ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បាន​ប្រាប់អាជ្ញាធរ​ស្រុកស្រីសន្ធរ​ ត្រូវ​​បន្ត​ការ​​ថែ​រក្សា​សន្តិសុខ​សណ្តាប់​ធ្នាប់​ ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ឲ្យ​បាន​ល្អប្រសើរ​​ ពោលគឺ​ត្រូវ​ខិតខំ​លប់​​បំ​បាត់​រាល់​សកម្មភាព​​បទល្មើស​ ​​ល្បែង​ស៊ីសង​ខុសច្បាប់​គ្រប់​ប្រភេទ​​ ដែលមាន​ដូច​ជា​ការ​បញ្ជល់មាន់​ ឬ​ល្បែង​កន្ទុយ​លេខ​ជាដើម​​ ព្រោះ​​វា​មិន​ចំណេញ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ និងគោលនយោបាយ​ ភូមិ​ឃុំ​ មាន​សុវត្ថិភាព​ឡេីយ។
លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ ក៏បាន​ណែនាំ​​ដល់មន្ត្រីត្រូវ​បង្រួម​នីតិវិធី​ធ្វើយ៉ាងណា​ ​ឲ្យ​បាន​ស្រួល​ក្នុង​ការ​បម្រើ​សេវា​រដ្ឋបាល​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ឲ្យ​បានលឿន​​ ប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ គុណភាព​ និង​ការ​ជឿ​ទុកចិត្ត​។
ការ​លើក​ឡើង​​ដូច្នេះ​ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ​នូវ​​អគារ​ស្នាក់ការគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ឃុំ​កោះអណ្ដែត​ ស្រុកស្រីសន្ធរ​ នៅព្រឹក​មិមិញនេះ។
លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ ក៏បាន​ណែនាំ​​ដល់​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ ឲ្យ​បន្តការ​យកចិត្តទុកដាក់​ ក្នុង​ការ​បង្កើននូវ​ប្រសិទ្ធភាព​ ​និងគុណភាព​ នៃ​ការ​ផ្ដល់​សេវា​រដ្ឋបាល​ថ្នាក់​ឃុំ​​ ជំរុញ​ធ្វើយ៉ាងណា​កុំ​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ មាន​ការ​ត្អូញត្អែរ​ ព្រោះតែ​អូស​បន្លាយ​ពេលវេលា​ ដេីម្បី​ចង់បាន​លាភសក្ការៈ​​មិន​សមស្រប​ ​ទៅតាម​ការ​កំណត់​នៃ​ច្បាប់​ ​ពោលគឺ​​ត្រូវ​បង្រួម​នីតិវិធី​ឲ្យ​បានស្រួល ដោយស្រួលទាំង​ការផ្តល់​សេវា​ ហេីយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក៏ស្រួល​ក្នុង​ការ​​ទទួល​សេវា​ផងដែរ​។
អភិបាលខេត្ត​ ក៏បាន​ប្រកាស​​ផ្តល់​ផ្លូវ​បេតុង​អាមេ​​មួយ​ខ្សែ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ក្នុង​ឃុំ​កោះអណ្ដែត​ ​ព្រមទាំង​ជំរុញដល់​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​ ឲ្យបន្ត​ធ្វើ​​ការ​កសាង​ផ្លូវបេតុង​បន្ថែមទៀត​ និង​ស្តារ​ច្រាំងទន្លេ​ដែល​រងការ​បាក់ស្រុត​​ ដេីម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​នៅ​មូលដ្ឋាន​។ ​
