សមត្ថកិច្ចក្រុងកំពង់ចាមបានឲ្យដឹថារថយន្តបង្កម៉ាក ហ៊ីយ៉ាន់ដាយ ពណ៌ស ពាក់ស្លាកលេខ កំពត 3A .1637 លេខសឺមីរឺម៉ក 4A.0044 បើកបរដោយឈ្មោះ អោម ភារ៉ា ភេទប្រុស អាយុ ៣០ឆ្នាំ នៅភូមិទ្វាថ្មី ឃុំព្រៃខ្នង ស្រុកទឹកឈូ ខេត្តកំពត។
គ្រោះថ្នាក់ចរាចណ៍នេះបណ្ដាលឱ្យ ខូចខាត
១ ដាច់ដើមផ្កាចំនួន៦ដើម ២បាក់ក្បាល ខឿនពុះចែកទ្រូងផ្លូវ ប្រវែង៤ ម៉ែត្រ៣កំពិតនិងវៀច បង្គោលភ្លើងដែក១ដើម
៤បាក់ទុយោទឹក ជ័រ២ដើម។ ករណីនេះមិនបណ្តាលអោយមានមនុស្សរងរបួសនោះទេ។មូលហេតុតៃកុង ងងុយដេក លទ្ធផល ធ្វើតេស្តរកសាធាតុញៀន (អវិជ្ជមាន)។វត្ថុតាងផ្នែកជំនាញ បានយកទៅរក្សាទុកជាបណ្ដោះអាសន្ន នៅអធិការដ្ឋាននគរបាលក្រុងកំពង់ចាម ដើម្បីអនុវត្តនិតិវិធី៕SRP
២៦ មីនា ២០២១
ភ្នំពេញ៖ក្រសួងព័ត៌មានបានសម្រេចលុបអាជ្ញាប័ណ្ណ កាសែត យុវជនតេជោ របស់លោក មឿង រដ្ឋា ដោយម្ចាស់អាជ្ញាប័ណ្ណបានផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានបំភ្លេការពិត បំពុលសង្គម បង្កឱ្យមានភាពច្របូកច្របល់ ដែលជាការបំពានយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរលើវិជ្ជាជីវៈ ច្បាប់ស្តីពីរបបសារព័ត៌មាន និងកិច្ចសន្យាអាជីវកម្មដែលសាមីខ្លួនបានតម្កល់ទុកនៅក្រសួងព័ត៌មាន។ ជាមួយគ្នានេះក្រសួងព័ត៌មានក៏បានសម្រេចលុបអាជ្ញាប័ណ្ណគេហទំព័រស្ទឹងច្រាលប៉ុស្តិ៍ផងដែរ។នេះបើយោងតាមសេចក្ដីសម្រេចដែលបានចុះហត្ថលេខាដោយលោកខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖គណកម្មការ​ខេត្ត​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​​ នៅថ្ងៃ​ទី​២៦​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ​២០២១​ ព្រឹកមិញនេះបានទទួល​អំណោយ​ពី​សប្បុរសជន​នានា​។
អំណោយ​នេះ​ ដោយលោក​ លី​ ចាន់​ធី​ ប្រធានមន្ទីររ៉ែ និង​ថាមពល​ខេត្តកំពង់ចាម​ ថវិកា​១លានរៀល​ .មន្ទីរ​រ៉ែ​ និង​ថាមពល​ ក្រុមហ៊ុន​សហគ្រាស​អាជីវកម្ម​ខ្សាច់​ និង​សេវាករ​អគ្គិសនី​ ខេត្តកំពង់ចាម​ ថវិកា​៤លាន​៥សែន​រៀល​ .​ ដេប៉ូ​លក់​ និង​ចែកចាយ​បន្ត​ឆ្នោត​មហាសំណាង​ខេត្តកំពង់ចាម​ ម៉ាស​ចំនួន​១ម៉ឺន​៥ពាន់​ម៉ាស​ អាល់កុល​៣កាន​ មីជាតិ​៤០កេស​ និង​ទឹក​បរិសុទ្ធ​វីតាល់​​ចំនួន​៣០កេស​ .​ ក្រុមហ៊ុន​ ធ្វេលផ្លាស់​ ត្រាស់មី​ អ៉ីវេសមេន​ ឧបត្ថម្ភ​ ម៉ាស​ចំនួន​១ម៉ឺន​ម៉ាស​ ទឹក​បរិសុទ្ធ​ ២០០យួរ​ អាល់កុល​៤កាន​ មីជាតិ​២០កេស​ និង​ម៉ាស៊ីន​វ៉ាស់​កម្ដៅ​ចំនួន​៤គ្រឿង​ .​ សហគ្រាស​ ខេ​ ធី​ ឧបត្ថម្ភ​ ថវិកា​៣លានរៀល​ .​ លោក​ ប្រ៊ុយណូ​ កូសម៍​ និង​សហការី​ ថវិកា​១១០០ដុល្លារ​អាមេរិក​ មី​​៦០កេស​ និង​អង្ករ​ចំនួន​១២០០គីឡូក្រាម​ .​ លោក​ ឃុន​ ខុន​ និង​លោក​ស្រី​ ប៊ិច​ ថវិកា​៥០០ដុល្លារ​ .​ លោក​ លាង​ សុវាវង្ស​ សេវាករ​អគ្គិសនី​ ឃុំល្វា​ ស្រុក​កោះសូទិន​ ថវិកា​៣០ម៉ឺន​រៀល​ .​ និង​លោក​ តែ​ គឹម​សុង​ សេវាករ​អគ្គិសនី​ ឃុំ​ចំការ​អណ្តូង​ ស្រុក​ចំការ​លើ​ ថវិកា​២០ម៉ឺន​រៀល។ ​
