-ទូរសព្ទម៉ាកCamPhone ១គ្រឿង
-វិទ្យុទាក់ទង(motorola)១គ្រឿង
-ម៉ូតូ១គ្រឿងម៉ាកHonda dream (មិនស្គាល់សេរី) គុណភាពចាស់។
-និងឯកសារសំបុត្រកំណើត/អត្តសញ្ញាប័ណ្ណ/ប័ណ្ណចាក់វ៉ាត់សាំង/សៀវភៅគ្រួសារ(មួយគ្រួសារ) និងសម្ភារ:ប្រើប្រាស់ខោអាវមួយចំនួន។
មូលហេតុ៖តាមការបំភ្លឺម្ចាស់ផ្ទះបណ្ដាលមកពីផ្ទុះអាគុយផ្ទាំងសូឡា ទៅប៉ះចំធុងសាំងចំណុះសាំង៥លីត្រទុកនៅលើផ្ទះ បណ្ដាលឲ្យភ្លើងឆាបឆេះខ្លាំង តែម្ដង ហើយពេលនោះម្ចាស់ផ្ទះ(ពេជ្រ សើរ)គាត់កំពុងអង្គុយហូបបាយនៅលើផ្ទះតែម្នាក់ឯង ហើយស្ទុះចុះមកដី។
លោកអធិការបានបញ្ជាក់ថា ការអន្តារាគមន៍ក្រោយទទួលព័ត៌មានបានភ្លាមកម្លាំងប៉ុស្តិ៍ចុះអន្តរាគមន៍ តែដោយផ្ទះនេះស្ថិតនៅឆ្ងាយពីភូមិនៅដាច់ស្រយ៉ាល នៅទៅទិសខាងកើតចម្ងាយប្រហែល៨០០ម៉ែត្រ។ផ្ទះជញ្ជាំងស្លឹកភ្លើង បណ្តាលអោយឆេះអស់ទាំងស្រុងមុនកម្លាំងនគរបាល.ប្រជាពលរដ្ឋទៅដល់ ហើយបានពន្លត់គំនរភ្លើងដោយប្រើប្រាស់ចានដែក និងធុង ដងទឹកជះពន្លត់។ ក្នុងហេតុការណ៍នេះពុំបណ្តាលឲ្យគ្រោះថ្នាក់ដល់មនុស្សទេ។ បញ្ជាក់ រថយន្តអគ្គីភ័យរបស់អធិការរដ្ឋានពុំបានជួយអត្តរាគមន៍សង្គ្រោះទេ មូលហេតុ ផ្លូវចង្អៀត៕SRP
ភ្នំពេញ៖រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់និងនេសាទ លោក វេង សាខុន នៅព្រឹកនេះបានបង្ហាញស្ថានភាពនៃការនាំចេញកសិផលក្នុងរយៈពេល២ខែដើមឆ្នាំ២០២២។
លោក វេង សាខុន បានបង្ហាញថា៖ នៅក្នុងរយៈពេល២ខែដើមឆ្នាំ២០២២នេះ ការនាំចេញកសិផលទៅក្រៅប្រទេសដែលអគ្គនាយកដ្ឋានកសិកម្មទទួលបានផ្អែកលើប្រព័ន្ធទិន្នន័យគ្រឹះភូតគាមអនាម័យជាតិ (National Phytosanitary Database) មានបរិមាណសរុប      ១ ៨៣៥ ៤៧៥,៧០ តោន ទៅកាន់ទិសដៅ ៥២ ប្រទេស គឺមានការកើនឡើងចំនួន ១៥៩ ៣៣១,៣៣ តោន ស្មើនឹង ៩,៥១% បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ២០២១ ដែលទទួលបានត្រឹមតែ ១ ៦៧៦ ១៤៤,៣៧ តោន។  កសិផលសំខាន់ៗដែលបាននាំចេញមានដូចខាងក្រោម៖
 បរិមាណអង្ករនាំចេញមានចំនួន ១០៣ ០៥៨ តោន កើនឡើងចំនួន ២៦ ៨៣៦តោន (៣៥,២១%) បើធៀបនឹងបរិមាណនាំចេញក្នុងរយៈពេល២ខែដើមឆ្នាំ២០២១ ដែលមានចំនួន ៧៦ ២២២តោន
 បរិមាណអង្ករបាននាំចេញទៅកាន់ទិសដៅសហភាពអឺរ៉ុបចំនួន ២០ប្រទេស មានបរិមាណសរុបចំនួន ២៦ ៥០៧តោន (កើនឡើងចំនួន ៧ ៥១១តោន ស្មើនឹង ៣៩,៥៤%) ទិសដៅប្រទេសចិនមានបរិមាណសរុបចំនួន ៥៦ ៣៨៥តោន (កើនឡើងចំនួន ១៨ ៧៥៥តោន ស្មើនឹង ៤៩,៨៤%) ទិសដៅអាស៊ានចំនួន ៣ប្រទេស មានបរិមាណសរុបចំនួន ៩ ៣៧០តោន(កើនឡើងចំនួន ៣ ១៤១តោន ស្មើនឹង ៥០,៤៣%) និងទិសដៅដទៃទៀតចំនួន១៦ប្រទេស មានបរិមាណសរុប ១០ ៧៩៦តោន (ថយចុះចំនួន ២ ៥៧១តោន ស្មើនឹង -១៩,២៣%)