​ក្នុងនាម​សមាជិកគណៈកម្មាធិការកណ្តាល​គណបក្សប្រជាជន​កម្ពុជា​ និង​ជាប្រធានគណៈកម្មាធិការគណបក្សខេត្តកំពង់ចាម លោក អ៊ុន ចាន់ដា​ បានថ្លែងអំណរគុណ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះ លោក​ លោកស្រី​ ប្រធាន អនុប្រធាន សមាជិកក្រុមការងារ​ចុះជួយ​ឃុំ​កោះអណ្ដែត​ និងសប្បុរសជន ដែលមានស្មារតីលះបង់​ក្នុង​ការ​បរិច្ចាគថវិកាផ្ទាល់ខ្លួន ដេីម្បី​រួមគ្នាដំណើរការ​កសាង​ស្នាក់ការ​បក្ស​ ដែលសរុប​ជាង៥០ម៉ឺន​ដុល្លារ​ ដេីម្បី​​សាងសង់​សមិទ្ធផលអគារ​នេះ និង​របង​ការពារ​ផងដែរ​៕SRP
ខេត្តឧត្តរមានជ័យ៖សង្កាត់អូរស្មាច់ ក្រុងសំរោង បានចេញបង្កាន់ដៃ ដើរយកលុយពីប្រជាពលរដ្ឋតាមខ្នងផ្ទះ ដើម្បីកសាងផ្លូវ។
ប្រភពព័ត៌មានពីខេត្តឧត្ដរមានជ័យ​បានឲ្យដឹងថា លោក​ អ៊ុក ប៊ុនហេង ចៅសង្កាត់អូរស្មាច់​ ចេញបង្កាន់ដៃទុនចូលរួម អោយ លោក​ ឈឿន វិបិល ក្រុមប្រឹក្សាសង្កាត់ និងលោក​ ម៉ុក សេរីបុត្រ មេភូមិចំការចេក ប្រមូលប្រាក់ពីប្រជាពលរដ្ឋតាមខ្នងផ្ទះ ដើម្បីធ្វើផ្លូវបេតុងនៅភូមិចំការចេក សង្កាត់អូរស្មាច់​។
ប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅសង្កាត់អូរស្មាច់​ បានអោយដឹងថា អាជ្ញាធរបានប្រាប់ពួកគាត់​ នៅពេលដើរប្រមូលប្រាក់ថា គម្រោងធ្វើផ្លូវបេតុងរបស់រដ្ឋ​ បានធ្លាក់មកមិនគ្រប់ទេ​ នៅខ្វះ​ ៤០ម៉ែត្រ ទៀត ទើបពលរដ្ឋជឿទុកចិត្ត នាំគ្នាចូលរួមភ្លូកទឹកភ្លូកដី ស្មានថា​ ជារឿងពិត។ ក្រោយពីមានការបែកធ្លាយរឿង បែជានាំគ្នាយកប្រាក់​ ដើរប្រគល់ជូនពលរដ្ឋទៅតាមខ្នងផ្ទះវិញ ទាំងភាពអាម៉ាស់។
លោក អ៊ុក ប៊ុនហេង ចៅសង្កាត់អូរស្មាច់​ បានអោយដឹងតាមទូរស័ព្ទនៅថ្ងៃទី២៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ នេះថា ប្រាក់ប្រមូលពីប្រជាពលរដ្ឋចូលរួម​ យកមកដាក់អំពូលសូឡាបំភ្លឺផ្លូវ ហើយរឿងថា​ ប្រាក់មិនគ្រប់រឿងធ្វើផ្លូវ ដោយខាងខេត្ត ជាអ្នកប្រាប់ ពព្រោះលោកទទួលបានតែក្រដាស់ និងជួយមើលស្តង់ដាផ្លូវនោះទេ។
លោកបន្តថា​ រឿងប្រាក់មិនគ្រប់​ រឿងក្រុមហ៊ុនដេញថ្លៃលើស ឥឡូវបានធ្វើការប្រមែប្រមូល បានគ្រប់ចំនួនវិញហើយ​ មិនខ្វះទៀតទេ រីឯប្រាក់ប្រមូលបានពីពលរដ្ឋ​ ក៏យកជូនពលរដុ្ឋវិញអស់ហើយដែរ​ ដើម្បីបញ្ចប់បញ្ហា​ ៕​SRP
Views 5.6K
