៥-ធុងលាយឡេ និងឡេ ចំនួន ២គីឡូក្រាម
៦-ឡេកំប៉ុងចម្រុះ ចំនួន ៧.៥គីឡូក្រាម
៧-ឡេ DDY White 3days ចំនួន ៩៤កំប៉ុង ស្មើ ៦៥.៨គីឡូក្រាម
សរុបមានចំនួន ១០៣.១០គីឡូក្រាម ហើយមន្ត្រីជំនាញក៏បានធ្វើការពន្យល់ណែនាំដល់អាជីវករឲ្យដាក់តាំងលក់ផលិតផលទំនិញប្រកបដោយស្តង់ដារអនាម័យខ្ពស់ ចេះមើលអាយុកាលទំនិញ និងផលិតផលទំនិញដែលអនុលោមច្បាប់ មុននិងលក់ទៅដល់ដៃអ្នកប្រើប្រាស់ ចៀសវាងការខាតបង់សេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ និងប្រឈមចំពោះមុខច្បាប់៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ក្រុមហ៊ុនចំនួន២ បានចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់ ដើម្បីពង្រឹងពង្រីក និងថែរក្សាទីផ្សារដៃគូរទៅវិញទៅមក តាមរយៈការផ្តល់ការអនុគ្រោះយោគយល់ជាមួយតម្លៃពិសេស និងលក្ខខណ្ឌពិសេស រវាងក្រុមគ្រួសារភូមិកសិករគំរូ និងក្រុមគ្រួសារយក្សា ទៅលើការប្រើប្រាស់សេវា និងផលិតផល។
ការចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា (MOU) នេះត្រូវបានធ្វើឡើងកាលពីល្ងាចថ្ងៃទី០៨ នៃមករា ឆ្នាំ២០២២ ស្ថិតនៅភូមិក្រពើជាប់ត្រាវកុដ្ធ ឃុំបាល្ល័ង្គ ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប រវាងក្រុមហ៊ុន រីថាយអឺរមេនហូម&រីសតអ៊ិនវេសម៉ិន ឯ.ក អាស័យដ្ឋាន៖ ផ្ទះលេខ ២០០៩–២០១០ បុរីទេសចរណ៍ ភូមិគោគត្នោត ឃុំកណ្តែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប (នៅទីនេះហៅថា “ភាគី ក”) និងក្រុមហ៊ុន យក្សា បោកអ៊ុត ឯ.ក អាស័យដ្ឋានខេត្តសៀមរាប (នៅទីនេះហៅថា “ភាគី ខ”) គឺជាសមូហភាពហៅថាជា “គូភាគី” ។
លោក ង៉ាយ ម៉េងលី ជាស្ថបនិកនៃក្រុមហ៊ុន រីថាយអឺរមេនហូម&រីសតអ៊ិនវេសម៉ិន ឯ.ក បានបង្ហាញថា  គោលបំណងនៃអនុស្សរណៈក្នុងការយោគយល់គ្នានេះ គឺដើម្បីបង្កើតមូលដ្ឋានសុច្ឆន្ទៈរវាងគូភាគី សម្រាប់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នាដែលផ្ដល់ផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក។ ភាគីទាំងពីរយល់ព្រមធ្វើការជាមួយគ្នាក្នុងលក្ខណៈសហប្រតិបត្តិការ និងសម្របសម្រួល ដើម្បីសម្រេចបាននូវបំណងរួមនៃភាពជាដៃគូ គឺការពង្រឹងពង្រីក និងថែរក្សាទីផ្សារនៃដៃគូរទៅវិញទៅមកតាមរយៈការផ្តល់ការអនុគ្រោះយោគយល់ជាមួយតំលៃពិសេស និងលក្ខខណ្ឌពិសេស រវាងក្រុមគ្រួសារភូមិកសិគំរូ និងក្រុមគ្រួសារយក្សាបោកអ៊ុត ទៅលើការប្រើប្រាស់សេវា និងផលិតផលគូភាគីទាំងសងខាង ដើម្បីបំរើនិរន្តន៍ភាពយូរអង្វែង ដើម្បីសម្រេចបាននូវបំណងប្រាថ្នាទៅវិញទៅមករបស់ភាគីនីមួយៗយល់ព្រមចំពោះតួនាទីរៀងៗខ្លួន។
លោក ង៉ាយ ម៉េងលី បានបន្តថា ក្រុមហ៊ុន រីថាយអឺរមេនហូម&រីសតអ៊ិនវេសម៉ិន ឯ.ក គឺយើងមានសេវាកម្មពុះដីឡូលក់ ផ្ទះ វិឡា និងមានភូមិកសិកគំរូសម្រាប់ដាំដុះបន្លែបង្កាផងដែរ។ ដោយឡែកក្រុមហ៊ុន យក្សាបោកអ៊ុត គឺមានសេវាកម្ម បោកអ៊ុត និងលក់ចែកចាយសាប៊ូ​ហើយមានសាខានៅទូទាំងប្រទេសជាង២០០០សាខារួចមកហើយ។
ការចុះMOUនេះបន្ទាប់ពីមើលឃើញពីភាពរីកចម្រើននៅក្នុងខេត្តសៀមរាប ពីរមួយឆ្នាំ ទៅមួយឆ្នាំ និងស្របពេលដែលរាជរដ្ខាភិបាលកម្ពុជា ក្រោមការដឹកនាំរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានបើកប្រទេសឲ្យល្អប្រសើរឡើងវិញជាធម្មតា បន្ទាប់ពីបានបិទប្រទេសមួយរយ:ពេល ដោយសារព្រឹត្តិការណ៏សហគមន៏ ២០កុម្ភ: កូវិដ.១៩ បានផ្ទុះរីករាលដាលទូទាំងប្រទេសកន្លងមក។
សូមជម្រាបថាកម្មវិធីនេះ ក៏មានការចាប់រង្វាន់ឆ្នោតមហាសំណាងធំ គឺវិឡាដែលមានតម្លៃរហូតដល់១០០លានរៀល និងមានដីឡូតិ៍មួយចំនួនផងដែរ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ក្នុង​អង្គសន្និបាតគណ:កម្មាធិការគណបក្ស ឃុំល្វាលើ ស្រុកចំការលើ ខេត្តកំពង់ចាម​ នារសៀលថ្ងៃទី៨​ ខែមករាម្សិលមិញនេះ​ លោក សុក ផេង រដ្ឋលេខាធិការទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី និងជាប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាល ចុះមូលដ្ឋានឃុំល្វាលើ បានថ្លែងអំណរគុណដល់លោក ហ៊ុន ម៉ានិត ប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាលចុះមូលដ្ឋានស្រុកចំការលើ ដែលតែងតែជួយឧបត្ថម្ភ និងដោះស្រាយនូវរាល់បញ្ហាប្រឈមនានាជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក៏ដូចជាគណៈបក្សក្នុងឃុំល្វាលើ កន្លងទៅផងដែរ។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ គណៈអចិន្រ្តៃយ៍គណៈកម្មាធិការគណបក្សឃុំល្វាលើ បានបេីកអង្គសន្និបាតបូកសរុបវាយតម្លៃអំពីសមិទ្ធផល បញ្ហាប្រឈម និងសតិអារម្មណ៍ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងការអនុវត្តគោលនយោបាយរបស់គណបក្សសម្រាប់អភិវឌ្ឍឃុំពីឆ្នាំ២០១៧ ដល់ឆ្នាំ២០២២ និងកំណត់គោលនយោបាយសម្រាប់បន្តអភិវឌ្ឍឃុំពីឆ្នាំ២០២២ ដល់ឆ្នាំ២០២៧ សំដៅដណ្ដើមជ័យជម្នះក្នុងការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាសង្កាត់អាណត្តិទី៥ ដែលនឹងប្រព្រឹត្តិទៅនាថ្ងៃទី៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខនេះ។ ជាមួយគ្នានេះ សន្និបាតក៏បានប្រកាសបង្ហាញមុខបេក្ខជន ដែលត្រូវឈរឈ្មោះបោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាឃុំ ក្នុងអាណត្តិទី៥នេះផងដែរ។
