ភ្នំពេញ៖រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានចេញសរាចរ ស្ដីពីការពង្រឹងការអនុវត្តវិធានការប្រយុទ្ធ និងទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាល ក្នុងសហគមន៍នៃមេរោគកូវីដ-១៩ ពិសេសមេរោគបំប្លែងថ្មីប្រភេទ “អូមីក្រុង” ។ សរាចរនេះធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ចុះហត្ថលេខាដោយ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី៕SRP
ភ្នំពេញ៖ក្នុងសារសំឡេងរបស់នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ថ្លែងថ្ងៃទី ១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២២ បានបញ្ជាក់ថា យើងចាំបាច់ត្រូវចាក់វ៉ាក់សាំង ដល់កុមារចាប់ពីអាយុ ៣ ឆ្នាំ ដល់ ៥ ឆ្នាំ ព្រោះមានភាពចាំបាច់ដើម្បីការពារកុមាររបស់យើង កុំឱ្យឆ្លងមេរោគបំប្លែងថ្មីអូមីក្រុង។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីបន្តថា យើងអត់មានជម្រើសណាល្អជាង ការចាក់វ៉ាក់សាំងដូសមូលដ្ឋានជាដូសទី១ ដូសទី២ សម្រាប់កុមារ ពី ៣ ឆ្នាំ ដល់ក្រោម ៥ ឆ្នាំនោះទេ ដែលតាមតួលេខនៅទូទាំងប្រទេសមានប្រមាណ ៧០ម៉ឺននាក់។
ក្នុងសារសំឡេងដដែល នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានសូមអំពាវនាវចំពោះ មាតាបិតា អាណាព្យាបាល សូមនាំកូនចៅ របស់ខ្លួនទៅទទួលវ៉ាក់សាំងនៅតាមទីកន្លែងនានា ដែលរៀបចំការចាក់វ៉ាក់សាំងដោយផ្នែកសុខាភិបាល និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីក៏សូមឱ្យក្រសួងសុខាភិបាល និងគណៈកម្មការចំពោះកិច្ចចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ ក្នុងក្របខណ្ឌទូទាំងប្រទេស ក៏ដូចជាមន្ទីរសុខាភិបាលរាជធានី-ខេត្ត និងផ្នែកពាក់ព័ន្ធនានា ខិតខំសម្របសម្រួលដំណើរការចាក់វ៉ាក់សាំងឱ្យកុមារអាយុ ៣ ឆ្នាំ ដល់ ៥ ឆ្នាំ ឱ្យបានឆាប់ ហើយធ្វើឱ្យមានសុវត្ថិភាពបំផុតសម្រាប់កុមាររបស់យើង៕SRP
១៧ កុម្ភៈ ២០២២
ខេត្តសៀមរាប៖រថយន្តស៊េរីទំនើបមួយគ្រឿងបានរងការឆាប់ឆេះផ្នែកខាងមុខទាំងស្រុក។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅថ្ងៃទី​ ១៧​ ខែ​ កកុម្ភ: ឆ្នាំ​ ២០២២​ ម៉ោង១ស្ថិតនៅចំណុចផ្សារកណ្តាលខាងជេីង មន្ទីរពេទ្យខេត្តបង្អែកខេត្ត​ ក្នុងភូមិ​ មណ្ឌល១​ សង្កាត់​ ស្វាយដង្គំ​ ក្រុង-ខេត្ត​ សៀមរាប​។
ករណីអគ្គីភ័យនេះ បានឆាបឆេះរថយន្តទំនេីប១គ្រឿងម៉ាកLexus Rx350L (ផ្នែកកំបូមុខម៉ាស៊ីន)ពេលកំពុងបេីកបរ។ ម្ចាស់រថយន្ត មានឈ្មោះ​ ឈុន​ ដារ៉ាត់​ ភេទ​ប្រុសអាយុ​១៧ឆ្នាំ​ មានទីលំនៅក្នុងបុរីឌឹព្រីមមៀ ភូមិ​គ្រួស​ សង្កាត់ស្វាយដង្គំ​ ក្រុងសៀមរាប​។
របាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថា នៅក្នុងកិច្ចការជួយសង្គ្រោះ មានរថយន្ត ពន្លត់អគ្គីភ័យ របស់ស្នងការនគរបាលខេត្ត ចំនួន ០២គ្រឿង និងប្រើប្រាស់ទឹកអស់ ០១រថយន្ដ ហើយមូលហេតុនៃការឆេៈគឺ បណ្ដាលមកពី ឆ្លងអគ្គីសនី។ការខូចខាត:រថយន្តផ្នែកខាងមុខម៉ាស៊ីនទាំងស្រុង៕SRP
