ការបដិសេធនេះធ្វើឡើងតាមរយៈមេធាវីរបស់លោក គឺមេធាវី លោកចេង.ផាន់នី ចុះថ្ងៃទី ១៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២នេះ៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោក Lee Hsien Loong នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃសាធារណរដ្ឋសិង្ហបុរី បានអរគុណសម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី ដែលបានជម្រាបជូនអំពីលទ្ធផលនៃដំណើរទស្សនកិច្ចទៅកាន់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ហើយលោកក៏បានអរគុណចំពោះគោលបំណងរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងការចូលរួមចំណែកដោះស្រាយវិបត្តិនៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ានេះ។
លោក Lee Hsien Loong បានបញ្ជាក់ថា លោកពិតជាមានការគាំទ្រចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែង របស់ប្រទេសកម្ពុជា ជាពិសេសក្នុងនាមជាប្រធានអាស៊ាន រួមទាំងការងារប្រេសិតពិសេសរបស់ប្រធានអាស៊ាននេះ។ ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងដំណើរការខាងមុខ តើត្រូវធ្វើដូចម្ដេចទៀតនោះ ថ្នាក់ដឹកនាំទាំងពីរក៏បានផ្លាស់ប្ដូរមតិយោបល់គ្នាផងដែរដើម្បីស្វែងរកដំណោះស្រាយ។
ការថ្លែងអំណរគុណនេះធ្វើឡើង នៅរសៀលថ្ងៃសុក្រ ទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ នេះ ក្នុងឱកាស អញ្ជើញជួបពិភាក្សាការងារតាមប្រព័ន្ធវីដេអូ ជាមួយសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ជាមួយនាយករដ្ឋមន្ត្រី។
នៅក្នុងជំនួបនោះ ថ្នាក់ដឹកនាំនៃប្រទេសទាំងពីរក៏មានការផ្លាស់ប្ដូរមតិជុំវិញស្ថានភាពវិវត្តន៍នៃជំងឺកូវីដ១៩ នៅប្រទេសកម្ពុជា ក៏ដូចជានៅប្រទេសសិង្ហបុរី។
សម្ដេចហ៊ុន សែន បានជម្រាបជូនទៅនាយករដ្ឋមន្ត្រីសិង្ហបុរី អំពីលទ្ធផល និងគោលបំណងនៃដំណើរបំពេញទស្សនកិច្ចការងារទៅកាន់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា កាលពីពេលថ្មីៗកន្លងទៅនេះ។ សម្ដេចតេជោបានមានប្រសាសន៍ថា គោលបំណងរបស់សម្ដេចទៅមីយ៉ាន់ម៉ានោះគឺ ដើម្បីជួយដោះស្រាយវិបត្តិនៅមីយ៉ាន់ម៉ា ជាពិសេសធ្វើយ៉ាងណាបញ្ឈប់អំពើហិង្សា និងបទឈប់បាញ់នេះ និងមួយទៀតទាក់ទងទៅនឹងការផ្ដល់អំណោយមនុស្សធម៌ដែលប្រជាជនមីយ៉ាន់ម៉ាកំពុងត្រូវការជាចាំបាច់នោះ ព្រមទាំងជំរុញឲ្យមានការសន្ទនា ដែលជាការងារចាំបាច់ក្នុងនាមសម្ដេចជាប្រធានអាស៊ានក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ។
