ខេត្តត្បូងឃ្មុំ៖មានការលើកឡើងថាគយជាច្រើនក្រុមបានដាក់ប៉ុស្តិ៍ជជុះ ជាច្រើនកន្លែងនៅច្រកដូនរ័ត្ន ដើម្បីប្រមូលលុយពីអាជីវករដឹកទំនិញចេញទៅវៀតណាមឬមកខ្មែរ តាមពុករលួយ។
ប្រភពព័ត៌មានពីខេត្តត្បូងឃ្មុំបានដឹងថាក្រុមឈ្មួញនិងអាជីវករ ដែលរកសីដឹកជ័រកៅស៊ូ ត្រី ផ្លែដូង ទុរេន សត្វមាន់ និងឥវ៉ាន់ចាប់ហួយតាមច្រកតំបន់ដូនរ័ត្ន បានលើកដឹងថា៖រាល់ថ្ងៃនេះ នៅតាមផ្លូវចូលទៅច្រកដូនរ័ត្ន ចាប់ពីចំណុចផ្លូវជាតិលេខ៧អា ចូលតាមផ្លូវ វត្តតាសូត្រ ដល់ព្រំដែន កម្ពុជា .វៀតណាម ច្រកតំបន់ដូនរ័ត្ន មានប៉ុស្តិ៍ជជុះជាច្រើនកន្លែង ជាពិសេស របស់មន្រ្តីគយ ចាំគាបយកលុយពីពួកគាត់តាមអំពើចិត្តយ៉ាងចាស់ៗដៃមិនខ្វល់និងការតវ៉ារបស់ពួកគាត់ឡើយ។ ចំណែកមេគយធំៗនៅក្នុងខេត្តត្បូងឃ្មុំ បានពង្រាយកូនចៅនិងបណ្តែតបណ្តោយឲ្យក្រុមគយតាមប៉ុស្តិ៍ជជុះ ចូលទៅច្រកដូនរ័ត្ន ប្រមូលលុយមិនខ្វល់ពីការរិះគន់អ្វី?ទាំងអស់។
ប្រភពពីអាជីវករបានឲ្យដឹងទៀតថា ប៉ុស្តិ៍ជជុះទី១ របស់គយខេត្តត្បូងឃ្មុំ គឺនៅភូមិចំបក់ ឃុំរូង ស្រុកមេមត់ ហើយប៉ុស្តិ៍នោះនៅក្នុងផ្ទះថ្ម គ្មានដាក់សញ្ញាសម្គាល់ស្ថាប័នគយឡើយ គ្រាន់តែតំរៀបក្បាលឡានចាំដេញស្ទាក់ រថយន្តនិងរ៉ឺម៉កម៉ូតូ ប្រសិនអាជីវករណាមិនបានចូលបង់លុយតាមកំណត់របស់ពួកគេនោះទេ។ អ្នកប្រមូលលុយនៅប៉ុស្តិ៍ទាំងនោះភាគច្រើន ជាក្មេងៗ មិនមានស្លៀកពាក់ឯកសណ្ឋានសំគាល់ជាមន្ត្រីគយនោះទេ គឺស្លៀកពាក់ខោអាវស៊ីវិលធម្មតាពាក់ស្បែកជើងផ្ទាត់ មិនសមជាមន្រ្តីគយនោះទេ។ ពួកគេទាំងនោះតែងតែប្រើពាក្យសម្ដីមិនសមរម្យដើម្បីគាបយក លុយពីឈ្មួញ និងអាជីវករដឹកជញ្ជូនទំនិញ ចេញចូលតាមច្រកដូនរ័ត្ន ដោយគ្មានចេញបង្កាន់ដៃបង់ប្រាក់ឬវិក្កយបត្រត្រឹមត្រូវនោះឡើយ។
ចំណែកឯប៉ុស្តិ៍ជជុះទី ២ របស់គយចល័តខេត្តត្បូងឃ្មុំ ឬគយផ្ទៃប្រទេសតំបន់៦ ដែលគ្រប់គ្រងដោយ លោក ព្រាប គារ៉ាត់ ហៅគយសិទ្ធ គឺនៅចំណុចភូមិសូទៃ ឃុំរូង ស្រុកមេមត់ ហើយគេយកសមត្ថកិច្ច អាវុធហត្ថនិងប៉ូលិសមកសហការគ្នា ដោយមានដាក់រនាំងដែកដើម្បីស្ទាក់គាបយកលុយពីក្រុមឈ្មួញនិងអាជីវករស្រេចតែអំពើចិត្ត។ ដោយឡែកប៉ុស្តិ៍ទី៣ គឺប៉ុស្តិ៍គយនៅច្រកព្រំដែន ដែលមានស្នាក់ការត្រឹមត្រូវ និងដាក់សញ្ញាសម្គាល់ច្បាស់លាស់ដើម្បីឲ្យឈ្មួញនិងអាជីវករបង់លុយតាមការកំណត់ដូចគ្នា។ បញ្ហាទាំងនេះអាជីវករ បានសំណូមពរដល់លោក គុណ ញឹម អគ្គនាយកគយរដ្ឋាករ ជួយពិនិត្យមើលមន្ត្រី ក្រុមគយខាងលើផង។
