៤.ឈ្មោះយាន ជុំ អាយុ៦៣ភេទប្រុស រស់នៅភូមិបាក់ព្រីងឃុំស្នាមព្រះ
៥.ឈ្មោះតេវ ចាន់ថន អាយុ៣៧ឆ្នាំភេទប្រុស រស់នៅភូមិក្រោលក្របីឃុំត្រពាំងជង
៦.ឈ្មោះឈឹម ចាន់សុវណ្ណារ៉ា អាយុ៣៩ ភេទប្រុសរស់នៅភូមិក្រោលក្របីឃុំត្រពាំងជង
៧.ឈ្មោះសុខ វឿន អាយុ៥៨ភេទប្រុសរស់នៅភូមិស្តុកស្វាយឃុំស្នាមព្រះ និងម៉ូតូ៧គ្រឿង។
ចំពោះមនុស្សនិងវត្ថុតាងត្រូវបានបញ្ជូនទៅស្នងការខេត្តដើម្បីចាត់ការទៅតាមនីតវិធី៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ករណីជនដៃដល់ចំនួន២នាក់ ក្នុងចំណោម៤នាក់ ដែលបានវាយប៉ុនប៉ងសម្លាប់ចាងហ្វាងកាសែត «អាណាចក្រខ្មែរ» កាលពីរំលងអាធ្រាតថ្ងៃទី ១៤ខែមីនាឆ្នាំ២០២១នេះ សមត្ថកិច្ចកំពុងសាកសួរបន្ថែម ដើម្បីឈានទៅកំណត់មុខសញ្ញាជនល្មើស។
សមត្ថកិច្ចកងរាជអាវុធហត្ថខេត្ត រួមទាំង នគរបាលស្រុកស្វាយលើ នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៥ខែមីនានេះ បានកំពុងចុះសាកសួរ ជនរងគ្រោះ បន្ថែមនៅមន្ទីរពេទ្យឯកជន ហុង ឈីម នៅក្រុងសៀមរាប។
លោកស៊ុន អេង អធិការនគរបាលស្រុកស្វាយលើ បានថ្លែងប្រាប់តាមទូរស័ព្ទថា ខាងលោកនៅមិនទាន់កំណត់មុខសញ្ញាជនដៃដល់នៅឡើយទេ ព្រោះក្រោយកើតហេតុ ជនរងគ្រោះ ពុំទាន់បានមកដាក់ពាក្យបណ្តឹង ដោយកំពុងសម្រាកព្យបាលនៅឯខេត្ត ហើយមានតែបងប្អូន មកផ្តល់ព័ត៌មានខ្លះៗតែប៉ុណ្ណោះ។ ប៉ុន្តែករណីនេះទំនងពិបាកស្រាវជ្រាវ ព្រោះកើតហេតុពេលយប់។
លោកបន្តថា ចំពោះការវាយនោះ ថាតើ ជារឿងគំនុំឬយ៉ាងណានោះ លោកមិនអាចឆ្លើយនោះឡើយ ព្រោះជនរងគ្រោះ ដើរដេកពាសវាល ពាសកាល ទោះបីអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចហាមយ៉ាងណា ក៏មិនស្តាប់ដែរ។ តែខណ:នេះ សមត្ថកិច្ចរបស់លោកកំពុងទៅសាកសួរ ជនរងគ្រោះបន្ថែម ដើម្បីឈានទៅកំណត់មុខសញ្ញា។
ជុំវិញហេតុការណ៍នេះ លោក ប្រន ស៊ាន ចាងហ្វាងកាផ្សាយកាសែតអាណាចក្រខ្មែរ បានប្រាប់អោយដឹងថា ករណីនេះ លោកនឹងដាក់ពាក្យបណ្តឹង ក្រោយពេលសមត្ថកិច្ចសាកសួរហើយ។ លោក ស៊ាន បន្តថា នៅយប់កើតហេតុ បន្ទាប់ពីរូបលោកចាកចេញពីខេត្តព្រះវិហារ ឆ្លងកាត់ស្រុកស្វាយលើ ហើយងងុយដេក រូបលោកនិងអ្នករួមដំណើរម្នាក់ទៀត បានឈប់ឡានហើយចងអង្រឹងដេកក្បែរផ្លូវ មុខប្រាសាទបេងមាលា ក៏ស្រាប់តែជនដៃដល់២នាក់ ក្នុងចំណោម៤នាក់ប្រដាប់ដោយដំបង វាយមកលើរូបលោកប្រមាណជាង១០ដំបងបណ្តាលអោយរងរបួសធ្ងន់ធ្ងរតែម្ដង។
លោកចាងហ្វាងបន្ថែមថា ក្នុងចំណោមជនដៃដល់នោះ លោកបានស្គាល់ម្នាក់ ចឹងទេលោកនឹងផ្តល់អត្តសញ្ញាណទៅសមត្ថកិច្ច។ ការវាយមកលើរូបលោកពីសំណាក់ជនដៃដល់ គឺអាចជាការប៉ុនប៉ងមនុស្សឃាត ព្រោះថា បើរូបលោកមិនមានឳកាសរត់ចូលក្នុងឡានទាន់ទេ ពួកគេអាចវាយរហូតដល់ស្លាប់។
