របាយការណ៍ដដែលបង្ហាញទៀតថា គោលដៅសំខាន់ៗនៃដំណើរកម្សាន្តនោះ មានដូចជារមណីយ ដ្ឋានអង្គរ ប្រហែលជា ១៧ម៉ឺននាក់ រមណីយដ្ឋានឧទ្យានជាតិភ្នំគូលែនប្រហែល ៥ពាន់នាក់ សហគមន៍ទេសចរណ៍-អេកូទេសចរណ៍ និងតំបន់ផ្សេងៗ មានប្រហែលជា ១៤ពាន់នាក់។
ជាការកត់សម្គាល់ បណ្តាភ្ញៀវទេសចរទាំងនោះ បានជួបជុំគ្នាកំសាន្តរាត្រីឆ្លងឆ្នាំនៅក្រុងសៀមរាបផងដែរ ដូចជានៅផាប់ស្រ្ទីត និងនៅសួនច្បារព្រះរាជដំណាក់ផងដែរ។ ក៏ប៉ុន្តែ យ៉ាងហោចណាស់ នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ឆ្លងឆ្នាំថ្មី ឆ្លងឆ្នាំសកលនេះ មានភ្ញៀវទេសចរបរទេសផ្ទៃក្នុង ប្រហែលជាង៤០០ នាក់ ផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖យ៉ាងហោចណាស់មនុស្សចំនួន ៣នាក់ បានស្លាប់និងម្នាក់ទៀតបានរងរបួសធ្ងន់ក្នុងហេតុការណ៍គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។
ហេតុការណ៍ បានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង០៣រសៀល ថ្ងៃទី០១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ នៅចំណុចភូមិរុនខាងត្បូង ឃុំដានរុន ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប លើផ្លូវកៅស៊ូ។
សមត្ថកិច្ចស្រុកសូទ្រនិគមបានរាយការណ៍ថាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ បង្កដោយម៉ូតូម៉ាកហុងដា ឌ្រីមពណ៌ខ្មៅ ពាក់ស្លាកលេខសៀមរាប 1AK5954 បើកបង្ហោះពីកើតទៅលិច បុកនឹងម៉ូតូម៉ូតូ ZooMERX ពណ៌ក្រហម ពាក់ស្លាកលេខ ប.មានជ័យ1W.7053 បើកពីលិចទៅកើត បណ្ដាលអោយស្លាប់មនុស្ស០៣នាក់ និងរបួសធ្ងន់ម្នាក់។
សមត្ថកិច្ចបានបន្តថា ជនរងគ្រោះដែលបានស្លាប់ ១/ឈ្មោះសុខ ចាន់រ៉ត់ ភេទស្រី អាយុ២២ឆ្នាំ ទីលំនៅភូមិត្រាវកៀត ឃុំដានរុន ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប(ជាអ្នកបើកបរម៉ូតូម៉ាកZooMERX)។ ២/ឈ្មោះវ៉ន ដេវីត ភេទប្រុស អាយុ១៩ឆ្នាំ នៅភូមិគោកឬស្សីត្បូង ឃុំដានរុន ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប(ជាអ្នកបើកបរម៉ូតូម៉ាកហុងដា) ៣/ឈ្មោះខន ឃា ភេទប្រុស អាយុ១៩ឆ្នាំ នៅភូមិគោកឬស្សីត្បូង ឃុំដានរុន ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប(អ្នកជិះពីក្រោយម៉ូតូហុងដា)។ អ្នករបួសធ្ងន់ឈ្នោះ ឈន កូឡាប ភេទស្រី អាយុ១៧ឆ្នាំ នៅភូមិគោកឬស្សីត្បូង ឃុំដានរុន ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប(អ្នកជិះពីក្រោយម៉ូតូZOOMWERX) ត្រូវបានគេបញ្ជូនទៅមន្ទីរពេទ្យស្រុក។ ចំណែកសាកសពប្រគល់អោយក្រុមគ្រួសារធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី។ ដោយឡែកមូ៉តូរក្សាទុកនៅអធិការនគរបាលស្រុកដើម្បីរង់ចាំការដោះស្រាយ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចអាវុធហត្ថខេត្តសៀមរាប ចាប់ខ្លួនករណីរំលោភក្មួយ។ មន្ត្រីអាវុធហត្ថខេត្តសៀមរាប បានថ្លែងប្រាប់សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ថា ការឃាត់ខ្លួនធ្វើឡើងនៅរសៀលថ្ងៃទី៣១ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ដោយការិយាល័យប្រឆាំងការជួញដូរមនុស្ស ក្រោយបានទទួលបណ្តឹងពីជនរងគ្រោះ។
