ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បានថ្លែងអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​ ឲ្យចូលរួមតាមរយៈការ​ស្ម័គ្រចិត្ត​ទទួល​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ ឲ្យ​បាន​គ្រប់ៗគ្នា​ ដេីម្បី​បញ្ចប់នូវ​វិបត្តិ​ដ៏​ធ្ងន់ធ្ងរ​នេះ​។
លោកថ្លែងអំពាវនាវយ៉ាងដូច្នេះនៅព្រឹកមិញនេះនៅ​វិទ្យាល័យ​គន្ធបុប្ផា​ ស្ថិត​ក្នុង​ឃុំមៀន​ ស្រុកព្រៃឈរ​ ក្នុងឱកាសនាំ​យកអំណោយ​ ចែកជូនប្រជាពលរដ្ឋ​ ចំនួន២៥០គ្រួសារ​ ដែលមានជីវភាពខ្វះខាត។
លោក​ ឡោ​ ចាន់លី​ អភិបាល​ស្រុកព្រៃឈរ​ បាន​លេីកឡេីងថា​ ស្រុកព្រៃឈរ​ពិតជាមាន​មោទនភាព​ ដែលបានទទួល​បាន​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ លេី​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ១០០%​ ដោយមាន​ក្រុម​គ្រូពេទ្យ​ ចំនួន​៣៩ក្រុម​ និងចែកចេញជា​១៥ទីតាំង​ សម្រាប់​ផ្ដល់​សេវា​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ​ ជូន​ពលរដ្ឋ​ស្ម័គ្រចិត្ត​។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ អំណោយ​ដែល​បានផ្ដល់​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ក្នុង១​គ្រួសារ​ទទួលបាន អង្ករ២៥​គីឡូក្រាម​ ត្រីខកំប៉ុង​១​យួរ ទឹកត្រី១​យួរ​ ទឹកស៊ីអ៉ីវ១​យួរ និង​មី១​កេស៕SRP
ពិធីប្រកាសធ្វើឡើងនៅព្រឹកមិញនេះ នៅមន្ទីរគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាខេត្តកំពង់ឆ្នាំងដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពីសម្តេចចៅហ្វាវាំង គង់ សំអុល សមាជិកគណៈអចិន្ត្រៃយ៍គណៈកម្មាធិការកណ្ដាល និងជាប្រធានក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋានខេត្តកំពង់ឆ្នាំង លោក អ៊ុក រ៉ាប៊ុន សមាជិកគណៈអចិន្ត្រៃយ៍គណៈកម្មាធិការកណ្ដាល និងជាអនុប្រធានក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋានខេត្តកំពង់ឆ្នាំងផងដែរ។
សម្ដេច សាយ ឈុំ បានផ្ដល់អនុសាសន៍ ដល់លោក ស៊ុន សុវណ្ណារិទ្ធិ ដែលត្រូវបានតែងតាំងជាប្រធានគណៈកម្មា​ធិការគណបក្សប្រជាជនខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ថ្មីថាៈសូម លោក បន្តវេនដឹកនាំគណបក្សខេត្ត ឱ្យបានល្អ ដោយត្រូវទទួលយកនូវបទពិសោធន៍ និងស្នាដៃល្អៗ របស់លោក ឈួរ ច័ន្ទឌឿន ប្រធានគណបក្សចាស់ ដើម្បីយកទៅអនុវត្តបន្តឱ្យបានជោគជ័យ និងត្រូវប្រតិបត្តិឱ្​យបានត្រឹមត្រូវនូវលក្ខន្តិកៈ គោលនយោបាយរាជរដ្ឋាភិបាល ច្បាប់របស់រដ្ឋ និងគោរពឱ្យបានម៉ឺងម៉ាត់ការប្រជុំរបស់ គណៈអចិន្ត្រៃយ៍។
