ជនរួមជាតិជាទីគោរព! វឌ្ឍនភាពការងារនេះ អាចសម្រេចបាន​ដោយសារកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង និងការសហការគ្នាដ៏ល្អរវាងថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ ស្ថាប័នថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិ និងក្រុមការងារគេហទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ខ្ញុំ។
ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណបងប្អូនជនរួមជាតិដែលបានលើកជាមតិយោបល់ និងសំណូមពរនានាមកកាន់រូបខ្ញុំ តាមរយៈទំព័រហ្វេសប៊ុក​ដើម្បីយើងរួមគ្នាដោះស្រាយបញ្ហានានាក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ ជួយសម្រួលជីវភាពរស់នៅរបស់បងប្អូន និងរួមគ្នាអភិវឌ្ឍន៍សង្គមជាតិយើង។
ខ្ញុំក៏សូមយកឱកាសនេះ ស្នើសុំការយល់យោគអធ្យាស្រ័យពីបងប្អូនជនរួមជាតិ ចំពោះករណីមួយចំនួនទៀតដែលក្រុមការងារ និងភាគីពាក់ព័ន្ធនៅមិនទាន់បានដោះស្រាយចប់សព្វគ្រប់ អាស្រ័យលើករណីខ្លះទាមទារពេលវេលា និងអនុវត្តទៅតាមនីតិវិធី៕SRP
ខេត្តព្រះវិហារ៖សកម្មភាពបទល្មើសព្រៃឈើនៅក្នុងទឹកដីខេត្តព្រះវិហារ មានការចុកពាក់ព័ន្ធនឹងមន្ត្រីរាជការមួយចំនួនក្នុងខេត្តមួយនេះ។
សូមជម្រាបថា នៅល្ងាចថ្ងៃទី២៨ ខែមករាឆ្នាំ ២០២២ សមត្ថកិច្ច បានចុះបង្ក្រាប ទីតាំងស្តុកឈើអត់ច្បាប់មួយកន្លែង ស្ថិតនៅចំណុចភូមិពោធិ៍ទាប ឃុំម្លូព្រៃមួយ ស្រុកឆែបខេត្តព្រះវិហារ។
ការបង្រាបនេះធ្វើគើងក្រោមការដឹកនាំផ្ទាល់ពី លោកវុធ សាវី ព្រះរាជអាជ្ញារងនិងជាអ្នកនាំពាក្យសាលាដំបូងខេត្តព្រះវិហារ បន្ទាប់ពីបានសើបអង្កេតអស់រយ:ពេលពីរថ្ងៃ។
ប្រភពពីសមត្ថកិច្ចខេត្តព្រះវិហារបានឲ្យដឹងថាទីតាំងស្តុកឈើ ជាច្រើនម៉ែត្រគូប ជាឈើប្រភេទលេខ២ រៀបបំរុងលើកឡើងឡានខ្នាតធំដើម្បីដឹកយកទៅចែកចាយតាមខេត្ត។
លោក វុធ សារី ព្រះរាជអាជ្ញារងបានថ្លែងថាឈើទាំងនេះ មានការជាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងមន្រ្តីរាជការ នៅក្នុងខេត្តព្រះវិហារ មួយចំនួន ព្រោះមេឈ្មួញទាំងនោះ បានព្យាយាម ខលមកជាច្រើនដង ប៉ុន្តែរូបលោកមិនទទួលលើកលេខនោះទេ។ លោកថា ជនពាក់ព័ន្ធទាំងនោះ លោកសុំមិនបញ្ចេញឈ្មោះ ដោយរូបលោកនឹងបន្តការសើបអង្កេតបន្តទៀត ដើម្បីរកភស្តុតាង នឹងធ្វើរបាយការណ៍ បញ្ជូនទៅថ្នាក់លើ ដើម្បីចាត់ការតាមនីតិវិធីច្បាប់។
