 ម្រេច ៦ ៧៩៨ តោន ច្រើនជាងឆ្នាំ២០២០ ចំនួន ៤ ២៧៤ តោន
 ម្ទេសស្រស់ ៥៦ ៥០៧ តោន ច្រើនជាងឆ្នាំ២០២០ ចំនួន ២៧ ៥០៨ តោន៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកជំទាវឧកញ៉ា បណ្ឌិត លី អ៊ុំអេង តាមរយ:បណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍​ សូមថ្លែងអំណរគុណ យ៉ាងជ្រាលជ្រៅបំផុតចំពោះសាលាដំបូងខេត្តសៀមរាប ដែលបានស្រាវជ្រាវស៊ើបអង្កេត និងបានផ្ដល់យុត្តិធម៌ ជូនលោកជំទាវ។លោកជំទាវឧកញ៉ា បណ្ឌិត លី អ៊ុំអេង សូមថ្លែងអំណរគុណ យ៉ាងដូច្នេះ បន្ទាប់ពីសាលាដំបូងខេត្តសៀមរាប បានសម្រេចចេញដីកាតម្កល់រឿងឥតចាត់ការ បណ្ដឹងរបស់មេធាវីតំណាងដោយអាណត្តិរបស់អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ដែលបានប្ដឹងលោកស្រី លី អ៊ុំអេង ពីបទ ក្លែងបន្លំឯកសារសាធារណ: និងប្រើប្រាស់ឯកសារសាធារណ: ក្លែង៕SRP
ការបញ្ជាឲ្យស្រាវជ្រាវតាមចាប់ជនប្រើអំពើហិង្សាលើអតីតភរិយានេះ បន្ទាប់ពីមានករណីហិង្សាមួយបានកើតឡើងនៅស្រុកសណ្ដាន់ ខេត្តកំពង់ធំ ដែលជនសង្ស័យជាមន្ត្រីអាវុធហត្ថម្នាក់។បើតាមអ្នកនាំពាក្យកងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស លោក អេង ហ៊ី បានបញ្ជាក់យ៉ាងដូច្នេះថា៖ ការប្រព្រឹត្តអំពើល្មើសច្បាប់ មិនអាចលើកលែងឱ្យទេ ត្រូវតែធ្វើការស្រាវជ្រាវស៊ើបអង្កេតតាមចាប់ខ្លួនបុគ្គលដែលប្រព្រឹត្តល្មើស។
កងរាជអាវុធហត្ថ បាននិងកំពុងធ្វើការស្រាវជ្រាវស្វែងរកបុគ្គលសង្ស័យឈ្មោះ ស្រ៊ន ពេជ្ររស្មីអត្តលេខ ១៥៩២១៨ ឋានន្តរសក្តិ អនុសេនីយ៍ទោ មុខងារ សមាជិក នៃកងរាជអាវុធហត្ថស្រុកសណ្ដាន់ ខេត្តកំពង់ធំ ដើម្បីអនុវត្តតាមច្បាប់។
អ្នកនាំពាក្យកងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស បានដកស្រង់របាយការណ៍របស់មេបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តកំពង់ធំ លោក ហង្ស ថុល ដោយបញ្ជាក់ថា នៅវេលាម៉ោង០៧និង៣០នាទី ថ្ងៃទី២៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ ជនសង្ស័យឈ្មោះ ស្រ៊ន ពេជ្ររស្មី បានយកកាំបិតចុងស្រួច កាប់ទៅលើប្រពន្ធ ដែលបានលែងលះគ្នា តាមសាលក្រមលេខ១៨(ក)ចុះថ្ងៃទី១៧-៥-២០២១ និងសំណុំរឿងរដ្ឋប្បវេណីលេខ៨០ ចុះថ្ងៃទី០៦-៤-២០២១របស់សាលាដំបូងខេត្តកំពង់ធំ បណ្តាលឱ្យរបួសចំនួន៥កន្លែង(ដៃឆ្វេង២កន្លែង ,ដៃស្តាំ២កន្លែង និងកញ្ចឹងក១កន្លែង) ។ មូលហេតុប្រចណ្ឌ ដោយខឹងប្រពន្ធសុំលែង។ ក្រោយពីទទួលបានព័ត៌មាន ម៉ោង០៧និង៥០នាទីថ្ងៃទី២៣-៥-២០២១ កម្លាំងមូលដ្ឋានកងរាជអាវុធហត្ថស្រុកសណ្តាន់ បានតាមចាប់ឈ្មោះ ស្រ៊ន ពេជ្ររស្មី ដែលរត់គេចខ្លួនចូលព្រៃចម្ការ ហើយដោយភូមិត្បូងទឹក ឃុំមានរិទ្ធ ស្រុកសណ្តាន់ ជាតំបន់សំបូរទៅដោយចម្ការស្វាយចន្ទី ចម្ការកៅស៊ូ និងព្រៃរបោះ ធ្វើឱ្យជនល្មើសគេចខ្លួនបាត់៕SRP
