1. គោលដៅបង្កើតឲ្យមានថាមពល និងរៀបចំពេលវេលាត្រឹមត្រូវ
2. គោលដៅនាំឲ្យមានជំនាញ និងបង្កើនជំនាញ ជាពិសេសនោះ ពួកគេរៀនបានលឿននៅក្នុងប្រព័ន្ធការងារ
3. គោលដៅនាំឱ្យមានការ ប្ដូរភាពភ័យខ្លាចឲ្យក្លាយជាថាមពល។
និពន្ធដោយលោក សឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន ផា ផា យ៉ា PAPAYA NEXT STEP CO,.LTD. *PAPAYA REAL ESTATE (គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ)*PAPAYA HOMESTAY(គម្រោងលើវិស័យទេសចរណ៍)
ភ្នំពេញ៖រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានប្រាប់អភិបាល រាជធានី ខេត្ត ស្តីពីការពន្យាពេលនៃការរៀបចំវេទិកាផ្សព្វផ្សាយ និងពិគ្រោះយោបល់ របស់ក្រុមប្រឹក្សារាជធានី ខេត្ត ក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ។ នេះបើយោងតាមលិខិតរបស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ ដែលចុះហត្ថលេខា ដោយសម្ដេច ស ខេង នៅថ្ងៃទី២៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១នេះ៕SRP
ភ្នំពេញ៖ឯកឧត្តម ខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន បានផ្ញើសារលិខិតអបអរសាទរ និងគោរពជូនពរ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្នុងឱកាសទទួលគ្រឿងឥស្សរិយយសថ្នាក់ «មិត្តភាព-Order of Friendship» ពីប្រធានាធិបតីរុស្ស៉ី វ្ល៉ាឌីមៀរ ពូទីន៕SRP
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ៖គ្រឿងញៀនប្រមាណជាង១៣៤គីឡូក្រាម ដែលប្រមូលបានពីការបង្ក្រាបបទល្មើសជាង៨០០សំណុំរឿង ក្នុងខេត្តចំនួន០៨ ត្រូវបានធ្វើពិធីដុតកម្ទេចចោល នៅខេត្តត្បូងឃ្មុំ។
ពិធីនៅថ្ងៃទី២៧ ខែកក្កដា ព្រឹកមិញនេះ ក្រោមវត្តមានលោកមាស វិរិទ្ធ អគ្គលេខាធិការ នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន លោក ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ អភិបាលខេត្តត្បូងឃ្មុំ, និងលោក ហួត វុទ្ធី អគ្គព្រះរាជអាជ្ញា នៃមហាអយ្យការអមសាលាឧទ្ធរណ៍ត្បូងឃ្មុំ។
គ្រឿងញៀន ដែលបានដុតចោលទទួលបានពីសាលាដំបូង និងអយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្តចំនួន៨ រួមមាន ខេត្តត្បូងឃ្មុំ ខេត្តកំពង់ចាម ខេត្តកំពង់ធំ ខេត្តក្រចេះ ខេត្តស្ទឹងត្រែង ខេត្តរតនគិរី ខេត្តមណ្ឌលគិរី និងខេត្តព្រះវិហារ សរុបទម្ងន់ ១៣៤,១៣៩.៥៤ គីឡូក្រាម និងគ្រឿងញៀនប្រភេទគ្រាប់WYចំនួន៥៨គ្រាប់។