បញ្ជាក់វត្ថុតាងឈើដែលសមត្ថកិច្ច ធ្វើការរឹបអូស បានយកទៅរក្សាទុកនៅស្នាក់ការបរិស្ថានដំរីបូត ធ្វើការវាស់វែងនឹងចាត់ការតាមនិតិវិធីច្បាប់ស្ដីពីព្រៃឈើ។ ទោះជាយ៉ាងណាតំណាងព្រះរាជអាជ្ញាអមសាលាដំបូងខេត្តព្រះវិហារ មិនបានបង្ហាញឈ្មោះជនដែលពាក់ព័ន្ធនឹងបទល្មើសព្រៃឈើឡើយ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ពលរដ្ឋស្រុកបន្ទាយស្រីភាគច្រើន ឈប់ចោលសំរាមពាសវាលពាស កាលទៀតហើយ ហើយសំរាមក៏លែងសូវមានទៀតដែរ។
លោក ឃឹម ហ្វីណង់ អភិបាលស្រុកបន្ទាយស្រី បានលើកឡើងថា៖ និយាយតាមត្រង់ អ្នកបន្ទាយស្រី ភាគច្រើនឈប់ចោលសំរាមពាសវាលពាស កាលទៀតហើយ ហើយសំរាមក៏លែងសូវមានទៀតដែរ តែអ្នកភូមិតែងលួចត្អួញត្អែរថា « ពិបាកតែអ្នកចម្ងាយ អ្នកធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់ និងអ្នកទេសចរទេ ហើយភាគច្រើនគឺសង្កេតឃើញមាននៅតាមដងផ្លូវសាធារណៈ ទីវាលដីទំនេរ ដែលអាចឈប់ចតឡាន រុឺម៉ក គោយន្ត ហូបចុករួចហើយពង្រាយស្បោងប្លាស្ទិក ដបទឹកសុទ្ធ និងកញ្ចប់ប្រអប់ស្នោទុកចោលនៅទីនោះដោយឥតសណ្តាប់ធ្នាប់»។
លោកឃឹម ហ្វីណង់ បន្តថា៖ ទម្លាប់ល្អមួយរបស់អ្នកស្រុកបន្ទាយស្រី នៅរៀងរាល់មុនពេលបុណ្យទានម្តងៗ ដើម្បីត្រៀមខ្លួនទទួលស្វាគមន៍អ្នកទេសចរ មកទស្សនា ដើរលេងកម្សាន្តនៅក្នុងស្រុក!
លោកថា៖ ខ្ញុំពិតជាចង់សុំការយោគយល់លើរឿងនេះមួយពីសំណាក់ ភ្ញៀវទេសចរ ក្នុងស្រុកទាំងអស់ដែលមកលេង ឬឆ្លងកាត់ស្រុកបន្ទាយស្រី ព្រោះកន្លែងទាំងនេះមិនមែនជាកន្លែងចោលសំរាមនោះទេ បើទោះជាគ្មានម្ចាស់នៅនឹងកន្លែងក៏ដោយ។ គួរអាណិតដល់គ្នាអ្នករើស និងផ្តល់ការគោរព ទៅដល់ទម្លាប់ស្អាតរបស់អ្នកបន្ទាយស្រីផង ជាពិសេសពេលមកលេងបន្ទាយស្រី ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំចិន ខាងមុខនេះ៕SRP
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ៖សម្តេចហេង សំរិន បានថ្លែងប្រាប់ដល់ក្រុមការងារ ឲ្យបន្តចុះតាមខ្នងផ្ទះប្រជាពលរដ្ឋ ដើម្បីស្វែងយល់ពីជីវភាពរស់នៅ និងសុខទុក្ខរបស់ប្រជាជន សំដៅដាក់ចេញគោលការណ៍ វិធានការដោះស្រាយ បានជាក់ស្តែង និងសមស្រប។
សម្តេចហេង សំរិន បានស្នើដល់ក្រុមការងារគណបក្សនៅខេត្តត្បូងឃ្មុំទាំងអស់ ត្រូវខិតខំបំផុសចលនាពង្រឹងសមាជិកបក្ស និងអ្នកគាំទ្រគណបក្ស រៀបចំពិធីបញ្ចូលសមាជិកថ្មីៗរបស់គណបក្ស ឱ្យបានសកម្មផុលផុសគ្រប់មូលដ្ឋាន និងត្រួតពិនិត្យ និងពង្រឹងការគ្រប់គ្រងសមាជិកបក្ស តាមក្រុមបក្សនីមួយៗឱ្យបានច្បាស់លាស់ និងត្រូវធ្វើការជួបជុំជាមួយសមាជិកបក្ស និងអ្នកគាំទ្រគណបក្សជាទ្រង់ទ្រាយតូចៗតាមមូលដ្ឋាន ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយអំពីស្នាដៃសមិទ្ធផលរបស់គណបក្ស និងរាជរដ្ឋាភិបាល សំដៅលើកកម្ពស់ជំនឿរបស់សមាជិកបក្ស និងអ្នកគាំទ្រគណបក្សមកលើគណបក្សយើង។