ក្នុងពិធីទទួលអំណោយនេះ លោកអ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម និងជាប្រធានគណៈកម្មការ​ខេត្ត​​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩ បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ចំពោះ​ ក្រុមហ៊ុន​ ក៏ដូចជា​សប្បុរសជន​នានា​​ ដែល​បាន​គាំទ្រ​​ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ ទាំង​ថវិកា​ និងផ្នែកសម្ភារ ជូន​ដល់គណៈកម្មការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ នាពេលនេះ ដែលជាការរួមចំណែក យ៉ាងសំខាន់ ក្នុងសកម្មភាពនានា ដើម្បីប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹងជំងឺកូវីដ-១៩ ជាពិសេស​ជួយរំលែកទុក្ខលំបាកការខ្វះខាត របស់ពលរដ្ឋ​ ពលករ​ចំណូល​ស្រុក​ត្រឡប់មកពីប្រទេស​ថៃ ដែល​កំពុង​​ធ្វើចត្តាឡីស័ក​ ផង​ដែរ​៕SRP
ភ្នំពេញ៖រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានសម្រេចទិញវ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ ស៊ីណូវ៉ាក់ (Sinovac) ចំនួន ១.៥លានដូសទៀតហើយ សម្រាប់ចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ។
វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ ស៊ីណូវ៉ាក់ (Sinovac) របស់ចិនចំនួន ១.៥លានដូសនេះ បានដឹកមកដល់ប្រទេសកម្ពុជា នៅថ្ងៃសុក្រ ទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ព្រឹកមិញនេះ។នេះគឺជាការបញ្ជាទិញរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដើម្បីបង្កើនការចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងបេសកកម្មប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺកូវីដ-១៩។
ពិធីប្រគល់ទទួលវ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ នាព្រឹកមិញនេះ ដោយមានការចូលរួមពីសំណាក់ លោក វង្សី វិស្សុត រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងភាគីចិនតំណាងដោយលោក វ៉ាង វិនធាន ឯកអគ្គរដ្ឋទូតចិនប្រចាំនៅកម្ពុជា ព្រមទាំងមានការចូលរួមពីមន្ត្រីនៃក្រសួងសុខាភិបាលផងដែរ។
វ៉ាក់សាំង Sinovac ដែលផលិតដោយក្រុមហ៊ុនចិន Sinovac Biotech មានតម្លៃ១០ដុល្លារក្នុង១ដូស។ វាមានលក្ខខណ្ឌប្រើប្រាស់ និងប្រសិទ្ធភាពមិនខុសប្លែកពីវ៉ាក់សាំង ស៉ីណូហ្វាម​ (Sinopharm)​ នោះទេ ហើយជីវិតវ៉ាក់សាំងថ្មីនេះ អាចប្រើប្រាស់បានក្នុងរយៈពេល៣៦ខែ ប៉ុន្តែក្រុមហ៊ុនណែនាំឱ្យចាក់ក្នុងរយៈពេល៦ខែ ដើម្បីកាន់តែទទួលបានប្រសិទ្ធភាព។
