២, ឈ្មោះ រ. ឡ.ភេទ ស្រី អាយុ ១២ឆ្នាំ
៣, ឈ្មោះ ផ.ព.ភេទ ស្រី អាយុ១៣ឆ្នាំ
៤, ឈ្មោះ រ. ល. ភេទស្រី អាយុ ១០ ឆ្នាំ
ពួកគាត់បំភ្លឺថា ជនបរទេសនោះ បានហៅពួកខ្លួនទៅផ្ទះក្នុងភូមិថ្មី សង្កាត់ស្វាយដង្គុំ ក្រុងសៀមរាប ទិញទូរស័ព្ទម៉ាកOPPOឲ្យម្នាក់១គ្រឿង។ បន្ទាប់មកជននេះអោយប្រាក់ពី១០ដុល្លារ រហូតឡើងដល់១០០ ដុល្លារ និងបានអោយពួកខ្លួនលេងប្រដាប់ភេទគាត់ ហើយគាត់បានលេងប្រដាប់ភេទរបស់ពួកខ្លួនវិញ ព្រមទាំងច្របាច់ដោះ អោបថើប។ ជនបរទេសនេះបានធ្វើមកលើពួកខ្លួនជាច្រើនលើកក្នុងពេលហៅទៅជួប។
លោកជា ហេង អោយដឹងទៀតថា ក្រោយពីការសម្ភាសន៍ លោកបានរាយការណ៍ទៅព្រះរាជអាជ្ញា សុំដីកា បើកការស៊ើបអង្គេតបឋម។ លុះថ្ងៃទី១១ខែមិថុនាឆ្នាំ២០២១ លោកបានកោះហៅជនបរទេសនោះមកសាកសួរ។
ជនសង្ស័យឈ្មោះ Xavier Vincent G ភេទប្រុស កើតថ្ងៃទី ០២ខែកុម្ភៈឆ្នាំ១៩៧០ ជនជាតិបែលហ្សិច កាន់លិខិតឆ្លងដែនលេខ ER595994។ ជននេះឆ្លើយថាគាត់ស្គាល់ក្មេងរងគ្រោះទាំង ៤នាក់នោះ ពិតប្រាកដមែន និងធ្លាប់បានទិញទូរស័ព្ទអោយ និងអោយលុយក្មេងៗនោះចាយ ធ្លាប់ទិញនំចំណីអោយនិងធ្លាប់នាំដើរលេងទៅកាន់ភ្នំគូលែន ប៉ុន្តែគាត់ មិនបានបំពារបំពានផ្លូវភេទទៅលើកុមារនោះទេ។
បើតាមលោកជា ហេង បញ្ជាក់ថា ក្រោយពីសាកសួរ ពិនិត្យចម្លើយ ស៊ីសង្វាក់គ្នា ពេលវេលាកន្លែងកើតហេតុ និងការផ្តល់លុយកាត់ សម្ភារ លោកព្រះរាជអាជ្ញា មាស ច័ន្ទពិសិទ្ធ បញ្ជាអោយឃាត់ខ្លួនហើយតុលាការឃុំខ្លួនចោទប្រកាន់ បទ:ទិញពេស្យាចារកុមារ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ចំពោះ​ អ្នក​តំណាងរាស្រ្ដមណ្ឌលកំពង់ចាម​ និង​សប្បុរសជននានា​ ដែលបាន​នាំយក​ថវិកា​សរុប​ ចំនួន​២១៨០ដុល្លារ​ និង​៨លានរៀល​​ ​ប្រគល់​ជូន​គណៈកម្មការ​​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ ខេត្តកំពង់ចាម​ សម្រាប់យកទៅប្រេីប្រាស់ ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ១៩ ក៏ដូចជាចូលរួម​រំលែក​ ចំពោះ​ទុក្ខលំបាក​ និង​ការខ្វះខាត របស់ពលរដ្ឋ។
លោកថ្លែងអំណរគុណនេះ នៅថ្ងៃទី ១៤ មិថុនា ព្រឹកមិញនេះក្នុងឱកាស អញ្ជើញទទួលថវិកា របរបស់អ្នកតំណាងរាស្រ្ដមណ្ឌលកំពង់ចាម​ និងសប្បុរសជន​៕SRP
ភ្នំពេញ៖មេដឹកនាំខ្មែរ សម្ដេចតេជោហ៊ុន សែន បានសំដែងនូវការស្វាគមន៍ និងអបអរសាទរចំពោះ ឯកឧត្តម Martin Vávra ដែលត្រូវបានតែងតាំងជាឯកអគ្គរដ្ឋទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពប្រចាំនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានថ្លែងអំណរគុណដល់ប្រជាជន និងរដ្ឋាភិបាលនៃសាធារណរដ្ឋឆែក ដែលបានជួយដល់កម្ពុជាពីអតីតកាលលើវិស័យនយោបាយ សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមកិច្ច លើសពីនេះទៅទៀតក៏បានលុបបំណុលមួយចំនួនធំ ហើយបំណុលដែលនៅសេសសល់បានយកមកជួយកម្ពុជាវិញ តាមរយៈការសាងសង់សាលារៀន វិស័យសង្គមកិច្ចជាដើម។