លោក Lee Hsien Loong ក៏បាន ឯកភាពជាមួយ សម្ដេចតេជោ ថាការងារបន្តគឺទុកឲ្យរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសអាស៊ានមានការប្រជុំដើម្បីពិនិត្យមើលការងារបន្តទៀតជាពិសេសការងាររបស់ប្រេសិតពិសេសនៃប្រធានអាស៊ាននេះ ដែលក្នុងកាលៈទេសៈនេះ ត្រូវតែមានការជួយដល់ប្រទេស មីយ៉ាន់ម៉ា ដើម្បីដោះស្រាយ វិបត្តិនយោបាយនេះ៕SRP
ខេត្តកំពង់ស្ពឺ៖លោកឧត្តមសេនីយ៍ឯក ហ៊ុន ម៉ាណែត អគ្គមេបញ្ជាការរងនៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ មេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក នៅនៅថ្ងៃទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២នេះ បានអញ្ជើញជាអធិបតីភាពក្នុងពិធីសម្ភោធដាក់អោយប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការអគារទីបញ្ជាការ អគារស្នាក់នៅ ផ្នែកសឹករងបរសេដ្ឋ ព្រមទាំងសមិទ្ធផលនានា របស់បញ្ជាការដ្ឋាន តំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ស្ពឺ នៅបញ្ជាការដ្ឋានតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ស្ពឺ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អ្នកលក់មាន់អាំងនៅចំណុចផ្លូវជាតិលេខ៦ ក្បែរគល់ស្ពានក្អែក ស្ថិតក្នុងភូមិលលៃ ស្រុកប្រាសាទបាគង អាចរកប្រាក់ចំណូលបានពី ២០ ម៉ឺនរៀល ទៅ១លានរៀលក្នុងមួយថ្ងៃ។
ប្អូនស្រីឈ្មោះ ចាប ច្រៀប ជាអ្នកប្រកបមុខរបលក់មាន់អាំង នៅចំណុចផ្លូវជាតិលេខ៦ ក្បែរ គល់ ស្ពានក្អែក ស្ថិតក្នុងភូមិលលៃ ឃុំបាគង ស្រុកប្រាសាទបាគង បានលើកឡើងថា ការលក់មាន់អាំង និងគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ កន្លងមកក្នុងមួយថ្ងៃៗ យើងលក់ដាច់គួរសមអាចផ្គត់ផ្គង់ជីវភាពគ្រួសារបានល្អប្រសើរជាងមុន ដែលការប្រកបមុខរបរលក់មាន់អាំងនេះ គឺប្អូនលក់អស់រយ:ពេលជាង៣ឆ្នាំមកហើយ ដែលកាលពីមុនធ្លាប់ធ្វើការនៅសណ្ឋាគារមួយ ក្នុងក្រុងសៀមរាប ប៉ុន្តែប្រាក់ខែតិចពេកមិនអាចផ្គត់ ផ្គង់ជីវភាពគ្រួសារបានប្រសើរ ដូច្នេះទើបប្អូនសម្រេចចិត្តផ្លាស់ប្តូរពីការងារ ហើយងាកមករកស៊ីការលក់មាន់អាំងវិញ។