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា កំពុងចរចាដើម្បីទិញវ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ប្រភេទ Sinovac ប្រមាណ៤លានដូសបន្ថែមទៀត ពីភាគីចិន ដើម្បីចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋឥតគិតថ្លៃតាមផែនការ។ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា មានគម្រោងចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ឱ្យបានរហូតដល់ជាង ១០លាននាក់ ដើម្បីទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងស្តារសេដ្ឋកិច្ចដែលរងផលប៉ះពាល់ឡើងវិញ។
ដើម្បីសម្រេចផែនការនេះ កម្ពុជាបានដាក់ចេញផែនការ និងកំពុងស្វះស្វែងរកវ៉ាក់សាំងជាបន្តបន្ទាប់ទៀតតាម រយៈប្រទេសជាមិត្ត និងតាមរយៈយន្តការខូវ៉ាក់​ (Covax)។ ក្រៅពីវ៉ាក់សាំង Sinovac ដែលទើបមកដល់ ១.៥លានដូសនេះ តាមការគ្រោងទុកវ៉ាក់សាំងស៊ីណូហ្វាម (Sinopharm)ដែលជាជំនួយរបស់រដ្ឋាភិបាលចិន ចំនួន៧០ម៉ឺនដូសទៀត (៣០ម៉ឺនដូសសម្រាប់ក្រសួងការពារជាតិ និង៤០ម៉ឺនដូស សម្រាប់ក្រសួងសុខាភិបាល) នឹងមកដល់កម្ពុជា នាពេលខាងមុខនេះផងដែរ៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោកស្រីម៉ែន សំអន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងទំនាក់ទំនងជាមួយរដ្ឋសភា-ព្រឹទ្ធសភា និងអធិការកិច្ច បានអញ្ជើញក្នុងពិធីវាយគង ជួង រគាំង ទូងស្គរ នៅវត្តលង្កាព្រះកុសុមារាម។
ពិធីនេះធ្វើឡើងថ្ងៃសុក្រ ទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ព្រឹកមិញស្ថិតនៅសង្កាត់បឹងកេងកងទី១ ខណ្ឌបឹងកេងកង រាជធានីភ្នំពេញ ក្រោមព្រះវត្តមាន សម្ដេចព្រះមហាអរិយវង្ស សៅរ៍ ចន្ទថុល្ល ព្រះចៅអធិការវត្ត។
ពិធីនេះប្រព្រឹត្តទៅបានស្របតាម «យោងតាមអនុសាសន៍ណែនាំដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ របស់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៅថ្ងៃទី២៣ ខែមីនាឆ្នាំ២០២១ បានស្នើឱ្យគ្រប់វត្តអារាមទាំងអស់ ទូងស្គរ វាយជួង ព្រមៗគ្នាទូទាំងប្រទេស ក្នុង១ថ្ងៃ៥ដង ដើម្បីជាសាររំលឹកប្រជាពលរដ្ឋ «៣ ការពារ និង ៣កុំ»។
ការទូងស្គរនេះ ក៏ជាសារដាស់តឿន ក្រឿនរំលឹកដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ទាំងអស់គ្នាត្រូវប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ក្នុងការបង្ការ និងទប់ស្កាត់នូវការឆ្លងរីករាលដាលមេរោគកូវីដ១៩។
លោកស្រីម៉ែន សំអន បានបួងសួងថ្វាយព្រះពរជ័យ ថ្វាយព្រះមហាក្សត្រ ព្រះមហាក្សត្រី ជាសម្តេចម៉ែ សម្តេចយាយ សម្តេចយាយទួត មុនីនាថ សីហនុ និង ប្រគេនពរដល់ព្រះសង្ឃគ្រប់ព្រះអង្គ និងជូនពរ សម្តេចហ៊ុន សែន និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុន សែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា ថ្នាក់ដឹកនាំ សមាជិក សមាជិកា ព្រឹទ្ធសភា រដ្ឋសភា ព្រមទាំងប្រជាពលរដ្ឋ នៅទូទាំងប្រទេស សូមឲ្យជួបសេចក្តីសុខ សន្តិភាព និងសេចក្តីចម្រើនគ្រប់ៗគ្នាជារៀងរហូត៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកជួន សារ៉េត មេបញ្ជាការរងបញ្ជាការដ្ឋានការពារអាកាស អគ្គបញ្ជាការ បានឧបត្ថម្ភម៉ាសនិងទឹកសុទ្ធ ជូនដល់កម្លាំងសមត្ថកិច្ច យាមការពារនៅច្រកមុខវត្តស្វាយរមៀត។