សូមជម្រាបថែមថា ច្រកដូនរ័ត្ន មានក្រុមឈ្មួញនិងអាជីវករដឹកទំនិញចេញចូល ក្នុងនោះទំនិញខ្មែរ ដំឡូងមី. ជ័រកៅស៊ូស្រស់ និងកសិផលផ្សេងៗទៀត ដឹកទៅវៀតណាម។ ចំណែកទំនិញមកពីប្រទេសវៀតណាមចូលមកខ្មែរវិញ មានដូចជា
ដូង ត្រី ទុរេន ជាដើម។ក្រៅពីទំនិញខាងលើ ច្រកដូនរ័ត្ន ក៏មានការនាំចេញនាំចូល ទំនិញចាប់ហួយជាច្រើនមុខទៀតផងដែរ។
ជុំវិញការលើកឡើងរបស់អាជីវករនេះ សៀមរាបប៉ុស្តិ៍ មិនអាចទាក់ទងមន្ត្រីពាក់ព័ន្ធនៅច្រកដូនរ័ត្នបាននៅឡើយទេ ដោយពុំមានលេខទូរស័ព្ទទំនាក់ទំនង៕SRP
៦ កញ្ញា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖គ្រួសារ ភរិយារបស់ប្រជាការពារភូមិខ្វៀន ដែលបានទទួលមរណភាពដោយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ បានទទួលអំណោយពី ព្រះគ្រូវិចិត្រវង្សា ហែម គឹមសាន ព្រះចៅអធិការវត្តប្រាសាទគោកចក និងលោក ទិត ឌីរ៉ា ចៅសង្កាត់គោកចក។
គ្រួសារជនរងគ្រោះ ដែលបានទទួលអំណោយ នៅថ្ងៃទី០៦ខែកញ្ញាឆ្នាំ២០២១នេះ។
លោក ទិត ឌីរ៉ា បានឲ្យដឹងថា ក្នុងនាមអាជ្ញាធរសង្កាត់គោកចក សូមចូលរួមសោកស្តាយ និងសូមចូល រួមរំលែកទុក្ខដ៏សែនក្រៀមក្រំ អាឡោះអាល័យ ជាមួយក្រុមគ្រួសារសាច់ញាតិរបស់លោកយ៉ាត សីហៈ ចំពោះមរណភាពរបស់ភរិយាលោកគឺជាការបាត់បង់ភរិយា ម្តាយ ជាទីគោរពស្រឡាញ់ប្រកបដោយព្រហ្មវិហារធម៌របស់កូនចៅ និងក្រុមគ្រួសារ។ សម្ភារនិងគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ ដែលយកមកប្រគល់ជូនគ្រួសារសពនាពេលនោះមានដូចជា៖ ១-គ្រឿងបាឡុងមួយឈុត -អង្ករចំនួន៧៥គីឡូក្រាម-ទឹកត្រី-ទឹកស៊ីអ៉ីវ-មី -ម៉ាស រួមជាមួយនិងថវិកាមួយចំនួនផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ថា ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ បានកើតឡើងវេលាម៉ោងប្រមាណជាង ៨យប់ក្នុង ថ្ងៃទី០៥ កញ្ញា ២០២១ នៅចំណុច អតីតលក់សំបុត្រអង្គរ ផ្លូវចូលទៅអង្គរ វត្ត ក្នុងសង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប រវាងរថយន្តនិងម៉ូតូ។
លោកជា វុទ្ធី នាយរងការិយាល័ចរាចរណ៍ជើងគោក ស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាប បានឲ្យដឹងថា ស្រីរងគ្រោះ មានឈ្មោះ ឌិន សាម៉េត អាយុ៥៣ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិខ្វៀន សង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប ជិះម៉ូតូម៉ាកហុងដាពណ៌ខ្មៅ ពាក់ស្លាកលេខ សៀមរាប ១S ៧០៥២៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោកខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្រ្តី ក្រសួងព័ត៌មាន បានណែនាំដល់ ក្រុមមន្ត្រីប្រឆាំងព័ត៌មានក្លែងក្លាយ ដោយត្រូវធ្វេីការពិនិត្យ បូកសរុបមេីល តេីមានគេហទំព័រប៉ុន្មាន និងឈ្មោះអ្វីខ្លះ? ដែលបាននិយាយ ផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានក្លែងក្លាយ អំពីអ្វី និងប៉ុន្មានដង? ដោយកិច្ចការងារនេះ ធ្វេីការបូកសរុបរយ:ពេល ៣ខែម្តង។