២៤ ឧសភា ២០២១
ទី០១ ដោយមានការយកចិត្តទុកដាក់ពី លោក ហ៊ុន ប៉ូគា ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) សាខាខេត្តសៀមរាប បានណែនាំ លោក ឆាត ឆីហ៊ុយ ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជាក្រុម១៥៧​ ស្រុកក្រឡាញ់​ ព្រមជាមួយលោក អនុប្រធាន សមាជិក សមាជិកា ជួបសំណេះសំណាល និង នាំយកអំណោយប្រគល់ជូន លោក ដោ វឿ មេឃុំក្រឡាញ់ និង លោក លន់ រួប មេឃុំ កំពង់ថ្កូវ ដើម្បីប្រើប្រាស់ក្នុងសាលាឃុំ។
អំណោយដែលប្រគល់ជូនឃុំនិមួយៗរួមមាន÷ ទឹកសុទ្ធ ២០យួរ.ទឹកក្រូច ១កេស. មី ១កេស .ម៉ាស ៨ប្រអប់ ស្មើ ៤០០ម៉ាស .ជែលលាងដៃ ៨ដប។
ទី២លោក សន សុខហេង ប្រធានទំនាក់ទំនងសាធារណៈ​ និងសមាជិក សមាជិកា នាំយកអំណោយចែកជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលមានជីវភាពខ្វះខាត​ នៅសង្កាត់ជ្រាវ​ ខេត្តសៀមរាបចំនួន៥គ្រួសារ​ ដោយមានការចូលរួមពីលោកចៅសង្កាត់ ក្អោប រ៉ន, លោក ចាប ចេង មេភូមិក្រសាំង និង ស.ស.យ.ក ផងដែរ។
អំណោយដែលត្រូវប្រគល់ជូន រួមមាន៖អង្ករ ២០គីឡូ. ទឹកសុីអុីវ​ ១យួរ. ទឹកត្រី​ ១យួរ. ត្រីខ ១យួរ. មី ១កេស. ពងទា​ ៦០គ្រាប់. ប្រេងឆា​ ១ដប. ប៊ីចេង ១គីឡូ. ស្ករស ១គីឡូ. អំបិល ១គីឡូ. ទឹកបរិសុទ្ធ ៥យួរ. ថវិកា ២មុឺនរៀល
ទី៣-៤លោក ផយ​ ម៉ក់​ ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា(ក្រុម១៥៧)​ ស្រុកវ៉ារិន នឹងលោក​ សន​ សុខហេង​ ប្រធានទំនាក់ទំនងសាធារណៈ​ រួមទាំងលោក​ ជុន​ កុសល​ ប្រធានផ្នែកព័ត៌មាន​ ប្រចាំខេត្ត​សៀមរាប​ ព្រមជាមួយ សមាជិក សមាជិកា​ បាននាំយកអំណោយមួយចំនួន​សម្រាប់ប្រើប្រាស់ក្នុងយុទ្ធនាការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩ ជូនដល់ការិយាល័យនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតធ្ងន់និងកម្រិតស្រាល​ ចំនួនពីរគោលដៅ ដែលកំពុងប្រចាំការឈរជេីងការពារគោលដៅ ចត្តាឡីស័ក ក្នុងក្រុងសៀមរាប​ ដោយមានការចូលរួមពីលោកវរសេនីយ៍ទោ​ អេង​ រតនា​ ជានាយរងការិយាល័យនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតស្រាល​ តំណាងអោយលោក​វរសេនីយ៍ឯក ហង្ស​ សូផាតភីរម្យ​ នាយការិយាល័យ​ នឹងលោក​វរសេនីយ៍ទោ​ ងីម​ ម៉េងលីម​ នាយរងការិយាល័យនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតធ្ងន់​ តំណាងអោយលោកវរសេនីយ៍ទោ​ សុខ​ មម៉េងអៀងនាយការិយាល័យ​។ អំណោយដែលត្រូវប្រគល់ជូនការិយាល័យនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតធ្ងន់រួមមាន៖អាកុល ២០​ លីត្រ. ម៉ាសចំនួន​ ៥០០​ ម៉ាស. ទឹកសុទ្ធ​ ១០​កេស. ភេសជ្ជៈ​ ២​ កេស. មី​ ៣​កេស
