៣-ឃុំ​ព្រែករំដេង​ សាងសង់ផ្លូវបេតុងអាមេ ប្រវែង​ ២៣១ម៉ែត្រ​ ទទឹង៣.៥ម៉ែត្រ​ នៅភូមិអូរឡេង​។​
៤-ឃុំ​ឫស្សីស្រុក​ សាងសង់ផ្លូវបេតុងអាមេ ប្រវែង​ ២០០ម៉ែត្រ​ ទទឹង៤.៥ម៉ែត្រ​ នៅភូមិត្នោតលើ​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកសយសិរីវុឌ្ឍ ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា(ក្រុម១៥៧)ស្រុកពួក សាខាខេត្តសៀមរាប និងសមាជិក បាននាំយកអំផ្ដល់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ចំនួន២គ្រួសារ នៅតំបន់បិទខ្ទប់ក្នុងសង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប គឺភូមិស្ទឹងថ្មី និងភូមិសាលាកន្សែង។
ការផ្ដល់អំណោយចែកដល់ពលរដ្ឋ ដែលមានការខ្វះខាតទាំងពីរគ្រួសារ លោកសយ សិរីវុឌ្ឍ បាននាំយកគ្រឿងឧបភោគ បរិភោគ ដោយក្នុង១គ្រួសារទទួលបាន៖អង្ករ២០គីឡូ/ មី១កេស/ត្រីខ១យួរ/ទឹកស៊ីអ៊ីវ១ដប/ទឹកត្រី១ដប/និងទឹកសុទ្ធ៥យួរ។
ក្នុងឱកាសផ្ដល់អំណោយខាងលើ លោកសយ សិរីវុឌ្ឍ បានពាំនាំនូវការសាកសួរសុខទុក្ខមតិផ្តាំផ្ញើពីលោកហ៊ុន ប៉ូគា ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា(ក្រុម១៥៧)សាខាខេត្តសៀមរាប ដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ដោយត្រូវយកចិត្តទុកដាក់អោយបានខ្ពស់នូវអនាម័យ។ ជាពិសេសសូមចូលរួមអនុវត្តតាមប្រសាសន៍ណែនាំរបស់ សម្តេចតេជោ (៣កុំ ៣ការពារ) ឲ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួន  ដើម្បីចៀសផុតពីជំងឺកូវីដ-១៩ដ៏កាចសាហាវនេះ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ស្នងការរងខេត្តសៀមរាប លោកជា គឹមសាន ទទួលផែនអន្តោប្រវេសន៍បានថ្លែងប្រាប់សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ នៅព្រឹកនេះថាជនជាតិថៃចំនួន២នាក់ត្រូវបានឃាត់ខ្លួនករណីលួចឆ្លងដែន ស្នាក់នៅខុសច្បាប់។
ការឃាត់ខ្លួនធ្វើឡើងនៅវេលាទៀបភ្លឺ ថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ដោយកម្លាំងប្រចាំការគោលដៅបិទខ្ទប់ ត្រង់ចំណុចភ្លើងស្តុបចុងកៅស៊ូ ក្នុងសង្កាត់ស្លកក្រាម ក្រុងសៀមរាប។
លោកជា គឹមសាន បានថ្លែងថាសមត្ថកិច្ចបានត្រួតពិនិត្យរថយន្តឈ្នួលមួយគ្រឿង ធ្វើដំណើរពីទិសខាងលិច ទៅខាងកើត ដោយនៅក្នុងរថយន្តមានដឹកជនជាតិថៃ២នាក់ មានលិខិតឆ្លងដែន គ្មានប្រថាប់ត្រាច្រកទ្វារ។
លោកថា មនុស្សទាំងទាំងពីរនាក់ ដែលត្រូវបានឃាត់ខ្លួនមានឈ្មោះ ១-ឈ្មោះ CHAIKHAMWANG EKARIN ភេទប្រុស កើតថ្ងៃទី១៤-០១-១៩៨៧ កាន់លិខិតឆ្លងដែនលេខ AC២៤២១៧០០។ ២-ឈ្មោះ PANYA SIRIRANYA ភេទស្រី កើតថ្ងៃទី១២-០៧-១៩៩៧ ជនជាតិថៃ កាន់លិខិតឆ្លងដែនលេខ AC២៤២១៧០១។
