ខេត្តត្បូងឃ្មំុ៖រថយន្តចំនួន២គ្រឿងបុកគ្នា បណ្ដាលឲ្យស្លាប់ម្នាក់ និងរបួស៤នាក់ ក្នុងទិសដៅបញ្ច្រាស់គ្នា។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅថ្ងៃទី១៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ វេលាម៉ោង ២៣និង១០នាទី លេីផ្លូវលេខ៧៣ ចន្លោះគីឡូម៉ែត្រ៤៣/៤៤ ស្ថិតក្នុងភូមិថ្នល់កែង ឃំុសេដា ស្រុកតំបែរ ខេត្តត្បូងឃ្មំុ។
នគរបាលស្រុកតំបែរបានឲ្យដឹងថា គ្រោះថ្នាក់ចរាចណ៍នេះភាគីទី១ រថយន្តម៉ាក ហ៊ីយន់ដាយវេអង ពាក់ស្លាកលេខ ត្បូងឃ្មុំ 3A-0657 និងកន្ទុយរថយន្ត ស្លាកលេខ ព្រះសីហនុ 4A-2905 ពីត្បូងទៅជេីង បេីកបរដោយឈ្មោះ ឡេង ខ្លុយ ភេទប្រុស អាយុ ៣៥ឆ្នាំ រស់ភូមិស្ទឹងរាង ឃុំគងជ័យ ស្រុកអូរាំងឪ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ ( ស្លាប់នៅនឹងកន្លែងកេីតហេតុ ) និងអ្នករួមដំណេីរម្នាក់ ឈ្មោះ រ៉ា ភេទប្រុស អាយុ២៥ឆ្នាំ(រងរបួសស្រាល)។
ចំណែកភាគីទី២ រថយន្តម៉ាក ហាន់ដាយ លីបឺរ៉ូ ពណ៌ស ពាក់ស្លាកលេខ ក្រចេះ 2A-8244 ពីជេីងទៅត្បូង បេីកបរដោយឈ្មោះ ហេង រ៉ា ភេទប្រុស អាយុ៣៨ឆ្នាំ រស់នៅភូមិស្រែត្រែង ឃុំក្បាលដំរី ស្រុកសំបូរ ខេត្កក្រចេះ (របួសបាក់ដៃខាងស្តាំ) និងអ្នករួមដំណេីរ៣នាក់៖
ទី១- ស៊ិន សាន់ ភេទប្រុស អាយុ៤១ឆ្នាំ (របួសស្រាល) រស់នៅភូមិស្រែត្រែង ឃុំក្បាលដំរី ស្រុកសំបូរ ខេត្តក្រចេះ។ទី២- យ៉ស់ សុភ័ក្រ អាយុ១៩ឆ្នាំ (របួសស្រាល) រស់នៅភូមិគោកចារ ឃុំគោកស្រុក ស្រុកតំបែរ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ។ទី៣- មិនស្គាល់ឈ្មោះ។
នគរបាលបានបញ្ជាក់ថាករណីនេះរថយន្តទាំងពីរខូចខាតកម្រិតធ្ងន់វត្ថុតាងទាំងពីរយកទៅរក្សាទុកនៅអធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកតំបែរ។ មូលហេតុ:ប្រេីប្រាស់់ល្បឿន៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម និងជាប្រធានគណៈកម្មការខេត្តប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩ នៅព្រឹក​មិញនេះ បាន​អញ្ជើញ​ចុះ​ពិនិត្យ​ការ​ពង្រីកបន្ថែមមណ្ឌលចត្តាឡីស័ក របស់​រដ្ឋបាល​រដ្ឋបាល ស្រុកជេីងព្រៃ​ និង​ស្រុកបាធាយ​ ខណៈ​ករណី​វិជ្ជមាន​កូវីដ​-១៩​ និង​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​បាន​កេីនឡេីង​ជាបន្តបន្ទាប់​ គួរឲ្យ​ព្រួយបារម្ភ​។
អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ណែនាំ​ និង​ដាក់​ចេញ​នូវ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ ឲ្យ​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​ ធ្វេីយ៉ាងណា​ត្រូវ​បង្រួម​ និងទប់ស្កាត់កុំ​ឲ្យ​មាន​ករណី​វិជ្ជមាន​កូវីដ​-១៩​ រីក​ឆ្លង​បន្ត​ ដោយត្រូវ​រៀបចំ​មមណ្ឌលចក្តាឡឺស័ក ដោយប្រមូល​អ្នក​ដែល​ប៉ះពាល់​ដោយផ្ទាល់​ទាំងអស់​ ឲ្យ​​​​ចត្តាឡីស័ក​ ឲ្យបានត្រឹមត្រូវ ដោយ​មាន​ក្រុម​គ្រូពេទ្យ​ពិនិត្យ​​តាមដាន​សុខភាពនៅតាម​មណ្ឌល​នីមួយ​ៗ​។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ ក្រោយ​ពី​រកឃើញ​ករណីវិជ្ជមាន​កូវីដ-១៩​ ជាបន្តបន្ទាប់​ ជាក់ស្ដែង​គិតត្រឹម​ថ្ងៃទី​២០​ ខែឧសភា​ ឆ្នាំ​២០២១​នេះ​ ​រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម​បាន​ចេញ​សេចក្ដី​ជូនដំណឹង​ស្តីពីករណីរកឃើញវិជ្ជមានកូវីដ-១៩ ចំនួន ៥២នាក់ ក្នុងនោះ កម្មការិនី ចំនួន ៥១នាក់ (ស្រុកបាធាយ ០៩នាក់, ស្រុកជើងព្រៃ ២៨នាក់ ស្រុកព្រៃឈរ ១២នាក់ មកពីខេត្តកំពង់ធំ ០១នាក់ និងខេត្តកណ្តាល ០១នាក់) និងម្តាយអ្នកជំងឺកូវីដ-១៩ ស្រុកកងមាស ០១នាក់​ សរុប ៣០៧នាក់ ដែលបានសម្រាក​ព្យាបាល​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​មេគង្គ​កំពង់ចាម​ ក្នុងនោះក៏មានអ្នកជាសះស្បើយបានត្រឡប់ទៅផ្ទះវិញប្រមាណជាង ១០០នាក់​។ ចំពោះ​ករណី​នេះ​ ​រដ្ឋបាលស្រុកជេីងព្រៃបានកំណត់យក វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ស្គន់ សម្រាប់ធ្វើជាមណ្ឌលចាត្តាឡីស័ក ដោយឡែក​រដ្ឋបាល​​ស្រុក​បាធាយ​បាន​យក​​វិទ្យាលយ័ហោ ណាំហុងព្រៃញា ស្ថិតក្នុងភូមិព្រៃញា​ ឃុំផ្អាវ​ សម្រាប់​ធ្វេីជា​មណ្ឌល​ចត្តាឡីសក័​។ ជាមួយគ្នា​នោះ​ អភិបាលខេត្ត ក៏បាន​អញ្ជើញចុះពិនិត្យស្ថានភាព រោងចក្រ ជូហួយ ហ្វូតវែ ដែលមានកម្មករ​កម្មការិនី​ផ្ទុកវិជ្ជមានកូវីដ-១៩ រួមនឹងអ្នកពាក់ព័ន្ធដោយផ្ទាល់ និងប្រយោលជាច្រើននាក់ ស្ថិតនៅក្នុងឃុំខ្នុរដំបង ស្រុកជើងព្រៃ ដេីម្បី​ដាក់ចេញនូវវិធានការ​ទប់ស្កាត់​ការ​ឆ្លង​រីករាល​ដាល​នៃ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ នេះផងដែរ​៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ នៅព្រឹកមិញនេះបានជួប​សំណេះសំណាល​ សាកសួរសុខទុក​ក្រុម​គ្រូពេទ្យ​កងយោធពលខេមរភូមិន្ទ​ ចាក់​វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​យោធា​ភូមិភាគ​២​ ​(​ 7D )​។
នាឱកាសនេះដែរ​ អភិបាលខេត្ត ក៏បាននាំយកអំណោយ ផ្តល់ជូន​ក្រុមគ្រូពេទ្យ​ចាក់ វ៉ាក់សាំងបង្ការ​ជំងឺ​កូ​វីដ-១៩ ចំនួន ១៨៤នាក់ ម្នាក់​ៗទទួលបាន​÷ អង្ករ ២៥គីឡូក្រាម មី ១កេស ត្រីខ ១យួរ និង​ថវិកា ៥០.០០០ រៀល​ ។ និងផ្តល់ជូន​ខាង​មន្ទីរពេទ្យ ភូមិភាគ​២ ម៉ាសចំនួន​ ១០.០០០​ម៉ាស​ និង​ជែ​ល​លាងដៃ ៥០កាន៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) សាខាខេត្តសៀមរាប បានបើកកិច្ចប្រជុំវិសាមញ្ញលើកទី១ របស់ខ្លួន។