ខេត្តសៀមរាប៖ជាងដែកម្នាក់បានចងកសម្លាប់ខ្លួនបង្កឲ្យមានការភ្ញាក់ផ្អើលដល់សមត្ថកិច្ច។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង១៧ និង ៣០នាទី ថ្ងៃទី២៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២១ នៅចំណុចក្នុងផ្ទះបន្ទប់ដេក ស្ថិតនៅភូមិវិហារចិន សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាជនរងគ្រោះឈ្មោះ នូរ សំណាង ភេទប្រុសអាយុ៣៨ឆ្នាំ មានទីលំនៅបច្ចុប្បន្នភូមិវិហារចិន សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប។
តាមការពិនិត្យសាកសព ផ្នែកក្បាល ពុំមានស្លាកស្នាមអ្វីទេ ត្រង់ចំណុចករបស់សពមានស្នាមរឹតមានប្រវែង៣០សង់ទីម៉ែត្រ។-ផ្នែកដងខ្លួន ពុំមានស្លាកស្នាមអ្វីគួរអោយគត់សំគាល់នោះទេ។-ផ្នែក អវយវ: និងមិនពាក់ពន្ធ័ និង បទល្មើសព្រហ្មទណ្ឌ នោះផងដែរ។
តាមការបំភ្លឺគ្រួសារសព តាមការពិនិត្យកន្លែងកើតហេតុ និង ផ្អែកតាមការសន្និដ្ឋានពីលោកគ្រូពេទ្យកោសល្យវិច្ឆ័យខេត្តសៀមរាប បានបញ្ជាក់ថាជនរងគ្រោះស្លាប់ដោយសារធ្វើអត្តឃាត (ចងក)ប្រាកដមែន៕SRP
២៥ ធ្នូ ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖ប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅក្នុងភូមិខ្នារ ឃុំខ្នារសណ្តាយស្រុកបន្ទាយស្រី ខេត្តសៀមរាប ទទួលបានផ្លូវបេតុងមួយខ្សែ។
សូមជម្រាបថានៅថ្ងៃសុក្រ ទី២៤ ខែធ្នូ ម្សិលមិញ លោក ឃឹម ហ្វីណង់ អភិបាលស្រុកបន្ទាយស្រី អញ្ជើញចូលរួមក្នុងពិធីបិទការដ្ឋានផ្លូវបេតុងមួយខ្សែ នៅក្នុងភូមិខ្នារ ឃុំខ្នារសណ្តាយ ស្រុកបន្ទាយស្រី ខេត្តសៀមរាប។
ផ្លូវបេតុងនេះ គឺជាគម្រោងមូលនិធិ ឃុំខ្នារសណ្តាយឆ្នាំ២០២១ ប្រវែង ៥១០ម៉ែត្រ ទទឹង ៤ម៉ែត្រ ចំណាយថវិកាមូលនិធិឃុំចំនួន ២១៦,៣៩០,៤០០រៀល និងទុនចូលរួមចំនួន ២០០,០០០រៀល សរុបចំនួន ២១៦,៥០៩,៤០០រៀល។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះផងដែរ អាជ្ញាធរស្រុកបន្ទាយស្រី សូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះ លោក ឌួង អ៊ា ដែលបានឧបត្ថម្ភជាថវិកា ចំនួន៤លានរៀល ជូនដល់រដ្ឋបាលស្រុកសម្រាប់គាំទ្រទៅលើយុទ្ធនាការ “ផ្ទះ១ អំពូល១” ដើម្បីប្រើប្រាស់ដាក់ជាអំពូលជូនប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅជាប់ដងផ្លូវថ្មីនេះផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាប បានប្រាប់មន្ត្រីពាក់ព័ន្ធឲ្យរួមគ្នាទប់ស្កាត់និងលុបបំបាត់សកម្មភាពដឹកជញ្ជូនឈើ និងការធ្វើអាជីវកម្មឡធ្យូងគ្រប់ប្រភេទ។