លោកថ្លែងបន្ថែមថាតាមការសាកសួរជនបរទេសទាំងពីរ បានចូលមកព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា កាលពីអំឡុងខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ តាមច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិប៉ោយប៉ែត ដោយមិនបានប្រថាប់ត្រាទ្វារ ក្នុងគោលបំណងធ្វើដំណើរទេសចរណ៍ក្នុងក្រុងប៉ោយប៉ែត បន្ទាប់មកដោយសារបញ្ហាកូវីដ១៩ ច្រកទ្វារព្រំដែនត្រូវបានបិទ ពួកគេក៏បន្តស្នាក់នៅសណ្ឋាគារ ហាក់ ហួត ក្នុងក្រុងប៉ោយប៉ែត និងដើរលេងជាច្រើនកន្លែង រហូតជ្រុះបាត់លិខិតឆ្លងដែនដោយមិនដឹងថាបាត់នៅកន្លែងណា បន្ទាប់មកទៀតនាអំឡុងដើមខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ពួកគេបានទំនាក់ទំនងទៅក្រុមគ្រួសារ ឲ្យជួយធ្វើលិខិតឆ្លងដែនថ្មី ដើម្បីបានវិលត្រឡប់ទៅប្រទេសវិញ។ លុះនៅវេលាម៉ោង០១រំលងអាធ្រាតឈានចូលថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ពួកគេបានម៉ៅរថយន្តឈ្នួលមួយគ្រឿងក្នុងគោលបំណង ធ្វើដំណើរទៅរាជធានីភ្នំពេញ ជួបស្ថានទូតថៃ ស្នើសុំជួយសម្របសម្រួលវិលត្រឡប់ទៅប្រទេសថៃវិញ តែពេលធ្វើដំណើរមកដល់ខេត្តសៀមរាប ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចធ្វើការត្រួតពិនិត្យ សាកសួរឃើញថាមិនមានប្រថាប់ត្រាច្រកទ្វារ ក៏បានឃាត់ខ្លួននិងបញ្ជូនទៅយកសំណាក ធ្វើតេស្តរកមេរោគកូវីដ១៩តែម្តង(លទ្ធផលអវិជ្ជមាន)។
បើតាម លោកជា គឹមសាន បានស្នើសុំអនុញ្ញាតគោលការណ៍ពីលោកឧត្តមសេនីយ៍អគ្គអន្តោប្រវេសន៍ចាត់បញ្ជូនជនបរទេសទាំងពីរនាក់នេះ ទៅស្នាក់ការត្រៀមបណ្តេញចេញប្រចាំខេត្តសៀមរាប តាមនីតិវិធី៕SRP
២៦ កញ្ញា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន ស្ដីពី ជំនួបកំពូលវៀតណាម -កម្ពុជា-ឡាវនៅថ្ងៃទី ២៦ ខែ កញ្ញា ឆ្នាំ ២០២១ នៅទីស្នាក់ការកណ្តាលគណបក្សកុម្មុយនិស្តវៀតណាម៕ខាងក្រោមនេះជាសេចក្ដីប្រកាស៖
ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ៖ស្ត្រីមានឈ្មោះ ហម គឹមវង់ រស់នៅខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានដាក់ពាក្យបណ្ដឹងប្តឹងលោកសាន្ដ វិជ្ជាសារ៉ាវុធ ប្រធានសាខាកិច្ចការពារអ្នកប្រើប្រាស់ កិច្ចការប្រគួតប្រជែង និងបង្រ្កាបការក្លែងបន្លំ «ក.ប.ប» ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ និងមន្ត្រីក្រោមឱវាទ ទៅអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ ដើម្បីឲ្យបើកកការស៊ើបអង្គេត លើ ពាក់ព័ន្ធនឹងការប្រព្រឹត្តអំពើពុករលួយជាប្រព័ន្ធ។
