ភ្នំពេញ៖រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលមានក្រសួងរ៉ែនិងថាមពល ជាសេនាធិការនៅថ្ងៃទី ២១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២១នេះ នឹងប្រារព្ធពីធីបើកដំណើរការចម្រាញ់មាសលើកដំបូង របស់ក្រុមហ៊ុន Renaissance Minerals (Cambodia) Limited នៅតំបន់អូរខ្វាវ ខេត្តមណ្ឌលគិរី។
ពិធីបើកដំណើរការចម្រាញ់មាសលើកដំបូងនេះ ប្រព្រឹត្តទៅក្រោមវត្តមានលោកស៊ុយ សែម រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរ៉ែនិងថាមពល និងជាតំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ សម្តេចហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
សូមជម្រាបថា បន្ទាប់ពីបានចំណាយពេលអស់រយៈពេលជិត ១៤ ឆ្នាំ ក្នុងការសិក្សាស្វែងរុករក ការសិក្សាវាយតម្លៃសមិទ្ធិភាពសេដ្ឋកិច្ចនៃជម្រកធនធានរ៉ែ កម្ពុជាបានប្រកាសពីការរកឃើញជម្រកធនធានរ៉ែមាស ដែលមានលក្ខណៈឧស្សាហកម្ម នៅតំបន់អូរខ្វាវ ស្រុកកែវសីមាខេត្តមណ្ឌលគិរី ជាលើកដំបូងនៅកម្ពុជា។
ការសាងសង់ឋបនភ័ណ្ឌ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសំខាន់ៗ នៃការដ្ឋានអាជីវកម្មនិងរោងចក្រចម្រាញ់រ៉ែមាស ត្រូវបានចាប់ផ្ដើមពីពាក់កណ្ដាលឆ្នាំ ២០២០ ដោយប្រើប្រាស់ទុនវិនិយោគសរុបប្រមាណ ១២០លានដុល្លាសហរដ្ឋអាមេរិច ហើយត្រូវបានបញ្ចប់និងប្រកាសដាក់ឲ្យដំណើរការជាផ្លូវការដោយ សម្តេចហ៊ុន សែន។
លោកស៊ុយ សែម មានប្រសាសន៍ថា នៅពេលដំណើរការ ការដ្ឋានអាជីវកម្មនិងរោងចក្រចម្រាញ់រ៉ែមាសនេះ មានសមត្ថភាពជីកយករ៉ែឆៅប្រមាណជិត ២ លានតោន ក្នុង ១ ឆ្នាំ និងចម្រាញ់ចេញជាដុំមាសកម្រិត ៩០ភាគរយ មាសនេះ នឹងស្រូបទាញកម្លាំងពលកម្មសរុបប្រមាណ ៤៦២ នាក់ ក្នុងនោះជនជាតិខ្មែរប្រមាណ ៤២៧ នាក់ និងបរទេស ៣៥ នាក់ ហើយអាចទាញចំណូលប្រមាណ ១៨៥ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិកក្នុង ១ ឆ្នាំ ដែលក្នុងនោះចំណូលថវិកាជាតិពីសួយសារ និងសារពើពន្ធផ្ទាល់មានប្រមាណ ៤០ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក។
លោក រដ្ឋមន្ត្រី បានបញ្ជាក់ថា នេះគឺជាសមិទ្ធផលថ្មីស្រឡាងមួយទៀត ដែលកើតចេញពីនយោបាយឈ្នះឈ្នះរបស់ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ដែលបាននាំមកនូវសន្តិភាព ស្ថិរភាពនយោបាយ និងឯកភាពជាតិ ដែលជាកត្តាចាំបាច់បំផុត និងមិនអាចខ្វះបាន ក្នុងការអនុញ្ញាតឱ្យមានការវិនិយោគទ្រង់ទ្រាយធំនៅក្នុងវិស័យធនធានរ៉ែនេះ។
សូមបញ្ជាក់ថា ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នៅក្នុងសារជូនជនរួមជាតិអំពីការប្រកាសដាក់ឲ្យដំណើរការការដ្ឋានអាជីវកម្មនិងរោងចក្រចម្រាញ់រ៉ែមាសកាលពីថ្ងៃទី ១០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២១ ដោយខ្លឹមសារបានបញ្ជាក់ថា “អាជីវកម្មរ៉ែមាស គឺជាអាជីវកម្មដែលត្រូវការវិនិយោគប្រកបដោយវិជ្ជាជីវៈ មិនមែនគ្រប់គ្នាចេះតែអាចធ្វើការអភិវឌ្ឍបាននោះទេ។ ការដាក់ឱ្យដំណើរការឧស្សាហកម្មរ៉ែមាសថ្ងៃនេះ មិនមែនជាការប្រកាសលើកទឹកចិត្តឲ្យសាធារណជនទាំងឡាយចាប់យករបរអាជីវកម្មរ៉ែមាសនេះឡើយ ព្រោះថា វាជាអាជីវកម្មមានគ្រោះហានិភ័យខ្លាំង ត្រូវការដើមទុនច្រើន និងជំនាញពិតប្រាកដ”៕SRP
