ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់បើកម៉ូតូបុកត្រាក់ទ័រពីក្រោយ បណ្ដាលឲ្យស្លាប់នៅពេលបញ្ជូនទៅដល់មន្ទីរពេទ្យ។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើង វេលាម៉ោង០១និង៣០នាទីយប់ ថ្ងៃទី២១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ នៅលេីផ្លូវជាតិលេខ៦ ចំណុចភូមិព្រៃទទឹង ឃុំល្វែងឫស្សី ស្រុកជីក្រែង។
សមត្ថកិច្ចស្រុកជីក្រែងបានឲ្យដឹងថា គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ រវាងបេីកបរម៉ូតូម៉ាកវ៉េវអាល់ហ្វា អត់ស្លាកលេខ បានបុកពីក្រោយត្រាក់ទ័រម៉ាកKOBUTA ពណ៌ក្រហម (ទិសដៅស្របគ្នាពីលិចទៅកេីត)។
សមត្ថកិច្ចបានបន្តថា ជនរងគ្រោះ ឈ្មោះ ញ៉ាញ់ មោង អាយុ ២៧ឆ្នាំ ទីលំនៅភូមិគោកអំពិល ឃុំល្វែងឫស្សី ស្រុកជីក្រែង អ្នកបេីកបរម៉ូតូ បញ្ជូនដល់មន្ទីរពេទ្យស្លាប់។ ចំណែកអ្នកបេីកបរត្រាក់ទ័រ ឈ្មោះ ពុធ ឃា ភេទប្រុសអាយុ៤១ឆ្នាំ ទីលំនៅភូមិក្នុង ឃុំល្វែងឫស្សី ស្រុកជីក្រែង មិនមានរងរបួសនោះទេ។ ករណីនេះត្រាក់ទ័រ និងម៉ូតូ ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចនាំយកទៅរក្សាទុកនៅប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលល្វែងឫស្សី ដេីម្បីចាត់ការនីតិវិធីបន្ត៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោក​ ឆាត​ ឆី​ហ៊ុយ​ ប្រធាន​សមាគម​ចលនាយុវជនកម្ពុជា​ (ក្រុម​១៥៧)​សាខាស្រុកក្រឡាញ់​ បានដឹក​នាំ​សមាជិក​ សមាជិកា​ ជួបសំណេះសំណាល នាំ​យក​អំណោយ​ជា​ គ្រឿង​ឧបភោគ​ បរិភោគ​ និង​ សម្ភារមួយ​ចំនួន​ឧបត្ថម្ភ​ដល់​សាលាឃុំតាអាន និង​ពលរដ្ឋចំនួន៣ គ្រួសារ​ ដែលមានជីវភាពខ្វះខាត​។
ពិធីនេះនៅថ្ងៃ​អាទិត្យ ថ្ងៃទី២០ ខែ​មិថុនា​ ឆ្នាំ២០២១​ តាមការណែនាំរបស់លោក ហ៊ុន ប៉ូគា ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម​១៥៧)​ សាខាខេត្តសៀមរាប​។
លោក​ ឆាត​ ឆី​ហ៊ុយ​ បានឲ្យដឹងថាការផ្ដល់អំណោយនេះ ទី១ បានជួបសំណេះសំណាល​ជាមួយ​ លោក​ ស្គន់ សាគិន មេឃុំ តាអាន ក្រោមវត្តមាលោក​ សុខ​ ណារ៉េត​ អភិបាល​រង​ ស្រុក​ក្រឡាញ់​ ក្រុមការងារ ស.ស.យ.​ក​ ស្រុក​ក្រឡាញ់​ លោក ថ្កើង សេងគា មេប៉ុស្តិ៍តាអាន និងលោកមេភូមិ ផងដែរ។
អំណោយដែលប្រគល់​ជូន​សាលា​ឃុំតាអាន មាន​ដូច​ជា​៖
-​ ទឹក​សុទ្ធ​ ២០យួរ​ -​ ទឹក​ក្រូច​ ១កេស​ -​ មី​ ១កេស​ -​ សាប៊ូ​លាង​ដៃ​ ២០លីត្រ​ -​ ម៉ាស ចំនួន ៤០០ម៉ាស -​ អាកុល​ ៣ដប។
ចំណែកអំណោយប្រគល់ជូន​គ្រួសារ​ដែលមានជីវភាពខ្វះខាត​ ចំនួន៣គ្រួសារ​ នៅភូមិតាអាន ភូមិទឹកជុំ និង ភូមិសំរោង ដោយក្នុង​មួយគ្រួសារ​ទទួលបាន៖ -​ ថវិកា​៥មុឺន​ររៀល -​ អង្ករ​ ២៥គីឡូ​
-​ ទឹក​សុទ្ធ​ ១០យួរ​ -​ មី​ ១កេស​ -​ ត្រី​ខ​១យួរ​ -​ ទឹក​ស៊ីអុីវ ១យួរ​ -​ ទឹក​ត្រី​១យួរ​ -​ ប្រេង​ឆា​ ១លីត្រ​ -​ ស្ករ​ស​ ១គីឡូ​ -​ ប៊ីចេង​ ១គីឡូ​ -​ អំបិល​ ១គីឡូ​ -​ សាប៊ូ​លាង​ចាន​១ធុង​ ៥លីត្រ​ -​ ពង​ទា​ ៣៣គ្រាប់​-​ អាកុល​ ១ដប​។
ឆ្លៀតក្នុងនោះផងដែរ លោក ឆាត ឆីហ៊ុយ បានមានមតិផ្តាំផ្ញេី ដោយសូមអំពាវនាវដល់ពលរដ្ឋ ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ អោយបានខ្ពស់នូវអនាម័យ​។ ជាពិសេសសូមចូលរួមអនុវត្តតាមប្រសាសន៍ណែនាំរបស់ សម្តេចតេជោ (៣កុំ ៣ការពារ) ឲ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួនដើម្បីចៀសផុតពីមេរោគកូវីដ-១៩ ដ៏កាចសាហាវនេះ។