ភ្នំពេញ៖ផ្ទៃដី​បឹង​តា​មោក (​បឹង​កប់​ស្រូវ​) ដែលជា​ទ្រព្យសម្បត្តិ​សាធារណៈ​ របស់​រដ្ឋ​ស្ថិតនៅ​ភូមិសាស្ត្រ​រាជធានី​ភ្នំពេញ ត្រូវបាន​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ សម្រេច​កាត់ចេញ​ទំហំ​២ ៥៥៤ ០០០​ម៉ែត្រក្រឡា (២៥៥,៤​ហិកតា​) និង​ធ្វើ​អនុ​ប​យោគ ​ពី​ទ្រព្យសម្បត្តិ​សាធារណៈ​ របស់​រដ្ឋ​ ទៅជា​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ឯកជន​របស់​រដ្ឋ ព្រមទាំង​ប្រទានកម្ម​ជូន​ឧកញ៉ា​ដ៏​មាន​ឥទ្ធិពល​ចំនួន​២​រូប គឺ​ឯកឧត្តម​ឧកញ៉ា កុក អាន ដែល​គេ​ស្គាល់​ថា ជា​អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន​អាន​កូ និង​ជា​សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា និង​លោក​ឧកញ៉ា ជឹ​ង ធាន​សេង ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ​កាលពី​ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២១​កន្លងទៅ​ថ្មីៗ​នេះ។​
ឧកញ៉ា ជឹ​ង ធាន​សេង ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​ក្រុមហ៊ុន Five Sibling & NH Co.,Ltd. ទទួលបាន​ចំណែក​ផ្ទៃដី​បឹង​តា​មោក (​បឹង​កប់​ស្រូវ​) ទំហំ​១ ០០០ ១៦៨​ម៉ែត្រក្រឡា ស្ថិតនៅ​សង្កាត់​គោក​រកា សង្កាត់​ពញា​ពន់ និង​សង្កាត់​សំរោង ខណ្ឌ​ព្រែក​ព្នៅ រាជធានី​ភ្នំពេញ ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ ដែល​ពន្ធ និង​អាករ​ផ្សេងៗ​ជា​បន្ទុក​របស់​រដ្ឋ ដោយ​អនុក្រឹត្យ​លេខ​២៣០​អនក្រ​.​បក ចុះ​ថ្ងៃទី​១៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២១។
ឧកញ៉ា កុក អាន អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន​អាន​កូ ទទួលបាន​ចំណែក​ផ្ទៃដី​បឹង​តា​មោក (​បឹង​កប់​ស្រូវ​) ទំហំ​១ ៥៥៣ ៨៣២​ម៉ែត្រក្រឡា ស្ថិតនៅ​សង្កាត់​គោក​រកា ខណ្ឌ​ព្រែក​ព្នៅ រាជធានី​ភ្នំពេញ ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ​ដែល​ពន្ធ និង​អាករ​ផ្សេងៗ​ជា​បន្ទុក​របស់​រដ្ឋ ដោយ​អនុក្រឹត្យ​លេខ​២៣១​អនក្រ​.​បក ចុះ​ថ្ងៃទី​១៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២១ ។​
ឧកញ៉ា​ កុក អាន ទទួលបាន​ការតែងតាំង​គោរមងារ​ជា​ឧកញ៉ា ដោយ​ព្រះរាជក្រឹត្យ​លេខ​នស​/​រកត​/០១៩៥/០៤ ចុះ​ថ្ងៃទី​២១ ខែមករា ឆ្នាំ​១៩៩៥ និង​លោក ជឹ​ង ធាន​សេង​ ​ទទួលបាន​ការតែងតាំង​គោរមងារ​ជា​ឧកញ៉ា ដោយ​ព្រះរាជក្រឹត្យ​លេខ​នស​/​រកត​/០៤១៣/២៨៥ ចុះ​ថ្ងៃទី​០១ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០១៣ ។
ឧកញ៉ា ជឹ​ង ធាន​សេង ក៏​អតីត​ជា​នាយទាហានជាន់ខ្ពស់​នៃ​កងយោធពល​ខេមរភូមិន្ទ​ក្រសួងការពារជាតិ​ម្នាក់​ដែរ អត្តលេខ​០១១៦០៩ ឋានន្តរស័ក្តិ​វរសេនីយ៍ឯក​(​ស័ក្តិ​៥) និង​ធ្លាប់​កាន់តំណែង​ជា​មេបញ្ជាការរង​កងរាជអាវុធហត្ថ​ខេត្តបាត់ដំបង (​ប៉ុន្តែ​ត្រូវបាន​លុបឈ្មោះ​ចេញពី​ក្របខ័ណ្ឌ​កងយោធពល​ខេមរភូមិន្ទ​វិញ ដោយ​អនុក្រឹត្យ​លេខ​១៦៥៧​អនក្រ​.​ត​ត ចុះ​ថ្ងៃទី​០៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០១៤) ។​
