លោកបញ្ជាក់បែបនេះក្នុងឱកាសចុះពិនិត្យតំបន់បូជនីយដ្ឋាន ប្រវត្តិសាស្ត្រ ហ្លួងព្រះស្តេចកន និងនាំយកអំណោយសម្តេចតេជោ ចែកជូនពលរដ្ឋ ២០០គ្រួសារ នៅថ្ងៃទី១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២នេះ ម្សិលមិញ។
ថ្លែងក្នុងពិធីសំណេះសំណាល ទៅកាន់លោកតាលោកយាយ ប្រជាពលរដ្ឋ នៅក្នុងបរិវេណវត្តព្រៃអង្គរក្នុង ឃុំដូនតី ស្រុកពញាក្រែក លោក ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ បានបញ្ជាក់ថា ការចែកអំណោយនាពេលនេះ ដើម្បីឆ្លើយតបតាមតម្រូវការចាំបាច់របស់បងប្អូន ជាពិសេសតបតាមការអំពាវនាវ របស់សម្ដេចហ៊ុន សែន ដែលបានឱ្យអាជ្ញាធរ ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ ចំពោះសុខទុក្ខ ជនងាយរងគ្រោះ ដែលរងផលប៉ះពាល់ក្នុងពេលមានការឆ្លងរាតត្បាត ជំងឺកូវីដ ដើម្បីរក្សាសុខុមាលភាពសង្គម និងសុខសុវត្ថិភាព នៅក្នុងសហគមន៏ផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាបនៅថ្ងៃទី ១៨ ខែកុម្ភៈឆ្នាំ ២០២២ នេះ បានបព្ជាក់ថា មិនមានល្បែងស៊ីសងជល់មាន់ដូចសារព័ត៌មានចុះផ្សាយនោះទេ។
ការបញ្ជាក់នេះ ធ្វើឡើងក្នុងសេចក្ដីបំភ្លឺមួយក្រោយសារព័ត៌មាន ឦសាន ប៉ុស្តិ៍ បានចុះផ្សាយថា រោងការរិះគន់ថាទីតាំងជល់មាន់របស់ លោកវ៉ាន់ បើកដំណើរការយ៉ាងមានសុវត្ថិភាពព្រោះអាជ្ញាធរនិងសមត្ថកិច្ចមិនហ៊ានបង្ក្រាប៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖យ៉ាងហោចណាស់មនុស្សចំនួន ៣ នាក់បានរងរបួសធ្ងន់ស្រាលក្នុងហេតុការណ៍គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍រវាងរថយន្តចំនួន ៣ គ្រឿងដែលបានបុកបន្តគ្នា។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅថ្ងៃទី ១៦ ខែកុម្ភ: ឆ្នាំ២០២២ វេលាម៉ោង ០៤និង៤០នាទី​ ស្ថិតនៅ​ភូមិក្រឡាញ់ ឃុំ​ក្រឡាញ់​ ស្រុកក្រឡាញ់ ខេត្តសៀមរាប លើផ្លូវលេខ​ ៦ ត្រង់​ចំណុចចន្លោះគីឡូម៉ែត្រលេខ 36៤និង 36៥ រវាងរថយន្តក្រុងបុក ជាមួយរថយន្តធុនធំដឹកស៊ីម៉ង់ និងរថយន្តធុនតូច។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថា៖រថយន្តក្រុងដឹកអ្នកដំណើរមួយគ្រឿងម៉ាក MITSUBISHI ពាក់ផ្លាកលេខ ភ្នំពេញ 3B.9886 ពណ៌បៃតង បើកបរដោយឈ្មោះ (មិនស្គាល់អត្ដសញ្ញាណ ) ក្នុងទិសដៅពីកើតទៅលិច បានរ៉េចង្កូតឆ្វេងដៃ បានបុករថយន្តធំមួយគ្រឿងដឹកស៊ីម៉ង់ម៉ាក NISSAN UD ពាក់ស្លាកលេខ ស្វាយរៀង 3A.0625 ចំពីមុខបើកបរដោយឈ្មោះ (មិនស្គាល់អត្តសញ្ញាណ ) ក្នុងទិសដៅពីលិចទៅកើត។