ពិធីនេះ ធ្វើឡើងនៅស្នាក់ការគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ឃុំល្វាលើ ស្រុកចំការលើ ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមជាគណៈអធិបតីពីសំណាក់ លោក ខ្លូត ចិន្តា សមាជិកអចិន្ត្រៃយ៍គណៈកម្មាធិការគណបក្សខេត្ត និងជាអនុប្រធានក្រុមការងារថ្នាក់ខេត្តចុះជួយស្រុកចំការលើ លោក កែវ នាឫទ្ធិ សមាជិកអចិន្ត្រៃយ៍គណៈកម្មាធិការគណបក្សខេត្តកំពង់ចាម និងមានការអញ្ជើញចូលរួមពី លោក លោកស្រី ដែលជាសមាជិកសមាជិកាអង្គសន្និបាត សរុប ២១៣នាក់​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អភិបាលខេត្តសៀមរាបលោកទៀ សីហា បានលើកឡើងថា ភាពជោគជ័យនៃការអនុវត្តគម្រោងសាងសង់ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវ៣៨ខែ្ស សម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍ក្រុងទេសចរណ៍សៀមរាប-អង្គរ ជាចំណងដៃដ៏ពិសិដ្ឋនៃសម្តេចតេជោ ប្រមុខនៃរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទាំងការតស៊ូប្តូរផ្តាច់ ឆ្លងកាត់វិបត្តិកូវីដ-១៩ ដើម្បីអនាគត ដែលត្រូវរង់ចាំ ដោយការប្រើប្រាស់ឱកាស ជាដំណោះស្រាយ បញ្ហាប្រឈម ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
លោកក៏បានថ្លែងណែនាំដល់បណ្តាក្រុង ស្រុង ធ្វើការផ្សព្វ ផ្សាយជូនប្រជាពលរដ្ឋ នៅតាមមូលដ្ឋាន មកទទួលការចាក់វ៉ាក់សាំងដូសទី៣ (ដូសជម្រុញ)ឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នា នៅថ្ងៃទី១០ មករាខាងមុខនេះ និង ជម្រុញយកចិត្តទុកដាក់លើកការងារសន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ ផងដែរ។
បើតាមប្រសាសន៍ លោកទៀ សីហាក្នុងរយៈពេល១ឆ្នាំមកនេះ ខេត្តសៀមរាប បានរងគ្រោះដោយវិបត្តិកូវិដ១៩ ដែលធ្វើវិស័យសេដ្ឋកិច្ចក្នុងខេត្តធ្លាក់ចុះ។ ក្នុងករណីនេះលោកស្នើឲ្យមានកិច្ចសហការគ្នាពីគ្រប់បណ្តាមន្ទីរ អង្គភាពកងកម្លាំងទាំង៣ ក្នុងប្រយុទ្ធប្រឆាំងទប់ស្កាត់ និង កាត់ផ្តាច់ខ្សែចម្លងវីរុសកូវីដ សំខាន់វីរុសបម្លែងថ្មី (អូមីក្រុង) មិនឲ្យចូលក្នុងសហគមន៍នោះឡើយ។
លោកមានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ ក្នុងកិច្ចប្រជុំសាមញ្ញលើកទី៣២ របស់ក្រុមប្រឹក្សាខេត្តសៀមរាប អាណត្តិទី៣កាលថ្ងៃទី០៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២។
នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំ លោក អ៊ាន ឃុន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាខេត្តសៀមរាបបានណែនាំដល់កម្លាំងសមត្ថកិច្ច ក៏ដូច អាជ្ញាធរក្រុង ស្រុក បង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់លើការងារសន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ ក្នុងការរក្សាសន្តិសុខសុវត្ថិភាពជូដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ភ្ញៀវជាតិ អន្តរជាតិ៕SRP
