ខេត្តបាត់ដំបង៖លោក សុខ លូ អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង បានមានប្រសាសន៍ថា ការដាំកូនឈើឡើងវិញនៅថ្ងៃនេះ គឺដើម្បីបង្ហាញពីការចូលរួមទាំងអស់គ្នាក្នុងការចូលរួមទប់ស្កាត់ការកាប់ទន្ទ្រានខុសច្បាប់ដីតំបន់៣ ដីព្រៃលិចទឹកបឹងទន្លេសាប ហើយយើងមិនមែនដាំតែពេលនេះទេ គឺស្រុកចំនួន៤ ដែលរងការកាប់ទន្រ្ទានខុសច្បាប់ គឺមានស្រុកឯកភ្នំ ថ្មគោល សង្កែ និងស្រុកមោងឬស្សី នឹងបន្តដាំបន្ថែមទៀត ទាំងក្រុមការងារខេត្តទទួលបន្ទុកស្រុកទាំង៤ និងអាជ្ញាស្រុកសាមុី ត្រូវទទួលខុសត្រូវក្នុងការដាំ និងថែទាំបន្ត។
លោកថ្លែងបែបនេះក្នុងឱកាសយុទ្ធនាការដាំកូនឈើឡើងវិញនៅក្នុងដីតំបន់៣ ដីព្រៃលិចទឹកបឹងទន្លេសាប ស្ថិតក្នុងភូមិគោគដូង ឃុំពាមឯក ស្រុកឯកភ្នំ នៅថ្ងៃអង្គារ ទី២១ ម្សិលមិញ។
សូមជម្រាបថាយុទ្ធនាការដាំកូនឈើឡើងវិញនេះ គឺរដ្ឋបាលខេត្តបានជ្រើសរើសយកទីតាំងនៅចំណុចព្រំប្រទល់បង្គោលកំណត់រវាងតំបន់២ និងតំបន់៣ ត្រង់បង្គោលលេខ ២៨៥ ២៧៦ និង២៨៧ ដោយដាំនូវកូនឈើចំរុះ ដូចជាត្នោត ដើមរាំង ខ្ទុំ ។ល។ ស្ថិតក្នុងភូមិគោកដូង ឃុំពាមឯក ស្រុកឯកភ្នំ ខេត្តបាត់ដំបង៕SRP
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ​៖សាខាការពារអ្នកប្រើប្រាស់ កិច្ចការប្រកួតប្រជែង និងបង្ក្រាបការក្លែងបន្លំ (ក.ប.ប.) ខេត្តត្បូងឃ្មុំ​ បាន​ធ្វើ​ការ​ដុតបំផ្លាញចោលនូវផលិតផលអាកុលដែលមានសារធាតុមេតាណុល ចំនួន១,៨០០ លីត្រ និងទំនិញភេសជ្ជៈចម្រុះខូចគុណភាពចំនួន ១៥០ កញ្ចប់ (Packages)ស្មើ៦៥ លីត្រ ដែលមន្ត្រីស៊ើបអង្កេតនៃសាខា ក.ប.ប. ខេត្តត្បូងឃ្មុំ បានត្រួតពិនិត្យ និងធ្វើតេស្តរកឃើញ ហើយធ្វើការប្រមូលដកហូតពីទីផ្សារនានានៅក្នុងខេត្តត្បូងឃ្មុំនៅក្នុងរយៈពេលកន្លងមក។
សកម្មភាពដុតអាល់កុលក្លែងក្លាយ និងទំនិញខូចគុណភាពទាំងនោះ បានធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១​ នៅទីតាំងចាក់សំរាម ស្ថិតក្នុងភូមិក្រញូង ឃុំវាលម្លូ ស្រុកពញាក្រែក ដែលប្រព្រឹត្តិទៅដោយយោងតាមគោលការណ៍អនុញ្ញាតពីព្រះរាជអាជ្ញានៃអយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្តត្បូងឃ្មុំ ដោយសាខា ក.ប.ប. ខេត្ត សហការជាមួយមន្ទីរបរិស្ថាន មន្ទីរពាណិជ្ជកម្ម មន្ទីរព័ត៌មានខេត្ត នគរបាលប្រឆាំងបទល្មើសខេត្ត រួមជាមួយរដ្ឋបាលស្រុកពញាក្រែក និងអាជ្ញាធរឃុំវាលម្លូ ផងដែរ​។
បើតាមលោក មាស មោរ៉ា ប្រធានសាខា ក.ប.ប. ខេត្តត្បូងឃ្មុំ បានបញ្ជាក់ថាអាកុលទាំងនេះគឺ៖ អាកុលក្លែងក្លាយ ប៉ះពាល់ដល់សុខភាពអ្នកប្រើប្រាស់ ដូចជាធ្វើអោយពុលដល់ស្បែក ផ្លូវដង្ហើម ងងឹតភ្នែក និងស្លាប់បានបើផឹកវា ជាពិសេសមិនអាចកំចាត់មេរោគកូវីដ-១៩។
ប្រធានសាខា ក.ប.ប.ខេត្ត ក៏បានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ក៏ដូចជាអាជីវករ​ សូមប្រុងប្រយ័ត្នមុននឹងទិញ ក៏ដូចជាប្រើប្រាស់អាកុល និងទំនិញលើទីផ្សារ ត្រូវពិនិត្យប្រភពឲ្យបានច្បាស់លាស់ជាមុនសិន ចៀសវាងប៉ះអាល់កុលក្លែងក្លាយ ទំនិញចំនីអាហារខូចគុណភាព ធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់សុខភាពបងប្អូន​។ ជាពិសេសអ្នកផលិត និងអ្នកលក់ សូមកុំក្លែងបន្លំ និងបន្ថែមសារធាតុគីមីហាមឃាត់ ដែលធ្វើឲ្យខូចសុខភាពអ្នកទទួលទាន ព្រោះជាអំពើខុសច្បាប់ ដែលនឹងត្រូវទទួលទោសចំពោះមុខច្បា​ប់​៕SRP
