១០. ថវិកាចំនួន២ម៉ឺនរៀល៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម និង​ជា​ប្រធាន​គណៈកម្មការ​ខេត្តប្រយុទ្ធប្រឆាំង​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩​ នៅព្រឹកមិញនេះ បាន​ដឹកនាំ​ក្រុម​ការងារ​​ចុះ​ពិនិត្យ​​ស្រាវជ្រាវ​ រក​អ្នកពាក់ព័ន្ធ ជា​បនបន្ទាន់ដើម្បីធ្វើ​តេស្ត​​រក​វីរុស​កូ​វីដ​-១៩ និង​បន្ត​ចុះពិនិត្យ​ស្ថានភាព​បិទខ្ទប់ ភូមិអកទៀង ស្ថិតនៅក្នុងឃុំតាំងក្រាំង ស្រុកបាធាយ ដែលមានពលរដ្ឋវិជ្ជមានកូវីដ-១៩។
ការចុះពិនិត្យនេះ បន្ទាប់ពី​ទទួលលទ្ធផល​វិជ្ជមាន​កូ​វីត​-១៩ លើ​កម្មករ​ កម្មការិនី ចំនួន៧​នាក់ និង​អ្នក​ប៉ះពាល់​ជាង២០០នាក់​ នៅ​រោងចក្រ លី ឈាង​ខ​ប ស្ថិតនៅ​ក្នុងភូមិ​បាធាយ ឃុំ​បាធាយ ស្រុក​បាធាយ។
អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បាន​ថ្លែង​ថា​ បន្ទាប់​ពី​រកឃើញ​ករណីវិជ្ជមាន​កូវីដ-១៩​ លើ​កម្មករ​ កម្មការិនី​ ចំនួន​ ៧នាក់ ​ក្នុងនោះក៏មាន​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ជាង២០០នាក់ ដែលចាំបាច់ត្រូវ​ឲ្យ​រោងចក្រកាត់ដេរ លី ឈាងខបនេះ​ ផ្អាកសកម្មភាពជាបណ្ដោះអាសន្ន​ រយៈពេល​១៤ថ្ងៃ​ គឺ​ចាប់​ពី​ថ្ងៃទី​១០​ រហូត​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២៣​ ខែឧសភា​ ឆ្នាំ​២០២១​នេះ​ ដេីម្បី​ឲ្យ​កម្មករកម្មការិនី​ពាក់ព័ន្ធទាំងនោះ​ ធ្វើ​ចត្តាឡីស័ក​តាម​ការ​កំណត់​។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ចេញ​សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន ស្តីពីករណីរកឃើញវិជ្ជមានកូវីដ-១៩ ចំនួន ១៦នាក់ ៖ ក្នុង​នោះលទ្ធផលតេស្តរហ័សរកឃេីញវិជ្ជមានកូវីដ-១៩ ចំនួន ១១នាក់ គឺនៅស្រុកស្រីសន្ធរ ២នាក់, កងមាស​ ២នាក់ និងស្រុកបាធាយ​ ចំនួន​ ៧នាក់ ដោយឡែក​លទ្ធផលបញ្ចាក់ពីវិទ្យាស្ថានសុខភាពសាធារណៈ ចំនួន​ ៥នាក់ទៀត ក្នុងនោះ​នៅស្រុកចំការលើ ៤នាក់ និងស្រុកកំពង់សៀម ១នាក់​ និងករណីជាសះស្បើយ ចំនួន ៩នាក់ ផងដែរ​ កាលពី​ថ្ងៃទី​៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១​នេះ​៕SRP
ខេត្តព្រះវិហារ៖បុរសម្នាក់ត្រូវបាននគរបាលស្រុកគូលែន ឃាត់ខ្លួនតាមបណ្ដឹងរបស់ម្ដាយក្មេងស្រី ដោយចោទថាបានចាប់រំលោភកូនរបស់គាត់។
ករណីរំលោភសេពសន្ថវៈលើអនីតិជនអាយុក្រោម១៥ឆ្នាំ បានកើតឡើងកាលពីថ្ងៃទី០៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ វេលាម៉ោង១៤ និង៣០នាទី នៅលើផ្ទះរបស់ឈ្មោះរីម ចន្ធី (ហៅគី) ស្ថិតនៅភូមិថ្នល់បែក ឃុំថ្មី ស្រុកគូលែន ខេត្តព្រះវិហារ។ ជនសង្ស័យឈ្មោះ( នឹម នូវ )ភេទប្រុស អាយុ២២ឆ្នាំ ជនជាតិខ្មែរ សញ្ជាតិខ្មែរ មុខរបរកសិករ បច្ចុប្បន្នរស់នៅភូមិថ្នល់បែក ឃុំថ្មី ស្រុកគូលែន ខេត្តព្រះវិហារ ត្រូវបានឃាត់ខ្លួននៅថ្ងៃទី០៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ ម្សិលមិញ។
