ភ្នំពេញ៖ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានសម្រេចផ្លាស់ប្ដូរផ្ទេរភារកិច្ចអភិបាលខណ្ឌចំនួនពីរ ដោយលោកជា ពិសី អភិបាលខណ្ឌឫស្សីកែវ ទៅកាន់មុខតំណែងជាអភិបាលខណ្ឌទួលគោក។ ចំណែកលោក ឯក ឃុនដឿន ពីអភិបាលខណ្ឌទួលគោក ទៅកាន់តំណែងជាអភិបាលខណ្ឌឫស្សីកែវវិញ។ នេះបើយកតាមអនុក្រឹត្យ ដែលចុះហត្ថលេខា ដោយសម្ដេចតេជោហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោកអ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ និង​ជូនពរ​ដល់​ សប្បុរសជន ដែល​បាន​​​​ឧបត្ថម្ភ​គាំទ្រ​ដល់​​គណៈកម្មការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ ខេត្តកំពង់ចាម​។ លោកថាកាយវិការមនុស្សធម៌នេះ ជាការចូលរួមចំណែក យ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ជំងឺកូវីដ១៩ ក៏ដូចការខ្វះខាត របស់ពលករ​ចំណូល​ស្រុក​ និងអ្នកជាប់​ពាក់ព័ន្ធ​ព្រឹត្តិការណ៍​២០កុម្ភៈ​ ដែល​កំពុង​​ធ្វើចត្តាឡីស័ក​ ផង​ដែរ​។
លោកថ្លែងអរគុណនៅព្រឹក​ថ្ងៃទី​២៧ ខែសីហា​​​ ឆ្នាំ​២០២១​នេះ​ ក្ក្នុងឱកាសទទួល​អំណោយ​ពី​សប្បុរសជន​។
គួរ​បញ្ជាក់​ផង​ដែរថា​ ក្នុងពិធី​ប្រគល់​ និង​ទទួល​អំណោយ​នេះ​ ​លោកឡាំង អូណា អគ្គលេខាធិការរងក្រសួងការពារជាតិ និងលោកជំទាវ រួមនឹង​ក្រុមការងារ បានជួយឧបត្ថម្ភ​ ម៉ាស​ ចំនួន ៤០.០០០ម៉ាស -អាកុល ១០កាន -ឧបករណ៍វាស់កំដៅ ១០ដើម និងជែលលាងដៃ (២៥០​ ml) ចំនួន ១០០ដប​ ផងដែរ​៕SRP
២៦ សីហា ២០២១
ខេត្តកំពង់ចាម៖អ្នកលេងល្បែងជល់មាន់និងអាប៉ោងចំនួន ១១នាក់ ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចនគរបាលខេត្តកំពង់ចាមធ្វើការឃាត់ខ្លួនរួមនឹងវត្ថុតាងមួយចំនួនទៀត។
ការបង្ក្រាបនេះធ្វើឡើង នៅចំណុចចម្ការស្វាយចន្ទីរ ក្រោយភូមិបែកអន្លូង ឃុំអារក្សត្នោត ស្រុកស្ទឹងត្រង់ ខេត្តកំពង់ចាម នៅថ្ងៃទី ២៦ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២១នេះ។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្នជនសង្ស័យរួមនឹង វត្ថុតាង ត្រូវបានបញ្ជូនទៅកាន់ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម កសាងសំណុំរឿង តាមនីតិវិធី៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖នគរបាលផ្នែកប្រឆាំងគ្រឿងញៀន អធិការដ្ឋាននគរបាល សហការជាមួយនគរបាលរដ្ឋបាលឃុំកណ្ដែក បានឃាត់ខ្លួនបុរសម្នាក់ករណីរក្សាទុក ជួញដូរនិងប្រើប្រាស់ដោយខុសច្បាប់នូវសារធាតុញៀន។