សម្ដេចថ្លែងយ៉ាងដូច្នេះ នៅថ្ងៃចន្ទ ទី១៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១នេះ នាឱកាសអនុញ្ញាតឱ្យឯកឧត្តម Martin Vávra ឯកអគ្គរដ្ឋទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពនៃសាធារណរដ្ឋឆែកថ្មី ប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ចូលជួប សម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ នៅវិមានសន្តិភាព នៃទីស្តីការនាយករដ្ឋមន្ត្រី។
នៅក្នុងជំនួបនោះ ឯកឧត្តម Martin Vávra បានគោរពជម្រាបជូនសម្ដេចតេជោថា បេសកកម្មរបស់ ឯកឧត្តម មកកាន់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានាពេលនេះ គឺធ្វើយ៉ាងណាដើម្បីពង្រឹង និងពង្រីកទំនាក់ទំនងប្រទេសទាំងពីរឲ្យកាន់តែធំធាត់ឡើងបន្ថែមទៀត។ ឯកឧត្តមបានបន្ថែមទៀតថា សាធារណរដ្ឋឆែក មានមនោសញ្ចេតនាចំពោះកម្ពុជា ឈរលើមូលដ្ឋាននេះ ឯកឧត្តមបានសន្យាចំពោះសម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រីថា នឹងប្រឹងប្រែងដើម្បីជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យនយោបាយ សេដ្ឋកិច្ច វិស័យពាណិជ្ជកម្ម និងវិស័យវិនិយោគ។ ជាមួយគ្នានោះផងដែរ ឯកឧត្តមក៏បានគោរពជម្រាបជូនសម្ដេចតេជោថា សាធារណរដ្ឋឆែកនឹងជួយដល់កម្ពុជា ជាពិសេសលើការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស។
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងបេសកកម្មកាទូតរបស់ឯកឧត្តម សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានស្នើឲ្យឯកឧត្តម Martin Vávra យកចិត្តទុកដាក់ទៅលើការជំរុញសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម វិនិយោគ និងការអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្ស។
សម្ដេចតេជោបានបន្ថែមថា កម្ពុជាកំពុងតែជំរុញការចាក់វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ១៩ដល់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ហើយអាចនឹងចាក់រហូតដល់១០លាននាក់ នៅត្រឹមខែវិច្ឆិកាខាងមុខនេះ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សេចក្ដីរាយការណ៍ព័ត៌មានបឋមបានឲ្យដឹងថា បុរសជាសន្តិសុខ យាមឲ្យ ធនាគារហត្ថា មួយកន្លែង បានដេកស្លាប់នៅក្នុងអង្រឹងបង្កឱ្យមានការភ្ញាក់ផ្អើល។
ហេតុការណ៍ភ្ញាក់ផ្អើលបានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង០៦ ព្រឹកថ្ងៃទី១៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ស្ថិតនៅភូមិគោកថ្មី ឃុំពួក ស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប ត្រង់ចំណុចប៉ុស្តិ៍យាមមុខធនាគារហត្ថា ស្រុកពួក។