២១ ធ្នូ ២០២១
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ​៖លោកជាម ច័ន្ទសោភ័ណ​ បានលើកឡើងថា​ លោកចងចាំមិនភ្លេចរាល់សកម្មដ៍ប្រពៃ និងណែនាំឲ្យមន្ត្រីកាកបាទក្រហមទាំងអស់ អនុវ្តតន៍តាមប្រសាសន៍ដ៏ថ្លៃថ្លារបស់សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា <<ពេលពលរដ្ឋមានបញ្ហា អ្នកទៅដល់មុនគេគឺមន្រ្តីកាកបាទក្រហម>> នោះសកម្មភាពជាច្រើនត្រូវបានជួយដល់ពលរដ្ឋ។
លោក ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ អភិបាលខេត្ត និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការ សាខាកាកបាទក្រហមខេត្តត្បូងឃ្មុំ បានថ្លែងបែបនេះទៅកាន់សមាជិកសមាជិកា ក្នុងកិច្ចប្រជុំបូកសរុបលទ្ធផលការងារឆ្នាំ២០២១ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២២ របស់សាខាកាកបាទក្រហមខេត្តត្បូងឃ្មុំ នៅព្រឹកមិញនេះ។
ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​នោះដែរ​ លោក ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ បានធ្វើការកោតសរសើរពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងអនុវត្តការងាររបស់ថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីកាកបាទក្រហមទូទាំងខេត្តត្បូងឃ្មុំ ដែលបានបំពេញសកម្មភាពមនុស្សធម៌ ដោយបានលះបង់គ្រប់បែបយ៉ាងដើមី្បជួយជនរងគ្រោះ និងងាយរងគ្រោះ ពិសេសខណៈដែលប្រទេសជាតិបាននឹងកំពុងជួបនូវវិបត្តិជំងឺកូវិដ-១៩។
លោក​ប្រធាន​ ក៏បានប្ដេជ្ញាថា ខិតខំអនុវត្តឲ្យបានជោគជ័យតាមយុទ្ធសាស្ត្រ២០២១-២០៣០ របស់កាកបាទក្រហមកម្ពុជា ដើម្បីបុព្វហេតុបេសកកម្មមនុស្សធម៌ ក្នុងការកាត់បន្ថយជនងាយគ្រោះ និងជនងាយរងគ្រោះដែលបង្កដោយគ្រោះមហន្តរាយផ្សេងៗ ដើម្បីចូលរួមជាមួយរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅ របស់ប្រជាពលរដ្ឋឲ្យកាន់តែប្រសើឡើង​។
បើតាមលោក វង វ៉ាន់នី នាយកសាខាកាកបាទក្រហមកម្ពុជាខេត្តត្បូងឃ្មុំ បានឲ្យដឹងថា ក្នុងឆ្នាំ២០២១នេះ សាខាកាកបាទក្រហមកម្ពុជាខេត្ត បានខិតខំប្រឹងប្រែងអនុវត្តការងារមនុស្សធម៌ដល់មូលដ្ឋានផ្ទាល់ ទៅលើវិស័យស្នូលទាំង៤ និងបុព្វហេតុរដ្ឋបាល រួមមាន ៖ វិស័យស្នូលទី១ ការគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយ វិស័យស្នូលទី២ សុខភាព និងការថែទាំសុខភាពសហគមន៍ វិស័យស្នូលទី៣ លើកកម្ពស់គោលការណ៍គ្រឹះនិងតម្លៃមនុស្សធម៌ វិស័យស្នូលទី៤ ការអភិវឌ្ឍន៍ស្ថាប័ន និងអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្ស និងទី៥បុព្វហេតុរដ្ឋបាលនិងផ្សេងៗផងដែរ​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖មនុស្សចំនូនពីរនាក់ត្រូវបានប៉ូលិសស្រុកប្រាសាទបាគងចាប់ខ្លួនករណីរក្សាទុកជួញដូប្រើប្រាស់ដោយខុសច្បាប់នូវសារធាតុញៀន។
ការបង្ក្រាបធ្វើឡើងវេលាម៉ោង ២១និង៤០ ថ្ងៃទី១៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ស្ថិតនៅភូមិល្អក់ ឃុំកណ្ដែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចខេត្តសៀមរាបបានឲ្យដឹងថា ជនសង្ស័យ ទី១ឈ្មោះបឿន ណាំភេទប្រុសអាយុ២៨ឆ្នាំនៅភូមិព្រៃថ្មី សង្កាត់ទឹកវិល ក្រុងសៀមរាប ករណីរក្សាទុកជួយដូប្រើប្រាស់(មានសារធាតុញៀនក្នុងខ្លួន).
