៣-សង្កាត់ស្លក្រាម មាន៨ភូមិ ប្រជាពលរដ្ឋមានជីវភាពខ្វះខាតចំនួន ១ ៧១២គ្រួសារ
៤-សង្កាត់ជ្រាវ មាន៧ភូមិន ប្រជាពលរដ្ឋមានជីវភាពខ្វះខាតចំនួន ៥១៤គ្រួសារ
៥-សង្កាត់ស្រង៉ែ មាន២ភូមិ ប្រជាពលរដ្ឋមានជីវភាពខ្វះខាតចំនួន ២៣៣គ្រួសារ
៦-សង្កាត់សាលាកំរើក មាន១ភូមិ ប្រជាពលរដ្ឋមានជីវភាពខ្វះខាតចំនួន ១២៧គ្រួសារ។
ក្នុងការបិទខ្ទប់សង្កាត់ទាំង៦ជាតំបន់ក្រហមនេះ រដ្ឋបាលខេត្តក៏បានសហការជាមួយមន្ទីរពាក់ព័ន្ធ និងវិស័យឯកជនមួយចំនួន ដើម្បីធ្វើការផ្គត់ផ្គង់អាហារដោយបានផ្សព្វផ្សាយលេខទូរស័ព្ទអាជីវករដល់ប្រជាពលរដ្ឋធ្វើការបញ្ជាទិញ ព្រមទាំងរៀបចំក្រុមការងារសម្របសម្រួលក្នុងការដឹកជញ្ជូនដោយឥតគិតថ្លៃផងដែរ។ រដ្ឋបាលខេត្តនឹងបន្តចែកជូនដល់បងប្អូនដែលមានជីវភាពខ្វះខាតជាបន្តបន្ទាប់ទៀត។
អាជ្ញាធរខេត្តសង្ឃឹមយ៉ាងមុតមាំថា បងប្អូននឹងចូលរួមជាមួយនឹងក្រសួង និងអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីរួមចំណែកក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំង ទប់ស្កាត់ និងកាត់ផ្តាច់ជំងឺកូវីដ-១៩ចេញពីសហគមន៍យើង ដើម្បីឱ្យសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារុំក៏ដូចជាសង្គមជាតិមានការរីកចម្រើនឡើងវិញ៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោកហ៊ុន ម៉ាណែត អគ្គមេបញ្ជាការរងនៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ មេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក នៅទីបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក នៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ នារសៀលថ្ងៃទី២១ ខែកញ្ញា ម្សិលមិញបានអនុញ្ញាតឱ្យលោក ង្វៀន ថាញ់ជីញ អនុព័ន្ធយោធានៃសាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមវៀតណាមប្រចាំនៅកម្ពុជា ចូលជួបពិភាក្សាការងារទាក់ទងនឹងការវាយតម្លៃលទ្ធផលកិច្ចសហប្រតិបត្តិការផ្នែកយោធាដែលសម្រេចបានកន្លងមក និងការកំណត់ទិសដៅបន្តសម្រាប់បណ្តាឆ្នាំខាងមុខ។
ថ្លែងក្នុងជំនួបនេះ លោកអនុព័ន្ធយោធាវៀតណាម បានជម្រាបជូន លោកហ៊ុន ម៉ាណែត អំពីលទ្ធផលប្រកបដោយផ្លែផ្កានៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងក្រសួងការពារជាតិនៃសាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមវៀតណាម និងកងទ័ពជើងគោកនៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ ក៏ដូចជាអំពីបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួនដែលបានជួបប្រទះកន្លងមក ក្នុងកាលៈទេសៈនៃការឆ្លងរាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ-១៩។ លោកក៏បានបញ្ជាក់បន្ថែមផងដែរអំពីការបន្តខិតខំប្រឹងប្រែងធ្វើយ៉ាងណាឱ្យកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើការងារហ្វឹកហ្វឺនបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស អាចដំណើរការទៅបានដោយគ្មានការរាំងស្ទះ និងរលូនសមស្របទៅមុខ ជាពិសេសការសម្របទៅនឹងបែបបទគន្លងប្រក្រតីថ្មី។