សមត្ថកិច្ចដែលបានចុះត្រួតពិនិត្យបានប្រាប់បណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ថា ជនរងគ្រោះមានឈ្មោះសេង ខុន ភេទប្រុសអាយុ៥១ឆ្នាំ មុខរបរសន្តិសុខ មានទីលំនៅភូមិទួលរវៀង ឃុំល្វា ស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចបានដកស្រង់សម្ដី សន្តិសុខដែលត្រូវដូរវេនយាម មានឈ្មោះ ខន យុង ភេទប្រុសអាយុ៣២ឆ្នាំ នៅភូមិប្រយុទ្ធ ឃុំពួក ស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប ប្រាប់ថា ពួកគាត់យាមនៅធនាគារតែពីរនាក់២៤ម៉ោង ដូរគ្នាម្តង។ នៅថ្ងៃទី១៣ វេលាម៉ោង០៦ព្រឹក (ជនរងគ្រោះ) មកដូរខ្លួនយាម រហូតដល់ម៉ោង ០៦ព្រឹក ថ្ងៃទី១៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ ខ្លួនមកដូរ ហើយដាស់មិនភ្ញាក់ទើបដឹងថាគាត់បានស្លាប់ទៅហើយ។
ករណីនេះក្រុមមន្ត្រីបច្ចេកទេសបានពិនិត្យសាកសព ឃើញថា មិនមានស្លាកស្នាមពាក់ព័ន្ធបទល្មើសនោះទេ។ ជាមួយគ្នានេះដែរគ្រូពេទ្យ បានយកសំណាក ពិនិត្យ ពុំមានជំងឺកូវីដ-១៩នោះឡើយ។
តាមការសន្និដ្ឋាន របស់លោកម៉ង់ សម្បត្តិ ប្រធានមន្ទីរពេទ្យបង្អែកពួក បញ្ជាក់ថា ជនរងគ្រោះបានស្លាប់ ដោយសារខ្យល់គរ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានសម្រេចផ្តល់ជូនថវិកាបន្ថែមជូនដល់បណ្តាខេត្តនានា សម្រាប់ត្រៀម ពីថ្ងៃទី ១៤ ដល់ថ្ងៃទី ២០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២១ ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅព្រឹកថ្ងៃទី ១៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២១ បានអនុញ្ញាតឱ្យឯកឧត្តម Martin Vávra ឯកអគ្គរដ្ឋទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពនៃសាធារណរដ្ឋឆែកថ្មី ប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ចូលជួបធ្វើសវនាការ និងសម្តែងការគួរសម នៅវិមានសន្តិភាព នៃទីស្តីការនាយករដ្ឋមន្ត្រី៕SRP
១៣ មិថុនា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប​៖លោក​ សឹង្ហ​ សំរិទ្ធិ​ អនុប្រធានតំណាងលោក​ ហ៊ុន​ ប៉ូគា​ ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) ខេត្តសៀមរាប​ បានដឹកនាំសមាជិក សមាជិកា នាំយកអំណោយរបស់លោក​ អ៊ុំ​ ភឿង​ និង​ អ្នកស្រី​ សួន​ មុលឡា​ ម្ចាស់ប៊ូទិក​ សម្បត្តិ​ ពន្លឺជ័យ​ ជូនដល់ពលរដ្ឋ២គ្រួសារ​ និង​ ប្រជាការពារ​ ២០នាក់​។