២/ឈ្មោះ នូ សុម៉ាលី ភេទស្រីអាយុ២៨ឆ្នាំនៅភូមិមេមត់  ឃុំមេមត់ ស្រុកមេមត់ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ (ករណីជួញដូប្រើប្រាស់)មានសារធាតុញៀនក្នុងខ្លួន។
សមត្ថកិច្ចបានបន្តថា ករណីបង្ក្រាបនេះ ដកហូតវត្ថុតាងរួមមាន៖ ម្ស៉ៅក្រាមពណ៌ស ចំនួន១២កញ្ចប់- ជញ្ជីងថ្លឹង១-ទូស័ព្ទចំនួន៥គ្រឿង -ថង់វិចខ្ចប់ និងឧបករណ៍ប្រើប្រាស់មួយចំនួន។
បច្ចុប្បន្នជនសង្ស័យ និងវត្ថុតាងត្រូវបានបញ្ជូនទៅការិយាល័យប្រឆាំងគ្រឿងញៀន ដើម្បីអនុវត្តន៍តាមនីតិវិធីបន្ត៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អាជ្ញាធរខេត្តនៅព្រឹកមិញនេះបានធ្វើពិធីបួងសួងសុំសេចក្តីសុខសេចក្តីចំរើន ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ទូទាំងប្រទេស ជាពិសេសប្រជាពលរដ្ឋ ដែលរស់នៅខេត្តសៀមរាប។
ការបួងសួងនេះបន្ទាប់ពីសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានប្រកាសបិទបញ្ចប់នៅព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៏២០កុម្ភ: ឆ្នាំ២០២១ម្សិលមិញ។
ពិធីបួងសួងនេះ បានប្រព្រឹត្តិទៅស្ថិតនៅបរិវេណលោកតារាជក្នុងប្រាសាទអង្គរវត្ត នៅព្រះអង្គគោកធ្លក និងព្រះអង្គងោក (បរិវេណប្រាសាទបាយ័ន) និងបន្តមកបាននៅបរិវេណព្រះវិហារព្រះអង្គចេក ព្រះអង្គចម នៃព្រះរាជដំណាក់ ក្នុងក្រុងសៀមរាប។
ពិធីបួងសួងបានប្រព្រឹត្តទៅក្រោមវត្តមាន លោក អ៊ាន ឃុន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាខេត្ត និងលោក ទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប និង លោកជំទាវ  ព្រមមន្ត្រីជាច្រើនផងដែរ។
អាជ្ញាធរខេត្តបានធ្វើការបូជាទៀន ធូក និង ថ្វាយផ្កាភ្ញី នៅរានអស្នាក់រួចមក ក្នុងពិធីបួងសួងនេះ បានប្រព្រឹត្តធ្វើទៅតាមគន្លងប្រពៃណី ទំនៀមទម្លាប់នៃ ព្រះពុទ្ធសាសនា ព្រះសម្មាសាម្ពុទ្ធព្រះបរមគ្រូនៃយើងដែលបានគោរពបដិបត្តិតរៀងមក។
អាជ្ញាធរលោកអាចារ្យក៏បានធ្វើពិធីឧទ្ទិសបួងសួង សូមនូវព្រះបារមីដ៏ស័ក្តសិទ្ធិ ដែលគង់ប្រថាប់ថែរក្សានៅលើទឹកដីប្រវត្តិសាស្ត្រ អង្គរដ៏បវរនៃយើង ក៏ដូចនៅក្នុងកម្ពុជារដ្ឋទាំងមូល  ព្រមទាំងបារមីលោកតារាជ ព្រះអង្គគោកធ្លក ព្រះអង្គងោកនិងព្រះអង្គចេកព្រះអង្គចម លោកយាយទេព តាដំបងដែក ព្រះអង្គតូច ព្រះអង្គធំ គង់នៅខ្នងភ្នំគូលែន និងបារមីអរុក្ខអរក្ស អ្នកតាគ្រប់ទិសទី និង ទេវតាគង់ថែរក្សានៅតាមប្រាង្គប្រាសាទនានា នៅលើទឹកដីដ៏ស័ក្តសិទ្ធិ តាមជួយថែរក្សានូវថ្នាក់ដឹកនាំប្រទេសកម្ពុជា ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា សំខាន់ប្រជាពលរដ្ឋខេត្តសៀមរាប ឲ្យជួបតែសេចក្តីសុខចំរើន  និង សូមឲ្យបារមីដ៏ស័ក្តសិទ្ធិដែលគង់ប្រថាប់នៅលើទឹកដីអង្គរ ជួយធ្វើការកំចាត់នូវជម្ងឺដ៏កាចសាហាវកូវិដ១៩ និង ជម្ងឺឆ្លងផ្សេងៗឲ្យវិនាសសាបសូន្យពីកម្ពុជា ក៏ដូចនៅលើពិភពលោកទាំងមូល  ព្រមទាំងសូមឲ្យបារមីនាំមកនូវជោគជ័យគ្រប់ប្រការ ក្នុងការស្តារនូវខឿនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ សំខាន់លើ វិស័យទេសចរណ៍នៅលើទឹកដីប្រវត្តិសាស្ត្រសៀមរាប អង្គរនៃយើង។