លោកណែនាំបែបនេះ ក្នុងឱកាសកិច្ចប្រជុំសាមញ្ញ ប្រចាំសប្តាហ៍ថ្នាក់ដឹកនាំ ក្រសួងព័ត៌មាន នៅថ្ងៃទី៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១នេះ ដែលមានការចូលរួមជុំផ្ទាល់ និងតាមរយៈប្រពន្ធ័ Zoom ជាលក្ខណៈHybrid។
លោកខៀវ កាញារីទ្ធ បានថ្លែងថា ក្រុមប្រឆាំងព័ត៌មានក្លែងក្លាយ ជាក្រុម ដែលពិនិត្យមេីលតែពីដំណឹងដែលបំពុលព័ត៌មាន ដែលមិនពិត បំភ្លៃសង្គម គឺ ខុសពី គណ:កម្មការតាមដានវាយតម្កៃនិង លេីកសរសេីរក្រមសីលធម៌ វិជ្ជាជីវ: សារព័ត៌មាន ហេីយគោលបំណងនៃការបង្កេីតគណ:កម្មការនេះឡេីងគឺ ដេីម្បីជាការលេីកនូវតម្លៃ សីលធម៌ និងតម្លៃតូនាទីសង្គម របស់អ្នកសារព័ត៌មានឡេីងវិញ។ លោកថាសម្រាប់ទៅថ្ងៃខាងមុខ រាល់អត្ថបទរបស់អ្នកសារព័ត៌មាន គឺ មានភាពស៊ីជម្រៅ ហេីយត្រូវបានគេយកចិត្តទុកដាក់ ដោយសារមានន័យគ្រប់គ្រាន់ និងត្រូវចំណុចនីមួយៗ។ ជាមួយនេះ គណ:កម្មការ ក៏មិនមែនវាយតម្លៃគ្រប់អត្ថបទនោះទេ គឺពិនិត្យនៅពេលមានបញ្ហា ហេីយក៏មិនមានសិទ្ធិ ដាក់ទោសកំហុសដល់អ្នកសារព័ត៌មាននោះទេ មានតែជួយលេីកតម្កេីង វិជ្ជាជីវ: សារព័ត៌មាន លេីកតម្កេីងតួនាទីសារព័ត៌មាននៅក្នុងសង្គម៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ស្ត្រីម្នាក់កំពុងបើកម៉ូតូត្រូវបានរថយន្តបុកចំពេញទំហឹងបណ្ដាលឲ្យស្លាប់ភ្លាមៗ។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងវេលាម៉ោងប្រមាណជាង ៨យប់ក្នុង ថ្ងៃទី០៥ កញ្ញា ២០២១ នៅចំណុច អតីតលក់សំបុត្រអង្គរ ផ្លូវចូលទៅអង្គរ វត្ត ក្នុងសង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប។
លោកជា វុទ្ធី នាយរងការិយាល័ចរាចរណ៍ជើងគោក ស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាប បានឲ្យដឹងថា ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ រវាងរថយន្តនិងម៉ូតូ។ លោកថាស្រីរងគ្រោះ មានឈ្មោះ ឌិន សាម៉េត អាយុ៥៣ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិ ខ្វៀន សង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប ជិះម៉ូតូម៉ាកហុងដាពណ៌ខ្មៅ ពាក់ស្លាកលេខ សៀមរាប ១S ៧០៥២។