លោកហ៊ុន ម៉ាណែត បានសម្តែងការសាទរចំពោះទំនាក់ទំនងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដ៏ល្អ និងជិតស្និទ្ធរវាងរដ្ឋាភិបាល កងទ័ព និងប្រជាជននៃប្រទេសទាំងពីរ ក្នុងរយៈកាលកន្លងមកនេះ ជាពិសេសការជួយឧបត្ថម្ភគាំទ្រគ្នាទៅវិញទៅមកនៅចំពោះមុខការឆ្លងរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ដែលជាបញ្ហាប្រឈមរួម និងបានគូសបញ្ជាក់អំពីសារៈសំខាន់នៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នារវាងកងទ័ពទាំងពីរក្នុងការបន្តថែរក្សារឹតចំណងមិត្តភាព សាមគ្គីភាព ព្រមជាមួយនឹងការពង្រឹង និងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការឱ្យបានកាន់តែរីកចម្រើនប្រសើរឡើងសម្រាប់បណ្តាឆ្នាំខាងមុខ ស្របតាមទិសដៅរបស់ក្រសួងការពារជាតិនៃប្រទេសទាំងពីរ សំដៅធានាបាននូវសន្តិភាព និងវិបុលភាពសម្រាប់ប្រជាជាតិនីមួយៗ ក៏ដូចជាតំបន់ទាំងមូល៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី បានអំពាវនាវសូមអាជ្ញាធរគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ បង្កើនកិច្ចការពារសុវត្ថិភាព សន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ របៀបរៀបរយ និងសម្រួលចរាចរណ៍ ឱ្យបានល្អប្រសើរ ដើម្បីបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលជូនដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ និងទេសចរ នៅក្នុងកំឡុងពេលបុណ្យភ្ជុំនេះ។
សម្ដេហ៊ុន សែន ក៏បានសូមបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ បន្តចូលរួមទប់ស្កាត់ការឆ្លងរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ ត្រូវអនុវត្តវិធានការ ៣កុំ និង៣ការពារអោយបានខ្ជាប់ខ្ជួនជានិច្ច។
ការអំពាវនាវនេះតាមរយៈទំព័រផេកហ្វេសប៊ុក របស់សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន។
នៅលើទំព័រ facebook របស់សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានសរសេរថា៖ថ្ងៃទី២២ ខែកញ្ញានេះ គឺជាថ្ងៃកាន់បិណ្ឌ១ នៃពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ដែលជាពិធីបុណ្យប្រពៃណីជាតិរបស់ខ្មែរយើង ដែលមានតាំងពីបុរាណកាលមក។ នេះជាពេលវេលាមួយ ដែលបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋពុទ្ធបរិស័ទ មានឱកាសក្នុងការធ្វើបុណ្យទាន សន្សំកុសល និងជួបជុំសាច់ញាតិបងប្អូន នៅតាមទីកន្លែងជិតឆ្ងាយ ជាពិសេស តាមទីវត្តអារាម នានា។
