ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន បានអះអាងថា ការសម្រេចចាក់វ៉ាក់សាំងជូនកុមារអាយុពី៦ដល់១២ឆ្នាំដែលនឹងត្រូវធ្វើចាប់ពីថ្ងៃទី១៧ ខែ កញ្ញា ឆ្នាំ ២០២១ ខាងមុខនេះ គឺសំដៅធានានូវសិទ្ធិរស់រានមានជីវិត សិទ្ធិទទួលបានការថែទាំសុខភាព និងសិទ្ធិទទួលបាននូវការសិក្សារៀនសូត្រ។ល។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានបន្តថា ប្រសិនបើយើងមិនអាចបើកសាលាបឋមសិក្សាឡើងវិញសម្រាប់កុមាររបស់យើងទេ ប្រៀបបានទៅនឹងការបាត់បង់គ្រឹះមូលដ្ឋាននៃវិស័យអប់រំរបស់យើង។ ម្យ៉ាងទៀត ការចាក់វ៉ាក់សាំងជូនកុមារពីអាយុ៦ឆ្នាំឡើង គឺជាផ្នែកមួយនៃការងារប្រយុទ្ធប្រឆាំងជាមួយជំងឺឆ្លងផងដែរ ព្រោះវានឹងនាំអោយមានភាពសាំក្នុងសហគមន៍ រហូតដល់ប្រមាណជាង៨០% ដើម្បីទប់ទល់នឹងការវាយលុកពីជំងឺឆ្លងកូវីដ-១៩ ដែលកំពុងរាតត្បាតក្នុងប្រទេសយើងនិងប្រទេសផ្សេងទៀតនៅលើពិភពលោកទាំងមូល។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា នៅល្ងាចថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញានេះ បានបង្ហាញនូវរូបភាពការហាត់ប្រាណ។ នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានសរសេរថា បន្ទាប់ពីចាក់វ៉ាក់សាំងដូសទី៣ ឬដូសជំរុញបានប្រមាណ៣០ម៉ោង មកដល់ពេលនេះខ្ញុំហាត់ប្រាណបានជាធម្មតាឡើងវិញហើយ។
សប្តាហ៍នេះ មានកិច្ចការជាច្រើនដែលត្រូវធ្វើ ហើយកិច្ចការមួយដែលសំខាន់ជាងគេគឺអនាគតរបស់កុមារ ទាំងជីវិត ទាំងសុខភាព និងទាំងការសិក្សារបស់ពួកគេ។ សូមជូនពរលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ពិសេសចៅៗ ក្មួយៗជានិស្សិត និងសិស្សដែលបានវិលត្រឡប់ចូលសាលារៀនវិញនៅថ្ងៃនេះ៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោកហ៊ុយ វណ្ណៈ រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាប្រធានសហភាពសហព័ន្ធអ្នកសារព័ត៌មាន កម្ពុជាបានទទួលបទសម្ភាសន៍ជាមួយកាសែត «សារព័ត៌មាន ជានហ្វា» ថា ទំនាក់ទំនងរវាងកម្ពុជា និងចិនមានទិដ្ឋភាពច្រើនយ៉ាង។ ភាគីទាំងពីរអាចរស់នៅ និងរស់នៅប្រកបដោយសុខដុមរមនា ហើយទំនាក់ទំនងកាន់តែជិតស្និទ្ធនិងរឹងមាំ។
លោកបានរំលឹកថា មិត្តភាពជាប្រពៃណីរវាងកម្ពុជានិងចិន គឺជាមិត្តភាពរវាងចិននិងកម្ពុជាដែលត្រូវបានបង្កើតរួមគ្នា និងចិញ្ចឹមបីបាច់យ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់ដោយមេដឹកនាំជំនាន់មុននៃប្រទេសទាំងពីរ រួមមានលោកប្រធាន ម៉ៅ សេទុង នាយករដ្ឋមន្រ្តី ចូវ អេនឡាយ និង សម្តេច សីហនុ។ ទំនាក់ទំនង ដែលមុននេះទៅទៀត គឺអាចទៅដល់អតីតកាល លោក Zhou Da Quan ដែលជាមន្រ្តីរាជវង្សយាននៃប្រទេសចិន ពេលនោះគាត់បានមកដល់កម្ពុជា នឹងមានទំនាក់ទំនងល្អជាមួយប្រជាជនកម្ពុជា។