ចំណែកក្មេងស្រីរងគ្រោះមានឈ្មោះ ឃ.ច.ណ អាយុ១៣ឆ្នាំ(១៣ឆ្នាំ០៨ខែ) ជនជាតិខ្មែរ សញ្ជាតិខ្មែរ មុខរបរសិស្ស បច្ចុប្បន្នរស់នៅភូមិថ្នល់បែក ឃុំថ្មី ស្រុកគូលែន ខេត្តព្រះវិហារ ។ បច្ចុប្បន្ននគរបាល សម្រេចបញ្ជូនទៅការិយាល័យជំនាញនៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តព្រះវិហារ ដើម្បីចាត់ការបន្តតាមនីតិវិធី៕SRP
ភ្នំពេញ៖ឯកឧត្តម ខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន បានសាលិខិតថ្វាយព្រះពរ ថ្វាយព្រះករុណាព្រះបាទសម្ដេចព្រះបរមនាថ នរោត្តមសីហមុនី ព្រះមហាក្សត្រ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្នុងឱកាសនៃព្រះរាជពិធីបុណ្យចម្រើនព្រះជន្មគម្រប់ ៦៨ យាងចូល ៦៩ព្រះវស្សា៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោកប្រាក់ សំអឿន អគ្គនាយកដ្ឋានរដ្ឋបាល ក្រសួងមហាផ្ទៃ ប្រាប់អភិបាល រាជធានី ខេត្ត ស្ដីពីការអនុញ្ញាតឲ្យដំណើរការដេញថ្លៃគម្រោងមូលនិធិឃុំ សង្កាត់ឡើងវិញ។ នេះបើយោងតាមសេចក្ដីប្រកាសមួយដែលបណ្ដាញ«សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍» ទទួលបាននៅរសៀលថ្ងៃទី១០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១នេះ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្តេចពញាចក្រី ហេង សំរិន ប្រធានរដ្ឋសភា និងសម្តេចធម្មវិសុទ្ធវង្សា សៅ ទី ហេង សំរិន បានអញ្ជើញចាក់វ៉ាក់សំាងកូវីដ-១៩ ដូសទី២ “COVIDSHIELD” AstraZeneca រួចហើយ នៅវិមានរដ្ឋសភា នាព្រឹកថ្ងៃទី១០ ខែឧសភាឆ្នាំ២០២១នេះ។
សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅដល់រាជរដ្ឋាភិបាលដែលបានខិតខំកៀរគរគ្រប់មធ្យោបាយដើម្បីទទួលបានវ៉ាក់សាំងមកចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលតាមគម្រោងឱ្យបានប្រមាណ១០លាននាក់ ដើម្បីបង្កើតភាពស៊ាំសហគមន៍ ឈានទៅគ្រប់គ្រងបានលើវីរុសកូរ៉ូណា(កូវីដ-១៩) សំដៅស្តារសេដ្ឋកិច្ចនិងសង្គមជាតិឡើងវិញ ចេញពីវិបត្តិជាសកលនេះក្នុងពេលឆាប់ៗខាងមុខ។
ឆ្លៀតឱកាសនោះ សម្តេចអគ្គមហាពញាចក្រីក៏បានថ្លែអំណរគុណផងដែរដល់បណ្តាប្រទេសជាមិត្ត ពិសេសសាធារណរដ្ឋប្រមានិតចិននិងដៃគូរអភិវឌ្ឍន៍ជាច្រើនទៀតដូចជាអង្គការសុខភាពពិភពលោក និងយន្តការកូវ៉ាក់ (COVAX) ជាដើម រួមទាំងសប្បុរសជនទាំងអស់ ដែលបានជួយឧបត្ថម្ភវ៉ាក់សាំងនិងផ្តល់ជំនួយបច្ចេកទេស សម្ភារៈវិទ្យាសាស្រ្តជាច្រើនដល់កម្ពុជានៅក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺកូវីដ-១៩ នាពេលកន្លងមក។