ប្អូនស្រីឈ្មោះ ចាប ច្រៀប បានឲ្យដឹងទៀតថា ជាការពិតណាស់សម្រាប់ថ្ងៃធម្មតា ពួកយើងអាចលក់មាន់អស់ចាប់ពី ៣០ក្បាល រហូតទៅដល់ ៤០ក្បាល ក្នុងមួយថ្ងៃៗ តែបើថ្ងៃសៅរ៍ ថ្ងៃអាទិត្យ ឬក៏ថ្ងៃបុណ្យទាននានា ពួកយើងអាចលក់បានរហូតដល់ទៅចំនួន១០០ក្បាលជាងឯណោះ ដែលជាមធ្យមយើងអាចរកប្រាក់ចំណូលបានពី២០ ម៉ឺនរៀល ទៅ១លានរៀលក្នុងមួយថ្ងៃ ដែលអាចផ្គត់ផ្គង់ជីវភាពគ្រួសាររស់នៅប្រចាំថ្ងៃបានយ៉ាងសុខស្រួល។
លោក ហេង សុខលី ជាអ្នកប្រកបមុខរបលក់មាន់អាំង ដែរនោះ បានបង្ហាញនូវទស្សនៈស្រដៀងៗគ្នាថា យើងបានរកស៊ីលក់មាន់អាំងនេះ ជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ យើងឃើញថាមុខរបមួយនេះ វាមិនស្រួលហើយក៏មិនពិបាកណាស់ណាដែរ តែយើងទទួលបានកម្រៃទៅតាមភ្ញៀវដែលមកហូបនៅទីនេះផ្ទាល់តែម្តង បើមានភ្ញៀវច្រើនយើងលក់ដាច់បានច្រើន បើតិចលក់បានតិចប៉ុណ្ណោះឯង ប្រាក់ចំណូលដែលបានមកពីការលក់មាន់អាំង គឺយើងបានបែងចែកសម្រាប់ប្រាក់ខែបុគ្គលិក សម្រាប់ឲ្យកូនរៀនសូត្រ នឹងទូទាត់ប្រាក់ដើមដែលយើងបានចំណាយទៅលើគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ ក្រៅពីនោះ នៅសល់ប៉ុន្មាន គឺទុកធ្វើដើមទុនបន្តមុខរបនេះទៀត ។
លោក ហេង សុខលី បានបន្ថែមថា ពាក់ព័ន្ធនឹងផ្នែកសេវាកម្មនោះ គឺមិនមានអ្វីគួរឲ្យកត់សម្គាល់ឡើយ កន្លែងយើងមានការរាក់ទាក់ចំពោះភ្ញៀវជានិច្ច ជាពិសេស មានរសជាតិឆ្ងាញ់ មានតម្លៃ សមរម្យ មានអនាម័យល្អ និង បរិស្ថានល្អ ហើយសម្ភារៈសម្រាប់បម្រើឲ្យការវិចខ្ចប់នោះ គឺយើងប្រើដោយស្លឹកឈូកដ៏ប្រណិត ដែលមើលទៅគួរឲ្យទាក់ទាញ។
សូមរំលឹកថា មុខរបរលក់មាន់អាំងនេះ គឺជាមុខ របរមួយដែលអាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាប តែង តែបានគិតគូរ និង យកចិត្តទុកដាក់ ជាពិសេស ក្នុងថ្ងៃឈប់សម្រាកសងថ្ងៃបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរឆ្នាំ២០២០ ពីថ្ងៃទី១៧ ដល់ថ្ងៃទី២១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២០ រដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប សហការជាមួយសហភាពសហព័ន្ធយុវជនខេត្ត បានរៀបចំជាព្រឹត្តិការណ៍សម្រាកសៀមរាប ដោយមានកម្មវិធីកម្សាន្ដៗជាច្រើន ក្នុងនោះ ក៏មានកម្មវិធីប្រកួតម្ហូបអាហារ ពានរង្វាន់មាន់អាំងឆ្ងាញ់ជាងគេនៅខេត្តសៀមរាបផងដែរ។ ដោយមាន ចុងភៅមកពីតំណាង១២ ក្រុង ស្រុក បានចូលរួមប្រកួតក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ ដោយមានគណៈកម្មការដាក់ពិន្ទុផងដែរ។