ការឧបត្ថម្ភទឹកសុទ្ធ៣០យួរ និងម៉ាស៣០០រយម៉ាស នេះធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី ២៦ ខែមីនាឆ្នាំ ២០២១ ដោយលោកមាស ផានិត តំណាងលោកជួន សារ៉េត ជូនដល់កងកម្លាំងសមត្ថកិច្ចនិងប្រជាការពារ ដែលបានកំពុងយាមការពារ នៅច្រកមុខវត្តស្វាយរមៀត ស្ថិតនៅសង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប៕SRP
ខេត្តកំពង់ចា៖លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ថ្លែង​ថា​ ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​ខេត្តកំពង់ចាម​ សរុប​ប្រមាណ​ជាង​៧២ម៉ឺន​នាក់​ នឹង​ទទួល​បាន​ការ​ចាក់​​​វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ ដោយ​ស្ម័គ្រចិត្ត​ និង​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ​​ពី​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ក្នុង​ពេល​ឆាប់ៗ​ខាង​មុខ​នេះ​។
ថ្លែង​យ៉ាង​ដូច្នេះ​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​អនុ​គណៈកម្មការ​ចំពោះ​កិច្ច​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​កូវីដ-១៩​ ខេត្តកំពង់ចាម​ នៅថ្ងៃ​ទី​២៦​ ខែមីនា​ ព្រឹកមិញនេះ
លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ បាន​បន្តថ្លែង​ថា​ ចំពោះ​​ការងារ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​នេះ​ សម្រាប់​ខេត្ត​កំពង់ចាម​ គឺ​ត្រូវ​ជ្រេីសរេីស​មន្ទីរ​អង្គភាព​ពាក់ព័ន្ធ​​ទាំង​អស់​ បញ្ចូល​ជា​សមាជិក​អនុ​គណៈកម្មការ​ចំពោះ​កិច្ច​ ដេីម្បី​ត្រៀម​រៀបចំ​ផែនការ​ឲ្យ​បាន​ម៉ត់ចត់​ ព្រោះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ បាន​សម្រេច​ផ្ដល់​វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ក្នុង​ខេត្តកំពង់ចាម​ រហូត​​ជាង​៧២ម៉ឺន​នាក់​ ដែល​ជា​ចំនួន​យ៉ាង​​ច្រើន​ ដូច្នេះ​យើង​ត្រូវ​ទាមទារ​ឲ្យ​មាន​ការ​​ត្រៀម​​រៀបចំ​ក្រុម​គ្រូពេទ្យ​ និង​ក្រុម​ការងារ​ផ្សេង​ៗ​ ​ទុក​ជាមុន​ ដោយ​មាន​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ​ ឲ្យ​បាន​ច្បាស់លាស់​ផង​ដែរ​។
អភិបាលខេត្ត​ ក៏បានណែនាំដល់មន្ត្រីពាក់ព័ន្ធឲ្យ​​​រៀបចំ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ ក្រុមគ្រូពេទ្យ និង​កិច្ចការ​ផ្សេងៗ​ទៀត​ សរុប​ជាង​៤០ក្រុម​ ដោយ​មាន​ទាំង​ក្រុម​គ្រូពេទ្យ​ស្ម័គ្រចិត្ត​ របស់​លោក
ហ៊ុន​ ណេង​ អ្នក​តំណាង​រាស្ត្រ​មណ្ឌល​កំពង់ចាម​​ ​ក្រុម​គ្រូពេទ្យ​ស្ម័គ្រចិត្ត​ របស់លោក ខៀវ​ កាញារីទ្ធ​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងព័ត៌មាន​ និង​ក្រុម​និស្សិត​ពេទ្យ​នៃ​សាលា​មធ្យម​សិក្សា​សុខាភិបាល​ភូមិភាគ​កំពង់ចាម​ ដោយត្រូវ​ជ្រើសរើស​យក​ទីតាំង​ដែល​មាន​សុវត្ថិភាព​ ​សម្រាប់​ធ្វើការ​ចាក់​វ៉ាក់សា។