នៅក្នុងពាក្យបណ្តឹង ដែលបានដាក់ជូនទៅ លោកឱម យិនទៀង ប្រធានអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ បានបង្ហាញថា អំឡុងដើមឆ្នាំ២០២០ ពេលដែលស្ថានភាពជំងឺកូវីដ១៩ បានឆ្លងចូលមកដល់ អ្នកស្រី ហម គឹមវង់ បានប្តូរមុខរបរពីការលក់ដូរចាប់ហួយនៅក្នុងផ្ទះ មកស៊ីឈ្នួលដឹកឥវ៉ាន់ឲ្យអាជីវករ នៅក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ នៅពេលនោះមន្ត្រីសាខាកិច្ចការពារអ្នកប្រើប្រាស់ កិច្ចការប្រគួតប្រជែង និងបង្រ្កាបការក្លែងបន្លំ (ក.ប.ប) ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានមកគំរាមទារឲ្យអ្នកស្រីបង់លុយគិតជាក្បាលឡាន ក្នុងមួយខែ ១៥.០០០០(ដប់ប្រាំម៉ឺនរៀល) ដោយគ្មានវិក្កយបត្រនោះទេ។  ប្រសិនបើអ្នកស្រីមិនបង់ប្រាក់ប្រចាំខែទេ មន្ត្រី ក.ប.ប នឹងចាប់ឡានដឹកទំនិញបញ្ជូនទៅតុលាការសាលាដំបូងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។ ក្រោយមកនៅអំឡុងខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ ឈ្មោះ សាន វិជ្ជាសារ៉ាវុធ ប្រធានសាខាកិច្ចការពារអ្នកប្រើប្រាស់ កិច្ចការប្រគួតប្រជែង និងបង្រ្កាបការក្លែងបន្លំ (ក.ប.ប) ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ និងឈ្មោះ ឈួន ពិសី និងឈ្មោះ កែវ ជាមន្ត្រីសាខាកិច្ចការពារអ្នកប្រើប្រាស់ កិច្ចការប្រគួតប្រជែង និងបង្រ្កាបការក្លែងបន្លំ (ក.ប.ប) បានតម្លើងតម្លៃបង់ក្បាលឡាន ដោយទាមទារបង់លុយគិតជាក្បាលឡាន មួយជើងតម្លៃ ៨០០០០(ប្រាំបីម៉ឺនរៀល) ពីរជើងតម្លៃ ១៥០០០០រៀល (ដប់ប្រាំម៉ឺនរៀល) ដោយគ្មានចេញវិក្កយបត្រអ្វីទាំងអស់។ លុះអំឡុងខែ កក្កដា ឆ្នាំ២០២១ បានប្តូរមកបង់ប្រាក់ ៦ក្បាលឡាន ចំនួន ៣៥០,០០០(សាមសិបប្រាំម៉ឺនរៀល) ដោយគ្មានវិក្កយបត្រដដែល។ «ដោយរបៀបបង់ប្រាក់ឲ្យមន្ត្រី ក.ប.ប ផ្តើមពីការតម្រូវឲ្យចុះដើរយកលុយទៅដាក់លើក្បាលឡានដែលបញ្ឈចោលនៅលើដងផ្លូវ ពេលខ្លះបោះលុយឲ្យមន្ត្រី ក.ប.ប ពីលើឡានដោយមិនបាច់ឈប់ឡាន ហើយពេលខ្លះគឺត្រូវដើរយកលុយទៅទុកលើតុរបស់មន្ត្រី ក.ប.ប ដែលដាក់ប៉ុស្តិ៍ល្បាត (កុងត្រូលជជុះ) នៅតាមដងផ្លូវជាតិក្រវ៉ាត់ព្រំដែនកម្ពុជា – ថៃ»។
