ភ្នំពេញ៖លោកហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានគណៈកម្មការអប់រំ យុវជន កីឡា ធម្មការ កិច្ចការសាសនា វប្បធម៌ និងទេសចរណ៍ នៃរដ្ឋសភា សូមសម្តែងនូវសេចក្តីត្រេកអរ និងគាំទ្រទាំងស្រុងចំពោះអនុសាសន៍របស់សម្តេចតេជោហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី ដែលសម្រេចផ្តល់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ដល់កុមារ និងយុវវ័យមានអាយុចន្លោះពី១២ឆ្នាំ ដល់១៧ឆ្នាំ ដែលមានចំនួនសរុបប្រមាណ២លាននាក់ នាពេលដ៏ខ្លីខាងមុខនេះ។ ជាមួយនេះ គណៈកម្មការទី៧ក៏សូមគាំទ្រចំពោះការដាក់ចេញជាបន្តបន្ទាប់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលនូវយុទ្ធសាស្រ្ត និងវិធានការឆ្លើយតបនានា នាពេលកន្លងមក ដើម្បីទប់ស្កាត់ការឆ្លងរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ផងដែរ ដែលទាំងអស់នេះបានឆ្លុះបញ្ចាំងឱ្យឃើញពីការទទួលខុសត្រូវ និងសមត្ថភាពក្នុងការដឹកនាំ វាយតម្លៃយ៉ាងហ្មត់ចត់របស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការគ្រប់គ្រងស្ថានភាពរបស់កម្ពុជាលើគ្រប់ទិដ្ឋភាព មិនថាលើវិស័យសុខភាពសាធារណៈ អប់រំ សង្គម សេដ្ឋកិច្ច ឬនយោបាយនោះឡើយ។
បើតាម លោកហ៊ុន ម៉ានី គណៈកម្មការទី៧ យល់ឃើញថាក្នុងកាលៈទេសៈនៃការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ ការពង្រីកវិសាលភាពនៃការចាក់វ៉ាក់សាំងដល់កុមារ និងយុវវ័យនេះ គឺជាវិធានការមួយបន្ថែមទៀតដែលនឹងចូលរួមលើកកម្ពស់សុខភាព និងការបង្ការពីការឆ្លងរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ដល់កុមារ និងយុវវ័យនៅក្នុងសហគមន៍ ដោយធានាបាននូវការបន្ថយក្តីបារម្ភរបស់អាណាព្យាបាលសិស្សផង និងការឈានទៅដំណើរការសាលារៀនឡើងវិញប្រកបដោយសុវត្ថិភាពស្របតាមគោលនយោបាយជាតិ ស្តីពី សុខភាពសិក្សាផង។ ការយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងកក់ក្តៅពីសម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី ពិតជាការគិតគូរគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដើម្បីធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមវិលទៅរកភាពប្រក្រតីឡើងវិញស្របទៅតាមបរិបទថ្មី ដោយកុមារ និងយុវជនកម្ពុជាបន្តទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព ប្រសិទ្ធភាព មានសុខភាពល្អទាំងកាយសម្បទា ទាំងបញ្ញាស្មារតី ដើម្បីអភិវឌ្ឍសង្គមកម្ពុជាប្រកបដោយចីរភាព។ លើសពីនេះ ការសម្រេចចិត្តជាយុទ្ធសាស្រ្តនេះ នឹងបង្កើនលទ្ធភាពកាន់តែច្រើនថែមទៀតដល់ការត្រៀមបើកដំណើរការគ្រឹះស្ថានសិក្សាឡើងវិញជាជំហានៗ ក្រោយពេលការចាក់វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ-១៩ រួចរាល់ នាពេលខាងមុខ។