ពិធីបុណ្យកាន់បិណ្ឌ ឆ្នាំ២០២១ នេះ គឺប្រព្រឹត្តទៅ ចាប់ពីថ្ងៃ១រោច ដល់ថ្ងៃ ១៥ រោច ខែភទ្របទ គឺចាប់ពីថ្ងៃទី២២កញ្ញា ដល់ថ្ងៃទី៥ ខែ តុលា ឆ្នាំ២០២១។ ជូនពរបងប្អូនជនរួមជាតិជួបតែសេចក្តីសុខ សេចក្តីចម្រើនគ្រប់គ្នា៕SRP
២១ កញ្ញា ២០២១
ខេត្ត​កំពង់ចាម៖លោកអ៊ុន ចាន់​ដា អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម បាន​បញ្ជា​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន សហការ​ជាមួយ​មន្ទីរជំនាញ យក​គ្រឿងចក្រ​កាយ​ជា​ប្រឡាយ ហេីយដាក់លូរំដោះ​ទឹក​ចេញ ដើម្បីបញ្ចៀស​ការខូចខាត​ដល់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និង​លិច​លង់ដល់​លំនៅដ្ឋាន​ ក៏ដូចជា​ផល​ដំណាំ​របស់​​ប្រជាពលរដ្ឋ។ ជាមួយ​នោះ រាល់​មធ្យោបាយ​ធ្វើដំណើរ គឺអាច​នៅ​ចរាចរណ៍​បាន​ដដែល ប៉ុន្តែមិន​តម្រូវ​ឲ្យ​បើកបរ​ក្នុង​ល្បឿន​លឿនឡេីយ ហើយក៏​មានការ​សម្រួល​ចរាចរណ៍ ពី​កងកម្លាំង​សមត្ថកិច្ច ផងដែរ។
ការបញ្ជានេះនៅព្រឹកមិញនេះ ក្នុងឱកាសលោកដឹកនាំមន្ត្រី ចុះពិនិត្យ ការលិចលង់ដោយជំនន់ទឹកភ្លៀងនៅ​កំណាត់​ផ្លូវជាតិលេខ៦ និងលេខ៧។
សូមជម្រាបថា កាលពីល្ងាចថ្ងៃទី២០ កញ្ញា កន្លងទៅនេះ ជំនន់ទឹកភ្លៀងបានជន់លិច ទីតាំងចំនួន៣កន្លែង គឺ៖ ១.នៅលើកំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៦ ស្ថិតនៅក្នុងស្រុកបាធាយ១កន្លែង។ ២.នៅលើកំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៧ ស្ថិតនៅក្នុងឃុំមៀន ស្រុកព្រៃឈរ ១កន្លែង ហើយទីតាំងទាំង ២កន្លែងនេះ ត្រូវបានស្ថាប័នជំនាញ សហការជាមួយអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន កាយជាប្រឡាយរំដោះទឹកចេញពីថ្នល់​រួចរាល់​ហើយ។ ដោយឡែកកន្លែងទី ៣ គឺនៅចំណុចលើកំណាត់ផ្លូវជាតិ លេខ៧ ស្ថិតក្នុងឃុំខ្វិតធំ ស្រុកព្រៃឈរ ក៏ព្រោះតែទឹកបានហូរកាត់ថ្នល់ រហូតមានជម្រៅត្រឹមជង្គង់។
ការលិចលង់បែបនេះ បន្ទាប់ពីភ្លៀងជាប់ៗ​គ្នា នា​ប៉ុន្មាន​ថ្ងៃ​កន្លងមកនេះ បានធ្វើ​ឲ្យ​ភូមិសាស្ត្រខាងលើរងការលិចលង់៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ខេត្តកំពង់ចាម​ បានប្រកាសបិទយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺកូវីដ-១៩​ ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​​ ដែលមានអាយុ​ចាប់ពី១២ឆ្នាំ​ឡើង​ទៅ។