៨ មករា ២០២២
ខេត្តកំពង់ចាម​៖អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ លោក​ អ៊ុន ចាន់ដា នៅព្រឹកមិញនេះបានចុះពិនិត្យការដ្ឋានអ៊ុតផ្លូវ​កៅស៊ូ​ បេទីម ចំនួន​២ខ្សែ ប្រវែងជិត៧០០ម៉ែត្រ ស្ថិតនៅក្នុងសង្កាត់បឹងកុក ក្រុងកំពង់ចាម​។
ឆ្លៀត​​​ក្នុង​ឱកាស​ចុះ​ពិនិត្យ​គម្រោង​​​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​ខាង​លើនេះ​ដែរ លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​​ ក៏បាន​ជួប​សំណេះសំណាល​សាកសួរ​សុខទុក្ខ​ បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ដែល​រស់នៅ​តាម​បណ្តោយដង​ផ្លូវ​ខាងលេី​ ខណៈ​ពួកគាត់​មាន​ការ​ត្រេកអរ​សាទរ​​ជា​ខ្លាំងចំពោះសមិទ្ធផលថ្មី​នេះ​គឺជា​ការ​បង្ក​លក្ខណៈ​ងាយ​ស្រួល​ដល់​ការ​​ធ្វើដំណើរ​ ​របស់​បងប្អូន​​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ​ក៏ដូចជា​អ្នក​រស់នៅ​ក្នុងតំបន់​នោះ​ផងដែរ​។ ​
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ គម្រោងជួសជុលផ្លូវកៅស៊ូ ប្រភេទ​AC ប្រវែង ៦៥២ម៉ែត្រ ទទឹង​៧.៥​ ម៉ែត្រ លើកំណាត់ផ្លូវលេខ៤៩ចាប់ពី កែងផ្លូវត្រសក់ផ្អែម​ រហូតដល់ផ្លូវភ្លោះមុនីវង្ស(ក្រោយសាលាបឋមសិក្សាឧត្តរ)​ ស្ថិតក្នុងសង្កាត់ កំពង់ចាម​ ក្រុងកំពង់ចាម សរុប​តម្លៃ​ ​៧០៤​លានរៀល​ ដែលជាប្រភពថវិការបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈរដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម សម្រាប់​ឆ្នាំ២០២២​៕SRP
៧ មករា ២០២២
ខេត្ដព្រះវិហារ៖សមត្ថកិច្ចកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តព្រះវិហារបានឃាត់ខ្លួនបុរសជាប្ដីក្រោយបើកការស៊ើបអង្កេតរកឃើញថាសម្លាប់ប្រពន្ធរបស់ខ្លួនប៉ុន្តែបង្វែរជារឿងប្រពន្ធធ្វើអត្ដឃាតដោយខ្លួនឯង។
ការឃាត់ធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ក្រោយការបើកស៊ើបអង្គេត ដឹកនាំសម្របសម្រួលដោយផ្ទាល់ពីលោក វុធ សាវី ព្រះរាជអាជ្ញារង និងជាអ្នកនាំពាក្យនៃអយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្តព្រះវិហារ។
សមត្ថកិច្ចខេត្តបានឲ្យដឹងថា ស្ត្រីជនរងគ្រោះដែលត្រូវបានប្ដីរបស់ខ្លួនសម្លាប់ ឈ្មោះយ៉ុង សុីធឿង ជាមេតុងទីនបានចងកសម្លាប់ខ្លួនឯង ។