ភ្នំពេញ៖គម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿន-ភ្នំពេញព្រះសីហនុ មានប្រវែង ១៩០គីឡូម៉ែត្រ ដែលបានបើកការដ្ឋានសាងសង់ កាលពីខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៩ គិតត្រឹមថ្ងៃទី១១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ ដំណើរការសាងសង់សម្រេចបាន ៥៥,០៥% ហើយ និងគ្រោងបញ្ចប់នៅថ្ងៃទី៣១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣។ ផ្លូវនេះតភ្ជាប់ពីភូមិ ១ សង្កាត់ សំរោងក្រោម ខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ រាជធានីភ្នំពេញ ដល់ភូមិ១ សង្កាត់លេខ៣ ក្រុងព្រះសីហនុ។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន។
ក្រសួងសាធារណការបានបញ្ជាក់ថានៅ ថ្ងៃចន្ទ ទី២១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១នេះ លោក ជំទាវ និន សាផុន ប្រធានគណៈកម្មការសាធារណការ ដឹកជញ្ជូន ទូរគមនាគមន៍ ប្រៃសណីយ៍ ឧស្សាហកម្ម រ៉ែ ថាមពល ពាណិជ្ជកម្ម រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ (គណៈកម្មការទី៩) នៃរដ្ឋសភា និងលោកស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បាន អញ្ជើញដឹកនាំគណៈប្រតិភូចំរុះចុះបំពេញបេសកកម្មពិនិត្យមើលសកម្មភាព និងវឌ្ឍនភាពសាងសង់ផ្លូវ ល្បឿនលឿន ភ្នំពេញ-ក្រុងព្រះសីហនុ ដោយមានការចូលរួមពីមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធ តំណាងក្រុមហ៊ុន សាងសង់ តំណាងក្រុមហ៊ុនត្រួតពិនិត្យបច្ចេកទេស និងភាគីពាក់ព័ន្ធ។
ក្រសួងបានបញ្ជាក់ថាផ្លូវនេះអនុវត្តការសាងសង់ដោយក្រុមហ៊ុន PPSHV Expressway Co., Ltd និងក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធនៃ ក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មស្ពានថ្នល់ចិន(CRBC) និងត្រួតពិនិត្យបច្ចេកទេសដោយក្រុមហ៊ុន MINCONSULT SDN. BHD. ប្រើរយៈពេលសាងសង់៤៨ខែ គ្រោងចំណាយថវិកាប្រមាណ ២ ០១៩លានដុល្លារ សហរដ្ឋអាមេរិក មានគន្លងផ្លូវចំនួន៤គន្លង ទទឹងផ្លូវសរុប ២៤,៥ ម៉ែត្រ មានផ្លូវបំបែកទិស៧កន្លែង កន្លែងឈប់សម្រាកចំនួន៣កន្លែង ចំណតរថយន្ត១កន្លែង មណ្ឌលប្រតិបត្តិការនិងថែទាំចំនួន៤កន្លែង ស្ពានធំ និងស្ពានមធ្យមចំនួន៤០កន្លែង ស្ពានតូចចំនួន៥ កន្លែង ឆ្លងកាត់រាជធានីភ្នំពេញប្រមាណ ៨គីឡូម៉ែត្រ និងខេត្តចំនួន០៤បួន ក្នុងនោះ៖ ខេត្តកណ្តាលប្រវែង ៩,១ គីឡូម៉ែត្រ ខេត្តកំពង់ស្ពឺប្រវែង ៨០,៨ គីឡូម៉ែត្រ ខេត្តកោះកុងប្រវែង១,៩២ គីឡូម៉ែត្រ និងខេត្តព្រះសីហនុប្រវែង ៨៩,៨៩គីឡូម៉ែត្រ។
គម្រោងសាងសង់ផ្លូវល្បឿនលឿន-ភ្នំពេញព្រះសីហនុគឺជាគម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿនទី១ និងជាគម្រោងផ្លូវ របៀងយុទ្ធសាស្ត្រសំខាន់បំផុតនៅកម្ពុជា ជួយកាត់បន្ថយពេលវេលាធ្វើដំណើរពីរាជធានីភ្នំពេញទៅ ផែសមុទ្រក្រុងព្រះសីហនុ ពីចំនួនប្រាំម៉ោងមកត្រឹមតែពីរម៉ោងប៉ុណ្ណោះ និងជួយកាត់បន្ថយតម្លៃភស្តុភារ កម្មផងដែរ។
គួរកត់សម្គាល់ថា៖ ក្រុមហ៊ុនបានដាក់ចេញគោលដៅទាំង៧លើការទទួលខុសត្រូវផ្នែកសង្គមអ្នក វិនិយោគ (Corporate Social Responsibility)ដើម្បីគ្រប់គ្រងគម្រោងគឺ៖ សុវត្ថិភាព គុណភាព ប្រសិទ្ធភាព នវានុវត្តន៍ ការដ្ឋានសាងសង់ឆ្លាតវៃ ការការពារបរិស្ថាន និងការយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះធន ធានមនុស្ស៖
១) គុណភាព និង
២) សុវត្ថិភាព៖ គុណភាព និងសុវត្ថិភាពគឺជាបេះដូងរបស់គម្រោង។ ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងនិងស្តង់ដារ ការងារ ដែលមានគុណភាពខ្ពស់ ព្រមទាំងផ្តោតលើប្រព័ន្ធត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃ គុណភាព និងប្រើប្រាស់ បច្ចេកវិទ្យាទំនើបៗ