សូមជម្រាបថា បរិមាណគ្រឿងញៀនជាច្រើនសន្ធឹកសន្ធាប់ខាងលើនេះ គឺពួកឧក្រិដ្ឋជនបានយកគ្រឿងញៀន ធ្វើជាមុខរបរជំនួញ ហើយគ្រឿងញៀននេះបានពង្វក់ស្មារតីអូសទាញ ដល់ជនស្លូត ត្រង់ភាគច្រើនជាយុវវ័យ ឲ្យប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនដោយខុសច្បាប់បណ្តាលឲ្យខូចសុខភាព និង ឈានរហូតដល់ប្រព្រឹត្តបទល្មើស ជាអាទិ៍ អំពើឃាតកម្ម ចាប់ជំរិត រំលោភសេពសន្ថវៈ លួច ឆក់ ប្លន់ទ្រព្យសម្បត្តិ បង្កើតជាក្រុមបងតូចបងធំ ប្រព្រឹត្តអំពើហិង្សាក្នុងគ្រួសារ បង្កភាពអសន្តិសុខ និងធ្វើអោយប៉ះពាល់ដល់សណ្តាប់ធ្នាប់ និងរបៀបរៀបរយសាធារណៈក្នុងសង្គមជាតិផងដែរ។
ចំណែកសមត្ថកិច្ចទាំងអស់ ទាំងមន្ត្រីនគរបាលយុត្តិធម៌ អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ព្រមទាំងសា្ថប័ន តុលាការ បានខិតខំយកចិត្តទុកដាក់អនុវត្តវិធានការច្បាប់ដោយមិនយោគយល់ ឬអត់ឱនដល់ជន ទាំងឡាយណាដែលបានប្រព្រឹត្តបទល្មើសទាំងអស់នេះជាដាច់ខាត ហើយបរិមាណគ្រឿងញៀន ដ៏ច្រើននេះ ប្រសិនបើសមត្ថកិច្ចបង្ក្រាបមិនទាន់ពេលវេលាទេនោះ វានឹងបង្កផលប៉ះពាល់ ធ្ងន់ធ្ងរដល់សុខភាពប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសអនាគតយុវវ័យដែលជាទំពាំងស្នងឫស្សីរាប់ពាន់ម៉ឺន នាក់ជាក់ជាមិនខានឡើយ <<ត្រូវនិយាយថាទេចំពោះគ្រឿងញៀន, គ្រឿងញឿនបំផ្លាញអនាគតខ្លួន គ្រួសារ និងសង្គមជាតិទាំងមូល>>៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អ្នកធ្លាប់រកប្រាក់ចំណូល តាមរយ:ភ្ញៀវទេសចរ នៅក្នុងខេត្តសៀមរាប ប្រមាណជា៩០ភាគរយ បានបង្ខំចិត្តប្តូរអាជីពរបស់ខ្លួន មកថតសកម្មភាពសត្វស្វានៅក្នុងរមណីយដ្ឋានអង្គរ ដើម្បីបង្ហោះទៅក្នុងយូធូប(YouTube) រកប្រាក់ចំណូលប្រចាំថ្ងៃវិញ។
ការប្តូរអាជីព ដោយរហ័សរបស់ពួកគេបែបនេះ ក៏ព្រោះតែជំងឺរាតត្បាតកូវីដ១៩វាយលុក ធ្វើអោយភ្ញៀវធ្លាក់ចុះការចូលមកទស្សនាប្រាង្គប្រាសាទដ៏សំបូរបែប ក្នុងរមណីយដ្ឋានអង្គរ។ ជាមួយគ្នានេះក៏បានធ្វើអោយ ប៉ះពាល់និងបាត់បង់ដល់អាជីពរកប្រាក់ចំណូលប្រចាំថ្ងៃ ដែលជាហេតុនាំអោយពួក គេបង្ខំចិត្តនាំគ្នាសម្រុកទៅចាប់អាជីពថ្មីបែបនេះ។
អ្នកធ្លាប់ប្របកមុខរបរជាមួយភ្ញៀវទេសចរ ដែលអាច រហូត៩០ភាគរយក្នុងនោះមានដូចជាមគ្គុទេស អ្នករត់ម៉ូតូកង់៣ អ្នកលក់វត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ចល័ត និងអ្នកលក់ភេសជ្ជ: ចល័តជាដើម។