សូម​រំលឹក​ជូន​ថា កាលពី​ឆ្នាំ​២០១៨​កន្លងទៅ ក្រុមហ៊ុន Phnom Penh Precast Plants Co.,Ltd. ដែលមាន​ឧកញ៉ា ជឹ​ង ធាន​សេង ​ជា​នាយក​ក្រុមហ៊ុន ក៏​ធ្លាប់​ទទួលបាន​ចំណែក​ផ្ទៃដី​បឹងទំពុន ស្ថិតនៅ​សង្កាត់​បឹងទំពុន ខណ្ឌមានជ័យ រាជធានី​ភ្នំពេញ ទំហំ​៣៥​ហិកតា ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ​ផងដែរ។ គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃទី​២១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២១​កន្លងទៅនេះ ផ្ទៃដី​បឹង​តា​មោក (​បឹង​កប់​ស្រូវ​) ដែលជា​ទ្រព្យសម្បត្តិ​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ ​ស្ថិតនៅ​ភូមិសាស្ត្រ​រាជធានី​ភ្នំពេញ យ៉ាងហោចណាស់​ទំហំ​ប្រមាណ​១៨ ៣៨២ ៨៦៩,៥ ម៉ែត្រក្រឡា (​ជាង​១ ៨៣៨​ហិកតា​) ត្រូវបាន​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុ​ជា កា​ត់​ចេញ​ធ្វើ​អនុ​ប​យោគ ​ទៅជា​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ឯកជន​របស់​រដ្ឋ និង​ប្រទានកម្ម​ទៅ​ឲ្យ​ស្ថាប័នរដ្ឋ និង​បុគ្គល​ឯកជន​ជា​ហូរហែ​ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ៕SRP
ភ្នំពេញ៖តារាចម្រៀងដ៏ល្បីល្បាញនៅកម្ពុជា លោកខែមប៊ុនថែ ហៅ(ខេមរៈសិរីមន្ត) ត្រូវបានព្រះមហាក្សត្រ ត្រាស់បង្គាប់ផ្ដល់គោរមងារ ជាឧកញ៉ា។ នេះបើតាមព្រះរាជក្រឹត្យចុះនៅថ្ងៃទី១១ខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០២២នេះ។ គួរបញ្ជាក់ថាមួយរយៈចុងក្រោយមកនេះ លោកខេមរៈសិរីមន្ត ត្រូវបានគេឃើញរកស៊ីលើវិស័យអចលនទ្រព្យផងដែរ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេច ស ខេង បានមានប្រសាសន៍បន្ដថា អ្នកចូលរួមក្នុងពិធីបើកសន្និបាតត្រួតពិនិត្យលទ្ធផល ការងារឆ្នាំ២០២១ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២២ របស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ នាថ្ងៃទី២២-២៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខ នឹងមានអ្នកចូលរួមជាង៣០០នាក់ ហើយអ្នកចូលរួមទាំងអស់ តម្រូវឱ្យធ្វើតេស្ដរកជំងឺកូវីដ-១៩ ដោយខ្លួនឯង។
សម្ដេចបានមានប្រសាសន៍បន្ថែមថា បើអ្នកចូលរួមមិនបានធ្វើតេស្ដរកជំងឺកូវីដ-១៩ ដោយខ្លួនឯងទេ ត្រូវធ្វើតេស្ដ នៅកន្លែងកម្មវិធីផ្ទាល់ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងចូលរួមប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺកូវីដ-១៩ ដោយអនុវត្តនូវវិធានការសុខាភិបាល ៣កុំ និង៣ការពារ ឱ្យបានម៉ឺងម៉ាត់បំផុត។
សម្តេចស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះក្នុងឱកាសអញ្ជើញដឹកនាំកិច្ចប្រជុំឆ្លងឯកសារសន្និបាត ត្រួតពិនិត្យការងារឆ្នាំ២០២១ និងទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២២ របស់ក្រសួងមហាផ្ទៃនៅទីស្ដីការក្រសួងមហាផ្ទៃ នៅព្រឹកមិញនេះ។