 ក្រុមហ៊ុនដែលបាននាំចេញអង្ករមានចំនួន ៤១ក្រុមហ៊ុន ហើយបរិមាណអង្ករដែលបាននាំចេញដោយក្រុមហ៊ុនធំៗចំនួន១០ មានរហូតដល់ ៧៧ ០៣៩តោន (៧៥,០២%) និងក្រុមហ៊ុន៣១ដទៃទៀតបាននាំចេញត្រឹមតែ ២៦ ០១៩តោន (២៤,៩៨%)។
 បរិមាណនាំចេញស្រូវមានចំនួន ៦៥១ ១០១ តោន ទៅកាន់ប្រទេសវៀតណាម (មានវិញ្ញាបនបត្រភូតគាមអនាម័យចំនួន ៤១៣ ៧៧៥តោន) ដែលមានការកើនឡើងចំនួន ៩២ ០៦៨ តោន (១៦,៤៧%) បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៅឆ្នាំ២០២១ ដែលមានចំនួន ៥៥៩ ០៣៣តោន។
 បរិមាណនាំចេញកសិផលក្រៅពីស្រូវ-អង្ករ មានចំនួន ១ ៣១៨ ៦៤២,៧០ តោន កើនឡើងចំនួន ៦ ៥៧០,៣៣ តោន ស្មើនឹង ០,៥០% បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ២០២១ ដែលមានចំនួន ១ ៣១២ ០៧២,៣៧ តោន៕SRP
២៨ កុម្ភៈ ២០២២
ភ្នំពេញ៖លោក ផែន ភឿន ប្រធានស្នាក់ការតំបន់២ ក្រៅពីល្បីប្រព្រឹត្តអំពើពុករលួយ ពេលធ្លាយរឿងពន្យាអាយុចូលនិវត្តន៍។
យោងតាមប្រភពមន្ត្រីអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករ បានបង្ហើបឲ្យដឹងថា លោក ផែន ភឿន ប្រធានស្នាក់ការតំបន់២ បង្ការនិងបង្ក្រាបបទល្មើសរត់ពន្ធ បានរត់ការពន្យាអាយុចូលនិវត្តន៍  ពោលគឺបានបន្តកាន់តួនាទីដដែលនេះជាបន្តទៀត ដោយចំណាយលុយមិនស្ទើរនោះទេ។ ហើយបានធ្វើឲ្យមន្ត្រីមួយចំនួនមិនសប្បាយចិត្ត។
មន្ត្រីដដែលបានបន្តថា យោងតាមតារាងទូទាត់បៀវត្សឆ្នាំ២០២១ លោក ផែន ភឿន  ដល់អាយុចូលនិវត្តន៏នៅចុងឆ្នាំ២០២១  ប៉ុន្តែដោយសារកន្លែងដែលលោកកាន់ជាកន្លែងរកលុយបាន ទើបបានជាគាត់បានរត់ការពន្យាអាយុពេលចូលនិវិត្តន៍។
ទាក់ទងព័ត៌មាននេះ លោក ផែន ភឿន ប្រធានស្នាក់ការតំបន់២ បង្ការនិងបង្ក្រាបបទល្មើសរត់ពន្ធ  បានបដិសេធមិនធ្វើអត្ថាធិប្បាយទេ។ ដោយអះអាងថា ព័ត៌មាននេះមិនពិត។
សូមបញ្ជាក់ថា កាលពីពេលថ្មីៗកន្លងមកនេះ ក្រុមអាជីវករអ្នកដឹកផ្លែឈើ ដឹកផ្លែឈើពីវៀតណាម ចូលមកកម្ពុជា តាមផ្លូវជាតិលេខ១ បានអះអាងថា រថយន្តប្រភេទភ្លៅ៥ ដឹកមួយជើង ត្រូវគយចល័តផ្លូវជាតិលេខ១ ដែលមានស្នាក់ការ នៅចំណុច ឃុំរំចេក ស្រុកព្រះស្ដេច ខេត្តព្រៃវែង កំណត់យកលុយ ចំនួន៦០០.០០០រៀលជាកំហិត។ រថយន្តដឹកបន្លែចំណុះ២តោនកន្លះ ក្នុង១ជើង គយចល័តផ្លូវជាតិលេខ១ កំណត់យកលុយ ចំនួន១០ម៉ឺនរៀលជាកំហិត!