មន្ត្រីនគរបាលបានបន្តថា ចំណែកម្ចាស់រថយន្តបង្ក បានបើករត់គេចខ្លួនបាត់។ តែទោះជាយ៉ាងនេះក្ដីសមត្ថកិច្ចបានកំណត់ហេតុ អត្តសញ្ញាណ ម្ចាស់រថយន្តរួចហើយដើម្បី យកមកទទួលទោស តាមនិតិវិធីច្បាប់។
ដោយឡែកសាកសពត្រូវបានប្រគល់ឲ្យក្រុមគ្រួសារយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖រថយន្តមួយគ្រឿង ម៉ាកឆេរ៉ាលេត ពណ៌សពាក់ស្លាកលេខ ភ្នំពេញ ២AQ ៣២៥៨ ទៅបានដើមឈើប្រភេទច័ន្ទគិរី ឬច័ន្ទតរ៉ៃ រលំសង្កត់បណ្ដាលឱ្យខូចខាតយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ។ ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅមុននេះបន្តិច នាថ្ងៃទី ៦ ខែកញ្ញាឆ្នាំ ២០២១ នេះ ស្ថិតនៅមាត់ស្ទឹងសៀមរាប ជាប់នឹងកែងកាហ្វេប្រោន ស្ថិតនៅភូមិវត្តបូព៌សង្កាត់សាលាកំរើក ក្រុងសៀមរាប។
ទោះជាយ៉ាងណា ក្នុងហេតុការណ៍នេះមិនបណ្ដាលឲ្យមានគ្រោះថ្នាក់ដល់ម្ចាស់រថយន្តនោះទេ។ ជាមួយគ្នានេះ ក្រោយកើតហេតុ ក៏មានសមត្ថកិច្ចចុះមកដល់ទីតាំងផងដែរ។ បើតាមម្ចាស់រថយន្ត ដែលរងគ្រោះក្នុងហេតុការណ៍នេះ បានបញ្ជាក់ថា ពួកគាត់មានគ្នាពីរនាក់ ដោយបើករថយន្តចតនៅចំណុចកើតហេតុ ហើយចូលទៅផឹកកាហ្វេនៅប្រោន ហើយចេញមកវិញ មិនទាន់ដល់រថយន្តផងក៏ដើមឈើរលំសង្កត់រថយន្តរបស់គាត់តែម្ដង។ ម្ចាស់រថយន្ត មានឈ្មោះ លឹម ឃាង អាយុ៧១ឆ្នាំរស់ក្នុងភូមិគ្រួស សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេច ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានមកដល់កម្ពុជាប្រកបដោយសុវត្ថិភាព ក្រោយពីទទួលការវះកាត់ដោយជោគជ័យពីវេជ្ជបណ្ឌិតបារាំង។
នេះបើយោងតាមលិខិតជូនដំណឹងរបស់ខុទ្ទកាល័យរបស់សម្ដេចស ខេង ដែលបណ្ដាញព័ត៌មាន សៀមរាបប៉ុស្តិ៍ ទទួលបាននៅមុននេះបន្តិច៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖យុវជនម្នាក់បានប្រើអំពើហិង្សា លើម្ដាយបង្កើត ដោយសំឡុតយកលុយទិញគ្រឿងញៀន ត្រូវបានចាប់ខ្លួន។
មន្ត្រីកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តបាត់ដំបងបានបញ្ជាក់ថា ឈ្មោះ ជា គឹមឡេង អាយុ២១ ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិអណ្ដូងចេញ សង្កាត់អូរចារ ក្រុងបាត់ដំបង។
មន្ត្រីអាវុធហត្ថបានបន្តថា ការឃាត់ខ្លួនយុវជននេះ តាមបណ្ដឹងឈ្មោះ លី ដាណា (ហៅវណ្ណា) ត្រូវជាម្តាយអាយុ ៤២ឆ្នាំ មុខរបរលក់ដូរមានទីលំនៅភូមិអណ្ដូងចេញ សង្កាត់អូរចារ ក្រុងបាត់ដំបង។