សមត្ថកិច្ចខេត្តព្រះវិហារបន្តថាក្រោយពីបានចុះពិនិត្យដល់ទីតាំងកើតហេតុ ប្រមូលបានវត្ថុតាងមួយចំនួននៅផ្ទះជនរងគ្រោះ និងបានស្តាប់ចម្លើយសាក្សី ព្រមទាំងស្តាប់ចម្លើយរបស់ជនសង្ស័យឈ្មោះ វិញ ទិត្យបុផា ភេទប្រុស អាយុ ៥៣ឆ្នាំ មុខរបរមន្ត្រីរាជការ មានស្រុកកំណើតនៅសង្កាត់លេខ ៥ ក្រុងភ្នំពេញ បច្ចុប្បន្ននៅភូមិស្រះឈូក សង្កាត់កំពង់ ប្រណាក ក្រុងព្រះវិហារ។
ដែលត្រូវជាប្តីរបស់ស្រ្តីជនរងគ្រោះ តំណាងអយ្យការបានរកឃើញតម្រុយពិរុទ្ធភាព និងសម្រចបើកការស៊ើបសួរទៅលើជនសង្ស័យខាងលើពីបទឃាតកម្មគិតទុកជាមុន និងសន្និធិអាវុធដោយគ្មានលិខិតអនុញ្ញាត តាមបញ្ញតិ្តមាត្រា២០០ និងមាត្រា៤៨៨ នៃក្រមព្រហ្មទណ្ឌ។
សូមរំលឹកថាហេតុការណ៍ឃាតកម្មនេះបានកើតឡើងកាលរសៀលថ្ងៃទី១៨ ខែមិនា ឆ្នាំ២០២១ ភូមិស្រះឈូក សង្កាត់កំពង់ប្រណាក ក្រុងខេត្តព្រះវិហារ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក អ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បានរំលឹកប្រាប់ដល់អ្នកចូលរួម និងប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ត្រូវបង្កើនការពារខ្លួន ថែរក្សាអនាម័យអោយបានជាប្រចាំ ដោយបុគ្គលម្នាក់ៗ ក៏ដូចជាក្រុមគ្រួសារនីមួយៗ ត្រូវបន្តរៀនរស់ជាមួយជំងឺកូវីដ-១៩ ដែលចាំបាច់ ត្រូវអនុវត្ត អោយបានខ្ជាប់ខ្ជួន នូវវិធានសុខាភិបាល ” ៣ការពារ ៣កុំ “ដើម្បីចៀសផុតពីការឆ្លងជំងឺដ៏កាចសាហាវនេះ។
លោក អ៊ុន ចាន់ដា បន្តថា​ ពិតមែនតែស្ថានភាព​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ បានធូរស្រាល​ ហើយ សម្តេចតេជោ នាយករដ្ឋមន្ត្រី បានប្រកាសបើកប្រទេសពេញលេញឡើងវិញក្តី តែម្នាក់ៗ មិនត្រូវធ្វេសប្រហែស ឬមើលស្រាលបានឡើយ ទោះជាបានចាក់វ៉ាក់សាំងរួចហើយក្តី។
លោកមានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ នៅព្រឹកមិញនេះ ក្នុងឱកាសប្រគល់ផ្ទះមនុស្សធម៌ទី៧ ជូន ជនមានពិការភាពទ័លក្រ ១គ្រួសារ ឈ្មោះសុខ សុភាព អាយុ៣៦ឆ្នាំ រស់នៅភូមិកកោះ ឃុំត្រពាំងព្រះ ស្រុកព្រៃឈរ។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ បុរស​ឈ្មោះ​ សុខ សុភាព ជាជនមានពិការភាព( ស្វិតជើងទាំង២ ពីកំណើត) ទ័លក្រ មានប្រពន្ធ និងកូនស្រី ប្រុស ២នាក់ (អាយុ៦ឆ្នាំ និង៣ឆ្នាំ) ក្នុងបន្ទុក។​ ដោយស្ថានភាពលំបាកនេះ លោក អ៊ុន ចាន់ដា ប្រធានគណៈកម្មាធិការសាខា បានសម្រេចផ្តល់ជូនផ្ទះឈើខ្ពស់ផុតពីដី ប្រក់ស័ង្កសី (ទំហំ ៤ម×៦ម ) ១ខ្នង តម្លៃ ៩លាន​ និង៨០ម៉ឺនរៀល​។ ក្នុង​នោះ​ក៏​បានផ្តល់ជូន​នូវអំណោយ​សម្រាប់ឡើងផ្ទះថ្មីនេះ រួមមាន អង្ករ ១០០គក្រ, ត្រីខ ២០កំប៉ុង, ទឹកត្រី ១២ដប ទឹកស៊ីអ៊ីវ ១២ដប, មី ២កេស, ឃីត ២សម្រាប់, អាវយឺត ៨, ម៉ាស់ ៥០ បន្ទះ , សម្ភារផ្ទះបាយ និងថវិកា ៦០ម៉ឺនរៀល​។ ដោយឡែក