បន្ទាប់ពីធ្វើពិធីបួងសួងទៅតាមទីកន្លែងបានកំណត់រួចមក ក៏មានការនិមន្តព្រះសង្ឃធ្វើកម្មវីធីសូត្រមន្តចម្រើនព្រះបរិត្តស្វាធាយធម៌ប្រោះព្រំសុំសិរីសួស្តីជ័យមង្គលវិមុលសុខគ្រប់ប្រការដល់ប្រជាពលរដ្ឋទូទាំងប្រទេស នឹងប្រគេននៅទេយ្យទានចំពោះព្រះសង្ឃមួយចំនួនដែរ។
ក្នុងគោលបំណងដើម្បីឲ្យប្រជាជនកម្ពុជាទូទាំងប្រទេស ក៏ដូចជាប្រជាជនដែលរស់នៅក្នុងខេត្តសៀមរាប ចាប់ពីពេលនេះតទៅខេត្តសៀមរាបយើងអាចនឹងវិលត្រឡប់ទៅរកសភាពដើមវិញ ហើយខេត្តសៀមរាបក៏ជាខេត្តមួយដែលកំពុងតែកែប្រែមុខមាត់ថ្មីជាបណ្តើរៗ ស្របពេលដែលជម្ងឺកូវីដ-១៩ បានស្ងប់ស្ងាត់ទៅបន្តិចម្តងៗផងដែរ។
គួររំលឹកថា កម្មវិធីបូងសួងនេះ នៅក្នុងទឹកដីដ៏មហស្ចារ្យនៃខេត្តសៀមរាបយើង មិនមែនទើបតែធ្វើនោះឡើយ គឺមានតាំងពីយូរលង់ណាស់មកហើយ ជាក់ស្តែងកាលពីថ្ងៃទី១២ រហូតដល់ថ្ងៃទី១៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១នេះកន្លងមក ក៏មានពិធីបួងសួងបែបនេះដែរ គឺក្នុងគោលបំណង់ចង់ឲ្យបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅប្រកបដោយសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសុខុមាលភាព សំបូរសប្បាយកូនចៅរកស៊ីមានបានជាដើម៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បានថ្លែងថា​ ខេត្តកំពង់ចាម​ ​ជា​ខេត្តមួយដែលមាន​សក្ដានុពល​ ដោយវិស័យ​កសិកម្ម​ មាន​ការ​រីកចម្រើន​​ មិន​ត្រឹម​តែផ្គត់ផ្គង់​ក្នុងប្រទេសទេ គឺ​មាន​លទ្ធភាព​សម្រាប់​នាំចេញ​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​បរទេសផង​ដែរ។
ការ​លើកឡើង​យ៉ាងដូច្នេះ​ក្នុង​ឱកាស​ជួបសំដែងការគួរសម របស់លោក SUDIRMAN HASENG​ ឯកអគ្គរដ្ឋទូតឥណ្ឌូនេស៊ី ប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅព្រឹក​មិញនេះ។
លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ បានថ្លែងថា​ រដ្ឋបាល​ខេត្ត​នឹង​រង់ចាំ​ស្វាគមន៍​ជានិច្ច​ចំពោះ​ អ្នក​វិនិយោគទុន​​​ឥ​ណ្តូ​នេ​ស៊ី ដែលមាន​បំណង​ធ្វើការ​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​ ឬ​អាជីវកម្ម​អ្វី​មួយ​ ដែល​ជា​ការ​ផ្តល់​ផលប្រយោជន៍​ល្អ​ឲ្យ​គ្នា​ទៅវិញទៅមក​ ព្រោះថា​ការ​ទំនាក់ទំនង​ល្អ​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ កម្ពុជា​ ឥណ្ឌូណេស៊ី​ មិន​មែន​បាន​កេីតមានឡេីង​ត្រឹម​ពេល​នេះ​នោះទេ​ គឺ​តាំង​ពី​មុនឆ្នាំ​៩៣មក​ម្ល៉េះ​ គ្រាដែល​អ៊ុនតាក់​មាន​វត្តមាន​នៅ​កម្ពុជា​ ក្នុង​នោះ​កងរក្សាសន្តិភាព​ឥណ្ឌូណេស៊ី​ ក៏​មាន​វត្តមាន​នៅកម្ពុជា​ផង​ដែរ​។
លោកអភិបាលខេត្តបាន​បញ្ជាក់ថា​ ទោះ​បី​ជា​ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​ព្រះពុទ្ធសាសនា​ជា​សាសនា​របស់​រដ្ឋ​ ក្នុង​នោះ​ក៏មាន​សាសនា​ឥស្លាម​ និង​សាសនា​ផ្សេងៗ​ទៀត​ដែរ ប៉ុន្តែកម្ពុជាមិន​ដែល​មាន​ជម្លោះ​រឿងសាសនា​ទេ​។ ជាក់ស្ដែង​កាល​ពី​ពេល​កន្លង​មកនេះ​ ជនជាតិ​ឥណ្ឌូណេស៊ី​ ៨នាក់​ បាន​មក​ស្រុកកងមាស​ ដេីម្បី​ផ្សព្វផ្សាយ​កិច្ចការ​សាសនា​​ ទាំងខ្លួន​មាន​ផ្ទុក​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ ហើយ​ត្រូវ​បាន​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ អនុញ្ញាត​ឲ្យធ្វើ​ការ​ព្យាបាល​ដោយ​មិនយក​ប្រាក់​កម្រៃ​ទៀតផង​។