ក្រោយពេលកើតហេតុរួចកម្លាំងផ្នែកចរាចរណ៍ស្រុកក្រឡាញ់ បានចុះសម្រួលចរាចរណ៍ការពារកុំឲ្យមានគ្រោះថ្នាក់បន្ថែមទៀត ស្រាប់តែមានរថយន្តមួយគ្រឿងទៀតម៉ាក HYUNDAI MIGHTY ពណ៌ខៀវ ពាក់ផ្លាកលេខ ភ្នំពេញ 3C.6797 បើកដោយឈ្មោះ ឈី សុខ ភេទប្រុស អាយុ ៤៩ឆ្នាំ រស់នៅភូមិវត្តរំដួល សង្កាត់ចំការសំរោង ក្រុង/ខេត្តបាត់ដំបង មានអ្នករួមដំណើរ៣នាក់ទៀតមួយឈ្មោះ រស់ ម៉ារិទ្ធិ ភេទ ស្រី អាយុ៣០ ឆ្នាំនិងប្តីឈ្មោះ ហឿ ធារ៉ា ភេទស្រី អាយុ៤០ឆ្នាំ និងកូនក្មេងប្រុសតូចមួយទៀតមិនស្គាល់ឈ្មោះ រស់នៅភូមិ ពពាលខែ ឃុំជ្រៃ ស្រុកថ្មគោល ខេត្តបាត់ដំបង បើកមកពីទិសខាងលិចយ៉ាងលឿនឃើញបែបនោះមន្ត្រីចរាចរណ៍យើងបានធ្វើសញ្ញាឲ្យបន្ថយល្បឿន តែមិនព្រមបន្ថយល្បឿន ទើបមន្ត្រីចរាចរណ៍យើងបានលោតគេចចេញ ហើយរថយន្តខាងលើនោះក៏បានបើកមកបុកគូទរថយន្តដឹកស៊ីម៉ងត៍ពីក្រោយបន្ថែមទៀត។
ក្នុងហេតុការណ៍គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះបណ្ដាលអោយគ្រោះថ្នាក់ និងខូចខាត
១. ឈ្មោះ រស់ ម៉ារិទ្ធិ (បាក់ជើងទាំងពីរ)
២. ឈ្មោះ ហឿ ធារ៉ា (របួសស្រាល)។
ខូចខាតរថយន្តធ្ងន់២គ្រឿង និងរថយន្តស្រាល១គ្រឿង។
មូលហេតុ​គ្រោះ​ថ្នាក់​ចរាចរណ៍​បណ្តាល​
មក​ពី​អ្នកបើកបររថយន្តក្រុង និងរថយន្ត. HYUNDIA បេីកបរក្នុងល្បឿនលឿន និងមិនប្រកាន់ស្ដាំ។
ករណីនេះកម្លាំងជំនាញបានពិនិត្យ វាស់វែង បញ្ជូនជនរងគ្រោះទៅសង្គ្រោះបន្ទាន់នៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែក។ ចំណែកវត្ថុតាងទាំងបីគ្រឿង រក្សាទុកនៅអធិការនគរបាលស្រុក ដើម្បីចាត់ការតាមនីតិវិធីច្បាប់បន្ត៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាប បានអះអាងថាខ្លួននឹងលុបបំបាត់អ្នកសុំទានជនអនាថា ដែលតែងតែត្រាច់ចរនៅតាមដងផ្លូវនាៗ។
ការអះអាងនេះធ្វើឡើងក្នុងកិច្ចប្រជុំ រកដោះស្រាយ បញ្ហាជនអាណាថា អ្នកសុំទាន និងជនមានវិប្បល្លាសស្មារតី ខេត្តសៀមរាប នៅថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ម្សិលមិញ។
លោក នាក់ ណេរ៉ុន អភិបាលរងខេត្ត និងជាប្រធានអនុគណៈកម្មាធិការ ដែលបានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំ បានបញ្ជាក់ថា កិច្ចប្រជុំនាពេលនេះ គឺដើម្បីជជែកពិភាក្សារៀបចំទិន្នន័យច្បាស់លាស់ និងរៀបចំយន្តការដោះស្រាយ ប្រកបដោយនិរន្តរភាព សំដៅឈានទៅលុបបំបាត់បញ្ហាអ្នកសុំទាន ជនអាថា ដែលតែងតែត្រាច់ចរនៅតាមដងផ្លូវនានា ក្នុងក្រុងសៀមរាប នាំឱ្យមានភាពរញ៉េរញ៉ៃបាត់បង់សណ្តាប់ធ្នាប់ ក្នុងក្រុង ពិសេសសំដៅរួមចំណែក ជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការអភិវឌ្ឍក្រុងសៀមរាប ដែលជាទីក្រុងទេសចរណ៍ ស្របជាមួយនឹងសមិទ្ឋផលផ្លូវទាំង៣៨ខ្សែ នឹងដើម្បីលើកស្ទួយកិត្តិយសខេត្តផងដែរ។
