ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ចំពោះ​ អ្នក​តំណាងរាស្រ្ដមណ្ឌលកំពង់ចាម​ និង​សប្បុរសជននានា​ ដែលបាន​នាំយក​ថវិកា​សរុប​ ចំនួន​២១៨០ដុល្លារ​ និង​៨លានរៀល​​ ​ប្រគល់​ជូន​គណៈកម្មការ​​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ ខេត្តកំពង់ចាម​ សម្រាប់យកទៅប្រេីប្រាស់ ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ១៩ ក៏ដូចជាចូលរួម​រំលែក​ ចំពោះ​ទុក្ខលំបាក​ និង​ការខ្វះខាត របស់ពលរដ្ឋ។
លោកថ្លែងអំណរគុណនេះ នៅថ្ងៃទី ១៤ មិថុនា ព្រឹកមិញនេះក្នុងឱកាស អញ្ជើញទទួលថវិកា របរបស់អ្នកតំណាងរាស្រ្ដមណ្ឌលកំពង់ចាម​ និងសប្បុរសជន​៕SRP
ភ្នំពេញ៖មេដឹកនាំខ្មែរ សម្ដេចតេជោហ៊ុន សែន បានសំដែងនូវការស្វាគមន៍ និងអបអរសាទរចំពោះ ឯកឧត្តម Martin Vávra ដែលត្រូវបានតែងតាំងជាឯកអគ្គរដ្ឋទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពប្រចាំនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានថ្លែងអំណរគុណដល់ប្រជាជន និងរដ្ឋាភិបាលនៃសាធារណរដ្ឋឆែក ដែលបានជួយដល់កម្ពុជាពីអតីតកាលលើវិស័យនយោបាយ សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមកិច្ច លើសពីនេះទៅទៀតក៏បានលុបបំណុលមួយចំនួនធំ ហើយបំណុលដែលនៅសេសសល់បានយកមកជួយកម្ពុជាវិញ តាមរយៈការសាងសង់សាលារៀន វិស័យសង្គមកិច្ចជាដើម។
សម្ដេចថ្លែងយ៉ាងដូច្នេះ នៅថ្ងៃចន្ទ ទី១៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១នេះ នាឱកាសអនុញ្ញាតឱ្យឯកឧត្តម Martin Vávra ឯកអគ្គរដ្ឋទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពនៃសាធារណរដ្ឋឆែកថ្មី ប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ចូលជួប សម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ នៅវិមានសន្តិភាព នៃទីស្តីការនាយករដ្ឋមន្ត្រី។
នៅក្នុងជំនួបនោះ ឯកឧត្តម Martin Vávra បានគោរពជម្រាបជូនសម្ដេចតេជោថា បេសកកម្មរបស់ ឯកឧត្តម មកកាន់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានាពេលនេះ គឺធ្វើយ៉ាងណាដើម្បីពង្រឹង និងពង្រីកទំនាក់ទំនងប្រទេសទាំងពីរឲ្យកាន់តែធំធាត់ឡើងបន្ថែមទៀត។ ឯកឧត្តមបានបន្ថែមទៀតថា សាធារណរដ្ឋឆែក មានមនោសញ្ចេតនាចំពោះកម្ពុជា ឈរលើមូលដ្ឋាននេះ ឯកឧត្តមបានសន្យាចំពោះសម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រីថា នឹងប្រឹងប្រែងដើម្បីជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យនយោបាយ សេដ្ឋកិច្ច វិស័យពាណិជ្ជកម្ម និងវិស័យវិនិយោគ។ ជាមួយគ្នានោះផងដែរ ឯកឧត្តមក៏បានគោរពជម្រាបជូនសម្ដេចតេជោថា សាធារណរដ្ឋឆែកនឹងជួយដល់កម្ពុជា ជាពិសេសលើការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស។
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងបេសកកម្មកាទូតរបស់ឯកឧត្តម សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានស្នើឲ្យឯកឧត្តម Martin Vávra យកចិត្តទុកដាក់ទៅលើការជំរុញសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម វិនិយោគ និងការអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្ស។
សម្ដេចតេជោបានបន្ថែមថា កម្ពុជាកំពុងតែជំរុញការចាក់វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ១៩ដល់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ហើយអាចនឹងចាក់រហូតដល់១០លាននាក់ នៅត្រឹមខែវិច្ឆិកាខាងមុខនេះ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សេចក្ដីរាយការណ៍ព័ត៌មានបឋមបានឲ្យដឹងថា បុរសជាសន្តិសុខ យាមឲ្យ ធនាគារហត្ថា មួយកន្លែង បានដេកស្លាប់នៅក្នុងអង្រឹងបង្កឱ្យមានការភ្ញាក់ផ្អើល។
ហេតុការណ៍ភ្ញាក់ផ្អើលបានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង០៦ ព្រឹកថ្ងៃទី១៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ស្ថិតនៅភូមិគោកថ្មី ឃុំពួក ស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប ត្រង់ចំណុចប៉ុស្តិ៍យាមមុខធនាគារហត្ថា ស្រុកពួក។
សមត្ថកិច្ចដែលបានចុះត្រួតពិនិត្យបានប្រាប់បណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ថា ជនរងគ្រោះមានឈ្មោះសេង ខុន ភេទប្រុសអាយុ៥១ឆ្នាំ មុខរបរសន្តិសុខ មានទីលំនៅភូមិទួលរវៀង ឃុំល្វា ស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចបានដកស្រង់សម្ដី សន្តិសុខដែលត្រូវដូរវេនយាម មានឈ្មោះ ខន យុង ភេទប្រុសអាយុ៣២ឆ្នាំ នៅភូមិប្រយុទ្ធ ឃុំពួក ស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប ប្រាប់ថា ពួកគាត់យាមនៅធនាគារតែពីរនាក់២៤ម៉ោង ដូរគ្នាម្តង។ នៅថ្ងៃទី១៣ វេលាម៉ោង០៦ព្រឹក (ជនរងគ្រោះ) មកដូរខ្លួនយាម រហូតដល់ម៉ោង ០៦ព្រឹក ថ្ងៃទី១៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ ខ្លួនមកដូរ ហើយដាស់មិនភ្ញាក់ទើបដឹងថាគាត់បានស្លាប់ទៅហើយ។
ករណីនេះក្រុមមន្ត្រីបច្ចេកទេសបានពិនិត្យសាកសព ឃើញថា មិនមានស្លាកស្នាមពាក់ព័ន្ធបទល្មើសនោះទេ។ ជាមួយគ្នានេះដែរគ្រូពេទ្យ បានយកសំណាក ពិនិត្យ ពុំមានជំងឺកូវីដ-១៩នោះឡើយ។