និពន្ធដោយលោក សឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន ផា ផា យ៉ាPAPAYA NEXT STEP CO,.LTD.* PAPAYA REAL ESTATE (គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ) *PAPAYA HOMESTAY (គម្រោងលើវិស័យទេសចរណ៍)*PAPAYA GARDEN (គម្រោងលើវិស័យកសិកម្មនិងចែកចាយអាហារ)
ខេត្តសៀមរាប៖សមត្ថកិច្ចស្រុកជីក្រែងបាននិយាយថា បុរសម្នាក់ស្រវឹងស្រាជាប្រចាំ ចុះទៅក្នុងទឹកស្ទឹង រអិលជេីងធ្លាក់ បណ្តាលអោយលង់ទឹកស្លាប់។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅរសៀលថ្ងៃទី១១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ នៅខាងក្រោយភូមិ ចំងាយប្រហែល ២៥០ម៉ែត្រ ក្នុងភូមិកំពង់ស្នោខាងកេីត ឃុំជីក្រែង ស្រុកជីក្រែង។
សមត្ថកិច្ចស្រុកជីក្រែងបានបន្តថា ជនរងគ្រោះ មានឈ្មោះ វង់ ធួន អាយុ៤១ឆ្នាំ ទីលំនៅភូមិ ឃុំ កេីតហេតុខាងលេី។ មូលហេតុ គឺជនរងគ្រោះ ស្រវឹងស្រាជាប្រចាំ បានចុះទៅក្នុងទឹកស្ទឹងរអិលជេីងធ្លាក់ទឹកជ្រៅ បណ្តាលអោយលង់ទឹកស្លាប់តែម្ដង៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោក អ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការ សាខាកាកបាទក្រហមខេត្ត នៅព្រឹកមិញនេះ បាននាំយកអំណោយ របស់សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា ផ្តល់ជូនប្រជាពលរដ្ឋចំនួន ៣៨គ្រួសារ មកពីឃុំចំនួន៣ ក្នុងស្រុកកងមាស ដែលបានទទួលរងគ្រោះដោយសារខ្យល់កន្ត្រាក់ បណ្តាលឲ្យ​ខូចខាត​ដល់លំនៅដ្ឋាន កាលពី​ពេល​កន្លង​ទៅ​ថ្មីៗនេះ​។
ថ្លែងទៅកាន់ប្រជាពលរដ្ឋ អភិបាលខេត្ត បានសម្តែងនូវការសោកស្តាយជាពន់ពេក ជាមួយក្រុមគ្រួសាររងគ្រោះទាំងអស់ ចំពោះ មហន្តរាយធម្មជាតិ ដែលកើតឡើងដោយមិននឹកស្មានដល់ បង្កអោយមានការខូចខាត លំនៅដ្ឋានរបស់បងប្អូននាពេលនេះ។
លោក អ៊ុន ចាន់ដា ក៏បានពាំនាំប្រសាសន៍ផ្តាំផ្ញើសួរសុខទុក្ខ ពីសំណាក់​សម្ដេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា ដែលតែងតែយកចិត្តទុកដាក់គិតគូរចំពោះសុខទុក្ខប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូប ជនរងគ្រោះ ជនងាយរងគ្រោះ ដោយមិនរើសអើងឡើយ ហើយតែងបានចាត់តំណាងអោយចុះអន្តរាគមន៍ ផ្តល់ជំនួយសង្រ្គោះ ទាន់ពេលវេលា។
លោកអភិបាលខេត្ត បានអំពាវនាវ ដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ ឲ្យ​បង្កើនការថែទាំសុខភាព ការពារសុវត្ថិភាពផ្ទាល់ខ្លួនឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នា ក្នុងការចូលរួមទប់ស្កាត់ ពីការឆ្លងនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ទោះពេលក្នុងការបំពេញការងារ ឬប្រកបរបររកស៊ីផ្សេងៗ ឬទទួលបានការចាក់វ៉ាក់សាំងរួចហើយក្តីក៏មិនត្រូវធ្វេសប្រហេស ឬមើលស្រាលបានឡើយ។ ជាងនេះទៅទៀត សូមកុំភ្លេចអនុវត្តនូវវិធានសុខាភិបាល និងវិធានការ ” ៣ការពារ និង ៣កុំ ” ឲ្យបានជាប់ជាប្រចាំ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​​៖គម្រោង​មូលនិធិ​ឃុំ​-សង្កាត់​ ​ឆ្នាំ​២០២១​ របស់​គណៈកម្មការ​ជាតិ​សម្រាប់​ការអភិវឌ្ឍន៍​តាម​បែប​ប្រជាធិបតេយ្យ​ នៅ​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​​​ ​ក្នុង​ការ​ស្ថាបនា​ហេដ្ឋារចនាសម្ពន្ធ័​ ក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​ស្រុកជើងព្រៃ​ ចំនួន៦គម្រោង​​ ត្រូវ​បាន​​ដាក់ឲ្យ​ដេញ​ថ្លៃ​​​​​។
ការដាក់ដេញថ្លៃធ្វើនៅថ្ងៃ​ទី​១១ ខែមិថុនា​​ ឆ្នាំ​២០២១​នេះ ក្រោម​វត្តមាន​​​ លោក​ឡី​ មិច​ នាយក​រង​រដ្ឋបាល​សាលា​ខេត្ត​កំពង់ចាម​​ លោក​អូត​ ឈាងលី​ អភិបាល​ស្រុកជើងព្រៃ​​​​​ ដោយ​មានការ​ចូលរួម​ពី​គណៈកម្មការ​លទ្ធកម្ម​ ក្រុមការងារ​សម្របសម្រួល​ខេត្ត​ និង​ស្រុក​ ព្រមទាំង​តំណាង​ក្រុម​ហ៊ុន​ ទទួល​ការ​ ជា​ច្រើន​រូប​ផង​ដែរ​។
លោក​ អូត​ ឈាងលី​ អភិបាល​ស្រុកជើងព្រៃ​​​​​ បាន​លេីកឡេីងថា​ ទោះ​ស្ថិត​ក្នុង​បរិបទ​កូវីដ-១៩​ ស្រុកជើងព្រៃ​ ​នៅតែ​បន្ត​ធ្វើការ​អភិវឌ្ឍន៍​ ជាក់ស្ដែង​ថ្ងៃ​នេះ​ គម្រោង​មូលនិធិ​ឃុំ​ចំនួន​៥គម្រោង​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ឲ្យ​ដេញ​ថ្លៃ​ដើម្បី​អនុវត្ត​ការងារ​សាងសង់​ ក្នុង​នោះ​មាន​ ​​៖
១-ឃុំ​ខ្នុរដំបង​ សាងសង់ផ្លូវបេតុអាមេ ប្រវែង ០.៤១៤គ.ម ទទឹង ៤ម នៅភូមិខ្នុរដំបង​ ។
២-ឃុំ​គោករវៀង សាងសង់ផ្លូវបេតុងអាមេ ប្រវែង ០.៤៨៥ គ.ម ទទឹង៤ម នៅភូមិឈូក​ ។
៣-ឃុំ​ស្តេីងជ័យ​ ជួសជុលផ្លូវក្រាលក្រួសក្រហម ប្រវែង ២.២៧០ គ.ម ទទឹង ៥ម នៅភូមិក្តុយ​ ។
៤-ឃុំ​ស្តេីងជ័យ​ សាងសង់ផ្លូវបេតុងអាមេ ប្រវែង ០.២៤០ គ.ម ទទឹង៦ម នៅភូមិពង្រ-ស្តើងជ័យ​។
៥-ឃុំ​ស្រម៉រ​ សាងសង់ផ្លូវបេតុងអាមេ ប្រវែង ០.២៨០ គ.ម ទទឹង ៤ម នៅភូមិស្រាមជើង​ ។
៦-ឃុំ​ត្រពាំងគរ​ ជួសជុលផ្លូវក្រាលក្រួសក្រហម ប្រវែង ២.២៥០ គ.ម ទទឹង ៣.៥ម និងសាងសង់លូចំនួន៤កន្លែង នៅភូមិកណ្តាល -ក្ងោក​។
ជាមួយគ្នា​នោះ​ លោក​ ​ឡី​ មិច​​ នាយក​រង​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​ បាន​សំណូមពរ​ដល់​បងប្អូន​ជា​អ្នក​ទទួល​ការ​ទាំងអស់​ ឲ្យ​ចូលរួម​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ ដេីម្បី​​បង្ការ​ទប់ស្កាត់​ការ​ឆ្លង​រីករាល​ដាល​នៃ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ ព្រមទាំង​ថ្លែង​អំណរគុណ​ចំពោះអាជ្ញាធរ​ស្រុកជើងព្រៃ​ ដែល​បាន​រៀបចំ​ការ​ដេញ​ថ្លៃ​នេះ​ ឲ្យ​មាន​សណ្ដាប់​ធ្នាប់​ និង​របៀបរៀបរយ​ផងដែរ​ ៕​SRP