កិច្ចប្រជុំនេះធ្វើឡើងនៅ ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី ២០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ នៅសាលប្រជុំធំ ក្រុមហ៊ុនបាគង ជេសវិន (ផ្លូវចូលTop Town) ស្ថិតនៅក្រុងសៀមរាប ក្រោមវត្តមាន លោក ហ៊ុន ប៉ូគា ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) សាខាខេត្តសៀមរាប លោក សឹង្ហ សំរឹទ្ធិ និង លោក ញ៉ែម សំណាង អនុប្រធាន ដោយមានការចូលរួមពីប្រធាន អនុប្រធាន ប្រធានផ្នែករបស់សាខាក្រុង ស្រុកទាំងអស់ក្នុងខេត្តសៀមរាបផងដែរ។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំលើកដំបូងនេះ លោកប្រធាន ហ៊ុន ប៉ូគា និងលោកអនុប្រធាន លោក សឹង្ហ សំរឹទ្ធិ និង លោក ញ៉ែម សំណាង បានលេីកឡេីងពីលទ្ធផលការងារសង្គម និង ការងារមនុស្សធម៌ ដែលបានអនុវត្តនាពេលកន្លងមក និង លេីកទិសដៅការងារបន្ត សម្រាប់ការងារជួយសង្គម និង ការងារមនុស្សធម៌ ក្នុងក្រុងសៀមរាប និង តាមបណ្តាស្រុកផ្សេងៗក្នុងខេត្តសៀមរាប ផងដែរ។
ក្នុងពិធីបិទកិច្ចប្រជុំ លោក ហ៊ុន ប៉ូគា បានថ្លែងកោតសរសេីរដល់ អនុប្រធានសាខាខេត្ត និង ប្រធានសាខាក្រុង និង ស្រុកព្រមទាំងសមាជិកសមាជិកា ទាំងអស់ ដែលមានកិច្ចសហការគ្មាបានល្អ ក្នុងការអនុវត្តតួនាទីភារកិច្ចទទួលបានលទ្ធផលល្អ ក្នុងការងារមនុស្សធម៌ ក្នុងខេត្តសៀមរាប និងបានជម្រុញឲ្យខិតខំប្រឹងបន្ថែមទៀត ដេីម្បីអោយសាខាខេត្តសៀមរាបមានការរីកចម្រើនទៅមុខ និងបន្តកៀរគរដល់សប្បុរសជនជាតិ អន្តរជាតិ ក្រុមហ៊ុនឯកជន មន្ត្រីរាជការ ដើម្បីចូលរួមជាវិភាគទានទ្រទ្រង់គាំទ្រសកម្មភាព សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) សាខាខេត្តសៀមរាប ក្នុងការជួយសង្គ្រោះ ប្រជាពលរដ្ឋ ងាយរងគ្រោះ ដែលកំពុងជួបនូវបញ្ហាខ្វះខាត ក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ និងជួបនូវគ្រោះមហន្តរាយផ្សេងៗទៀត ដែលអាចកើតមានឡើងជាយថាហេតុ។
សូមជម្រាបថា ក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះ លោកប្រធានអនុប្រធាន សាខាខេត្តសៀមរាប ក៏បានមានមតិដោះស្រាយនូវសំនួរ និង សំណូមពរមួយចំនួនពីសមាជិកនានាផងដែរ។ ក្នុងនោះផងដែរលោកក៏បានមានមតិផ្តាំផ្ញេី ក៏ដូចជាក្រេីនរំលឹកដល់សមាជិក សមាជិកា ទាំងអស់អោយថែរក្សា សុខភាព និង រក្សាអនាម័យ ដោយត្រូវចូលរួមអនុវត្តតាម ប្រសាសន៍របស់ សម្តេច (៣ការពារ ៣កុំ) ឲ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួនដើម្បីចៀសផុតពីជំងឺ កូវីដ-១៩ ដ៏កាចសាហាវនេះ៕SRP