ការឃាត់ខ្លួនធ្វើឡើងនៅពីថ្ងៃទី២៤ ខែសីហាឆ្នាំ២០២១ នៅចំណុចបុរីអចលនទ្រព្រអង្គរ ស្ថិតនៅភូមិល្អក់ ឃុំកណ្ដែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។
ប្រភពបានដឹងថា ជនសង្ស័យមានឈ្មោះ ទិត្យ វាសនា អាយុ៣០ឆ្នាំ រស់នៅភូមិល្អក់ ឃុំកណ្ដែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។
ករណីនេះសមត្ថកិច្ចបានដកហូតវត្ថុតាងរួមមាន៖-ម្ស៉ៅក្រាមសថ្លា(ប្រភេទម៉ាទឹកកក) ចំនួន៧ កញ្ចប់។ ជញ្ជីងថ្លឹងចំនួន០១គ្រឿង
-ក្រដាសព៌ណទឹកប្រាក់ចំនួន០២ដុំ។ ថង់ប្លាស្ទិកសម្រាប់វេចខ្ចប់ចំនួន១៣០ថង់។បំពង់បឺត០៦កំណាត់។ ដែកកេះកែច្នៃចំនួន៣គ្រឿង។ទូរស័ព្ទចំនួន០២គ្រឿង។
ក្រោយសាកសួរសមត្ថកិច្ចបានបញ្ជូនទៅការិយាល័យប្រឆាំងគ្រឿងញៀន នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាល ខេត្តសៀមរាប ដើម្បីអនុវត្ដន៍ ទៅតាមនីតិវិធី៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាប បានប្រកាសថាខ្លួននឹងធ្វើការគ្រប់គ្រងកំពង់ផែ «ចុងឃ្នៀស» បណ្តោះអាសន្ន ក្រោយរដ្ឋាភិបាល ដកហូតពីក្រុមហ៊ុនស៊ូជីង។
អាជ្ញាធរបានបញ្ជាក់ថានៅក្នុងកិច្ចប្រជុំមួយរបស់គណៈកម្មការចម្រុះខេត្តសៀមរាប នៅថ្ងៃទី២៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ ក្រោមការ ដឹកនាំរបស់លោក លី សំរិទ្ធ និង លោក ង៉ាន់ ភិរុណ អភិបាលរងខេត្ត ដោយមានវត្តមាន ចូលរួមពីតំណាងក្រសួង មន្រ្តីបណ្តាស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីការគ្រប់គ្រងបណ្តោះអាសន្ន កំពង់ផែទន្លេសាប ចុងឃ្នៀស ចេញពីវិស័យឯកជនចូលក្នុងចំណាត់ការរបស់រដ្ឋ គឺជាច្រកចេញបញ្ចប់បញ្ហាទំនាស់ ​នឹងសម្រេចគ្រប់គ្រងបណ្តោះអាសន្នកំពង់ផែបឹងទន្លេសាបចុងឃ្នៀស ស្ថិតនៅក្នុងសង្កាត់ចុងឃ្នៀស ក្រុងសៀមរាប បានកំណត់កាលបរិច្ឆេតចូលគ្រប់គ្រងនៅថ្ងៃទី២៧ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ បន្ទាប់ពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានដកហូតទីតាំងវិនិយោគមួយនេះ ចេញពីក្រុមហ៊ុន ស៊ូ ជីង ផតអ៊ីនវេសមិន និងបាន ប្រគល់ជូនរដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប និង គ្រឹះស្ថានអង្គរ ដើម្បីគ្រប់គ្រងជាបណ្តោះអាសន្ន។