មន្ត្រីអាវុធហត្ថបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ជនសង្ស័យបានធ្វើសកម្មភាព យកកាំបិតប៉័ងតោភ្ជង់ករ និងវាយជាច្រើនដៃ ធ្វើឱ្យជនរងគ្រោះ ជាម្ដាយដួលទៅនឹងដី ហើយសំឡុតយកប្រាក់ចំនួន ២លានរៀល និងខ្សែកប្លាកទីន ០១ខ្សែ យកលក់ទៅទិញគ្រឿងញៀន។
ទោះជាយ៉ាងណា ក្រោយពីមានហេតុការណ៍ប្រើអំពើហិង្សាបែបនេះ ត្រូវបានកម្លាំងអាវុធហត្ថឃាត់ខ្លួន ពីបទហិង្សាដោយចេតនា ហើយកសាងសំណុំរឿងទៅតាមនីតិវិធី។
សូមជម្រាបថា ករណីហិង្សានេះ បានកើតឡើង នៅវេលាម៉ោង ១២ និង ៣០នាទីថ្ងៃទី០៤ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ នៅចំណុចផ្សារពូពុយ ស្ថិតនៅភូមិអណ្ដូងចេញ សង្កាត់អូរចារ ក្រុងបាត់ដំបង៕SRP
ភ្នំពេញ៖កម្លាំងអាវុធហត្ថទូទាំងប្រទេស បាននិងកំពុងចូលរួមយ៉ាងពេញទំហឹង ជាមួយស្ថាប័នគយដើម្បីប្រមូលថវិកាជូនជាតិ លើការអនុវត្តច្បាប់ចំពោះរថយន្ដឯកជន ដែលប្រើប្រាស់ផ្លាកលេខ ខ.ម និង ន.ប តាមបទបញ្ជា នាយករដ្ឋមន្ដ្រី ហ៊ុន សែន។
នេះបើតាមការឲ្យដឹងរបស់អគ្គមេបញ្ជាការរង នៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ និងជាមេបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស សៅ សុខា
បានថ្លែងប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មាន។
លោកសៅ សុខា បានលើកឡើងថា បទបញ្ជារបស់សម្ដេចហ៊ុន សែន គឺមានរួចជាស្រេចហើយ ក្នុងឱកាសពិធីអបអរសាទរខួបទី២០ នៃការបង្កើតកងទ័ពជើងគោក កាលពីពេលកន្លងទៅ ដែលសម្ដេចតេជោ បានណែនាំឲ្យមេបញ្ជាការកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ ត្រូវសហការជាមួយស្ថាប័នគយ ដែលជាស្ថាប័នមួយមានតួនាទីប្រមូលចំណូលជូនជាតិ។
លោកសៅ សុខា បានបញ្ជាក់ថា បន្ទាប់ពីទទួលបានបទបញ្ជាយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់នេះ លោកក្នុងនាមជាមេបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស ក៏បានណែនាំ និងកំពុងតាមដានបន្ដទៀត លើការអនុវត្តរបស់មន្ដ្រីអាវុធហត្ថនៅទូទាំងប្រទេស ជាមួយស្ថាប័នគយ លើការងារអនុវត្តច្បាប់ចំពោះរថយន្ដឯកជន ដែលជ្រកក្រោមផ្លាកលេខ ខ.ម និង ន.ប ដែលមិនបានបង់ពន្ធត្រឹមត្រូវ។
លោកបានលើកឡើងទៀតថា អាវុធហត្ថទាំងអស់ត្រូវតែស្គាល់ឲ្យច្បាស់អំពីតួនាទី និងភារកិច្ចរបស់ខ្លួន លើការងារអប់រំ និងការពារមន្ដ្រីអនុវត្តច្បាប់ គឺមន្ដ្រីគយតែម្ដង។ អ្វីដែលជាចំណុចសំខាន់ ត្រូវបង្ក្រាបភ្លាមៗ ក្នុងករណីមន្ដ្រីណា ឬបុគ្គលណារារាំងការអនុវត្តច្បាប់របស់មន្ដ្រីគយ លើការងារប្រមូលចំណូលនេះ។