សម្តេចបានអំពាវនិងលើកទឹកចិត្តដល់ប្រជាពលរដ្ឋ សូមអញ្ជើញទៅទទួលវ៉ាក់សាំងដោយឥតគិតថ្លៃនៅតាមមូលដ្ឋានរៀងៗខ្លួន ដើម្បីការពារអាយុជីវិត ក្រុមគ្រួសារនិងសហគមន៍របស់ខ្លួន។
ជាមួយគ្នានេះសម្តេចបានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋបន្តអនុវត្តវិធានសុខាភិបាល «៣ការពារ ៣កុំ»ឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជូនគ្រប់ៗគ្នាទោះជាបានទទួលវ៉ាក់សាំងការពាររួចហើយក្តី។
សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភាបានគូសបញ្ជាក់ថាជំងឺកូវីដ-១៩នៅតែបន្តគំរាមកំហែងពិភពលោកក៏ដូចជាកម្ពុជា ក្នុងសភាពខ្លាំងក្លានៅឡើយ។ ដូច្នេះដើម្បីការពារទប់ស្កាត់ជំងឺនេះកុំឱ្យឆ្លងរាលដាលកាន់តែខ្លាំងឡើង កត្តាសំខាន់បំផុតគឺការចូលរួមនិងការបេ្តជ្ញាចិត្តពីបុគ្គលម្នាក់ៗ ទើបសង្គមជាតិអាចគេចផុតពីជំងឺរាតត្បាតនេះបាន៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖នាយកគ្រប់គ្រងគេហទំព័រ«សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍» លោកប៊ុត វិចិត្រ បានលើកឡើងថា បើទោះបីជាសេរីភាពខាងសារព័ត៌មានត្រូវបានគាំពារដោយច្បាប់ និងមានសិទ្ធិក្នុងការសរសេរបញ្ចេញមតិយ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏នៅតែមានបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួន។
នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ ស្ដីពីការផ្សាយអត្ថបទ របស់គេហទំព័រ សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ ប្រចាំឆ្នាំ ២០២០ ដែលបានចេញរបាយការណ៍របស់ខ្លួនក្នុងខែមេសា ឆ្នាំ២០២១។
ក្នុងរបាយការណ៍របស់គេហទំព័រសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍បានបង្ហាញជូនមន្ទីរព័ត៌មានខេត្តសៀមរាបថា
រយៈពេលមួយឆ្នាំកន្លងមកនេះ អង្គភាពខ្ញុំបាទ សម្រេចបានសមិទ្ធផលជាច្រើន ស្របតាមការអភិវឌ្ឍន៍ឥតឈប់ឈរក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងទំនើបកម្មផ្នែកប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយជាពិសេសវិស័យព័ត៌មានផងដែរ។
I. សកម្មភាពទូរទៅ
-រយ:ពេលកន្លងមកនេះ អង្គភាពសារព័ត៌មាន«សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍» បានចុះផ្ដិតរូបភាព យកព័ត៌មាន នៅតាមហេតុការណ៍នានា ដោយគោរពតាមវិជ្ជាជីវ:និងក្រមសីលធម៌ ស្ដីពីររបបសារព័ត៌មាន។ ក្នុងនោះបានផ្សព្វផ្សាយនូវព័ត៌មានទាន់ហេតុការណ៍ជាច្រើនដូចជា៖