ថ្លែងក្នុងកិច្ចប្រជុំ របស់គណៈកម្មាធិការសម្របសម្រួលបច្ចេកទេសនៃក្រុមប្រឹក្សាខេត្តសៀមរាប នៅថ្ងៃទី២៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ លោក ង៉ាន់ ភិរុណ អភិបាលរងខេត្ត បានអះអាងថា៖ការបាត់បង់ព្រៃឈើ នៅតែជាកម្មវត្ថុក្តៅ សម្រាប់ការប្រើប្រាស់វិធានការបង្ក្រាប និងទប់ស្កាត់ឱ្យខានតែបាន។
លោក ង៉ាន់ ភិរុណ បានលើកឡើងថា កិច្ចប្រជុំនេះ មានរបៀបវរ:៥ចំណុចដូចខាងក្រោមះ
ទី១ ការត្រួតពិនិត្យ និងពិភាក្សាអំពីការដឹកជញ្ជូនឈើតាម រទេះ និងគោយន្តកន្រ្តៃនៅក្នុងតំបន់ ឬឆ្លងកាត់តំបន់ការពារធម្មជាតិ។កិច្ចការនេះគឺជាភារកិច្ចពហុវិស័យ ដូចនេះមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ត្រូវពង្រឹងកិច្ចសហការអោយមានភាពទន់ភ្លន់និងបត់បែនទៅតាមស្ថានភាព ដែលបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋបានធ្វើការដឹកជញ្ជូនក្នុងការប្រើប្រាស់ក្នុងគ្រួសារនិងធ្វើអាជីវកម្ម។
ទី២ កិច្ចប្រជុំបានធ្វើដំណើរលើក ម្យ៉ាងទៀត បញ្ហាធ្វើឡធ្យូងក្នុងតំបន់ដែនជម្រកសត្វព្រៃនៅក្នុងភូមិសាស្រ្តនៃស្រុកជីក្រែង មិនត្រឹមតែប្រើប្រាស់ក្នុងសហគមន៍នោះទេ តែបែរជាធ្វើអាជីវកម្មនាំចេញទៅខេត្តកំពង់ធំទៅវិញ ដែលតម្រូវអោយ មន្ត្រីពាក់ព័ន្ធត្រូវចាត់វិធានការកាត់បន្ថយ ដោយប្រើវិធានការអប់រំ ណែនាំ មុនឈានដល់ការបង្រ្កាប។
ទី៣ ដើម្បីពង្រឹងការអនុវត្តលិខិតរបស់រដ្ឋបាលខេត្តលេខ ១៤៣៧ សជណ ចុះថ្ងៃទី០៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ស្តីពីការចាត់វិធានការបញ្ឈប់ទីតាំងរោងម៉ាស៊ីន រោងសន្និធិ និងរោងសិប្បកម្មកែច្នៃឈើនៅក្នុង និង នៅក្រៅតំបន់ការពារធម្មជាតិ អាជ្ញាធរក្រុង-ស្រុក មន្ទីរជំនាញ និងសមត្ថកិច្ចត្រូវសហការអនុវត្ត។ បើយោងតាមតារាងបញ្ជីទន្នន័យទីតាំងកែច្នៃឈើទាំងនោះ នៅក្នុងឬនៅក្បែរតំបន់ការពារធម្មជាតិ និងរបៀងអភិរក្សជីវចម្រុះ ក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តសៀមរាប គិតត្រឹមខែកញ្ញាឆ្នាំ២០២១ រកឃើញមានចំនួន១៤៦ទីតាំង ដែល៣ទីតាំងមានច្បាប់អនុញ្ញាតត្រឹមត្រូវ។
ទី៤អាជ្ញាធរមូលគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ត្រូវចាត់វិធានការឲ្យបញ្ឈប់ជាបន្ទាន់ និងមោឃភាព នូវរាល់ការចុះហត្ថលេខា ឬការបញ្ជាក់ទទួលស្គាល់លើលិខិតផ្ទេរសិទ្ធិ ពាក្យស្នើសុំកាន់កាប់ប្រើប្រាស់ដីធ្លី លិខិតទិញលក់ដីរដ្ឋ និងការបញ្ជាក់លើប្លង់បង្ហាញទីតាំងដី ជាអាទិ៍ ដែលធ្វើឡើងនៅលើដីក្នុងតំបន់ការពារធម្មជាតិ និងក្នុងរបៀងអភិរក្សជីវៈចម្រុះ ដែលក្រសួងបរិស្ថានក៏បាន ព្រមានផងដែរ ចំពោះរដ្ឋបាលឃុំ-សង្កាត់ណា ដែលនៅតែបន្តបំពានចុះហត្ថលេខា ផ្តល់ជាកម្មសិទ្ធិឯកជន ក្នុងតំបន់ការពារធម្មជាតិ និងរបៀងអភិរក្សជីវៈចម្រុះក្នុងដែនសមត្ថកិច្ចរបស់ខ្លួន នឹងចាត់វិធានការយ៉ាង ម៉ឺងម៉ាត់តាមផ្លូវច្បាប់។