ការប្រកាសបិទធ្វើ​ឡើង​នៅថ្ងៃទី២១​ ខែកញ្ញា​ ព្រឹកមិញ នៅ​សាលាខេត្តកំពង់ចាម​ ក្រោមវត្តមានលោកជំទាវ ឱ វណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​សុខាភិបាល និងលោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្ត។
លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ បានថ្លែងថា ជាលទ្ធផលនៃការអនុវត្តអនុវត្តតាមផែនការយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលមានអាយុចាប់ពី១២ឆ្នាំឡើង​ សរុបចំនួន​៦៨៥,៦២៤ នាក់​ ស្មើនឹង ៨៤.​៤២% នៃផែនការ ចំនួន ៨១២,១៣២នាក់​។ ដោយ​យុទ្ធនាការកន្លង​មក​នេះ​​ ចំពោះ​​ព្រះសង្ឃ​ មន្ត្រីរាជការ​ កងកម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ​ និងអតីត​យុទ្ធជន​ក្នុង​ខេត្តកំពង់ចាម​ ​ទទួលបាន​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​កូវីដ-១៩​ ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ​ជាបន្តបន្ទាប់​ ចាប់ពី​ដេីម​ខែមិនា​ ឆ្នាំ​២០២១​។ ក្នុងនោះ​​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ដែល​មាន​អាយុ​ចាប់ពី​ ១៨ឆ្នាំ​ឡើង​ ទទួលបានការចាក់​ចាប់ពីថ្ងៃទី​ ២៩​ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ២០២១​។ សម្រាប់​កុមារ​ និង​យុវវ័យ​ ដែល​មាន​អាយុ​ចាប់​ពី​១២ឆ្នាំ​ ឡើង​ដល់​ក្រោម​ ​១៨ឆ្នាំ​ ចាប់ពីថ្ងៃទី​ ៩​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ​២០២១​។
លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ បានបញ្ជាក់ថា ការបិទបញ្ចប់យុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងនេះ គឺសំដៅតែទៅលើមនុស្ស ដែលមានអាយុចាប់ពី១២ឆ្នាំឡើងទៅប៉ុណ្ណោះ ចំពោះ​ការចាក់វ៉ាក់សាំង សម្រាប់មនុស្សអាយុចាប់ពី​ ៦ឆ្នាំ ដល់ក្រោម១២ឆ្នាំ មិនទាន់ដល់ពេលដែលត្រូវបិទបញ្ចប់នោះឡើយ។ ក្នុងនោះរដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម បានសម្រេចគោរពស្នើសុំបើកដំណើរការកន្លែងចាក់វ៉ាក់សាំង ជាអចិន្ត្រៃយ៍ នៅតាមមន្ទីរពេទ្យបង្អែកចំនួន​ ៩កន្លែង ដើម្បី​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលពុំទាន់ទទួលបានការចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ ជាពិសេស​ពលរដ្ឋ ចំណូលស្រុក និងអ្នកមានសុខភាពប្រសើរឡើងវិញ​ មកទទួល​វ៉ាក់សាំង​ ក្រោយពីបិទបញ្ចប់យុទ្ធនាការ។