សូមជម្រាបថាសម្តេចហ៊ុន សែន កាលពីថ្ងៃទី១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២១នេះ បានផ្ញើសារពិសេស សម្រេចបើកដំណើរការ ចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ជូនកុមារ និង យុវវ័យ ចាប់ពីអាយុ ១២ ដល់ ១៧ឆ្នាំ ដែលជំហានដំបូងដំណើរការចាក់ នៅរាជធានីភ្នំពេញ និងខេត្តកណ្ដាល។
មេដឹកនាំដ៏កម្ពុជាដ៏មានប្រជាប្រិយ៍ភាព សម្តេចហ៊ុន សែន ក៏បានអំពាវនាវដល់ មាតាបិតា និងអាណាព្យាបាល ឲ្យត្រៀមនាំកូនៗ ដែលមានអាយុចាប់ពី ១២ ដល់ ១៧ ឆ្នាំ មកចាក់វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ-១៩ ឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នា តាមការជូនដំណឹង របស់ក្រសួងសុខាភិបាល នាពេលខាងមុខ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សមត្ថកិច្ចបានអះអាងថាបាន ប្រទះឃើញគ្រាប់បែកដៃ និងគ្រាប់កាំភ្លើងជាង៣០គ្រាប់ ចាស់ៗនៅផ្ទះប៉ូលិសម្នាក់ ក្នុងក្រុងសៀមរាប។
ការប្រទះឃើញនេះនៅវេលាម៉ោង០៨ និង៣០នាទី ថ្ងៃទី១៧ ខែកក្កដាឆ្នាំ២០២១នៅចំណុចផ្ទះរបស់ឈ្មោះ ចាន់ ភក្ត្រា មុខរបរ ប៉ូលិស មានអាសយដ្ឋាននៅភូមិត្រពាំងសេះសង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចបានបន្តថាផ្ទះខាងលើឃើញមាន គ្រាប់បែកដៃប្រភេទNo-36 ចំនួន០៣គ្រាប់ និង គ្រាប់កាំភ្លើងមិនស្គាល់ប្រភេទចំនួន៣០គ្រាប់ ជារបស់ចាស់។បច្ចុប្បន្នបានប្រគល់ជូនកម្លាំងមន្ត្រីជំនាញអង្គការសុីម៉ាក់ យកទៅរក្សាទុកកន្លែងមានសុវត្ថិភាពរងចាំកម្ទេចចោល៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកយាយ ចិន មៀច មានវ័យ១០២ឆ្នាំ រស់នៅភូមិនគរក្រៅ សង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាបបានស្ម័គ្រចិត្តមកទទួលចាក់វ៉ាក់សាំង បង្ការជម្ងឺកូវីត១៩ រួចរាល់ នៅមណ្ឌលចាក់វ៉ាក់សាំង វត្តប្រាសាទគោកចក នាថ្ងៃទី១៧ខែកក្កដាឆ្នាំ២០២១នេះ។ នេះបើតាមអាជ្ញាធរក្រុងសៀមរាប បានបញ្ជាក់នៅព្រលប់ថ្ងៃនេះ៕SRP
ភ្នំពេញ៖រដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនជប៉ុន បានសម្រេចផ្តល់រថយន្តគិលានសង្គ្រោះចំនួន ៣០គ្រឿងបន្ថែមទៀត ជូនដល់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដើម្បីចូលរួមក្នុងប្រតិបត្តិការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ១៩។ ដោយបូកនឹងរថយន្តដែលបានផ្តល់នាពេលកន្លងទៅផងនោះ មកដល់ពេលនេះរដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនជប៉ុន បានផ្តល់រថយន្តគិលានសង្គ្រោះនេះសរុប ១០០គ្រឿងហើយ។
យោងតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ស្ថានទូតជប៉ុនប្រចាំនៅកម្ពុជា ដែលទទួលបាននៅថ្ងៃសៅរ៍ ទី១៧ ខែកក្កដានេះ បានគូសបញ្ជាក់ថា រថយន្តគិលានសង្គ្រោះទាំង ៣០គ្រឿងនេះ បានបញ្ជូនទៅកាន់មូលដ្ឋានសុខាភិបាលជាច្រើនក្នុងសប្តាហ៍នេះ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ក្នុងឱកាសបេីក​ការដ្ឋានស្ថាបនាផ្លូវក្រាលកៅស៊ូ ១ខ្សែ​ ប្រវែង ២៧.៦០០ម៉ែត្រ ចាប់ពីចំណុចភូមិបឹងត្រាវ ឃុំសូរគង ឆ្លងកាត់ឃុំរាយប៉ាយ ឆ្ពោះទៅដល់ស្ពានអន្លង់គគីរ ឃុំព្រែកកុយ ស្រុកកងមាស​ នៅព្រឹក​មិញនេះ​ លោក អ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បានថ្លែងថា គម្រោងផ្លូវ ១ខ្សែនេះ គ្រោងចំណាយថវិកាស្ថាបនាក្នុងរង្វង់ប្រមាណជាង ៣លានដុល្លារអាមេរិក ហើយរំពឹងថា វានឹងផ្ដល់នូវអត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើន ទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​ ចំណេញទាំងពេលវេលាក្នុងការធ្វើដំណើរ និងការដឹកជញ្ជូនកសិផល ពី​តំបន់​មួយ ទៅ​តំបន់​មួយ ដែលជាការចូលរួមចំណែក ក្នុងការអភិវឌ្ឍមូលដ្ឋាន ស្របតាមកម្មវិធីនយោបាយយុទ្ធសាស្ត្រ របស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល គឺ៖ ផ្លូវ ទឹក ភ្លើង និងមនុស្ស។ ក្រៅពីនោះ សមិទ្ធផលនេះ វាក៏បានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ ដោយបានប្រែក្លាយស្រុកទេស ក៏ដូចជា មូលដ្ឋានសហគមន៍ ឲ្យមានសោភណ្ឌភាពល្អ ជាពិសេស បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋក្នុងតំបន់ស្រុកកងមាស​ រស់នៅប្រកបដោយផាសុខភាព និងធ្វើឲ្យកម្រិតជីវភាពគ្រួសារ កាន់តែប្រសើរឡើង ថែមមួយកម្រិតផងដែរ។
លោកអ៊ុន ចាន់ដា បានបញ្ជាក់ថា ក្រៅពីនោះគម្រោងនេះ ក៏ស្ថិតនៅក្រោមការខិតខំប្រឹងប្រែង ពីថ្នាក់ដឹកនាំគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ទាំងថ្នាក់ជាតិ និងមូលដ្ឋាន។
លោកអ៊ុន ចាន់ដា ក៏បាន​អំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ឲ្យយកចិត្តទុកដាក់ ថែទាំសុខភាព តាមរយៈ ការអនុវត្តនូវវិធានការសុខាភិបាល «៣ការពារ ៣កុំ» និងចូលរួមទៅទទួលយកវ៉ាក់សាំងបង្ការជម្ងឺកូវីដ ១៩ ឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នា ខណៈពេលនៅតាមបណ្ដាក្រុង/ស្រុកនីមួយៗ នៃខេត្តកំពង់ចាម កំពុងដំណើរការ ចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋយើង ដោយឥតគិតថ្លៃ ដែលជាការចូលរួមចំណែកទាំងអស់គ្នា ដើម្បី បញ្ជៀសកុំឲ្យជម្ងឺកូវីដ ១៩ ឆ្លងចូលខ្លួនយើង ក្រុមគ្រួសារយើង និងសហគមន៍យើងផងដែរ​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ខណៈកំពុងដើរត្រូវបានរថយន្តបុកចំពេញទំហឹង ខ្ទេចក្បាលស្លាប់ភ្លាមៗ។