សូមរំលឹកថា កាលពីម៉ោងជាង១២យប់ឆ្លងចូលថ្ងៃទី១៤ខែមីនាឆ្នាំ២០២១ មានក្រុមជនដៃដល់២នាក់ក្នុងចំណោម៤នាក់ ប្រដាប់ដោយដំបង បានព្រួតគ្នាវាយមកលើ លោកប្រន ស៊ាន ចាងហ្វាងកាសែតអាណាចក្រខ្មែរ បណ្តាលអោយរងរបួសមុខក្បាលនិងដៃយ៉ាងដំណំ។
ការព្រួតវាយនេះ ក៏ត្រូវបានប្រភពមួយបង្ហើបថា ដោយសាតែលោកចាងហ្វាងរូបនេះ ទៅចងអង្រឹងដេកតាមដងផ្លូវ ដែលជាការរំខានការដឹងជញ្ជូនបទល្មើសព្រៃឈើរបស់ក្រុមឈ្មួញ។ ត្បិតដងផ្លូវមួយខ្សែដែលតភ្ជាប់ពីខេត្តព្រះវិហារ ឆ្លងតាត់ស្រុកស្វាយលើ ឆ្ពោះមកខេត្តសៀមរាប និងកំពង់ធំនេះ ជាដង្ហើមនៃការដឹកជញ្ជូនបទល្មើសព្រៃឈើ។ ចឹងទេដើម្បីជាការបើកផ្លូវ និងជាការកំឡាច ដល់អ្នករារាំង ពួកគេនឹងធ្វើបែបអីចឹង៕SRP
១៤ មីនា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖លោកប្រន ស៊ាន ចាងហ្វាងកាសែត “អាណាចក្រខ្មែរ” ត្រូវបានក្រុមឈ្មួញរកស៊ីបទល្មើសព្រៃឈើលបវាយបណ្ដាលឲ្យរងរបួសធ្ងន់ធ្ងរ ខណៈចុះយកព័ត៌មាន នៅភូមិសាស្រ្ត ស្រុកស្វាយលើ នាយប់មិញ។
ហេតុការណ៍នេះបានកើតឡើង នៅវេលាម៉ោង១២និង៣០នាទី ឈានចូលយប់ថ្ងៃទី១៤ខែមីនាឆ្នាំ២០២១ ម្ដុំមុខប្រាសាទបេងមាលា ក្នុងឃុំបេងមាលា ស្រុកស្វាយលើ។
អធិការនគរបាលស្រុកស្វាយលើ លោកស៊ុន អេង បានប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានថា ជនរងគ្រោះត្រូវបានជនមិនស្គាល់មុខវាយបណ្ដាលឲ្យរបួសយ៉ាងដំណំហើយរត់គេចខ្លួនបាត់។ ចំណែកជនរងគ្រោះ ត្រូវបានសាច់ញាតិបញ្ជូនទៅព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកខេត្តសៀមរាប។
លោកថាករណីនេះ អាចជារឿងគំនុំ ដោយសមត្ថកិច្ចកំពុងស្រាវជ្រាវ ដើម្បីឈានដល់ការឃាត់ខ្លួនជនបង្កផងដែរ។
ជុំវិញអំពើហិង្សានេះ លោក ប្រ៊ន ស៊ាន ចាងហ្វាងសារព័ត៌មាន អាណាចក្រខ្មែរ បានអះអាងថាលោកត្រូវបានក្រុមជនល្មើសរកស៊ីបទល្មើសព្រៃឈើ លបវាយប៉ុនប៉ងមនុស្សឃាតនៅទល់មុខប្រាសាទបឹងមាលា បច្ចុប្បន្តកំពុងសម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីពេទ្យ។ លោកសង្ឃឹមថាសមត្ថកិច្ចនឹងវែកមុខរកជនទាំងនោះមកផ្តន្ទាទោសតាមច្បាប់។
ទោះជាយ៉ាងណា គ្រួសារជនរងគ្រោះនឹងអ្នកសារព័ត៌មាន ក្នុងខេត្តសៀមរាប ទទូចស្នើដល់អាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ច ស្វែងរកចាប់ជនដៃដល់យកមកផ្តន្ទាទោសទៅតាមផ្លូវច្បាប់។