សម្តេច ក៏បានជម្រុញឱ្យប្រធានគណបក្សថ្មី ត្រូវកំណត់របបចុះមូលដ្ឋានឱ្យបានជាប់ជាប្រចាំ ដើម្បីដោះស្រាយទុក្ខកង្វល់ និងតម្រូវការចាំបាច់របស់ប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងបរិបទកូវីដ-១៩ ក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ដើម្បីឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ មានការជឿជាក់កាន់តែខ្លាំងៗលើគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ដែលជាអ្នកដឹកនាំប្រទេសជាតិឱ្យមានសុខសន្តិភាពរហូតតទៅ៕SRP
ភ្នំពេញ៖គណៈរដ្ឋមន្ត្រី នឹងរៀបចំបើកកិច្ចប្រជុំពេញអង្គតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ (ZOOM) នៅថ្ងៃសុក្រ ទី៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០១១ វេលាម៉ោង ៨និង៣០នាទីព្រឹក ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ សម្តេចហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី។ នេះបើយោងតាមលិខិតរបស់ទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រីនៅថ្ងៃទី ០៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២១នេះ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ នៅព្រឹក​មិញនេះបាន​នាំ​យកអំណោយ​ ចែកជូនប្រជាពលរដ្ឋ មានជីវភាពខ្វះខាត ចំនួន៤០០​គ្រួសារ នៅឃុំ​ព្រែក​ពោធិ៍ ស្រុក​ស្រី​សន្ធរ។
លោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ បានថ្លែងថា​ ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩ នេះ មានផលប៉ះពាល់ ច្រើនណាស់ ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​ ដូចជា ប៉ះពាល់​ដល់​សុខភាព​ធ្វើទុក្ខ​ក្នុង​រាងកាយ និង​អាច​ឈានទៅ​បាត់បង់​អាយុជីវិត ដែល​ជាក់ស្ដែង​ខេត្តកំពង់ចាម មាន​អ្នកស្លាប់​ដោយសារ​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩ កើន​ឡើងជា​បន្តបន្ទាប់។​ ម្យ៉ាងវិញទៀត ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​ជីវភាព​រស់នៅ​ របស់​បងប្អូន ព្រោះ​នៅពេលដែល​ប្រជាពលរដ្ឋ​ យើង​មាន​ឆ្លង​ជំងឺ​នេះ ត្រូវ​សម្រាក​ព្យាបាល រីឯ​អ្នក​ប៉ះពាល់​ផ្សេងទៀត ត្រូវយក​ទៅធ្វើ​ច​ត្តា​ឡី​ស័ក ហើយ​ក្នុង​រយៈពេល​ព្យាបាល និង​ធ្វើ​ច​ត្តា​ឡី​ស័ក គឺ​ពួកគាត់​មិនអាច ចេញទៅ​ខាងក្រៅ ដើម្បី​ប្រក​បរបរ​ចិញ្ចឹមជីវិត​បានឡេីយ ដែល​ប្រការ​នោះ​ធ្វើ​ឲ្យ​ជីវភាព​ជួប​នូវ​ការខ្វះខាត។
អភិបាលខេត្ត​ ក៏បានរំលឹកដល់​ពលរដ្ឋ​ ឲ្យ​បង្កើនការថែទាំសុខភាព ការពារសុវត្ថិភាពផ្ទាល់ខ្លួន ឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នា ក្នុងការចូលរួមទប់ស្កាត់ ការឆ្លងរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ តាមរយៈ​​ពាក់ម៉ាសនៅគ្រប់ទីសាធារណៈ​ លាង​សម្អាត​ដៃជាមួយសាប៊ូ អាកុល ឬជែល​ និង​រក្សាគម្លាត។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ អំណោយ​ដែល​បានផ្ដល់​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ទាំង៤០០​គ្រួសារ ក្នុង ១​គ្រួសារ​ទទួលបាន អង្ករ ២៥​គីឡូក្រាម​ ត្រីខកំប៉ុង​១​យួរ ទឹកត្រី ១​យួរ​ ទឹកស៊ីអ៉ីវ ១​យួរ និង​មី ១​កេស៕SRP