អាជ្ញាធរស្រុកសូទ្រនិគមបានរាយការណ៍ថា ហេតុការណ៍នេះបានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង ០៧ ថ្ងៃទី១៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២១ ព្រឹកមិញ ស្ថិតនៅភូមិដំដែកផ្សារ ឃុំដំដែក ស្រុកសូនិគម លើផ្លូវគ្រួសក្រហម។
អាជ្ញាធរបានបន្តថាករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះកើតឡើងរវាងរថយន្តម៉ាកកូរ៉់េ ពណ៌ស ពាក់ស្លាកលេខ ភ្នំពេញ3B 5840 បើកបរដោយឈ្មោះ វ៉ិន សុរ៉ាន ភេទប្រុស អាយុ២៦ឆ្នាំ រស់នៅភូមិដំដែកផ្សារ ឃុំដំដែក ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប បានបើករថយន្តបុក និងជាន់មនុស្សដើរ ម្នាក់បណ្ដាលអោយនៅនឹងកន្លែងកើតហេតុ។ ចំណែកជនរងគ្រោះមានឈ្មោះផល ផាន្នី ភេទប្រុស អាយុ៤០ឆ្នាំ
មានទីលំនៅ ក្នុងភូមិឃុំ កើតហេតុខាងលើ។
បើតាមអាជ្ញាធរបានបញ្ជាក់ថា សមត្ថកិច្ចបានខ្លួនអ្នកបើកបរ និងរថយន្តទុកនៅអធិការនគរបាលស្រុក ដើម្បីអនុវត្តបន្ត។ ដោយឡែកសាកសព បានប្រគល់អោយក្រុមគ្រួសារយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី៕SRP
ខេត្តរតនគិរី៖មនុស្សប្រុសស្រីចំនួន០៤នាក់ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចចាប់ខ្លួន ពាក់ព័ន្ធករណីជួញដូរគ្រឿងញៀន។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាជនសង្ស័យទី១- ឈ្មោះ​ ជូ​ ជា​អ៊ូ​ ភេទប្រុស​ អាយុ​ ២៦ឆ្នាំ​ ទីលំនៅបច្ចុប្បន្ន​រស់នៅ​ភូមិ​ អភិវឌ្ឍន៍​ សង្កាត់​ឡាបានសៀក​ ក្រុងបានលុង​ ខេត្តរតនគិរី​។
២-​ ឈ្មោះ​ សុខ​ សាន្ត​ ភេទប្រុស​ អាយុ​ ៣០ឆ្នាំ​ ទីលំនៅ​បច្ចុប្បន្ន​រស់​ភូមិ​មួយ​ សង្កាត់​ឡាបានសៀក​ ក្រុងបានលុង​ ខេត្តរតនគិរី​។
៣-​ ឈ្មោះ​ ប៉ាន់​ លក្ខណា​ ភេទស្រី​ អាយុ​ ៣០ឆ្នាំ​ ទីលំនៅ​បច្ចុប្បន្ន​រស់​ភូមិ​មួយ​ សង្កាត់​ឡាបានសៀក​ ក្រុងបានលុង​ ខេត្តរតនគិរី​។
៤-​ ឈ្មោះ​ ប្រាក់​ រតនា​ ភេទប្រុស​ អាយុ​ ២៨ឆ្នាំ​ ទីលំនៅ​បច្ចុប្បន្ន​រស់​ភូមិ​មួយ​ សង្កាត់​ឡាបានសៀក​ ក្រុងបានលុង​ ខេត្តរតនគិរី​។
សមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថាប្រតិបត្តិការនេះដក​ហូត​វតវត្ថុតាង ម្សៅក្រាម​ពណ៌​ សសថ្លា​ (​ម៉ាទឹកក)​ចំនួន​ ០២កញ្ចប់​ ទម្ងន់​ ២.៤៤ក្រោម​ (ថ្លឹង​ទាំង​សំបកថង់ -​ រថយន្ត​០១គ្រឿងម៉ាក​ Lexus RX 330 ពណ៌​ ស​ ពាក់ស្លាកលេខ​ (ភ្នំពេញ​ 2AQ.9477) ទូរស័ព្ទ​ចំនួន​ ០៦គ្រឿង​. ប្រាក់​រៀល​ខ្មែរ​ ចំនួន​ ២៨ម៉ឺន​រៀល​។
សូមជម្រាបថាហេតុការណ៍បង្ក្រាបនេះ នៅលើដងផ្លូវជាតិ៧៨ នៅ​ត្រង់​ចំណុច​មុខ​ស្នាក់​ការ​សន្តិសុខ​៧៨២​ក្នុងភូមិសោមត្រក ឃុំសោមធំ ស្រុកអូរយ៉ាដាវ ខេត្តរតនគិរី នៅថ្ងៃ១៥ ខែកក្កដា ម្សិលមិញ ដោយកម្លាំងអាវុធហត្ថ ស្រុកអូរយ៉ាដាវ ដឹកនាំដោយលោកសុខ មីន មេបញ្ជាការ៕SRP