ទី៥ ពិនិត្យនិងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាព នៃការដោះស្រាយលើបញ្ជីសំណួរ-សំណូមពរ ដែលបានលើកឡើងក្នុងវេទិកាផ្សព្វផ្សាយ និងពិគ្រោះយោបល់របស់ក្រុមប្រឹក្សាខេត្ត អាណត្តិទី៣ ឆ្នាំ២០១៩ និង២០២០៕SRP
២៤ ធ្នូ ២០២១
ភ្នំពេញ៖សន្និបាតគណៈកម្មាធិការកណ្ដាលនៃគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាលើកទី ៤៣ បានរៀបចំឡើងនៅទីស្នាក់ការកណ្ដាលនៃគណបក្សនាវិមាន៧មករា នៅព្រឹកថ្ងៃទី ២៤ខែធ្នូឆ្នាំ ២០២១ នេះ ដោយសម្រេចជ្រើសតាំង លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ជាបេក្ខភាពនាយករដ្ឋមន្ត្រីបន្តវេន និងបន្ថែមឥស្សរជនពីររូបទៀតគឺសម្ដេចពិជ័យសេនាទៀបាញ់និង លោកជំទាវ សង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន ជាអនុប្រធានគណបក្ស។
អង្គសន្និបាតដែលដឹកនាំដោយ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន  សែន ប្រធានគណបក្ស សម្ដេចអគ្គមហាពញាចក្រី ហេង សំរិន ប្រធានកិត្តិយសគណៈអចិន្ត្រៃយ៍និងសមាជិកគណៈកម្មាធិការកណ្ដាលក៏បានពិនិត្យលើទិសដៅការងារសម្រាប់ការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាឃុំសង្កាត់ឆ្នាំ ២០២២ និងមតិណែនាំរបស់សម្ដេចតេជោ។
លោក សុខ ឥសាន អ្នកនាំពាក្យគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាបានថ្លែងថា៖ បេក្ខភាពឈឈ្មោះជានាយករដ្ឋមន្ត្រីរបស់គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាមានតែមួយរូបប៉ុណ្ណោះសម្រាប់ដាក់ជូនអង្គសន្និបាតបោះឆ្នោតសម្រេច។
សម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាធ្លាប់បានថ្លែងសារជាញឹកញាប់បង្ហាញឈ្មោះបេក្ខភាពនាយករដ្ឋមន្ត្រីបន្តវេន គឺឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ាណែត ដែលជាបុត្រាច្បងរបស់សម្ដេច។
បន្ទាប់ពីបង្ហាញឈ្មោះជាសាធារណៈរួចមកក៍មានញត្តិគាំទ្រជាបន្តបន្ទាប់ពីថ្នាក់ដឹកនាំជាតិមន្ត្រីរាជការកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធនិងប្រជាពលរដ្ឋទូទៅគ្រប់ស្រទាប់វណ្ណៈផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ថា លទ្ធផលនៃសន្និបាតរបស់គណ:កម្មាធិការកណ្តាលលើកទី ៤៣ របស់គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាបានសម្រេចដូចខាងក្រោម :