លោក SUDIRMAN HASENG ឯកអគ្គរដ្ឋទូតឥណ្ឌូនេស៊ី​ បាន​លេីកឡេីងថា​ ថ្នាក់ដឹកនាំ​ទាំងពីរ​ គឺ​សម្តេចតេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ និង​លោក​ប្រធានាធិបតី​ ឥណ្ឌូណេស៊ី​ លោក​តែងតែ​ធ្វើ​ការ​ពិភាក្សា​គ្នា​ ទៅវិញទៅមក​ទាំង​ក្នុង​និង​ក្រៅ​ប្រទេស​ ដោយ​បាន​លេីកឡេីងថា​ ប្រទេស​យើង​ទាំងពីរ​ គឺ​គ្មាន​បញ្ហា​នយោបាយ​ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​ល្អក់កករ​គ្នា​ទេ​ ដែល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​យើង​រក្សា​បាននូវ​ការ​ទំនាក់ទំនង​ល្អ​ វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ ការ​បណ្តាក់ទុន​ ក៏ដូចជា​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ ផ្សេងៗ​ទៀត​ បាន​យ៉ាង​ល្អ​ប្រសើរ​ ក្នុង​នោះ​ក៏​បាន​លេីក​ស្ទួយដល់​វិស័យ​អប់រំ​ផងដែរ​៕SRP
ភ្នំពេញ៖កម្ពុជានិងប្រទេសវៀតណាម បានចុះហត្ថលេខាលើឯកសារសំខាន់ៗចំនួន០៧។
ការចុះហត្ថលេខានេះ នៅព្រឹកមិញ ក្រោមវត្តមាន សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងលោក ង្វៀន សួនហ៊្វុក ប្រធានរដ្ឋវៀតណាម។
ឯកសារសំខាន់សំខាន់ទាំង ៧រួមមាន៖
១- ផែនការសហប្រតិបត្តិការឆ្នាំ២០២២ រវាងក្រសួងមហាផ្ទៃ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងក្រសួងនគរបាលនៃសាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមវៀតណាម។
២- ផែនការសហប្រតិបត្តិការប្រចាំឆ្នាំ២០២២ រវាងក្រសួងការពារជាតិកម្ពុជា និងក្រសួងការពារជាតិវៀតណាម។
៣- កំណត់ហេតុនៃកិច្ចប្រជុំលើកទី១៩ របស់គណៈកម្មការចម្រុះកម្ពុជា-វៀតណាម ស្ដីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច វប្បធម៌ វិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា។
៤- កំណត់ហេតុនៃកិច្ចប្រជុំរវាងប្រធានគណៈកម្មការព្រំដែនចម្រុះកម្ពុជា-វៀតណាម។
៥- អនុស្សារណៈនៃកិច្ចព្រមព្រៀងស្ដីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យអប់រំសម្រាប់ឆ្នាំ២០២១-២០២៥។
៦- អនុស្សារណៈនៃការយោគយល់គ្នារវាងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងសាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមវៀតណាម ស្ដីពីការបញ្ចប់ការចរចាបង្កើតកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មតាមព្រំដែនរវាងរាជរដ្ឋាភិបាលនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងរដ្ឋាភិបាលនៃសាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមវៀតណាម។
៧- ផែនការសកម្មភាពសម្រាប់ឆ្នាំ២០២២-២០២៣ រវាងក្រសួងយុត្តិធម៌ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងក្រសួងយុត្តិធម៌វៀតណាម៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖អតីតCNRPថ្នាក់ដឹកនាំមូលដ្ឋាននៃអតីតគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ចំនួន៤រូបរួមមាន៖១-លោកស្រី ទឹង សុភាព អតីតសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាសង្កាត់វាលវង់។