អំណោយដែលត្រូវប្រគល់ជូនការិយាល័យនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតស្រាលរួមមាន៖អាកុល ២០​ លីត្រ. ម៉ាសចំនួន​ ៥០០​ ម៉ាស.ទឹក១០​ កេស. ភេសជ្ជៈ​ ២​ កេស.មី​ ៣​ កេស។
សូមជម្រាបថា ក្នុងពេលចុះសំណេះសំណាលនិងចែកអំណោយចំនួន៤ទីតាំង នេះដែរក្រុមការងារសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា ក្រុម១៥៧ ខាងលើក៏បានពាំនាំនូវមតិផ្តាំផ្ញើពីលោកហ៊ុន ប៉ូគា សូមមេត្តាយកចិត្តទុកដាក់អោយបានខ្ពស់នូវអនាម័យ។ ជាពិសេសសូមចូលរួមអនុវត្តតាមប្រសាសន៍ណែនាំរបស់ សម្តេចតេជោ (៣កុំ ៣ការពារ) ឲ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួនដើម្បីចៀសផុតពីមេរោគកូវីដ-១៩ ដ៏កាចសាហាវនេះ៕SRP
យោងតាមដីកាបានបង្ហាញថា៖ យល់ឃើញថាៈ ក្រុមមេធាវីជួយការងារច្បាប់របស់អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា បានប្ដឹងទៅលើឈ្មោះ លី អ៊ុំអេង ពី បទៈ ប៉ះពាល់កម្មសិទ្ធិនៃទ្រព្យសម្បត្តិសាធារណៈ និងរំលោភកាន់កាប់ទ្រព្យសម្បត្តិរដ្ឋជាអចលនទ្រព្យដោយខុសច្បាប់ ប្រព្រឹត្តនៅភូមិគីរីមនន្ទ ភូមិតាប៉ាង និងភូមិបង្កោង ឃុំអំពិល ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប កាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៧ នៅអំឡុងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០ នៅថ្ងៃទី០៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២១ និងថ្ងៃទី១១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២១ តម្កល់រឿងទុកឥតចាត់ការ។
ដីកា របស់តុលាការបានបន្តថា – តម្កល់សំណុំរឿងព្រហ្មទណ្ឌ លេខ ២៤៧ ចុះថ្ងៃទី០៣ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២១ របស់ អយ្យការអមសាលា ដំបូងខេត្តសៀមរាប ចោទប្រកាន់លើឈ្មោះ លី អ៊ុំអេង ពីបទៈ ប៉ះពាល់កម្មសិទ្ធិនៃទ្រព្យសម្បត្តិសាធារណៈ និង រំលោភកាន់កាប់ទ្រព្យសម្បត្តិរដ្ឋជាអចលនទ្រព្យដោយខុសច្បាប់ ប្រព្រឹត្តនៅភូមិគីរីមនន្ទ ភូមិតាប៉ាង និងភូមិបង្អោង ឃុំអំពិល ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប កាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៧,នៅអំឡុងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០ , នៅថ្ងៃទី០៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២១ និងថ្ងៃទី១១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ទុកឥតចាត់ការ។ នេះបើយោងតាមដីកា ដែលឈ្មោះ លី អ៊ុំអេង បានផ្ដល់ឲ្យ«បណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៤ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១នេះ៕SRP