៣) ប្រសិទ្ធភាព៖ គម្រោងបានកំពុងប្រើប្រាស់ផែនការរួមមួយ ព្រមទាំងបានប្រើប្រាស់នូវវិធីសាស្រ្តដែល មានលក្ខណៈវិទ្យាសាស្រ្ត និងការប្រើប្រាស់ធនធានល្អៗ
៤) ការការពារបរិស្ថាន៖ ជាមួយការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព ដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា និងសម្ភារ នានា ដែលមិនបង្កផលប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន
៥)ឱកាសការងារ៖ ពលរដ្ឋកម្ពុជាចំនួន ៣ ២៣៩នាក់ កំពុងបម្រើ ការងារក្នុងគម្រោងស្មើនឹង៧៨%នៃ កម្លាំងពលកម្មសរុប៤ ១៥៣នាក់ (ចិន៩១៤នាក់)
៦) ការផ្ទេរនូវបច្ចេកវិទ្យា៖ កំណត់ចក្ខុវិស័យរយៈពេលវែងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ នាំយកនូវបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ ដើម្បីសាងសង់បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ និងផ្ទេរបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ ជូនប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា
៧) សុខមាលភាពសាធារណៈ៖ ក្រុមហ៊ុនគោរពនូវវប្បធម៌របស់ម្ចាស់ប្រទេស និងយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះ សុខមាលភាពសាធារណៈ និងគាំទ្រជានិច្ចចំពោះការអប់រំ និងបានត្រៀមខ្លួនចូលរួមចំណែកកសាងនូវ សង្គម និងសហគមន៍៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ជនដៃដល់៣នាក់ត្រូវអាវុធហត្ថស្រុកសូទ្រនិគនចាប់ខ្លួន បន្ទាប់ពីវាយមនុស្ស៥នាក់អោយរងរបួស ក្នុងជម្លោះដណ្តើមទីតាំងប្រព្រឹត្តបទល្មើសនេសាទ។
ការចាប់ខ្លួនធ្វើឡើងកាលពីល្ងាចថ្ងៃទី២០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ ម្សិលមិញ ស្ថិតក្នុងភូមិតាច្រនៀង ឃុំកំពង់ឃ្លំាង ស្រុកសូទ្រនិគម។
មន្ត្រីកងរាជអាវុធហត្ថស្រុកសូទ្រនិគម បានអោយដឹងថា ជនសង្ស័យដែលចាប់ខ្លួនទី១ ឈ្មោះ ផាត់ ង៉ុយ ភេទប្រុស អាយុ ៣០ឆ្នាំ។ ទី២ឈ្មោះ ផាត់ ងី ភេទប្រុស អាយុ ៣១ឆ្នាំ។ ទី៣ឈ្មោះ ផាត់ ផល ភេទប្រុស អាយុ ៣៤ឆ្នាំ។
ចំណែកជនរងគ្រោះទី១ឈ្មោះ តែ លី ភេទប្រុស អាយុ ៣៦ឆ្នាំ។
ទី២. ឈ្មោះ ខ្វៃ តែ ភេទប្រុស អាយុ ៦៨ឆ្នាំ។ ទី៣. ឈ្មោះ តែ ធី ភេទប្រុស អាយុ ២៥ឆ្នាំ។ ទី៤. ឈ្មោះ តែ លីដា ភេទ ប្រុស ៣០ឆ្នាំ។ ទី៥. ឈ្មោះ ឡឹង ហុក ភេទប្រុស អា យុ ៦៥ឆ្នាំ។
ជនសង្ស័យ និងជនរងគ្រោះរស់នៅភូមិ ឃុំ កើតហេតុខាងលើ។ មូលហេតុភាគីទាំង សង ខាងទាស់សម្ដីគ្នា រឿងដណ្តើមកន្លែងដាក់សម្រាស់យកត្រីនៅតាមព្រែកក្នុងភូមិសាស្រ្តខាងលើ។
ប្រភពបញ្ជាក់ថា ក្នុងខណ:នេះភាគីរងគ្រោះកំពុងបញ្ជូនទៅមន្ទីពេទ្យ ឯភាគីបង្ក កំពុងបន្តនិតិវិធី៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់បើកម៉ូតូបុកត្រាក់ទ័រពីក្រោយ បណ្ដាលឲ្យស្លាប់នៅពេលបញ្ជូនទៅដល់មន្ទីរពេទ្យ។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើង វេលាម៉ោង០១និង៣០នាទីយប់ ថ្ងៃទី២១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ នៅលេីផ្លូវជាតិលេខ៦ ចំណុចភូមិព្រៃទទឹង ឃុំល្វែងឫស្សី ស្រុកជីក្រែង។
សមត្ថកិច្ចស្រុកជីក្រែងបានឲ្យដឹងថា គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ រវាងបេីកបរម៉ូតូម៉ាកវ៉េវអាល់ហ្វា អត់ស្លាកលេខ បានបុកពីក្រោយត្រាក់ទ័រម៉ាកKOBUTA ពណ៌ក្រហម (ទិសដៅស្របគ្នាពីលិចទៅកេីត)។