លោកជំទាវ ឱ វណ្ណឌីន​ បាន​ឲ្យដឹងថា​ កំណេីនអត្រាចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩​ នៅកម្ពុជា​ គិតត្រឹមថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១​ មាន​ ៩៨,៣៣%​ ធៀបជាមួយចំនួនប្រជាជនគោលដៅ​ ១០លាននាក់​ និងលើកុមារ-យុវវ័យអាយុចាប់ពី ១២ឆ្នាំ ដល់ក្រោម ១៨ឆ្នាំ មាន ៨៨,១៦% ធៀបជាមួយចំនួនប្រជាជនគោលដៅ ១,៩៦៦,៩៣១ នាក់ និងលើកុមារអាយុចាប់ពី ៦ឆ្នាំ​ ដល់ក្រោម ១២ឆ្នាំ មាន​ ៣៧,៣៤% ធៀបជាមួយនឹងប្រជាជនគោលដៅ ១,៨៩៧, ៣៨២នាក់​៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក បានមានប្រសាសន៍ថា នៅក្នុងឆមាសទី១នេះ ការធ្លាក់ចុះអត្រាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍គឺជាមោទកភាពមួយ ដែលកើតចេញពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់គ្រប់ភាគី។
សម្ដេច ស ខេង បានសម្ដែងការកោតសរសើរមន្រ្តី និងភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ រួមទាំងប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបានខិតខំរួមគ្នាជំរុញការអនុវត្តច្បាប់ស្ដីពីចារណ៍ផ្លូវគោក ឱ្យទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរជាង៦ខែឆ្នាំ២០២០។
សម្ដេចក៏បានណែនាំឱ្យបន្តពង្រឹងវិន័យកងកម្លាំងអនុវត្តច្បាប់ប្រកបដោយក្រមសីលធម៌ វិជ្ជាជីវៈនិងការបែងចែកប្រាក់ផាកពិន័យឱ្យមានតម្លាភាពដើម្បីលើកទឹកចិត្តកងកម្លាំង។ ពាក់ព័ន្ធនឹងមូលហេតុនៃគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍វិញ សម្ដេចក្រឡាហោមបានកត់សម្គាល់ថានៅតែជាបញ្ហាប្រឈម ជាពិសេសអ្នកជិៈម៉ូតូមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាព និងអ្នកបើកបរនៅពេលយប់។
សម្ដេចក៏បានលើកយោបល់ឱ្យមានការគិតការគូពិចារណាឈានទៅឯកភាពគ្នា កាត់បន្ថយការបង្កើនកម្លាំងនគរបាលចរាចរណ៍ ដោយជំនួសមកវិញនូវឧបករណ៍ សម្ភារៈ និងបច្ចេកទេស។ សម្ដេចថាបើយើងចំណាយថវិកាដើម្បីបំពាក់ឧបករណ៍សម្ភារៈ និងចំណាយថវិកាលើការបង្កើនកម្លាំងនគរបាល តើមួយណាមានលក្ខណៈយុទ្ធសាស្រ្តជាង ឬមួយណាចំណេញជាង និងបញ្ជាក់ក្នុងន័យដើមថា«និយាយអ៊ីចឹង មិនមែនមានន័យថាលែងឱ្យមានកងកម្លាំងនគរបាលនោះទេ ប៉ុន្តែត្រូវបន្ថយតម្រូវការ ដោយប្រើប្រាស់ប៉ូលីសតិច តែមានប្រសិទ្ធិភាពខ្ពស់ ឬប្រើមនុស្សតិច តែមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់»។
សម្ដេចក៏បានបន្តមានប្រសាសន៍អំពីបញ្ហាប្រឈមជាសត្យានុម័ត និងអន្តនោម័តមួយចំនួនដែលបាន និងកំពុងកើតមានឡើង ហើយមិនទាន់មានដំណោះស្រាយសមស្រប ដូចជាមូលហេតុនៃគ្រោះថ្នាក់ រួមមានការល្មើសល្បឿនកំណត់ មិនគោរពសិទ្ធិអាទិភាព មិនប្រកាំស្ដាំ ការជិៈម៉ូតូមិនពាក់មួកសុវត្ថុភាព, កត្តាខ្វះខាតស្លាកសញ្ញា គំនូសសញ្ញា, កត្តាយានយន្តដឹកទំនិញ និងដឹកដីមួយចំនួនមិនបានចុះបញ្ជី កែច្នៃខុសបច្ចេកទេស និងបង្កបញ្ហាលើដងផ្លូវ ព្រមកត្តាយានយន្តដឹកជញ្ជូនបែបប្រមូលផ្ដុំ ដូចជារថយន្តដឹកកម្មករ និងកត្តាមួយចំនួនទៀត។
