-​ត្រូវ​រក្សា​សាមគ្គីភាព​ផ្ផ្ទៃក្នុងឱ្យបានកាន់​តតែរឹងមាំ និងត្រូវចេះផ្តល់ឱ្យដល់មន្រ្តី ចំនួនបី រួមមាន:
-ឱ្យមន្ត្រីចេះ​សម្រេច​ចិត្ត
-ឱ្យមន្ត្រីមាន​ធនធាន​សម្រាប់​ធ្វើការ​។
អភិបាលខេត្ត សង្កត់ធ្ងន់ថា ក្នុងនាមជាថ្នាក់ដឹកនាំអង្គភាពមួយ ត្រូវ​ចេះរួបរួម​សាមគ្គី​ភាពរវាង​មន្ទីរ​អង្គភាព​ពាក់ព័ន្ធ​ជុំវិញខេត្ដឱ្យបានល្អប្រសើរ ដើម្បីនាំមកនូវភាពជោគជ័យជូនអង្គភាព៕SRP
១៨ មេសា ២០២២
លោកហ៊ុន ម៉ាណែត បានថ្លែងថាសុខសន្តិភាពនេះហើយ ដែលបានផ្តល់នូវឱកាសក្នុងការធ្វើបុណ្យសន្សំកុសលរួមគ្នាប្រកបដោយភាពសប្បាយរីករាយ ជាពិសេសការប្រារព្ធពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរកន្លងទៅថ្មីៗ។
លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ក៏ចូលរួមអបអរសាទរចំពោះសមិទ្ធផលថ្មីៗដែលបន្តកើតមានទ្បើងនៅក្នុងទីអារាម ដែលមានចំណាស់ជាង៣០០ឆ្នាំ ក្រោមដំណើរឆ្លងកាត់ដំណាក់កាលទ្បើងចុះជាច្រើននៃប្រវត្តិអតីតកាល។ សំខាន់នៅក្រោមម្លប់នៃសុខសន្តិភាពជាង ៤០ ឆ្នាំកន្លមកនេះ ប្រទេសជាតិយើងមានលំនឹងស្ថិរភាព ហើយបាននាំមកនូវការអភិវឌ្ឍយ៉ាងច្រើនទាំងក្នុងទីវត្តអារាមនេះ ក៏ដូចជាក្នុងខេត្តកំពត និងទូទាំងប្រទេស។
លោកបានបញ្ជាក់ថា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បាននាំមកនូវសន្តិភាពពេញលេញ សម្រាប់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ រួមមានទាំង “សន្តិភាពផ្លូវកាយ” គឺការការពារមិនឱ្យមានការវិលត្រលប់មកវិញនូវស្ថានការណ៍សង្គ្រាម ដូចធ្លាប់កើតមាននាខែមេសា ឆ្នាំ១៩៧៥ ដែលបានបង្កនូវមហាវិនាសកម្មកាប់សម្លាប់អាយុជីវិត ប្រជាពលរដ្ឋ និងការបំផ្លិចបំផ្លាញគ្រប់ហេដ្ឋរចនាសម្ព័ន្ធជាតិ។ “សន្តិភាពផ្លូវចិត្ត” គឺការបង្កលក្ខណៈឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ មានសិទ្ធិសេរីភាព ក្នុងការរស់នៅប្រកបដោយក្តីសង្ឃឹម។ សម្តេចតែងបានគិតគូរ ជាប់ជាប្រចាំអំពីសុខទុក្ខ របស់ប្រជាពលរដ្ឋ ហើយតែងតែនៅក្បែរ ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងគ្រប់ស្ថានការណ៍ ដោយមិនមានពេលណាមួយដែលទុកប្រជាពលរដ្ឋចោលនោះទ្បើយ។
លោកហ៊ុន ម៉ាណែត ប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ ក្នុងឱកាស តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានីហ៊ុនសែន បានអញ្ជើញជាអធិបតីភាពក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់មហាកុដិ និងសមិទ្ធផលនានា ក្នុងវត្តព្រៃតុម្ព ស្ថិតក្នុងភូមិព្រៃតុម្ព ឃុំព្រៃឃ្មុំ ស្រុកទឹកឈូ ខេត្តកំពត នៅចន្ទនេះ។