សមត្ថកិច្ចបានបន្តថា ជនរងគ្រោះ ឈ្មោះ ញ៉ាញ់ មោង អាយុ ២៧ឆ្នាំ ទីលំនៅភូមិគោកអំពិល ឃុំល្វែងឫស្សី ស្រុកជីក្រែង អ្នកបេីកបរម៉ូតូ បញ្ជូនដល់មន្ទីរពេទ្យស្លាប់។ ចំណែកអ្នកបេីកបរត្រាក់ទ័រ ឈ្មោះ ពុធ ឃា ភេទប្រុសអាយុ៤១ឆ្នាំ ទីលំនៅភូមិក្នុង ឃុំល្វែងឫស្សី ស្រុកជីក្រែង មិនមានរងរបួសនោះទេ។ ករណីនេះត្រាក់ទ័រ និងម៉ូតូ ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចនាំយកទៅរក្សាទុកនៅប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលល្វែងឫស្សី ដេីម្បីចាត់ការនីតិវិធីបន្ត៕SRP
២០ មិថុនា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖លោក​ ឆាត​ ឆី​ហ៊ុយ​ ប្រធាន​សមាគម​ចលនាយុវជនកម្ពុជា​ (ក្រុម​១៥៧)​សាខាស្រុកក្រឡាញ់​ បានដឹក​នាំ​សមាជិក​ សមាជិកា​ ជួបសំណេះសំណាល នាំ​យក​អំណោយ​ជា​ គ្រឿង​ឧបភោគ​ បរិភោគ​ និង​ សម្ភារមួយ​ចំនួន​ឧបត្ថម្ភ​ដល់​សាលាឃុំតាអាន និង​ពលរដ្ឋចំនួន៣ គ្រួសារ​ ដែលមានជីវភាពខ្វះខាត​។
ពិធីនេះនៅថ្ងៃ​អាទិត្យ ថ្ងៃទី២០ ខែ​មិថុនា​ ឆ្នាំ២០២១​ តាមការណែនាំរបស់លោក ហ៊ុន ប៉ូគា ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម​១៥៧)​ សាខាខេត្តសៀមរាប​។
លោក​ ឆាត​ ឆី​ហ៊ុយ​ បានឲ្យដឹងថាការផ្ដល់អំណោយនេះ ទី១ បានជួបសំណេះសំណាល​ជាមួយ​ លោក​ ស្គន់ សាគិន មេឃុំ តាអាន ក្រោមវត្តមាលោក​ សុខ​ ណារ៉េត​ អភិបាល​រង​ ស្រុក​ក្រឡាញ់​ ក្រុមការងារ ស.ស.យ.​ក​ ស្រុក​ក្រឡាញ់​ លោក ថ្កើង សេងគា មេប៉ុស្តិ៍តាអាន និងលោកមេភូមិ ផងដែរ។
អំណោយដែលប្រគល់​ជូន​សាលា​ឃុំតាអាន មាន​ដូច​ជា​៖
-​ ទឹក​សុទ្ធ​ ២០យួរ​ -​ ទឹក​ក្រូច​ ១កេស​ -​ មី​ ១កេស​ -​ សាប៊ូ​លាង​ដៃ​ ២០លីត្រ​ -​ ម៉ាស ចំនួន ៤០០ម៉ាស -​ អាកុល​ ៣ដប។
ចំណែកអំណោយប្រគល់ជូន​គ្រួសារ​ដែលមានជីវភាពខ្វះខាត​ ចំនួន៣គ្រួសារ​ នៅភូមិតាអាន ភូមិទឹកជុំ និង ភូមិសំរោង ដោយក្នុង​មួយគ្រួសារ​ទទួលបាន៖ -​ ថវិកា​៥មុឺន​ររៀល -​ អង្ករ​ ២៥គីឡូ​
-​ ទឹក​សុទ្ធ​ ១០យួរ​ -​ មី​ ១កេស​ -​ ត្រី​ខ​១យួរ​ -​ ទឹក​ស៊ីអុីវ ១យួរ​ -​ ទឹក​ត្រី​១យួរ​ -​ ប្រេង​ឆា​ ១លីត្រ​ -​ ស្ករ​ស​ ១គីឡូ​ -​ ប៊ីចេង​ ១គីឡូ​ -​ អំបិល​ ១គីឡូ​ -​ សាប៊ូ​លាង​ចាន​១ធុង​ ៥លីត្រ​ -​ ពង​ទា​ ៣៣គ្រាប់​-​ អាកុល​ ១ដប​។
ឆ្លៀតក្នុងនោះផងដែរ លោក ឆាត ឆីហ៊ុយ បានមានមតិផ្តាំផ្ញេី ដោយសូមអំពាវនាវដល់ពលរដ្ឋ ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ អោយបានខ្ពស់នូវអនាម័យ​។ ជាពិសេសសូមចូលរួមអនុវត្តតាមប្រសាសន៍ណែនាំរបស់ សម្តេចតេជោ (៣កុំ ៣ការពារ) ឲ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួនដើម្បីចៀសផុតពីមេរោគកូវីដ-១៩ ដ៏កាចសាហាវនេះ។
ជាមួយគ្នានេះដែរ លោក​ អ៊ុំ​ ភឿង​ អនុប្រធានផ្នែកបុគ្គលិក​ សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា(ក្រុម១៥៧) ខេត្តសៀមរាប​ ក៏បាននាំយកអំណោយជូន​ លោក​ មេ​ រ៉ាឌី​ មេឃុំសែនសុខ​ ស្រុកក្រឡាញ់​ផងដែរ។ អំណោយរួមមាន៖ -​ ម៉ាសុីនវ៉ាស់កម្ដៅចំនួន២គ្រឿង -​ ម៉ាស ចំនួន​១០០០ម៉ាស -​ ទឹកសុទ្ធ​ ចំនួន​ ៥កេស៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោក សឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន ផា ផា យ៉ា បាននិពន្ធនូវអត្ថបទមួយដែលមានចំណងជើងថា «ការពឹងលើខ្លួនឯង»។