អាជីពថ្មី ដោយថតសត្វស្វានៅរមណីដ្ឋានអង្គរ គឺចែកជា៣ក្រុម ដែលក្រុមទី១ មានគ្នាប្រមាណជា៥០ នាក់ ថតនៅមុខប្រាសាទអង្គរវត្តផ្នែកខាងកើត។ ឯក្រុមទី២មានគ្នាជាង៦០នាក់ថតនៅបរិវេណប្រាសាទបាយ័ននិងក្រុមទី៣មានគ្នាជាង២០នាក់ថតនៅបរិវេណ វត្តព្រះអង្គសាងទុក។
អ្នកប្រម៉ាញរូបម្នាក់ ក្នុងចំណោមជាង១០០នាក់ លោក វ៉ន សំបូរ បានបរិយាយថា ព្រលឹមស្រាងៗពួក គាត់ បានទៅដល់ទីតាំងរៀងខ្លួន ដើម្បីត្រៀមចាំផ្តិតយករូបភាព ដែលពួកគាត់យល់ថា សកម្មភាពណាដែលល្អ ហើយដាក់ បង្ហោះក្នុងយូធូប មានភាពទាក់ទាញ គេមើលច្រើន។ ប្រសិនបើថតបានរូបភាពល្អបង្ហោះចូលក្នុងយូធូប មានការចូលមើលច្រើនយើង ទួលបានប្រាក់ពីខាងយូធូបមកវិញ ទៅតាមចំនួនដែលយូធូបកំណត់។
លោកបន្តថា កាលមិនទាន់មានជំងឺកូវីដ រូបលោកជាមគ្គុទេស ភាសារអង់គ្លេស និងជាអ្នកប្រម៉ាញ់រូបភាពសត្វស្លាប។ ក្រៅពីបកប្រែពន្យល់អោយភ្ញៀវយល់អំពីប្រាង្គប្រាសាទដ៏ល្បីល្បាញរបស់ខ្មែរ ក៏បាននាំភ្ញៀវទៅទស្សនាបឹងទន្លេសាបឬបឹងធម្មជាតិនានា ដែលបំបូរសត្វស្លាប និងថតរូបភាព សត្វស្លាបលក់អោយភ្ញៀវទៀតផង។ ប៉ុន្តែក្រោយជំងឺនេះវាយលុក ធ្វើអោយសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារធ្លាក់ដល់កំរិតសូន្យ ទើបរូបលោកបង្ខំចិត្តមកចាប់យកអាជីព ថតសត្វស្វាបង្ហោះចូលយូធូបដើម្បីរកប្រាក់បែបនេះ។
អ្នកប្រម៉ាញ់រូបភាពរូបនេះបន្ថែមថា ក្នុងចំណោមជាង១០០នាក់ដែលថតស្វាបង្ហោះចូលយូធូ មានអ្នក ខ្លះបាន១ខែ១០០ដុល្លារ អ្នកខ្លះបានដល់៣០០ដុល្លារ ខ្លះបានក្រោម១០០ រូបលោកបានជាង១០០ ឯអ្នក ខ្លះ ទៀតមិនបានសោះក៏មានដែរ។ ពីព្រោះយូធូប ទាល់ តែលុយដែលយើងបង្ហោះនោះបានចាប់ពី១០០ដុល្លារឡើងទើបធ្លាក់ចូលកុងធនាគារ តែបើ១ខែមិនបាន ១០០ដុល្លារទេមិនធ្លាក់ចូលកុងឡើយ។ ចឹងហើយទើប អ្នកខ្លះប្រើពេល៣ទៅ៤ខែ មិនទាន់បាន១០០ផង។
ចំពោះរូបភាពដែលទាក់ទាញ មានអ្នកចូលមើលច្រើនលោកសំ បូរ ប្រាប់ថា ជារូបដែលមេបក្សប្រយុទ្ធ (ខាំ)គ្នាការពារហ្វូង ដូចជាហ្វូងព្រៃ ចូលមកហ្វូងប្រចាំប្រាសាទជាដើម។ រូបភាពទាក់ទាញមនុស្សចូលមើលច្រើនចំនួន(K)កើនឡើង ហើយលុយក៏កើនឡើងដូចគ្នា។ តែក៏សម្រាប់ប្រទេសចូលមើលផងដែរ។ ចំនួន(K)ដូចគ្នា ប្រទេសអាមេរិក ឡើងលុយច្រើន ជាងបណ្តាប្រទេស។ អីចឹងទេ អ្នកជំនាញខាងនឹងទើបអាចមករកប្រាក់ពីយូធូបបាន ព្រោះពេលខ្លះលុយរបស់យើងឡើងជិតបាន១០០ដុល្លារហើយ តែយើងបង្ហោះរូបភាពបន្ត លក្ខណ:សាហាវរន្ធត់ យូធូប បិទឆឺណែលយើងចោល បាត់ទាំងលុយអស់ទៀត។
ចំណែកលោក ម៉ៅ អតីតអ្នកប្រកបមុខរបរដឹកភ្ញៀវ ក៏បានអោយដឹងប្រហាក់ប្រហែលគ្នាថា ការរកលុយពីយូធូប បើរូបភាពមិនទាក់ទាញ គឺមិនមានអ្នកចូលមើល តែបើរូបសាហាវពេកយូធូបបិទឆឺណែលយើងចោល។ តែអ្វីដែលពួកយើងប្រយ័ត្ននោះគឺ យើងមិនអាចចូលថតសត្វស្វាក្នុងប្រាសាទនោះទេ ព្រោះអាចប៉ះពាល់រូបចម្លាក់ផ្សេងៗជាដើម។
