត្ថកិច្ច បានប្រើប្រាស់មធ្យោបាយ ឡានទឹក ចំនួន៧ឡានទឹក ដើម្បីអន្តរាគមន៍ជួយពន្លត់ ហើយរលត់ទាំងស្រុងនៅវេលាម៉ោ១៩ និង៤០នាទី៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖មានការលើកឡើងថាដីចំណី «ស្ពានអូរតាគី» ប្រវត្តិបទចម្រៀងលោកស៊ិនស៊ីសាមុត ត្រូវបានឈ្មួញកាយលក់យ៉ាងគគ្រឹកគគ្រេង។ ករណីនេះ គេដាក់ការសង្ស័យអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ឃុបឃិតជាមួយឈ្មួញសំអាងថាស្តារអូរដើម្បីស្តុបទឹកទុក។
សេចក្ដីរាយការណ៍បានឲ្យដឹងថាទីតាំងកាយដីលក់នេះស្ថិតនៅត្រង់ចំណុចក្បែរស្ពានអូរតាគី ភូមិអូរតាគី ឃុំអូរតាគី ស្រុកថ្មគោល។
ករណីនេះគេឃើញក្រុមហ៊ុនដឹកដីរបស់ឈ្មោះខៀវ ឃៀង បានសម្រុកដឹកជញ្ជូនដីយកទៅចាក់នៅដីឡូតិ៍មួយកន្លែង ដែលនៅជិតទីតាំងកាយនោះ។
ប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅតំបន់ខាងលើបានលើកឡើងថា ស្ពានអូរតាគីនេះ គឺមានប្រវត្តិបទចម្រៀងរបស់ «ស្តេចសម្លេងមាស» លោកសុិនសុីសាមុត គឺបទស្ពានអូរតាគី ស្ពានអូរតាកែ។ ប៉ុន្តែពេលនេះ ត្រូវបានក្រុមឈ្មួញឃុបឃិតគ្នាជាមួយអាជ្ញាធរជំនាញពាក់ព័ន្ធ កាយបំផ្លាញលក់យ៉ាងអនាធិបតេយ្យ។
ពាក់ព័ន្ធករណីនេះ មន្ត្រីជំនាញបានលួចបង្ហើបប្រាប់ថា បើការជីកកកាយដីចំណីអូរខាងលើនេះគ្មានកិច្ចសហការពីមន្ទីរពាក់ព័ន្ធដូចជាមន្ទីរធនធានទឹកនិងឧតុនិយមឬ មន្ទីររ៉ែថាមពល ចុះមកវាយតម្លៃសិក្សាទេនោះ នេះពិតជាការឃុបឃិតគ្នាដើម្បីតែផលប្រយោជន៍ផ្ទាល់ខ្លួនឬបក្ខពួកប៉ុណ្ណុះ។
ជុំវិញការរិះគន់នេះ អភិបាលស្រុកថ្មគោល លោកជា សម្បត្តិ បានប្រាប់ក្រុមអ្នកសារព័ត៌មានថា ដោយម្តងមានការអនុញាត្ត ឲ្យកាយពីសាលាខេត្ត ដែលមានជម្រៅ៣ម៉ែត្រ ម្តងថាអនុញាត្តឲ្យជីកកកាយពីរដៃអេសស្ការវទ័រជម្រៅ៧ម៉ែត្រទៅវិញ។
លោក អ៊ាន មាឃ ប្រធានមន្ទីររ៉ែនិងថាមពលខេត្តបាត់ដំបង បានឲ្យដឹងថា ខាងលោកមិនបានដឹងទេព្រោះកាលសុំមិនបានបញ្ជាក់ជម្រៅទេ រឿងនេះពាក់ព័ន្ធនិងផលប្រយោជន៍ លោកឲ្យសួរទៅខាងមន្ទីរធនធានទឹកនិង
ឧតុនិយមទៅដឹងហើយ។
លោកប្រធានមន្ទីររ៉ែ បញ្ជាក់ថា បើខាងឯកជនមានជម្រៅតាមច្បាប់កំណត់ត្រឹមត្រូវ តែបើខាងស្រុកគេសុំចឹង គឺជាលក្ខណៈស្រុកជាមួយនិងធនធានទឹក ហើយ លោកនឹងដឹកនាំក្រុមការងារចុះទៅសិក្សារឿងសួយសារបង់ចូលរដ្ឋតាមមាត្រាស្តីពីការគ្រប់គ្រងធនធានរ៉ែ។
ទោះជាយ៉ាងណា ប្រធានមន្ទីរធនធានទឹកនិងឧតុនិយមខេត្តបាត់ដំបង លោក ឡុង ផល្គុន ថា ខាងលោកមិនទាន់ដឹងទេ ចាំឲ្យក្រុមការងារចុះទៅពិនិត្យ។ លោកបានបន្តថា បើមានការប៉ះពាល់វិញមិនប៉ះពាល់ខាងស្រុកទេគឺខាងស្រុកចាំយកតែលុយប៉ុណ្ណុះ។