លោកសឿន តុលា បានសរសេរថា៖” ប្រសិនបើ អត្ថភាពដំបូង យើងអាចជួយខ្លួនឯងបាន មានរឿងជាច្រើន ដែលអ្នកដទៃ ចូលរួមជួយយើងបន្ថែម ទៀត ដើម្បីឲ្យ យើង ទទួលបានជោគជ័យជាបន្តបន្ទាប់” ជាការពិតណាស់ ” យើងមិនអាចសុំគេជួយយើង ក្នុងរយៈពេលយូរ បានទេ ពីព្រោះអ្វីទាំងអស់ គឺផ្ដើមពីខ្លួនយើង”
ហើយជាទូទៅ អ្នកដែលអាចជួយខ្លួនឯងបាន តែងតែបង្កើត មាគ៌ា ផ្លូវដើរ សម្រាប់ជីវិតរបស់ខ្លួន និង ពួកគេ មិនអាច ខ្ជះខ្ជាយ ពេលវេលា ដោយមិនបានស្វែងយល់ អំពីហេតុផលផ្សេងៗដែលកើតឡើងជុំវិញខ្លួននោះទេ និយាយរួម ពួកគេតែងតែចំណាយពេលអភិវឌ្ឍន៍ខ្លួនឯង ជាប្រចាំ។
ពួកគេតែងតែ ប្រឆាំង ចំពោះការនិយាយថា ” ខ្ញុំគ្មានសមត្ថភាព” ឬក៏” ខ្ញុំគ្មានជម្រើស” ឬ ពួកគេប្រឆាំងចំពោះហេតុផលដែល គាំទ្រចំពោះការគិតអវិជ្ជមានទាំងឡាយ។
សូមចងចាំថា មនុស្សដែលខ្លាំងពិតប្រាកដ គឺជាមនុស្ស លត់ដំ ការគិតនឹងខ្លួន ដើម្បីឲ្យជឿជាក់លើខ្លួនឯង។
មានលក្ខណៈ 5 ចំណុច ដែលធ្វើឲ្យយើង
ផ្លាស់ប្ដូរការគិត ដើម្បីពឹងខ្លួនឯង។
1: ខ្ញុំអាចធ្វើបាន ” ខ្ញុំអាចដោះស្រាយបាន”
2: ខ្ញុំធុញទ្រាន់ គ្រប់គ្រាន់ ក្នុងការពឹងផ្អែកលើអ្នកដទៃ ដូច្នេះហើយ ខ្ញុំចង់ទទួលខុសត្រូវ លើវាសនាជីវិត ទទួលខុសត្រូវ កិច្ចការដទៃទៀត ដោយខ្លួនឯង។
3: ភាពថិតថេរ មិនមែនការពិតទេ ពីព្រោះ នៅក្នុងលោកយើងនេះ គ្មានអ្វីឋិតថេរ និងទៀងទាត់ឡើយ ដូច្នេះហើយ
ខ្ញុំត្រូវតែ ដឹកនាំ ជីវិតរបស់ខ្ញុំ តាមរយៈ ការគិត និងការរៀន គ្មានព្រំដែន ដើម្បីឲ្យជីវិតរបស់ខ្ញុំ ទទួលផលល្អគ្មានដែនកំណត់។
4: ពាក្យថាលំបាក ពាក្យថាមិនអាចទៅរួច….ពាក្យថាគ្មានលទ្ធភាព គឺមិនសម្រាប់រូបខ្ញុំទេ ពីព្រោះ ខ្ញុំត្រូវការស្វាហាប់ វាងវៃ នឹងប្រឈមជាមួយកិច្ចការថ្មីៗ បន្ថែមទៀត។
5: ខ្ញុំជ្រើសរើស យក ” បោះចោលអតីតកាល ដែលកំណត់វាសនារបស់ខ្ញុំ ឲ្យនៅដដែលនោះ ពីព្រោះ ខ្ញុំមិនមែនជាជនរងគ្រោះ ដោយសារអតីតកាលនោះទេ។
និពន្ធដោយលោក  សឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុនផា ផា យ៉ា PAPAYA  NEXT STEP CO,.LTD.*PAPAYA REAL ESTATE(គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ)*PAPAYA HOMESTAY(គម្រោងលើវិស័យទេសចរណ៍)
*PAPAYA GARDEN  (គម្រោងលើវិស័យកសិកម្មនិងចែកចាយអាហារ)
ខេត្តសៀមរាប៖ក្របីអ្នកភូមិចំនួន៤ក្បាលត្រូវបានចោរចូលលួចបានដោយសុវត្ថភាព។
ហេតុការណ៍ចោរលួចក្របីនេះ បានកើតនៅទៀបភ្លឺឈានចូលថ្ងៃទី២០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ ក្នុងភូមិបុស្សធំ ឃុំអំពិល ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។
ប្រភពពីពលរដ្ឋបានឲ្យដឹងថាករណីនេះគឺម្ចាស់ក្របីបានចងក្របីទុកខាង ក្រោយផ្ទះចម្ងាយប្រហែល៣០ម៉ែត្រ ដោយមិនមានរបងឬក្រោលនោះទេ ដោយចោរបើកឡាន ចូលមកដឹកក្របី៦ក្បាល ប៉ុន្តែ រត់រួចមកវិញ ២ក្បាល។
សមត្ថកិច្ចស្រុកប្រាសាទបាគង បានប្រាប់ថា ក្រោយកើតហេតុ ជនរងគ្រោះ បានមកដាក់ពាក្យបណ្តឹងថា បានបាត់ក្របីមួយក្រោល មានចំនួន ៦ក្បាល ឈ្មោល២ក្បាលញី៤ក្បាលក្នុងនោះមានសម្បុរ សរ១(ឃ្លៀច)នៅចំណុចខាងលើ។
ប្រភពបានបញ្ជាក់ថា ជនរងគ្រោះឈ្មោះ ឈឺន មៃ ភេទស្រី អាយុ៥២ឆ្នាំ មុខរបរ កសិករ រស់នៅភូមិឃុំកើតហេតុ រហូតម៉ោង៥និង ០០នាទីព្រឹក ថ្ងៃទី ២០ខែមិថុនាឆ្នាំ២០២១ ទើបជនរងគ្រោះ ដឹងខ្លួន ទៅមើល ក្របីក៏បាត់ រួចបានរាយការណ៍ជូននគបាលប៉ុស្តិ៍នគរបាលអំពិល តែម្ដង។
បើតាមសម្ដី របស់ម្ចាស់បានប្រាប់សមត្ថកិច្ចថា កាលពីមុន គាត់ចិញ្ចឹមក្របីមានចំនួន ១២ ក្បាល ហើយក្នុងអំឡុងឆ្នាំ២០១៩ ចោ ចូលលួចដឹកតាមឡានអស់៦ក្បាលផងដែរ។