ពិធីនេះធ្វើឡើងនៅភូមិស្ទឹងថ្មី​ សង្កាត់​ ស្វាយដង្គំ​ ខេត្តសៀមរាប​ នៅថ្ងៃទី១៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១នេះ ដោយមានការចូលរួមពី​ លោក​ នួន​ ពុទ្ធារ៉ា​ អភិបាលក្រុងសៀមរាប​ លោក​ ស្រេន​ សុព្រី​ តំណាងលោក​ ទេព​ ប៊ុនឆាយ​ ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាក្រុងសៀមរាប អាជ្ញាធរសង្កាត់ផងដែរ។
លោក សឹង្ហ សំរិទ្ធិ អនុប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) ខេត្តសៀមរាប បានថ្លែងថា ថ្ងៃនេះលោកបាននាំយកអំណោយ របស់លោក អ៊ុំ  ភឿង អនុប្រធានផ្នែកបុគ្គលិក សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) សាខាខេត្តសៀមរាប និងអ្នកស្រី សួន មុលឡា  ម្ចាស់ប៊ូទិក សម្បត្តិពន្លឺជ័យ ជូនដល់ពលរដ្ឋក្រីក្រចំនួន២០គ្រួសារ និងប្រជាការពារ២០នាក់  នៅភូមិស្ទឹងថ្មី  ដែលកំពុងជួបនូវការលំបាកក្នុងជីវភាព។
លោក សឹង្ហ សំរិទ្ធិ ក៏បានមានមតិផ្តាំផ្ញើសាកសួរសុខទុក្ខ ពីសំណាក់ថ្នាក់ដឹកនាំសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា(ក្រុម១៥៧)ថ្នាក់កណ្តាល និងសាខាខេត្តសៀមរាប ជូនពលរដ្ឋផងដែរ។
ក្នុងនាមអាជ្ញាធរក្រុងសៀមរាប លោក នួន ពុទ្ធារ៉ា អភិបាលក្រុង បានមានប្រសាសន៍ថា នៅក្នុងទូទាំងប្រទេស ក្រុងសៀមរាប មានសំណាងជាងគេ ដោយយើងទទួលបានកាដូដ៏ធំពីប្រមុខនៃរាជរដ្ឋាភិបាល សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នូវផ្លូវ៣៨ខ្សែ ហើយនៅដើមឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខនេះក្រុងសៀមរាប និងប្រែមុខមាត់ថ្មី។
លោកថ្លែងបន្តថា ក្នុងនាមថ្នាក់ដឹកនាំនៃរដ្ឋបាលក្រុងសៀមរាប ព្រមទាំងពលរដ្ឋ សូមថ្លែងអំណរគុណ ដល់សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) ខេត្តសៀមរាប ដែលបាននាំយកអំណោយ ចែកជូនដល់ពលរដ្ឋ ដែលកំពុងជួបការលំបាកនេះ។
លោកអភិបាលក្រុង ក៏បានអំពាវនាវដល់ពលរដ្ឋទាំងអស់ មានសុខភាពល្អ ចៀសផុតពីជំងឺកូវីដ-១៩ និងត្រូវចូលរួមអនុវត្តន៍៣កុំ និង៣ការពារ ទាំងអស់គ្នា។
សូមជម្រាបថា អំណោយដែលត្រូវប្រគល់ជូនពលរដ្ឋទាំង២០ គ្រួសារ​ កក្នុង១គ្រួសារទទួលបាន -អង្ករ២០គីឡូ -ទឹកសុទ្ធ ១កេស -មីម៉ាម៉ា​ ១កេស -ត្រីខ ១យួរ -ទឹកស៉ីអ៉ីវ ១យួរ -ទឹកត្រី ១យួរ -ប្រេងឆា ១ដប -ស្ករស ១គីឡូ -ប៊ីចេង កញ្ចប់ -អំបិល ១គីឡូ ថវិកា២ម៉ឺនរៀល។
ចំណែកប្រជាការពារ​ ២០នាក់​ ដោយក្នុង​ ១នាក់ទទួលបាន៖ ទឹកសុទ្ធ​ ១កេស ម៉ាស​ ១ប្រអប់អាកុល១ដប ថវិកា ២ម៉ឺនរៀល។ ក្នុងនោះសាលាបឋមសិក្សាស្ទឹងថ្មី ទទួលបានម៉ាស​ ២០ប្រអប់ អាកុល​ ២០ដប ទឹកសុទ្ធ​ ៥កេស ផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកសឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន ផា ផា យ៉ា បាននិពន្ធនូវអត្ថបទមួយក្រោមចំណងជើងថា«ឥទ្ធិពលនៃភាពវិជ្ជមាន»។