ភ្នំពេញ៖​​ក្រសួងកសិកម្ម ស្នើឱ្យ​អភិបាលខេត្ត​ជាប់​ព្រំដែន​ទប់ស្កាត់ការនាំចូលជ្រូក ខុសច្បាប់ពីវៀតណាម​ដែល​អាច​នាំឱ្យ​ឆ្លងជំងឺ​ប៉េស្ត​ជ្រូក​ អាហ្រ្វិក​។ នេះបើយោងតាមលិខិតរបស់ក្រសួងកសិកម្ម ដែលចុះហត្ថលេខាដោយ រដ្ឋមន្ត្រី វេង សាខុន៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្តេចហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី២០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១នេះ បានអញ្ជើញចូលរួមសន្និសីទអន្តរជាតិលើកទី២៦ ស្តីពី «អនាគតរបស់អាស៊ី» ដែលរៀបចំឡើងដោយក្រុមហ៊ុននីកេ (Nikkei) របស់ជប៉ុន តាមរយៈប្រព័ន្ធវីដេអូ។
ក្នុងសន្និសីទនេះ រៀបចំឡើងក្រោមប្រធានបទ «ការរៀបចំសម័យកាលថ្មីក្រោយវិបត្តិកូវីដ៖ តួនាទីរបស់អាស៊ីក្នុងការស្តារពិភពលោកឡើងវិញ» នេះ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានថ្លែងសុន្ទរកថាគន្លឹះ ហើយក៏បានឆ្លើយនឹងសំណួររបស់អ្នករៀបចំកម្មវិធីពាក់ព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា និងបញ្ហាតំបន់មួយចំនួនផងដែរ។
ខាងក្រោមនេះ ជាសុន្ទរកថារបស់ នាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន បានថ្លែងក្នុងសន្និសីទនាព្រឹកមិញនេះ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ប៉ូលិសស្រុកពួកបានធ្វើការបដិសេធថា ការបង្ហោះទីតាំងសង្វៀនជល់មាន់របស់សារព័ត៌មាន មួយចំនួនគឺរូបភាពចាស់។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់នគរបាលស្រុកពួកដែលបណ្ដាញ សៀមរាបប៉ុស្តិ៍ ទទួលបាន បញ្ជាក់ថា អធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប សូមឆ្លើយបំភ្លឺជូនសាធារណៈជនក្នុងបណ្ដាញប្រព័ន្ធហ្វេសប៊ុកឲ្យបានជ្រាបថា កាលពីថ្ងៃទី១៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ មានសារព័ត៌មានឈ្មោះ “គេហទំព័រ រស្មីឧត្តរ” និង “សារព័ត៌មាន អាណាចក្រខ្មែរ” ព្រមទាំងសារព័ត៌មានមួយចំនួនទៀតក៏បានចំលងព័ត៌មាន និងរូបភាពផ្សព្វផ្សាយដូចៗគ្នាដែលមានខ្លឹមសារថា÷
“ពិតជាខ្លាំងមែនលោក ទេព្យ ពុំសែន អធិការស្រុកពួក ទោះបីក្រសួងសុខាភិបាលប្រកាសក្តែងៗផ្អាក់លែងអោយមានការជួបជុំគ្នា សង្វៀនជល់មាន់របស់ លោក ឆៃ ពៅ នៅតែបន្តយ៉ាងរលូន,