លោក លី សំរិទ្ធ អភិបាលរងខេត្តសៀមរាប បានលើកឡើងថា ស្ថិតក្រោមការវិនិយោគគ្រប់គ្រងដោយឯកជន បញ្ហាទំនាស់ជាច្រើនត្រូវបានកើតឡើង ដូចជាបញ្ហាសមាគមកាណូតដឹកជញ្ជូនទំនិញនិងភ្ញៀវទេសចរ រួមទាំងបញ្ហា អាជីវករលក់ដូរជាដើម។ លោកបញ្ជាក់ថា បញ្ហាទាំងនោះនឹងត្រូវបានបញ្ចប់ជាស្ថាពរ ចាប់ពីពេលដែលកំពង់ផែ មួយនេះត្រូវបានគ្រប់គ្រងដោយរដ្ឋ។
លោកបានបញ្ជាក់ថា យន្តការគ្រប់គ្រងបណ្តោះអាសន្នកំពង់ផែចុងឃ្នៀស ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងនោះ គឺផ្អែកតាមស្មារតីនៃសេចក្តីជូនដំណឹងលេខ ៣៩៦ សជណ.ហធ ចុះថ្ងៃទី២៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ របស់ទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្រ្តី ។ ជាមួយគ្នានេះ ផែនការគ្រប់គ្រងសន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ ការងារ គ្រប់គ្រងអនាម័យបរិស្ថាន និង ការគ្រប់គ្រងបញ្ជីសារពើភ័ណ្ឌ និងអតីតបុគ្គលិកក្រុមហ៊ុន ការផ្គត់ផ្គង់អគ្គីសនី និង ទឹក គ្រោងការចំណាយផ្សេងៗ និងការបង្កើតលេខាធិកាដ្ឋាន ដើម្បីជាសេនាធិការរបស់គណៈកម្មការចម្រុះ ដើម្បីគ្រប់គ្រងបណ្តោះអាសន្នកំពង់ផែចុងឃ្នៀស ដែលមានអភិបាលខេត្តជាប្រធាន គឺជាកម្មវត្ថុសំខាន់នៃកិច្ចប្រជុំនេះ។
សូមបញ្ជាក់ថាកាលពីថ្ងៃទី២៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ ទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រីបានចេញលិខិតមួយដោយបានសម្រេចដកហូតទីតាំងវិនិយោគ តំបន់ចុងឃ្នៀស ចេញពីក្រុមហ៊ុន ស៊ូ ជីង ផតអ៊ីនវេសមិន និងបានប្រគល់ជូនរដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប និង គ្រឹះស្ថានអង្គរ វិញ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សមត្ថកិច្ចប៉ូលិសបានចាប់ខ្លួនឈ្មោះ​ បាន​ ណារ័ត្ន​ ហៅ​ ង៉ោល​ ភេទប្រុស​ អាយុ​៣៧ឆ្នាំ​ ស្នាក់នៅភូមិ​ចុងទួល​ ឃុំ​ស្វាយជ្រុំ​ ស្រុកមេសាង​ ខេត្តព្រៃវែង​ ពាក់ព័ន្ធ​ករណី​ លួចមាន​ស្ថានទម្ងន់ទោស​(ប្លន់)។
ការចាប់ខ្លួនធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២៥ ខែសីហា​​​​​ ឆ្នាំ​២០២១​​​ ម្សិលមិញ ត្រង់ចំណុចភូមិភ្នាត​ ឃុំស្វាយជ្រុំ​ ស្រុកមេសាង​ ខេត្តព្រៃវែង។