២-លោកស្រី ទឹង គាលីវ អតីតសមជិកបម្រុក្រុមប្រឹក្សាងសង្កាត់វាលវង់​។
៣-លោក សោ សុន អតីតសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាឃុំមៀនស្រុកព្រៃឈរ​។
៤-លោក ប៉ោ ងន់ អតីតសមាជិកបម្រុងក្រុមប្រឹក្សាសង្កាត់វាលវង់​។ បានសុំចូលរួមជីវភាពនយោបាយ​ ជាមួយ គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា។
ការចុះចូលនៅរសៀលថ្ងៃទី២០ ខែធ្នូ ម្សិលមិញ ក្រោមការទទួលពីសំណាក់ លោក អ៊ុន ចាន់ដា ប្រធានគណ:កម្មាធិការគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ខេត្តកំពង់ចាម។
លោក អ៊ុន ចាន់ដា បានថ្លែងនូវការស្វាគមន៍ចំពោះសមាជិកថ្មី ដែលបានភ្ញាក់រលឹកចូលមករួមជីវភាពនយោបាយ ជាមួយគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ដោយបានមើលឃើញនូវការដឹកនាំដ៏ត្រឹមត្រូវប្រកបដោយគតិបណ្ឌិតរបស់គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ដែលមានសម្តេច ហ៊ុន សែន ប្រធានគណបក្ស និងជា នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលសម្តេចតែងតែនាំមកនូវសុខសន្តិភាព និងការអភិវឌ្ឍរីកចម្រើនលើគ្រប់វិស័យដល់ប្រទេសជាតិ។ លោកប្រធាន ក៏បានអំពាវនាវសូមឲ្យបងប្អូនចូលរួមជាមួយគណបក្ស និងរាជរដ្ឋាភិបាល ដោយទឹកចិត្តស្មោះត្រង់ ជាពិសេសកុំភ្លេចបោះឆ្នោតជូនគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា តាមទិសស្លោក “សមាជិកគណបក្សម្នាក់ ជាសម្លេងឆ្នោតមួយសន្លឹក” និងសូមជួយចលនាបងប្អូនជាអតីត​សមាជិក​​​CNRPផ្សេងៗទៀត​ ឲ្យចូលរួមជាមួយគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា និងចូលរួមបោះឆ្នោតជូនគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាឲ្យបានច្រើនថែមទៀត​ ដោយគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាត្រៀមទទួលបងប្អូនជានិច្ច ដើម្បីចូលរួមបម្រើជាតិ និងប្រជាជនកម្ពុជា​៕SRP
២០ ធ្នូ ២០២១
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បានថ្លែង​ថាថ្ងៃ​នេះ​យើង​បាន​បេីក​ការដ្ឋាន​​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​ក្រាល​កៅស៊ូ​ប្រវែង​ជិត​៣គីឡូម៉ែត្រ​ គិតជា​ថវិកា​ប្រមាណ​​ ៣១ម៉ឺន​ដុល្លារ​ ​ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​ របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ស្របតាមគោលនយោបាយជាតិ។
ក្នុង​ពិធី​បេីក​ការដ្ឋាន​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​ក្រាល​កៅស៊ូ​ ១ខ្សែ​ ប្រវែង២.៦៩៧ម៉ែត្រ​ ទទឹង​៥ម៉ែត្រ​ ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ឃុំ​ពង្រ​ និង​ឃុំ​មហាលាភ​ ស្រុកកោះសូទិន​ នៅព្រឹក​មិញលោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​បានថ្លែង​ប្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ថា​ សូមឲ្យ​មាន​ការ​ជឿ​ទុកចិត្ត​លេី​អាជ្ញាធរ​ ដែលបាន​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ធ្វើការ​បម្រើ​ពុកម៉ែ​បងប្អូន​ ដោយ​មិន​គិត​ពី​ការ​នឿយហត់​​ ដេីម្បី​ចូលរួម​អភិវឌ្ឍន៍​មូលដ្ឋាន​យេីង​ឲ្យ​មាន​ការ​រីកចម្រើន​។