លោក នាក់ ណេរ៉ុន បានបញ្ជាក់ទៀយថា ជនអាណាថានិង អ្នកសុំទាន ជាបញ្ហាកើតមានយូរណាស់មកហើយ ហើយមើលទៅអាចថាជារឿងធម្មតា តែវាប្រៀបដូចជាជំងឺមហារីក ដែលគេមិនដឹងពីមូលដ្ឋាន នៃការកើតឡើងនោះទេ ហើយបើគ្មានយន្តការនិងដំណោះស្រាយទេវានឹងចេះតែរីកធំឡើងៗ នាំឱ្យហួសពេល និងពិបាកក្នុងការដោះស្រាយ នាពេលខាងមុខដូច្នេះសូមសមាជិក ក្រុមការងារទាំងអស់ ត្រូវធ្វើការស្រង់ទិន្នន័យ ដើម្បីកំណត់ និង ញែកឱ្យដាច់លក្ខណៈ នៃជនមានវិប្បល្លាសស្មារតី ឱ្យបានជាក់ច្បាស់ អំពីស្ថានភាពវិប្បល្លាសបុគ្គល ចំពោះអ្នកសុំទាន ហើយជនអាណាថា ក៏អាជ្ញាធរមូលដ្ឋានក្រុងស្រុក ត្រូវពិនិត្យពីភាពអត្តសញ្ញានៃក្រីក្ររបស់់ពួកគាត់ និងទាញគាត់ទៅក្នុងកម្មវិធីនៃគម្រោងនានាដែលកំពុងដំណើរការ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ម៉ូតូចំនួន២គ្រឿងបានបុកគ្នា ហើយខ្ទាតមនុស្សចូលក្រោមរថយន្ត ហើយរថយន្តជាន់ស្លាប់ភ្លាមៗ។ ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅម៉ោង១៧និង៤០ ថ្ងៃទី១៧ខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០២២ តាមផ្លូវជាតិលេខ៦៤ ស្ថិតក្នុងភូមិបត់ង្កោ ឃុំសំរោង ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចខេត្តសៀមរាបបានឲ្យដឹងថាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ បង្កឡើងរវាងម៉ូតូម៉ាកហុងដាពណ៌ខ្មៅ ពាក់ស្លាកលេខសៀមរាប1G-4192 បានបុកប៉ះ ម៉ូតូZOOMER X ពណ៌ក្រហម ពាក់ស្លាកលេខសៀមរាប 1AB-8820 ហើយបានខ្ទាតមនុស្សចូល រថយន្ត ម៉ាកFUSO ពណ៌បៃតង ពាក់ស្លាកលេខ ភ្នំពេញ3E-6519  បណ្ដាលឲ្យស្លាប់ម្នាក់និងរបួសធ្ងន់ម្នាក់។
សមត្ថកិច្ចបានបន្តថាករណីនេះមូលហេតុម៉ូតូបើកបរល្បឿនលឿន វ៉ាជែងខ្វះការប្រុងប្រយ័ត្នបណ្ដាលឲ្យបុកគ្នាហើយខ្ទាតមនុស្សចូលក្រោមរថយន្តតែម្ដង។ ក្រោយកើតហេតុសមត្ថកិច្ចចរាចណ៍បានចុះធ្វើការវាស់វែងនិងយកវត្ថុតាងទៅរក្សាទុកដើម្បីដោះស្រាយតាមនីតិវិធី៕SRP
ភ្នំពេញ៖រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានចេញសរាចរ ស្ដីពីការពង្រឹងការអនុវត្តវិធានការប្រយុទ្ធ និងទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាល ក្នុងសហគមន៍នៃមេរោគកូវីដ-១៩ ពិសេសមេរោគបំប្លែងថ្មីប្រភេទ “អូមីក្រុង” ។ សរាចរនេះធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ចុះហត្ថលេខាដោយ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី៕SRP