សូមបញ្ជាក់ថា កាលពីកន្លងទៅនេះ ក្រុមអ្នកថតសត្វស្វានៅប្រាសាទបាយ័ន ធ្លាប់ផ្ទុះប្រតិកម្មម្តងហើយដោយចោទថា ចាប់ស្វាដែលតួអង្គ ចេញមិនអោយពួកគាត់ថត។ ប៉ុន្តែមន្ត្រីជំនាញ បញ្ជាក់ថា រដ្ឋបាលព្រៃឈើ និងអាជ្ញាធរអប្សរាចាប់នេះគឺជាស្វាដែលកាចបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់មនុស្ស យកទៅព្រលែងឯភ្នំតាម៉ៅ។
លោកយឹម ស៊ីវន នាយសង្កាត់រដ្ឋបាលព្រៃឈើបាគង បានអោយដឹងថា ស្វានៅក្នុងរមណីយដ្ឋានអង្គរ មានប្រហែលជាង២០០ក្បាល។ បច្ចុប្បន្ន អាជ្ញាធរអប្សរាជាអ្នកគ្រប់គ្រង តែខាងលោក ក៏មានភារកិច្ចជួយថែរក្សាដូចគ្នាដែរ។ ឯការចាប់ស្វាចេញពីព្រៃអង្គកាលកន្លងទៅ ព្រោះវាកាចខ្លាំង ដែលផ្តើមចេញពីការអោយចំណីស៊ី។ សត្វស្វាទាំងនោះបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់ពលរដ្ឋ និងភ្ញៀវជាច្រើននាក់ផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោក​ សឹង្ហ​ សំរឹទ្ធិ​ អនុប្រធាន​ សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា(ក្រុម១៥៧) ខេត្តសៀមរាប​ នៅថ្ងៃ​អង្គារ​ ទី​២៧​ ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ២០២១ នេះ បានដឹកនាំសមាជិក សមាជិកា​ នាំយកអំណោយរបស់​ ប៊ូទិក​ សម្បត្តិ​ ពន្លឺជ័យ​ ជូនដល់សាលាសង្កាត់ជ្រាវ​ ក្រុងសៀមរាប​។
លោក​ សឹង្ហ​ សំរឹទ្ធិ​ បានឲ្យដឹងថាអំណោយដែលបានឧបត្តម្ភ ជូនសាលាសង្កាត់ជ្រាវ រួមមាន៖ទឹកសុទ្ធ​ ចំនួន ២០០យួរ ម៉ាស ចំនួន​១៥ប្រអប់ ស្មើ ៧៥០ម៉ាស អាកុល (១០០មីលីលីត្រ)​ចំនួ​ន​២០០ដបផងដែរ។
ក្នុងឱកាសនោះផងដែរ លោក​ សឹង្ហ​ សំរឹទ្ធិ​ ក្នុងនាមតំណាង លោកហ៊ុន ប៉ូគា ប្រធានសមាគម ចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) ខេត្តសៀមរាប​ បានសំណេះសំណាល ជាមួយលោកគង់ ប៊ឹប ចៅសង្កាត់រងទី១ជ្រាវ ដោយលើកឡើងថាការផ្ដល់អំណោយខាងលើនេះ ដើម្បីចូលរួមទប់ស្កាត់ជំងឺកូវីដ១៩ ដែលកំពុងរីករាលដាលនៅក្នុងសហគមន៍។
លោក​ សឹង្ហ​ សំរឹទ្ធិ ក៏បានមានមតិផ្ដាំផ្ញើដល់មន្ត្រីសង្កាត់ជ្រាវ ដោយសូមចូលរួមក្នុងការអនុវត្តវិធានការណែនាំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ៣កុំ ៣ ការពារ ទាំងអស់គ្នាដើម្បីចៀសផុតពីជំងឺកូវីដ១៨៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោកតាឯក ប៊ុន អាយុ ១០៤ឆ្នាំ រស់នៅភូមិពោធិ៍ ឃុំស្វាយពោធិ៍  ស្រុកស្រីសន្ធរ ដែលលោកតា មានស្មារតីខ្ពស់ ចូលរួមចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ក្នុងដូសទី១ ដើម្បីការពារអាយុជីវិតខ្លួនឯង និងក្រុមគ្រួសារ បានទទួលអំណោយ សម្ភារជាគ្រឿងឧបភោគ បរិភោគ និងថវិកាមួយចំនួន ពីនាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន ដេីម្បី​លើកទឹកចិត្ត សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ជីវភាព។
ការទទួលបានអំណោយនៅថ្ងៃទី២៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ នេះ តាមរយ: លោកស្រីឱ វណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល និងជាប្រធានគណៈកម្មការចំពោះកិច្ចចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩។
សូមជម្រាបថាលោកតា ឯក ប៊ុន អាយុ ១០៤ឆ្នាំ ដែលបានស្ម័គ្រចិត្តចាក់វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ ១៩ កាលពីថ្ងៃទី២០ កក្កដា កន្លងទៅ ហើយអំណោយបាន រួមមាន៖  ថវិកាចំនួន ៣លានរៀល មី០៨កេស ត្រីខ ០១កេសធំ ទឹកសុទ្ធ ០២កេស អង្ករ០៤បេ ទឹកត្រី០២យួរ និងប្រេងឆា០២ដប៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ធនាគារវឌ្ឍនៈ សាខាខេត្តកំពង់ចាម នៅព្រឹកមិញនេះបានឧបត្ថម្ភ​ជា​សម្ភារបរិក្ខារពេទ្យ ជូនអាជ្ញាធរខេត្តកំពង់ចាម។
ការផ្ដល់ធ្វើឡើងនៅរដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម ក្រោមកិច្ចទទួល ពីសំណាក់លោក អ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម។
លោកអ៊ុន ចាន់ដា បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះ អគ្គនាយកធនាគារវឌ្ឍនៈ ដែលបានឧបត្ថឧបករណ៍ តេស្តរហ័ស កូវីដ-១៩ ចំនួន ១២៥០ឈុត និងថ្នាំពេទ្យ ចំនួន៨០០ប្រអប់ ជូនដល់គណៈកម្មការខេត្តប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹងជំងឺកូវីដ-១៩ ដើម្បីយកទៅប្រើប្រាស់​ ក្នុងយុទ្ធនាការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ នឹងជំងឺកូវីដ-១៩ ក៏ដូចជា​ការ​ទប់ស្កាត់​ព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍២០-កុម្ភៈ ក្នុងក្របខណ្ឌខេត្តកំពង់ចាម។
អភិបាលខេត្តបានថ្លែងថា​ អំណោយមនុស្សធម៌របស់ធនាគារវឌ្ឍនៈសាខាខេត្តកំពង់ចាម នាពេលនេះ គឺជាការចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ជាមួយ រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជា​រដ្ឋបាលខេត្ត ក្នុងការចូលរួមប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ការឆ្លងរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩៕SRP
ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រីខ្មែរ សម្ដេចហ៊ុន សែន បានថ្លែងអំណរ​​គុណចំពោះរដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនជប៉ុន ដែលបានជួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការ​ប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺរាតត្បាត សកលកូវីដ-១៩ ដែលបន្ថែមពីលើការបរិច្ចាកវ៉ាក់សាំង បាន​ផ្ដល់ជំនួយជាហិរញ្ញប្បទានឥតសំណង ចំនួន៥៥លានដុល្លារអាម៉េរិក និងឥណទាន​សម្បទានប្រមាណ ២៣០ ដុល្លារអាម៉េរិកទៀតនោះ។
តាមរយៈសារលិខិតមួយផ្ញើទៅកាន់ លោក ស៊ូហ្គា យ៉ូស៊ីហ៊ីដេ នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ជប៉ុន ចុះថ្ងៃទី២៤ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានគូសបញ្ជាក់ថា «តាងនាមរាជរដ្ឋាភិ បាលនិងប្រជាជនកម្ពុជា ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងស្មោះស្ម័គ្រជូន ចំពោះរដ្ឋាភិបាលនិងប្រជាជនជប៉ុនសម្រាប់ការផ្ដល់វ៉ាក់សាំង Astra Zeneca ផលិតនៅក្នុង ប្រទេសជប៉ុនចំនួន ១ លានដូសជូនដល់កម្ពុជា។ ការបរិច្ចាគដ៏ថ្លៃថ្លានេះបានឆ្លុះបញ្ចាំង ដ៏ជ្រាលជ្រៅពីទំនាក់ទំនងដ៏យូរអង្វែង និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដ៏ប្រសើររវាង ប្រទេស យើងទាំងពីរ និងចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ដល់ការអនុវត្តកម្មវិធីជាតិផ្តល់វ៉ាក់សាំង ប្រឆាំងកូវីដ-១៩ របស់កម្ពុជា»។
សម្តេចហ៊ុន សែន បានថ្លែងថា បើទោះជាជំងឺរាតត្បាតសកល​កូវីដ-១៩នេះ បានធ្វើឱ្យប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដល់សេដ្ឋកិច្ច-សង្គម ការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ និង​ជីវភាពរបស់យើង និងបានធ្វើឱ្យរាំងស្ទះដល់កិច្ចប្រជុំនានា និងការជួបជុំគ្នាជាលក្ខណៈ​រូបវន្ត​រវាងប្រទេសយើងទាំងពីរ យ៉ាងណាក្តី ប៉ុន្តែកូវីដ-១៩មិនអាចរាំងស្ទះដល់កិច្ច​សហ​ប្រតិបត្តិ ការទ្វេភាគីរបស់យើងឡើយ ដោយសារបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានបន្ថែមទៀតថា ដោយមានការលេចឡើងនូវប្រភេទវីរុសបំប្លែងថ្មី​សកម្ម​ភាព​របស់យើងក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩ នេះមិន អាចបញ្ចប់ក្នុង​ពេលឆាប់ៗ​នោះទេ។ ដូច្នេះកម្ពុជាពិតជារីករាយណាស់ក្នុងការបន្តធ្វើការយ៉ាង​ជិតស្និទ្ធ ជាមួយរដ្ឋាភិ​បាលជប៉ុននៅក្នុងអំឡុងពេលនិងក្រោយពេលនៃ ជំងឺរាតត្បាតសកលនេះ ដើម្បីជំរុញផែន​ការស្តារសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញរបស់យើង។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះដែរ សម្តេច ហ៊ុន សែន