ជាលទ្ធផលក្រុមចុងភៅតំណាងមកពីស្រុកបន្ទាយស្រីជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ , ខណ:លេខ២ បានទៅស្រុកសូទ្រនិគម និងក្រុងសៀមរាបចំណាត់ថ្នាក់លេខ៣ ហើយសម្រាប់ពានរង្វាន់ក្នុងការប្រកួតនោះ៖ ក្រុមលេខ១ ទទួលបានពាន ១ ប័ណ្ណសរសើរ ១ និងទឹកប្រាក់ ២លានរៀល ,ក្រុម លេខ២ ទទួលបានពាន១ ប័ណ្ណសរសើរ ១ និងទឹកប្រាក់ ១,៥លានរៀល និងក្រុមលេខ៣ ទទួលបាន ពាន ១ ប័ណ្ណសរសើរ ១ និងទឹកប្រាក់ ១លាន។
ប្រការដែលជាកិត្តិយសបំផុតសម្រាប់កម្មវិធីប្រកួតម្ហូបអាហារ ពានរង្វាន់មាន់អាំងឆ្ងាញ់ជាងគេនៅខេត្តសៀមរាបនោះ គឺ សម្តេចពិជ័យសេនា ទៀ បាញ់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិ បានអញ្ជើញចូលរួមភ្លក់រសជាតិ មាន់អាំងឆ្ងាញ់ជាងគេ ដែលជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ ក្នុងកម្មវិធីប្រកួតម្ហូបអាហារនោះ៕SRPអត្ថបទ និង រូបថត ៖ លោក ស៊ាន សុផាត
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចតេជោហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនិងភរិយា នៅព្រឹកនេះ បានចាក់វ៉ាក់សាំងដុសជំរុញការការពារជំងឺកូវីដ១៩ រួចហើយ។
សម្ដេចតេជោហ៊ុន សែន បានសរសេរសំណេរនៅលើហ្វេសប៊ុករបស់សម្ដេចថា៖ ពីរនាក់បានហើយ! ថ្ងៃនេះខ្ញុំនិងភរិយាចាក់វ៉ាក់សាំងដូសជំរុញដើម្បីការពារកូវីដ.១៩។ គ្មានជម្រើសអ្វីឱ្យល្អជាងការចាក់វ៉ាក់សាំងគួបផ្សំជាមួយវិធានការសុខាភិបាល ៣ការពារ និង៣កុំនោះទេ។
សម្តេចហ៊ុន សែនបន្តថា ខ្ញុំមានកម្លាំងការពារយ៉ាងរឹងមាំ នៅគ្រប់ទីកន្លែងតែពួកគាត់មិនអាចការពារខ្ញុំមិនឱ្យឆ្លងកូវីដ.១៩បានឡើយ។
ប្រពន្ធនិងកូនៗព្រមទាំងចៅៗរបស់ខ្ញុំក៏មិនអាចការពារខ្ញុំបានដែរ។ និយាយរួមគ្មានអ្នកណាអាចការពារខ្ញុំបានឡើយ គឺមានតែរូបខ្ញុំខ្លួនឯងប៉ុណ្ណោះទើបអាចការពារខ្លួនខ្ញុំបាន។ សូមបងប្អូនជនរួមជាតិអញ្ជើញទៅចាក់វ៉ាក់សាំង ឱ្យបានគ្រប់ៗគ្នា ទាំងដូសមូលដ្ឋានទាំងដូសជំរុញ ដើម្បីការពារខ្លួនយើង គ្រួសារយើង ភូមិ ឃុំយើងនិងជាតិយើង៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ប៉ូលិសខេត្តសៀមរាប បានកំពុងពង្រឹងវិធានការ គ្រប់គ្រងសន្តិសុខសង្គម ឱ្យកាន់តែល្អ ដើម្បីផ្តល់ភាពកក់ក្តៅជូនប្រជាពលរដ្ឋ ភ្ញៀវទេសចរ និងក្រុមវិនិយោគិនជាតិ អន្តរជាតិ ដែលកំពុងរស់នៅប្រកបអាជីវកម្ម នៅក្នុងខេត្តទេសចរណ៍ វប្បធម៌មួយនេះ។