សម្តេចពញាចក្រី ហេង សំរិន ប្រធានរដ្ឋសភា និងជាប្រធានកិត្តិយសគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ប្រធានក្រុមការងារចុះមូលដ្ឋានខេត្តត្បូងឃ្មុំ លើកឡើងដូច្នេះ នៅក្នុងពិធីជួបសំណេះសំណាលជាមួយក្រុមការងារ និងបេក្ខជនក្រុមប្រឹក្សាឃុំ-សង្កាត់ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៩ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២នេះ នាទីស្នាក់ការគណបក្សខេត្តត្បូងឃ្មុំ។
សម្តេចហេង សំរិន ក៏ថ្លែងអំពាវនាវដល់បេក្ខភាពឈរ ឈ្មោះបោះឆ្នោត ក្រុមប្រឹក្សាឃុំសង្កាត់ អាណត្តិទី៥ ទាំងអស់រក្សាឱ្យបាន នូវស្មារតី សាមគ្គីឯកភាពគ្នាខ្ពស់ ក្នុងដំណើរឆ្ពោះ ទៅយុទ្ធនាការឃោសនាបោះឆ្នោត និងការបោះឆ្នោត ដើម្បីធានាថា គណបក្ស ត្រូវតែឈ្នះសម្រាប់ការដឹកនាំឃុំ-សង្កាត់ អាណត្តិទី៥ បន្តទៀត។
នៅក្នុងឱកាសនោះ សម្តេចក៏បានលើកឡើងបន្តថា ដើម្បីរក្សាឱ្យបាននូវប្រៀបឈ្នះ គឺក្រុមការងារទំាងអស់ ត្រូវបន្តខិតខំចិញ្ចឹមចលនានយោបាយនៅមូលដ្ឋាន តាមរយៈការកសាងសមិទ្ធផលនានា ត្រូវចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈម តាមសំណើ និងសំណូមពរនានារបស់ប្រជាជន។ ការបោះឆ្នោត ជ្រើសរើសស មាជិកក្រុមប្រឹក្សាឃុំ-សង្កាត់អាណត្តិទី៥ នឹងប្រព្រឹត្តិទៅនៅថ្ងៃទី០៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២។
សម្តេចបានគូសបញ្ជាក់ថា ដើម្បីទទួលបានជ័យជម្នះជូនគណបក្សនោះ ការងារទាំងអស់ មិនមែនជាកិច្ចការ ដោយឡែករបស់បេក្ខជននោះទេ តែជាការងារដែលត្រូវមានកិច្ចសហការដឹកនាំពីក្រុមការងារគណបក្ស និងគណបក្សគ្រប់ថ្នាក់ ដើម្បីធ្វើការងារទាំងនោះប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ដោយត្រូវខិតខំអនុវត្តគ្រប់ការងារ ដែលត្រូវធ្វើបន្តតាមការណែនាំរបស់ គណៈអចិន្ត្រៃយ៍ នៃគណៈកម្មាធិការកណ្តាល និងផែនការរបស់គណៈកម្មាធិការគណបក្សខេត្ត ក្រុង ស្រុកបានដាក់ចេញ៕SRP
២៨ មករា ២០២២
ខេត្តសៀមរាប៖សិស្សសាលាម្នាក់បានស្លាប់បាត់បង់ជីវិតនិងម្នាក់ទៀតបានរងរបួសធ្ងន់ក្នុងហេតុការណ៍គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។