អភិបាលខេត្តបាន​បញ្ជាក់​ថា​ អនុ​គណៈកម្មការ​ចំពោះ​កិច្ច​ខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ត្រៀម​រៀបចំ​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​ ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ស្ម័គ្រចិត្ត​ សរុប​ជាង​៧២​ម៉ឺន​នាក់​នេះ​ គឺ​អាច​ប្រើប្រាស់​ពេលវេលា​ប្រមាណ​ជា​១៥០ថ្ងៃ​ សរុប​ចាក់​ទាំង​២លើក​ គឺ​ត្រូវប្រេីប្រាស់​ពេលវេលា​ស្មើ​នឹង​១០ខែ​ឯណោះ​ ដូច្នេះ​អាជ្ញាធរ​ក្រុង​-ស្រុក​ទាំង​អស់​ ត្រូវ​ធ្វើ​ការ​ស្រង់យក​ទិន្នន័យ​ អ្នក​ស្ម័គ្រចិត្ត​ នៅ​តាម​មូលដ្ឋាន​រាងៗខ្លួន​ ចាប់​ពី​ពេលនេះ​តទៅ​៕​SRP
ភ្នំពេញ៖នៅទីបំផុតលោក ផែង វណ្ណៈ បានសរសេរលិខិត​សុំទោស ចំពោះ​ លោកទៀ​ សីហា​ អភិបាល​ ខេត្ត​សៀមរាប​ និង​ មន្ត្រី​រាជការ​ កងកម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ​ និង​ ប្រជាពលរដ្ឋ​មួយចំនួន​ នៅ​ខេត្ត​សៀមរាប​។ នេះបើយោងតាមលិខិតរបស់លោកចុះនៅថ្ងៃទី២៥ ខែមីនាឆ្នាំ២០២១។
សូមបញ្ជាក់ថាសាលាខេត្តសៀមរាប បានប្តឹងឈ្មោះផែង វណ្ណ: ពីបទ÷ញុះញុងអោយមានការរើសអើង.បទអំពើញុះញង់ប្រព្រឹត្តតាមផ្លូវសារព័ត៌មាននិងបទប្រមាថចំពោះអ្នករាជការសាធារណ:។
ជុំវិញបណ្ដឹងនេះអ្នកនាំពាក្យសាលាដំបូងខេត្តសៀមរាប បានថ្លែងថា តុលាការកំពុងបើកការស៊ើបអង្កេតលើបណ្តឹងសាលាខេត្តសៀមរាប ដែលប្តឹងឈ្មោះផែង វណ្ណ:។
អ្នកនាំពាក្យសាលាដំបូងខេត្តសៀមរាប លោកយិន ស្រាង នៅថ្ងៃទី២៥ ខែមីនាម្សិលមិញបានថ្លែងតាមទូរស័ព្ទថា តុលាការកំពុងបើកការស៊ើប អង្កេតហើយ លើសំណុំរឿងលេខ៣០០ ដែលសាលាខេត្តសៀមរាបប្តឹងឈ្មោះផែង វណ្ណ:។
លោកបន្តថា ចំ ពោះការកោះហៅថ្ងៃណា ឬពេលណានោះ ពុំទាន់អាចបញ្ជាក់បានទេ ព្រោះជានិតិវិធីរបស់តុលាការ។ តែសំណុំរឿងដែលបានចុះលេខរួចហើយ ចាំបាច់ត្រូវបើកការស៊ើបអង្កេតដើម្បីចាត់ការ។
សូមជម្រាបថា សាលាខេត្តសៀមរាប កាលពីថ្ងៃ ទី២២ខែមីនាឆ្នាំ២០២១នេះ តាមរយ:លោកមេធាវីអ៊ុន ច័ន្ទថុល ជាសមាជិកគណ:មេធាវី និងជាក្រុមមេធាវីធី.អេជ.អិល ដែលតំណាងដោយអាណត្តិ អោយសាលាខេត្តសៀមរាប បានប្តឹងឈ្មោះផែង វណ្ណ: ដោយចោទប្រកាន់ចំនួន០៣បទល្មើស និងទាមទារសំណង ១០០លានរៀល។
បណ្តឹងចុះថ្ងៃទី២២ខែមីនាឆ្នាំ២០២១ ដែចុះហត្ថលេខាដោយ លោកមេធាវីអ៊ុន ច័ន្ទថុល មានកម្មវត្ថុថា ប្តឹងឈ្មោះផែង វណ្ណ: ភេទប្រុស អាយុ៥២ឆ្នាំផ្ទះលេខ ៥៥៨ផ្លូវលំ ភូមិព្រែកតាពៅ សង្កាត់ដើមមៀន ក្រុងតាខ្មៅ ខេត្តកណ្តាលពីបទ÷ញុះញុងអោយមានការរើសអើង.បទអំពើញុះញង់ប្រព្រឹត្តតាមផ្លូវសារព័ត៌មាននិងបទប្រមាថចំពោះអ្នករាជការសាធារណ: ដែលកើតឡើងអំឡុងថ្ងៃទី១៤.១៥.និង១៦ខែមីនាឆ្នាំ ២០២១។