ភ្នំពេញ៖មានជនខិលខូច បានយករូប លោកហ៊ុយ វណ្ណៈ ទៅក្លែងបន្លំប្រើប្រាស់តាមប្រព័ន្ធតេលេក្រាម ដើម្បីអូសទាញឱ្យដាក់លុយវិនិយោគ ក្នុងក្រុមហ៊ុនឈ្មោះ Glancebit។
នេះបើតាមលោកហ៊ុយ វណ្ណៈ ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធអ្នកសារព័ត៌មានកម្ពុជា និងជារដ្ឋលេខាធិការក្រសួងមហាផ្ទៃ ដែលបានសរសេរបញ្ជាក់នៅលើគណណីហ្វេសប៊ុកផ្ទាល់ខ្លួនរបស់លោកនៅយប់ថ្ងៃទី ១៦ ខែកក្កដាឆ្នាំ ២០២១នេះ។
លោកហ៊ុយ វណ្ណៈ បានសរសេរថា៖ សូមជូនដំណឹង! មានគេយករូបថតខ្ញុំ យកទៅក្លែងបន្លំប្រើប្រាស់ក្នុងប្រព័ន្ធ Telegram ហើយអូសទាញឱ្យដាក់លុយវិនិយោគក្នុងក្រុមហ៊ុនឈ្មោះ Glancebit។ ខ្ញុំសូមបដិសេធ ហើយសូមបងប្អូនប្រុងប្រយ័ត្ន កុំចាញ់កលការបោកប្រាស់របស់ជន ដែលមានអត្តសញ្ញាណដូចឯកសារភ្ជាប់នេះ។សូមអរគុណ៕SRP
ភ្នំពេញ៖ព្រះមហាក្សត្រ បានត្រាស់បង្គាប់បញ្ចប់មុខតំណែង លោក ឌុច សុវណ្ណារី ពីរដ្ឋលេខាធិការពីរដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងទំនាក់ទំនងជាមួយរដ្ឋសភា ព្រឹទ្ធសភា និងអធិការកិច្ច។ នេះបើយោងតាមព្រះរាជក្រឹត្យ ចុះនៅថ្ងៃទី១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១នេះ។
ការបញ្ចប់មុខតំណែងនេះបន្ទាប់ពីសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានប្រកាសតាមផេកហ្វេសប៊ុករបស់សម្ដេចនៅរសៀលថ្ងៃមិញថាដកតំណែង លោកឌុច សុវណ្ណារី ចេញពីរដ្ឋលេខាធិការក្រសួង។
នៅលើគណនីហ្វេសប៊ុក សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានសរសេរថា៖«ខ្ញុំបានចូលរួមរំលែកទុក្ខតាមរយៈលោកជំទាវ  ម៉ែន សំអន  ចំពោះមរណៈភាព បង  ហុង ថែម  ដែលជាមន្ត្រីមួយរូបបានរួមចំណែកកសាងប្រទេសតាំងពីបាតដៃទទេនាឆ្នាំ១៩៧៩»។
សម្ដេចតេជោ បានបន្តថា៖ខ្ញុំមិននឹកស្មានដល់សោះថា ខ្ញុំមានមន្ត្រីមួយរូប ថ្នាក់រដ្ឋលេខាធិការបង្ហោះសារ ផ្ជាញ់ផ្ចាលចំពោះសព សូម្បីតែលោកជំទាវ ម៉ែន សំអន សុំអោយដកចេញក៏មិនព្រមដកដែរ។
លើគណនីហ្វេសប៊ុករបស់សម្ដេចបានបញ្ជាក់ថា« ខ្ញុំមិនអាចទុក លោក  ឌុច សុវណ្ណារី អោយនៅជារដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបានតទៅទៀតទេ  គឺត្រូវដកចេញពីតំណែង ព្រោះលោកមិនសាកសម្យជាមន្ត្រីដឹកនាំទៀតដោយខ្វះគុណធម៌៕SRP
ខេត្តកណ្តាល៖មានការលើកឡើងថាគម្រោងស្តារបឹងបែកក្អម មានទីតាំងនៅស្រុកមុខកំពូល ខេត្តកណ្តាល ដែលជា​​គោលនយោបាយសាច់ប្រាក់ពលកម្ម របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ត្រូវបានមន្ត្រីទទួលខុសត្រូវលើការងារស្តារបឹងខាងលើនេះ លួចកិបកេងថវិកា របស់រដ្ឋ អស់រាប់លានដុល្លារអាមេរិក ដើម្បី​យក​ទៅចែកគ្នាចាយ យ៉ាងសប្បាយរីករាយ។ ហើយថា គម្រោង​​​​នេះ ត្រូវ​អ្នកទទួលខុស​ត្រូវលើការងារស្តារបឹងបែកក្អមនេះ បានលក់អាចម៍ដីទៅឲ្យឈ្មួញ ដើម្បីជីកកកាយយកអាចម៍ដីទៅលក់បន្តឲ្យក្រុមហ៊ុនបុរីផ្ទះល្វែង ក្នុងមួយហិកតាៗ មានតម្លៃរាប់ម៉ឺនដុល្លារឯណោះ..។ នេះបើយោងតាមបណ្ដាញសារព័ត៌មានក្នុងស្រុកបានចុះផ្សាយនៅរសៀលថ្ងៃទី១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១នេះ។