លោកសៅ សុខា ក៏បានក្រើនរំលឹកដល់មន្ដ្រីអាវុធហត្ថទាំងអស់ មិនត្រូវភ្លេចនូវតួនាទីចូលរួមការពារសន្ដិសុខ សណ្ដាប់ធ្នាប់ និងការពាររាជរដ្ឋាភិបាលស្របច្បាប់ ដែលកើតចេញពីការបោះឆ្នោតរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។ បន្ថែមពីនេះ កម្លាំងអាវុធហត្ថ ក៏បានចូលរួមបង្ក្រាបបទល្មើសធំៗ មានទាំងបទល្មើសធនធានធម្មជាតិ និងការជួយសង្គ្រោះប្រជាពលរដ្ឋក្នុងគ្រោះធម្មជាតិ និងគ្រោះថ្នាក់ផ្សេងៗជាដើម។
ជាមួយគ្នានេះដែរលោកសៅ សុខា បានរំលឹកនូវពាក្យស្លោករបស់អាវុធហត្ថ គឺ «ប្រទេសត្រូវតែការពារ ប្រជាត្រូវតែបម្រើ ច្បាប់ត្រូវតែគោរព បទល្មើសត្រូវតែបង្ក្រាប»។ ក្នុងករណីបុគ្គលអាវុធហត្ថណាប្រព្រឹត្តខុសត្រូវតែបង្ក្រាប និងចាត់វិធានការមុនគេ។
សូមជម្រាបថា ទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី បានចេញលិខិតមួយ ជម្រាបជូនក្រសួងមហាផ្ទៃក្រសួងការពារជាតិ និងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ ដោយកម្មវត្ថុករណីសំណើសុំគោលការណ៍អនុវត្តវិធានការលើការប្រមូលពន្ធ លើមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូននិងយានយន្តគ្រប់ប្រភេទប្រចាំឆ្នាំ ២០២១ ជាលើកចុងក្រោយ ចំពោះយានយន្តឯកជនដែលជ្រកក្រោមស្លាក ក្រសួងស្ថាប័នរដ្ឋជាពិសេស ស្លាកលេខ ខ.ម និង ន.ប ដើម្បីឲ្យម្ចាស់ចូលខ្លួនមកបំពេញកាតព្ធកិច្ចពន្ធ និងអាករនាំចូលស្របតាមច្បាប់និងបទប្បញ្ញត្តិ ស្ដីពីគយ។ លិខិតនេះចុះ ថ្ងៃទី ២ខែ កញ្ញាឆ្នាំ ២០២១ ហត្ថលេខាដោយ លោកហ៊ីង ថូរ៉ាក់ស៊ី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ៕SRP
៥ កញ្ញា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖លោកគង់ សុគន្ធា មន្រ្តីបរិស្ថាន ប្រចាំឃុំខ្វាវ ខេត្តសៀមរាប បានដេកស្លាប់ក្នុងអង្រឹង។ ករណីនេះសមត្ថកិច្ចនៅមិនទាន់បញ្ជាក់មូលហេតុនៅឡើយ។
យោងតាមរបាយការណ៍ ដែលបណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ ទទួលនៅមុននេះបន្តិចបានបញ្ជាក់ថា នៅម៉ោង៥ ថ្ងៃទី០៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ នៅចំណុចអូរកំបោរ (ស្នាក់ការបរិស្ថាន ស្ថិតនៅភូមិស្រោង ឃុំខ្វាវ ស្រុកជីក្រែង មានករណីមនុស្សដេកស្លាប់ក្នុងអង្រឹងម្នាក់។
របាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថាជនរងគ្រោះ មានឈ្មោះគង់ សុគន្ធា ជាមន្រ្តីបរិស្ថាន ភេទប្រុសអាយុ៥៣ឆ្នាំ នៅភូមិ ឃុំកេីតហេតុខាងលេី។
ការសន្និដ្ឋានរបស់សមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថា
មូលហេតុ អាចមានជំងឺ ឡេីងឈាម អាចបណ្ដាលឲ្យគាំងបេះដូង។ ទោះជាយ៉ាងណាគ្រូពេទ្យបានពិនិត្យរកជំងឺកូវីដ១៩ គឺអវិជ្ជមាន។ សមត្ថកិច្ចបានប្រគល់សពឲ្យក្រុមគ្រួសារយកទៅធ្វេីបុណ្យតាមប្រពៃណី៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សមត្ថកិច្ចស្រុកសូទ្រនិគមបានឲ្យដឹងថាបុរសម្នាក់បានលង់ទឹកស្លាប់ វេលាម៉ោង១៣និង៥០នាទី ថ្ងៃទី០៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ នៅចំណុចស្ទឹងរំដេង ក្នុងភូមិរំដេង ឃុំខ្នាពោធិ៍ ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប។
ជនរងគ្រោះ មានឈ្មោះក្រឹម សោម អាយុ៤៣ឆ្នាំ ទីលំនៅភូមិសំបាត ឃុំខ្នាពោធិ៍ ស្រុកសូទ្រនិគម។
សមត្ថកិច្ចស្រុកបានបន្តថាករណីនេះមូលហេតុ ជនរងគ្រោះជាមនុស្សញៀនស្រាហើយដើរគ្មានគោលដៅ ពុំសូវចូលផ្ទះនោះទេ។  បច្ចុប្បន្នគ្រូពេទ្យ បានយកសំណាក រកមេរោគកូវីដ១៩ ជាលទ្ធផល អវិជ្ជមាន។ តាមការ ធ្វើកោសលវិច័យ របស់សមត្ថកិច្ចជំនាញ ជនរងគ្រោះ ពិតជាលង់ទឹកស្លាប់ ប្រាកដមែន ពុំមានពាក់ព័ន្ធនិងបទល្មើសព្រហ្មទណ្ឌឡើយ ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាបបានរាយការណ៍ថាបានប្រទះឃើញ« M៧៩ មួយគ្រាប់ នៅមាត់ស្ទឹងសៀមរាប។ ហេតុការណ៍នៅ ថ្ងៃទី០៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ព្រឹកមិញនេះ នៅចំណុចសួនមាត់ស្ទឹងខាងត្បូងស្ពានរ៉ោករ៉ាក ស្ថិតក្នុងភូមិទ្រាំង សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប។
អាជ្ញាធរបានបន្តថាករណីនេះកម្មករបានកាយដី ក៏បានប្រទះឃើញគ្រាប់យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ ១គ្រាប់ ប្រភេទM79 M381)USA។ បច្ចុប្បន្ន៖គ្រាប់យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះនេះ ត្រូវបានក្រុមការងារ មជ្ឈមណ្ឌល សកម្មភាពកំចាត់មីន កម្ពុជា យកទៅរក្សាទុកដើម្បីកម្ទេចចោល ក្រោយពីបានចុះទៅពិនិត្យដល់ទីតាំង៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ស្រុកជីក្រែងបានជួបគ្រោះរាំងស្ងួត ច្រើនជាងគេ ក្នុងខែសីហា កន្លងមកនេះ បណ្ដាលអោយប៉ះពាល់ ស្រូវវស្សារបស់ប្រជាកសិករយ៉ាងច្រើនផងដែរ។
យោងតាមការណ៍របស់មន្ទីរកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានឲ្យដឹងថា ការងារបង្កបង្កើនផលដំណាំ ស្រូវវស្សាឆ្នាំ២០២១នេះ បានជិត ១៩០ ពាន់ហិកតា ស្មើនឹងជិត១០០%នៃផែនការ ក៏ប៉ុន្តែនៅក្នុងអំឡុង ខែសីហានេះ គ្រោះរាំងស្ងួតបានបង្កឲ្យមានផលប៉ះពាល់លើដំណាំស្រូវទាំងនោះជិត ១៦ពាន់ហិកតា លើ៨ស្រុក ក្នុង ចំណោម១២ក្រុង-ស្រុក ស្មើនឹង៤១ឃុំ ៣២១ភូមិ ។ ក្នុងនេះដែរ ស្រុកជីក្រែងទទួលរងផលពាល់ច្រើនជាងគេស្មើនឹង ៦ពាន់៦០០ហិកតា លើផ្ទៃដីអនុវត្តបានជិត ៣៧ ពាន់ហិកតា ក្នុងនេះស្រូវស្រាលទំហំជិត ៣ ពាន់ហិកតា ត្រូវទទួលការ ខូចខាត ប្រជាកសិករប្រហែល ៣ ពាន់គ្រួសារ រស់នៅលើ១២ឃុំ ១៣៣ភូមិ បានទទួលរងនូវការខូចខាតនេះ។