គួរបញ្ជាក់ថាសកម្មភាពដឹកជញ្ជូនឈើ ចេញពីខេត្តព្រះវិហារ ចូលមកក្រុងសៀមរាប តាមច្រកស្រុកស្វាយលើ នៅតែបន្តកើតមាន បើទោះបីជាមានសមត្ថកិច្ចជំនាញ ជាច្រើនស្ថាប័ន បានដាក់ស្នាក់ការបណ្ដាក់គ្នាដូចខ្យង ដើម្បីទប់ស្កាត់យ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏បទល្មើសដឹកជញ្ជូនឈើនៅតែកើតមានយ៉ាងអាណាធិបតេយ្យដដែល៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ថ្លែងអំពាវនាវ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ គ្រប់​មជ្ឈដ្ឋាន​ទាំងអស់​ សូម​ឲ្យ​មានការ​ចូលរួម​អនុវត្ត តាមកន្លងថ្មី ដោយ​មាន​ការ​ពាក់ម៉ាស នៅគ្រប់ទីសាធារណៈ លាងដៃជាមួយសាប៊ូ អាល់កុល ឬជែល​ និង​រក្សាគម្លាតសុវត្ថិភាពសង្គម​ ចាប់ពីមួយម៉ែត្រកន្លះ និង​កុំបី​ចូលទៅកន្លែងបិទជិត គ្មានខ្យល់ចេញចូល កុំចូលទៅកន្លែងមានមនុស្សច្រើនកុះករ​ និង​កុំប៉ះពាល់គ្នា​ ហើយ​សូម​ចូលរួមយុទ្ធការចាក់វ៉ាក់សាំងការពាងជម្ងឺកូវីដ-១៩​ និង​ប្រើ QR Code Stop Covid​ ផងដែរ​។ ​
លោកថ្លែងយ៉ាងដូច្នេះនៅថ្ងៃទី១៤ ខែមីនា ឆ្នាំ​ព្រឹកមិញនេះ ក្នុងឱកាចុះពិនិត្យ ការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ដោយ​ស្ម័គ្រ​ចិត្ត​ ប្រគេនដល់​ព្រះ​មន្ត្រី​សង្ឃ និងមន្ត្រីរាជការ​ នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​ខេត្តកំពង់ចាម​ ក្រោមការដឹកនាំ​និមន្តដោយ​ ព្រះសីលសំវរ​ ប៊ត​ តាំងឆេង​ ព្រះនាគមុនីមេគណខេត្តកំពង់ចាម​ និងព្រះមន្ត្រីសង្ឃតាមបណ្តាលក្រុង-ស្រុកទាំង១០​។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្នុងដំណាក់កាលទី១ នៃការចាក់វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩ ដោយស្ម័គ្រចិត្ត​ និង​ឥតគិតថ្លៃ ជូនដល់​មន្ត្រី​រាជការ​ កងកម្លាំង​ជួរមុខ​ ​ដែលប្រឈមខ្លាំង ក្នុងខេត្តកំពង់ចាម បានចាប់ផ្ដើមកាលពីថ្ងៃទី១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ រហូតដល់ពេលនេះ ចាក់បាន ចំនួន ៤.៨៩៤ នាក់។​ ជាមួយគ្នានោះមន្ទីរសុខាភិបាលនៃរដ្ឋបាលខេត្ត បានរៀបចំទីតាំងសម្រាប់ចាក់វ៉ាក់សាំង មានចំនួន ៩ទីតាំង រួមមាន មន្ទីរពេទ្យខេត្តកំពង់ចាម មន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុកកោះសូទិន ស្រុកព្រៃឈរ ស្រុកកងមាស ស្រុកជើងព្រៃ ស្រុកបាធាយ ស្រុកចំការលើ ស្រុកស្ទឹងត្រង់ និងមន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុកស្រីសន្ធរ​៕SRP
ភ្នំពេញ៖មេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក លោកហ៊ុន ម៉ាណែត បានថ្លែងសារអំពាវនាវ សូមឲ្យបងប្អូនទាំងអស់ បន្តចូលរួមអនុវត្តនៅវិធានសុខាភិបាល។