លោកបន្តថា តាមទស្សនៈវិស័យវប្បធម៌នៃប្រទេសកម្ពុជានិងប្រទេសចិនមានលក្ខណៈប្រហាក់ប្រហែលគ្នា ហើយភាគីទាំងពីរក៏បានប្តេជ្ញាចិត្តជួយគ្នាទៅវិញទៅមក ដូចលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បានមានប្រសាសន៍ថា ទំនាក់ទំនងមិត្តភាពរវាងកម្ពុជា និងចិន ត្រូវបានបង្កើតឡើងយូរណាស់មកហើយ មុនប្រទេសចិនចូលជា សមាជិករបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ។ កម្ពុជាមិនមែនថា ចិនកាន់តែរឹងមាំហើយៗខិតខំជិតស្និទ្ធជាមួយចិននោះទេ ប្រទេសទាំងពីរបានខិតខំធ្វើការជួយគ្នាទៅវិញទៅមក និងគាំទ្រគ្នាទៅវិញទៅមក ហើយក៏បានរៀបចំផែនការចក្ខុវិស័យរយៈពេលវែងផងដែរ។
«ខ្ញុំធ្លាប់និយាយដោយត្រង់ៗ ជាមួយមិត្តអាមេរិកថា អ្នកមានទស្សនៈទាននយោបាយបើកចំហ ប៉ុន្តែទស្សនៈទាននយោបាយនេះគ្រាន់តែជាសន្យាខ្យល់ ផ្ទុយទៅវិញចិនកម្រនិយាយណាស់ ប៉ុន្តែធ្វើបានច្រើនជាងនេះ។ ឥឡូវអាគារដែលយើងកំពុងអង្គុយនេះ គឺជាអាគារសាងសង់ដោយចិន ខ្ញុំបានប្រាប់មិត្តអាមេរិកយ៉ាងនេះ ប្រហែលតាមរបៀបជាការនិយាយលេងសើច មិនជាការឌឺចំទេ»។
លោក ហ៊ុយ វណ្ណៈ មានប្រសាសន៍ទៀតថា ការចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីរវាងកម្ពុជានិងចិន គឺជាការប្រមូលផលដ៏ធំមួយសម្រាប់កម្ពុជា ហើយកម្ពុជាអាចនាំចេញផលិតផលកាន់តែច្រើនទៅទីផ្សារប្រទេសចិន ជាពិសេសប្រែក្លាយវិស័យកសិកម្មទៅជាកសិ-ឧស្សាហកម្ម ។ មិត្តភាពរវាងប្រទេសទាំងពីរនឹងបង្កើតតម្លៃមនុស្ស ហើយក្លិនក្រអូបនៃតម្លៃមនុស្សនឹងសាយភាយទៅកាន់ប្រទេសផ្សេងទៀត និងពិភពលោកតែម្តង។
លោក ហ៊ុយ វណ្ណៈ៖ បញ្ហាតូចតាចនៅខេត្តព្រះសីហនុនឹងមិនប៉ះពាល់ដល់ការអភិវឌ្ឍរួមទេ ថ្មីៗនេះឆ្លើយតបទៅនឹងសារព័ត៌មានអវិជ្ជមានមួយចំនួននៅខេត្តព្រះសីហនុ លោក ហ៊ុយ វណ្ណៈ បាននិយាយថា ពេលដែលក្រឡេកមើលក្រុងព្រះសីហនុ វាចាំបាច់ត្រូវមើល និងវិភាគស្ថានភាពជាក់ស្តែង និងដំណាក់កាលនីមួយៗ។ ការអភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុងមិនអាចជៀសផុតពីផលប៉ះពាល់ខ្លះនោះទេ នេះគឺជាការពិតដែលត្រូវទទួលស្គាល់។ ប៉ុន្តែបើគ្មានការវិនិយោគ តើមានការអភិវឌ្ឍន៍អនាគតមកពីណា។
លោកបានឡើងឧទាហរណ៍ថា ការអភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុងពិបាកគេចផុតនឹងរងផលប៉ះពាល់ណាស់ ឧទាហរណ៍ការសាងសង់ផ្លូវនឹងបណ្តាលឱ្យធូលីហុយពេញមេឃ ក្នុងនោះក៏បូករួមទាំងភ្នំពេញ និងខេត្តព្រះសីហនុផងដែរ ប៉ុន្តែវានឹងមិនប៉ះពាល់ដល់ការអភិវឌ្ឍន៍រយៈពេលវែងនិងការអភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុងឡើយនាពេលអនាគត។
លោកបានសង្កត់ធ្ងន់ដូច្នេះថា «តាមគំនិតរបស់ខ្ញុំ បញ្ហាតូចតាចទាំងនេះ បែរជាបានបង្កើនមិត្តភាពរវាងកម្ពុជានិងចិនកាន់តែល្អ ពីព្រោះនៅពេលនេះ វាអាចឆ្លុះបញ្ចាំងថាតើភាគីណាមួយកំពុងសើចចំអកឱ្យយើង ហើយភាគីណានៅតែជួយយើង។ កម្ពុជានិងចិនមើលឃើញពីមនោសញ្ចេតនាពិតក្នុងគ្រាលំបាក ហើយរួមគ្នាដោះស្រាយបញ្ហាទាំងនេះ ដើម្បីយើងកាន់តែមានសាមគ្គីភាពនិងកាន់តែជិតស្និទ្ធជាមុន»។
លោកបន្ថែមថា ប្រសិនបើគ្មានមិត្តចិនជួយសាងសង់តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស និងទីក្រុងជឿនលឿន បូករួមទាំងផ្លូវថ្នល់និងស្ពាន វារីអគ្គិសនី និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្សេងទៀត កម្ពុជាមិនចាំបាច់ទន្ទឹងរង់ចាំក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិដែលមកវិនិយោគនៅកម្ពុជាទេ។
«ខ្ញុំសូមលើកឧទាហរណ៍សាមញ្ញមួយ បើមានកាសាងសង់ផ្សារទំនើបឡើង ផលិតផលម៉ាកមកពីសហរដ្ឋអាមេរិក និងអឺរ៉ុប នឹងចូលផ្សារទំនើបក្នុងរយៈពេលមួយឬពីរឆ្នាំ។ ប៉ុន្តែបើគ្មានផ្សារទំនើបទេ ម៉ាកល្បីៗទាំងនេះនឹងមិនចូលមកកម្ពុជាទេ ហើយក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិទាំងនេះនឹងវិនិយោគនៅប្រទេសផ្សេងវិញ»។ លោកបានបកស្រាយយ៉ាងនេះ។
ជំនួយរបស់ចិនដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍មសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ផ្លូវកន្លងមកដែលប្រទេសកម្ពុជាដើរមានភាពរដិបរដុប មានតែទំនាក់ទំនងមិត្តភាពប្រពៃណីចិនប៉ុណ្ណោះ ដែលបាននាំមកនូវផលប្រយោជន៍ស្ថិរភាពដ៏ធំដល់កម្ពុជា។
លោក ហ៊ុយ វណ្ណៈបានរំលឹកឡើងវិញថា ទំនាក់ទំនងកម្ពុជាជាមួយសហគមន៍អន្តរជាតិមានបទពិសោធន៍ឈឺចាប់ជាច្រើន ឧទាហរណ៍ក្នុងកំឡុងពេលអាណានិគមបារាំងជិត១០០ឆ្នាំ ការមកដល់របស់ពួកគេមិនបានជួយកម្ពុជាក្នុងការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទេ ពួកគេនៅសល់តែ «ការត្រួតត្រា» ដែលជាកេរដំណែលនេះប៉ុណ្ណោះ។
«សហរដ្ឋអាមេរិក បាននាំគ្រាប់បែកមកអោយកម្ពុជា ប៉ុន្តែរហូតមកដល់ពេលនេះគ្រាប់បែកទាំងនោះមិនទាន់ត្រូវបានបោសសំអាតអស់ពីដីទេ ដែលបង្កអោយមនុស្សពាក់កណ្តាលលាននាក់បានស្លាប់បាត់បង់ជីវិត។ ពួកគេក៏បានបង្កឱ្យមានជម្លោះផ្ទៃក្នុងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលបណ្តាលឱ្យមនុស្សស្លូតត្រង់ជាង៣លាននាក់ស្លាប់ បន្ទាប់មកបាននាំឱ្យមានសង្គ្រាមស៊ីវិលជាង ២០ឆ្នាំនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែលបានធ្វើឱ្យប្រជាជនរងទុក្ខវេទនា»។
លោកក៏បាននិយាយដែរថា រហូតដល់ឆ្នាំ ១៩៩៨ ទើបកម្ពុជាសម្រេចបាននូវការបង្រួបបង្រួមជាតិដោយសន្តិភាពនិងពេញលេញ។