។  រថយន្តដឹកផ្លែឈើចំណុះ៥តោន កំណត់យក២០ម៉ឺនរៀលជាកំហិត រថយន្ត”វ៉េអង”ដឹកផ្លែឈើបង់ចាប់ពី៣០ម៉ឺនរៀល ទៅ៦០ម៉ឺនរៀលក្នុង១ជើង ។ រថយន្តសាំយ៉ុងដឹកបន្លែ ក៏ត្រូវបានលោក ផែន ភឿន កំណត់យក១០ម៉ឺនក្នុង១ជើងផងដែរ.ចំពោះរ៉ឺម៉កដឹកបន្លែ១ជើងបង់៨ម៉ឺនរៀលជាកំហិត។តៃកុងឡាននិងអាជីវករ បានអះអាងដូចៗគ្នាថា៖ តាំងពីមុនរហូតមកដល់ពេលនេះ គយចល័តផ្លូវជាតិលេខ១ ។ក្រោមការដឹកនាំរបស់លោក ផែន ភឿន ប្រធានស្នាក់ការ គឺនៅតែបន្តកំណត់យកលុយពីពួកខ្លួនដដែល។
បើទោះបីជា.ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ បានចេញសេចក្ដីប្រកាស លើកលែងមិនយកពន្ធ លើមុខទំនិញជាប្រភេទចំណីអាហាររយៈពេល២ឆ្នាំ ដើម្បីលើកស្ទួយជីវភាព ប្រជាជនកម្ពុជា យ៉ាងណាក្ដី!។ ប៉ុន្តែលោក ផែន ភឿន ប្រធានស្នាក់ការតំបន់២ បង្ការនិងបង្ក្រាបបទល្មើសរត់ពន្ធហាក់មិនស្ដាប់និងមិនអនុវត្តតាមសេចក្ដីប្រកាសនោះឡើយ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្តេចតេជោហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានប្រកាសថា ខ្លួនសម្ដេច មិនមានជំងឺកូវីត19 នោះទេ។
សម្តេចហ៊ុនសែន បានបញ្ជាក់ថា បងប្អូនជនរួមជាតិជាទីគោរពស្រឡាញ់! ក្រោយពីការធ្វើតេស្តជាថ្មីម្តងទៀតខ្ញុំត្រូវបានបញ្ជាក់ថាអវិជ្ជមានកូវីដ.១៩។
ហេតុដូចនេះខ្ញុំត្រូវបញ្ចប់ការធ្វើចត្តាឡីសក័និងចេញធ្វើការងារធម្មតាឡើងវិញ។ សូមជូនបងប្អូនជនរួមជាតិសូមជួបតែសេចក្តីសុខសេចក្តីចម្រើន។
សូមរំលឹកថារយៈពេលក្នុងសប្តាហ៍មុននេះ សម្ដេចហ៊ុន សែន បានប្រកាសថាសម្ដេចបានប៉ះ ផ្ទាល់ជាមួយអ្នកវិជ្ជមានកូវីដ.១៩។
តាមរយៈហ្វេសប៊ុកផេករបស់សម្ដេចហ៊ុន សែនបានសរសេរថា ដោយសារខ្ញុំបានប៉ះពាល់ផ្ទាល់ជាមួយអ្នកវិជ្ជមានកូវីដ.១៩។
ដើម្បីធានាកុំឱ្យមានការឆ្លងបន្តដែលអាចចេញពីខ្លួនខ្ញុំក្នុងពេលកំពុងមានការសង្ស័យខ្ញុំសម្រេចដាក់ខ្លួនធ្វើចត្តាឡីស័កមួយរយ:ពេលខ្លីសិន។ ខ្ញុំនឹងរស់នៅដាច់ដោយឡែកតែខ្ញុំនៅតែបន្តធ្វើការតាមទម្លាប់ដូចដែលខ្ញុំបានធ្វើ
កាលពីធ្វើចត្តាឡីស័ក៣លើកមុនៗនោះដែរ។ ខ្ញុំមិនទាន់លុបចោលកម្មវិធីសម្រាប់សប្តាហ៍ក្រោយនៅឡើយទេ។ខ្ញុំនឹងបន្តធ្វើតេស្តដើម្បីបញ្ជាក់ពីលទ្ធផលវិជ្ជមានឬអវិជ្ជមានកូវីដ.១៩ដើម្បីបញ្ចប់ការធ្វើចត្តាឡីស័កសម្រាប់រូបខ្ញុំដែលខ្ញុំនឹងជូនព័ត៌មានតាមក្រោយ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖រថយន្តរបស់នាយនគរបាលប៉ុស្ដិ៍ សង្កាត់ជ្រាវ ត្រូវបានរថយន្តកូរ៉េបុកបណ្ដាលឱ្យខូចខាតយ៉ាងដំណំ។