លោកម៉ក់ សំអឿន ប្រធានការិយាល័យសុខាភិបាលស្រុកប្រតិបត្តិអង្គរជុំ បានប្រាប់បណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ថា ស្ត្រីដែលបានសម្រាលកូនលើគោយន្ត មានឈ្មោះ ផាត លំអាន អាយុ៣២ ឆ្នាំ និងប្ដីឈ្មោះ រ៉ូ រ៉េន អាយុ ២១ឆ្នាំ។ អ្នកទាំងពីរ រស់នៅភូមិ រាជជន្ទល់ ឃុំស្រែខ្វាវ ស្រុកអង្គរជុំ ខេត្តសៀមរាប។
លោកម៉ក់ សំអឿន បានបន្តថាភូមិដែលស្ត្រីខាងលើរស់នៅមានចម្ងាយប្រមាណ ១២ គីឡូពីមណ្ឌលសុខភាព។ លោកថា ស្រ្តីរូបនេះបានសម្រាលកូនលើគោយន្ត ប្រហែល២០នាទី មុនមកដល់មណ្ឌលសុខភាព។ ចំណែក ឆ្មបប្រចាំការ ឈ្មោះ ធន សុគន្ធា បានកាត់ទងផ្ចិតទារក និងទម្លាក់សុកនៅលើគោយន្តតែម្ដង។
លោកសំអឿន បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ឆ្មបមណ្ឌលសុខភាពស្រែខ្វាវ បានជួយសង្គ្រោះស្ត្រីសម្រាលកូននៅលើគោយន្តមានសុវត្ថិភាពទាំងម្តាយទាំងកូន។ លោកថា សារ៉ុងរបស់ម៉ែក៏កក់ក្ដៅដែរ!៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោក​ ភួង​ ឆាំងកា​ ប្រធាន​សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា​ ​(ក្រុម​១៥៧​) សាខាស្រុកបន្ទាយស្រី​ បានដឹកនាំសមាជិកសមាជិកា នាំយកអំណោយ ទៅជូន​ លោក មាស រ៉េត នាយប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាល ឃុំខ្នារសណ្ដាយ​ ដែលកំពុងធ្វេីចត្តាឡីស័ក​ នៅប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលឃុំខ្នារសណ្ដាយ​។
ការផ្ដល់អំណោយ នៅថ្ងៃសៅរ៍ ទី០៣​ ខែកក្កដា​ ​ ឆ្នាំ២០២១​ តាមការណែនាំលោក ហ៊ុន ប៉ូគា ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា(ក្រុម១៥៧) សាខាខេត្តសៀមរាប ដោយមានការចូលរួមពី​ លោក​ ស្រី​ វង្ស​បញ្ញឬទ្ធិ​ ប្រធានសមាគមចលនា​យុវជនកម្ពុជា​ (ក្រុម១៥៧​) សាខាស្រុក​អង្គរធំ​ផងដែរ។
លោក​ ភួង​ ឆាំងកា​ បានឲ្យដឹងថា អំណោយដែលត្រូវប្រគល់ជូនរួមមាន​៖ ម៉ាស ៥០០ម៉ាស. ​អាកុលពេទ្យ​ ២០លីត្រ​ .ដបអាកុល​ ចំណុះ​ ០.៥លីត្រ​ ៥ដប​. ដបអាកុល​ ចំណុះ​ ១០០មីនីលីត្រ​ ១០ដប.ទឹកសុទ្ធ​ ៣០យួរ​ និងមីម៉ា​ ២កេស​ ផងដែរ។
ឆ្ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនោះផងដែ លោក​ ភួង​ ឆាំងកា​ បានមានមតិសំណេះសំណាល ជាមួយលោកនាយប៉ុស្តិ៍​ ដោយបានសាកសួរសុខទុក្ខ ពពីបញ្ហាសុខភាពរបស់លោកនាយប៉ុស្ដិ៍ ជាពិសេសបាន ក្រើនរំលឹក សូមឲ្យគោរពនូវអនុសាសន៍សម្តេចតេជោ (៣កុំ និង ៣ការពារ) អោយបានល្អ ដេីម្បីចៀសផុតពីជំងឺដ៏កាចសាហាវនេះ៕SRP