របាយការណ៍បានបន្តថា ក្នុងអំឡុងដើមខែកញ្ញានេះ ខេត្តសៀមរាប មានភ្លៀងធ្លាក់ជាបន្តបន្ទាប់ ស្ថានភាពបែបនេះ នៅតែមានបន្តទៀត ស្រូវស្រែជិត ១៦ ពាន់ហិកតា នឹងត្រូវបានងើបចេញពីផលប៉ះពាល់ ហើយផ្ទៃដីស្រូវ ស្រាលដែលខូចខាតនៅស្រុកជីក្រែង ជិត ៣ ពាន់ហិកតា អាចនឹងមានលទ្ធភាព ស្តារដោយការសាបព្រួសឡើងវិញ ប្រហែលជាជិត ២ពាន់៣០០ហិកតា។ ការត្រៀមលក្ខណៈ ស្តារដំណាំស្រូវវស្សាចេញពីការខូចខាតសម្រាប់ឆ្នាំ២០២១នេះ ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានផ្តល់ស្រូវពូជសម្រាប់ខេត្តសៀមរាប ប្រមាណជា ២ពាន់តោនផងដែរ។
ប្រធានមន្ទីរធនធានទឹក និងឧត្តុនិយមខេត្តសៀមរាប លោក នួន ច័ន្ទគ្រឹះស្នា បានឲ្យដឹងថា អាងទឹកទំនប់ម្កាក់ អាចស្តុកទឹកបានប្រមាណជា ២០លានម៉ែត្រត្រីគុណ ដែលមានវិសាលភាពគ្របដណ្តប់ចំនួន៩ឃុំ លើ១២ឃុំ របស់ស្រុកជីក្រែង និងមានសមត្ថភាពស្រោចស្រពលើផ្ទៃដីស្រែប្រមាណ ២៥ ពាន់ហិកតា។ ឆ្នាំនេះប្រជាកសិករ បង្កបង្កើនផលស្រូវប្រាំងជាង ១ម៉ឺនហិកតា និង ធ្វើស្រែវស្សាជាង៣ម៉ឺនហិកតា ដែលទំហំចែកចាយនេះ វាលើសពីសមត្ថភាព របស់អាងស្តុក រួមទាំងមានជួបប្រទះគ្រោះរាំងស្ងួតបន្ថែមទៀត ទើបបញ្ហាផលប៉ះពាល់ស្រូវកណ្តាល-ស្រូវធ្ងន់ និង ការខូច ខាតផលស្រូវស្រាលត្រូវបានកើតឡើង។
លោកបានបន្តទៀតថា ១សប្តាហ៍ចុងក្រោយនេះ កម្ពស់ទឹកអាងម្កាក់ បានឡើងលើកូដបាតទ្វារទឹកប្រមាណ ៨៥០មីល្លីម៉ែត្រ និង សង្ឃឹមថា កម្ពស់ទឹកនេះនឹងបន្តមានកំណើនបន្ថែមទៀត សម្រាប់ការជួយសង្គ្រោះផលប៉ះពាល់។
ពាក់ព័ន្ធករណីនេះ លោកទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប បានថ្លែងជំរុញឲ្យមន្រ្តីជំនាញ ប្រើប្រាស់ឲ្យអស់លទ្ធភាព អាងទឹកធារាសាស្រ្ត ទំនប់ម្កាក់ ដែលមានវិសាលភាពគ្របដណ្តប់ ទៅលើ៩ឃុំ នៃស្រុកជីក្រែង ជាពិសេសគឺការគ្រប់គ្រងចែកចាយទឹកដល់ សហគមន៍ ប្រកបដោយតម្លាភាព។ លោកថាវាមិនគួរឲ្យកើតមាននៅក្នុងតំបន់ដែលមានទំនប់ធារាសាស្ត្រនោះឡើយ។
អភិបាលខេត្តថ្លែងជំរុញបែបនេះក្នុងដំណើរបំពេញការងារចុះពិនិត្យមើលស្ថានភាពទឹក នៅអាងធារាសាស្រ្ត ទំនប់ទ្វារទឹកម្កាក់ ឃុំគោកធ្លកលើ ស្រុក ជីក្រែង នៅថ្ងៃទី០៤ ខែ កញ្ញា ម្សិលមិញ៕SRP