មេប៉ូលិសខេត្តសៀមរាប លោកតេង ច័ន្ទណាត បានថ្លែងប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានថា ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តសៀមរាប បានដាក់ផែនការដល់អធិការក្រុងស្រុក ក៏ដូចជាមេប៉ុស្តិ៍នៅទូទាំងខេត្តសៀមរាប ឱ្យអនុវត្តនូវគោលនយោបាយភូមិឃុំមានសុវត្ថិភាព ដើម្បីពង្រឹងការថែរក្សាសន្តិសុខសណ្តាប់ធ្នាប់ និងសុវត្ថិភាពជូនប្រជាពលរដ្ឋ ពិសេសអ្នកទេសចរដែលមកលេងកម្សាន្តនៅក្នុងខេត្តនេះ។
លោកតេង ច័ន្ទណាត ថ្លែងបន្តថា កម្លាំងប៉ូលិសនៅទូទាំងខេត្តសៀមរាប បានប្រចាំការសម្រាប់ការងាររបស់ខ្លួន២៤ម៉ោង លើ២៤ម៉ោង ព្រមទាំងការដើរល្បាត និងការផ្ដល់សេវាសាធារណៈផ្សេងៗ និងការដាក់បញ្ចូលនូវប្រព័ន្ធទូរស័ព្ទ hot line នៅតាមទីសាធារណៈ តាមផ្ទះសំណាក់ ឬ តាមសណ្ឋាគារ និងរមណីយដ្ឋាននានា ដើម្បីបង្កលក្ខណៈងាយស្រួល ក្នុងការឆ្លើយតប ឬ កិច្ចអន្តរាគមន៍ ជួយប្រជាពលរដ្ឋ និងភ្ញៀវទេសចរឱ្យបានទាន់ពេលវេលា ក្នុងពេលដែលមានបញ្ហាមិនប្រក្រតីផ្សេងៗ ដូចជា បទល្មើសចោរឆក់ ប្លន់ គ្រឿងញៀន ក្មេងទំនើង ដែលកើតឡើងក្នុងខេត្ត។
លោកស្នងការបន្តថា ការពង្រឹងវិធានការការពារសន្តិសុខសណ្ដាប់ធ្នាប់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ភ្ញៀវទេសចរ និងក្រុមវិនិយោគិនជាតិ អន្តរជាតិនេះមានសារៈសំខាន់ណាស់ ព្រោះវាផ្ដល់ភាពកក់ក្តៅជូនដល់ពួកគាត់ ឱ្យមកវិនិយោគឬក៏បំពេញការងារផ្សេងៗនៅក្នុងខេត្ត ប្រកបដោយសុវត្ថិភាព។
លោកថ្លែងដូច្នេះថា៖«គឺយើងធ្វើការផ្សព្វផ្សាយនិងចែកលិខិត ទៅកាន់ម្ចាស់សណ្ឋាគារឬក្រុមហ៊ុនឯកជន ផ្ទះសំណាក់ និងទីតាំងអាជីវកម្មគ្រប់ប្រភេទដែល មានម្ចាស់ជាជនជាតិខ្មែរឬជនបរទេសដែលរស់នៅក្នុងទឹក ដីខេត្តសៀមរាប នេះ ដើម្បីធ្វើការអន្តរាគមន៍ បានទាន់ពេលវេលា នៅពេលដែលពួកគាត់មានលេខទូរសព្ទរបស់កងកម្លាំងយើងនេះ។ ហើយជាប្រចាំយើងក៏បានត្រួតពិនិត្យរុករកអាវុធគ្រឿងផ្ទុះនៅតាមភូមិសាស្រ្តមួយចំនួន ដែលអាចនឹងបង្កបញ្ហាផ្សេងៗកើតឡើង ហើយយើងក៏បំផុសឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ គ្រប់មជ្ឈដ្ឋានចូលរួមរាយការណ៍អំពីសកម្មភាពល្មើសច្បាប់ ហើយយើងក៏បានធ្វើការចូលរួមបំផុសចលនាប្រជាការពារ ដែលជាជំនួយសមត្ថកិច្ច ដើម្បីធ្វើការថែរក្សាសន្តិសុខនិងសណ្ដាប់ធ្នាប់។ ក្នុងនោះយើងក៏បើកទ្វារទៅរដ្ឋបាលប៉ុស្តិ៍ ២៤ម៉ោងលើ ៧ ថ្ងៃដើម្បីទទួលព័ត៌មាននិងពាក្យបណ្ដឹងផ្សេងៗពីប្រជាពលរដ្ឋ ហើយក៏សហការជាមួយអង្គភាពពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីការពារតំបន់រមណីយដ្ឋាន ដែលជាកន្លែងទស្សនកិច្ចរបស់ភ្ញៀវជាតិនិងអន្តរជាតិ»។