ពាក្យបណ្តឹងបានបង្ហាញទៀតថា នៅថ្ងៃទី ១៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ វេលាម៉ោង ៨៖ ៣០នាទីយប់ មន្ត្រី ក.ប.ប បានឃាត់រថយន្តរបស់គាត់ ហើយទារការផាកពិន័យ ពីសូន្យរៀល រហូតដល់២០០០០០០រៀល (ម្ភៃលានរៀល) បើទោះជាអ្នកស្រីហម គឹមវង់ បានបង់លុយហើយក៏ដោយ ។ ក្រោយមកអ្នកស្រី ហម គឹមវង់ សម្រេចចិត្តឈប់បង់ប្រាក់ឲ្យមន្ត្រី ក.ប.ប ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បន្ទាប់ពីបានមើលព័ត៌មានផ្សាយពីសកម្មភាពមិនប្រក្រតីរបស់មន្ត្រីក.ប.ប ដើរជំរិតទារប្រាក់ពីអ្នកដ៏ទៃ ដោយព័ត៌មានបានបញ្ជាក់ថាការបង់ប្រាក់ ដោយគ្មានវិក្កយបត្រ ជាអំពើខុសច្បាប់ និងជាសកម្មភាពប្រព្រឹត្តអំពើពុករលួយ។ ក្រោយមកអ្នកស្រីបានបញ្ជាក់ប្រាប់មន្ត្រីក.ប.ប ថាឈប់បង់ប្រាក់ជូន ចាប់ពីថ្ងៃទី២៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ នៅពេលនោះ មន្ត្រី ក.ប.ប ឈ្មោះ កែវ បានលុបសារសំឡេងឆ្លងឆ្លើយបង់លុយកាក់ទាំងស្រុងតាមសារបណ្តាញសង្គមហ្វេសប៊ុក Messenger។ ដូច្នោះហើយទើបអ្នកស្រីកើតទុក្ខមិនសុខចិត្ត អំពីសកម្មភាពជំរិតទាប្រាក់របស់មន្ត្រី ក.ប.ប ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ សម្រេចចិត្តដាក់ពាក្យប្តឹងទៅអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយដើម្បីស៊ើបអង្គេត និងចាត់ការតាមនីតិវិធីច្បាប់។
សូមរំឭកថាកាលពីថ្ងៃទី០៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១នេះ ក៏មានប្រជាពលរដ្ឋ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យម្នាក់ បានដាក់ពាក្យប្តឹងទៅអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ ឲ្យបើកកការស៊ើបអង្គេតលើមន្ត្រី(ក.ប.ប) ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ និងមន្ត្រីក្រោមឱវាទ ពាក់ព័ន្ធនឹងការប្រព្រឹត្តអំពើពុករលួយជាប្រព័ន្ធនេះដែរ។ ដោយប្រជាពលរដ្ឋបានចោទថា ប្រធាន ក.ប.ប ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ និងមន្ត្រីក្រោមឱវាទ បានជំរិតយកលុយចំនួន ១,៤០០,០០០រៀល (មួយលានបួនសែនរៀល) ដោយមិនមានឯកសារច្បាស់លាស់។
អង្គភាពសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ នៅមិនទាន់ទទួលបានការឆ្លើយតបបំភ្លឺពីលោកសាន្ដ វិជ្ជាសារ៉ាវុធ ជុំវិញការចោទប្រកាន់បែបនេះ។ ប៉ុន្តែលោកសាន្ដ វិជ្ជា សារ៉ាវុធ បានប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានក្នុងស្រុកមួយនៅរសៀលថ្ងៃទី ២៦ ខែកញ្ញានេះថា៖ ការចោទប្រកាន់របស់លោកស្រី ហម គឹមវង់ មិនមែនជាការពិតនោះទេ។ លោកថា បើសិនជាលោកស្រីចោទប្រកាន់ពិតមែនបើមានឯកសារ លោកនឹងទទួលខុសត្រូវចំពោះមុខច្បាប់ បើសិនលោកបានប្រព្រឹត្តដូចការចោទប្រកាន់របស់លោកស្រី។ ចំណែករឿងលុយ ១.