បច្ចុប្បន្ន កម្លាំងសមត្ថកិច្ចកំពុងស្វែងរក តាមចាប់ខ្លួនជនសង្ស័យ យកមកផ្តន្ទាទោសទៅតាមផ្លូវច្បាប់៕SRP
ភ្នំពេញ៖នៅថ្ងៃទី២០ ខែមិថុនា គឺជាខួបលើកទី៤៤ឆ្នាំ (២០ មិថុនា ១៩៧៧-២០ មិថុនា ២០២១)នៃថ្ងៃដែល សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី សម្រេចចិត្តដោយការឈឺចាប់យកជីវិតធ្វើដើមទុនដើម្បីតស៊ូរំដោះប្រជាជនកម្ពុជាចេញពីរបបប្រល័យពូជសាសន៍ ប៉ុល ពត។
សម្ដេចហ៊ុន សែន បានបង្ហោះសាររំឮកតាមរយៈទំព័រផេកហ្វេសប៊ុករបស់សម្ដេចថា៖ទី២០ ខែមិថុនា គឺជាខួបលើកទី៤៤ឆ្នាំ (២០ មិថុនា ១៩៧៧-២០ មិថុនា ២០២១)នៃថ្ងៃដែល ខ្ញុំសម្រេចចិត្តដោយការឈឺចាប់យកជីវិតធ្វើដើមទុនដើម្បីតស៊ូរំដោះប្រជាជនកម្ពុជាចេញពីរបបប្រល័យពូជសាសន៍ ប៉ុល ពត។
ទោះបីពេលនេះខ្លួនខ្ញុំ និងប្រជាជនកម្ពុជាកំពុងទទួលបាននូវសេចក្តីសុខ តែខ្ញុំមិនដែលភ្លេចនូវទឹកភ្នែករាប់ម៉ឺន រាប់សែន ដំណក់ នៅពេលដែលខ្ញុំឈានជើងចេញពីមាតុភូមិចោលប្រជាជនកម្ពុជាដែលកំពុងរងគ្រោះ ពិសេសចាកចេញចោល ភរិយា ដ៏កំសត់ដែលកំពុងមានផ្ទៃពោះ។
ខ្ញុំអត់មានជម្រើសឲ្យល្អជាងនេះទេ ព្រោះយើងមិនអាចសុំការអាណិតពីពួក ប៉ុល ពត បានឡើយ។ ជម្រើសប្រកបដោយគ្រោះថ្នាក់ និងទឹកភ្នែកនោះហើយដែលនាំមកនូវសេចក្តីសុខ និងការរីកចម្រើនរហូត សព្វថ្ងៃនេះ។
ខ្ញុំធ្លាប់បានរៀបរាប់ពីប្រវត្តិដ៏ឈឺចាប់នេះច្រើនដងហើយ តែខ្ញុំមិនទាន់បានបញ្ចេញនូវចម្ងល់ក្នុងចិត្តខ្ញុំទាក់ទងជាមួយប្រវត្តិនេះ ដែលតាំងជាសំណួរថា ប្រសិនបើខ្ញុំមិនសម្រេចចិត្តដឹកនាំការតស៊ូដោយចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃ២០ មិថុនា ១៩៧៧ ទេតើពេលនោះពួក ប៉ុល ពត សម្លាប់ខ្ញុំនៅឯណា? ដោយវិធីណា?។ សំណួរបន្ទាប់តើមានអ្នកស្នេហាជាតិណាផ្សេងទៀតបង្កើតឡើងនូវកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ សាមគ្គីសង្រ្គាះជាតិជំនួសខ្ញុំដែរឬទេ? តើដំណើរឆ្ពោះមករំដោះប្រទេសពីរបប ប៉ុល ពត កើតមានឡើងបានដោយរបៀបណា? តើមានដំណោះស្រាយតាមរយៈការចចារ និងកិច្ចព្រមព្រៀងប៉ារីសឬទេ? និងចុងក្រោយតើមាននយោបាយ ឈ្នះ ឈ្នះ ដើម្បីបញ្ចប់សង្រ្គាម នាំមកនូវសន្តិភាព និងការអភិវឌ្ឍដូចសព្វថ្ងៃឬទេ?
សំណួរសង្ខេបទាំងនេះ តែងបង្កប់ក្នុងខួរក្បាលខ្ញុំជានិច្ច ហើយខ្ញុំក៏មិនអាចឆ្លើយជាមួយសំណួរនេះដោយខ្លួនឯងបានដែរ ខ្ញុំទុកជូនបងប្អូនជនរួមជាតិមេត្តាជួយរកចម្លើយ៕SRP
១៩ មិថុនា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖អាជ្ញាធរស្រុកស្រីស្នំបានរាយការណ៍ នៅល្ងាចនេះថា កុមារីម្នាក់បានលង់ទឹកស្លាប់នៅប្រទ្បាយទឹក។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើង នៅវេលាម៉ោង១៧និង៣០នាទីថ្ងៃទី១៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ នៅចំណុចលូបង្ហៀរប្រទ្បាយទឹកចម្ងាយប្រហែល៨០០ម៉ែត្រខាងកើតភូមិរំដេង ឃុំត្រាំសសរ ស្រុកស្រីស្នំ ខេត្តសៀមរាម។
អាជ្ញាធរបានឲ្យដឹងទៀតថាក្មេងស្រីរងគ្រោះ មានឈ្មោះ សួង ស្រីយឿ អាយុ១២ឆ្នាំ មុខរបរសិស្សរស់នៅភូមិឃុំខាងលើ។ ករណីនេះ មូលហេតុ: ក្មេងរងគ្រោះ ទៅលេងទឹកក្នុងប្រទ្បាយ ទឹកហូរខ្លាំងគួចចូលជាប់ក្នុងរន្ធលូ បណ្តាលស្លាប់តែម្ដង។ ជាមួយគ្នានេះអាជ្ញាធរបានអំពាវ ដល់មាតាបិតា សុំឲ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះកូនតូចៗ កុំឲ្យទៅលេងទឹក ទឹកម្នាក់ឯង អាចមានគ្រោះថ្នាក់ដោយប្រការណាមួយ៕SRP