លោក​​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ បានថ្លែងថា​ គម្រោង​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​កៅស៊ូ​នេះ​ ពិត​ជា​សារៈប្រយោជន៍​សំខាន់​ខ្លាំង​ណាស់​ សម្រាប់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ក្នុង​មូលដ្ឋាន​ ក៏ដូចជា​​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ផ្លូវថ្នល់​ទាំង​អស់​ ជាពិសេស​បម្រើ​ឲ្យ​ការ​ដឹកជញ្ជូន​កសិផល​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​ ដែល​ងាយស្រួល​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​​។ ​ដោយការ​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​ក្រាលកៅស៊ូ​ ១ខ្សែនេះ​មាន​រយ:ពេល​៥ខែ​ ដូច្នេះ​សូមឲ្យ​​ពុកម៉ែ​បងប្អូន​មាន​ការ​យោគយល់​ និង​ចូលរួម​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ផល​ប៉ះពាល់​ខ្លះៗ​ផង​។​ លេីសពីនោះពេលដែល​បាន​ផ្លូវ​ល្អ​ប្រេីប្រាស់​ហើយ​ សូម​លោកយាយ​លោកតា​ ជួយ​អប់រំ​ណែនាំ​ដល់​កូនចៅ​ ឲ្យ​គាត់​បេីកបរ​ដោយ​​​គោរព​ច្បាប់​ចរាចរណ៍​ផង​ ព្រោះ​ប្រសិនបេីយេីងបេីកបរ​មិន​គោរព​ច្បាប់​ចរាចរណ៍​ទេ​នោះ គឺផ្លូវ​នេះ​នឹងមិន​បានកាត់បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​ទេ​ ព្រោះ​ត្រូវ​ចំណាយ​ថវិកា​ព្យាបាល​របួស​ និង​ខាតបង់​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ទៀតផង​។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ នេះជា​គម្រោង​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​ក្រាលកៅស៊ូ​ពី​ជាន់​ប្រភេទ​(DBST)​ ប្រវែង​២.៦៩៧​ ម៉ែត្រ​ ទទឹង​៥ម៉ែត្រ​ ឆ្លងកាត់​៦ភូមិ​ ក្នុង​ឃុំ​ពង្រ​ និង​ឃុំ​មហាលាភ​ ស្រុកកោះសូទិន​ ក្រោម​ក្របខ័ណ្ឌ​កាត់បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​ និង​អនុវត្ត​កសិកម្ម​ខ្នាត​តូច​ តំបន់​ទន្លេ​សាប​ជំហាន​២​ ដែលមានអ្នកទទួលផល ​សរុប​ ៣.៤៥៩នាក់ ស្មើនឹង ៩៤៦គ្រួសារ​៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ប្រជាពលរដ្ឋ នៅក្នុងឃុំកោះសូទិន​ ស្រុក​កោះសូទិន​ បានសម្តែង​ការ​ត្រេកអរ​សាទរ ដោយ​លែង​មាន​ការ​ព្រួយបារម្ភ​ចំពោះ​បញ្ហា​ធ្វើ​ដំណើរ​ មិន​ថា​ពេល​យប់​ឬ​ក៏​ពេល​ថ្ងៃ​ បន្ទាប់​ពី​ទទួល​បាន​ការ​បំពាក់​អំពូល​ភ្លើង​បំភ្លឺ​ផ្លូវ​ខ្វាត់ខ្វែង​ ខណៈ​​ រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​កសាង​ស្ពាន​ឆ្លង​កាត់​ទន្លេ​មេគង្គ​ និង​​ផ្លូវ​​យ៉ាង​ល្អ​ប្រណិត​នៅ​គ្រប់​មូលដ្ឋាន​។
ជាក់ស្ដែងនៅថ្ងៃទី​១៩​ ខែធ្នូ​ ម្សិលមិញលោកហ៊ាប សេរីវុធ សមាជិកក្រុមជំនួយការលេខាធិការដ្ឋាននៃយុវជនគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាថ្នាក់កណ្ដាល និងជាស្ថាបនិកអង្កការមូលនិធិគាំទ្រកុមារ​ សហការ​ជាមួយ​អជ្ញាធរ​ឃុំ​កោះសូទិន​ និង​ក្រុម​យុវជន​ ស​ ស​ យ​ ក​ បាន​ធ្វើ​ការ​បំពាក់​​ អំពូល​ភ្លើង​សូឡា​បំភ្លឺ​ផ្លូវ​ ​ជាច្រើន​បង្គោល​ នៅ​ភូមិ​ទី​ ៥​ និង​ភូមិទី​ ៦​ ក្នុង​ឃុំ​កោះសូទិន​។