លោកសឿន តុលា បានសរសេរថា៖ ” កម្លាំងវិជ្ជមានដែលអ្នកបាន បង្កើតនិងសន្សំជារៀងរាល់ថ្ងៃ គឺជាការទទួលខុសត្រូវនៃភាពផ្លាស់ប្ដូរ នឹងទទួលផលល្អដ៏ធំមួយ ក្នុងពេលខាងមុខ រីឯកម្លាំង អវិជ្ជមានដែលកើតឡើង ដែលអ្នកមិនបានលុបបំបាត់ទេនោះ នឹងនាំឲ្យអ្នកធ្វើដំណើរទៅ ទីកន្លែងដែលទាល់ច្រក”។
មានចំណុចកត្តា 5 ដើម្បីបង្កើតកម្លាំងទ័ពមាន ដែលត្រូវបានសរសេរបញ្ជាក់ដូចខាងក្រោមនេះ:
1: សូមផ្លាស់ប្ដូរវិធីដែលអ្នកគិតប្រសិនបើអ្នកដឹងថាអ្នកកំពុងតែ គិត អវិជ្ជមាន:
ដោយផ្ដោតទៅលើរឿងរ៉ាវវិជ្ជមានដែលកើតឡើងក្នុងជីវិតរបស់អ្នក គឺអ្នក ប្ដូរយកចិត្តទុកដាក់ ទៅលើរឿងរ៉ាវ តែប៉ុណ្ណោះ ។ សូមលើកឧទាហរណ៍មកជូន
” ប្រសិនបើយើងមានវ័យចំណាស់ នោះគឺយើងមានបទពិសោធន៍ជីវិតច្រើនជាង”
ប្រសិនបើគេថា ” យើងនៅអាយុក្មេង នោះយើងនឹងមានពេលជាច្រើនដែលត្រូវរៀន”
2: បង្កើនសមត្ថភាពខួរក្បាល ឱ្យមានអារម្មណ៍ល្អជាប្រចាំ តាមរយៈ ការស្ដាប់រឿងល្អៗ តន្ត្រី និង សកម្មភាព ល្អផ្សេងៗទៀត ជាពិសេសនោះ ស្វែងរកភាពរីករាយ ” សូមចងចាំថា ភាពរីករាយ និងសុភមង្គល គឺកើតចេញពីជម្រើសរបស់អ្នក”។
3: អនុវត្តចំណុច ចំពោះផ្នែកសំខាន់ៗរបស់ ជីវិត និងហេតុការណ៍ល្អៗ ដោយ ការថ្លែងអំណរគុណជាប្រចាំ ឲ្យក្លាយជាអ្នកមានឥរិយាបថនៃអំណរគុណ។
4: ថែរក្សារាងកាយរបស់អ្នកតាមការហាត់ប្រាណ..អាហារសុខភាព និងថែរក្សាផ្លូវចិត្តរបស់តាមរយៈ ការអនុវត្តភាពស្ងៀមស្ងាត់ ដូចជាធ្វើសមាធិជាដើម។
5: ចេះចូលរួមចែករំលែកអំពើល្អ និងចូលរួមថែទាំអ្នកដទៃឬជួយសង្គម ដែលជាមនុស្សនៃភាពសុខសាន្តនៅជីវិត៕និពន្ធដោយលោកសឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុនផា ផា យ៉ា
PAPAYA NEXT STEP CO,.LTD.* PAPAYA REAL ESTATE (គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ) *PAPAYA HOMESTAY (គម្រោងលើវិស័យទេសចរណ៍)*PAPAYA GARDEN (គម្រោងលើវិស័យកសិកម្មនិងចែកចាយអាហារ)
ខេត្តសៀមរាប៖សមត្ថកិច្ចស្រុកពួក បានរាយការណ៍នៅព្រឹកនេះថា នៅវេលាម៉ោង០២រសៀល ថ្ងៃទី១២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ម្សិលមិញ មានក្មេងចំនួន២នាក់ បានលង់ទឹកស្លាប់។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅស្ថិតរស់នៅភូមិក្បាលក្រពើ ឃុំរើល ស្រុកពួក។
សមត្ថកិច្ចស្រុកពួកបានបន្តថា ជនរងគ្រោះ ទី២ឈ្មោះ ឌន់ ចន្ថា ភេទស្រី អាយុ១១ ឆ្នាំ។ ទី២ឈ្មោះ ឌន់ ចណ្ឌី ភេទប្រុស អាយុ៨ឆ្នាំ។ អ្នកទាំងពីររស់នៅភូមិក្បាលក្រពើ ឃុំរើល ស្រុកពួក។
បើតាមសមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថាករណីនេះដោយមូលហេតុ គឺក្មេងទាំងពីរបានសុំម្តាយទៅលេងផ្ទះយាយ ហើយក៏ឃើញត្នោតទុំនៅក្បែទឹកស្រះ ក៏ចុះទៅលេងទាំងពីរនាក់ត្រង់កន្លែងជ្រៅតែម្តង ក៏លង់ទឹកស្លាប់តែម្តង៕SRP