សូមកោតសរសើរយ៉ាងខ្លាំងចំពោះកិច្ច​ខិត​ខំប្រឹងប្រែង របស់ជប៉ុន ក្នុងការរៀបចំកីឡាអូឡាំពិក និងប៉ារ៉ាឡាំពិកនៅក្នុងបរិបទនៃ​ជំងឺ​រាតត្បាតសកលនេះ ហើយសម្តេច ក៏បានជូនពរឱ្យប្រទេសជប៉ុន​រៀបចំកម្មវិធីកីឡា​នេះទទួលបានជោគជ័យប្រកបដោយផ្លែផ្កា។
ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា សម្ដេចហ៊ុន សែនក៏បាន​គូសបញ្ជាក់ផងដែរថា «សម្តេចបានទន្ទឹងរង់ចាំបំពេញការងារយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយ​លោក នាយករដ្ឋមន្ត្រីជប៉ុនទាំងនៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌទ្វេភាគី និងទាំងក្របខ័ណ្ឌពហុភាគី ជាពិសេសនៅក្នុងឱកាសកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ី-អឺរ៉ុប ដែលនឹងត្រូវរៀបចំតាមរយៈ ប្រព័ន្ធ វីដេអូ នៅខែវិច្ឆិកាឆ្នាំនេះ និងនៅក្នុងឱកាសកម្ពុជាធ្វើជាប្រធានប្តូរវេនអាស៊ាន នៅឆ្នាំ​ក្រោយ ដើម្បីជាប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមកនៃប្រជាជាតិ និងប្រជាជនយើង»។
គួរំឭកថា ក្នុងសារលិខិតរបស់ នាយករដ្ឋមន្ត្រីជប៉ុន​ ដែលត្រូវបាន​ប្រគល់ជូនសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ដោយលោកឯកអគ្គរដ្ឋទូតជប៉ុនប្រចាំកម្ពុជា កាល​ពី​យប់​ថ្ងៃទី២៣ ខែកក្កដា ២០២១ ក្នុងឱកាសទទួលវ៉ាក់សាំង Astra Zeneca ផលិត​នៅ​ក្នុងប្រទេសជប៉ុនជូនដល់កម្ពុជានោះបានលើកឡើងថា ការឆ្លងរីករាលដាលនៃមេរោគ​កូវីដ-១៩នេះ ក៏បានជះឥទ្ធិពល ដល់ការផ្លាស់ប្ដូររវាងប្រទេសយើងទាំងពីរផងដែរ ប៉ុន្តែ​គម្រោងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរបស់ជប៉ុននៅកម្ពុជា បាននិងកំពុងបន្តដំណើរការយ៉ាង​រឹង​មាំ។
លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រីក៏បានមានប្រសាសន៍ថា «ខ្ញុំក៏កំពុងផ្តោត ការយកចិត្ត​ទុក​ដាក់ទៅលើការបន្តរដំណើរការទៅមុខនូវគម្រោងដ៏សំខាន់ៗមិនអាចខ្វះបាន សម្រាប់ការ​អភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច​របស់ប្រទេសកម្ពុជា ដូចជាគម្រោងកំពង់ផែ ក្រុងព្រះសីហនុ និងផ្លូវជាតិ​លេខ៥ជាដើម»៕SRP