តាមរយៈទំព័រហ្វេសប៊ុក របស់លោកហ៊ុន ម៉ាណែត នៅព្រឹកនេះ បានអះអាងថា៖អនុវត្តតាមបទបញ្ជារបស់សម្ដេចតេជោ ក្នុងការរៀបចំមន្ទីរពេទ្យបម្រុងសម្រាប់ ព្យាបាលជំងឺកូវីដ-១៩ ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងករណីមានតម្រូវការចាំបាច់ ក្រុមការងារយើង បានខិតខំប្រឹងប្រែងធ្វើការទាំងយប់ទាំងថ្ងៃ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណា ឲ្យមន្ទីរពេទ្យនេះ អាចចាប់ផ្ដើមដំណើរការត្រៀមលក្ខណៈព្យាបាល ក្នុងពេលយ៉ាងខ្លីបំផុត ដែលអាចធ្វើទៅបាន។
លោកហ៊ុន ម៉ាណែត បានបន្តថា៖ ជាមួយគ្នានេះ ខ្ញុំសូមអំពាវនាវ ចំពោះបងប្អូនទាំងអស់ សូមបន្តអនុវត្តឲ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួន នៅវិធានសុខាភិបាល ដើម្បីការពារខ្លួនយើង គ្រួសារយើង សង្គមជាតិយើង និងប្រជាជនយើង នៅក្នុងកាលៈទេសៈដ៏លំបាកនេះ ពីព្រោះការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩ គឺផ្តើមចេញពីខ្លួនយើង ដើម្បីការពារខ្លួនយើង និងអ្នកដទៃ៕SRP
េត្តព្រះវិហារ៖ក្មេងអាយុ ២ឆ្នាំម្នាក់បានលង់ទឹកធុងដាលឲ្យស្លាប់ខណៈម្ដាយជាប់រវល់។
ក្មេងរងគ្រោះឈ្មោះ ប៉ោ សម្បត្តិ រស់នៅភូមិថ្នល់បែក ឃុំថ្មី ស្រុកគូលែន ខេត្តព្រះវិហារ។ ម្ដាយឈ្មោះ ពូន ណាន។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាមូលហេតុ៖ កូនយំទារងូតទឹក ម្តាយដោះសម្លៀកបំពាក់កូនរួច ស្រាប់តែមានកូនសិស្ស ចូលមកទិញនំចំណី គាត់ក៏ នៅលក់នំចំណីអោយកូនសិស្ស មួយសន្ទុះក្រោយមក ក៏ដើររកកូនស្រាប់តែឃើញកូនរបស់គាត់ដាំក្បាលចូលក្នុងធង់ទឹកពណ៌ខ្មៅ «មានទឹកក្នុងធុង»ឈ្លក់ស្លាប់រួចទៅហើយ។
សូមជម្របថាហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅថ្ងៃទី១០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ នៅផ្ទះរបស់ឈ្មោះ ពូន ណាន ភេទស្រី ស្ថិតនៅភូមិថ្នល់បែក ឃុំថ្មី ស្រុកគូលែន ខេត្តព្រះវិហារ៕SRP
១៣ មីនា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖គ្រួសាររងគ្រោះដោយខ្យល់កន្រ្តាក់កាលពីថ្ងៃទី០៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ចំនួន ០៣គ្រួសារ (រលំទាំងស្រុង១គ្រួសារ នឹង របើកដំបូលធ្ងន់ធ្ងរ២គ្រួសារ)នៅភូមិជប់រំដេង ឃុំកន្ទួត ស្រុកស្វាយលើ បានទទួលអំណោយមនុស្សធម៌កាកបាទក្រហមកម្ពុជា។
ការទទួលបានអំណោយនេះ នៅថ្ងៃទី ១៣ ខែមីនា ព្រឹកមិញ ខណ:ដោយលោកស្រី ស៊ុម សុភាព អនុប្រធានគណ:កម្មាធិការអនុសាខាកាកបាទក្រហមកម្ពុជា ស្រុកស្វាយលើ និងសហការី បានជួបសំណេះសំណាលសួរសុខទុក្ខ។
អំណោយមនុស្សធម៌ ដែលផ្តល់ជូនក្នុង១គ្រួសារមាន៖ សង្ក័សី ១០សន្លឹកមុង១ ភួយ១ សារុង១ ក្រមា១ អង្ករ ៣០គីឡូក្រាម មី១កេស ត្រីខ១យួរ កន្ទេល១ ទឹកបរិសុទ្ធសុទ្ធ ៣យួរ ទឹកត្រី១យួរ ទឹកស៊ីអ៉ីវ ១យួរ អាល់កុលកន្លះលីត្រ និងថវិកា១សែនរៀលផងដែរ៕SRP