៣.ឈ្មោះ ស្រី សារិន ហៅ រ័ត្ន ភេទប្រុស អាយុ៣៤ ឆ្នាំ ស្នាក់ក្នុង ភូមិកូនសេក សង្កាត់អូរម៉ាល់ ក្រុងបាត់ដំបង (អ្នកមកទិញថ្នាំញៀន)។
៤.ឈ្មោះ វ៉ាយ ដារ៉ា ហៅ ចិន ភេទប្រុស អាយុ២៧ឆ្នាំស្នាក់ក្នុងភូមិអណ្តូងព្រីង សង្កាត់អូរម៉ាល់ ក្រុងបាត់ដំបង(កូនចៅ)។ ក្នុងនោះ ដកហូតវត្ថុតាង រួមមាន៖ម្សៅក្រាមពណ៌សសង្ស័យជាគ្រឿងញៀនចំនួន៣កញ្ចប់,ទូរស័ព្ទច២គ្រឿង,កាំបិត១ដើម,សម្ភារសម្រាប់
ប្រើប្រាស់និងច្រករំលែកថ្នាំញៀនលក់មួយចំនួនទៀត៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖សាខាការពារអ្នកប្រើប្រាស់ កិច្ចការប្រកួតប្រជែង និងបង្រ្កាបការក្លែងបន្លំ (ក.ប.ប) ខេត្តកំពង់ចាម សហការជាមួយមន្ទីរពាណិជ្ជកម្មខេត្ត នៅថ្ងៃទី១៧ ខែធ្នូ ម្ម្សិលមិញ បានចុះពិនិត្យគុណភាពចំណីអាហារ នៅផ្សារព្រៃទទឹង ស្រុកព្រៃឈរ ខេត្តកំពង់ចាម​ ដោយពិនិត្យលើ កាលបរិច្ឆេទប្រើប្រាស់ផលិតផល និងស្លាកសញ្ញាផ្សេងៗលើផលិផល។
ក្នុងការចុះពិនិត្យនេះ សមត្ថកិច្ច​ជំនាញ​បានរកឃើញ ផលិតផលកំប៉ុងហួសកាលបរិច្ឆេទប្រើប្រាស់មានភេជ្ជ: Red Bullចំនួន១៤កេះ =៥០កំប៉ុង, ភេជ្ជ: Gold Cupp=៩កេះ=៤៨ កំប៉ុង ហេីយបានធ្វើកំណត់ហេតុដកហូត​ ដើម្បី​ធ្វើការកម្ទេចចោល។ ក្រុមការងារក៏បាន​ណែនាំ​ដល់អ្នកលក់ពាក់ព័ន្ធនឹងការលក់ផលិតផលហួសកាលបរិច្ឆេទប្រើប្រាស់ និងការលក់ផលិតផលប្រកបដោយសុវត្តិភាពចំពោះសុខមាលភាពអ្នកប្រើប្រាស់ផងដែរ​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖នៅថ្ងៃឆ្លងឆ្នាំសកល ចូលឆ្នាំ២០២២ អភិបាលខេត្តសៀមរាប លោកទៀ សីហា មានការបារម្ភពីកង្វះបន្ទប់ស្នាក់នៅ ដោយសណ្ឋាគារ ផ្ទះសំណាក់មួយចំនួន នៅមិនទាន់បានធ្វើការរៀបចំនៅឡើយ ដោយមកដល់ពេលនេះ មានភ្ញៀវមួយចំនួនធំ បានធ្វើការកក់បន្ទប់ ដើមី្បមកចូលរួមឆ្លងឆ្នាំនៅលើទឹកដីប្រវត្តិសាស្ត្រមួយនេះ។
អភិបាលខេត្ត ថ្លែងថា ការមកដល់របស់ភ្ញៀវទេសចរនៅពេលនេះ ជាសញ្ញាដ៏ល្អសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ ក៏ដូចជាសេដ្ឋកិច្ចសៀមរាបឲ្យងើបឡើងវិញ។ ក្នុងនោះលោកក៏បានបង្ហើប ឲ្យដឹងផងដែរថា នៅពេលឆ្លងឆ្នាំសកល២០២១ ចូល២០២២ រដ្ឋបាលក្រុង ស្រុក បានសហការណ៍គ្នាធ្វើពិធីឆ្លងឆ្នាំ ដូចជា នៅរមណីយដ្ឋានសង្រ្កាន្តរយ ស្រុកវ៉ារិន ស្រុកប្រាសាទបាគង ក៏ដូចស្រុកមួយចំនួនទៀតផងដែរ។
លោកទៀ សីហា ក៏បានកោតសរសើរចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងពីគ្រប់ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ដោយសហការបានល្អ ក្នុងការរៀបចំទទួលអ្នកដំណើរនៅពេលនេះ ហើយអ្នកដំណើរទាំងអស់នឹងតម្រូវឲ្យធ្វើតេស្តរហ័ស ហើយបើមានករណីអវិជ្ជមាន ពួកគេអាចធ្វើដំណើរដោយសេរីនៅក្នុងខេត្ត ឬ តាមបណ្ដាខេត្តក្រុងនានា រីឯអ្នកវិជ្ជមានតាមឧបករណ៍តេស្ដរហ័ស គឺត្រូវយកសំណាក ដើម្បីតេស្ដម៉ាស៊ីន PCR ដែលនឹងបញ្ជាក់រយ:ពេល២ទៅ៤ម៉ោងបន្ទាប់។
លោកមានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញទទួលស្វាគមន៍ ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍សិង្ហបុរី Singapore Airline បានហោះហើរត្រង់មកកាន់ខេត្តសៀមរាបនៅថ្ងៃថ្ងៃទី១៧ ខែធ្នូ ម្សិលមិញ ដែលជាជើងហោះហើរអន្ដរជាតិដំបូងបង្អស់បន្ទាប់ពីមានវិបត្តិជម្ងឺកូវីដ១៩ រយ:ពេល២០ខែកន្លងមកនេះ។
តាមការបញ្ជាក់របស់លោក Alain Brun នាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន Cambodia Airports ដែលជាក្រុមហ៊ុនប្រតិបត្តិការព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិទាំងបីរបស់ប្រទេសកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា ដំណាក់កាលថ្មីនេះ ក្នុងកិច្ចបើកដំណើរការតភ្ជាប់អន្តរជាតិឡើងវិញ គឺជាជំហានវិជ្ជមានសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា។ ឱកាសនេះនឹងមិនអាចទៅរួចនោះទេ ប្រសិនបើអាជ្ញាធរកម្ពុជាមិនជ្រើសរើសសម្រាប់ការបើកដំណើរការឡើងវិញ មិនត្រឹមតែខេត្តសៀមរាបមានភ្ញៀវទេសចរណ៍កាន់តែច្រើន និង អះអាងជំហររបស់ខ្លួនថាជាគោលដៅកម្សាន្ត និងវប្បធម៌កំពូលរបស់កម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែអ្នកដំណើរក៏អាចធ្វើដំណើរបានយ៉ាងងាយស្រួលរវាងប្រទេសកម្ពុជា និងទីក្រុងអន្តរជាតិផ្សេងទៀតតាមរយ: បណ្តាញហោះហើរ ទូទាំងពិភពលោកដ៏ធំទូលាយ របស់ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍សិង្ហបុរី នេះជាជើងហោះហើរអន្តរជាតិលើកដំបូងមកកាន់ខេត្តសៀមរាប ចាប់តាំងពីខែមីនា ឆ្នាំ ២០២០មកត្រូវបានអាក់ខានដោយជំងឺកូវីដ-១៩។ ការបើកដំណើរការឡើងវិញនៃសេវាកម្មនេះ នឹងជួយកសាងឡើងវិញនូវចរាចរណ៍ផ្លូវអាកាសរវាងប្រទេសទាំងពីរ បន្ទាប់ពីខែដ៏លំបាកដែលកើតចេញពីជម្ងឺរាតត្បាត៕SRP
១៧ ធ្នូ ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖ជនបរទេសម្នាក់ត្រូវបានគេរាយការណ៍ថាបានស្លាប់នៅក្នុងសណ្ឋាគារមួយក្នុងក្រុងសៀមរាប។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង១២ និង១០នាទីថ្ងៃទី១៧ខែធ្នូឆ្នាំ២០២១ត្រង់ចំណុច អាងហែលទឹក សណ្ឋាគា សុភីអង្គរ រ៉េសុីដិន ស្ថិតនៅក្រុមទី០១ ភូមិទក្សិណត្បូង សង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថា ជនរងគ្រោះឈ្មោះ MILNE  ALAN ភេទប្រុស អាយុ៧៦ឆ្នាំស្នាក់នៅទីតាំងកើតហេតុខាងលើជនជាតិអង់គ្លេសកាន់លិខិតឆ្លងដែនលេខ518736379។​