Views 6.6K
ខេត្តបាត់ដំបង៖កម្លាំងការិយាល័យជំនាញនៃបញ្ជាការដ្ឋានកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តបាត់ដំបង សហការ ជាមួយមន្ត្រីខណ្ឌរដ្ឋបាលព្រៃឈើ បានចុះរឹបអូសឈើប្រណិតជិត៣០ដុំ ខណៈឈ្មួញត្រៀមបំរុងដឹកចល័តចេញពីផ្ទះ។
ការបង្ក្រាបនេះធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២៣ ខែឧសភា ម្សិលមិញនៅត្រង់ចំណុចភូមិ២០ឧសភា សង្កាត់ស្វាយប៉ោ ក្រុងបាត់ដំបង ក្រោមការបញ្ជាពីលោក មាស សុវណ្ណ មេបញ្ជាការអាវុធហត្ថខេត្ត។
មន្ត្រីអាវុធហត្ថខេត្តបានថ្លែងប្រាប់បណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៤ឧសភានេះថា ប្រតិបត្តិការនេះ មន្ត្រីជំនាញបានដកហូតឈើប្រណិតសរុបចំនួន ២៨ដុំ។ ក្នុងនោះប្រភេទឈើបេងចំនួន ២១ដុំ និងប្រភេទឈើធ្នង់ចំនួន ០៧ដុំ ស្មើនិង ០,៧០៥ម៉ែត្រគូប។  ដោយមានម្ចាស់ឈើឈ្មោះ គឹម ចំរើន ភេទប្រុសអាយុ៤១ ឆ្នាំ មុខរបរលក់ដូរ រស់នៅភូមិ២០ឧសភា សង្កាត់ស្វាយប៉ោ ក្រុងបាត់ដំបង។
មន្ត្រីអាវុធហត្ថបញ្ជាក់ថាក្រោយពីបានដកហូតឈើប្រណិតខាងលើត្រូវបានមន្ត្រីជំនាញដឹកជញ្ជូនទៅរក្សាទុកនៅខណ្ឌរដ្ឋបាលព្រៃឈើខេត្តបាត់ដំបងដើម្បីចាត់ការតាមនីតិវិធី៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) សាខាក្រុងសៀមរាប បានចែកអំណោយដល់នគរបាលព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតស្រាលខេត្ត។ ​ជាមួយគ្នានេះដែរសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) សាខាស្រុកក្រឡាញ់ក៏បានចែកអំណោយជូនពលរដ្ឋ១គ្រួសារផងដែរ។ ការចុះចែកអំណោយនេះធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២៣ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ ពីរទីតាំងផ្សេងគ្នា
ទី០១ដោយមានការយកចិត្តទុកដាក់ ពីលោក ហ៊ុន ប៉ូគា ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧)សាខាខេត្តសៀមរាប បានណែនាំលោកឈាវ មុន្និន ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា(ក្រុម១៥៧) ក្រុងសៀមរាប ព្រមជាមួយសមាជិក សមាជិកា នាំយកអំណោយប្រគល់ជូនលោក  ហង្ស សូផាតភីរម្យ នាយការិយាល័យព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតស្រាលនៃស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាប ដែលកំពុងប្រចាំការនៅគោលដៅ  ការពារប្រជាពលរដ្ឋ កំពុងធ្វើចត្តាឡីស័កនៅភូមិវត្តស្វាយដង្គំ សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប  ខេត្តសៀមរាប។