សូមជម្រាបជូនផងដែរថា ក្រសួងមហាផ្ទៃ នឹងរៀបចំពិធីបើកសន្និបាតត្រួតពិនិត្យលទ្ធផលការងារឆ្នាំ២០២១ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២២ របស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ នាថ្ងៃទី២២-២៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ដ្រី រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ។ ដោយឡែក នៅថ្ងៃទី២៣ ខែកុម្ភៈ ក្រសួងមហាផ្ទៃ នឹងរៀបចំពិធីបិទសន្និបាតរបស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ សម្ដេចហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖លោកសុខ លូ បានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ទាំងអស់ចូលរួមសហការមជាមួយអាជ្ញាធរ និងសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធ ក្នុងការរាយការណ៍ ពេលជួបនឹងសកម្មភាពនានា ពីការជួញដូរ ចែកចាយ និងប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន នៅតាមសហគមន៍ ដើម្បីមានការអន្តរាគមន៍ បង្រ្កាបបានទាន់ពេលវេលា និងជាពិសេសធ្វើការណែនាំដល់កូនចៅ ឲ្យយល់ឲ្យច្បាស់ អំពីបញ្ហាផលប៉ះពាល់ នានា ដែលបង្កឡើងដោយសារគ្រឿងញៀន ហើយបន្តអប់រំឲ្យយល់ដឹងអំពីបញ្ហាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ឱ្យបានជាប់ជាប្រចាំ មិនត្រូវបើកបរពេលស្រវឹង ដើម្បីឱ្យពួកគេគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ ពិសេសក្នុងពេកបើកបរ សូមកុំសេពគ្រឿងស្រវឹង ត្រូវពាក់មួកសុវត្ថិភាព រាល់ពេលបើកបរម៉ូតូ ទោះទៅណាជិតឬឆ្ងាយ និងពាក់ខ្សែក្រវ៉ាត់ឱ្យបានត្រឹមត្រូវពេលបើកបររថយន្ត ដើម្បីកាត់បន្ថយអត្រាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍សម្រាប់ខ្លួនឯងនិងអ្នកដទៃ។
លោកក៏បានផ្ដាំផ្ញើដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលមិនទាន់បានចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ១៩ ទាំងអស់ សូមប្រញាប់ទៅចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ១៩ ឱ្យបានគ្រប់ៗគ្នា ចាប់ពីដូសទី១ ដល់ដូសទី៣ឬដូសជំរុញ ដើម្បីកាត់បន្ថយការឆ្លង និងហានិភ័យនៃការស្លាប់ដោយមេរោគកូវីដ១៩ ខណៈមេរោគបំប្លែងខ្លួនថ្មីអូរមីក្រុង កំពុងផ្ទុះឆ្លង និងអាចបន្តមកតាមបណ្តាខេត្ត បើមិនមានការចូលរួមអនុវត្តតាមវិធានការសុវត្ថិភាពរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល និងបន្តគោរពតាមគោលការណ៍ ៣កុំ ៣ការពារ ឱ្យបានត្រឹមត្រូវនោះទេ បើសិនជាបានទទួលកការចាក់វ៉ាក់សាំងដល់ដូសជំរុញក៏ដោយ។
មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ ក្នុងឱកាសលោក
និងលោកជំទាវ អញ្ជើញជួបសំណេះសំណាលសួរសុខទុក្ខ និងនាំយកអំណោយជូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលមានជីវភាពខ្វះខាត.ក្នុងស្រុកសង្កែ ចំនួន២២០គ្រួសារ មកពីភូមិចំនួន១៩នៃឃុំចំនួន៣នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២នេះ។