លោកបន្តថា ឥឡូវនេះសន្តិភាពបានចូលមកដល់ ហើយប្រទេសកម្ពុជាបានយកអតីតកាលទុកមួយលែក ហើយកំពុងខិតខំបង្កើតទំនាក់ទំនងមិត្តភាពជាមួយសហគមន៍អន្តរជាតិ។ «កំណែទម្រង់ផ្ទៃក្នុងនិងការពង្រីកការទូត» ដែលត្រូវបានផ្សព្វផ្សាយដោយលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន គឺជាគោលនយោបាយដ៏ឈ្លាសវៃ។
លោក ហ៊ុយ វណ្ណៈ ក៏បាននិយាយផងដែរថា ចំណងមិត្តភាពប្រពៃណីរវាងកម្ពុជានិងចិនបានផ្តល់ផលប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់ភាគីកម្ពុជា។ គ្រាន់តែជំនួយកសាងស្ពានប៉ុណ្ណោះ វាបានជួយកម្ពុជាក្នុងការលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាជន និងជំរុញការអភិវឌ្ឍន៍ផ្នែកកសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
ម៉្យាងវិញទៀត លោកក៏បានលើកឡើងពីជំនួយរបស់ចិនចំពោះវ៉ាក់សាំងប្រឆាំងជំងឺកូវិទ១៩ដល់កម្ពុជា ហើយបាននិយាយថា បន្ទាប់ពីរបបខ្មែរក្រហម នេះគឺជាលើកទី២ ហើយដែលប្រជាជនកម្ពុជាកំពុងជួបវិបត្តិដែលគ្រោះថ្នាក់ដល់ជីវិត ហើយជំនួយរបស់ចិន បានការពារជីវិតរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា។
លោក ហ៊ុយ វណ្ណៈ បានមានប្រសាសន៍ថាផ្អែកលើ «បងប្អូនដែកថែប» ដ៏រឹងមាំរបស់កម្ពុជានិងចិនកម្ពុជាអាចទទួលបានវ៉ាក់សាំងមួយចំនួនធំពីប្រទេសចិនសម្រាប់ចាក់បង្ការមេរោគកូវីដ១៩ ដល់ប្រជាជនបាន ជួយសង្គ្រោះអាយុជីវិតប្រជាជន និងស្តារសេដ្ឋកិច្ចជាតិយ៉ាងឆាប់រហ័ស ។
លោកបន្តថា ភាពជិតស្និទ្ធផ្នែកភូមិសាស្ត្រ នៃប្រទេសកម្ពុជានិងប្រទេសចិនក៏ផ្តល់នូវលក្ខខណ្ឌល្អប្រសើរសម្រាប់ភាគីទាំងពីរក្នុងការធ្វើឱ្យទំនាក់ទំនងកាន់តែស៊ីជម្រៅ។
លោកក៏ជឿជាក់ថា បើប្រៀបធៀបជាមួយគោលនយោបាយផ្សេងទៀតប្រទេសកម្ពុជាទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ច្រើនពីគោលនយោបាយ «ផ្លូវសូត្រសមុទ្រសតវត្សរ៍ទី២១» និង «ផ្លូវមួយ ខ្សែក្រវ៉ាត់មួយ» ដែលផ្តើមចេញដោយប្រទេសចិន។
លោកបានបន្ថែមថា គោលនយោបាយដែលផ្តើមចេញដោយប្រទេសចិនត្រូវបានអមដោយហិរញ្ញវត្ថុបានជំរុញយ៉ាងឆាប់រហ័សដល់ការការអភិវឌ្ឍន៍របស់ប្រទេសកម្ពុជា៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោកអ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បានប្រាប់ដល់ក្មួយៗ សិស្សានុសិស្ស ឲ្យខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ នៅពេលបើកឲ្យដំណើរការសាលារៀនឡើងវិញ។ ក្រៅពីនោះ ត្រូវអនុវត្តនូវវិធានសុខាភិបាល «៣ការពារ និង៣កុំ»ផងដែរ។
ថ្លែង​យ៉ាង​ដូច្នេះ​ក្នុងឱកាសលោកបានជួបសំណេះសំណាល ជាមួយក្មួយៗ សិស្សានុសិស្ស ដែលទទួលបានអាហាររូបករណ៍ ចំនួន ៩៩នាក់ និងពិនិត្យការរៀបចំសាលាឡើងវិញ នៅវិទ្យាល័យ ជួន ណាត ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ស្រុកកំពង់សៀម ខេត្តកំពង់ចាម