ចំពោះទិសដៅការងារឆមាសទី២វិញ សម្ដេចឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានឯកភាព និងបានស្នើយកចិត្តទុកដាក់បន្ថែមលើកិច្ចការមួយចំនួនទៀតដូចជា បំពាក់ភ្លើងស្តុប កាមេរ៉ា ការរឹតបន្តឹងច្បាប់ និងអប់រំ ផ្សព្វផ្សាយ ការលើកកម្ពស់គុណភាព និងសមត្ថភាពមន្រ្តីអនុវត្តច្បាប់ទាំងកម្រិតថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់រាជធានីខេត្ត ព្រមទាំងជំរុញការផ្សព្វផ្សាយអនុវត្តវិធានការ៣ការពារ និង៣កុំ ដោយសម្ដេចមានសេចក្ដីសង្ឃឹមជឿជាក់ថា ផ្អែកលើបទពិសោធន៍ការងារ និងស្មារតីខិតខំប្រឹងប្រែងទទួលខុសត្រូវពីក្រសួង ស្ថាប័នមានសមត្ថកិច្ច អាជ្ញាធរគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ សម្រេចបានជោគជ័យក្នុងការបង្ការ ទប់ស្កាត់ និងកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ និងរក្សាសណ្ដាប់ធ្នាប់ចរាចរណ៍ឱ្យបានកាន់តែប្រសើរឡើង។
សម្ដេចស ខេង ថ្លែងបែបនេះក្នុងឱកាស អញ្ជើញដឹកនាំកិច្ចប្រជុំបូកសរុបលទ្ធផលការងារសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ប្រចាំឆមាសាទី១ និងទិសដៅការងារឆមាសទី២ ឆ្នាំ២០២១ តាមប្រព័ន្ធវីដេអូ នៅព្រឹកមិញនេះ។
បើតាមលោកជំទាវ មិន មាណាវី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងជាអគ្គលេខាធិការគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក បានបង្ហាញរបាយការណ៍ថា នៅក្នុងឆមាសទី១ឆ្នាំ២០២១នេះ សមត្ថកិច្ចបានពិន័យយានយន្តល្មើសច្បាប់ចំនួន១០៥.៩៩៥គ្រឿង ក្នុងនោះទោចក្រយានយន្ត ត្រីចក្រយានយន្ត ចំនួន៧៧.៧៩៤គ្រឿង ស្មើនឹង៧៣ភាគរយ ហើយក្នុងចំណោម៧៣ភាគរយនោះ មាន៩០ភាគរយមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាព ៦ភាគរយល្មើសសញ្ញាចរាចរណ៍ ២ភាគរយគ្មានស្លាកលេខ ២ភាគរយប្រើទូរសព្ទ និង១ភាគរយទៀតស្រវឹងស្រា។
ដោយឡែករយន្តល្មើសវិញ មានចំនួន២៨.២០១គ្រឿង ស្មើនឹង២៧ភាគរយ ក្នុងនោះធុនធ្ងន់៦.៤៣១គ្រឿង។ ក្នុងចំណោមរថយន្តល្មើសនោះ មានបទល្មើសមិនពាក់ខ្សែក្រវ៉ាត់៥២ភាគរយ ល្មើសល្បឿន១៦ភាគរយ ប្រើទូរសព្ទ១០ភាគរយ គ្មានផ្លាកលេខ៥ភាគរយ ល្មើសសញ្ញាចរាចរណ៍៧ភាគរយ គ្មានបណ្ណបើកបរ៤ភាគរយ ដឹកលើសចំណុះ៤ភាគរយ គ្មានឆៀក១ភាគរយ គ្មានអាជីវកម្ម១ភាគរយ និងស្រវឹង១ភាគរយ។
ចំពោះសភាពការណ៍គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ លោកជំទាវបានឱ្យដឹងថា ក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២១នេះ មានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍កើតឡើងសរុប១.២៦១លើក (យប់៥៤ភាគរយ) បណ្ដាលឱ្យស្លាប់៧០៩នាក់ និងរងបួស១.៧៩២នាក់ ក្នុងនោះរបួសធ្ងន់១.០៤៦នាក់ ហើយមូលហេតុនៃគ្រោះថ្នាក់ គឺល្មើសល្បឿន៣៤ភាគរយ បើកបរមិនគោរពសិទ្ធិ២៣ភាគរយ មិនប្រកាន់ស្ដាំ១៦ភាគរយ វ៉ាជែង៨ភាគរយ បត់៩ភាគរយ កត្តាយានយន្ត៣ភាគរយ ស្រវឹង៣ភាគរយ និងសុខភាព ងងុយ ១ភាគរយ។