៤០.០០០០ (មួយលានបួនសែនរៀល) លោក សាន្ដ វិជ្ជា សារ៉ាវុធ បានបន្តថាគឺលោកបានផាកពិន័យអន្តរកាល មានវិក្កយបត្របង់ចូលរដ្ឋត្រឹមត្រូវ តម្លៃ២លានរៀលឯនោះ តែមិនបានបង់គ្រប់ចំនួននោះទេ បែជាទៅប្ដឹងអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយដើម្បីមួលបង្កាច់អង្គភាពលោកទៅវិញ៕SRP
ខេត្តស្ទឹងត្រែង៖មានការអះអាងថាបទល្មើសព្រៃឈើនៅក្នុងខេត្តស្ទឹងត្រែងនៅតែបន្តកើតមានយ៉ាងពេញបន្ទុក ដោយមិនមានការអាជ្ញាធរជំនាញពាក់ព័ន្ធទប់ស្កាត់បង្ក្រាបនោះឡើយ។
សេចក្ដីរាយការណ៍បានឲ្យដឹងថាសកម្មភាពដឹកជញ្ជូនឈើប្រណិតៗដោយប្រើមធ្យោបាយតាមរយៈម៉ូតូកែឆ្នៃនិងរថយន្តសាំយ៉ុងជាច្រើនគ្រឿងចេញមកពីស្រុកសេសាន មកចែកចាយតាមរោងសិប្បកម្មនៅក្នុងក្រុងស្ទឹងត្រែង។ ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការដឹកជញ្ជូនឈើយ៉ាងអនាធិបតេយ្យបែបនេះ អ្នកសារព័ត៌មាន បានទំនាក់ទំនង ទៅអាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ចជំនាញឲ្យចុះបង្ក្រាបដែរ ប៉ុន្តែត្រូវបានគេបដិសេធ។ ទោះជាយ៉ាងណាពលរដ្ឋនៅខេត្តស្ទឹងត្រែង សង្ឃឹមថាអាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ចជំនាញនឹងធ្វើការបង្ក្រាបជាក់ជាពុំខានឡើយ៕SRP
ខេត្តតាកែវ៖មន្ត្រីមន្ទីរប្រឆាំងបទល្មើសគ្រឿងញៀន(ក៤) បានបង្ក្រាបករណីជួញដូរគ្រឿងញៀន ដោយចាប់ខ្លួនជនជាតិខ្មែរម្នាក់ និងរឹបអូសគ្រឿងញៀនជិត ១គីឡូក្រាម នៅខេត្តតាកែវ។
ការចាប់ខ្លួនធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២៤ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ វេលាម៉ោង១១និង៣០នាទី នៅចំណុច ផ្លូវលេខ៣ ស្ថិតក្នុងភូមិក្រាំងត្បាល់ ឃុំក្រាំងលាវ ស្រុកបាទី ខេត្តតាកែវ ដឹកនាំដោយ លោក ឃឹង សារ៉ាត់ នាយករងមន្ទីរ ព្រមទាំងមានការសម្របសម្រួលពីលោក ជីវ ចន្ទ័តារា ព្រះរាជអាជ្ញានៃអយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្តតាកែវ។
មន្ត្រីប្រឆាំងគ្រឿងញៀនបានឲ្យដឹងថាករណីបង្រ្កាបការជួញដូរគ្រឿងញៀនដោយខុសច្បាប់ នេះជាលទ្ធផលបានឃាត់ខ្លួនជនសង្ស័យម្នាក់មានឈ្មោះ លិន តូច ភេទប្រុសអាយុ៤៧ឆ្នាំ។ ក្នុងនោះរឹបអូសម្សៅសថ្លាសង្ស័យមេតំហ្វេតាមីន(ICE)ទម្ងន់សិទ្ធ ៨៥៤.៣៦ក្រាម។