លោកហ៊ុន ម៉ាណែត បានប្រកាសថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រុមការងារចុះជួយមូលដ្ឋានគ្រប់យន្តការ អាជ្ញាធរដែនដី កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ និងមន្ត្រីរាជការ លោកគ្រូអ្នកគ្រូ ដែលជានិច្ចជាកាល តែងបានយកចិត្តទុកដាក់ អនុវត្តភារកិច្ចបម្រើប្រជាពលរដ្ឋ ជាប់ជាប្រចាំ រួមទាំងការចុះសួរសុខទុក្ខ និងស្វែងយល់ផ្ទាល់ពីស្ថានភាពនៅមូលដ្ឋាន ដែលនេះគឺជាកាតព្វកិច្ចចម្បង និងជាការផ្សាភ្ជាប់មួយយ៉ាងសំខាន់ រវាងរាស្ត្រជាម្ចាស់ប្រទេស និងមន្ត្រីជាអ្នកបម្រើរាស្ត្រ និងសូមលើកទឹកចិត្តឱ្យបន្តការងារ ដ៏ពិសិដ្ឋនេះរឹតតែល្អប្រសើរឡើងបន្ថែមទៀត ដើម្បីឱ្យសក្តិសមនឹងជំនឿទុកចិត្តរបស់ប្រជាពលរដ្ឋដែលបានផ្តល់ជូន៕SRP
ខេត្តព្រះសីហនុ៖មានការលើកឡើងថា លោក ណុប សំអាន ប្រធានការិយាល័យគយច្រកទំនប់រលក និងលោក ផាត់ សំណាង អនុប្រធានការិយាល័យគយច្រកទំនប់រលក ទទួលបន្ទុកពិនិត្យឯកសារ បានបើកដៃឲ្យក្រុមឈ្មួញទាំងធំទាំងតូច នៅតែអាចនាំចូលទំនិញគេចពន្ធ ទំនិញបង់ពន្ធមិនគ្រប់ តាមច្រកកំពង់ផែទំនប់រលក ក្រុងព្រះសីហនុ ខេត្តព្រះសីហនុ ដោយមិនមានការបង្ក្រាប។ នេះបើតាមការឲ្យដឹងពីមន្ត្រីនៅច្រកទំនប់រលក។
មន្ត្រីពាក់ព័ន្ធនៅច្រកទំនប់រលកបានឲ្យដឹងទៀតថា ភាពមិនក្រប្រតី របស់លោក ណុប សំអាន និងលោក ផាត់ សំណាង បានកើតមានជាយូរមកហើយ ដោយសារអាងខ្នងបង្អែក។
ហើយប្រធានសាខាគយនិងរដ្ឋាករខេត្តព្រះសីហនុ លោកទុំ ណូ បណ្ដោយឲ្យលោក ណុប សំអាន និងលោក ផាត់ សំណាង ធ្វើអ្វីស្រេចតែចិត្ត។ ដោយក្រុមឈ្មួញធំៗជាច្រើននាក់បន្តសកម្មភាពនាំចូលទំនិញគេចពន្ធ ប្រេងសាំងគេចពន្ធ និងទំនិញខុសច្បាប់តាមច្រកកំពង់ផែទំនប់រលក យ៉ាងពេញបន្ទុកដោយគ្មានការបង្ក្រាបនោះឡើយ។
ប្រភពបានបន្តថា ទំនិញដែលឈ្មួញធំៗ នាំចូលតាមច្រកកំពង់ផែទំនប់រលក ក្រុងព្រះសីហនុ ខេត្តព្រះសីហនុ បង់ពន្ធមិនដល់៥០ភាគរយផងទេ។ ហើយក្រៅពីនេះគឺក្រុមឈ្មួញឃុបឃិតបែងចែកផលប្រយោជន៍ជាមួយមន្រ្តីគយ។
ក្នុងតំណែងជាប្រធានការិយាល័យគយច្រកកំពង់ផែទំនប់រលក រយៈពេលច្រើនឆ្នាំកន្លងទៅនេះលោក ណុប សំអាន ល្បីខាងប្រើតួនាទី និងអំណាចប្រមូលលុយ ដាក់ហោប៉ៅ របស់ខ្លួនធ្វើឲ្យមានការខាតបង់ថវិកាចូលរដ្ឋយ៉ាងច្រើនសន្ធឹកសន្ធាប់។