លោកតា លោកយាយ ដែលអញ្ជើញចូលរួមជាសាក្សី ក្នុងពិធីប្រគល់-ទទួលផ្ទះថ្មីនេះ ចំនួន ១៨នាក់ ក្នុងម្នាក់ៗ ទទួល​បាន​អង្ករ ត្រីខ ឃីត មី ទឹកត្រី ទឹកស៊ីអ៊ីវ និង អាវយឺត ព្រមទាំង ថវិកាចំនួន ២ម៉ឺនរៀលផងដែរ​៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោក ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ បាន​លេីកឡេីងថា​ តាមរយៈការប្រកួតប្រជែង បានឆ្លុះបញ្ចាំងនូវការចូលរួមលើកកម្ពស់វិស័យកីឡា ឱ្យមានការវិវឌ្ឍឈានទៅមុខ ដើម្បីជាកត្តាមួយនាំឱ្យមានសុខភាពល្អទាំងផ្លូវកាយ និងផ្លូវចិត្ត រួមទាំងទទួលបានចំណងសាមគ្គីភាព ភាតរភាព និងមិត្តភាពស្និទ្ធស្នាល និងបង្កើតឱ្យមានកម្មវិធីវាយសីនេះបន្តទៅឆ្នាំក្រោយៗទៀត។
លោកក៏បានបានអបអរសាទរចំពោះជ័យលាភី ដល់ក្រុមជ័យលាភី ដែលបានខិតខំប្រកួតប្រជែងលើប្រភេទកីឡាមួយនេះ ដែលជាចូលរួមលើកស្ទួយវិស័យកីឡានៅក្នុងខេត្ត ពិសេសចំរាញ់យកគុណភាពកីឡាករទៅកាន់ថ្នាក់ជាតិ។
លោក ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ អភិបាលខេត្តត្បូងឃ្មុំ ថ្លែងបែបនេះនៅថ្ងៃទី៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២នេះ​ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញប្រគល់ពានរង្វាន់ដល់ក្រុមកីឡាផ្នែកវាយសី ក្នុងការប្រកួតកីឡាមហាជន ដេីម្បីចូលរួមអបអរសាទរ​ទិវា​ជ័យជំនះ​ ខួបលេីកទី៤៣ឆ្នាំ​ ថ្ងៃ​៧មករាឆ្នាំ១៩៧៩​-​២០២២​ ដែលធ្វើឡើងនៅក្លឹបវាយសីស្តេចកន។
បើតាមលោក អុិន ពៅសម្បត្តិ ប្រធានមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡាខេត្តត្បូងឃ្មុំ ឲ្យដឹងថា តាមរយៈការប្រកួតប្រជែងយ៉ាងស្វិតស្វាញ អស់រយៈពេល២ថ្ងៃ នៅថ្ងៃទី៥ និងទី៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ជាលទ្ធផល
ប្រភេទកីឡាវាយសី អាយុ ៥០ឆ្នាំឡើង
-ចំណាត់ថ្នាក់លេខ ១ បានទៅលើក្រុមកីឡា ឧកញ្ញា អាន ម៉ាឌី និង កញ្ញា ឡេង ដាវី មកពីក្លឹបវាយសីម៉ារីសា ដោយទទួលបាន ពាន ១ ទង់អនុស្សាវរីយ៍ ១ សម្ភារៈកីឡា ថវិកា និង ម៉ូតូ​ ១ គ្រឿង
– ចំណាត់ថ្នាក់លេខ ២ បានទៅលើក្រុមកីឡា ឧកញ្ញា ម៉ែន សុភក្តិ និង លោក ស៊ាន កុសល្យ មកពីក្លឹបវាយសីចំការកៅស៊ូជប់ ដោយទទួលបានទង់អនុស្សាវរីយ៍ ១ សម្ភារៈកីឡា និងថវិកា ២លានរៀល ។
– ចំណាត់ថ្នាក់លេខ ៣ បានទៅលើក្រុមកីឡា លោក ជឹម ចាន់រិទ្ធ និង លោក អោម មុន្នី មកពីក្លឹបវាយសីម៉ារីសា  ដោយទទួលបាន ទង់អនុស្សាវរីយ៍ ១ សម្ភារៈកីឡា និងថវិកា ១លានរៀល ។
សម្រាប់ប្រភេទកីឡាវាយសី ក្រោមអាយុ ៥០ ឆ្នាំ
-ចំណាត់ថ្នាក់លេខ ១ បានទៅលើក្រុមកីឡា លោក ស៊ឹម ពិសី និង លោក អ៉ិត ឡេង មកពីក្លឹបវាយសីស្តេចកន ដោយទទួលបាន ពាន ១ ទង់អនុស្សាវរីយ៍ ១ សម្ភារៈកីឡា ថវិកា និង ម៉ូតូ ០១ គ្រឿង ។