បច្ចុប្បន្ន ជនសង្ស័យ និងវត្ថុតាង ត្រូវបានជំនាញកសាងសំណុំរឿង បញ្ជូនទៅសាលាដំបូងខេត្តតាកែវ តាមនីតិវិធី។ សូមជម្រាបថាប្រតិបត្តិការនេះអនុវត្តតាមបញ្ជា លោកនេត សាវឿន អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ និង លោក ម៉ក់ ជីតូ អគ្គស្នងការរងទទួលផែនប្រឆាំងបទល្មើសគ្រឿងញៀន ក្រោមការបញ្ជាដឹកនាំផ្ទាល់ របស់ លោក ឡឹក វណ្ណៈ នាយកមន្ទីរប្រឆាំងបទល្មើសគ្រឿងញៀន៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ ត្រូវបានគេប្រទះឃើញលង់ទឹកស្លាប់នៅវេលាម៉ោង០៨និង៣០នាទី ថ្ងៃទី២៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ នៅចំណុចប្រឡាយទោ ក្នុងភូមិជ្រៃខាងជើង ឃុំកៀនសង្កែ ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប។
ជនរងគ្រោះ មានឈ្មោះយិន យៀប អាយុ៤៣ឆ្នាំ ទីលំនៅភូមិដំរីកូន ឃុំពពេល ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប។
ករណីនេះគ្រូពេទ្យ បានយកសំណាក រកមេរោគកូវីដ១៩ ដោយលទ្ធផល អវិជ្ជមាន។ តាមការ ធ្វើកោសលវិច័យ របស់សមត្ថកិច្ចជំនាញ ជនរងគ្រោះពិតជាលង់ទឹកស្លាប់ ប្រាកដមែន ពុំមានពាក់ព័ន្ធនិងបទល្មើសព្រហ្មទណ្ឌឡើយ។ សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាមូលហេតុ ជនរងគ្រោះជាមនុស្សមិនគ្រប់ទឹកហើយ ញៀនស្រា៕SRP
ខេត្តកំពង់ស្ពឺ៖លោកនេត្រ ភក្ត្រា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន បានថ្លែងនៅថ្ងៃទី២៦ ខែកញ្ញា នេះថា៖ កូនសត្វខ្លាឃ្មុំធំមួយក្បាលត្រូវបានពលរដ្ឋម្នាក់សង្គ្រោះពីការជាប់អន្ទាក់របស់ព្រាន និងយកមកប្រគល់ជូនមន្ត្រីឧទ្យានុរក្សនៃមន្ទីរបរិស្ថានខេត្តកំពង់ស្ពឺ។
លោកនេត្រ ភក្ត្រា បានបន្តថាកូនសត្វខ្លាឃ្មុំធំមួយក្បាលនេះ ត្រូវបានប្រជាពលរដ្ឋ យកមកប្រគល់ជូនមន្ត្រីឧទ្យានុរក្សនៅការិយាលយ័ឧទ្យានជាតិជួរភ្នំក្រវាញ ស្នាក់ការរលាក់កងជើង ក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តកំពង់ស្ពឺ នៅយប់ថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ដើម្បីបន្តការពារនិងអភិរក្ស។
លោកថ្លែងថា ក្រសួងបរិស្ថានសូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបានជួយសង្គ្រោះសត្វព្រៃ និងបានយកកូនសត្វខ្លាឃ្មុំដែលជាប្រភេទសត្វកម្រនេះ មកប្រគល់ជូមមន្ត្រីឧទ្យានុរក្សនៃមន្ទីរបរិស្ថានខេត្តកំពង់ស្ពឺ។
បើតាមរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថានរូបនេះថា មន្ត្រីឧទ្យានុរក្សបានយកកូនសត្វខ្លាឃ្មុំនេះទៅថែរក្សាទុកបណ្តោះអាសន្ននៅស្នាក់ការដែនជម្រកសត្វព្រៃភ្នំឱរ៉ាល់ ថែរក្សាឱ្យមានសុខភាពល្អ ហើយនឹងព្រលែងចូលទៅក្នុងព្រៃធម្មជាតិវិញ។