បឹងបែកក្អម ​មានទីតាំងនៅ​ភូមិព្រែកថ្មី ឃុំព្រែកអញ្ចាញ ស្រុកមុខកំពូល ខេត្តកណ្តាល​ ហើយមានទំហំ​ជាង​ ៥០ហិកតា។ ហើយ​គម្រោងស្ដារបឹងបែកក្អមខាងលើនេះ ​គ្រប់គ្រង​ដោយ លោក ចាន់ ស៊ីណាត អនុរដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម។
យោងតាមប្រភពពីមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក បញ្ជាក់ថា ​គម្រោងស្ដារអភិវឌ្ឍន៍បឹងអូរធម្មជាតិ មានទីតាំងនៅ​ស្រុកមុខកំពូល ខេត្តកណ្ដាល ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា គឺមានមិនតិចជាង ២០កន្លែងនោះទេ​។​
មន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម បានឲ្យដឹងថា ដោយសារ​បញ្ហាវិបត្តិ​ជំងឺកូវីដ-១៩ រាតត្បាតនៅទូទាំងប្រទេស ទើប​រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យ​ក្រសួងធនធានទឹក លើកជាគម្រោងសាច់ប្រាក់ពលកម្ម ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ ដែលអត់មានការងារធ្វើ ឬរង់ផលប៉ះពាល់ពីជំងឺកូវីដ-១៩ អាចទៅធ្វើពលកម្មជីក ឬកាយដី ស្តារបឹងបែកក្អមនេះ ដើម្បីដូរយកសាច់ប្រាក់សុទ្ធ សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ជីវភាពគ្រួសារ..។ ហើយថា គម្រោងនេះ ​ក្នុង​មួយឆ្នាំៗ រាជរដ្ឋាភិបាល បានចំណាយថវិការាប់លានដុល្លារ ដើម្បីផ្ដល់លទ្ធភាពឱ្យប្រជាពលរដ្ឋក្រីក្រ ដែល​រងផលប៉ះពាល់ពីជំងឺកូវីដ-១៩ ហើយអត់ការងារធ្វើ ដោយប្រែក្លាយទៅជា «មានការងារធ្វើ» តាមរយៈ «គម្រោងសាច់ប្រាក់ពលកម្ម» ស្តារ​បឹងបែកក្អមខាងលើនេះឯង។
ទោះជាបែបនេះក្តី ប្រភពបញ្ជាក់ថា គម្រោងសាច់ប្រាក់ពលកម្ម ស្តារបឹងបែកក្អមនេះ គឺត្រូវបានអ្នកគ្រប់គ្រង ឬកាន់គម្រោងនេះ​ មិនបានចែករំលែកការងារស្តារបឹងនេះ ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ឲ្យមានការងារធ្វើទេ។ ផ្ទុយទៅវិញបែរជា ​​មន្ត្រីគ្រប់គ្រងលើការងារស្តារបឹងបែកក្អមខាងលើ​ ​​យកគម្រោងស្តារបឹង​នេះ ទៅលក់ឲ្យក្រុមហ៊ុន ឬឈ្មួញ ដើម្បីជីកកកាយយកអាចម៍ដី ​នាំទៅចាក់បំពេញឲ្យក្រុមហ៊ុនបុរី ផ្ទះល្វែង ដោយក្នុងមួយហិកតាមានតម្លៃរាប់ម៉ឺនដុល្លារទៅវិញ?។ ហើយថា ករណីនេះ បានអនុវត្តផ្ទុយពី​គម្រោងសាច់ប្រាក់ពលកម្ម ដែលរាជរដ្ឋាភិបាល បានដាក់ចេញឲ្យអនុវត្ត..។