ខេត្តកំពង់ធំ៖អ្នកកាសែតម្នាក់បានសម្រេចចិត្ត ប្ដឹង ឈ្មោះ ហែម ចន្ថា ហៅចែទៀង និងប្តីឈ្មោះ អ៉ឹង សុផល ម្ចាស់ផ្ទះសំណាក់វិមានសួគ៍ ទៅតុលាការខេត្តកំពង់ធំ ពីបទឆបោក។
នេះបើតាមលិខិតបណ្ដឹងរបស់លោកឆាយ រក្សា អ្នកសារព័ត៌មាន កោះសន្តិភាពប្រចាំខេត្តកំពង់ធំ ដែលបានប្ដឹងទៅព្រះរាជអាជ្ញា អមសាលាដំបូងខេត្តកំពង់ធំ។ ពាក់ព័ន្ធករណីនេះ បណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ នៅពុំទាន់ទទួលបានការបំភ្លឺ ឈ្មោះ ហែម ចន្ថា ហៅចែទៀង និងប្តីឈ្មោះ អ៉ឹង សុផល ម្ចាស់ផ្ទះសំណាក់វិមានសួគ៍ នៅឡើយទេចំពោះការចោទប្រកាន់ទេ។សូមអានលិខិតខាងក្រោម៖
ភ្នំពេញ៖ក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល បានបង្ហាញទិដ្ឋភាពទូទៅនៃការដ្ឋានអាជីវកម្ម និងរោងចក្រចម្រាញ់រ៉ែមាសជាលក្ខណៈឧស្សាហកម្មលើកដំបូងរបស់កម្ពុជានៅតំបន់អូរខ្វាវ ស្រុកកែវសីមា ខេត្តមណ្ឌលគិរី ក្រោយពីបានសិក្សាស្រាវជ្រាវស្វែងរកអស់រយៈពេលប្រមាណ ១៤ឆ្នាំ កន្លងមកនេះ ដែលវិនិយោគដោយក្រុមហ៊ុន រ៉ឺនេសង់ មីនើរ៉ល (ខេមបូឌា) លីមីតធីត Renaissance Minerals (Cambodia) Limited របស់ប្រទេសអូស្ត្រាលី។
សូមជម្រាបថា កាលពីថ្ងៃទី ១០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២១ ម្សិលមិញនេះ ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន តាមរយៈសារលិខិតផ្ញើជូនជនរួមជាតិ បានប្រកាសពីភាពជោគជ័យលើអាជីវកម្មរ៉ែមាសលើកដំបូងរបស់កម្ពុជា ដែលអាចផលិតមាសសុទ្ធ បានចំនួន ៣តោនក្នុងមួយឆ្នាំ សម្រាប់រយៈពេល ៨ ឆ្នាំ ដំបូង៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖កម្លាំងអាវុធហត្ថខេត្តបាត់ដំបង បានបង្ក្រាបរថយន្ត ប្រភេទសាំយ៉ុង១គ្រឿងពណ៌សពាក់ស្លាកលេខ2A ប៉ៃលិន០៦៤២ ដឹកជញ្ជូនឈើអត់ច្បាប់។
ការបង្ក្រាបធ្វើឡើងថ្ងៃទី១០ ខែមិថុនាឆ្នាំ២០២១ ម្សិលមិញ ស្ថិតនៅត្រង់ចំណុចក្រុមទី១ភូមិនំក្រៀប សង្កាត់ព្រែកព្រះស្តេច ក្រុងបាត់ដំបង។
មន្ត្រីអាវុធហត្ថខេត្តបាត់ដំបង ដែលបានចុះបង្ក្រាប បានប្រាប់ភ្នាក់ងារសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ថា
ដោយមានការចង្អុលបង្ហាញពីលោក មាសសុវណ្ណ មេបញ្ជាការអាវុធហត្ថខេត្ត បានបញ្ជាឲ្យកម្លាំងការិយាល័យជំនាញនៃបញ្ជាការដ្ឋានកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តបាត់ដំបង ដឹកនាំកម្លាំងផ្ទាល់ដោយលោក សូ ឌី ប្រធានមន្ទីរស្រាវជ្រាវនិងបង្ក្ត្រាបបទល្មើស បានចុះបង្ក្រាបរថយន្តដឹក
ឈើប្រភេទផ្ចិកនិងសុក្រំ ខណៈដែលបំរុងដឹកចល័តចូលចែកចាយ នៅក្នុងក្រុងបាត់ដំបង។