បើតាមលោកកតេង ច័ន្ទណាត ក្រៅពីស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តសៀមរាប មេបញ្ជាការដ្ឋានកងរាជអាវុធហត្ថ សឹករងខេត្ត ដែលជាកម្លាំងក្នុងចំណុះគណៈបញ្ជាការឯកភាព ខេត្តសៀមរាប រួមទំាងមានអង្គភាពពីរដែលស្ថិតនៅក្រោមចំណុះ អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ នៅក្នុងទឹកដីខេត្តសៀមរាប ដោយ ទី១គឺនាយកដ្ឋានការពារបេតិកភណ្ឌ និងទី២ គឺនគរបាលទេសចរណ៍ បានធ្វើការយ៉ាងស្អិតល្មួតជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលខេត្តសៀមរាប ក្នុងការថែរក្សាសុខសុវត្ថិភាព ជូនភ្ញៀវជាតិនិងអន្តរជាតិ ក៏ដូចជាការថែរក្សាកន្លែងមណ្ឌលវប្បធម៌ឬក៏ទីកន្លែងប្រាសាទនានានៅក្នុងខេត្តសៀមរាបផងដែរ៕
ភ្នំពេញ៖ថ្ងៃទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ នេះ គឺជាខួបទី ៣៧ឆ្នាំ នៃការកាន់តំណែងជានាយករដ្ឋមន្ត្រីរបស់ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន (១៤ មករា ១៩៨៥ – ១៤ មករា ២០២២) ដែលពេលនោះ សម្តេចតេជោ ជា នាយករដ្ឋមន្រ្តី ដែលមានវ័យក្មេងជាងគេបំផុតនៅក្នុងពិភពលោក។ មកដល់ថ្ងៃនេះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន គឺជានាយករដ្ឋមន្រ្តី ដែលពលរដ្ឋគោរពស្រឡាញ់ និងគាំទ្រខ្លាំងបំផុត ហើយដែលរក្សាតំណែងជានាយករដ្ឋមន្រ្តីបានយូរជាងគេបំផុតនៅក្នុងពិភពលោក។
៣៧ឆ្នាំកន្លងទៅនេះ កម្ពុជាបានឆ្លងកាត់មហាឧបសគ្គធំៗរាប់មិនអស់ ប៉ុន្តែប្រមុខដឹកនាំដ៏វៃឆ្លាតនិងមានបទពិសោធន៍បំផុតរបស់កម្ពុជាបានដឹកនាំកសាង និងអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិឲ្យមានការរីកចម្រើនលើគ្រប់វិស័យ និងមាន មុខមាត់លើឆាកអន្តរជាតិ មកទល់សព្វថ្ងៃ។
នៅក្នុងឱកាសដ៏វិសេសវិសាលថ្លៃថ្លានេះ ប្រជា ពលរដ្ឋខ្មែរនៅទូទាំងប្រទេស សូមគោរពជូនពរ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី មានសុខភាពល្អ ដើម្បីបន្តដឹកនាំកម្ពុជាឲ្យកាន់តែរីកចម្រើន រុង រឿង និងដើម្បីផ្តល់ជាម្លប់ដ៏កក់ក្តៅបំផុតសម្រាប់ប្រទេសជាតិទាំងមូល៕SRP
១៣ មករា ២០២២
ខេត្តសៀមរាប៖តុលាការបានកោះហៅមនុស្ស ៩នាក់អោយចូលខ្លួនបំភ្លឺរឿងជម្លោះដីធ្លី ក្រុមអ្នកភូមិលើកគ្នាប្រមាណជិត៤០នាក់មកកាន់តុលាការ។