លោកហ៊ាប សេរីវុធ​ បានឲ្យដឹងថា​ ដេីម្បី​ចូលរួមចំណែក​ ធ្វើការអភិវឌ្ឍន៍​ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ លោក​បាន​បរិច្ចាគ​ថវិកា​ផ្ទាល់​ខ្លួន​ ដោយ​មានការ​ចូលរួម​ពី​សប្បុរសជន​ ​ក្នុងការ​ដំឡើង​បង្គោល​សូឡា​ ចំនួន​ ៦២២ដេីម​ ដែល​រហូត​មក​ដល់​ពេល​នេះ​ ដាំ​បាន​ចំនួន​ ៣៨៥ដេីម​ហេីយ​ ពោលគឺ​សម្រេច​បាន​ប្រមាណជា​៦០%​ ហេីយ​ បង្គោល​ដែល​នៅ​សេសសល់​នឹង​ដាំ​នៅតាមភូមិជា​បន្តបន្ទាប់​ទៀត​។
លោកហ៊ាប សេរីវុធ​ បានបន្តថា​ រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​កសាង​ស្ពាន​ និង​ផ្លូវ​បេតុង​ខ្វាត់ខ្វែង​ហើយ​ តែ​បញ្ហា​ភ្លើង​បំភ្លឺ​ផ្លូវ​​នៅ​មាន​កំរិត​ ដោយភ្លើង​របស់​វត្ត​អារាម​ត្រូវ​បិទ​នៅ​ម៉ោង​៩យប់​ ដូច្នេះ​ក៏បាន​ផ្តួចផ្តើម​បំពាក់​អំពូល​ភ្លើង​សូឡា​ សម្រាប់​បំភ្លឺ​ពេញ​មួយ​យប់​ ដេីម្បី​ជាការ​ងាយស្រួល​ឲ្យ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ធ្វេី​ដំណើរ​ ជាពិសេស​អ្នក​ជំងឺ​ត្រូវ​ការ​ទៅ​រក​សេវា​ព្យាបាល​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​ផងដែរ​។
លោកស្រី​ ស៊ុន​ ចន្ថា​ មេឃុំ​កោះសូទិន​ ក៏បាន​អំពាវនាវ​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ឲ្យ​ចូលរួម​ជួយថែរក្សា​ភ្លេង​បំភ្លឺ​ផ្លូវ​នេះ​ ប្រយោជន៍​ដល់​ការ​ប្រើប្រាស់​បាន​យូរ​អង្វែង​ ពោល​គឺ​ត្រូវ​ចាត់ទុកជា​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ខ្លួនឯង​ និង​បម្រើ​ដល់​ផលប្រយោជន៍​រួម​ផងដែរ​។
គួរបញ្ជាក់ថាការ​ដាំ​បង្គោល​ភ្លេីងបំភ្លឺ​ផ្លូវ​ខាង​លើនេះ​ ដោយមាន​ការ​ចូលរួម​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​មូលដ្ឋាន​ ក្នុងនោះ​ លោក​ សុទ្ធ​ ពុទ្ធិ​ ម៉ានីន​ ដែល​ធ្វើ​ដំណើរ​ឆ្លង​កាត់​ លោកក៏បាន​ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ថវិកា៥០ម៉ឺនរៀល​ សម្រាប់​ផ្គត់ផ្គង់​ភេសជ្ជៈ​​ ដល់​ក្រុម​ការងារ​ផងដែរ​៕SRP
១៨ ធ្នូ ២០២១
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចតេជោហ៊ុន សែន បានបន្តអំពាវនាវឲ្យប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរកុំមានការភ័យស្លន់ស្លោខ្លាំងពេកជាមួយនឹងមេរោគកូវីដ-១៩ បំប្លែងខ្លួនថ្មី អូមីក្រុង គេត្រូវតែអនុវត្តវិធានការការពារជាប់ជានិច្ច។
សម្ដេចតេជោ បានជំរុញឲ្យបន្តចាក់វ៉ាក់សាំងដល់ការជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ជាពិសេសមនុស្សចាស់ និងកុមារ ព្រោះជំងឺកូវីដ-១៩ មិនទាន់ចប់ទេ។
សម្ដេចតេជោ បានថ្លែងថា សមិទ្ធផលពហុកីឡដ្ឋានជាតិដែលកម្ពុជាទទួលបាននាពេលនេះ មិនធំធេងដល់ជម្រៅចិត្តរដ្ឋាភិបាលនិងប្រជាជនចិនផ្ដល់ជូនកម្ពុជានោះទេ។​ សម្ដេចតេជោបានផ្ដាំផ្ញើតាមរយៈអគ្គរដ្ឋទូតចិន ដើម្បីថ្លែងអំណរគុណដល់រដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនចិន សម្រាប់ទឹកចិត្តដ៏ធំធេងក្នុងការផ្ដល់ជំនួយដល់កម្ពុជានាពេលនេះ។