សូមរំលឹកដែរថា​ កាលពី​ថ្ងៃទី​២៣​ ខែ​សីហា​ ឆ្នាំ​២០២១​ វេលា​ម៉ោង​ប្រហែល​០៦និង៣០នាទី​ ជនរងគ្រោះ​ឈ្មោះ​ ម៉ុម​ ថា​ណូ​ ភេទប្រុស​ អាយុ៥៩ឆ្នាំ​ ជនជាតិ​ខ្មែរ​ បាន​ជិះរថយន្តម៉ាក​ ហាយឡេនឌ័រ​ ព៌ណ​ទឹកប្រាក់​ផលិតឆ្នាំ​២០១៤​ ពាក់ផ្លាកលេខ​ភ្នំពេញ​ ២AW-៩៧៣៨​ ចេញពីផ្ទះ​ ដេីម្បី​ទៅ​ហូប​គុយទាវ​នៅម្តុំ​ផ្សារឈូកមាស​ ជាមួយ​ឈ្មោះ​ ណាំ​ង​ វិល័យ​ ភេទស្រី​ អាយុ៤២ឆ្នាំ​ និងឈ្មោះ​ ឯក​ សុខន​ ភេទប្រុស​ អាយុ​៥៩ឆ្នាំ​។ លុះនៅវេលាម៉ោង៩ ជនរងគ្រោះ​បេីករថយន្ត​ម្នាក់ឯងទៅដីឡូតិ៍គ្មានលេខ​ ផ្លូវលំ​ ភូមិជំរៅ​ សង្កាត់គោករកា​ ខណ្ឌព្រែកព្នៅ​ រាជធានី​ភ្នំពេញ​ (ចំណុចកេីតហេតុ)​ ចំណកឈ្មោះ​ ណាំង​ វិល័យ​ និងឈ្មោះ​ ឯក​ សុខន​ ជិះរថយន្ត០១គ្រឿង​ទៀត​ ទៅតាម​ក្រោយ​ នៅពេលដែលអ្នកទាំង​ពីរ​បានទៅដល់ដីឡូតិ៍​របស់ជនរងគ្រោះ​ ដោយសុីផ្លេររថយន្ត​អោយបេីកទ្វារ​របង​ តែជនរងគ្រោះ បានស្រែកហៅអោយជួយផងបែកក្បាលហូរឈាមឈឺណាស់​ ភ្លាមនោះឈ្មោះ​ ណាំង​ វិល័​យ​ បានស្រែកហៅកម្មករម្នាក់អោយផ្លោះរបងចូលក្នុងដីឡូតិ៍​ វាយផ្តាច់មេសោ​ ហេីយបានជួយជនរងគ្រោះ​ទៅទៅព្យាបាល។ ករណីប្លន់នេះបណ្ដាលឲ្យបាត់សម្ភារ
រួមមាន៖​ ចិញ្ជៀន​ត្បូងពេជ្រ​០១វង់​ , ទូរសព្ទ​ម៉ាក​ សាំសុង​អេច៩​ មួយ​គ្រឿង​ និង​ម៉ាក​អូប៉ូមួយគ្រឿង​។ ជនសង្ស័យធ្លាប់មានប្រវត្តិ​សកម្ម​ភាព​លួច​រថយន្ត​ ក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​ខេត្តកណ្តាល​ និងបានជាប់ពន្ធនាគារ​ រយៈពេល​មួយ​ឆ្នាំ​កន្លះ​ និងបានចេញ​នៅខែកក្កដា​ ឆ្នាំ២០២១​។ បច្ចុប្បន្ន​នាយកដ្ឋាន​នគរបាល​ព្រហ្ម​ទណ្ឌ​ បានប្រគល់ជនសង្ស័យឲ្យស្នងការដ្ឋាននគរបាលរាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីចាត់ការបន្ដតាមនីតិវិធី។
សូមជម្រាបថាប្រតិបត្តិការនេះតាមការបញ្ជាផ្ទាល់ពី លោក នេត សាវឿន អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ និងចង្អុលបង្ហាញពី លោក អ៉ិន បូរ៉ា អគ្គស្នងការរងទទួលផែន និងលោកង៉េង ជួរ ប្រធាននាយកដ្ឋាននគរបាលព្រហ្មទណ្ឌ បានចង្អុលបង្ហាញមកកាន់ការិយាល័យជំនាញ ដឹកនាំដោយខេង ម៉េងឈាង នាយការិយាល័យព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតស្រាល នៃនាយកដ្ឋាននគរបាលព្រហ្មទណ្ឌ សហការជាមួយកម្លាំងការិយាល័យ ព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតធ្ងន់ ស្នងការនគរបាលរាជធានីភ្នំពេញ និងនគរបាលស្រុកមេសាង និងនគរបាលស្រុកស្វាយអន្ទរ ខេត្តព្រៃវែង៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖សម្ដេចហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា បានផ្ដល់ផ្លែមៀន ឬផ្លែតាង៉ែន​ ចំនួន ១០តោន – រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម។