(សៀមរាប)នៅថ្ងៃទី១៨ខែឧសភាឆ្នាំ២០២១នេះមានសេចក្តីរាយការណ៍ពីពលរដ្ឋភូមិត្រពាំងធំ ឃុំ រើល ស្រុកពួកខេត្តសៀមរាប។…” (មានដាក់រូបភាពជល់មាន់ និងរូបលោកអធិការនគរបាលស្រុកពួក)។
សូមជម្រាបជូនសាធារណៈជនមេត្តាជ្រាបថាទីតាំងខាងលើមិនមានសៃវៀនជល់មាន់ទេដោយទីតាំងកន្លែងនោះយើងធ្លាប់បានបង្ក្រាបម្ដងរួចមកហើយគឺនៅថ្ងៃទី០៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ វេលាម៉ោង១៥រសៀល កម្លាំងរបស់អធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុក និងប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាល មន្ត្រីសាលាស្រុក ដែលដឹកនាំដោយគណៈបញ្ជាការឯកភាពរដ្ឋបាលស្រុកពួកបានចុះបង្ក្រាបម្ដងរួចមកហើយនឹងធ្វើការរុះរើដុតកម្ទេចសីវៀននិងវត្ថុតាងមួយចំនួនឯអ្នកលេងជល់មាន់បានរត់គេចខ្លួនអស់។ ចំពោះរូបភាពមាន់ជល់ និងមនុស្សដែលសារព័ត៌មានបានផ្សព្វផ្សាយមិនមែនមាននៅក្នុងទីតាំងខាងលើនោះទេគឺជារូបភាពដែលយកពីកន្លែងផ្សេងមកផ្សព្វផ្សាយ។
ជាមួយគ្នានេះដែរអង្គភាពអធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកពួក សូមជម្រាបថាដើម្បីចូលរួមទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលឆ្លងនៃជម្ងឺCOVID-19 និងការរក្សាសន្តិសុខសណ្ដាប់ធ្នាប់ និងសុវត្ថិភាពជូនប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងភូមិសាស្ត្រស្រុកកងកម្លាំងពីអធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុក និងប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលបានសហការជាមួយបណ្ដាលកងកម្លាំងគណៈបញ្ជាការឯកភាពស្រុក និងគណៈបញ្ជាការឯកភាពឃុំដែលដឹកនាំដោយគណៈបញ្ជាការឯកភាពស្រុកពួកតែងតែយកចិត្តទុកដាក់ធ្វើការផ្សព្វផ្សាយជូនប្រជាពលរដ្ឋអនុវត្តនូវវិធានការការពារ ការរីករាលដាលនៃជម្ងឺCOVID-19 បីកុំ បីការពារ និងចុះតាមដាន និងត្រួតពិនិត្យតាមមូលដ្ឋានភូមិឃុំជារៀងរាល់ថ្ងៃ។ អង្គភាពអធិការរដ្ឋាននគរបាលស្រុកពួកពិតជាមានការសោកស្ដាយចំពោះការផ្សព្វផ្សាយនៅព័ត៌មានមិនពិតធ្វើឲ្យប៉ះពាល់កិត្តិយសសេចក្តីថ្លៃថ្នូរដល់បុគ្គលថ្នាក់ដឹកនាំ និងអង្គភាព។ អធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកពួកទទួលយករាល់សេចក្តីរាយការណ៍ ព័ត៌មានពិត និងសហការ ដឹកនាំកម្លាំងបង្ក្រាបបានទាន់ពេលវេលារាល់បទល្មើសជាក់ស្ដែង។សូមថ្នាក់ដឹកនាំគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ និងសាធារណ:ជនមេត្តាជ្រាបជាព័ត៌មាន៕SRP