នៅព្រឹកមិញនេះ។
អភិបាលខេត្ត ក៏បានធ្វើការណែនាំឲ្យលោកគ្រូ​ អ្នកគ្រូ និងសិស្សានុសិស្ស ដែលមានអាយុ ១២ឆ្នាំ ឡើងទៅ ត្រូវអញ្ជើញទៅ​ចាក់​វ៉ាក់សាំងបង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩ ឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នា និងត្រូវប្រុងប្រយ័ត្ន​ឲ្យបានខ្ពស់ នាអំឡុងពេលសិក្សារៀនសូត្រ របស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងក្មួយៗ​សិស្សានុសិស្ស​ នាពេលខាងមុខនេះ ពីព្រោះថា នៅថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា នេះ រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម នឹងសម្រេចបើកឲ្យដំណើរសាលាឡើងវិញ ចាប់ពីថ្នាក់កម្រិតអនុវិទ្យាល័យឡើង នៅក្នុងដំណាក់ទី១។ ដោយឡែកក្នុងដំណាក់ទី២ ក៏គ្រោងឲ្យបើកដំណើរការរៀនសូត្រ នៅថ្នាក់កម្រិតបឋមសិក្សា នៅថ្ងៃទី១១ ខែតុលា ខាងមុខនេះ។
ដោយឡែក ក្នុងឱកាសដឹកនាំក្រុមការងារ អញ្ជើញចុះពិនិត្យឃ្លាំងពាណិជ្ជកម្ម ១កន្លែង ស្ថិតនៅចំណុចភូមិត្រពាំងចា ឃុំក្រឡា ស្រុកកំពង់សៀម ដែលត្រៀមរៀបចំធ្វើជាមណ្ឌលព្យាបាលអ្នកជំងឺកូវីដ-១៩ លោក អ៊ុន ចាន់ដា បានជម្រុញដល់ក្រុមការងារបច្ចេកទេស ធ្វើយ៉ាងណា ត្រូវពន្លឿនការងារនេះ ឲ្យរួចមុនថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា នេះ ដើម្បីបញ្ជូនអ្នកជំងឺកូវីដ-១៩ កម្រិតស្រាល ដែលកំពុងសម្រាកព្យាបាល នៅវិទ្យាល័យព្រះសីហនុ មកសម្រាកព្យាបាលនៅទីនេះវិញ ក៏ព្រោះតែ វិទ្យាល័យព្រះសីហនុ ក្រុងកំពង់ចាម ត្រូវប្រគល់ទៅឲ្យសាលាវិញ ដើម្បីបើកឲ្យដំណើរការសិក្សា ដូចធម្មតា ឡើងវិញ។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ ឃ្លាំងពាណិជ្ជកម្មនេះ មានចំនួន ៣អគារ ក្នុងមួយអគារៗ អាចដាក់អ្នកជំងឺ​បានចំនួន ២៥០នាក់ សរុបទាំង ៣អគារ អាចដាក់អ្នកជំងឺកូវីដ-១៩ បានសរុបចំនួន ៧៥០នាក់។​ ដោយ​នាបច្ចុប្បន្ននេះ ក្រុមការងារបច្ចេកទេស កំពុងរៀបចំទីតាំង នៃឃ្លាំងខាងលើ ជាពិសេស ការសម្រុករៀបចំតបណ្តាញភ្លើង ប្រព័ន្ធទឹក បង្គន់អនាម័យ ប្រព័ន្ធបង្ហូរទឹក បន្ទប់ពេទ្យ និងបន្ទប់ព្យាបាល ផងដែរ​៕SRP
ខេត្តកណ្ដាល៖លោកហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា បានឲ្យដឹងថា ជាមួយនឹងភាពជោគជ័យនេះ ខ្ញុំសូមបន្តអំពាវនាវឲ្យអាជ្ញាធរគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ គណៈគ្រប់គ្រងសាលា មាតាបិតា អាណាព្យាបាលសិស្ស និងសិស្សផ្ទាល់ បន្តចូលរួមគោរពនូវគោលការណ៏ ០៣ការពារ ០៣កុំ ឆ្ពោះទៅការបើកសាលាឲ្យសិស្សចូលរៀនដោយផ្ទាល់ឡើងវិញក្នុងទ្រង់ទ្រាយធំ និងដោយសុវត្ថិភាពនាពេលខាងមុខនេះ។