ជាការកត់សំគាល់ ក្នុងចំណោមជនរងគ្រោះស្លាប់ មាន៧៨ភាគរយ គឺជាអ្នកជិះម៉ូតូ ស្មើនឹង៥៥៥លើ៧០៩នាក់ និងមានអ្នកមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាពចំនួន៦៩ភាគរយ ស្មើនឹង៣៨៥លើ៥៥៥នាក់។ ដោយឡែករាជធានីខេត្តដែលមានអត្រាគ្រោះថ្នាក់ច្រើន រួមមាននៅរាជធានីភ្នំពេញ៣៤០លើក, ខេត្តកណ្ដាល៨៦លើក និងខេត្តស្វាយរៀង៧៧លើក។ គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ឆមាសទី១នេះ បានថយចុះ៣៥៨លើក ស្មើនឹង២២ភាគរយ ស្លាប់ថយចុះ១៥២នាក់ ស្មើនឹង១៨ភាគរយ និងរងរបួសថយចុះ៦៥៧ ស្មើនឹង២៧ភាគរយ៕SRP
ភ្នំពេញ៖រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិ សម្តេចពិជ័យសេនា ទៀ~បាញ់ បានអះអាងថា៖ក្នុងករណីយានយន្តឯកជនពាក់ស្លាកលេខ ខ.ម ហើយមិនបានទៅបំពេញកាតព្វកិច្ចពន្ធតាមសេចក្ដី ជូនដំណឹងរបស់អគ្គនាយកដា្ឋនគយនិងរដ្ឋាករកម្ពុជា ក្រសួងការពារជាតិនឹងធ្វើការនិរាករណ៍ស្លាកលេខ ដែលបានបំពាក់កន្លងមកដោយស្វ័យប្រវត្តិ។
នេះបើយោងតាមសេចក្ដីណែនាំរបស់សម្តេចពិជ័យសេនា ទៀ បាញ់ ស្តីពីការអនុវត្តវិធានការប្រមូលពន្ធ និងប្តូរចង្កូតពីស្តាំមកឆ្វេងលើយានជំនិះគ្រប់ប្រភេទ ដែលកំពុងប្រើប្រាស់ស្លាកលេខកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ៕SRP
Views 1.1K
ភ្នំពេញ៖មនុស្សប្រុសស្រី៤៤នាក់ រួមទាំងរថយន្តនិងម៉ូតូច្រើនគ្រឿងផង ត្រូវគណ:បញ្ជា ការខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ ចាប់ឃាត់ខ្លួននិងដកហូត នាយប់ថ្ងៃទី២០ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ក្នុងពេលបង្ក្រាបខារ៉ាអូខេគ្រួសារនិងហាងថុលវាសនាម្ហូបស្រស់។
ទីតាំងខារ៉ាអូខេដែលបានបង្ក្រាបខាងលើនេះមានទីតាំងស្ថិតនៅភូមិព្រៃទា១ សង្កាត់ចោមចៅ៣ រាជធានីភ្នំពេញ ដែលបើកដំណើរការល្មើសបម្រាមក្រសួងសុខា ភិបាល និងសេចក្តីសម្រេចរដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ។
សមត្ថកិច្ចក្នុងហេតុការបានអោយដឹងថា មនុស្សប្រុសស្រីដែលបានឃាត់ខ្លួនក្នុងចំណោម ៤៤នាក់ មានភ្ញៀវ១១នាក់។
ប្រភពបន្តថា ក្រៅពីឃាត់ខ្លួនប្រុសស្រី៤៤នាក់សមត្ថកិច្ចបានដកហូតសម្ភារ:រួមមាន.ម៉ូនីទរ័ KTV ៤ គ្រឿង.អាំភ្លឺមេក្រូ ៤គ្រឿង .ធុងបាស១១គ្រាប់.ម៉ូតូ២៣ គ្រឿងនិងឡាន៤គ្រឿង។ ចំពោះផ្លូវច្បាប់ថា បន្តនិតិវិធីយ៉ាងណានោះ សមត្ថកិច្ចនៅពុំទាន់បញ្ជាក់លំអិតនៅឡើយទេ៕SRP