ជុំវិញការលើកឡើងបែបនេះ សៀមរាប ប៉ុស្ដិ៍ នៅមិនទាន់ទទួលបាន ការបំភ្លឺពីលោក ណុប សំអាន ប្រធានការិយាល័យគយច្រកទំនប់រលក និងលោក ផាត់ សំណាង អនុប្រធានការិយាល័យគយច្រកទំនប់រលក ទទួលបន្ទុកពិនិត្យឯកសារ នៅឡើយទេដោយមិនមានលេខទំនាក់ទំនង៕SRP
ខេត្តកំពង់ស្ពឺ៖នារីម្នាក់បានមកប្ដឹងសមត្ថកិច្ចឱ្យអន្តរា​គម៍ រឿងប្ដីជាជនជាតិចិន របស់ខ្លួន រួមភេទញឹកញាប់ពេក រហូតនាងទ្រាំលែងបាន។ សមត្ថកិច្ច បានចាត់ទុកថាជា​ករណីនេះជាអំពើហិង្សា​ផ្លូវភេទ
បុរសជនជាតិចិន ឈ្មោះ វ៉ាង ស៊ីន​ចាវ (កាន់​លិខិតឆ្លងដែន​លេខ EG803624) ផុតកំណត់ 15/07/2029 VISA EB 3EEX1900426565 ផុតកំណត់ 02/08/2022 អាយុ៤៦​ឆ្នាំ។
បើតាមការរៀបរាប់ពីស្ដ្រីរងគ្រោះឈ្មោះ ប. ស.ន. អាយុ​២៦​ឆ្នាំ នៅឃុំ​វាល​ពន់ ស្រុក​ថ្ពង ខខេត្តកំពង់ស្ពឺ បាន​និយាយថា៖ ដើមឡើយគាត់​បាន​ស្គាល់គ្នា​ជាមួយ​បុរសចិន​រូបនោះ ដែលមក​ធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា រយៈពេល​២​ឆ្នាំ​៦​ខែ បម្រើការ​ងារ​ឲ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ផលិត​ការ​បូ​ប​នៅជាប់​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៤ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ហើយ​បាន​ស្រលាញ់គ្នា ជួយ​នាងរហូត​ឈានដល់​សុំ​រៀបចំ​សែនព្រេន​តាម​ប្រពៃណី​ធ្វើជា​ប្តី​ប្រពន្ធ​។
នាងបន្តថា៖ ចាប់តាំងពី​បាន​សែន​ព្រេន ជា​ប្តី​ប្រពន្ធ​ហើយ បុរស​ជា​ប្តី​បាន​សុំ​គាត់​រួមភេទ​ជា​ញឹកញាប់ពេក ធ្វើឲ្យរូបគាត់​ទ្រាំទ្រ​មិនបាន ដាច់ចិត្ត​ប្តឹង​មក​សមត្ថកិច្ច​តែម្តងទៅ​​។
លោក​ហ៊ុន សុ​ហុន អធិការដ្ឋាន​នគរបាល​ស្រុក​ថ្ពង បាន​ឲ្យ​ដឹងថា៖ បន្ទាប់ពី​ទទួលបាន​ពពាក្យបណ្តឹងពី ស្ត្រីរូបនេះ លោក​បាន​ឲ្យ​ជំនាញ​ឃាត់​បុស​ជា​ប្តី ដើម្បីចាត់វិធានការតាមផ្លូវច្បាប់
កាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖យុវជនម្នាក់កំពុងបើកម៉ូតូត្រូវបានរថយន្តបុកចំពេញទំហឹងបណ្ដាលឲ្យស្លាប់ភ្លាមៗ។
នគរបាលខេត្តសៀមរាបបានថ្លែងប្រាប់សៀមរាបប៉ុស្តិ៍ នៅព្រឹកថ្ងៃចន្ទនេះថា ហេតុការណ៍បានកើតឡើង នៅវេលាម៉ោង០០ នឹង១០នាទី ថ្ងៃទី១៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ ត្រង់ចំណុចផ្លូវបំបែកចូលវត្តមេត្តាករុណា ស្ថិតនៅភូមិកសិកម្ម សង្កាត់ស្រងែ ក្រុងសៀមរាប ចន្លោះគីឡូម៉ែត្រលេខ 316 និង317លើផ្លូវជាតិលេខ៦។