ហេតុការណ៍គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះកើតឡើង
នៅល្ងាច ថ្ងៃទី ២៧ ខែកុម្ភៈឆ្នាំ ២០២២ តាមបណ្ដាលផ្លូវជាស៊ីម ស្ថិតក្នុង សង្កាត់ជ្រាវ ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប។
ប្រភពពីសមត្ថកិច្ចបានបន្ដថា រថយន្តបង្កម៉ាកកូរ៉េ ពណ៌ខៀវពាក់ស្លាកលេខ កំពង់ឆ្នាំង ៣A០៣៧៣។ ចំណែករថយន្តរបស់នាយប៉ុស្តិ៍ ពណ៌ស បិទ logo ប៉ូលិស ពាក់ស្លាកលេខ នគរបាល ២.៦៨៨២។ ទោះជាយ៉ាងណាសមត្ថកិច្ចសង្កាត់ជ្រាវមិនបានបញ្ជាក់ពីព័ត៌មានលម្អិតចំពោះហេតុការណ៍នេះទេ៕SRP
២៧ កុម្ភៈ ២០២២
ភ្នំពេញ៖ព្រះករុណាព្រះបាទសម្តេចព្រះបរមនាថ​ នរោត្តម​ សីហមុនី​ មហាក្សត្រ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ បានចេញព្រះរាជក្រឹត្យត្រាស់បង្គាប់តែងតាំង និងផ្ដល់ឋានៈទីប្រឹក្សា និងជំនួយការ របស់ឯកឧត្តម​ ជាម យៀម អនុប្រធានទី១ រដ្ឋសភា ចំនួន ១៨រូប​៕SRP
ខេត្តកំពង់ស្ពឺ៖លោកហ៊ុន ម៉ានី បានមានប្រសាសន៍ថា៖«ដំបូន្មានរបស់ចាស់ទុំ ប្រៀបដូចជាទឹកអម្រិត»។
លោកហ៊ុន ម៉ានី អគ្គលេខាធិការនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈចលនាមហាជន គណៈកម្មាធិការកណ្តាលគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ថ្លែងបែបនេះក្នុងពិធីសំណេះសំណាលជាមួយរចនាសម្ព័ន្ធគណៈចលនាមហាជនខេត្តកំពង់ស្ពឺ នៅរសៀលថ្ងៃទី២៦ ខែកុម្ភ: ម្សិលមិញ។
ទន្ទឹមនេះ លោក ហ៊ុន ម៉ានី ក៏បានសង្កត់ធ្ងន់ចំពោះអត្ថន័យនៃប្រយោគខាងលើ ដោយផ្សារភ្ជាប់ទៅនឹងមេរៀន ដែលលោកទទួលបានក្នុងនាមជាកម្មាភិបាលវ័យក្មេងរបស់គណបក្សប្រជាជនមួយរូប។
លោកបានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ដោយមានការអប់រំ បណ្តុះបណ្តាល ណែនាំពីប្រមុខថ្នាក់ដឹកនាំ កម្មាភិបាលវ័យក្មេងរបស់គណបក្សប្រជាជនទាំងអស់ បានយល់ច្បាស់ពីគុណតម្លៃនៃការចេះគោរពចាស់ទុំ និងការរួមបំពេញការងារជាមួយគ្នាដោយមិនមានប្រកាន់វ័យ»៕SRP
ខេត្តកំពង់ធំ៖ផ្ទះមួយខ្នងនិងតូបធ្វើធ្មេញបានរងការឆាបឆេះ ទាំងស្រុង។ ករណីនេះសមត្ថកិច្ចបានអះអាងថាមូលហេតុបណ្តាលមកពីឆ្លងចរន្តអគ្គីសនី។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង៣រសៀល ថ្ងៃទី២៦ ខែកុម្ភ: ឆ្នាំ២០២២ ស្ថិតនៅភូមិក្រវ៉ា ឃុំក្រវ៉ា បារាយណ៍។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាផ្ទះរបស់ឈ្មោះ នុត សុខ ភេទប្រុស អាយុ៧១ឆ្នាំ។