លោកថាបើជីកកកាយរាង៤ជ្រុងដូចស្រះ មិនត្រឹមត្រូវទេ បើស្តារអូរគឺកាយបាតអូររ៉បតាមអូរទើបត្រឹមត្រូវតាមការស្នើសុំកន្លងមក៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ដំរីជាប្រភេទសត្វដែលជិតផុតពូជនៅលើពិភពលោក តែនៅបន្តមានវត្តមាននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
យោងតាមទិន្នន័យពីម៉ាស៊ីនថតស្វ័យប្រវត្តិ ដែលបានដាក់នៅក្នុងតំបន់ការពារធម្មជាតិនានាបានរកឃើគថាដំរីអាស៊ីបានរស់នៅជាហ្វូងនៅក្នុងតំបន់ការពារធម្មជាតិរបស់កម្ពុជា ហើយ មានឃើញកូនតូចៗជាច្រើនថែមទៀត។
លោកនេត្រ ភក្ត្រា រដ្ឋលេខាធិការនៃក្រសួងបរិស្ថានបានថ្លែងថា វត្តមានកូនដំរីតូចៗដែលទើបនឹងកើតនៅក្នុងហ្វូងដំរីធំៗគឺជាក្តីសង្ឃឹមរបស់ក្រុមអ្នកអភិរក្សនិងក្រុម អ្នកបរិស្ថានដែលថានេះគឺជាប្រសិទ្ធភាពនៃការការពារនិងអភិរក្សព្រៃឈើទីជម្រកសត្វដំរី និងការថែរក្សាបាននូវប្រភេទពូជដំរីអាស៊ីដែលជិតផុតពូជនៅលើពិភពលោក។
យោងតាមការស្រាវជ្រាវរបស់អ្នកជំនាញ ដំរីនៅអាស៊ីត្រូវបានគេចាត់ថ្នាក់នៅក្នុងបញ្ជីឧបសម្ព័ន្ធ១នៃអនុសញ្ញាសាយតេស។ ដំរីជាប្រភេទសត្វចតុបាទដែលមានមាឌធំជាងគេបំផុត។ វាមានប្រមោយវែងស្បែក្រាស់ពណ៌ប្រផេះ និងមានរោមរឹងៗ ស្លឹកត្រចៀករាងដូចផ្លិតតែស្តើង។ ដំរីមានក្រចកម្រាមជើង ១៨ គឺនៅជើងមុខនីមួយៗមានក្រចកម្រាមជើង ៥ ឯក្រចកជើង ក្រោយមានម្រាមជើង ៤ តែក៏មានដំរីខ្លះមានក្រចកម្រាមជើងដល់ទៅ ២០ ដែរ។ ភ្លុកដំរីឈ្មោលមួយចំនួនមានប្រវែងរហូតដល់ទៅ១ម៉ែត្រ។ ដំរីនៅតំបន់អាស៊ីខុសពីដំរីនៅតំបន់អាហ្វ្រិក ដោយសារមាឌនិងស្លឹកត្រចៀកមានទំហំតូចជាង។ ដំរីអាស៊ីមានខ្នងស្ទើររាបស្មើ ឯដំរីអាហ្វ្រិកមានខ្នងកោងជាទួលខ្ពស់ឡើងលើ។
ដំរីច្រើនរស់នៅតាមព្រៃរបោះ វាលស្មៅ ព្រៃឫស្សី ព្រៃជាំទឹកតាមដងអូរ ព្រៃពាក់កណ្តាលស្រោង និងព្រៃស្រោង៊ វាស៊ីសំបកឈើ ស្លឹកឈើ មើមឈើ ឫសឈើខ្លីៗ ទំពាំងឫស្សី ផ្តៅ និងវល្លិ៍ជាដើម។ ដំរីផឹកទឹករហូតដល់ ២០០ លីត្រក្នុងមួយថ្ងៃ (នៅកន្លែងសម្បូណ៌ទឹក)។ ដំរីច្រើនផ្តល់កំណើតកូននៅ អំឡុងខែកក្កដា និងខែសីហា។ កូនម្តងបាន១ក្បាល ឬភ្លោះក៏មានដែន ប៉ុន្តែកម្រណាស់ បន្ទាប់ពីពពោះរយៈពេល ២១ ខែ (យូរបំផុត ២៥ខែ)។ ដំរីមេអាចបង្កើតកូនបាន ៤ ឬ៥ដង ហើយអាចមានកូនរហូតដល់អាយុ ៥០ -៧០ឆ្នាំ។ គេអាចសម្គាល់ដំរីឈ្មោលចុះប្រេងនៅពេលដែលគេឃើញមានសាធារុរាវម្យ៉ាងហូរចេញពីរន្ធមួយនៅចន្លោះត្រចៀក និងភ្នែកដែលជាទូទៅនៅចន្លោះខែវិច្ឆិកា និងខែធ្នូ។