ភ្នំពេញ៖កូនប្រុសសម្តេចតេជោហ៊ុន សែន លោកហ៊ុន ម៉ានី នៅព្រលប់ថ្ងៃទី ១៩ ខែមិថុនាឆ្នាំ ២០២១ នេះ បានបង្ហោះសារមួយរៀបរាប់ការធ្វើដំណើររបស់សម្ដេចតេជោហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី ក្នុងការស្រោចស្រង់អាយុជីវិតរបស់ប្រជាជន។
លោកហ៊ុន ម៉ានី បានសរសេរថា៖កាលពី៤៤ឆ្នាំមុន ពេលវេលានេះ ជាពេលវេលាដ៏ឈឺចាប់ និងជូរចត់រកអ្វីប្រៀបផ្ទឹមពុំបាន ដែលបុរសម្នាក់ត្រូវធ្វើការសម្រេចចិត្តដ៏លំបាកបំផុតក្នុងការចេញដំណើរទៅធ្វើបេសកកម្មមួយដែលបានស្រោចស្រង់អាយុជីវិតប្រជាជន និងប្រទេសពីក្រញ៉ាំនៃរបបប្រល័យពូជសាសន៍ ៣ឆ្នាំ ៨ខែ និង២០ថ្ងៃ។ គឺនៅពេលនោះហើយ ដែលបុរសម្នាក់នោះត្រូវទុកប្រពន្ធ និងកូនជាទីស្រលាញ់ស្មើរកែវភ្នែក និងបេះដូងដែលមិនទាន់បានឃើញពន្លឺថ្ងៃផង ដើម្បីទៅស្វែងរកការសង្រ្គោះជាតិនៅក្នុងកាលៈទេសៈ និងភាពប្រថុយប្រថានខ្ពស់បំផុត។ ការចាប់ផ្តើមដំណើរឆ្ពោះទៅការសង្រ្គោះជាតិរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាថ្ងៃទី២០ ខែមិថុនា ១៩៧៧ គឺជាការចាប់ផ្តើមនៃចលនាតស៊ូមួយ គួបផ្សំនឹងចលនាតស៊ូនានាដើម្បីផ្តួលរំលំក្រុមខ្មែរក្រហម និងបញ្ចប់ការកាប់សម្លាប់ ប្រល័យពូជសាសន៍ ទារុណកម្ម និងរបបទាសភាព ហើយផ្តល់ជូនប្រជាជនមកវិញនូវការរស់រានមានជីវិតសារជាថ្មី ជីវភាពថ្លៃថ្នូរ ព្រមទាំងដំណើរស្វែងរកសន្តិភាពយូរអង្វែងមួយ។
ក្នុងការចងចាំនេះ គឺបានបង្កប់នូវអនុស្សាវរីយ៍ជាច្រើនសម្រាប់សម្តេចតេជោក្នុងនាមជាបុគ្គលផ្ទាល់ ដែលបានឆ្លងកាត់នូវពេលវេលាដ៏លំបាក និងអាក្រក់បំផុតក្នុងជីវិតរបស់លោក។ ការឈឺចាប់សែនវេទនានេះ កាន់តែធ្វើឱ្យលោកពិបាកទ្វេដងក្នុងការខាំមាត់សង្កត់ចិត្ត អត់ទ្រាំនឹងទង្វើដ៏ព្រៃផ្សៃទាំងឡាយដែលខ្លួនលោកផ្ទាល់ និងគ្រួសារដែលជាជនរងគ្រោះមួយក្នុងចំណោមក្រុមគ្រួសាររាប់លានផ្សេងទៀត បានជួបប្រទះ ដើម្បីផ្តោតស្រួចឆ្ពោះទៅការផ្តួលរលំរបបឃោឃៅមួយនេះ ​និងស្វែងរកសុខសន្តិភាពជូនជាតិមាតុភូមិ និងប្រជាជនជាទីស្រលាញ់ដ៏ជ្រាលជ្រៅបំផុតរបស់លោក។
ដោយសារការតាំងចិត្ត លះបង់ខ្ពស់ និងភាពវៃឆ្លាតក្នុងការក្តាប់សភាពការណ៍ទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស ទើបបេសកកម្មដ៏សែនគ្រោះថ្នាក់ និងស្ទើរតែគ្មានសង្ឃឹមពីពេលចាប់ផ្តើម បានប្រែក្លាយទៅជាចលនារំដោះជាតិមាតុភូមិ ដែលបាននាំមកនូវការបង្កើតរណសិរ្សសាមគ្គីសង្រ្គោះជាតិកម្ពុជា ថ្ងៃ២ ធ្នូ ១៩៧៨ និងដែលនាំទៅដល់ជ័យជំនះដ៏ត្រចះត្រចង់ នាថ្ងៃ៧ មករា ១៩៧៩។ ផ្តើមចេញពីថ្ងៃ២០ មិថុនា ១៩៧៧ នោះហើយ ដែលដំណើរកម្ពុជាបានចាប់ផ្តើមវិលកង់ក្នុងជំហានស្វាហាប់ និងក្នុងតម្រាយផ្លូវភ្លឺស្វាងក្នុងការបង្របង្រួមជាតិ ឯកភាពជាតិ ឯកភាពទឹកដី ប្រែក្លាយកម្ពុជាពីគំនរផេះផង់ និងភាពខ្ទេចខ្ទាំ ឆ្ពោះទៅរកកោះសន្តិភាព វឌ្ឍនភាព និងវិបុលភាព ពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ។ អ្វីៗដែលយើងបានឃើញ និងកំពុងរស់នៅក្នុងសព្វថ្ងៃ គឺកើតចេញពីការសម្រេចចិត្ត និងដាក់ចេញនូវទស្សនវិស័យច្បាស់លាស់របស់មេដឹកនាំកម្ពុជា ដែលកំពុងកាន់ចង្កូតនាវាយើងសព្វថ្ងៃនេះ។