ករណីអគ្គីភ័យនេះបណ្តាលឲ្យឆេះផ្ទះ១ខ្នង និងតូប១ខ្នង ផ្ទះទំហំ៨mx៩m ធ្វើអំពីឈើ ដំបូលប្រក់ក្បឿង ជញ្ជាំងក្តា ខូចខាតសម្ភារ:ទាំងស្រុង។ ចំណែកតូបធ្វើធ្មេញរបស់ឈ្មោះ ចាន់ រ៉ាទី ទំហំ៧mx៩m ធ្វើអំពីឈើប្រក់សង្កសីផ្ទាល់ដីខូចខាតសម្ភារ មួយចំនួនធំ៕SRP
២៦ កុម្ភៈ ២០២២
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ត្រូវបានកម្លាំងសមត្ថកិច្ចនគរបាលក្រុងសៀមរាបឃាត់ខ្លួនពាក់ព័ន្ធករណីអំពើលួច(គម្របរីហ្គែរ ធ្វេីអំពីសំណរបាហាំង)និងប្រើប្រាស់ដោយខុសច្បាប់នូវសារធាតុញៀន ស្ថិតនៅសង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប។
ការឃាត់ខ្លួនធ្វើឡើង នៅម៉ោង០២ និង៤០នាទីព្រឹកទៀបភ្លឺ ថ្ងៃទី២៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២​ ស្ថិតនៅចំណុចភូមិបឹងដូនប៉ា សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប ខណ:ជន សង្ស័យម្នាក់កំពុងធ្វើសកម្ម ភាពដោះគម្របរីហ្គែលូ។
លោកដា ចំរើន អធិការ​ អធិនគរបាលក្រុងសៀមរាប បានអោយដឹងថា កម្លាំងនគរបាលបានឃាត់ខ្លួនបុរសរូបនេះ រួមជាមួយម៉ូតូសណ្តោងងរ៉ឺម៉ក១គ្រឿង និងប្រមូលបាន)មានគម្របរីហ្គែរ​ ធ្វេីពីសំណរបាហាំង​ មួយឈុតផងដែរ។
លោក បានបន្ថែមទៀតថា ជនសង្ស័យមានឈ្មោះ​ វ៉ាន់ សំបូរ ហៅកុយ ភេទប្រុស អាយុ​ ៣៤ឆ្នាំ​ មុខរបរ​ រើសអេតចាយ មានស្រុកកំណើតនៅភូមិបន្ទាយចាស់ សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប បច្ចុប្បន្នរស់នៅភូមិល្អក់ ឃុំកណ្តែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។​ ជនសង្ស័យបានឆ្លើយសារភាពថា គម្របរីហ្គែរដែលរូបខ្លួនដឹកតាមរ៉ឺម៉ក ម៉ូតូនេះ បានលួចនៅតាមផ្លូវក្នុងភូមិទ្រាំង សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុសៀមរាប។ ហើយនៅក្នុងចន្លោះពីខែមករា ដល់ថ្ងៃ ទី១៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ រូបខ្លួនបានលួចគម្របរីហ្គែរ​ តាមបណ្តោយផ្លូវមាត់ស្ទឹង ក្នុងសង្កាត់ស្លក្រាម បានចំនួន០៥ លើក សរុប​ ១៣គម្រប​ យកទៅកាត់ជា ចំណែកៗ​ ដាក់ក្នុងការ៉ុង រួចដឹកយកទៅលក់ឱ្យកន្លែងលក់-ទិញអេតចាយ ក្នុងភូមិល្អក់ ឃុំកណ្តែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាបទាំងអស់ ដោយក្នុង១គីឡូ លក់បានតម្លៃ១,៥០០រៀល។ ក្នុងនោះដកហូតវត្ថុតាងបានសរុបម៉ូតូ១គ្រឿង រ៉ឺម៉ក១គ្រឿង ដែកពុម្ភ ម៉ូទ័រកាត់ដែក១ គ្រឿង សោរដោះគម្របលូមួយចំនួន។ បច្ចុប្បន្ន ត្រូវបាននគរបាលកសាងសំណុំរឿងបញ្ជូនទៅតុលាការដើម្បីចាត់ការតាមនីតិវិធីនៃច្បាប់៕SRP