សូមជម្រាបថាសត្វ​ខ្លាឃ្មុំ​ធំ Asiatic black bear (Ursus thibetanus) ស្ថិត​ក្នុង​ប្រភេទ​សត្វ​កម្រ និង​ជិត​ផុត​ពូជ (​តាម​ច្បាប់​ស្តី​ពី​ព្រៃឈើ របស់​កម្ពុជា​) ហើយ​និង​ត្រូវ​បាន​ចាត់ជា​ប្រភេទ​ងាយ​រង​គ្រោះ (VU) នៅ​ក្នុង​បញ្ជី​ក្រហម IUCN ថា​ជា​ប្រភេទ​ងាយ​រងគ្រោះថ្នាក់​នៅ​ក្នុង​ពិភពលោក ហើយ​ត្រូវ​បាន​ចាត់​ថ្នាក់​ក្នុង​ឧ​ប​សម្ព័ន្ធ នៃ​អនុសញ្ញា CITES មាន​វត្ត​មាននៅ​ក្នុង​ប្រទេស​មួយ​ចំនួន ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​ខាងត្បូង អាស៊ី​អាគ្នេយ៍ រហូត​ដល់​អាស៊ី​ខាងកើត។ ខ្លាឃ្មុំ​ធំរស់នៅ​ក្នុង​ប្រភេទ​ព្រៃ​ជា​ច្រើន​ប្រភេទ ដែល​រួម​មាន​ព្រៃស្រោង ព្រៃ​ពាក់កណ្តាល​ស្រោង ព្រៃ​ល្បោះ​ចម្រុះ។ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា សត្វ​ខ្លាឃ្មុំ​ធំ មាន​វត្ត​មាននៅ​ក្នុង​តំបន់ការពារធម្មជាតិ​មួយ​ចំនួន នៅ​ភូមិភាគ​ឦសាន ភូមិភាគ​ខាងកើត ភូមិភាគ​ខាងជើង និង​ភូមិភាគ​និរតី នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា។ ខ្លាឃ្មុំ​ធំ ជា​ប្រភេទ​សព្វាសី សត្វ​ស៊ី​ចំណី​ចម្រុះ​រួម​មាន​រុក្ខជាតិ និង​សត្វ។
ខ្លាឃ្មុំ​ធំ អាច​ចាប់ផ្តើម​បង្ក​កំណើត នៅ​អាយុ​ពី​៤ ទៅ​៥​ឆ្នាំ ជា​ទូទៅ ធ្វើការ​បង្កាត់​ពូជ​នៅ​អំឡុង​ពី​ខែមិថុនា​-​កក្កដា ហើយ​បង្កើតកូន នៅ​អំឡុង​ខែវិច្ឆិកា​-​មីនា និង​ជា​ទូទៅ​បង្កើតកូន​ម្តង បាន​ពី​១ ទៅ​២​ក្បាល។ សត្វ​ខ្លាឃ្មុំ អាចរ​ស់បាន​រហូត​ដល់​អាយុ​ជាង​៣០​ឆ្នាំ ។ សត្វ​ខ្លាឃ្មុំ ទទួល​រង​ការ​គម្រាមកំហែង​ពី​កត្តា​ជា​ច្រើន ដែល​រួម​មាន ការ​បាត់បង់​ទីជម្រក ការ​បរបាញ់ និង​ជួញដូរ​សត្វព្រៃ​ខុសច្បាប់ ដើម្បី​យក​ស្បែក ក្រចកជើង ប្រ​ម៉ាត់ និង​ការ​ចាប់​មក​ចិញ្ចឹម។
រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន នេត្រ ភក្ត្រា បានថ្លែងថា ខ្លាឃ្មុំធំត្រូវបានថយចុះដោយសារតែការបាត់បង់ទីជម្រក ការខ្វះខាតទីតាំងរកចំណី និងការបរបាញ់ដើម្បីយកសំណាកធ្វើអាជីវកម្ម។ ខ្លាឃ្មុំធំមាននៅកម្ពុជាក្នុងទីជម្រកសមស្របប្រភេទព្រៃស្រោង និងពាក់កណ្តាលស្រោង។
លោកក៏បានស្នើដល់ពលរដ្ឋមួយចំនួនតូចដែល រកប្រកបរបរដាក់អន្ទាក់សត្វសូមបញ្ឈប់សកម្មភាពព្រោះជាអំពើផ្ទុយនឹងច្បាប់ ហើយបើមន្ត្រីអនុវត្តច្បាប់ចាប់បាន នឹងត្រូវប្រឈមមុខច្បាប់ជាធរមាន។ លោកក៏បានអំពាវនាវដល់ពលរដ្ឋដែលនិយមហូបសាច់សត្វព្រៃ និងមានជំនឿថាហូបសាច់សត្វព្រៃ ឬសំណាកសត្វព្រៃជួយសុខភាពខ្លួនល្អរឹងមាំ គួរបោះបង់ចោលជំនឿនេះ ព្រោះវាមិនត្រឹមតែមិនជួយសុខភាព តែធ្វើឱ្យប៉ះពាល់សុខភាពដោយសារតែសត្វព្រៃសម្បូណ៌ដោយមេរោគ ហើយដើម្បីបញ្ឈប់ការបរបាញ់ និងដាក់អន្ទាក់ខុសច្បាប់។ លោកបញ្ជាក់ថានៅក្នុងរយៈពេល ៨ ខែមកនេះ អន្ទាក់ជាង ២ ម៉ឺនអន្ទាក់ត្រូវបានដោះប្រមូលពីក្នុងតំបន់ការពារធម្មជាតិ ជួយសង្គ្រោះសត្វព្រៃជាច្រើនក្បាល។