លោកសុខ លូ អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសាខាខេត្ត ក៏បាននាំមកនូវប្រសាសន៍ផ្តាំផ្ញើសាកសួរសុខទុក្ខ ពីសំណាក់ សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា ជូនចំពោះប្រជាពលរដ្ឋ មកទទួលអំណោយទាំងអស់ដោយក្តីនឹករឭក ដែលជានិច្ចកាលសម្តេចតែងតែគិតគូរពីសុខទុក្ខ របស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ជួបការលំបាកអ្នកមានជំងឺ ចាស់ជរា ស្ត្រីមេម៉ាយកូនច្រើនក្នុងបន្ទុក ជនងាយរងគ្រោះ និង ជនរងគ្រោះដោយគ្រោះមហន្តរាយផ្សេងៗដោយមិនប្រកាន់រើស អើង វណ្ណៈ ជាតិសាសន៍ពណ៌សម្បុរ ឬនិន្នាការនយោបាយអ្វីឡើយ ពោលគឺ ទីណាមាន ទុក្ខលំបាក ទីនោះមានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា និងផ្តាំផ្ញើ ដល់បងប្អូន ប្រជា ពលរដ្ឋ ទាំងអស់ ប្រកាន់យកនូវ អនាម័យល្អ រស់នៅ ស្អាតហូបស្អាត ផឹកស្អាត និងខិតខំប្រឹងប្រែងប្រកបមុខរបរ បង្ករបង្កើនផលដាំ ដំណាំរួមផ្សំ ចិញ្ចឹមសត្វ ដើម្បីទ្រទ្រង់ជីវភាពគ្រួសារ ឱ្យបាន ប្រសើរឡើង។
សូមបញ្ជាក់ថា គ្រួសារនីមួយៗទទួលបានអំណោយរួមមាន៖ អង្ករ២៥គីឡូក្រាម ត្រីខ១០កំប៉ុង ទឹកបរិសុទ្ធ ១កេស,មី១កេស ទឹកត្រី ទឹកស៊ីអ៉ីវ ១យួរ ជែល១ដបផងដែរ៕SRP
ក្រោយពីមានប្រតិកម្មជាបន្តបន្ទាប់មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ រាជរដ្ឋាភិបាល ចំពោះប្រើពាក្យសម្ដីរបស់លោក គឹម ហ៊ាង ដែលបានធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់តំបន់អភិរក្សតំបន់អង្គរ លោក គឹម ហ៊ាងបានចេញលិខិតសូមទោសជាសាធារណៈ។
លិខិតសូមទោសរបស់លោក គឹម ហ៊ាង នៅថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ បានរៀបរាប់ថា ខ្លួនកើតនៅថ្ងៃទី២៤ ខែសីហា ឆ្នាំ១៩៨០ ។
លោកបានធ្វើជាវាគ្មិនម្នាក់ ក្នុងសិក្ខាសាលាអចលនទ្រព្យ ឆ្នាំ២០២២ ស្តីពី អនាគតនៃវិស័យអចលនទ្រព្យខេត្តសៀមរាប ក្រោយជំងឺរាតត្បាតកូវីដ-១៩ ធូរស្រាលកាលពីថ្ងៃទី១២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ នៅសណ្ឋាគារ អង្គរផារ៉ាឌី ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប។
លោករៀបរាប់បន្តថា ក្នុងបទបង្ហាញ និងការវិភាគរបស់ខ្លួនមានរយៈពេលជាង២ម៉ោង ដោយលោកបានបកស្រាយពីចំណុចខ្សោយ ចំណុចខ្លាំង ឱកាស ព្រមទាំងការគំរាមកំហែង ដល់ការវិនិយោគ និងអភិឌ្ឍន៍វិស័យអចលនទ្រព្យ នៅខេត្តសៀមរាប។
លោកទទួលស្គាល់កំហុសខ្លួនថា ការបកស្រាយរបស់លោកពិតជាមានការប៉ះពាល់ ដល់វប្បធម៌ជាតិ ដែលជាកំហុសដ៏ធំមួយដែលបានបង្កើតឡើងដោយអចេតនា ។
លិខិតបញ្ជាក់ថា “ខ្ញុំបាទសូមលំឱនកាយ លើកដៃម្រាមដប់ ដើម្បីសូមទោសជាសាធារណៈ ដល់ប្រជាជនកម្ពុជា អាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ពិសេសដល់ថ្នាក់ដឹកនាំប្រទេស ចំពោះកំហុស ដែលខ្ញុំបាទបានបង្កើតឡើងកាលពីថ្ងៃសៅរ៍ ទី១២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ នៅទីរួមខេត្តសៀមរាប”។
សូមជម្រាបថា ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ នៅព្រឹកថ្ងៃ១៧ កុម្ភៈនេះ បានចេញមកថ្កោលទោស និងណែនាំឲ្យលោក គឹម ហ៊ាង ជាអ្នកជំនាញខាងអចលនទ្រព្យ ត្រូវបញ្ឈប់ជាបន្ទាន់នូវពាក្យសំដីដែលគ្មានទំនួលខុសត្រូវ។
ប្រតិកម្មពីសំណាក់មន្ត្រីរាជរដ្ឋាភិបាលនិងក្រសួងវប្បធម៌នេះធ្វើឡើងបន្ទាប់ពី លោកគឹម ហ៊ាង និយាយថា ចំណុចខ្សោយរបស់ខេត្តសៀមរាប គឺបណ្ដាលមកពីការកំណត់កម្ពស់នៃការសាងសង់សំណង់ និងការអភិរក្សវប្បធម៌ច្រើន៕SRP