១.ជ្រើសតាំងសម្តេចពិជ័យសេនា ទៀ បាញ់ និងលោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន ជាអនុប្រធានគណបក្ស ។
២.បន្តគាំទ្រសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ជាបេក្ខភាពនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងគាំទ្រជាឯកច្ឆ័ន្ទ ជ្រើសតាំងឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ាណែតជាបេក្ខភាពនាយករដ្ឋមន្ត្រីនាពេលអនាគត។
៣.ពិភាក្សាអំពិកិច្ចការមួយចំនួនស្តីពីការអនុវត្តផែនការរួមឆ្ពោះទៅកាន់ការបោះឆ្នោតក្រុមប្រឹក្សាឃុំ សង្កាត់ អាណត្តិទី៥ ឆ្នាំ២០២២។
៤.អង្គសន្និបាតបានយល់ជ្រួតជ្រាបស៉ីជម្រៅអំពីខ្លឹមសារនៃទស្សន:សភាពការណ៏ឆ្នាំ ២០២១ និងទិសដៅភារកិច្ចសំខាន់ៗរបស់គណបក្សក្នុងឆ្នាំ២០២២៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បច្ចុប្បន្ននេះ គេសង្កេតឃើញសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមនៅក្នុងស្រុក ក៏ដូច ជាការបង្កើតផលិតផលស្នាដៃក្នុងស្រុក មានការលូតលាស់ គួរឲ្យកត់សម្គាល់។ ខណៈដែល ក្នុងខេត្តសៀមរាបផ្ទាល់ គេឃើញមានរោងចក្រផលិតគុយទាវអនាម័យដំបូងគេ កំពុងដំណើរ និងទទួលការគាំទយ៉ាងច្រើន ពីសំណាក់អ្នករស់នៅក្នុងខេត្តសៀមរាបផ្ទាល់។
លោកលី ប៊ុនសេង អ្នកគ្រប់គ្រងទូទៅនៃសហគ្រាស គុយទាវអនាម័យសៀមរាប បានឲ្យដឹង ថា រោងចក្រនេះបានវិវត្តន៍ខ្លួនពីគុយទាវផលិត តាមបែបលក្ខណៈគ្រួសារ និងប្រពៃណី មកដា គុយទាវដែលមានរោងចក្រសហគ្រាសផលិតត្រឹមត្រូវ និង ធំជាងគេដំបូងបង្អស់ នៅខេត្តសៀមរាប ប្រកបដោយអនាម័យខ្ពស់ គ្មានជាតិគីមី ហើយចំណុចសំខាន់គឺ ផលិតពីអង្ករខ្មែរសុទ្ធ ១០០%។
លោកបន្តថា រោងចក្រអាចធ្វើការផលិតបានច្រើនតោន ក្នុងមួយថ្ងៃ ដែលធានាបាននូវការផ្គត់ ផ្គង់គុយទាវស្រស់ៗ ថ្មីៗជូនអតិថិជន ហើយគុយទាវអនាម័យនេះ មានបីប្រភេទដូចជា គុយទាវសសៃតូច គុយទាវសសៃធំ និងមីលឿង។
លោកប្រាប់ថា៖ “គុយទាវនេះ មានការគាំទ្រពេញទំហឹងពីប្រជាពលរដ្ឋ ដោយសារយើងផលិត គុយទាវចេញពីអង្ករខ្មែរសុទ្ធ និងមានគ្រឿងផ្សំដែលមានគុណភាពខ្ពស់ គ្មានជាតិគីមី និងធ្វើឱ្យ សរសៃគុយទាវមានក្លិនក្រអូបអង្ករ ថែមទាំងមានសរសៃទន់ស្វិត ងាយពីសារ ហើយឆាប់ចូល រសជាតិជាមួយនឹងទឹកស៊ុប។ ជាពិសេស គុយទាវយើងផលិតថ្មីៗ ជារៀងរាល់ថ្ងៃ ហើយមិនធ្វើ ឱ្យគុយទាវមានក្លិនផ្អួរនោះទេ។”