អំណោយផ្លែមានចំនួន១០តោននេះ ត្រូវបាន
អាជ្ញាធរចែកជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលកំពុងធ្វេីចត្តាឡីស័ក​ អ្នកជំងឺកូវីដនិងមន្រ្តីរាជការ​ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធគ្រប់ប្រភេទក្នុងខេត្តកំពង់ចាម​។
លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះ សម្តេចហ៊ុន សែន និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ដែល​សម្តេច​តែងតែយកចិត្តទុកដាក់គិតគូរពីជីវភាពរស់នៅ​ ប្រជាពលរដ្ឋ​ មន្ត្រីរាជការ​ ក្រុមគ្រូពេទ្យ និងកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធទាំងអស់។
សូមរំលឹកថា សម្ដេចហ៊ុន សែន បានបញ្ជាឲ្យ លោកហ៊ីង ប៊ុនហៀង ប្រមូលទិញផ្លែមៀន របស់កសិករនៅតាមបណ្ដាខេត្តជាប់ព្រំដែន កម្ពុជា-ថៃ ដែលជួបប្រទះនូវបញ្ហា ក្នុងការនាំចេញទៅលក់នៅក្រៅប្រទេស ដោយសារការឆ្លងរីករាលដាលនៃជំងឺកូវី១៩។
សម្តេចហ៊ុន សែន បានប្រកាសថា ផ្លែមៀនដែលសម្តេចប្រមូលទិញ ពីកសិករដាំដុះនៅតាមខេត្តជាប់ព្រំដែនថៃ នឹងយកទៅចែកជូនកងទ័ព នគរបាល អាវុធហត្ថ គ្រូពេទ្យ អ្នកជំងឺ និងប្រជាពលរដ្ឋដែលកំពុងធ្វើចត្តាឡីស័ក​៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖មន្ត្រីនគរបាលខេត្តបានឲ្យដឹងថា មនុស្សចំនួន៨នាក់ រួមនឹងវត្ថុតាង ត្រូវបានកសាងសំណុំរឿង បញ្ជូនទៅសាលាដំបូងខេត្តនៅរសៀលថ្ងៃ ទី២៦សីហា នេះ ពាក់ព័ន្ធលេងល្បែងជល់មាន់។ ចំណែកអ្នកលេងមួយចំនួនទៀតបានរត់គេចខ្លួនអស់ នាយការិយាល័យព្រហ្មទណ្ឌកំរិតស្រាល លោក ឈឿង គឹមសុង បានឲ្យដឹងថា ការបង្ក្រាបល្បែងស៊ីសង ធ្វើឡើងនៅថ្ងៃ ទី២៥ ខែសីហា ម្សិលមិញ នៅចំណុចភូមិបេង ឃុំអន្លង់វិល ស្រុកសង្កែ ខេត្តបាត់ដំបង តាមបទបញ្ជាផ្ទាល់ពីលោកស្នងការខេត្ត។
យោងតាមរបាយការណ៍ការិយាល័យព្រហ្មទណ្ឌកំរិតស្រាលបានឲ្យដឹងថា ជនសង្ស័យទាំង ០៨នាក់រួមមាន៖
១/ឈ្មោះ ឡុ ង រតនៈ អាយុ៤៦ឆ្នាំ។ ២/ឈ្មោះ ឃុំ សាវុទ្ធ អាយុ៤៧ឆ្នាំ។ ៣/ឈ្មោះ អ៊ាន នឿត អាយុ៤២ឆ្នាំ ៤ /ឈ្មោះ យី ពិសី អាយុ៣០ឆ្នាំ ៥ -ឈ្មោះ ខេង លាក អាយុ៦១ឆ្នាំ ៦ /ឈ្មោះ គឹម /បាន អាយុ៣១ឆ្នាំ ៧/ ឈ្មោះ សេង ម៉េត អាយុ៦៥ ឆ្នាំ ៨ /ឈ្មោះ ជា សាវ៉ុន អាយុ៤៣ ឆ្នាំ។ ដោយឡែកវត្ថុតារឹបអូស វត្ថុតាង រួមមាន សង្វៀនជល់មាន់១ មាន់ជល់ចំនួន០២ក្បាល និង ម៉ូតូចំនួន៩គ្រឿង រួមទាំងសម្ភារៈពាក់ព័ន្ធ មួយចំនួនទៀត។