មន្ត្រីនគរបាលបន្តថាករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ នេះ បង្កឡើងដោយរថយន្តមួយគ្រឿងមិនស្គាល់ម៉ាកនឹងមិនស្គាល់អត្តសញ្ញាណ បើកបរមានទិសដៅពីលិច ទៅកើត បុកម៉ូតូមួយគ្រឿងម៉ាកHONDA DREAM ពណ៌ខ្មៅ ពាក់ផ្លាកលេខសៀមរាប 1 Ak – 1820 បើកបរដោយឈ្មោះ អម មេត្តា ភេទប្រុស អាយុ១៧ឆ្នាំ រស់នៅភូមិទទា សង្កាត់ក្របីរៀល ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប បើកបរមានទិសដៅពីលិច ទៅកើត បណ្តាលអោយ ស្លាប់តែម្ដង។ ចំណែក
ម៉ូតូខូចខាតផងដែរ។
បើតាមមន្ត្រីនគរបាល ហេតុការណ៍គ្រោះថ្នាក់ចរាចណ៍នេះ មូលហេតុអ្នក រថយន្តបើកបរមានល្បឿនលឿន ក្រោយពេលកើតហេតុរួចអ្នកបើកបរ រថយន្ត បើកគេចបាត់។ វត្ថុតាងម៉ូតូត្រូវបានជំនាញយកទៅរក្សាទុកនៅការិយាល័យនគរបាលចរាចរណ៍ផ្លូវគោក។ ទោះជាយ៉ាងណាជុំវិញករណីនេះកម្លាំងជំនាញកំពុងស្រាវជ្រាវ និងកសាងសំណុំរឿងតាម នីតិវិធី ដើម្បីបញ្ជូនទៅតុលាការ៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖ខេត្តបាត់ដំបងមានភ្ញៀវទេសចរចូលមកកម្សាន្តប្រមាណជាងកន្លះលាននាក់ក្នុងរយៈពេល ៣ ថ្ងៃ នាឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីខ្មែរ។
អាជ្ញាធររដ្ឋបាលខេត្តបាត់ដំបងបានឲ្យដឹងថារយៈពេល៣ថ្ងៃ នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី មានចំនួនភ្ញៀវទេសចរជាតិ-អន្តរជាតិជាង៥០ម៉ឺននាក់ បានមកលេងកម្សាន្ត នៅតាមទីតាំងកម្សាន្តនានាក្នុងខេត្តបាត់ដំបង។
អាជ្ញាធរបន្តថារយ:ពេលបីថ្ងៃ នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ពីថ្ងៃទី១៤ ដល់១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ ខេត្តបាត់ដំបងទទួលបានភ្ញៀវទេសចរ ដែលមកលេង កម្មវិធីសង្រ្កាន្ត និងធ្វើដំណើរកម្សាន្តទៅកាន់រមណីយដ្ឋាន និងគោលដៅទេសចរណ៍នានា ក្នុងខេត្ត សរុបចំនួន ៥៦៥,៦១៨ នាក់ ក្នុងនោះភ្ញៀវទេសចរជាតិចំនួន ៥៦៤, ៥០៧ នាក់ និងភ្ញៀវទេសចរបរទេសផ្ទៃក្នុងចំនួន ១,១១១ នាក់៕SRP
១៧ មេសា ២០២២
ភ្នំពេញ៖រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ ថោង ខុន បានបញ្ជាក់ថា ចាប់ពីថ្ងៃទី១៤-១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ នាឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែររយៈពេល៣ថ្ងៃ នៅទូទាំងប្រទេសទទួលបានភ្ញៀវទេសចរសរុបចំនួន៤,៥៩០,៣២៦នាក់ ក្នុងនោះភ្ញៀវជាតិ៤,៥៦១,៤៧៧នាក់ និងភ្ញៀវបរទេសផ្ទៃក្នុង២៨,៨៤៩នាក់។