ហេតុការណ៍បានកើតនៅថ្ងៃ សុក្រ ទី ២៨ ខែ មករា ឆ្នាំ២០២២ វេលាម៉ោង ១២ និង០០នាទី នៅលើផ្លូវក្រាលកៅស៊ូ 2SR2 ស្ថិតនៅក្នុងភូមិសណ្ដាន់ ឃុំពាក់ស្នែង ស្រុកអង្គរធំ ខេត្តសៀមរាប។
អធិការនគរបាលស្រុកអង្គរធំ លោកឆាយ ហាក់ឡុង បានឲ្យដឹងថាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះរវាង គោយន្តកែច្នៃដឹកដី បើកបរក្នុងល្បឿនលឿនដោយខ្វះការប្រុងប្រយ័ត្ន ដែលមានទិសដៅពីជើង ទៅទិសខាងត្បូង បានបុកជាមួយម៉ូតូ ១គ្រឿង ម៉ាកហុងដាទ្រីម ពណ៌ខ្មៅ ផលិតឆ្នាំ២០១៥ ពាក់ស្លាកលេខសៀមរាប 1R 9002 អ្នកបើកបរឈ្មោះ ឡុង ស្រីលិញ ភេទស្រី អាយុ១៦ឆ្នាំ មុខរបរសិស្សរស់នៅភូមិពាក់ស្នែងចាស់ ឃុំពាក់ស្នែង ស្រុកអង្គរធំ ខេត្តសៀមរាប (ស្លាប់)និងអ្នករួមដំណើរម្នាក់ទៀត ឈ្មោះ នន់ ស្រីណែត ភេទ ស្រី អាយុ១៦ឆ្នាំ មុខរបរសិស្ស រស់នៅភូមិពាក់ស្នែងថ្មី ឃុំពាក់ស្នែង ស្រុកអង្គរធំ ខេត្តសៀមរាប របួសធ្ងន់ ក្នុងទិសដៅពីត្បូងទៅជើង។ ក្នុងនោះខូតខាតម៉ូតូ១ គ្រឿងធ្ងន់។
អធិការបន្តថាក្រោយពេលបុករួចអ្នកបើកបរបានបើកគោយន្តរត់គេចខ្លួនបាត់។ បញ្ជាក់ជនរងគ្រោះបានស្លាប់ក្រោយពេលបញ្ជូនទៅសង្គ្រោះនៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកខេត្តសៀមរាប និងម្នាក់ទៀតកំពុងសង្គ្រោះបន្ទាន់នៅគ្លីនិកសុខភាព។ ចំណែកវត្ថុតាងត្រូវបានយកមក រក្សាទុកបណ្តោះអាសន្ននៅប៉ុស្ដិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលពាក់ស្នែង ។
កម្លាំងជំនាញអធិការដ្ឋានសហការជាមួយនិង កម្លាំងប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលកំពុងស្រាវជ្រាវរកអ្នកបើកបររថយន្តអោយចូលខ្លួនមកដោះស្រាយតាមនីតិវិធីច្បាប់៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាមថ្លែងក្នុង​ពិធី​សំណេះសំណាល​ជាមួយ​មន្ត្រី​រាជការ​មន្ទីរ​សុខាភិបាល​នៃ​រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពង់ចាម​ នៅព្រឹក​មិញនេះ​ លោក​​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ប្រាប់មន្ត្រី​សុខាភិបាល​ទាំងអស់​ សូម​កុំ​កសាង​កំហុស​ ដោយ​បុគ្គល​ខ្លួនឯង​ ហេីយ​បែរជា​ចោទប្រកាន់​ទៅលេី​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ដោយ​កន្លង​មក​ មានអ្នក​ខ្លះ​​យក​ឈ្មោះ​ជា​មន្ត្រី​សុខាភិបាល​ និង​យក​មន្ទីរពេទ្យ​របស់​​រដ្ឋ​ ទៅប្រព្រឹត្ត​អំពើ​ពុករលួយ​ ព្រោះចង់បាន​​លាភសក្ការៈ​ផ្ទាល់ខ្លួន​ នៅ​ពេល​ដែល​មាន​បញ្ហា​តែងតែ​ឆ្លើយ​យករួចខ្លួន​ ហើយ​បែរជា​បន្ទោស​លើ​ រាជរដ្ឋាភិបាល​ និង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ផ្សេងៗ​។