ក្រុមអ្នកភូមិដែលបានលើកគ្នាមកកាន់តុលាការសៀមរាប នៅរសៀលថ្ងៃទី១៣ខែមករាឆ្នាំ២០២២នេះ  បានអោយដឹងថា ការដែលពួកគាត់លើគ្នាមកនេះ គឺក្នុងគោលដៅផ្តល់កម្លាំងចិត្តដល់អ្នកទទួលដីការតែប៉ុណ្ណោះ គឺមិនមែនមកប្រឆាំងឬតវ៉ានិងអំណាចដីកានោះឡើយ។ ប៉ុន្តែក្នុងករណីតុលាការសាកសួរហើយមិនអោយចេញមកវិញ(ឃុំខ្លួន)ពួកគាត់ទាំងអស់ក៏មិនវិលទៅផ្ទះវិញដែរ គឺសុខចិត្តដេកនៅទីនោះរហូតមានការដោះលែង។ ចំពោះឈ្មោះដែលត្រូវបានកោះហៅមានរហូត១៨នាក់ តែសម្រាប់ថ្ងៃទី១៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២នេះ ត្រូវចូលខ្លួនតែ៩នាក់។ អីចឹងទេក្នុងសំណុំរឿងជម្លោះដីធ្លីនេះ ពួកគាត់មានការបារម្ភយ៉ាងខ្លាំងចំពោះផ្លូវតុលាការ។ ពីព្រោះថា ក្នុងដីកាបានចោទពីបទ ធ្វើអោយខូចខាតដោយចេតនា។ ហេតុដូច្នេះពួកគាត់លើកគ្នាមកកាន់តុលាការនេះ ក្រៅពីផ្តល់កម្លាំងចិត្តដល់អ្នកចូលបំភ្លឺ ពួកគាត់ក៏ទទូចសុំស្ថាប័នពាក់ព័ន្ទក៏ដូចជាថ្នាក់លើកំពូលៗមេត្តាជួយដោះ ស្រាយដោយក្ដីអនុគ្រោះ។
ក្រុមអ្នកភូមិបានអោយដឹងទៀតថា ដីទំនាស់រាំរ៉ៃនេះមានទំហំ៤១០ហិកតា ស្ថិតក្នុងភូមិស្រះខ្វាវ ឃុំត្បែង ស្រុកបន្ទាយស្រី ខេត្តសៀមរាប បច្ចុប្បន្នពលរដ្ឋ ៣០២គ្រួសារកំពុងរស់នៅនិងអាស្រ័យផល។ ដីនេះផ្តើមមានទំនាស់ ជាមួយខាងយោធា និងខាងបរិស្ថានចាប់ពីឆ្នាំ២០០៣មក។ កាលពីឆ្នាំ១៩៨៧រហូតឆ្នាំ ២០០២ ពួកគាត់គ្រប់គ្រងច្រើនរយហិកតា លុះឆ្នាំ ២០០៣ អាជ្ញាធរបានដកហូតមួយចំនួន ដើម្បីដាំដើមឈើធ្វើឧទ្យានជាតិ ដោយនៅសល់៤១០ហិកតាដែលពួកគាត់៣០២គ្រួសារ គ្រប់គ្រងអាស្រ័យផល។ ប៉ុន្តែថ្មីៗ នេះ ក៏លេចឈ្មោះ លី ស្រី ភេទស្រីជាដើមបណ្តឹងទៅវិញ។ ហេតុផលដូច្នេះហើយ ដែលពួកគាត់ទទូចសុំអោយថ្នាក់លើ ក៏ដូចជាស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធជួយដោះ ស្រាយ ពីព្រោះពួកគាត់ធ្លាប់ដាក់ពាក្យសុំអន្តរាគមន៍ ទៅសម្តេច ហេង សំរិន ប្រធានរដ្ឋសភា រួចហើយ។យោងតាមលិខិតរដ្ឋសភាលេខ០១៣.សរ.គ១ ដែលបានជម្រាបជូនអភិបាលខេត្តសៀមរាបបញ្ជាក់ថា គណ:កម្មការសិទ្ធិមនុស្សទទួលពាក្យបណ្តឹង អង្កេត និងទំនាក់ទំនងរដ្ឋសភា ព្រឹទ្ធសភា សូមបញ្ជូនសំណុំរឿងនេះជូនអភិបាលខេត្តពិនិត្យនិងដោះស្រាយតាមការគួរ ហើយផ្តល់លទ្ធផលនៃការដោះស្រាយមកគណ:កម្មការ ដើម្បីមានមូលដ្ឋានជម្រាបជូនម្ចាស់សំណើរវិញ។