គួរបញ្ជាក់ថា ប្រភេទសត្វខ្លាំឃ្មុំធំនេះក៏មានវត្តមានផងដែរនៅក្នុងប្រទេសប៉ាគីស្ថាន ភូមា ថៃភាគខាងជើង ឡាវនិងប្រទេសវៀតណាម។ ខ្លាឃ្មុំធំមានមាឌធំជាងគេក្នុងចំណោមប្រភេទខ្លាំឃ្មុំទាំងអស់។ ដងខ្លួនគ្រប ដណ្តប់ដោយរោមក្រាស់វែងៗពណ៌ត្នោត និងមានឆ្នូតពណ៌លឿងខ្ចីរាងដូចអក្សរវេ នៅខាងក្រោមក។ ស្លឹកត្រចៀកមានទំហំធំជាងខ្លាឃ្មុំតូច និងមានប្រវែងក្បាល ដងខ្លួូនពី ១២០០ ទៅ១៥០០០មម ជាមធ្យមឈ្មោលមានទម្ងន់ពី ១១០ទៅ១៥០គីឡូក្រាម។ រីឯញីមានទម្ងន់ពី ៦៥ទៅ៩០គីឡូក្រាម។ ប្រអប់ជើង មានទម្រង់ស្រដៀងនឹង ប្រអប់ជើងមនុស្ស៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានសម្រេចកាត់ឆ្វៀលដីគម្របព្រៃឈើប្រមាណ«១៧២ហិកតា»​នៅក្នុងខេត្តសៀមរាប ឲ្យលោកឡេង ណាវ៉ាត្រា។ នេះយោងតាមអនុក្រឹត្យលេខ ១២០អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី២៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ ដែលទើបតែទទួលបាននៅព្រឹកនេះ។
អនុក្រឹត្យដែលចុះហត្ថលេខាដោយសម្ដេចតេជោហ៊ុន សែន នៅថ្ងៃទី២៣ កក្កដា ឆ្នាំ២០២១ រាជរដ្ឋាភិបាលបានសម្រេចកាត់ឆ្វៀលដីគម្របព្រៃឈើ កាត់ដីទំហំ ១៧២ហិកតា៣អា ស្ថិតនៅភូមិរំចេក ឃុំរំចេក ឃុំរំចេក និងភូមិខ្នារ ឃុំខ្នារសណ្ដាយ ស្រុកបន្ទាយស្រី ខេត្តសៀមរាប ចេញពីគម្របព្រៃឈើឆ្នាំ២០០២ ធ្វើអនុបយោគជាដីឯកជនរបស់រដ្ឋ និងធ្វើប្រទានកម្មជាកម្មសិទ្ធិជូនអ្នកឧកញ៉ា ឡេង ភត្រា ហៅ ឡេង ណាវ៉ាត្រា នាយកក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យ ឡេង ណាវ៉ាត្រា ធ្វើជាកម្មសិទ្ធិ។លោក លី សំរិទ្ធ អ្នកនាំពាក្យរដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាបបានថ្លែងប្រាប់(សារព័ត៌មានថ្មីៗ)ថារដ្ឋបាលខេត្តបានទទួលអនុក្រឹត្យពីការកាត់ឆ្វៀលដីគម្របព្រៃឈើ ដែលរដ្ឋាភិបាលបានសម្រេចនោះហើយ។ លោកពន្យល់ថា ដ្បិតជាដីគម្របព្រៃឈើឆ្នាំ២០០២ ពិតមែន តែផ្ទៃដីសព្វថ្ងៃ ពុំមានព្រៃឈើទៀតនោះទេ។ លោកបន្តថា៖« ដីជាគម្របព្រៃឈើឆ្នាំ២០០២ ប៉ុន្តែប្រជាជនអាស្រ័យផលអីជាហូរហែរមកដែរ សព្វថ្ងៃវាគ្មានព្រៃ គ្រាន់តែជាទីតាំងគម្របព្រៃឈើ តែគ្មានព្រៃឈើទៀតទេ អស់ហើយ ប្រជាជនគាត់ធ្វើស្រែធ្វើចម្ការខ្លះ លក់ដូរបន្តគ្នាខ្លះ»៕SRP