ក្រៅពីព្យាយាមពង្រឹងខ្លួនឲ្យក្លាយជាសហគ្រាសស្របតាមស្តង់ដារ ដែលផ្ដោតសំខាន់លើ គុណភាពខ្ពស់ សហគ្រាសគុយទាវអនាម័យសៀមរាប ក៏បានរួមចំណែកយ៉ាងសកម្ម ក្នុងការបង្កើតឱកាសការងារ ក៏ដូចជាបង្កើនប្រាក់ចំណូល ហើយកាត់បន្ថយចំណាកស្រុក ផងដែរ។
បច្ចុប្បន្នទីផ្សាររបស់គុយទាវអនាម័យសៀមរាប បានពង្រីកទៅដល់ ២៥ ខេត្តក្រុង ហើយសហ គ្រាសនេះក៏ត្រូវការតំណាងចែកចាយនៅទូទាំងប្រទេសបន្ថែមទៀតផងដែរ។
គួររំលឹកផងដែរថា គុយទាវអនាម័យខេត្តសៀមរាបបានផលិតជាលក្ខណៈគ្រួសារ ចាប់តាំងពី ឆ្នាំ ១៩៩៤ រហូតដល់ឆ្នាំ២០១៨ ដែលមានគុណភាពល្អ មានអនាម័យខ្ពស់ គ្មានជាតិគីមី សាច់គុយទាវទន់ស្វិតងាយស្រួលពិសារ មានឱជារសឈ្ងុយឆ្ងាញ់។
គួរបញ្ចាក់ផងដែរថា សហគ្រាសមួយនេះមានច្បាប់ និងអាជ្ញាប័ណ្ណចុះបញ្ជីដោយក្រសួង ពាណិជ្ជកម្មត្រឹមត្រូវឆ្លងកាត់ឡាបូ និងមន្ទីរពិសោធន៍ដែលធានា ១០០% ចំពោះសុខភាពដល់ អ្នកពិសារ។
គុយទាវអនាម័យសៀមរាប និមិត្តសញ្ញាបញ្ជាក់អំពីអត្តសញ្ញាណខេត្តសៀមរាប មានទីតាំង ស្ថិតនៅផ្លូវលេខ ២២ ភូមិវត្តបូព៌ សង្កាត់សាលាកំរើក ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប។ ទំនាក់ទំនងតាមលេខទូរសព្ទ ០៩៩ ៣៤៩ ៩៩៧ / ០១០ ៩២ ៣៣ ៧៨ / ០៩៧ ៧៨ ២៧ ៥១៦
Views 3.1K
ខេត្តសៀមរាប៖លោក ថាដាសិ អូហ្គាសាវ៉ារ៉ា (Tadashi Ogasawara) ទីប្រឹក្សាគម្រោង បានឲ្យដឹងថា គម្រោងនេះនឹងធ្វើឲ្យកាត់តែមានភាពប្រសើរឡើងវិញ នៃមន្ទីរពេទ្យបង្អែកខេត្ត ក៏ដូចមន្ទីរពេទ្យស្រុកប្រតិបត្តិទាំង៤ផងដែរ។
លោកថា គម្រោងនេះ គឺជាគម្រោងហិរញ្ញទានឥតសំណងរបស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ក្នុងគោលបំណងធ្វើឲ្យប្រសើរឡើង នូវគុណភាពសេវាសុខភាព និង ពង្រីកនូវសេវាសុខភាពគ្រប់ដណ្តប់នៅក្នុងតំបន់។ ការសាងសង់អគារមន្ទីរពេទ្យ ក៏ដូចជាការឧបត្ថម្ភនូវឧបករណ៍បរិក្ខាពេទ្យផងដែរ។ លោកថាគម្រោងសាងសង់នេះមានទឹកប្រាក់ប្រមាណ ១៩លានដុល្លាសហរដ្ឋអាមេរិក។ លោកសង្ឃឹមថា គម្រោងនេះនិងចូលរួមចំណែកជាច្រើននៅក្នុងវិស័យនេះ។
សូមជម្រាបថាសំណង់អគារមន្ទីរពេទ្យបង្អែកខេត្ត មានកម្ពស់៤ជាន់ ដែលជាជំនួយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលជប៉ុនតាមរយៈទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ នៃប្រទេសជប៉ុន (JICA) ក្រោមគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងត្រូវបានប្រារព្ធពិធីប្រុងពលីបើកការដ្ឋានសាសង់ជាផ្លូវការ នៅថ្ងៃទី ២៣ ខែធ្នូ ម្សិលមិញ។