ជុំវិញករណីនេះ សារព័ត៌មានសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ នៅពុំទាន់ទទួលបានការបំភ្លឺ ពីឈ្មោះ លី ស្រី ភេទស្រីជាដើមបណ្តឹង នៅឡើយទេ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ប៉ូលិសខេត្តសៀមរាបបានបដិសេធចំពោះព័ត៌មានចុះផ្សាយថាមានល្បែងស៊ីសង online រីកដូចផ្សិតនៅក្រុងសៀមរាប។
អ្នកនាំពាក្យស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាបនៅរសៀលថ្ងៃទី ១៣ ខែមករាឆ្នាំ ២០២២នេះបានឲ្យដឹងថា ៖កន្លងទៅថ្មីៗនេះ មានសារព័ត៌មាន ដើមរាំង Dermrang News បានបង្ហោះនៅតាមបណ្ដាញទំនាក់ទំនងសង្គម ដែលមានខ្លឹមសារថា៖ ល្បែង អនឡាញ រីកដូចផ្សិតនៅក្នុងក្រុងសៀមរាប កំពុងពង្វក់ស្មារតីសិស្សានុសិស្ស ពលរដ្ឋឲ្យចូលលេងភ្លុកទឹក ភ្លុកដី។
អ្នកនាំពាក្យបានបន្តថា បន្ទាប់ពីទទួលបានព័ត៌មាន លោកតេង ច័ន្ទណាត ស្នងការខេត្តសៀមរាប បញ្ជាឲ្យលោក ដា ចំរើន អធិការនគរបាលក្រុងសៀមរាប ដើម្បីចុះស្រាវជ្រាវជាបន្ទាន់ ដែលជាលទ្ធផលទទួលបានមានដូចខាងក្រោម៖
ជាក់ស្ដែងកាលពីថ្ងៃទី០៤ ខែមករា ឆ្នំា២០២២ កម្លាំងរបស់ ប៉ុស្ដិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលសង្កាត់ស្វាយដង្គំ និងប៉ុស្ដិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលស្លក្រាម នៃអធិការដ្ឋាននគរបាលក្រុងសៀមរាប បានចុះទៅកាន់បណ្ដាទីតាំងទាំង៤កន្លែងដែលសារព័ត៌មាន ដើមរាំង បានចុះផ្សាយ មានដូចជា៖ទីតាំងទី ១: ក្បែរស្ដុប ទន្លេសាប
ទីតាំងទី ២: នៅក្បែរផ្លូវលោកតាណឺយ ទីតាំងទី ៣: នៅផ្លូវបាក់ខែងទីតាំងទី ៤: នៅក្នុងបុរីមួយកន្លែង ទល់មុខផ្សារសាមគ្គី។
អ្នកនាំពាក្យបានបញ្ជាក់ថា ក្រោយពីបានចុះពិនិត្យជាក់ស្ដែងរបស់សមត្ថកិច្ចមូលដ្ឋាន រួមមកគឺ ពុំមានការបើកល្បែងស៊ីសងខុសច្បាប់ ភ្នាល់តាមប្រព័ន្ធ អនឡាញ ដូចអ្វីដែលសារព័ត៌មាន បានចុះផ្សាយតាមFacebook នោះទេ។
ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តសៀមរាប សូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងអនេកចំពោះប្រជាពលរដ្ឋ អ្នកសារព័ត៌មាន អ្នកនិយមតាមដានព័ត៌មានតាមបណ្ដាទំនាក់ទំនងសង្គម ដែលតែងតែចូលរួមផ្ដល់ព័ត៌មាន ពាក់ព័ន្ធទៅនឹង សកម្មភាពល្មើសច្បាប់ បទល្មើសគ្រប់ប្រភេទ ដែលកើតមានឡើងនៅតាមមូលដ្ឋានក្នុងន័យដើម្បីចូលរួមចំណែក ក្នុងការអនុវត្តគោលនយោបាយ ភូមិ-ឃុំ-សង្កាត់ មានសុវត្ថិភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា៕SRP