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថា ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ បង្កឡើងដោយរថយន្តម៉ាកលុចស៊ីសRX 330  ពណ៌ស ពាកស្លាកលេខ ភ្នំពេញ 2AW 8458 បើកបរមានទិសដៅ ពីកើតទៅលិច បានបុកអ្នកជិះកង់ប៉ើងធ្លាក់ចូលប្រឡាយបណ្តាលឲ្យស្លាប់ នៅនឹងកន្លែងរួច បើករត់ជ្រុលទៅបុកម៉ូតូ មានទិសដៅពីលិចទៅកើតបណ្តាលឲ្យប្តីបាក់ជើងនិងប្រពន្ធរបួសស្រាល។
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ក្នុងកិច្ចប្រជុំគណៈអភិបាលខេត្ត នារសៀលថ្ងៃទី១៩ ខែឧសភា ម្សិលមិញ លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម និងជាប្រធានគណៈកម្មការខេត្តប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺកូវីដ-១៩ បានណែនាំដល់អាជ្ញាធរក្រុង-ស្រុក ត្រូវពង្រីកមណ្ឌលចត្តាឡីស័ក នៅក្នុងដែនសមត្ថកិច្ចរបស់ខ្លួនបន្ថែមដោយសារអ្នកពាក់ព័ន្ធនឹងអ្នកផ្ទុក​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ ដែលកំពុងមានការផ្ទុះឡើងគួរឲ្យព្រួយបារម្ភ។
លោក អ៊ុន ចាន់ដា បានលេីកឡើងថា ខេត្តកំពង់ចាម បានរកឃើញវិជ្ជមានកូវីដ-១៩ ចំនួន ៣៥នាក់ ដែលបានឆ្លងកាលពីថ្ងៃទី១៨ ខែឧសភា​ ឆ្នាំ២០២១។ នេះគឺជាចំនួនឆ្លង ច្រើនជាងគេសម្រាប់ខេត្តកំពង់ចាមដែលពុំធ្លាប់មានពីមុនមក។​
អភិបាលខេត្តក៏បានរំលឹកថា គិតត្រឹមថ្ងៃទី១៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១នេះ ខេត្តកំពង់ចាម បានរកឃើញវិជ្ជមានកូវីដ-១៩ លើប្រជាពលរដ្ឋសរុប ចំនួន ២៥៥នាក់ ក្នុងនោះមានអ្នកជាសះស្បើយបានត្រឡប់ទៅផ្ទះវិញប្រមាណជាង ១០០នាក់ និងសល់ជាង១០០នាក់ទៀត កំពុងសម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យមេគង្គកំពង់ចាម៕SRP
ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បានបង្ហោះសាររម្លឹក«ថ្ងៃទិវាជាតិ នៃការចងចាំ ២០ឧសភា»។
ក្នុងសារលើទំព័រហ្វេសប៊ុកនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានបង្ហាញថា ថ្ងៃនេះ ជាថ្ងៃទិវាជាតិនៃការចងចាំ ២០ ឧសភា ដែលជាថ្ងៃប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់ៗរូបចងចាំមិនអាចបំភ្លេចបាន ក្នុងរបបកម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ ឬហៅថារបបប្រល័យពូជសាសន៍ ប៉ុល ពត (១៧ មេសា ១៩៧៥ – ៦ មករា ១៩៧៩) ដែលជារបបដ៏ឃោរឃៅ និងខ្មៅងងឹត ។ ទិវានេះ ជាការរំលឹកដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធដល់ជនរងគ្រោះជាង៣លាននាក់ ដែលបានស្លាប់បាត់បង់ជីវិត នៅក្នុងរបបប្រល័យពូជសាសន៍ប៉ុល ពត។
ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាភាគច្រើនលើសលប់បានដឹង និងបានយល់ច្បាស់ អំពីរឿងរ៉ាវសោកនាដកម្មដ៏ជូរចត់ ដែលប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរបានឆ្លងកាត់ជិត៣ទសវត្សរ៍ ក្នុងភ្នក់ភ្លើងសង្គ្រាម និងទឹកភ្នែក ការកាប់សម្លាប់ ការបំផ្លិចបំផ្លាញ ការជម្លៀសចេញពីទីលំនៅរបស់ខ្លួនដោយបង្ខំ និងការបង្ខំឱ្យធ្វើការដូចសត្វធាតុជាដើម។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ត្រូវស្លាប់ដោយគ្មានថ្នាំសង្កូវព្យាបាល គ្មានអាហារបរិភោគគ្រប់គ្រាន់ គ្មានសិទ្ធិសេរីភាព គ្មានលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ហើយសូម្បីតែសិទ្ធិរស់រានមានជីវិតដែលជាសិទ្ធិមូលដ្ឋានមានពីកំណើតរបស់មនុស្សក៏គ្មានដែរ។ ដើម្បីកុំអោយរបបនេះ វិលត្រឡប់មកវិញ ចូលរួមថែរក្សាការពារសន្តិភាពឱ្យបានគង់វង្ស ពីព្រោះសន្តិភាពបានផ្តល់ឱកាសគ្រប់យ៉ាងក្នុងការកសាងសង្គមគ្រួសារ សហគមន៍ និងប្រទេសជាតិ ឱ្យកាន់តែរីកចម្រើន ទៅមុខទៀត៕SRP
១៩ ឧសភា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖មន្ត្រីមូលដ្ឋាននៅថ្ងៃទី១៩ខែ ឧសភា នេះ បានអះអាងថា ករណីភ្លើងឆេះព្រៃលិចទឹកនៅតំបន់បឹងពារាំង ដែលមានរយ:ពេលជិត១សប្តាហ៍នេះ ពន្លត់បានស្ទើទាំងស្រុងហើយ។
ចៅសង្កាត់ជ្រាវ លោកក្អោប រ៉ន បានអះអាងថា រយ:ពេលជិត១សប្តាហ៍នេះភ្លើងបានឆេះបំផ្លាញព្រៃលិចទឹកដែលជាជម្រកត្រីពង កូន អស់ប្រមាណជា៥៥ហិកតា។ ក្នុងនោះ ក្រៅពីព្រៃលិចទឹក ក៏បានបំផ្លាញសត្វស្លាបដែលកំពុងពងកូន ប្រភេទសត្វល្មូន និងជីវ:ចម្រុះយ៉ាងច្រើនផងដែរ។
លោកចៅសង្កាត់បន្ថែមថា ករណីខាងលើនេះ ថ្នាក់ដឹកនាំខេត្ត.ក្រុង.ព្រមទាំងតំណាងរាស្ត្រមណ្ឌលសៀមរាប ក៏បានចុះទៅជួយពន្លត់ផ្ទាល់ ហើយបានបន្ថែមរថយន្តពន្លត់អគ្គិសភ័យជាច្រើនគ្រឿងទៀត រហូតគ្រប់គ្រងស្ទើទាំងស្រុងហើយ។
ទោះជាបែបនេះក្ដី លោកចៅសង្កាត់ មិនទាន់បានបញ្ជាក់ថា បុគ្គលណាមួយ ជាអ្នកផ្តើមគំនិតដុតព្រៃនេះទេ។ តែលោកបានបង្ហើបថា មានអ្នកលួចដុត បំណងវាទយកដីធ្វើជាកម្មសិទ្ធិ។ ខណ:នេះសមត្ថកិច្ចកំពុងបើកការស៊ើបអង្កេត ដើម្បីចាប់ខ្លួនជនប្រព្រឹត្ត មកផ្តន្ទាទោសតាមច្បាប់។
សូមបញ្ជាក់ថា កាលពីថ្ងៃទី១៣ខែឧសភាឆ្នាំ ២០២១នេះ ភ្លើងបានឆេះព្រៃលិចទឹកនៅតំបន់បឹងពារាំងផ្នែកខាងលិច្ច ក្នុងអស់ជាង២០ហិកតា។ លុះថ្ងៃបន្ទាប់ ភ្លើងបានឆេះរាលរហូតមកដល់ចំណុចផ្លូវ ចូលបឹងពាងរាំងក្នុងសង្កាត់ជ្រាវអស់ជាង២០ហិកតាថែមទៀត។ លុះមកទល់ថ្ងៃទី១៩ខែឧសភានេះ អាជ្ញាធរនិងសមត្ថកិច្ចសហការ អន្តរាគមន៍ បាញ់ពន្លត់ជោគជ័យស្ទើទាំងស្រុងហើយ៕SRP