បើតាមមន្ត្រីសុខាភិបាលខេត្តសៀមរាបបានឲ្យដឹងថាគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍មន្ទីរពេទ្យបង្អែកខេត្តសៀមរាបបានទទួលនូវជំនួយឧបត្ថមពីរដ្ឋាភិបាលជប៉ុននូវអគារមួយខ្នងមានផ្ទៃក្រឡាសំណង់ទំហំ ៧ពាន់២៦០ ម៉ែត្រការ៉េ កំពស់៤ជាន់ ប្រវែង២៥ ម៉ែត្រ គុណនឹង ៦៩ ម៉ែត្រ ដែលនឹងត្រូវប្រើប្រាស់សម្រាប់សេវាឯកទេស វះកាត់ សេវាសង្រ្គោះបន្ទាន់ និងសេវាពាក់ព័ន្ធផ្សេងៗទៀត។ អគារមន្ទីរពេទ្យថ្មីនេះមានលក្ខណៈជាស្តង់ដារ ជាមន្ទីរពេទ្យដែលមានផាសុភាព មានកម្រឹតបង្កការ ចំលងរោគកម្រិតទាប មានបំពាក់ជណ្តើរយោង និងមានភាពងាយស្រួលក្នុងការប្រើប្រាស់ ដែលមានចំនួនគ្រែសរុបចំនួន២២០គ្រែ ដែលទទួលអ្នកជម្ងឺទៅតាមជាន់នីមួយៗផងដែរ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក បានមានប្រសាសន៍ទទួលស្គាល់ថា ប៉ូលិសចរាចរណ៍ ពិតជាមានភាពលំបាក ដោយសារពួកគាត់ធ្វើការទាំងយប់ ទាំងថ្ងៃ ហើយហាលភ្លៀង ហាលក្តៅ ទោះបីប្ដូរវេនគ្នាក៏ដោយ ហើយមានភាពតស៊ូ។
សម្ដេចស ខេង មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់បន្តថា «ប៉ូលិសចរាចរណ៍ គ្នាពិបាកណាស់ ហើយប៉ូលិសចរាចរណ៍ហ្នឹងមែនទែនទៅ គឺធ្វើការទាំងយប់ និងទាំងថ្ងៃ នៅប្រចាំការ ភ្លៀងផងក៏នៅនឹង ពេលក្ដៅក៏នៅនឹង ហើយមានអ្នកប្ដូរវេន ហើយពេលខ្លះវេនយប់ ចឹងទៅ អ្នកខ្លះក្រោកពីព្រលឹមឃើញថា តស៊ូ»។
សម្ដេចបានបញ្ជាក់ថា កត្តាផ្លូវខ្វះស្លាកសញ្ញា គំនូសសញ្ញា នៅតាមដងផ្លូវជាតិ និងផ្លូវជនបទ បានបង្កជាការលំបាកដល់ការបើកយានយន្ដ បញ្ហាទាំងនេះដោយសារតែខ្វះថវិកា ប៉ុន្ដែទោះបីយ៉ាងណាក៏ដោយ ត្រូវដោះស្រាយ ហើយកិច្ចការនៅសេសសល់ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ក៏ដូចជា រដ្ឋបាលរាជធានី-ខេត្ត ខិតខំបន្ដទៀត ពីព្រោះបញ្ហានឹងជាចំណុចមួយសំខាន់ផងដែរ។
សម្ដេចបានពន្យល់បន្ថែមថា បើនៅតាមដងផ្លូវអត់មានស្លាកសញ្ញា នៅពេលប៉ូលិសចរាចរណ៍ទៅចាប់ គេសួរថា មានអ្វីជាសម្អាងមកឃាត់ខ្ញុំ ពីព្រោះផ្លូវនឹងអត់ស្លាកសញ្ញាផង។ សម្ដេចក្រឡាហោម ក៏បានស្នើដល់ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ដើម្បីពិនិត្យនឹងជំរុញការងារបន្ដទៀត ក្នុងការដាក់ស្លាកសញ្ញាចរាចរណ៍ និងគំនូសសញ្ញាចរាចរណ៍បន្ថែមទៀត។
សម្ដេចស ខេង មានប្រសាសន៍ទទួលស្គាល់បែបនេះ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ក្នុងពិធីទិវាអន្តរជាតិរំលឹកដល់ជនរងគ្រោះ ដោយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក លើកទី១៦ នៅស្រុកជើងព្រៃ ខេត្តកំពង់ចាម នាព្រឹកមិញនេះ៕SRP