ផ្តើមពីបញ្ហានេះ ទាំងមន្ត្រីរាជការ និងប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅឃុំព្រែកអញ្ចាញ ស្រុកមុខកំពូល បានសំណូមពរដល់ លោក លឹម គានហោ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម ជាពិសេសសម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ជួយបញ្ជូនមន្ត្រីចុះស៊ើបអង្កេតសកម្មភាពចុះអនុវត្តគម្រោងស្ដារបឹងបែកក្អម របស់លោក ចាន់ ស៊ីណាត អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងធនធានទឹក ថាតើបានអនុវត្តត្រឹមត្រូវដែរឬយ៉ាងណា? ប្រយោជន៍ដើម្បីឈានទៅមានវិធានការផ្លូវច្បាប់ឲ្យបានធ្ងន់ធ្ងរ។ ត្បិតគម្រោង​សាច់ប្រាក់ពលកម្ម នៃការស្តារបឹងបែកក្អម សម្រាប់ផ្ដល់ឳកាសដល់ប្រជាពលរដ្ឋ មានការងារធ្វើ នៅក្នុងដំណាក់កាល​ជំងឺកូវីដ-១៩រាតត្បាតនេះ ​បែរជាអ្នកទទួលខុស​ត្រូវ​ បាន​លក់អាចម៍ដី​​ក្នុង​បឹងបែកក្អមនេះ ទៅឲ្យឈ្មួញ​នាំយកគ្រឿងចក្រ ជីកកកាយយកអាចម៍ដី ដឹកយកទៅចាក់បំពេញឲ្យក្រុមហ៊ុនសង់បុរី ឬផ្ទះល្វែង ដែលជាការអនុវត្តផ្ទុយពីគោលនយោបាយ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល បានដាក់ចេញ​យ៉ាងគឃ្លើនបែបនេះទៅវិញ​?។
ជុំវិញករណីនេះ លោក តុង ស៊ីវមី អភិបាល​ស្រុកមុខកំពូល ខេត្តកណ្តាល បានប្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយថា ​ការងារ​​ស្ដារដីបឹងបែកក្អម គឺជាគម្រោងរបស់ថ្នាក់ជាតិ ហើយក៏ត្រូវចំណាយលុយ​ជាតិផងដែរ។ ប៉ុន្តែចំពោះការចំណាយថវិកាអស់​ប៉ុន្មាននោះ រូបលោកមិនបានដឹងទេ..។ ហើយចំពោះ​ ករណីអ្នកគ្រប់គ្រង់គម្រោងស្តារបឹងបែកក្អម បានលក់អាចម៍ដីទៅឲ្យឈ្មួញជីកកាយយកអាចម៍​ដី ​ក្នុងមួយហិកតា ​មានតម្លៃរាប់ម៉ឺនដុល្លារនោះ ​គឺមិនពិតទេ។ ប៉ុន្តែបើជាការផ្តល់​លុយគុយទាវ ឬកាហ្វេ អាចមាន។
ចំណែកប្រធានមន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយម ខេត្តកណ្ដាល លោក អ៊ុក វណ្ណា បានឲ្យអង្គភាពសារព័ត៌មានមួយចំនួនដឹងថា មិន​ដឹងពីការលក់ដូរអាចម៍ដី នៃគម្រោងស្តារបឹងបែកក្អម​នោះទេ។ ហើយថា ការងារស្តារបឹងខាងលើនេះ គឺរូបលោករង់ចាំតែសមិទ្ធផលសម្រេច​ប៉ុណ្ណោះ។ រីឯរឿងលក់​ដូរអាចម៍ដីទៅឲ្យអ្នកនេះ ឬក្រុមហ៊ុននោះ គឺមិនពាក់ព័ន្ធជាមួយលោកឡើយ​។
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការបែកធ្លាយនេះ បណ្ដាញ«សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍» នៅមិនទាន់អាច​ទាក់ទង លោក ចាន់ យុត្ថា រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងធនធានទឹក និងលោក ចាន់ ស៊ីណាត អនុរដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងធនធានទឹក ដែលជាអ្នកកាន់គម្រោងស្តារបឹងបែកក្អម មានទីតាំងនៅស្រុកមុខកំពូល ខេត្តកណ្តាល ដើម្បីបំភ្លឺលើករណីចោទប្រកាន់ពីភាពមិនប្រក្រតី​ ផ្តើមចេញពីគម្រោង​ស្តារបឹងបែកក្អម ខាងលើបាន​ទេ នៅរសៀលថ្ងៃនេះ៕SRP