មន្ត្រីអាវុធហត្ថបន្តថាករណីរំលោភសេពសន្ថវៈលើអនីតិជន កើតឡើងនៅវេលាម៉ោង១៧និង៤៥នាទី នៅទី៣០ ខែ ធ្នូ ឆ្នាំ ២០២១ នៅសង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប។
តាមការស្តាប់ចម្លើយរបស់ជនរងគ្រោះឈ្មោះក.ល.ដ ភេទស្រីអាយុ១២ឆ្នាំ រស់នៅភូមិឃុំកើតហេតុ ខ្លួនត្រូវបានឪពុកមា (សឿន លាងហ៊ួរ) ចាប់រំលោភសេពសន្ថវៈបានសម្រេចបចំនួន០៣ដង។ ជាមួយគ្នានេះដែរតាមចម្លើយសារភាពរបស់ជនសង្ស័យ ឈ្មោះសឿន លាងហ៊ួរ ភេទប្រុសអាយុ៤០ឆ្នាំ រស់នៅភូមិឃុំកើតហេតុបានឆ្លើយថា ខ្លួនពិតជាបានរួមភេទជាមួយជនរងគ្រោះឈ្មោះក.ល.ដ អាយុ១២ឆ្នាំ ពិតប្រាកដមែន។បច្ចុប្បន្នត្រូវបានកម្លាំងការិយាល័យប្រឆាំងការជួញដូរមនុស្សកសាងសំណុំរឿងបញ្ជូនទៅតុលាការ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អភិបាលខេត្តសៀមរាប បានថ្លែងថា «យើងបានមកជុំគ្នាឆ្លងឆ្នាំសប្បាយនៅថ្ងៃនេះ ដោយសារសម្ដេចតេជោបានផ្ដល់វ៉ាក់សាំងឲ្យយើង» សម្ដេចជួយទាំងអស់នេះហើយ អញ្ចឹងសូមឱ្យបងប្អូនគិតគូរដល់សម្ដេច»។
លោក ទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ នៅបរិវេណមុខព្រះរាជដំណាក់ខេត្តសៀមរាប ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាកិត្តិយសដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ មកជួបជុំបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ខេត្តសៀមរាប ក៏ដូចជាភ្ញៀវជាតិនិងអន្តរជាតិជាច្រើនកុះករដើម្បីដឹកនាំធ្វើពិធីរាប់ថយក្រោយឆ្លងឆ្នាំសកល នារាត្រីថ្ងៃទី ៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២១នឹងត្រៀមចូលឆ្នាំ ២០២២។
លោកអភិបាលខេត្ត បានធ្វើពិធីសំណេះសំណាលជាមួយបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ព្រមទាំង ភ្ញៀវជាតិនិងអន្តរជាតិដែលបានចូលរួមក្នុងពិធី ដោយមានការបញ្ជាក់ចំៗថា «តែយ៉ាងណាក៏ដោយយើងមានសុខសន្តិភាព យើងបានមកជួបជុំគ្នាថ្ងៃនេះ ដោយសារសម្ដេចតេជោលោកបានចាក់វ៉ាក់សាំងឲ្យយើងទាំងអស់គ្នា ហើយបន្តិចទៀតយើងនៅមានវ៉ាក់សាំងជាបន្តបន្ទាប់ ហើយចាក់ជូនប្អូនៗក្មួយៗទាំងអស់»។
អភិបាលខេត្តក៏បានរំលឹកដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋភ្ញៀវជាតិនិងអន្តរជាតិទាំងអស់ ឲ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្នទាំងអស់គ្នា ហើយសូមរក្សានៅគម្លាតសុវត្ថិភាព ជាពិសេសត្រូវអនុវត្តទៅតាមវិធានការ ៣ កុំនឹង ៣ការពារឲ្យបានជាអតិបរិមា។
ជាទីបញ្ចប់នៃពិធីសំណេះសំណាលលោកក៏បានជូនពរឆ្នាំថ្មី ដល់បងប្អូន ភ្ញៀវជាតិ និងអន្តរជាតិទាំងអស់និងបានចាប់ផ្ដើមរាប់ថយក្រោយទាំងអស់គ្នាដើម្បីឆ្លងឆ្នាំសកល ព្រមទាំងមានការបាញ់នូវកាំជ្រួចចម្រុះពណ៌ បញ្ជាក់ជាសញ្ញាពន្លឺដែលនឹងនាំមកនូវ ឯករាជ្យ សន្តិភាព និង សេរីភាព សម្រាប់ឆ្នាំថ្មីផងដែរ៕SRP