ការអំពាវនាវនេះធ្វើឡើង ក្នុងពេលលោកចុះទៅដល់វិទ្យាល័យហ៊ុន សែន ថ្នល់ទទឹង នៅថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញា ព្រឹកមិញនេះ។
លោក ហ៊ុន ម៉ានី បានលើកថា ថ្ងៃនេះ ខ្ញុំបានចុះមកដល់វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ថ្នល់ទទឹង ដើម្បីសួរសុខទុក្ខ លើកទឹកចិត្ត និងស្វែងយល់ពីស្ថានភាពនៃការបើកសាលាឲ្យសិស្សចូលរៀនដោយផ្ទាល់ឡើងវិញក្នុងក្របខណ្ឌខេត្តកណ្តាល។ បើទោះពេលនេះ យើងមិនទាន់អាចបើកសាលាឲ្យសិស្សចូលរៀនដោយផ្ទាល់ក្នុងទ្រង់ទ្រាយធម្មតា នេះជាជំហ៊ានដ៏វិជ្ជមានមួយ ឆ្ពោះទៅការបើកសាលាគ្រប់កម្រិតក្នុងទ្រង់ទ្រាយធំ តាមបែបប្រក្រតីថ្មីនាពេលខាងមុខនេះ។
លោក ហ៊ុន ម៉ានី បន្តទៀតថា លទ្ធភាពរបស់កម្ពុជា ក្នុងការបើកសាលាឲ្យសិស្សចូលរៀនដោយផ្ទាល់នៅពេលនេះ ឆ្លុះបញ្ជាំងពីការអនុវត្តនូវគោលនយោបាយដ៍ត្រឹមត្រូវ និងជោគជ័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការគ្រប់គ្រងនូវការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ១៩ តាមរយៈការដាក់ចេញនូវវិធានការបានយ៉ាងទាន់ពេលវេលា និងមានប្រសិទ្ធភាព មានជាអាទិ៍ យុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងជូនមន្រ្តីជួរមុខ គ្រូបង្រៀន សិស្ស និងប្រជាពលរដ្ឋទូទៅនាពេលកន្លងមក។ ការបើកសាលាឲ្យសិស្សបានចូលរៀនដោយផ្ទាល់នៅពេលនេះ ក៏ជាការឆ្លុះបញ្ជាំងឲ្យឃើញពីការចូលរួមយ៉ាងសស្រាក់សស្រាំពីសំណាក់ស្ថាប័នពាក់ពាក់ព័ន្ធ ដែលក្នុងនោះរួមមានក្រសួងសុខាភិបាល ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ក៏ដូចជាការចូលរួមគោរព និងអនុវត្តនូវវិធានការការពារយ៉ាងហ្មត់ចត់ពីសំណាក់អាណាព្យាបាលសិស្ស សិស្សផ្ទាល់ និងប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ប្រជាពលលរដ្ឋមួយចំនួន ក្នុងខេត្តសៀមរាប នឹងរងការផាកពិន័យ និងដាក់ទោសតាមច្បាប់ ចំពោះមិនគោរពវិធានការសុខាភិបាល។
លោក ទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប បានលើកឡើងថា «ទៅមុខមិនរួច» ក្នុងកាលៈទេសៈដ៏លំបាកនេះហើយ បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួននៅតែប្រហែស ខ្វះការប្រុងប្រយ័ត្ន បំពាន និងមិនមានការស្វែងយល់ពីហានិភ័យនៃជំងឺកូវីដ-១៩។
អភិបាលខេត្តសៀមរាបបន្តថា អាជ្ញាធរយើងខ្ញុំ បានខិតខំណែនាំហើយ ណែនាំទៀត អង្វរផង និងអំពាវនាវផង បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួននៅតែមិនស្តាប់ មិនចូលរួម។ លោកថាខ្ញុំត្រូវបង្ខំចិត្ត អោយក្រុមការងារចាត់វិធានការចំពោះបងប្អូនមួយចំនួននេះ ក្នុងការផាកពិន័យ និងដាក់ទោសតាមច្បាប់។