សន្តិភាព គឺពិតជារតនសម្បត្តិដ៏មានតម្លៃវិសេសវិសាលមិនត្រឹមតែចំពោះថ្នាក់ដឹកនាំ និងយុទ្ធជននាសម័យកាលមុនប៉ុណ្ណោះទេ។ តែវារិតតែមានតម្លៃសម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នា និងកូនចៅជំនាន់ក្រោយរបស់កម្ពុជាថែមទៅទៀត។ ការរក្សាឱ្យបាននូវសុខសន្តិភាព គឺជាកាតព្វកិច្ច និងទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់បំផុតរបស់កូនខ្មែរគ្រប់រូប ដើម្បីធានាថាអនាគតកម្ពុជានឹងមិនអនុញ្ញាតឱ្យសោកនាដកម្មក្នុងអតីតកាលអាចមកយាយី គម្រាមកំហែងដល់សន្តិភាពដែលយើងមាននៅពេលនេះបានឡើយ ទោះជាក្នុងតម្លៃណាក៏ដោយ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន បានសម្រេចលុបចោលកម្មវិធីជួបជុំទាំងអស់ ដោយសារពាក់ព័ន្ធប្រយោលជាមួយអ្នកកើតជម្ងឺកូវីដ-១៩។ នេះបើតាមសំណេរ របស់សម្ដេចតេជោហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់នៅលើទំព័រ page ហ្វេសប៊ុកនៅរសៀលថ្ងៃទី ១៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២១នេះ។
នៅក្នុងសាររបស់សម្ដេចតេជោបានបង្ហាញថា៖ បងប្អូនជនរួមជាតិជាទីគោរព ស្រឡាញ់! ដោយសារខ្ញុំបានពាក់ព័ន្ធដោយប្រយោលជាមួយអ្នកកើតជម្ងឺកូវីដ-១៩។ ក្រុមគ្រូពេទ្យតម្រូវអោយខ្ញុំធ្វើតេស្តនិងធ្វើចត្តាឡីស័ករយៈពេល១៤ថ្ងៃចាប់ពីល្ងាចថ្ងៃទី ១៩ខែ មិថុនា ឆ្នាំ ២០២១ នេះរហូតដល់ថ្ងៃទី ៣កក្កដាឆ្នាំ ២០២១។
សំណេររបស់សម្ដេចតេជោបានបន្តថា៖ ខ្ញុំសូមអភ័យទោសដែលតម្រូវអោយខ្ញុំលុបចោលកម្មវិធីជួបជុំទាំងអស់ ដែលបានគ្រោងទុកទាំងការជួបផ្ទាល់ ទាំងការជួបតាមវីដេអូ ជាពិសេសសុំការយោគយល់ពីសំណាក់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសអង់គ្លេស ដែលគ្រោងជួបគ្នានៅម៉ោង៩:០០ព្រឹក ថ្ងៃទី ២៣ ខែ មិថុនា ឆ្នាំ ២០២១ ខាងមុខនេះនៅវិមានសន្តិភាព។
បើតាមសម្តេចតេជោបានបញ្ជាក់ផងដែរថា៖ ទោះត្រូវលុបចោលការជួបទាំងខ្មែរ ទាំងបរទេស តែខ្ញុំនៅតែធ្វើការ ដូចពេលមុនជាមួយគ្រប់ស្ថាប័នទាំងស៊ីវិល ទាំងកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ រាប់ទាំងការប្រជុំតាម ZOOM ផង ដោយសារបច្ចេកទេសនេះមិនតម្រូវអោយមានមនុស្សចូលមកជិតខ្ញុំទេ៕SRP
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ៖លោក សៅ សុខា អគ្គមេបញ្ជាការរងនៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ មេបញ្ជាការ កងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស និងជាប្រធានក្រុមការងារ រៀបចំពិធីអបអរសាទរខួបអនុស្សាវរីយ៍លើកទី៤៤ នៃទិវាចងចាំដំណើរឆ្ពោះទៅការផ្ដួលរំលំរបបប្រល័យពូជសាសន៍ ប៉ុល ពត នៅថ្ងៃទី១៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ នេះបានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីក្រុងពាលីសាងសង់អគារមិត្តភាពកម្ពុជា-វៀតណាម នៅតំបន់ប្រវត្តិសាស្រ្តយោធាតេជោកោះថ្ម X-១៦ ស្ថិតនៅភូមិកោះថ្ម ឃុំទន្លូង ស្រុកមេមត់ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ។
អគារមិត្តភាពកម្ពុជាមិត្តភាពកម្ពុជា-វៀតណាម នេះមានទំហំទទឹងប្រវែង ១៨ម៉ែត្រ បណ្តោយប្រវែង ៦៣ម៉ែត្រ កម្ពស់ ២ជាន់ ចំណាយថវិការសរុបក្នុងការសាងសង់ចំនួន ១,០២៨,៥១០ ដុល្លារ ក្នុងនោះក្រសួងការពារប្រទេស នៃសាធារណៈរដ្ឋសង្គមនិយមវៀតណាម បានជួយឧបត្ថម្ភក្នុងការសាងសង់នេះចំនួន ១,១២៧,១១៤ ដុល្លារ នឹងធ្វើពិធីបុកគ្រឹះបើកការដ្ឋានសាងសង់នាថ្ងៃស្អែកនេះក្រោមអធិតបីភាព សម្តេចពិជ័យសេនា ទៀ បាញ់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិ និងជាប្រធានគណៈកម្មការសាងសង់វិមានឈ្នះឈ្នះ។
នៅថ្ងៃស្អែកនេះផងដែរ សម្តេចពិជ័យសេនា ទៀ បាញ់ និងអញ្ជើញសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនូវសមិទ្ធផលនានារួមមានសាលាសំណាក់ វេទិកា តារាងបាល់ទាត់ ស្រះទឹក បន្ទប់អនាម័យ ការដាំកូនឈើ ។ល។SRP