ក្នុងបណ្តឹងបញ្ជាក់ថា សំណូមពរលោកព្រះរាជ អាជ្ញានៃអយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្តសៀមរាប÷១សំុអោយធ្វើការពិនិត្យសម្រេចចោទប្រកាន់និងផ្តន្ទាទោស អោយបានធ្ងន់ធ្ងរបំផុតលើឈ្មោះផែង វណ្ណ: តាមបញ្ញត្តមាត្រា ក្រមព្រហ្មទណ្ឌ នៃព្រះរាជណាចក្រកម្ពុជា។២សុំទាមទារសំណងជម្ងឺចិត្តពីឈ្មោះផែង វណ្ណ:១០០ ០០០ ០០០(មួយរយលានរៀល)។
សូមរំលឹកថាកាលពីថ្ងៃទី១៣ខែមីនាឆ្នាំ២០២១ ព្រះចៅអធិការវត្តរាជបូណ៌ ពិន សែម បានដាក់វិន័យទៅលើព្រះសង្ឃ ៣អង្គ ក្នុងចំណោម៩អង្គ ដោយតម្រូវអោយវាយម្តងម្នាក់ (វាយតគ្នា)។ លុះថ្ងៃបន្ទាប់លោកផែង វណ្ណ: បានយករូបវាយនោះទៅបង្ហោះឡាយក្នុងហ្វេសប៊ុករបស់ខ្លួន ដោយជេរប្រមាថព្រះសង្ឃ និងមន្ត្រីរាជការនៃខេត្តសៀមរាម។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ក្រសួងព័ត៌មាននៅថ្ងៃទី១៨ ខែ មីនាឆ្នាំ២០២១ បានសម្រេចលុបចោលអាជ្ញាប័ណ្ណព័ត៌មានឈ្មោះផែង វណ្ណ: រួមទាំងក្រសួង ធម្មការនិង សាសនា ក៏បានចេញលិខិតថ្កោលទោសបុគ្គលនេះទៀត។ នៅថ្ងៃទី២០ខែមីនាឆ្នាំ ២០២១ ឈ្មោះផែង វណ្ណ: បានមកសុំទោស ដល់វត្តរាជបូណ៌ ហើយព្រះចៅអធិការវត្តក៏បានលើកលែងគ្រប់យ៉ាង។ ប៉ុន្តែសាលាដំបូងខេត្តសៀមរាប កាលពីថ្ងៃទី ២២ខែមីនានេះ បានប្តឹងចោទប្រកាន់ចំនួន៣បទ ល្មើសនិងទារសំណង១០០លានរៀល៕SRP
ខេត្តកំពត៖លោក ជាវ តាយ អភិបាលខេត្តនៅរសៀលថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ម្សិលមិញបានដឹកនាំ មន្ត្រីជំនាញនៃមន្ទីរពាក់ព័ន្ធ អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន អញ្ជើញចុះពិនិត្យដល់ទីតាំងជាក់ស្ដែងនឹងធ្វើការព្រមានហាមឃាត់ បញ្ឈប់សកម្មភាពជាបន្ទាន់ ដល់បុគ្គលដែលជាអ្នកអនុវត្តសកម្មភាពរំលោភបំពាន ករណីចាក់ដី បូមដី និងធ្វើសំណង់រឹងបំពានដីចំណីព្រែកនិងដងព្រែក របស់បុគ្គលមួយចំនួននៅតាមដងព្រែកកោះតូចស្ថិតនៅចំណុចជិតស្ពានរថភ្លើងដែលមានព្រំប្រទល់រវាងភូមិព្រែកចេក និងភូមិគីឡូម៉ែត១២ ក្នុងឃុំកោះតូច ស្រុកទឹកឈូ ខេត្តកំពត គឺជាករណី បំពានខុសគោលការណ៍បច្ចេកទេស នីតិវិធីច្បាប់ និងការកំណត់ដីចំណីព្រែក។
អភិបាលខេត្ត បានក្រើនរំលឹកបុគ្គលរំលោភបំពានដីចំណីព្រែករួមនឹងបុគ្គលផ្សេងៗទៀតដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការរំលោភបំពានដីសាធារណៈរបស់រដ្ឋ យកមកគ្រប់គ្រងដើម្បីប្រយោជន៍ផ្ទាល់ខ្លួន សូមបញ្ឈប់សកម្មភាពជាបន្ទាន់ គឺមិនអាចយកដីសាធារណៈរបស់រដ្ឋ ដោយបំពានច្បាប់បានឡើយ ពិសេសពាក់ព័ន្ធ ការរំលោភបំពានដីចំណីព្រែក ដែលខុសនឹងគោលការណ៍ បច្ចេកទេសផ្លូវទឹក នាពេលនេះជាដើម។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការរំលោភបំពានដីចំណីព្រែកនេះផងដែរ អភិបាលខេត្ត ក៏បានដាក់ចំណាត់ការដល់ លោក នាក់ សុវណ្ណារីអភិបាលស្រុកទឹកឈូ ឲ្យអនុវត្តតាមនីតិវិធីច្បាប់ ចំពោះសំណង់ និងអាចម៍ដីដែលបានចាក់រួមនឹងដីបូមលុបតាមដងព្រែក ចំណីព្រែកត្រូវតែកាយចេញដើម្បីបើកផ្លូវទឹក ឲ្យបានឆាប់រហ័សជាបន្ទាន់។