សមត្ថកិច្ចនិងក្រុមគ្រូពេទ្យជំនាញបានសនិ្នដ្ឋានថា៖មូលហេតុ ជនរងគ្រោះស្លាប់ដោយសារចុះហែលទឹកក្នុងអាង បណ្តាលឲ្យគាំងបេះដូងលង់ទឹកស្លាប់ ពុំមានពាក់ព័ន្ធនិងបទល្មើសព្រហ្មទណ្ឌអ្វីឡើយ។
សាកសពបញ្ជូនទៅតម្កល់ទុកបណ្តោះអាសន្ននៅ នាយកដ្ឋានបច្ចេកទេសវិទ្យាសាស្ត្រ រាជនីភ្នំពេញដើម្បីរងចាំការសម្រេចពីក្រុមគ្រួសារនឹងស្ថានទូតមកទទួល៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោក​ ហ៊ុន ណេង អ្នកតំណាងរាស្ត្រមណ្ឌលកំពង់ចាម និងជាប្រធានក្រុមការងារ រាជរដ្ឋាភិបាល ចុះមូលដ្ឋានស្រុកស្ទឹងត្រង់ និងលោកស្រី នៅព្រឹកមិញនេះ​ បានអញ្ជើញចុះពិនិត្យការសាងសង់ ផ្លូវបេតុង១ខ្សែ ប្រវែង២.១៥៨ម៉ែត្រ ស្ថិតនៅក្នុងភូមិដីលើ ឃុំពាមកោះស្នា ស្រុកស្ទឹងត្រង់។
លោក​ ហ៊ុន ណេង មានប្រសាសន៍ថា ក្រោមការដឹកនាំ របស់សម្ដេតេជោ ហ៊ុន សែន បានដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយយុទ្ធសាស្ត្រចតុកោណ ជាអាទិភាព ៖ មនុស្ស​ ទឹក​ ភ្លើង​ និង​ផ្លូវ ។ «មានផ្លូវ គឺមានសង្ឃឹម» ។ យ៉ាងណាមិញ ដោយពិនិត្យ ឃើញការលំបាក និងឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការ របស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ នៅក្នុងតំបន់ លោកផ្ទាល់ ក៏បានដឹកនាំក្រុមការងារ សម្រេចកសាងផ្លូវ ១ខ្សែ នេះឡើង ដើម្បី សម្រួល​ដល់​ជីវភាព​រស់នៅ និងការធ្វើដំណើរ​ របស់ប្រជាពលរដ្ឋ។
លោកក៏បាន​ថ្លែង​អំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅបំផុត​ ចំពោះ ​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង ​របស់​អាជ្ញាធរ​គ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ និងប្រជាពលរដ្ឋ នៅអមសង្ខាងផ្លូវ ដែលបានសហការគ្នាល្អ ហើយបានចូលរួមសម្បទានដីកម្មសិទ្ធរបស់ខ្លួន តាមស្ថានភាពជាក់ស្ដែង ធ្វើយ៉ាងណា ឲ្យកិច្ចដំណើរការ​សាងសង់​ផ្លូវ ១ខ្សែនេះ បានរលូនទៅមុខ ដើម្បីយើងទាំងអស់គ្នា ទទួលបានសមិទ្ធផល ទុកប្រើប្រាស់ទាំងអស់គ្នា។
លោក​ ហ៊ុន ណេង ក៏បានផ្ដាំផ្ញើដល់ក្រុមជាង យកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ ចំពោះ កិច្ចការរបស់ខ្លួន ដោយធ្វើយ៉ាងណា អនុវត្តទៅតាមបទដ្ឋានបច្ចេកទេស ដើម្បី ធានាដល់ការប្រើប្រាស់បានយូរអង្វែង៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកសោម វីរ: នាយរងការិយាល័យ នគរបាលចរាចរណ៍ ខេត្តសៀមរាប ត្រូវបានសម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ សម្រេចតែងតាំងជានាយការិយាល័យ នគរបាលចរាចរណ៍ខេត្តសៀមរាប ជំនួសលោកជិម សុវណ្ណ ដែលត្រូវតែងតាំងជាស្នងការរង។