លោក នេត្រ ភក្ត្រា បានថ្លែងឱ្យដឹងទៀតថា នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ននេះ ដំរីអាស៊ីមានចំនួនប្រមាណចន្លោះពី ៤០០ ទៅ ៦០០ ក្បាល ដែលភាគច្រើនរស់នៅក្នុងតំបន់ជួរភ្នំក្រវាញ តំបន់ខ្ពង់រាបខាងជើងទន្លេសាប និងតំបន់ទេសភាពខ្ពង់រាបភាគខាងកើតដែលជាតំបន់ជីវៈចម្រុះដ៏សំបូរបែប ប្រព័ន្ធអេកូទ្បូស៊ី និងមានទីជម្រាលអំណោយផលដល់ការរស់នៅរបស់សត្វដំរី និងសត្វព្រៃផ្សេងៗទៀត។ ចំណែកដំរីស្រុកត្រូវបានប៉ាន់ស្មានថាមានចំនួនប្រមាណជាង ៧០ ក្បាល។
លោក នេត្រ ភក្ត្រា បានមានប្រសាសន៍ថា យោងតាមការសិក្សាស្រាវជ្រាវរបស់អ្នកជំនាញ ក្នុងរយៈពេល ៦០ ទៅ ៧០ ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ចំនួនដំរីអាស៊ីនៅលើពិភពលោកបានថយចុះប្រហែលជា ៥០ភាគរយ ចំណែកឯទីជម្រករបស់វាបានបាត់បង់អស់ជិត ៩០ភាគរយ។ ក្នុងចំណោមដំរីអាស៊ីសរុបប្រមាណពី ៣៩ ៤៦៣ ក្បាលទៅ ៤៧ ៤២៧ ក្បាលដែលកំពុងរស់នៅក្នុងព្រៃសត្វថ្ងៃ ក្នុងនោះប្រហែល ៧៥ភាគរយរស់នៅក្នុង ប្រទេសឥណ្ឌា និងស្រីលង្កា។
ដំរីអាស៊ីត្រូវបានចាត់ទុកថាជាប្រភេទសត្វបង្គោលដ៏សំខាន់ដោយសារសារៈ សំខាន់ផ្នែកវប្បធម៌ តួនាទីក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី និងសក្តានុពលដែលអាចការពារប្រភេទសត្វផ្សេងទៀតនៅ ក្នុងដែនជម្រករបស់វា។
លោក នេត្រ ភក្ត្រា បានគូសបញ្ជាក់ថា ដំរីអាស៊ីកំពុងតែទទួលរងការគំរាមកំហែងធ្ងន់ធ្ងរនៅទូទាំងដែនជម្រករបស់វានៅលើសកលលោក ហើយត្រូវបានចាត់បញ្ចូលជាប្រភេទជិតផុតពូជនៅក្នុងបញ្ជីក្រហមរបស់អង្គការសហភាពអន្ដរជាតិដើម្បីការអភិរក្សធម្មជាតិ (IUCN)។ ការរិចរិលទីជម្រកបានធ្វើឱ្យដំរីអាស៊ីរស់នៅបែកខ្ញែកពីគ្នានិងជះឥទ្ធិពលអវិជ្ជមានដល់ស្ថិរភាពយូរអង្វែងរបស់ប្រភេទដ៏សំខាន់នេះ។
ចំពោះមុខនៃការគំរាមកំហែងនេះ លោក នេត្រ ភក្ត្រា បានថ្លែងថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាតាមរយៈក្រសួងបរិស្ថានបានខិតខំរៀបចំផែនការសកម្មភាពដើម្បីអភិរក្សសត្វដំរីអាស៊ី ដោយបានថ្លែងថា៖ «ក្រុមអភិរក្សដំរីព្រៃនៅកម្ពុជា(CECG) ត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ២០០៥ ដោយមានការចូលរួមពីក្រសួងបរិស្ថាន រដ្ឋបាលព្រៃឈើ និងអង្គការសត្វព្រៃ និងរុក្ខជាតិអន្តរជាតិដើម្បីអភិរក្សដំរីអាស៊ីនៅកម្ពុជា តាមរយៈការរក្សាស្ថិរភាពនិងជំរុញឱ្យមានកំណើនចំនួនប្រភេទនេះនៅក្នុងព្រៃនៃប្រទេសកម្ពុជា ហើយផែនការសកម្មភាពដើម្បី អភិរក្សសត្វដំរីអាស៊ីឱ្យនៅគង់វង្សត្រូវបានរៀបចំឡើងសម្រាប់រយៈពេល ១០ ឆ្នាំ គឺពីឆ្នាំ២០២០ ដល់ឆ្នាំ២០២៩ដោយបានកំណត់នូវបញ្ហាអាទិភាពចំនួន ៦ ក្នុងនោះរួមមាន