ក្នុងករណីអនុវត្តមានការរាំងស្ទះ ដោយបញ្ហាណាមួយដែលមិនមានការចូលរួមសហការពីបុគ្គលរំលោភបំពាននោះទេ សូមរៀបចំឯកសារសម្រាប់រដ្ឋបាលខេត្ត ដាក់ជូនទៅតុលាការធ្វើចំណាត់ការតាមនីតិវិធីផ្លូវច្បាប់៕SRP
២៥ មីនា ២០២១
ខេត្តកំពង់ចាម៖យោងតាមប្រសាសន៍ណែនាំដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី បានស្សម្រេចអោយរដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម យកសណ្ឋាគារមេគង្គ ក្រុងកំពង់ចាម ធ្វើជាមន្ទីរពេទ្យសម្រាប់ព្យាបាលអ្នកជំងឺកូវីដ-១៩ ក្នុងក្របខណ្ឌខេត្តកំពង់ចាម និងខេត្តត្បូងឃ្មុំ។ ចំពោះអ្នកដែលកំពុងធ្វើចត្តាលីស័កនៅសណ្ឋាគារមេគង្គ ត្រូវយកទៅធ្វើចត្តាឡីស័កបន្តនៅឯសាលាគរុកោសល្យភូមិភាគកំពង់ចាមវិញ។
នេះបើតាមលោកអ៊ុនចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម ថ្លែងក្នុងកិច្ចប្រជុំ បន្ទាន់មួយ ដើម្បីរៀបចំមន្ទីរពេទ្យសម្រាប់ព្យាបាលអ្នកជំងឺកូវីដ-១៩ និងរៀបចំទីតាំងសម្រាប់ចាក់វ៉ាក់សាំង កូវីដ-១៩ ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងខេត្តកំពង់ចាម នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៥ខែមីនានេះ។
លោកអ៊ុន ចាន់ដា បន្តថា ដោយឡែកសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលត្រូវទទួលការចាក់វ៉ាក់សាំង បង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ នៅពេលខាងមុខ រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម សម្រេចយកទីតាំងសាលាខេត្តកំពង់ចាម ជាកន្លែងផ្ដល់ការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ជូនបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ដោយឥតគិតថ្លៃ។ យើងរួមគ្នាអនុវត្តនូវវិធានការរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលគឺ 3កុំ និង3 ការពារ៕SRP
២៤ មីនា ២០២១
ភ្នំពេញ៖បុរសមុខរបរជាកម្មករប្រមូលសំរាមហើយត្រូវរងគ្រោះថ្នាក់ដោយម៉ាស៊ីនឡានសំរាមកៀប ដៃធ្ងន់ធ្ងរបណ្តាលអោយដាច់ដៃនោះ បានទទួលថវិកាពីលោក ឌី វិជ្ជា និងជំទាវ ហ៊ុន ម៉ាណា នៅរសៀលថ្ងៃទី ២៣ ខែ មីនា ឆ្នាំ២០២១។
លោក ឌី វិជ្ជា និងលោកជំទាវ ហ៊ុន ម៉ាណា ក្រោយពីបានទទួលព័ត៌មានដ៏រន្ធត់នេះបានអោយលោក ជិន ប៊ុនធឿន និងក្រុមការងារមនុស្សធម៌នាំយកថវិកាចំនួន ១,០០០ដុល្លារ​ ជូនដល់លោក ទូច ទីន មានអាយុ ៣៧ឆ្នាំ និងប្រពន្ធដើម្បីជួយសម្រាលនូវការខ្វះខាត ក្នុងជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់គ្រួសារមួយនេះ។