ថ្លែងក្នុង​ឱកាស​នោះដែរ​ អភិបាលខេត្ត​ ក៏បាន​សំណូមពរ​ដល់​មន្ត្រី​សុខាភិបាល ទាំងអស់​ ឲ្យ​ខិតខំ​​កែប្រែ​កំហុស​ ត្រង់ចំណុច​ខ្វះខាត​ ដែល​នៅ​សេសសល់​​ ហើយ​ងាក​មក​បម្រើ​សេវា​ព្យាបាល​ជូនពលរដ្ឋ​ ធ្វើ​យ៉ាងណា​ កុំ​ឲ្យ​មាន​ការ​ថ្នាំងថ្នាក់​ ដេីម្បី​ទទួល​បាន​ការ​គាំទ្រ​ និង​ប្រជាប្រិយភាព​​ ពី​សំណាក់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​​ ដែលទាំង​នេះគឺ​ចាត់ទុក​ថាជា​ការ​ជួយ​ដល់​ខ្លួនឯង​ ហេីយ​ក៏​ប្រៀប​បាន​ទៅ​នឹង​ការ​ជួយ​ដល់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ផងដែរ​។
លោក​​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ ក៏បាន​ធ្វើការ​ផ្តាំផ្ញេី​ដល់​​​មន្ត្រី​ជាប់​ក្របខ័ណ្ឌ​ថ្មី​ទាំង២៥៥​នាក់ ​ដែលជា​មន្ត្រី​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ​សូម​ឲ្យ​ធ្វើ​ការងារ​បម្រើ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ឲ្យ​បាន​ល្អ​ តាម​ក្រមសីលធម៌​វិជ្ជាជីវៈ​ជា​គ្រូពេទ្យ​​​ ស្រប​តាម​កម្មវិធី​​គោលនយោបាយ​ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ស្រប​តាម​ផែនការ​ សុខមាលភាព​ និង​ផែនការ​វិជ្ជាសាស្ត្រ​ ដែល​ក្រសួង​សុខាភិបាល​បាន​ដាក់​ចេញ​ ជាពិសេស​មន្ទីរ​សុខាភិបាល​ តែម្ដង​ សំដៅធ្វើ​យ៉ាងណា​ ឲ្យ​ក្លាយ​ទៅ​ជា​ពេទ្យ​គំរូ​ និង​ក្លាយ​ទៅ​ជា​អ្នក​បន្ត​វេន​ក្នុង​វិស័យ​សុខាភិបាល​។
លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត​ គីម​ សួរភីរុណ​ ប្រធាន​មន្ទីរ​សុខាភិបាល​នៃ​រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ថ្លែង​ការ​កោតសរសើរ​ ចំពោះ​មន្ត្រី​សុខាភិបាល​ទាំងអស់​ ដែល​កន្លងមក​បាន​​សហការ​គ្នា​យ៉ាង​សស្រាក់សស្រាំ​ ក្នុង​ការ​រួមគ្នា​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ ស្របតាម​ប្រសាសន៍​ណែនាំ​របស់​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ក៏ដូចក្រសួង​សុខាភិបាល​ ក្នុងនោះ​ក៏មាន​វត្តមាន​របស់​មន្ត្រី​ជាប់​កិច្ច​សន្យា​ ដែល​ទទួល​បាន​ក្របខ័ណ្ឌថ្មី​ទាំង​២៥៥នាក់​ នេះផងដែរ​៕SRP