– ចំណាត់ថ្នាក់លេខ ២ បានទៅលើក្រុមកីឡា លោក កែវ ចិន និង លោក ទិត្យ ប៊ុនឆៃ មកពីក្លឹបវាយសីម៉ារីសា ដោយទទួលបាន ទង់អនុស្សាវរីយ៍ ១ សម្ភារៈកីឡា និងថវិកា ២ លានរៀល ។
– ចំណាត់ថ្នាក់លេខ ៣ បានទៅលើក្រុមកីឡា លោក រ៉ន សូហ៊ាង និង លោក ជា វិចិត្រ មកពីក្លឹបវាយសីស្តេចកន ដោយទទួលបាន ទង់អនុស្សាវរីយ៍ ១ សម្ភារៈកីឡា និងថវិកា ១ លានរៀល ផងដែរ​៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្តេចហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានៅព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ទី៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២នេះ បានអញ្ជើញទៅបំពេញទស្សនកិច្ចទៅកាន់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។ ក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ចនៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ានេះ សម្តេចតេជោ បាននាំទៅជាមួយជំនួយជាម៉ាស់ជាង ៣លាន និងគ្រឿងបរិក្ខារមួយចំនួនទៀត ដើម្បីចូលរួមប្រយុទ្ធប្រឆាំងការរាតត្បាតជំងឺកូវីដ-១៩នៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាផងដែរ។
ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រីនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាមានរយៈពេល២ថ្ងៃ គឺថ្ងៃទី០៧ និងថ្ងៃទី០៨ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២។ ដំណើរទស្សនកិច្ចនេះធ្វើឡើងតបតាមការអញ្ជើញរបស់នាយឧត្តមសេនីយ៍ជាន់ខ្ពស់ មីន អោង ឡាំង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សារដ្ឋបាលរដ្ឋនៃសាធារណរដ្ឋសហភាពមីយ៉ាន់ម៉ា។ ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានអមដំណើរដោយឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ និងឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ចម ប្រសិទ្ធ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ និងមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់នៃរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាមួយចំនួនទៀត។
ក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ចនេះ សម្តេចតេជោ នឹងមានជំនួបទ្វេភាគីជាមួយ នាយឧត្តមសេនីយ៍ជាន់ខ្ពស់ មីន អោង ឡាំង ដើម្បីពិភាក្សា និងផ្លាស់ប្តូរទស្សនៈអំពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគី និងពហុភាគី និងការវិវត្តថ្មីៗនៅក្នុងអាស៊ាន៕SRP