បន្ថែមលើនេះ លោក ឌី វិជ្ជា និងលោកជំទាវ ហ៊ុន ម៉ាណា ក៏មានប្រសាសន៍ផ្តាំផ្ញើអោយក្រុមគ្រូពេទ្យជួយយកចិត្តទុកដាក់ មើលថែទាំអ្នកជំងឺអោយឆាប់ជាសះស្បើយផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា លោក ទូច ទីន និងប្រពន្ធប្រជាជនចំណាកស្រុកពីស្រុកបារាយណ៍ ខេត្តកំពង់ធំ ហើយមានកូនប្រុសស្រីចំនួន០២នាក់ ដោយគាត់បានផ្ញើទុកនឹងបងប្អូនអោយជួយមើលថែ។ ចំណែកគាត់ទាំងពីរបានទៅធ្វើជាកម្មករប្រមូលសំរាមនៅក្នុងក្រុមហ៊ុនមួយនៅខេត្តព្រះសីហនុ។ ដោយកាលពីថ្ងៃទី ២២ ខែ មីនា ឆ្នាំ២០២១នេះ លោក ទូច ទីន បានទទួលរងគ្រោះថ្នាក់ ក្នុងពេលបំពញការងារ​ ដោយ ម៉ាស៊ីនប្រមូលសំរាមកៀបដៃស្តាំម្ខាងបណ្តាលអោយដាច់ដៃ ហើយត្រូវបានប្រពន្ធ ព្រមទាំងមិត្តភក្តបញ្ជូនទៅសម្រាក នៅមន្ទីរពេទ្យព្រះកុសុមៈ ហៅពេទ្យលោកសង្ឃ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សាខាគយនិងរដ្ឋាករខេត្តសៀមរាប នៅរសៀលថ្ងៃទី ២៤ ខែមីនាឆ្នាំ ២០២១ នេះ បានធ្វើការច្រានចោលចំពោះព័ត៌មានផ្សព្វផ្សាយមួយចំនួន ថាគយខេត្តសៀមរាប បើករថយន្តកាក់ឡានដឹកទំនិញ ក្លាយជាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។
មន្ត្រីសាខាគយនិងរដ្ឋាករខេត្តសៀមរាបបានប្រាប់បណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ថា ការផ្សព្វផ្សាយរបស់សារព័ត៌មានមួយចំនួន ខុសពីការពិតទាំងស្រុង ដោយហេតុថា ខណៈរថយន្តរបស់លោកកំពុងធ្វើដំណើរលើផ្លូវ ៦៧ ដើម្បីមើលភូមិសាស្រ្ត ក្នុងការត្រួតពិនិត្យនិងបង្ក្រាបរាល់ទំនិញគេចពន្ធ ស្រាប់តែមានរថយន្តធុនធំមួយគ្រឿងមកបុករថយន្តលោកចំពីក្រោយ បណ្ដាលឲ្យធ្លាក់ចូលប្រឡាយតែម្ដង ហើយករណីនេះមិនមានអ្នកស្លាប់និងរបួសធ្ងន់ធ្ងរនោះទេ មានរបួសតិចតួចតែប៉ុណ្ណោះ។
សុំបញ្ជាក់ថានៅថ្ងៃទី២៣ ខែ​មីនា ឆ្នាំ២០២១ ម្សិលមិញ នៅលើដងផ្លូវជាតិលេខ៦៧ (ហាយវេ) ត្រង់ចំណុច​ចន្លោះបង្គោលគីឡូម៉ែត្រលេខ​ ១៥-១៦ស្ថិតនៅក្នុងភូមិតានី​ ឃុំរុនតាឯក ស្រុកបន្ទាយស្រី​ ខេត្តសៀមរាប មានករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍រ បង្កឡើងដោយរថយន្តម៉ាក HYUNDAI TRACTOR ពណ៌សពាក់ស្លាកលេខកំពង់ចាម3A- 6255 បេីកបរដោយឈ្មោះ​ នី​ គន្ធា​ ភេទប្រុស​ អាយុ​២៧ឆ្នាំ រស់​នៅ​ភូមិ​ប្រស្រែលេី​ ឃុំវិហាលួង ក្រុងសួង ខេត្តត្បួងឃ្មុំ​ មានអ្នករួមដំណេីរម្នាក់ ក្នុងទិសដៅពីខេត្តសៀមរាប ទៅខេត្តឧត្ដរមានជ័យ បានបុករថយន្ត​ម៉ាក​ TOYOTA CAMRY 2007 ពណ៌​ ទឹកប្រាក់​ ពាក់ស្លាកលេខរដ្ឋ​10​. 2-​ 0285​ បេីកបរដោយឈ្មោះ​ លិញ​ លោ​ ភេទប្រុស​ អាយុ​៣៤ឆ្នាំ​ រស់នៅភូមិ​ឪឡោក​ ឃុំបាគងស្រុកប្រាសាទបាគង​ ខេត្តសៀមរាប​ ជាមន្ត្រីប៉េអឹម មានអ្នករួមដំណេីរចំនួន០៣​នាក់​ទៀត ក្នុងទិសដៅស្របគ្នា បណ្តាលអោយធ្លាក់ស្នាមភ្លោះតែម្ដង។
ក្រោយកើតហេតុ សមត្ថកិច្ចបាននាំយកវត្ថុតាងទៅរក្សាទុកនៅ អធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកបន្ទាយស្រី ដើម្បីធ្វើការដោះស្រាយតាមក្រោយ។
បើតាមមន្ត្រីគយបានបញ្ជាក់ថា រថយន្តធំដែលបុករថយន្តលោកពីក្រោយនោះ មិនមានដឹកទំនិញនោះទេ គឺជារថយន្តទទេ ដែលតៃកុងបើកទៅដឹកដំឡូងនៅខេត្តឧត្តរមានជ័យ ហើយនៅរសៀលថ្ងៃ២៤ខែមីនា នេះភាគីខាងរថយន្តធំ បានចេញមុខដោះស្រាយបញ្ចប់គ្នា ដោយបានចេញថ្លៃជួសជុលរថយន្តរបស់លោកទាំងស្រុងផងដែរ៕SRP