ជាមួយគ្នានេះដែរ លោក​ អ៊ុំ​ ភឿង​ អនុប្រធានផ្នែកបុគ្គលិក​ សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា(ក្រុម១៥៧) ខេត្តសៀមរាប​ ក៏បាននាំយកអំណោយជូន​ លោក​ មេ​ រ៉ាឌី​ មេឃុំសែនសុខ​ ស្រុកក្រឡាញ់​ផងដែរ។ អំណោយរួមមាន៖ -​ ម៉ាសុីនវ៉ាស់កម្ដៅចំនួន២គ្រឿង -​ ម៉ាស ចំនួន​១០០០ម៉ាស -​ ទឹកសុទ្ធ​ ចំនួន​ ៥កេស៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត បានផ្ដល់អំណោយជូនប្រជាពលរដ្ឋ ចំនួន ៣០០គ្រួសារ ស្ថិតក្នុងឃុំអារក្សត្នោត ស្រុកស្ទឹងត្រង់ ខេត្តកំពង់ចាម។
ការផ្ដល់អំណោយនេះ នៅថ្ងៃទី១៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ នេះតាមរយ:លោកអ៊ុន ចាន់ដា អភិបាល ខេត្តកំពង់ចាម។
អំណោយដែលបានផ្ដល់ជូន ប្រជាពលរដ្ឋ ទាំង ៣០០គ្រួសារ ក្នុងមួយគ្រួសារទទួលបាន ÷ អង្ករ ២៥គីឡូក្រាម ត្រីខកំប៉ុង ១០កំប៉ុង មីចំនួន ១៥កញ្ចប់ ទឹកត្រី ១យួរ ទឹកស៊ីអ៉ីវ ១យួរ. ថ្នាំពេទ្យ ៥មុខ ម៉ាសចំនួន ២០ម៉ាស សាប៊ូ ១ដុំ និងជែលលាងដៃ ២ដបតូច ផងដែរ។
លោកអ៊ុន ចាន់ដា អភិបាល បានមានប្រសាសន៍ថា អំណោយដែលបានផ្ដល់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ នាពេលនេះ ក្រោមការផ្ដួចផ្ដើម របស់លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ដែលបានខិតខំកៀងគរសប្បុរសជន បានជាអំណោយ យកមកដល់ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលកំពុងជួបវិបត្តិខ្វះខាតជីវភាពដោយសារតែការឆ្លងរាលដាល នៃជម្ងឺកូវីដ-១៩ នាពេលនេះ។
អភិបាលខេត្ត ក៏បានអំពាវនាវ ដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ អោយបង្កើនការ ការពារខ្លួន ចៀសអោយផុតពីការឆ្លង ជំងឺកូវីដ-១៩ ដោយត្រូវអនុវត្តអោយបានខ្ជាប់ខ្ជួន នូវវិធានសុខាភិបាល “៣ការពារ និង ៣កុំ ” ពិសេស ការលាងសម្អាតដៃជាប្រចាំ និងការ ពាក់ម៉ាស់ កាតព្វកិច្ចរក្សាគម្លាតសុវត្ថិភាពសង្គម និងគម្លាតសុវត្ថិភាពបុគ្គល ផងដែរ៕SRP
ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន បានចេញសេចក្តីសម្រេចលេខ ៧០ សសរ ស្ដីពីការតែងតាំងសមាសភាពនៃអនុគណៈម្មការ នានា ចំណុះអោយគណៈកម្មការអន្តរក្រសួង ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺកូវីដ-១៩។ នេះបើយោងតាមលិខិត តែងតាំង ដែលចុះហត្ថលេខាដោយនាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន នៅថ្ងៃទី១៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១នេះ៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖ប្រជាពលរដ្ឋមានការខ្វះខាតក្នុងជីវភាព ជាពិសេស ដែលទទួលរងផលប៉ះពាល់ដោយសារជំងឺកូវីដ-១៩ សរុបចំនួន១៦០គ្រួសារនៅឃុំចំនួន៤ ក្នុងស្រុកសំឡូត ខេត្តបាត់ដំបង បានទទួលអំណោយរបស់សម្ដេចស ខេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ។
ការទទួលបានអំណោយនេះ នៅថ្ងៃទី១៩ ខែមិថុនានេះ តាមរយៈលោក ខាន់ ម៉ាណេរ លោក អ៊ុក គង់ សមាជិកព្រឹទ្ធសភា លោក ច័ន្ទ សុផល អ្នកតំណាងរាស្រ្តមណ្ឌលបាត់ដំបង។
ប្រជាពលរដ្ឋដែលទទួលអំណោយសម្ដេច ស ខេង និងលោកជំទាវ ញ៉ែម សាខន ស ខេង មកពីឃុំតាតោកចំនួន៤០គ្រួសារ ឃុំកំពង់ល្ពៅចំនួន៤០គ្រួសារ ឃុំតាដាញ់ចំនួន៤០គ្រួសារ និងឃុំស៊ុង៤០គ្រួសារ ដោយក្នុងមួយគ្រួសារទទួលបាន អង្ករចំនួន១ការ៉ុង មីចំនួន១កេស ត្រីខចំនួន១យួរ ទឹកស៊ីអ៉ីវ និងទឹកត្រីចំនួន១យួរ ទឹកសុទ្ធចំនួន៥យួរ ព្រមទាំងម៉ាស និងអាកុលមួយចំនួនផងដែរ៕SRP